KRISKRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Bezichtigen van Bolswards Stadhuis loont thans dubbel de moeite Meneer Fantast Fan de Martinytoer Gouden filmpjes 1 I Het Groninger landschap zoals de schilder dat ziet STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het ei van Columbus? DINSDAG 24 JULI 1955 52e JAARGANG No. 57 PIET. 4de week juli 1906 Tj. de J. aesje in wichtich ding. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 De woningen van verschillende raads leden te Steenwijk, die voor de afschaf fing van de kermis hadden gestemd, be smeerd met teer. Hier en daar openbaart zich de aard appelziekte. De werklieden op de scheepswerf te Makkum, die de patroon niet genegen vonden een gevraagde uurloonverhoging met 1 cent toe te passen, gingen des morgens in staking. Des middags werd door hen (op twee na) het werk weer hervat. Het slot van het liedje is, dat de patroon voortaan 1 cent minder uit keert, zodat de staking averechts heeft gewerkt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Vrouw bij ramen zemen naar beneden gestort. Een 59-jarige bewoonster van een perceel aan de Vletterstraat te Am sterdam is tijdens het ramen lappen van de eerste verdieping gevallen. De vrouw is ter plaatse overleden. Sleepboot gekapseisd. Boven de stuw te Belfeld, ter hoogte van Kessel (Lim burg) is de sleepboot Diwi gekapseisd en gezonken. Het ongeluk gebeurde, doordat de boot door onbekende oor- binne, wolle de branding had gewaagd, is zondag middag verdronken. Het stoffelijk over schot is later aangespoeld. Hij praat en lacht charmant, Noemt zich een man van stand, Zingt steeds hetzelfde wijsje, Maakt zich op slag bemind, Zodat hij harten steelt Van argeloze meisjes. Thuis de geziene gast, Deze meneer Fantast. Hij treedt een winkel in, Heus, het heeft alle zin, Doe met zo iemand zaken. Toevallig zonder geld. 4 O, hij is welgesteld, Zal ’t later wel goed maken; Alweer niet mis gestast, Gul groet meneer Fantast. Op ieder woord vertrouwd, Men denkt: „een hart van goud”, Bedient hem zonder schromen. Op ’t laatst fluistert één zacht: ’k Heb nog es nagedacht, Ben ik soms beetgenomen? Afloop die droef verrast, Weg blijft meneer Fantast. Hij speelt al honderd keer Zijn spelletje steeds weer, ’t Gordijn slim dicht geschoven. In leugens goed getraind, Wat ons het meest bevreemdt, Dat ze ’m nog steeds geloven, Ze krijgen zelf het last, Waak voor meneer Fantast. Fornoege earmoede is silliger as üntheistere rykdom Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het leven begint bjj 40. De heer D. Bak ker te Zaandam zegt het grossiersbe- drijf vaarwel en zal volgend jaar ver moedelijk voor de klas staan als onder wijzer. Deze veertigjarige slaagde na melijk voor onderwijzer, na gedurende twee jaar vijf avonden in de week te hebben gestudeerd. De heer Bakker was werkzaam bij een grossierderij in Zaan dam, maar greep de gelegenheid aan, die het gemeentebstuur bood om toe komstige onderwijzers een studietoelage te verlenen. Na een jaar ging de heer Bakker voor halve dagen werken op een cargadoorskantoor, om de middag te besteden als kwekeling op een school te Oostzaan. Jongen bij het hengelen verdronken. De zevenjarige J. Colet is donderdag avond toen hij op de woonschuit van zijn pleegouders te Gouda aan het hengelen was, in de Kromme GouWe gevallen en verdronken. Men mist het jongetje, toen men zijn hengel op het water zag drijven. De prijzen der zomermelk zijn ditmaal zo goed als in geen jaren het geval was. Toerist werd 2500 dollar lichter. Uit een kamer in een hotel aan de Nieuwe Doe len te Amsterdam is ’s nachts een schoudertas met paspoort, een cheque boekje van de American Express voor 500 dollar en een kredietbrief ter waar de van 2000 dollar, alles eigendom van een Amerikaanse toerist, ontvreemd. De hotelkamer is gelegen op de parter re aan de straatzijde. De ramen heb- in goed, nij hüs en hy sparret meiiens foar it bisit fan dat hüs. Nou hoopje ik tige, dat der in bulte arbeiders wêze sille, dy't fan dizze re geling profitearje wolle, mar ik haw swak moed, dat it yn Fryslén sa hurd rinne sil. Hwant wy sitte hjir mei hiel hwat bange fragen. Alderearst hat men hjir en der by de boer saneamde tsjinstwenningen, d.w.s. wenningen, dy’t by de pleats hearre en troch de fêste arbeider brükt wurde. De hieren derfan binne net heech. It kollektyf kontrakt lit de hierbipaling oan partijen oer, mar stelt in maksi- mum, dat minder is dan de helt. Men kin sizze, dat dizze wenten meast ek net sa binne, as se wêze moasten, it feit bliuwt, dat de fêste boerearbei- der net we>nd is hege hieren to jaen. Nou sil dat wol bylüke méidertiid, mar de sprong is yn har eagen en der komt it op oan fierst to great. De boeren sjogge dit ek wol yn en op plakken, hwer’t it op ’e neil barnt, wurdt dan ek tige harseskrabbe, hoe’t men hjirby helpe kin. Guon wolle in hiertaslach jaen, siz mar de helte. Mar dan komt in oar ding wer om ’e hoeke. Dan soe sa’n arbeider ek oan dy boer fêst sitte, hwant soene se op in dei Maeije meitsje, dan héldde de taslach op en siet de arbeider wer seis foar de hiele trettjin goune. Dizze „twang” wol mén net. En soe de boer in hüs bouwe, dan for fait wer de hiele regeling, hwant dy jildt allinnich as de bouwer it hüs seis 10 jier biwennet. Yn Grins wurde nou oare prikken yn it wurk steld. De greate bouboeren, dy’t wis binne, arbeiders brüke to moatten, wolle doarpskombinaesjes foarmje en dêrmei kollektyf stipe jaen oan har arbeiders. Sa is yn Eenrum Naast grote verscheidenheid vindt men op de tentoonstelling van Groninger kunst op het Bolswarder stadhuis ook onmiskenbaar facto ren, die deze expositie een eenheid geven. Een Groninger tentoon stelling kan men zich moeilijk denken zonder een schildering van het Groninger landschap. Inderdaad is dit bindende element aanwezig. Maar er is meer. Daar is ook de onmiskenbare invloed van de Gro ninger Academie Minerva, terwijl de jongste werken, d.w.z. die van na de eerste wereldoorlog een sterke gebondenhed in zich hebben door het nieuwe élan waarmee de schildersbent „De Ploeg” de arti stieke koe bij de horens vatte en een radicale ommekeer teweeg bracht in de visie van de kunstenaar. Bovendien wordt de Groninger tentoon stelling tenslotte geaccentueerd door enkele van de „groten”, die buiten (Mesdag en Iraels) zowel als binnen de provincie (Gerrit van Houten) van hun schouders en opwaarts boven de anderen uitsteken „HOKFOAR KANT UfOAT IT UT?” Der is in greate oerienstimming by de lju oer de wenningsituaesje op it plat- telén, der is net folie goeds fan to sizzen. Hjir en dêr in kreas arbeidershüs, dat de moderne easken treast is, mar oer it algemien, stadige, minne, pürminne en „onverklaarbaar bewoonde” wenten. Oerienstimming is der ek oer it feit, dat hjirtroch de flecht fan it plattelan ünnedich forgreate wurdt. En ek is men it iens, dat alhoewol de strukturele wi- zigingen minder agraryske arbeidskrêf- ten freegje sille, der in tal bliuwe moat, dat great genöch is om der earnstich oandacht oan to jaen. Krekt omt er In reedlik tal fikse agraryske wurkkrêf- „Ainrom” sizze se der in organi- saesje yn it tarieden, dy’t hjir op del komt, dat de boeren yn en om dat doarp f 2.per H.A. en per jier jaen wolle om dêrmei de hieren fan de arbeiders- wenten to stypjen. Boppedat hat men de doarpsnotabelen en nearingdwaenden donateur makke foar in tientsje yn it jier. Alle arbeiders, dy’t by ien fan de kom- binaesjeboeren yn it wurk binne, kinne nou üt dit founs in bydrage krije. De arbeider bliuwt frij om nei in oare boer to gean, as it mar ien fan de kombi- naesje is. Dat is wer in stap foarüt. Mar al hoe sympathyk de gedachte is, de praktyk kin wolris tige óffalle. Foarst, it bidrach fan f2de H.A. Nim in boer yn dy hoeke mei 40 H.A. lén. Dat is der de trochsné. As hy ien arbeider hélde soe, koe him maksimael 80 goune taslach jown wurde, hwant de donateurs moat men mar rekkenje foar de administraesjekosten. Hwat docht in greate bouboer dêrre mei ien arbeider. en hwat docht in arbeider mei 80 goune taslach yn it jier? Fierder fait de ta slach wel as de man ta oan wurk by in net-boer oergiet. De boeren hawwe dan in jiermannich taslach jown. en de arbeider giet op in bipaeld momint dochs yn oar wurk en kin net üt syn eigen hüs set wurde. Ek sil it net tafalle om dizze taslaggen to hélden as de boeren ris mindere ti- den krije of eigen bern hawwe. En hoe soe it gean mei de donateurs nei in jier as hwat? De léste birjochten üt Eenrum binne dan ek, dat de saek nei in enthousiast bigjin wer yn 'e knoop sit. En dochs bliuwt de fraech driu- wend: „Hokfoar kant moat men nou üt?” ben de gehele nacht opengestaan en de gestolen goederen lagen op een tafel vlak er voor. Volgens de politie moet het voor een toevallige voorbijganger vrjj gemakkelijk zijn geweest met een enkele handbeweging zijn slag te slaan. Vrouw bleef moeder. Een 31-jarige vrouw van Duitse afkomst, E. I. den H.D., tp Den Haag, bracht in juli van het vorige jaar haar 5-jarige dochtertje voor enige dagen bij buren onder, om dat zij naar familie in Duitsland ging. De moeder keerde echter niet naar huis terug, waarna de buren de politie op de hoogte bracht. Het kind werd aan de Voogdijraad toevertrouwd en in een tehuis ondergebracht. Dezer dagen ech ter werd de vrouw bij de grens aange houden en op transport gesteld naar Den Haag, waar zij tegenover de politie verklaarde, terug te zijn gekomen, om dat zij zo naar het kind verlangde. zaak plotseling vol water liep. De 18- jarige machinist Grullen uit Made, ver dween aanvankelijk mee in de diepte, doch toen de sleep even later nog een maal boven kwam, wist hij de zinkende boot te verlaten en zwemmende een an der schip te bereiken. Ook de 40-jarige schipper De Bot kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. Particulier mag geen personen vervoe ren. De laatste tijd verschijnen er re gelmatig advertenties in de kranten, waarin particulieren tegen vergoeding hun auto aanbieden voor het vervoeren van personen naar vakantieadressen. De politie vestigt er de aandacht op, dat dit verboden is. Tegen een student, die, ondanks de waarschuwing, hiermee doorging, is proces-verbaal opgemaakt. Hij bleef echter vakantiegangers rijden. De auto is nu in beslag genomen. Chauffeur weerstond overval. Een Zweedse matroos heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in gezelschap van twee jeugdige collega’s, een roofoverval gepleegd op een taxi-chauffeur. Slechts na fel verzet is de man aan de aanval ontkomen. Hij heeft de dader ten slotte aan de politie kunnen overleveren. Zijn collega’s, die op de vlucht waren ge gaan, zijn door twee andere taxichauf feurs achterhaald en eveneens in arrest gesteld. De zeelieden, de 20-jarige aan valler en zijn collega’s van 18 en 19 jaar, van het motorschip „C. A. Falk land”, dat bij Wilton Feijenoord ligt, waren op Katendrecht ingestapt. Zij verkeerden enigszins onder de invloed van sterke drank. Zij vroegen voor het wegrijden of de chauffeur geld bij zich had. Meisje overboord geslagen. Een 8-jarig meisje, Aaltje Kramer, wonende op het terrein van de betonfabriek Wigboldus aan de Friesestraatweg te Groningen, is vrijdagmiddag in het Reitdiep ver dronken. Het kind was aan boord van een schelpenzuiger bezig water op te halen met een emmertje. Kind door gas gedood. Het 11-jarig zoontje van de familie De Wit aan de Nieuweweg te Veenendaal is vrijdag nacht door gasverstikking om het leven gekomen. De jongen lag in een aan de keuken grenzende kamer op een divan te slapen, toen door de druk van het gas de slang van ’t gascomfoor schoot. De overige leden van het gezin, die op een hoger gelegen verdieping sliepen, hebben geen nadelige gevolgen gekre gen. Vrachtauto met lading gestolen. De W.- Duitse recherche speurt sedert zaterdag naar een grote Nederlandse expeditie- auto, die met kostbare lading en al voor een hotel te Keulen is gestolen. De la ding bestond uit een aantal Duitse schrijf- en boekhoudmachines ter waar de van ca. f 50.000.De uit Amster dam afkomstige chauffeur van de vrachtwagen had de wagen, welke hij diezelfde dag nog naar de hoofdstad zou rjgden, voor het hotel geparkeerd en hij was even naar binnen gegaan om een kop koffie te nemen. Toen hij te rugkwam, was er geen spoor van zijn wagen te bekennen. Kind verdronk in zee. De 8-jarige Jan Kremer uit Middenmeet, die zich in de Noordzee onder Kallantsoog te ver in Hwat hat Qabe Skroar Hwant as men it sa sjocht, moat der op ien of oare wize ek flinke wenten komme, hwer’t hja nou net binne en dat is op in hiele bulte plakken. It moaiste soe wêze, dat dit komme koe léns de wei fan in eigen wente. De oare kears ha wy ütlein, dat de nije regeling sa fier giet, dat de bouwer, neist in forhege premy ek jit 90 kredyt krije kin as de gemeenten op de plannen fan de Minister yngeane. Ik bin bliid, dat de ried fan Boalsert der gjin gers oer groeije litten hat, sa’t de lêzers yn de krante fan Freed léze kinnen ha. Dat is in komplimentsje wurdich. Mar as wy nou nei de boere- arbeiders sjogge en üs óffreegje, oft dizze groep der nou ek ta oergean sil, doar ik net ja to sizzen. Lit üs in foarbyld nimme hwertroch de ütstellen mear yn de realiteit kom me. In boerearbeider wol bouwe. It hüs, net to lyts en net to great is 310 M.3 De stiftingskosten binne likernöch f 15.200. De premy foar de boukosten en groun- taslach is dan f 3725.—. De ekstra-pre- my foar it seis bouwen sil f 1080. wurde. Hy kriget dus f 4805.en moat jit liene f 10.395.Hjirfan moat er 10 seis fourneare en kin hy f 9355. as hypteek krije. Dit jild wurdt yn 30 jier óf lost troch in annuïteit fan 3% Dat is tige geskikt en dêrmei wennet hy oer 30 jier yn in folslein eigen hüs. Dizze jierlikse rinte, hwer’t ek in öf- lossing yn opnomd is, komt him yn it jier op f 524.72. Dat wurdt yn ’e wike f 10.09. Oan ünderhéldskosten en fêste lésten rekket men der f 2.90 oerhinne, sadat de arbeider, om oer tritich jier dizze wente seis to hawwen, alle wiken f 12.99 skokke moat. Foar dy trettjin goune wyks hat er dus Benoemd tot wegwerker te Hartwerd, ten nedich bliuwe, is de wenningsitu- j £12.99 skokke moat. W. Wielinga aldaar. leed en belijdt de moderne schilder in kleur. Geen wonder, dat velen deze mo derne schilderijen niet mooi vinden. Men begrijpt ze niet en mist het verstaan. Slechts als men zelf een op de schilder afgestemd kunstenaarshart heeft, zal men het leven, maar dan ook het „echte leven” in het moderne doel ontdekken. Het is hier een gebied vol voetangels en klemmen. Immers hoeveel doen ter- wille van wat men meent „mode” te zijn maar net alsof. Zelfs recensenten gaan wel mank aan dit euvel en de anecdoten, dat men grapjes gaat uithalen, waarbij werk van kinderen van 4 a 5 jaar de hoogste bewondering gaan oogsten, zijn talrijk. In werkelijkheid is dit geen wonder: een kind reageert van nature spontaan, iets wat de moderne kunstenaar ook tracht te doen. Een andere categorie, die zich geplaatst ziet tegenover een modern kunstwerk en dat niet begrijpt, pleegt er grapjes over te maken of te zeggen, dat men het zo óók wel kan. Bij welke groep hoort U, lezer We kunnen U niet beter adviseren, dan een bezoek aan de tentoonstelling te brengen en U zelf te testen. U heeft te Bolsward een unieke gelegenheid werk van tientallen (ook van de moderne) kunstenaars te bewonderen. Honderdtallen grepen deze gelegenheid reeds aan. Ook vanuit de omgeving zijn er (bijv, ’s avonds is de expositie ook geopend) wel tochtjes naar Bolsward te organiseren. Trouwens behalve de ten toonstelling is ook het stadhuis zelf de moeite van een bezoek overwaard. Bolswards Nieuwsblad Geen wonder dat een bepaalde categorie bezoekers op deze tentoonstelling (en dan niet in het minst de Groningers zelf, dunkt ons) op de Bolswarder expositie het Groninger landschap verwachten. Ze komen niet bedrogen uit, al is het merk waardig te noemen, dat men de „olie grieze” (de oude grijze Martinitoren) er tevergeefs zal zoeken. Evenmin vindt men er een een typisch Groninger stadsbeeld, wel echter de dorpen en het Wad in al zijn schakeringen. Bij de trapopgang wordt het oog geboeid door een levens lustige weergave van het voorjaar met het kerkje van Oostum op de achter grond. Jannes de Vries, de geestelijke va- wer van dit doek, mag dan gestudeerd hebben aan de Ecole Nationale Supérieure des Beapx Arts te Parijs en boordevol indrukken zijn van z’n studiereizen naar Frankrijk, Italië en Noord-Afrika, de schoonheid van het Groninger landschap heeft een diepe indruk op hem gemaakt en in felle kleuren (men zou dit olieverf schilderij gemakkelijk voor een gouache kunnen houden!) geeft hij het goud van de dotter en de tint van het jonge gras, fel ook het rode dak en dit alles afste kend tegen een zwanger zwoele lucht, die loodzwaar drukt. Een groot contrast met dit levensblije doek is wel het „Maan licht bij Warffum” van de in Aduard geboren autodidact Ekke Kleima. Hier overheersen namelijk de donkere, zo niet melancholische tinten, onderbroken door een gl:mp van zilveren maanlicht, echter weer besprongen door een in grillige vor men (als was het een boze geest!) ge schilderde wolk. Een paar andere dorpsgezichten vindt men in de vierschaar. Boven de trap b.v. een tweetal werken van Abe Kuipers, meer typograaf dan schilder wellicht. Hij ontving zijn opleiding ook niet aan de kunstacademie, maar aan de kunstnijver heidsschool en geeft les in typografische Vormgeving. Zijn „Straatje te Winsum” en „Onderdendam” zijn een tweetal plakkaatverfschilderijen (z.g. gouaches), waarin men uit de aard der zaak geen gen)haar broer Gerrit van Houten (id. 1866); Franciscus Herman Bach (id. 1865); Anno Smith (id 1915); W. Meesters (id. 1908 te Haren); Jan van der Zee (id. 1898 te Leeuwarden); Wla dimir de Vries (id. 1917 te Groningen); Taco Mesdag (id. 1928 te Groningen); genoeg om te zien welk een invloed een dergelijk instituut (dat Friesland b.v. node mist) in de loop der jaren (men zie de uiteenlopende geboortejaren van al deze schilders, waarvan ook docenten met hun werk op de tentoonstelling zijn vertegenwoordigd, b.v. de bekende J. H. Engelberger en Dirk de Vries Lam. Een bindend element inderdaad, maar dan niet in de zin, dat de academie een eenheidsstempel op de kunstenaars zou hebben gezet. Bestudering van het werk van de oud-leerlingen leert ons hoe dit geldt ook van tijd- en leeftijdgeno ten ieder zich zelfstandig ontwikkel de en zijn eigen weg wist te vinden, zo wel in materiaal- en onderwerpkeuze, als in stijl en kunstopvatting. Dit geldt zelfs voor de leden van de schilders die zich rekenden tot „De Ploeg”. Wél hebben zij gemeen, dat zij radicaal braken met de traditionele schil- derstrant, waarbij men de indruk trachtte op doek te brengen, die figuren of voor werpen op de kunstenaar maakte. In te gendeel, de vanuit Duitsland gevoede en gestimuleerde, zo niet ook overge waaide kunstrichting ging uit van het innerlijke leven van de schilder zelf en wenste dit uit te beelden. Dit leidde tot totaal nieuwe vormgeving of zelfs tot een helemaal geen vormgeving. Het ritme, de warmte, de doodsheid enz. van het eigen innerlijke leven be- Om volksvijand nummer één, de wo ningnood, de baas te worden, is er sinds de oorlog door verschillende bureaux en instanties in de bouwvakwereld' op alle mogelijke manieren geëxperimenteerd. De oplossing hiervan werd o.m. gezocht in het bouwen van duplexwoningen z.g. houtrijke woningen en in constructie- en systeembouw. Deze experimenten hebben alle wel min of meer resultaten opgeleverd, maar de grootste moeilijkheden in het bouwvak worden toch wel veroorzaakt door het grote tekort aan arbeidskrachten, aldus „Ons Noorden” in een enthousiast arti kel, dat vervolgt met: Uitgaande van deze basis is door het sinds kort in Bolsward gevestigde archi. tectenbureau Haarsma-Hüner een type woning ontworpen op een sterk geratio naliseerd plan, waarvan verwacht wordt dat de bouwtijd bij een normale arbei- dersbezetting met 30 a 40 geredu ceerd kan worden en ongeveer drie we ken per woning zou vergen. Het architectenbureau is er bewust van uit gegaan, dat deze besparing niet mag gaan ten koste van de constructie of aankleding van de woning. De goed- koopte van een dergelijke woning is gecalculeerd in de besparing van ar beidsuren en -krachten, de koopprijs be draagt ongeveer f 15000, de huurprijs zal op basis woningwetbouw waarschijn lijk per week pl.m. f 13 a f 14 bedra gen. Herhaaldelijk hoort men de laatste tijd klachten over te kleine woningen, voor al van de zijde van grote en midden- standsgezinnen en dit bezwaar willen de ontwerpers ondervangen door bewust uit te gaan van een grote woninginde- ling. De benedenverdieping zal bestaan uit twee ruime achter elkaar gelegen ka mers, een keuken en een aangebouwde bijkeuken, de bovenverdieping uit vijf slaapkamers en een badkamer. Elk huizenblok bestaat uit twee aan elkaar gebouwde woningen, eventueel omgeven door een tuin, zodat er van een doodse aanblik geen sprake is. Typerend is, dat er bij de bouw van een derge lijke woning zo weinig mogelijk gebruik zal worden gemaakt van materialen, die moeilijk verkrijgbaar zijn zoals bijv, dak pannen en stenen. De thermische iso latie zal echter zeker niet minder zijn dan die van de traditionele woningen. Daar de plannen van het architecten bureau inmiddels door Ratiobouw zijn goedgekeurd en men ook van de zijde van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting volledige medewerking heeft verkregen voor de bouw van deze woningen, zal zeer waarschijnlijk nog in augustus begonnen kunnen worden met de bouw van een proefblokje van twee woningen. Deze zullen worden ge bouwd in Bolsward in de omgeving van het park. Groningen. Overigens wel een groot ver schil tussen de visie van Jozef Israëls in zijn „Duinlandschap” (klassiek) en de aquarellen betreffende Schiermonnikoog van Jan G. Jordens (uiterst modern). Hoewel Jordens geldt als een begaafd paedagoeg, die het Nederlandse teken onderwijs met nieuwe didactische metho des verrijkte en hij het erediploma grafiek op de internationale tentoonstelling van 1934 te Budapest verwierf, zullen deze impressies wel tot de meest omstreden nummers van de tentoonstelling blijven behoren. Men moet inderdaad wel een ingewijde zijn om niet alleen te kunnen begrijpen dat deze penseelstreken (of is het met de vinger gebeurd?) ’iets voor stellen, laat staan, dat de schilder er f 200.per stuk voor durft te vragen. Bewijs? Iemand, die in kunstkringen meer dan provinciale vermaardheid bezit, iden tificeerde een dezer prenten als een dans paar. Inderdaad met enige fantasie en wat korreltjes zout was er in het rood en blauw iets te ontdekken, dat in de verte geleek op een rok. Maar onze zegsman moest toegeven, dat de dame in kwestie de buste op de rug droeg, dat als „een dienterlijke vrijheiJ’ nog werd geaccep teerd ook. In werkelijkreid zullen deze waterverf „tekeningen” wel zoiets als een duinlandschap moeten suggereren. Ge noeg hierover. Een ander bindend element dan dat van de onderwerpkeuze noemden we de aan wezigheid van de academie Minerva. De wel zeer grote betekenis van deze oplei dingsmogelijkheid wordt duidelijk, als wij eens nagaan, i.ceveel van deze expo santen er wel hun eerste onderwijs heb ben genoten. In volgorde van de catalogus kunnen we noemen S. Groenenstein (geb. in 1900 te Bolsward); G. C. Martens (id. 1894 te Groningen); Johan Dijkstra (id. 1896); Arend H. Bosscher (id. 1905); .W H. Leemhuis (id. 1899); Johan Faber (id. 1902); Coen Schilt (id. 1907); Jan Al- tink (id. 1885)Jan ten Have (id. 1903); Nico Bulder (id. 1898 te Hoogezand, fijne kleurschakeringen moet verwachten, thans tevens docent aan de academie); 11 Alida. van Houten (geb. 1868 te Gronin- maar helle, vaak primaire kleuren. Voor veler oog zal de dun opgebrachte gou ache „Winter, Oude dijk, Warffum” Van Johan Bakker wellicht bekoorlijker zijn. Naast deze dorpsgezichten zijn het vooral de tekeningen en aquarels van Johan Faber, die het oog boeien en iets in zich hebben van de oneindige ruimten van het Groninger Wad, die de sfeer van water, wolken en wind weten te grijpen en tastbare gestalte te geven. Niet voor niets zegt de catalogus van hem, dat hij „zijn kunstenaarshart verpand heeft aan het wijde, briezige waddenland”. Mooi is ook de ets „Groninger landschap” van Johan Dijkstra. De duin-, bos- en weide landschappen gaan we maar voorbij, ze zijn veelal niet gelocaliseerd en kunnen evengoed elders geschilderd zijn, dan in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1