KRIS-KRAS door Nederland NAAST RUIME VERSCHEIDENHEID OOK HECHTE EENHEID r üs hjoed p p to sizzen 1 (jabe Skroar I Tour de France Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Boeiende tentoonstelling van Groninger kunst in Bolswards raadhuis Loop door Bolsward Voor bovengenoemd sportgebeuren be stond, zowel van de zijde der deelnemers als van het publiek, flinke belangstel ling. DINSDAG 17 JULI 1953 52e JAARGANG No. 55 Hwat hal PIET Hós, hüs, leaf aldershüs. TJ. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Op Ameland is een Duits tjalkschip gestrand. Het kwam uit Makkum met een lading pannen. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Bolsward zal een nieuw tramstation krijgen met ruim emplacement. Begro ting f70.000.—. De bekende beeldhouwer Pier Pander, die te Rome woont, logeert tegenwoor dig bij zijn vader in Beneden-Knijpe. De Staatscourant bevatte het volgende bulletin: „Een lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin gedurende enige dagen, heeft aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korte tijd werd gekoesterd. De toestand van H. M. geeft geen reden tot ongerustheid.” Ernstig kermisopstootje in Achlum. De> marechaussee moest gebruik maken van de blanke sabel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 535 (K 5157) 3de week juli 1906 104-jarige overleden. In de ouderdom van ruim 104 jaar is vrijdagmorgen om vier uur te Grouw-Langendam in Zee land overleden mej. Judoca Vermeu len. Achter naaimachine gedood. Vermoede lijk door een defect aan een elektrische naaimachine is de 48-jarige mevr. F. W. M. G.M., terwijl zij aan het appa raat bezig was, door de stroom getrof fen en gedood. Mevr. G. laat zeven kin deren achter. Lekker naar Lyon. De radio had omge roepen, dat een 18-jarige jongeman uit Den Haag was verdwenen, nadat hij zijn rij-exainen had gedaan. Later kwam be richt, dat de knaap in Lyon zat. Ge lift. Hersenschudding door kip. Een brom fietser kreeg te Nijega een kip in zijn voorwiel. De man sloeg over de kop en liep een hersenschudding en schaafwon den aan het gezicht op. Autobotsing bjj Drachten. Op de vier sprong Folegare, onder Drachtster-Com- pagnie, ontstond zondagmiddag een ern stige autobotsing. De 52-jarige mevr. Tj. Tolman-de Vries, die naast haar man de 51-jarige assuradeur W. Tolman uit Leeuwarden zat, werd door de botsing Kranten geven zwarte koppen, ’t Actuele uitvoerig door, Harten gaan steeds sneller kloppen, Nauwgezet volgt men hun -spoor. Is ’t verbroederen der naties, Die de vredesweg straks vloert, Of is het enkel de sensatie, De reclame van de Tour? Fan neat kin de hurd net rikje Bolswanls Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s NieuWsblad boerderij, bewoond door de heer G. Bouma op het Zuid te Warns, eigendom van de erven wed. J. H. de Jong, door de bliksem getroffen. De hofstede stond in een oogwenk in vuur en vlam en de gehele voorraad pas-geoogst hooi ging verloren. Tevens werden enige landbouwmachines en een melkmachine een prooi der vlammen. Van het huis raad kon weinig worden gered. De scha de wordt geschat op ruim een ton. De gereedschappen en de inboedel waren verzekerd. AI sitte wy hjir yn Boalsert yn de nof- like posysje, dat de oerheit mei alle foarsje wente op wente bout en bouwe lit, de fraech nei in goede wente is in nationael probleem fan de earste great- te. Yn Ljouwert bygelyks is it in min- skegriis, hoe’t der de saken der hinne lizze en komt men fierder Hollan yn, dan komt men hoe langer hoe sterker ünder de yndruk, dat it gebrek oan goede wenten in slimme folkskwael is mei alle illinde, dy’t der foar de jonge hüshaldings üt fuortkomt.. It plattelan is yn dizzen ek gjin eldorado. Hoe’t it mei de pleatsen stiet, déroer ha wy hjir al mannich kear praet en hwat der op ’e doarpen, neist inkelde verscheidenheid vormt de tentoonstel ling ook een zekere eenheid, een een heid, die zich openbaart in het sobere, het zakelijke, ook in het blije en onbe zorgde. Dit valt destemeer op, als men de herinnering oproept aan de voor enige jaren gehouden tentoonstelling van Limburgse kunst, die veel meer ro mantisch en ook religieus van aard was. De eenheid wordt niet weinig gestimu leerd door de in Groningen aanwezige academie Minerva, die op verschillende kunstenaars onweerstaanbaar een stem pel heeft gezet, evenals de krachtige stimulans, die de schildersbent van 1918 „De Ploeg” heeft gegeven aan het ge stalte geven van de naoorlogse gevoe lens en opvattingen. De eenheid wordt ook niet in het minst bevorderd, door het telkens in allerlei variatie en tech niek terugkerende Groninger landschap, vooral dat van de Wadden met de rui me verten en de wazige einder. Al met al een tentoonstelling, die men niet moet verzuimen te zien. Deze tentoonstelling beoogt in de eerste plaats een overzicht te geven van de huidige stand der beeldende kunsten in stad en pro vincie Groningen. Het leek echter wenselijk, een aantal oude schilderijen toe te voegen, om aldus enig inzicht te geven in de historische achtergronden van de modernere Groninger kunst. Hoe wel dus de nadruk valt op de twintigste eeuwse schilder- en beeld houwkunst, aangevuld met grafiek en ceramiek, zal de bezoeker die zijn hart aan „oude kunst” heeft verpand, niet teleurgesteld zijn: hij zal tevens schilderijen aantreffen uit de 17de en de 19de eeuw, aldus Dr. W. Jos de Gruyter, directeur van het Groninger Museum voor Stad en Ommelanden, in zijn woord vooraf in de (ditmaal zeer overzichtelijke) catalogus van de tentoonstelling van Groninger kunst, welke momenteel in het stadhuis wordt ge houden. Speeltuinwerk in Nederland. Vooral nu de vakanties beginnen, is bezigheid voor de jeugd een probleem, waarvoor va ders en moeders belangstelling zullen hebben. Bij die bezigheid neemt het speeltuinwerk een belangrijke plaats in. Over dit werk spreekt de heer C. J. W. Brunings zaterdagmiddag 21 juli voor de VARA-microfoon. De heer Brunings is secretaris van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties. Strobrand. In Hoogezand sloeg de blik- hem in een grote strovoorraad van de strokartonfabriek Beukema en Co. De brandweer moest zich bepalen tot het nathouden van gebouwen in de omge ving. Het stro verbrandde. De schade die op 100.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Pech in Parijs. De 28-jarige Amster damse student in de medicijnen Frederik Wilmans, keert met een ongunstige in druk van Parijs terug naar Nederland. Hij arriveerde vrijdag per fiets in Pa rijs en stapte af in het Vincennes-park om er in de schaduw zijn brood op te eten. Hij doezelde weg en toen hij wak ker werd bleken zijn fiets, kleren, geld en fototoestel te zijn verdwenen. Monter gaat het trappe-trappe Op de lange zware rit; Jongens die het handig lappen, Met een gaaf, gezonde pit, Op het stalen ros bedreven, De prestaties opgevoerd, Ieder toont zijn medeleven Praat en leest over de Tour. Drees, Mollet en Eisenhower Raken op de achtergrond, Men volgt de berichten trouwer Van het grote peleton. Voorting heeft de trui te pakken, Zeg, wat houdt de Groot zich stoer. Hulde deze sportmaniakken, Onze sterren van de Tour. Laten we maar eerlijk wezen, ’t Licht straalt slechts een week of twee Die nu de verslagen lezen Leven straks niet eens meer mee. Dan komen weer andere zonnen, Vraagt misschien burger of boer, Wie heeft het ook weer gewonnen, Destijds met die Franse Tour? Trouwe duif. De duivenfokker J. de V. te St. Jacobiparochie keek vreemd op, toen een hem onbekende duif op zijn schouder neerstreek. Toen hij het ring- nummer bekeek, bleek de vogel echter zijn eigendom te zijn. De duif, die in juni 1950 was ingezet voor een vlucht vanuit Chêlteauroux (Fr.) was na zes jaar naar zijn baas teruggekeerd. uit de auto geslingerd en op slag ge dood. De heer Tolman werd zwaar ge wond. Zijn toestand is zeer ernstig. De twee andere inzittenden, de heren H. de Jong en Joh. de Vries uit Drachten, werden eveneens ernstig gewond. In één week 333 ongevallen in Den Haag. In de week van 5 tot 12 juli zijn in Den Haag 333 verkeersongevallen ge beurd. Er viel één dode te betreuren, er waren 23 ernstig en 103 lichtgewon den. Natuurlijk dringt zich ogenblikkelijk de vraag op, wat we eigenlijk onder Gro ninger kunst hebben te verstaan, zelfs de vraag, of er wel van een specifiek Groninger kunst sprake is. Wanneer we een blik in de catalogus Werpen, blijkt al dadelijk, dat men het begrip „Groninger” ruim heeft geno men. Elders geboren schilders, die hun werk toevallig in Groningen vonden en er schilderijen gingen vervaardigen, re kent men er even goed toe, ook al wer den zij zelf nooit geen echte „Grönni- ger”, als bijvoorbeeld een Jozef Israëls en een Mesdag, die zich reeds vrij spoe dig in Den Haag gingen vestigen en in de stad hunner geboorte alleen hun jeugd gingen doorbrengen. Bekijken we de lijst van exposanten na der, dan ontdekken we spoedig zelfs een vrij sterke Friese invloed. De inleiding Wijst er reeds op, dat de oudste schil ders waarop Groningen kan bogen, Frie zen waren, zoals Mancadau en Collenius. De eerste, die Groninger landschappen schilderde, was burgemeester van Fra- neker, terwijl Hermanns Collenius in Kollum het levenslicht zag, zoals zijn gelatiniseerde naam reeds aangeeft. Maar het zijn de enigsten niet. Of het een blote toevalligheid is of een hoffe lijk gebaar tegenover Bolsward, dat gastvrijheid aan de Groninger expositie schonk, willen we graag in het midden laten, feit is, dat de catalogus opent met een tweetal werken van de in Bols ward in 1900 geboren S. Groenenstein, die op jeugdige leeftijd reeds leerling werd van de Academie Minerva en zich verder zelf tot schilder vormde. Deze beide schilderstukken, waarvan wij het in warme kleuren en met forse con touren opgezette „Voor de sloper” het beste kunnen waarderen, hangen in de hal beneden in het stadhuis. Ziehier onze tip: U kunt ze gratis zien, als U een boodschap hebt te doen op de secre tarie. Andere schilders van Friese komaf zijn Dirk de Vries Lam, die in 1869 in de Friese hoofdstad werd geboren, echter spoedig buiten de provincie trok en la ter (vanaf 1903) directeur van bovenge noemde Groninger academie werd. Merkwaardig is ook het werk van de in Kollumerzwaag geboren Riekele Prins, die eerst op 28-jarige leeftijd aanving met zijn grafische arbeid en zich zelf wist te vormen. In talrijke te keningen, etsen en litho’s legde hij het Groninger landschap vast. Zelfs werd van hem werk aangekocht door het Rijksprentenkabinet en het bekende Mu seum Boymans en verwierf hy de cultu rele prijs van de provincie Groningen in 1953. Een jongere Fries is de in 1913 te Tims geboren Siep van den Berg, die zich pas in 1930 te Groningen vestigde en hier de kunstnijverheidschool ging be zoeken. Siep van den Berg, van wie er ook in onze omgeving wel werk in par ticulier bezit bevindt, hield zich veel op Steun voor exporteurs aardappelen Op de vergadering van ’t hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten is mee gedeeld, dat accountants bezig zijn een onderzoek in te stellen naar het ver lies dat de aardappelexporteurs in april hebben geleden als gevolg van het stil zetten van de uitvoer naar Engeland. Aan de hand van hun rapport zal de minister van Landbouw advies worden uitgebracht met betrekking tot een kre dietverlening of eventueel financiële steun aan deze exporteurs. Goede oogst verwacht. De verwachtin gen voor de nieuwe oogst ten aanzien van appelen en kersen zijn aanzienlijk hoger dan in 1955-1956. Pruimen zullen vermoedelijk een kleinere produktie ge ven, terwijl de oogst van peren naar verwachting ongeveer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Met uitzonde ring van frambozen zal de produktie van klein fruit naar het zich laat aan zien belangrijk kleiner zijn dan in het voorgaande seizoen. Arrestaties in smokkelcomplot. Douane recherche en rijkspolitie hebben in de Gelderse Achterhoek een groot complot van autosmokkel en -diefstal ontdekt. Reeds maanden geleden kreeg men ver moedens en na een uitgebreid onderzoek konden drie arrestaties worden ver richt. Ingesloten zijn de 55-jarige H. E. en zijn beide zoons H. E. jr. en J. E. Na een arrestatie in Arnhem in april van dit jaar is men op het spoor geko men. Vermoedelijk gaat het om twin tig auto’s, waarvan er tot nu toe tien in beslag konden worden genomen. Eerbied voor het dundoek. In Epe heeft men een gemeenteverordening, krach tens welke het verboden is, nationale vlaggen te misbruiken voor reclame doeleinden. Deswege is nu tegen een winkelier procesverbaal opgemaakt. Wij juichen dat toe. Ijssalons en patates frites kramen scheppen er behagen in, een rijtje smoezelige vlaggen van hun broodwinning te laten wapperen, de gehele zomer, en dag en nacht door. Daaraan moet een einde komen. Epe heeft het voorbeeld gegeven. Boerderijbranden 1956. In de maand mei zijn 28 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Gronin gen, één in Friesland, vier in Drente, drie in Overijssel, zes in Gelderland, één in Utrecht, én in Zuid-Holland, één in Zeeland en acht in Noord-Brabant. De directe schade door deze branden aange richt wordt geraamd op f 900.900. Negen daklozen na brand in Harlingen. Aan de Noorderhaven in Harlingen is vrijdagavond door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken. Een eerste etage is geheel uitgebrand, waarbij de inventaris verloren ging, terwijl het on derliggende woonhuis zware water schade opliep. Door deze brand zijn ne gen personen dakloos geworden. Dit voorjaar zijn in dezelfde buurt reeds vijf woningen uitgebrand. Grote boerderij brand af. Tijdens een hevig onweer, dat zaterdagmiddag om streeks vier uur in de Zuidwesthoek .van Friesland woedde, werd de kapitale Brand in jacht, zes gewonden. Vijf op varenden van een plezierjachtje en een brandweerman zijn zaterdag gewond bij een ontploffing en brand op een jachtje in het Noorderkanaal te Rotterdam. Zes mensen zouden met het houten scheepje „Ronaldo” een vakantietocht van 8 da gen maken. Toen in het Noorderkanaal de motor werd gestart, ontplofte deze. Daarop vloog de benzine in brand en het bootje veranderde in een drijvende fak kel. De brandweer bluste het vuur. Duitsers werven hier arbeiders. Een me- taalwarenfabriek te Gocfy in Duitsland heeft „huisbezoekers” op pad gestuurd om in Nederland technisch geschoolde krachten te werven. Een fabriek te Boxmeer heeft daardoor al zes van haar beste krachten zien vertrekken. Sluis liep onder water. Een in aanbouw zijnde sluis in de Oude IJssel bij Voorst in de gemeente Gendringen, is zondag avond onder water gelopen. Het bouw werk is zwaar beschadigd. Dit is het tragische einde van een verwoede strijd, die arbeiders en omwonenden hebben geleverd tegen het water, dat door de hevige regenval van de laatste dagen het peil van de Oude Ussel tot onge kende hoogte had opgevoerd. Kind verdronken. Toen in Dwingelo tij dens het noodweer de badgasten schuil den in de kleedhokjes, bleek de 4-jarige Jan Kloezen uit Beilen spoorloos. Het vermoeden dat hij ergens schuilde voor de regen bleek niet juist te zijn. Ander half uur later werd het stoffelijk over schot uit het diepe bassin opgehaald. Merkwaardig huwelijk. Bij het huwelijk van de heer M. Janssen en mej. G. Kersten te Groesbeek zaterdag a.s. zul len de beide grootvaders als getuigen fungeren. Dit zou niets bijzonders zijn, ware het niet, dat de bejaarde getuigen broers zijn en tevens de oudste twee mannelijke inwoners van Groesbeek. Het zijn de heren D. Eikhout (96 jaar) grootvader van de bruidegom en J. Eik hout (94 jaar) grootvader van de bruid. knappe wenten foar dokter en notaris, rinteniers en nearingdwaenden, stiet, is ek net folie breds. Léstendeis ried ik lans de Aldebilddyk, hwer’t yn in lange streek hüs oan hüs tsjin de dyk boud is foar de arbeiders. Fierwei de measte fan dy hüzen binne fier ünder de mjitte, ienkeamerwenten mei in souderke en fierder it romme frije fjild. Dat léste is sawn moanne fan it jier, dit jier wol njuggen, in reden fan ekstra kjeld, reinwetter en hurde wyn. It binne ütsünderingen, de goede arbei- derswenten op it plattelan en dizze minne situaesje makket de flecht nei de stêd ünnoadich greater. Nimt men derby jit de ynfloed fan rationalisaesje en mechanisaesje yn de agraryske bi- driuwen, de hiel oare leansforhüldingen, de krappe bidriuwsütkomsten, de ün- wissichheit oer de takomst, de tradysje fan lege bieren binammen by de boere- arbeiders, de süging fan de yndustry, de takomst fan de bern, dan wurdt it al gau düdlik, dat it net maklik wêze sil in oplossing to finen foar in kwael, dy’t al yn it stadium fan aid sear rekke is. Hjir yn Fryslan mei 75 hierdeboeren leit it dan noch efkes slim mer. En om it foaral net to maklik to meitsjen sit men dan mei de tige wichtige fraech oft men de nije wenten by de pleatsen bouwe moat of yn de doarpen en lytse stêdtsjes. It regear hat foar dizze dingen wol each, mar it hoe en het is ek foar har net sa mak lik. Dêrom hat hja al in jier twa lyn in fikse deskundige kommisje oan it wurk set om har de wei to wizen. Yn sept. 1953 is dy ynstalleard en in pear moanne lyn kaem in wiidweidich rapport klear. It doel hjirfan wie de wegen to finen, dat de minsken seis i mear aksje toane soene om in eigen hüs to krijen. Nei myn sin torjucht, wol de regearing de kant üt, dat de minsken seis har bést dwaen sille om in eigen dak boppe de holle to krijen. Foar in great diel fan de minsken sjocht hja dat as in ideael, al bliuwe der bilangrike groepen, dy’t dêrmei net op d,e meast goede wize holpen binne. It hat bliken dien, dat it tal eigen wen ten, sünder nearing of bidriuw mar lyts is, n.l. 19 En dat wie yn ’47 by de wenningtelling. Sünt dy tiid is it net better wurden, hwant de tsientüzenen wenten, dy’t nei dy datum boud binne, sitte mar foar in hiel lyts diel yn han- nen fan de eigen biwenners. Mei dit sifer fan 19 sitte wy yn de lyksoartige Jannen, as België, Dütsklan, Frankryk, Ingelên, Skandinavië en Amearika frijwol oan it fuottenein. Yn Finlan is it bygelyks 60 Yn de grea. te stêdden is it eigen wentegebrük fier wei it lytst en op it plattelan navenant it greatst. Mar in hiel great diel fan de arbeiders sit yn in hierwente, yn de stêdden wol 98 It gebrük, de soarch, it ünderhald, de wille fan it wenjen is lykwols yn in eigen wente folie greater as yn in hierd hüs. Boppedat is dit it moaiste en it earste eigen bisit, hwat in minske hawwe kin. It makket de bê.n mei de hüshülding folie sterker, it docht de minsken lan ger en biwuster bliuwen yn de mienskip, hwer’t hja it béste thüs binne. It is ek de foardieligste en aerdichste methoa- de fan sparjen, it jowt de minske in gefoel fan selsstannichheit en sterket syn persoanlikheit. Foaral nou’t wy yn de nije ülderdomswet in fêste groun- slach hawwe, foar it léste libbensein, sil it hawwen fan in eigen hüs de üldere der vissersbevolking. „Deze wazige en grijzige figuurstukken, met hun roman tisch-Joodse inslag, vertolkten vaak de onzekerheid van het bestaan, de een zaamheid van de mens,” aldus Dr. Jos de Gruyter. Een iets jongere figuur is de beroemde Hendrik Willem Mesdag, de rijke ban kierszoon, die later de geziepe schilder zou worden van de zee en het Scheve- ningse strand, die in 1903 zijn rijke kunstverzameling schonk aan de Staat (Museum Mesdag te Den Haag). De opmerking, dat men bij het samen stellen van deze tentoonstelling het be grip „Groninger” wel zeer ruim heeft genomen, gevoegd bij het feit, dat kunst, vooral de moderne, die op de expositie zo ruim is vertegenwoordigd, eerder universeel is dan regionaal, zou de ver onderstelling kunnen wettigen, dat het antwoord op de vraag of er inderdaad van specifiek Groninger kunst wel sprake is, in negatieve zin moet luiden. Toch is dit niet het geval. Ondanks allé met figuur tekenen en in de laatste twee jaar veel met wandschilderingen en mozaïken. Zijn werk neigt steeds meer naar geometrische vlakverdeling en versiering, zijn te Bolsward geëxpo seerd „Naaistertje” is dan ook sterk gestileerd, terwijl zijn „Compositie” in derdaad ook niet meer is dan ’n compo sitie en verder volkomen voorstellings- loos is. Dat wil natuurlijk allerminst zeggen, dat ’t nauwkeurig tegen elkaar afwegen van kleuren en vlakken, geen kunstzinnig ritme zou kunnen doen ont staan. Een schilder van geheel ander genre, een techniek en een opvatting, die wel diametraal staat tegenover die van Siep van den Berg is de in 1905 te Winsum (Fr.) geboren architect P. van Loo. Zou men van hem wellicht geometrische fi guren en composities verwachten, hij zoekt zijn kracht juist in de minutieuze stofuitdrukking, waarvan zijn tekenin gen van bloemtakken en schelpen op de gang prachtige voorbeelden zijn. Een oude „Fries”, die op de tentoon stelling is vertegenwoordigd, is de in 1874 in Burum geboren notaris Jan Costerus, die aanvankelijk schilderde in de trant van de Haagse school, maar later zyn eigen stijl vond en in 1954 werd begiftigd met de culturele prijs van de provincie Groningen. De rij van „Friezen” op deze Gronin ger tentoonstelling wordt gesloten door Jan van der Zee, geboren in 1898 te Leeuwarden, die bijwijlen ook werkt in abstracte trant, maar die te Bolsward is vertegenwoordigd met een groot for maat dubbelportret. Waren dit dus schilders van niet Gro ninger origine, ’t omgekeerde doet zich, zoals wij boven reeds aanduidden, ook voor. Hendrik Willem Mesdag en Jozef Israëls, die Groningen vrij spoedig gin gen verlaten, en elders hun roem gingen vestigen, waren bovendien Joden, welk feit vooral bij de laatstgenoemde sterk tot uitdrukking in diens werk komt. Jozef Israëls, die in 1824 te Groningen werd geboren, was o.a. leerling van de Groninger en Amsterdamse academie. Hij reisde veel in binnen- en buitenland en schilderde aanvankelijk oud-testa- mentische en historische onderwerpen en legde zich ten slotte toe op de weer gave van het in zijn tijd armelrjke leven minsken oanlaitsje, hwant der wurdt neat mear koarte.. Mei 25-26 goune wyks en in frij hüs komt der al in aer- dich founemint foar de aide det Om lykwols ta it hawwen fan in eigen hüs to kommen sit men mei trije biswieren: it jild, de jierlikse lésten en goede foar- Ijochting. Hwat it jild oangiet, is der troch it K.B. fan 26 maele 1956 op twa punten forromming komd. Alderearst kin oan immen dy’t seis bouwe wol, boppe de premy, dy’t al bistiet, in ekstra taslach jown wurde fan 25-35 fan dy premy. Foar in hüshülding fan sawn minsken komt dat meiinoar op f 5128.En seis kin, as de bouwer yn in üld krot wen net, dy premy oprinne oant f 6320. Dêrmei is de stap al wer makliker wur den, mar der is mear. Normael kin men foar it bouwen fan in nije wente net mear krije as 6065 fan it jild oan hypteek. Nou kin de Ried fan de ge meente him garant forklearje foar 90 fan de kosten, dy’t der nei de premy- takenning foar de bouwer oerbliuwe. De bouwer hoecht dus mar 10 eigen jild to hawwen. Dit jild kin dan yn tritich jier öfbitelle wurde. Om wis to wêzen, dat dizze saek ek deskundich en boutechnysk goed rinne sil, kin de bouwer fan dizze regeling profitearje as hy it oanfreget via in „Bemiddelend orgaan”. Dat sille in soarte fan Boukas- sen wêze, dy’t erkend wurde troch it regear. De aspirant-bouwer mei net ai der wêze as 55 jier en moat minstens 10 jier seis it hüs biwenje, hwat er via dizze regeling bouwe lit. Wer in stap foarüt, soene wy sizze, mar oft wy op it plattelftn dêrmei klear kom- me, deroer in oare kear. In de jongste klasse, jongens van 12-13 jaar, kwamen 21 deelnemers aan de start. De jonge garde vond het maar wat prachtig, dat burgemeester Bruinsma hen de eer aandeed, persoonlijk het startschot te lossen. Hierdoor blijkbaar wat overmoedig geworden, werd direct een hoog tempo ingezet, of liever gezegd een te hoog tempo, want na 300 meter bleken een 6-tal reeds te veel van hun krachten te hebben gevergd en verdwe nen daardoor voor goed uit de kop groep. Tweehonderd meter verder ver dwenen opnieuw een 4-tal uit het pele ton en na 800 meter was van een grote kopgroep helemaal geen sprake meer. De situatie was toen: H. Landman en W. Engwerda op kop en op 3 meter Joh. Huitema. In de laatste 50 meter leverden eerstgenoemde twee een vin nig duel, dat eerst op de finishlyn be slist werd in het voordeel van de jeug dige C. A. B.er H. Landman. De uitslag was: 1ste prijs: H. Landman. 2de W. Engwerda. 3de Joh. Huitema. Het aantal deelnemers bij de jongens van 14 en 15 jaar bedroeg 15. Ook hier K8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1