I I ZOMERSTORM ALS IN GEEN JAREN KRIS-KRAS door Nederland GROTE KAATSWEDSTRIJD TE ARUM Makkiunerwaard-Commissie actief Fan de Martinytoer Gouden filmpjes üs hjoed p to sizzen 1 1 Jonge Bolswarder piloot verongelukt J H. SCHUIL, P. KAMMINGA, A. HIEMSTRA WINNAARS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 31 JULI 1956 52e JAARGANG No. 58 3Ó5 of 33» grote spanning kon worden gesproken. 1. M. v. .d. Weerd, Arum, S. Olivier, lijst, die de volgende 8 parturen bevatte: stra, Creil, H. Gjaltema, Schalsum. 6. K. Wassenaar, Wier, Joh. Jansen, le week augustus 1906 Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Bronwater, bij veel medici in gebruik. Verkrijgbaar bij J. D. van der Werf, apotheker, Grote Markt, Bolsward. Door hooibroei ontstond plotseling brand bij veehouder Cornells Wind te Gaast. lingen naar Vlieland en Terschelling zondagavond niet door te laten gaan. Het zou te riskant zijn in het donker met de stormachtige wind van meer dan 100 km de kokende Waddenzee over te steken. Ongeveer 500 passagiers moesten in Harlingen achterblijven en hadden geen onderdak. De hotels en het politiebureau zitten tot aan de nok toe vol. Honder den vakantiegangers zijn door de Har- linger bevolking opgenomen. Makkumer waard. De wind, die zondagmiddag tot storm kracht toenam, heeft ook de Makkumer IT BLIUWT IN TAESTEN EN SYKJEN Waardcommissie en de boeren die vee op de Makkumerwaard hebben, weer heel wat moeite bezorgd. De overstroming van verleden jaar nog niet vergeten, werden door sommige boeren tussen 7 en 8 uur al voorzorgs maatregelen getroffen om het vee van de verafgelegen weide naar voren te halen. Er dreigde niet direct gevaar, maar het water steeg nog steeds. Intussen liep het al over de dijk, zodat het rijpad over een bepaalde lengte blank kwam te staan.. Vlak achter het reinigingsgebouw wordt een duiker gelegd, waar men halverwege mee klaar was. De dam voor waterke ring had het hard te verantwoorden en het leek dan ook dat dit, alhoewel de ringdijk niet overspoeld werd, het zwak ke punt zou worden. Het vee, dat hier beslist voorbij moest, werd daarom in allerijl in veiligheid ge bracht. Maar de dam heeft het gehouden en was dus zeer goed ondernomen.. Het was ’n drukte van belang, veeauto’s reden af en aan en het publiek hielp graag een handje mee het vee naar veiliger oord te brengen. Doordat de wind niet in de juiste hoek was, is de Waard voor overstroming be waard gebleven. Ongeveer elf uur was men nog bezig het laatste vee weg te drijven of in te laden. dien: onze nieüwe „Woordenlijst van de Nederlandse Taal”, het beruchte groene boekje, is daardoor al weer verouderd. Deurwaarder, m., stond er in. De v. ont brak. Ofzou het nu deurwaarster worden?. Scherper buskeuring. De Rijksdienst voor het Wegverkeer zal in september nieuwe autobussen scherper keuren. Verontrusting over uitbreiding varkens stapel. Tijdens een te Utrecht gehou den vergadering van het bestuur van het produktschap vee en vlees, heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, de on gerustheid van het produktschap geuit over het toenemend aantal varkensdek- kingen. In de afgelopen maanden is het aantal dekkingen aanzienlijk toegeno men en de heer De Veer becijferde dat in maart van het volgend jaar 405.000 varkens worden verwacht. Een en ander acht hij niet in het belang van de var kenshouderij.. Folie rein, folie strie, Folie mosken, folie apels. Folie apels, folie froast. Folie mülen, lege skütels. olswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In hiel bilangryk diel fan de libbenskan- sen is yn dizze' tiid lein yn hannen fan de oerheit, binammen yn dy fan de ge- meentebistjüren. Har taek yn it agra- ryske Fryslan is bileaven net maklik. Mei it ünderhalden fan fearten, diken en brêgen, hoe bilangryk ek, kinne hja net mear ta. Der moat op it gemeente- hüs in aktive, warbere ploech minsken sitte, dy’t initiativen nimt en opheint, dy’t de posysje fan har gemeente klear foar eagen hat en wit, hwat kin en hwat net kin. En net allinnich op yndustrieel terrein, hoe bilangryk ek, mar ek foar it agrarysk libben. Hwant de goede bi- doelingen fan de Minister to’n spyt, sil Tot dagelijks opzichter bij de restauratie van de toren te Parrega is benoemd de heer Th. Wijnia te Burgwerd en bij het verbouwen van het armenhuis te Makkum, de heer W. Boomstra. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie sa’t it is, né, sa’t it wie. Hwant dizze 340 tsjerken binne foar in diel allinnich mar oantinken oan eardere bloei. It hjoeddeiske libben kloppet der net mear op. En om dy tsjerken en tsjerkjes hinne, steane hwat nearzige hüskes, did en alderwetsk, smük en eigen, skilder- eftich ek wol, mar ütwenne en sünder gemakken. Op in moaije foarjiersdei in lan, fol bikoaring en eigenheit, mar warleas en swak foar de nije tiid. It docht sear dizze arkadyske mienskip to forsteuren mei it hurde lüd fan de kommende dingen, sa graech hie men fierder boud oan de smüke dream fan it aide doarp. Mar de realiteit twingt om de feiten to sjen en troch de feiten nei de müglik- heden fan de takomst. Us agraryske doarpkes, sünder yndustry bliede dea, stadich mar sünder forwin. Hwat Douwe Kiestra foar de Lege- Geaën biskreau, dat jildt rounom foar de agraryske doarpkes en buorrens. Gjin aktive lju mear, dy geane om utens, allinnich it boerefolk op ’e pleatsen en minsken boppe de jierr&n op it aide sté. Alles wurdt hjir aid meimekoar, sei in nofter doarpsman, en hy hie gelyk. Hwant de jeugd fan nou komt net wer werom as hja in jiermannich nei de stêd reizge hat en har de middels ta- eigne om it libben fierder, treast to wêzen. Allinnich as it doarp foldwaen- de bisteansmiddels, wenten en fordive- daesje jaen kin, sil it in kans hawwe om to bliuwen, oars rekket it ünder de fuotten. Der binne inkelde fan dy moedjaende opbloei-forskynsels, ek yn de greidhoeke. Mar dan moat der min of mear in yndustriële kearn sitte, of komme. Dan foroaret it byld yn ien kear. Tritich jier lyn, doe’t ik ünder- wizer wie yn Bakhuzen wie dit lyk as de oaren in doarp, hwer’t men skraech- dat zal worden opgebouwd op het Zaai land. Onze woningnood. In „Het Parool” werd een advertentie „huis te huur” ge plaatst. Dat was fout. Het moest zijn: „huis te koop”. Er waren liefst 1600 mensen die opbelden. Ja, een mens kan nooit weten, ofschoon wij er toch zo langzamerhand wel achter zullen zijn, dat de woningnood er in hoofdzaak is voor mensen, die alleen maar een huis kunnen huren. Een dame als deurwaarder. 'Ve Den Haag werd mej. W. M. A. de Bruijn als deurwaarder beëdigd. Natuurlijk dat kan tegenwoordig. Alleen moeten we toch nog even aan het idee wennen. Boven- Meisje verdronk in zee. De 10-jarige Rita V. uit Wateringen is tussen Sche- veningen en Kijkduin in zee verdronken. Het meisje dat te ver in zee was gegaan, is vrijdagmorgen vroeg op het strand aangespoeld, waar een wandelaar haar vond. Kleuter viel uit auto. Op de Loenense- weg te Apeldoorn is het 2%-jarig doch tertje van de heer F. A. van der H. uit Apeldoorn uit de auto van haar vader gevallen en onder een der achterwielen terechtgekomen. Ze was op slag dood. Het meisje zat naast haar vader en heeft waarschijnlijk met de kruk van het portier zitten spelen. Druk bezoek in de Efteling. Ondanks het slechte weer heeft Ontspannings- park „De Efteling” dit jaar tot nu toe een record aantal bezoekers ontvangen. Waren het er in 1955 al 350.000, thans is het aantal van 400.000 reeds over schreden. Bom lag tussen badgasten. Op het strand bij Den Helder, bij de Donkere Duinen, is een niet ontplofte vliegtuig bom ontdekt. Een vuurleiding-monteur van de Pyrotechnische Werkplaatsen, die het gevaarlijke soevenirtje tussen de badgasten ontdekte, heeft het meegeno men naar de politiepost, waar de mij nendienst het heeft weggehaald. Kind in afvoerput gestikt. Woensdag middag is het driejarig zoontje van de familie Zeilstra te Zwolle in een afvoer- putje gevallen en dientengevolge ge stikt. Het ongeluk gebeurde toen de moeder van het jongetje een bezoek aan Alle wiken weroan kin men yn de kran ten léze fan minne tastannen en nuod- like situaesjes op it plattelan. De tsjerklike gemeenten en parochjes, de skoallen, de fakatures, de doarpsfak- Iju, de nearingtiwaenden, de arbeiders. it haldt net op. En altyd wer is it yn mineur. De nije tiid kloppet forheftich op de doar fan it aide Fryslan, dat sa wiis is mei syn histoarje, sa sterk for- boun oan it aide doarp en it aldershüs. Yn de ütstjüring fan de R. O. N. waerd fan ien fan de dielnimsters de fraech steld, hoefolle tsjerkedoarpen Fryslan hie? Douwe Tamminga riedde fan 330 en hy wie net fier mis, it wiene 340. Dit sifer jouwt in byld fan Fryslan, Gehuwde vrouw op 1 jan. „bekwaam”. In het Staatsblad van vrijdag is opgeno men een Koninklijk Besluit van 13 juli, waarin wordt bepaald, dat de wet van 14 juni 1956 tot opheffing van de han delingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw in werking treedt met ingang van 1 januari 1957. Verzekeraars dekken zich. De Vereni ging van Brandassuradeuren heeft haar leden verboden op een polis van brand verzekering ook risico’s van overstro- wurk lyk halde koe en yn sommige ti- den en dan wer perioaden krige fan ef- terütgong. De seisklassige skoalle sakke oant fiif en fjouwer en alle ynstansjes sleten to hélden en to kearen. Mar doe’t de fabryk fan Mous de fuot ten ünder it gat krige, kaem ynienen d,e kear. Nou is de skoalle al hast to lyts en wurde prikken yn it wurk steld om to kommen ta in ambachtsskoalle of uloskoalle, hwant der is folk, der wurdt fortsjinne, der wurdt bout, der sit wer gong yn it spul. Mei Winsum is it net oars en Wom- mels set ek alle seilen by. Sjoch ik it goed, dan sil yn de kommende twein- tich jier dizze natuerlike seleksje troch- gean. Dy’t hwat hat, moat sjen der hwat by to krijen en dy’t mei syn iene talint sitten bliuwt, sil it ófnomd wur de en dy’t al fiif hie, kriget der jit ien by. De forkearsrevolüsje makket de öfstannen hieltyd lytser, de minsken bi- weegliker, de easken heger. It doarp of de lytse stêd, dy’t it tempo net byhalde kin, rekket de greep op de minsken kwyt. Stilstean is der net mear by, it is winnen of forliezen. der fan it seis bouwen fan de needsaek- like arbeidskrêften yn de Lanbou in byt- sje torjuchte komme.. It fikse doarp of de lytse stêd, dy’t sa wiis is, om goede wenten foar dy kata- gory to meitsjen, sil de priis winne. It is in folslein forkearde gedachte, dat dy arbeiders minder in knappe wente wear- dearje as de yndustry-arbeiders en it is ek net wier, dat hja him minder bi- telje kinne. It nije kollektive kontrakt jowt foar in fêste arbeider by de greid- boer in wyklean fan 80 goune, it hiele jier troch en dat kinne hiel hwat yn- dustrieën hjirre har minsken net jaen. Hoe hurd de Ontwikkeling fan de wen- ningbihoeften gean sil, mei yn ’e kiif stean, it is wis, dat alle jierren mear agraryske arbeidskrêften it libbene flo- risante doarp of de lytse stêd kieze sill© om der to wenjen. En dogge sy it net, dan sille de greatere bern harren wol oer de streep helje. As men my freegje soe, hokfoar kant it üt moat mei de wenten foar de boerearbeiders, dan soe ik bislist dy kant ütwize. Foar de boe ren, dy’t hwat al to fier öfwenje, bliuwt dan de tsjinstwenning jit altyd in moog- likheit. Mar dan moat it regear de plat- telansgemeenten ek ris in earlike kans jaen om de aide rommel yn de efter- êfsteigen op to romjen en in kreaze rige, moderne huzen to bouwen. Dat mei net langer in privileezje wêze foar de yndustry. En dan sil ek ris op heech niveau de forsjenning fan alle minsken mei Ijocht, wetter, telefoan en gas oan- pakt wurde moatte. Kin it net ,lüns de wei fan de bisteande bidriuwen, dan wurdt is dochs ris tiid, dat de Steat ek hjir de sterkere foar de swakkere opkomme lit, sa as dit mei safolle din gen al bart. It kin nou noch, mar folie tiid is der net mear. kennissen bracht. Zij had haar zoontje zolang in de tuin laten spelen. In deze tuin bevond zich het putje, dat was af- gedekt met een plank. De jongen trok de plank er af en heeft daarna getracht althans zo neemt de politie aan een stokje, dat onder in de put lag te pakken, met het noodlottige gevolg. Bloedige vondst bij Dubbeldam. Heeft zich op de Haaswijkweg-west in de ge meente Dordrecht, vlak bij de grens van Dubbeldam, een drama af gespeeld? Landarbeiders ontdekten daar dinsdag achter een boom een herenvest, dat een met bloed besmeurde snede van onge veer 15 centimeter vertoonde. Naast het vest lagen een paar oude klomp- schoenen, ook met bloed bedekt. Ter stond na de ontdekking werd een poli tieonderzoek ingesteld, dat echter tot nu toe geen resultaat heeft opgeleverd. In de Dordse ziekenhuizen heeft zich geen gewonde gemeld. Eerst dacht men aan een grap. Het bloed is echter woensdag in een laboratorium onderzocht. Het bleek mensenbloed te zijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adresf Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur (K 5157) Advertenties geworven van fictieve fir ma’s. Twee acquisiteurs uit Groningen, W. J. V. en B. H. zijn door de politie gearresteerd en vrijdag voor de officier van Justitie geleid, beschuldigd van op lichting van een drukkerij in Appinge- dam. Het tweetal zou zorgdragen voor het bijeenbrengen van advertenties voor een adresboek van Appingedam. Een stroom van advertenties kwam bij de drukkerij binnen, waarop de heren aan voorschotten en provisies ongeveer f3000 incasseerden. Na januari werd echter niets meer van hen vernomen. Bij onderzoek bleek toen dat vele fir ma’s niet bestonden of in het geheel niets van een advertentie afwisten. Daarop werd de politie ingeschakeld. Wat Nederland betreft, men mag van een geluk spreken, dat de wind niet op de kust stond. Voor onze kust kwamen dan ook niet veel schepen in ernstige moeilijkheden. Dijkversterkingen en kustwerken kwamen er zonder schade af. In het binnenland echter heeft de storm zware schade aangericht. Eén ernstig persoonlijk ongeluk werd gemeld uit Haarlem, waar de 74-jarige C. G. uit Halfweg door een zware af gerukte boomtak werd getroffen. Hij heeft een schedelbasisfractuur en ’n ge compliceerde beenbreuk opgelopen. Een ware ravage werd zondagmiddag om drie uur aangericht in Ten Boer op 10 km afstand van Groningen. Uit een inktzwarte lucht stortte zich een windhoos over het plaatsje, een spoor achterlatend van kapotte huizen ontwortelde bomen, omgeploegde tuinen en afgeknapte palen. Een sigarenkiosk werd in zijn geheel opgenomen en kwam meters verder als wrakhout tegen de grond. Meer dan 30 huizen werden ern stig beschadigd. Geëvacueerd. Op het strand van IJmuiden heeft de Velser politie in de namiddag alle be woners van de strandhuisjes moeten evacueren. Het water kwam hoog op zetten en hevige zandstormen bedreig den de 400 houten strandhuisjes. De „Prinses Beatrix” van de Hoek van Holland-Harwichdienst liep zondag avond met aanzienlijke vertraging bin nen. Het schip had schommelingen gemaakt Van 50 graden en in de salons waren alle meubelen door elkaar gegooid. Van de 1140 passagiers werden er drie ge wond. In Zandvoort spreekt men over een ca tastrofe in het tentenkamp op ’t strand. In het kamp „De Branding” bleef geen van de 100 tenten overeind. De zeer woelige overtocht van de Wad. den-eilanden met de motorschepen „Friesland” en „Vlieland” naar de vas te wal, waardoor meer dan 80 pct. van de 1500 passagiers zeeziek waren, deed de rederij Doeksen besluiten de veer dienst te staken en de afvaart van Har- Een zomerstorm met orkaankracht, zoals in geen tientallen jaren is voorgekomen, heeft in het afgelopen weekend in ons land schrik gebracht onder de vakantiegangers op meren en plassen, waar tientallen zeilboten zijn omgeslagen. Nog ernstiger heeft het noodweer huisgehouden in het Kanaal en voor de zuidkust van Engeland: minstens acht zeevaarders kwamen hier in de golven om, de Engelse tweemaster „Moyana”, de trotse winnaar van de zeilwedstrijd TorbayLissabon, zonk voor de zuidwestkust van Engeland, het Britse vrachtschip „Tees- woord” kapseisde voor de kust van Kent, aldus meldde gister morgen „de Telegraaf”. De bestuursleden van de kaatsvereniging „Willem Westra” te Arum zullen zondagmorgen wel met zorg naar het weerbericht hebben gehoord, dat o.m. regen en harde wind voorspelde, welke voor spelling inderdaad uitkwam, doch op het zo „smük” gelegen sport terrein van Arum merkte men niet veel van dit alles, terwijl in de perioden van zonneschijn het aldaar aangenaam vertoeven was. De opkomst van het publiek was zeer goed te noemen, maar hoewel er een paar maal 5-5 gelijk werd gekaatst, bereikte het spel niet die hoogte, dat van Om kwart voor zes vrijdagmiddag is in de nabijheid van Lage Zwaluwe een les toestel van de Koninklijke Luchtmacht van het type „Harvard” verongelukt. De bestuurder, die om het leven geko men is, was de 19-jarige korporaal- le^rling-vlieger J. W. Lunter uit Bols ward. Hij was bezig aan een van zijn eerste oefeningen in het solovliegen en heeft daarbj waarschnlijk ’n fout gemaakt. Het toestel stortte neer en de bestuurder was op slag dood. De „Harvard” was afkomstig van de vliegbasis Gilze-Rijen. Fet toestel is neergekomen in een tar weveld in de polder Zonzeel. Verschei dene boeren, die in de polder bezig wa ren hun koeien te meken, zagen het ongeluk gebeuren. Zij zagen hoe het toe stel tijdens het maken van een looping in een vrille geraakte en neerstortte. Onmiddellijk snelden zij toe om hulp te verlenen, doch die was niet meer no dig. Het toestel had zich diep in de grond geboord en de piloot zat leven loos in de stuurstoel bekneld. Het toe stel is niet in brand gevlogen. De luchtmachtstaf te ’s-Gravenhage deelde desgevraagd mede dat de oor zaak van het ongeluk nog niet bekend is. Ooggetuigen van het ongeval ver klaarden, dat de vlieger naar het hen voorkwam zijn looping op te geringe hoogte heeft gemaakt. Hwat hat Qabe Skroar Harlingen, W. Vlietstra, Franeker. 7. H. Schuil, Harlingen, P. Kamminga, Menaldum, A. Hiemstra, Leeuwarden. 8. M. van der Leest, Stiens, A. Veld kamp, Huizum, Sj. Tjeerdema, Arum. Harlingen, J. Ven erna, Achlum. 2. R. Hoekstra, Ternaard, A. Rinia, Makkum, H. Zijlstra, Makkum. 3. J. van Sinderen, Ternaard, J. Buwalda, Arum, F. Haanstra, Bolsward. 4. J. Sijtsma, Ried, S. van der Zee, Leeu warden, J. Tolsma, Arum. 5. J. Stavinga, Poppingawier, Joh. Zijl- mingen en dijkdoorbraak op te nemen. Motief: de ramp van 1953 had veel ernstiger gevolgen kunnen hebben zo ernstig, dat die schade met geen mo gelijkheid door het verzekeringsbedrijf zou kunnen worden opgevangen. Mis schien mogen we, als het Deltaplan is uitgevoerd, nog eens bij de heren terug komen. 7300 ton sla doorgedraaid. In het eerste halfjaar van 1956 zijn 26.3 miljoen krop pen sla en 1815 ton stoofsla, in totaal 7300 ton sla, doorgedraaid. Dit deelde dr. ir. H. J. Mathot, voorzitter van het produktschap voor groenten fruit in Den Haag mee tijdens de openbare bestuurs vergadering. Als oorzaak zag dr. Ma thot enerzijds het gelijktijdig aan de markt komen van gelichte sla en sla van de volle grond, aan de andere kant een zekere mate van overproduktie. De bromfiets. De Ned. Bromfietsenbond richtte een oproep tot de bromfietsers om zich aaneen te sluiten. Bromfietsers van Nederland, verenigt u! De Bond acht dit nodig ten einde „de poging die gedaan wordt om u uw vrijheid te ont nemen, tegen te gaan.” Deze bond ver zet zich o.m. tegen het streven van de A. N. W. B., die, zoals bekend, de snel heid voor de bromfietsers wil beperken tot 20 km per uur. Nu mogen de brom mers nog 40 halen. Vakantiepech. Een uitvoerder, met va kantie in Italië, kreeg autopech en ver scheen vijf dagen te laat op zijn werk. Zijn patroon ontsloeg hem en de Leid- se kantonrechter, voor wie de zaak diende, was van mening, dat dit recht matig was geschied. De uitvoerder toch had niet de moeite genomen, zijn pa troon van het oponthoud in kennis te stellen. Behalve zijn verlengde vakan tie mag de uitvoerder nu ook nog de kosten van het proces betalen. En zijn baan is hij kwijt. De putdekseldief. De man, die in ver schillende plaatsen van ons land put deksels had gestolen, waardoor ernstig gevaar voor het verkeer ontstond, is in Duitsland gegrepen. Het was een chauffeur, die de deksels stuk sloeg en ze als schroot verkocht. Deze chauffeur was terecht een gevaar op de weg. Ons snelvervoer. De A. N. W. B. schat het aantal bromfietsen in ons land op 600.000; het aantal personenauto’s op ruim 310.000. Iemand, die geen „wa gen” of geen brommer heeft, wordt zo langzamerhand een bezienswaardig heid. Mag ik even het telefoonboek? In een loodgieterszaak te Amsterdam vroeg ’n onbekende even het telefoonboek te mo gen raadplegen. Het boek werd voor hem gehaald, de man keek het in en putte zich uit in dankbetuigingen voor de bewezen diensten. Die waren groter dan de loodgieter had gedacht, omdat de man zelf zo vriendelijk was geweest uit een colbertjasje een portefeuille met ruim f 1700 er in mee te nemen. IJsballet Maxi en Ernst Baier komt te Leeuwarden. Het ijsballet van het we- reldkampioenspaar Maxi en Ernst Baier zal tijdens de grote Nederlandse tour nee te Leeuwarden van 14 tot en met 23 sept. voorstellingen geven in ’s we- rels grootste transportabel ijstheater, Te Workum worden ernstige pogingen aangewend tot het stichten van een R.-K. jongensschool voor 1. o. 't Was al over enen, voordat scheids rechter M. de Jong van Franeker een begin liet maken met het afwerken der Het eerste succes in de partij tussen de nos. 1 en 2 was voor v. d. Weerd c.s., die een spel voorsprong wisten te beha len doordat een bal op 6-4, door no. 2 kwaad werd geslagen bij het retourneren en in het volgende eerst v. d. Weerd op 6-4 een zitbal plaatste. Hierna keerden de kansen; v. d. Weerd poedelde op 4-6, 2-1; goede opslag van Hoekstra en een buitenslag van v. d. Weerd, brachten de partijen op gelijke voet. No. 2 nam de leiding over op 2-6 door passeren der kaats en vergrootte deze toen Zijlstra op 6-6 andermaal de kaats passeerde. Hierna begon het met Hoekstra c.s., voor al wat het perk van dit partuur aangaat, wat vast te zitten en de tegenpartij maakte hiervan gebruik de partij aan één stuk uit te maken. Puntenaantal 66-64. Van Sinderen en z’n jonge maten boekten al dadelijk een spel achterstand, doordat J. Sijtsma in het eerste eerst op 4-6 een tusseninse bal gaf, die niet werd verwerkt en daarna op 6-6 de uitgeslagen bal re tourneerde. Na dit succes was het woord aan de te genpartij, die resp. op 6-2 door een voor slag van Sijtsma en 6-2 met zitbal van v. Sinderen, de partijen op gelijke voet bracht. Sijtsma c.s. hernamen hierna de leiding, doch v. Sinderen c.s. wisten door goed doorzetten, steeds bij te blijven en alzo werd de stand 5-5. In het beslissende eerst werd hun evenwel geen punt ge gund en verloren zij bij de stand 5.-5. 0-6. Op de meren. Het waren in deze vakantietijd vooral ook zeiljachten op de meren, die het moesten ontgelden. De Loosdrechtse plassen bij Hilversum boden al spoedig een desolate aanblik: liefst 37 zeilboten sloegen om. Talrijke vakantiegangers liepen een nat pak op, maar slachtoffers Vielen er niet te betreuren. Zwaar heeft het gespookt op het Ijssel meer waar talrijke plezierzeilers in nood raakten. Maar dank zij het reddend op treden van de rijkspolitie te water de den zich ook hier geen drama’s voor. Een zwaar gevecht met de golven heeft schipper Toxopeus van de „Brandaris” moeten leveren om het behoud van het jacht „Vlieree”, dat voor Terschelling in nood was geraakt. Bovenmenselijke inspanning kostte het de „Brandaris” Verbinding met het zwaar beschadigde jacht te maken. Om negen uur zondag avond echter kon het jacht worden bin nengesleept. Aan boord bevonden zich de heer en mevrouw Linse uit Amster dam en twee honden. Alle loodsdiensten voor de kust moes ten zondagmiddag omstreeks vijf uur Worden gestaakt. De stormkracht was toen toegenomen tot 11; uitschieters van 100 km per uur waren geen uitzonde ring meer. It I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1