p. c. WZï I J Ook Prof. Romme gaf opdracht terug I Naasting van het Suez-kanaal door Egypte schept ernstige toestand KRIS-KRAS door Nederland IS 1 Roept Engeland 20.000 reservisten op? De kleine baas üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i X -Or- - 52e JAARGANG No. 59 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1955 De Jong’s Nieuwsblad Formateur kon niet rekenen op steun der Socialisten PIET op Wat Het hemelvuur i Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 T. Zijlstra, Witmarsum, P. Helfrich en K. de Jager, Harlingen winnen de P.C.- J-Mstrijd te Franeker. Puikbeste aardappels, fl.40 per korf. S. H. de Jong, Bolsward. Afscheid meester Van Santen, hoofd R.-K. Jongensschool te Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adre»: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 33J (K 5157) een maar al te duidelijke illu stratie is van de marxistische stelling dat de kapitalistische landen onderworpen zijn aan fi nanciële belangen. Ook de Aziatische publieke opinie, van daag nog verdeeld, zou zich kunnen herenigen tegen het Westen en daarbij zou dan zelfs waarschijnlijk minstens 1 en mogelijk zelfs 3 leden van het Ge menebest kunnen zjjn betrokken: India, Ceylon en misschien Pakistan. En ten slotte komt daarbij nog de zeer benau wende vraag of een actie tegen Egypte welke een militair karakter heeft, door de Sovjetunie zou worden geduld. Wat men de kabinetsformateur, prof. Romme, ook mag verwijten, zeker niet dat hij met geen vaart werkte aan zijn opdracht om een kabinet te vormen, dat het vertrouwen van het Parlement geniet. In enkele dagen tijds heeft de heer Romme oriënterende besprekingen gevoerd inet vele demissionaire minis ters en staatssecretarissen en met de president van de Nederlandse Bank, de heer Holtrop. En in allerijl heeft hij aan de vijf fracties een program voorgelegd. Bij de samenstelling van dit program heeft de heer Romme een andere weg gekozen dan zijn voorganger, de heer Drees. De demissionaire minister-pre sident heeft het gezocht in het opstel len van enkele richtlijnen. In vage ter men werden] belangrijke vraagstukken behandeld. Deze vaagheid was echter geen zwakte, want de heer Drees staat 3e „Tour de Frats” van de Arnhemse asfalt- jeugd. - De Duit se jongen Peter Ludwig uit Ber lin was de eerste, die de gele lei derstrui mocht aantrekken. Ome Joop Legerstee, de algemeen lei der, doet hem Pe ter om de schou ders. Hij durft wat aan, heer Nasser, Men hoorde het zelden krasser; Ze schrokken allemaal. Ik eis voor onze natie De nationalisatie Van het Suez-kanaal. Spektakel bij de Britten, „Dit laten wij niet zitten, We worden gedupeerd Brutalen de halve wereld? Niks hoor! Er zal die kerel Gehoorzaamheid geleerd!” Ontstemming bij de Fransen, „Toe, jongens, grijp de kansen, Pak gauw het ventje aan; Laat hem gerust beginnen, Hij zal het toch nooit winnen, Waar haalt hij 't lef vandaan?” Toom bij de Amerikanen, „We moeten eerst vermanen, Zoet in gematigdheid; Negeert hij ons bedoelen, Welnu, dan moet hij het voelen, Nog even bedenktijd. Wees verstandig, heer Nasser, Dictator - tweede klasser, Baasje in miniatuur. Drie grote concurrenten, Je beurt vast weinig rente, De laatste winst wordt zuur. Bols wards Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie le week augustus 1931 De Hongaarse Capelle komt in den Hof van Holland. Geen beter middel in de malaisetijd, dan een paar uur gezel ligheid. Y. K. Galama, Aanbevelend. Frijers freezje gjin weazige wei en ervers allikemin tie, die men toch werkelijk meer als een i Amerikaans dan een algemeen! Weste- lijk belang kon zien en als ze dit laat- ste toch was, zeker niet zo zwaar woog als de huidige kwestie van het Suez- kanaal. Het is echter niet onwaarschjjn- Hjk, dat, toen president Eisen hower te elfder ure minister Dul les toch nog opdroeg de slotfase van de conferentie van Londen te gaan bewonen, de bedoeling niet zozeer de eenheid van het Wes ten in de nieuwe Suezkanaal- crisls te demonstreren, dan wel om bij de bondgenoten op mati ging aan te dringen,. Parijs bleef militaire maatregelen eisen, Eden als minimum een Internationale contróle op de Kanaal-exploitatie. Een eis waarvoor Nasser, nu hij eenmaal op het gebied der soevereiniteit a heeft gezegd, ook wel niet zal voelen, al ver zekert hij thans in alle toonaarden, dat hij de vrije vaart door het kanaal zowel in vredes- en oorlogstijd zal handha ven. Maar wat is de verzekering van deze dictator waard? Als we nog enkele bijkomende aspecten van het nieuwe Suez-probleem mogen noemen, dan is een daarvan het feit, dat Nasser het niet-Egyptische perso neel van de Suezkanaal-maatschappij in de zöne feitelijk dwangarbeid heeft opgelegd; door de staat van beleg af te kondigen moeten deze mensen, onder wie veel Fransen en] Engelsen, blijven werken en tegen de bevelen van hun eigen regeringen en hun eigen wil in. Dit is in strijd met de rechten van de mens. Dan is er ook dit aspect dat Israëls on aantastbaarheid van zeer groot belang voor het Westen wordt, nu aan het Suez-kanaal voor ’t Westen| gevaarlijke elementen zitten, afgezien van het feit, dat het mogelijk is, dat door dat land een nieuw kanaal gegraven kan wor- Misschien zijn we in ons vorig overzicht te optimistisch geweest, toen we de mening uitspraken, dat de belangrijkste partners van het Westen hun eenheid hadden gevonden in een gezamenlijk vast beraden optreden tegen Nasser. Toen Washington besloot niet Dulles, maar onderminister Murphy naar Londen te zenden om met de hoogste Engelse en] Franse autoriteiten te overleggen over de vraag wat het antwoord van het Westen zou zijn op Nassers naasting van het Suez-kanaal, twijfelden we al. Vooral echter toen Murphy met een knipoogje naar de Arabische wereld, nog voor men bijeengekomen was, ver klaarde, dat hij alleen voor informatie naar de conferentie ging om te horen welke maatregelen) Londen en Parijs wilden nemen en dat men nog niet op een punt was gekomen om militaire maat regelen in het Midden Oosten te treffen, was er alle reden te veronderstellen, dat de drie grote Westelijke landen het niet eens zouden worden over een werkelijk krachtdadig optreden tegen de Egyptische dictator. den, dat Oost en West verbindt, maar dit vergt jaren; ook voor olievervoer over land via pijpleidingen groeit de betekenis van Israël. De Britten zullen ook Cyprus nu minder dan ooit wil len! loslaten. Opnieuw viel ook het accent op de be tekenis van de conventionele bewape ning, grondtroepen enz., nu het Suez- kanaal-conflict tot een locale actie zou kunnen leiden. West-Duitsland heeft, wat dit betreft, nu de wind in de zeilen, het is, zoals bekend, ongerust over ’t feit, dat Ame rika en Engeland deze militaire krach ten zouden willen beperken en vooral de nadruk willen leggen op de kern- Hond beet negen schapen dood. In het weiland van landbouwer M. te Benne- kom zijn woensdag twee schapen door een herdershond doodgebeten. Negen andere schapen werden zo deerlijk ver minkt, dat ze terstond af gemaakt moes ten worden. Drie schapen waren van angst in een sloot gelopen, maar kon den nog bijtijds worden gered. De po litie was spoedig ter plaatse en heeft de hond neergeschoten. De eigenaar van het dier zal de schade vergoeden. Steenproduktie zorgelijk. De produktie van ongebakken stenen is ten gevolge van het slechte weer lager dan men had verwacht. Er werden in juni minder rauwe stenen gevormd dan een jaar geleden. De produktie van gebakken metselstenen] was in juni wel bevredi gend en bedroeg 124 miljoen stuks, 46 miljoen meer dan vorig jaar. Baldadige kampeerders. De burgemees ter van Winterswijk heeft de kampeer- kaarten van zeven Eindhovense jongens (van omstreeks 18 jaar) ingetrokken en hen bovendien] de gemeente Winters wijk uitgestuurd, omdat zij uit balda digheid van een onbewoonde boerderij in de tot de gemeente behorende buurt schap Kotten, de planken uit een gevel hadden getrokken en zes ruiten had den stukgegooid. De leider van de kam peerders heeft de schade vergoed. Jongen overreden. Eenj 9-jarig jongetje, Kees den Beste, uit Gouderak, heeft het leven verloren toen op de IJseldijk tus sen Gouderak en Gouda een vrachtauto van de weg raakte en de dijk afreed. Het ventje zat in het gras te spelen op de plaats, waar de auto uit de koers raakte; hij werd overreden en overleed vrijwel onmiddellijk. Wagtmans, Voorting en Pellenaars het goede voorbeeld, door bij de oud-Olym- pisch kampioen, Arie van Vliet, de eer ste series bijzondere postzegels te be stellen, welke door de P.T.T. worden uitgegeven ten bate van het N. O. C„ Voor de uitzending van sportmensen naar de Olympische Spelen te Melbour ne. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Wie waarborgt, dat Nasser, als hem hier niet het halt wordt toegeroepen, straks Israël niet zal overvallen of dat Rusland zelf de besluiteloosheid van ’t Westen geregistreerd hebbend, niet tot een of ander locaal avontuur zal over gaan of zijn satellietstaten zal aanmoe digen dit te doen. Een felle reactie van het Westen] op Nasser’s daad moge risico’s meebren gen, een zwakke op de duur eveneens. De staatslieden der Grote Drie die te Londen bijeen waren, stonden dus voor een zeer moeilijke beslissing. Het ge schil voorleggen aan de Veiligheidsraad heeft natuurlijk geen zin, de Russen zullen daar toch tegen ieder tegen Egypte gericht besluit hun veto uitspre ken!, het zal niet gaan als destijds met Korea, toen een actie van de V. N. tegen Noord-Korea alleen door de Vei ligheidsraad werd goedgekeurd, omdat de Sovjetunie zich zelf van het werk in die raad had uitgeschakeld. Overigens zou men zeer nieuwsgierig zijn naar de houding van Z.-Slavië dat thans van de raad lid is. Heeft Nasser Nehroe en Tito bij hun ontmoeting ingelicht over zijn te wach ten stap? Men kan het moeilijk gelo ven. Nehroe zou hoe hij dan ook tegen over deze kwestie staat, toch allicht Londen ingelicht hebben en we vermoe den, dat Tito er niet van te voren van heeft geweten, al moet deze verbitterd zijn jegens de Ver. Staten, door het domme en door president Eisenhower afgekeurde besluit van het Amerikaan se Congres om de militaire hulp aan Z.- Slavië te staken, dat daardoor mis schien meer afhankelijk van de Sovjet unie zal worden. In het algemeen ziet men in Europa met zorg naar dit soort mee-regeren van het Congres in de buitenlandse politiek. Ook in deze Suezkanaal-kwestie zal het ^^rschijnlijk j^ handen van_de^rege-| op“het'standpunt,"<üt het'p?ogram''na der uitgewerkt kan worden als de kan- didaat-ministers hun wensen aan de Bovendien Wagtmans geeft het goede voorbeeld. Direct na de officiële huldiging van de Tour de France-renners in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, gaven Geen varkensmarkten meer. In ver band met mond- en klauwzeer heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten met ingang van 1 augustus de varkensmarkten in het gehele land te schorsen. Bovendien is het verboden verkopingen, keuringen, tentoonstellngen van varkens te hou den. Verder is het van 1 tot 20 augus tus verboden varkens te vervoeren. Dit laatste verbod geldt niet voor het ver voer van varkens met een levend ge wicht van tenminste 70 kilogram, die naar een slachtplaats gebracht moeten worden. Van het vervoersverbod kan door de burgemeester of de districts- inspecteur van de veeartsenijkundige dienst ontheffing worden verleend. Dit besluit van de minister werd bekend gemaakt in de staatscourant van 31 juli. Probeert eens ons Eviunisbrood, het vi tamine bevattende gezondheidsbrood. S. I. Faber, Bolsward. wapens. Bonn wenst daarover overleg in de West-Europese Unie; zonder een behoorlijk aantal troepen der bondgeno ten tijdens de periode, waarin West- Duitsland zich herbewapent, acht dr. Adenauer zijn land niet veilig, ofschoon men toegeeft, dat de moeilijkheden in de communistische satellietstaten op dit ogenblik de bedreiging van die zijde verminderen. In schier alle landen gist ’t, Boelganin verscheen in Polen om de communisten te waarschuwen dat zij niet te ver mochten gaan met hun „nationale afwijkingen” van de Russi sche lijn, maar Boelganin troostte hen met de toezegging, dat Silezië, vroeger Duits, voorgoed Pools zou blijven. Enkele Franse ministers wilden een ge zamenlijke Frans-Engelse expeditie naar het Suezkanaal zenden. Premier Eden van Engeland was aanvankelijk wat voorzichtiger, die wilde de reus achtige sommen, welke Egypte uit de vorige oorlog nog van Engeland te vor deren heeft, blokkeren, waartoe ook reeds is overgegaan evenals Frankrijk het Egyptische franktegoed bevroor. Dit moet echter automatisch tot mili taire maatregelen leiden als Nasser als antwoord hierop zoals hij dreigde, maar later herriep, Franse en Engelse sche pen de doorvaart door het kanaal wei gert. En direct bij de opening der con ferentie drongen de Franse en] Engelse ministers van buitenlandse zaken in dat geval op Amerikaanse steun aan. Premier Eden wilde de zaak ook in de Veiligheidsraad brengen. Maar opmer kelijk was wel, dat het een lagerhuis lid van de Arbeiderspartij was, van de oppositie dus, die Eden vroeg of hij wel besefte wat de consekwenties zouden zijn als geweld niet tijdig met geweld werd beantwoord, een vraag, welke door leden] van beide partijen in het Lagerhuis werd toegejuicht. Nogal schril stak daarbij af de aan vankelijke Amerikaanse voorzichtigheid al diende Washington dan ook bij Nas ser een door dezen afgewezen fel pro test in tegen de beschuldigingen, welke hij tot de Ver. Staten had gericht, om dat deze hun financiële hulp voor de bouw van de Assoean-dam hadden in getrokken. Achter Murphy’s aanvankelijke voor zichtige uitlatingen voelde men een zeker wantrouwen in de bedoelingen van de bondgenoten. De Fransen en] Engelsen, die financieel zo zwaar geïnteresseerd zijn bij de Suezkanaalmaatschappij die overi gens volgens Nasser schadeloos zal worden gesteld zouden wel eens te hard van stapel kunnen lopen en Ame rika zou zich niet begeven in de maal stroom van in Europa op drift geraakte sentimenten, welke tot een actie zouden kunnen leiden, die in de ogen van alle koloniale volken en speciaal van de Arabische slechts door imperialistische en kapitalistische bedoelingen zouden zijn ingegeven. Inderdaad bestaat dit gevaar, de bekende Franse commentator Aron bijv, erkende in de Figaro dat het Arabisch nationalisme zich door een scherpe reactie van het Westen/ op Nassers daad met nieuwe kracht zou kunnen ver heffen dat de Russen er propa ganda uit zouden slaan door het voor te stellen dat deze reactie ring te Washington te zeer binden. j Allang heeft het vergeten dat de Euro pese bondgenoten de Ver. Staten loyaal. Amateur”kenbaar"'maken? en royaal bijstonden in de Korea-kwes^, ,kan het wor(jen uitgewerkt door het i Kabinet. Dit systeem heeft volgens de heer Drees het voordeel, dat het Parle ment vrijer komt te staan tegenover het Kabinet. De heer Romme daarentegen heeft een meer gedetailleerd program opgesteld. Niet dat hij alle onderdelen tot in de finesses heeft geregeld, maar elk de partement wordt toch vrij uitvoerig be sproken. Zo is hij gekomen tot het ontwerp-rege- ringsprogram, dat elf gestencilde pagi na’s groot is. Tegen deze methode zijn door enkele anti-revolutionairen en li beralen bezwaren gemaakt. Zij vinden dat op deze manier de ministers te weinig vrijheid van handelen krijgen. Zo gauw zij op een punt van het gedetail leerde program zouden afwijken, kun nen zij moeilijkheden in de Kamer ver wachten. Maar deze bezwaren zijn niet overwegend geweest. Veel ernstiger was het voor de heer Romme om te moe ten vernemen, dat de socialisten het program in zijn algemeenheid afwijzen, omdat het qua opzet en inhoud niet deugdelijk zou zijn. Zo was het bal letje dan teruggespeeld. De heer Rom me heeft de formatiepoging van de heer Drees laten mislukken en nu reden de socialisten de k.v.p.-formateur in de Wielen. Er stond bij voorbaat vast, dat prof. Romme zich liever een] ander lot be schoren zag, hoewel hij met deze mo gelijkheid terdege rekening had gehou den. De voor hem enigste mogelijkheid was, zijn opdracht terug te geven, het geen inmiddels is geschied. De heer Romme kwam hierbij voor de vraag te staan of hij eventueel een Ka binet zonder socialisten zou moeten formeren. Dat was een vraag, juist voor hem zeer moeilijk, omdat bekend is, dat de k.v.p.-fractie-voorzitter de p.v.d.a,, ondanks alle strijd in de verkiezingen, niet graag loslaat. Zijn enige alterna tie was de vorming van een Kabinet, dat steunt op de k.v.p., a.-r., v.v.d. en c.h.u. Daarbij kwam de moeilijkheid, dat de v.v.d. door de heer Romme ongetwij- feld een tikkeltje eigenaardig is behan deld. Eerst liet de formateur weten, dat de v.v.d.-fractie wel haar mening over het ontwerp-regeringsprogram mocht geven, maar dat zij niet behoef de te adviseren geestverwanten al of niet zitting te laten nemen in het Ka binet. De heer Romme hield rekening met de staatsrechtelijke opvattingen van de heer Oud, die wel over een program wil praten, maar die toch los van dit pro gram wil blijven staan. En dat kan o.a. door de formateur zelf zijn mensen te laten uitzoeken, zonder overleg met de fracties te plegen. Het is echter duidelijk, dat het enige bevreemding heeft gewekt, dat de heer Romme dit standpunt zo nadrukkelijk wilde vastnagelen. De v.v.d.-fractie heeft dan ook aan de formateur ge vraagd: wat bedoelt U eigenlijk? Maar op die vraag is het antwoord niet ge komen. Laconiek werd door de woord voerder van de formateur medegedeeld dat een vijf-partijen-Kabinet niet uitge sloten is, maar dat de totstandkoming daarvan toch in sterke mate afhanke lijk is van de wil van de andere niet- liberale fracties. Zo bleef de v.v.d. tus sen de vloer en het plafond hangen, hetgeen geen prettige positie is. Intussen had de heer Romme er wel voor gezorgd, dat de v.v.d. niet geheel werd uitgesloten. Hij kon dus nog alle kanten uit. De socialistische kritiek op het program van de heer Romme was niet mals. De p.v.d.a. Tweede Kamer fractie vond het program zo uitgebreid dat het niet mogelijk is om van een globale instemming blijk te geven. Zij was vooral boos over het feit, dat de formateur geen enkele poging had ge daan om de tegenstellingen tussen de p.v.d.a. en de k.v.p. te overbruggen. De heer Romme heeft vastgehouden aan de vijf eisen waarop hij de heer Drees heeft laten struikelen. Maar daarnaast heeft hij voor de p.v.d.a. nog een aan tal andere tere kwesties aangesneden. Er kwam bijv, in het program niet voor dat de gehuwde ambtenares niet ontsla gen] behoeft te worden, zoals in het program Drees stond vermeld. En ook waren de socialisten ontstemd dat de heer Romme een aantal k.v.p.-stok- paardjes van stal had gehaald. De formatie duurt nu reeds vijftig da gen. De meeste tijd is eigenlijk besteed aan de verschillen van inzichten tussen de p.v.d.a. en de k.v.p. Zo was het ook in 1952. Wat dit betreft herhaalt de geschiedenis zich, maar dan ditmaal in verscherpte mate. Met spanning wacht Nederland thans af, welke weg H. M. de Koningin thans zal bewandelen. Sommigen achten de tijd rijp voor een zakenkabinet. Anderen achten het niet onmogelijk, dat thans aan iemand uit de protestants christe lijke fracties een] formatie- ofwel een informatieve opdracht zal krijgen. In dit verband wordt reeds de naam van Prof. Zijlstra (a.-r.) genoemd, de huidige (demissionaire) minister van Economische Zaken. Wellicht kunnen we elders in dit blad de laatste ontwikkeling inzake de for matie nog meedelen. Dat zijn inderdaad allerlei aspecten van dit probleem welke de conferentie van de staatslieden der Grote Drie te Lon den onder het oog had te zien. Daar zijn echter ook andere. Het is natuur lijk onjuist dat deze naasting alleen maar een financieel probleem is; zelfs als Nasser zijn belofte de aandeelhou ders schadeloos te stellen, niet zou na komen, zou dat geen] al te riskante te genmaatregelen wettigen. Nederland heeft van Indonesische zijde ten deze ook heel wat moeten slikken en we hebben niet gehoord van Engel se of Amerikaanse aanmoediging van Den Haag om ons daartegen te verzet ten. Bovendien loopt de concessie der Suezkanaal-maatschappij in 1968 toch af en stond al vast dat het kanaal dan onder Egyptisch beheer zou komen. Maar in het Brits-Egyptisch verdrag van 19 oktober 1954 waarbij overeen gekomen werd, dat de Engelse troepen de Suez-zóne zouden ontruimen de vorige maand is de laatste Engelse sol daat vertrokken schijnt toch ook bepaald te zijn, dat tot 1968 de status van het Kanaal ongewijzigd zou wor den gehandhaafd. Veel erger is echter, dat het kanaal thans in handen is gekomen van een dictator die met Rusland heult, Nasser heeft dat dezer dagen zelf toegegeven toen hij verklaarde, dat niet Tsjecho Slowakije, zoals herhaaldelijk van Egyptische zijde was verzekerd, een overeenkomst tot wapenlevering met Kairo had gesloten, maar de Sovjetunie zelf. Het bezoek van Sjepilow aan de Egyptische hoofdstad heeft zelfs aan leiding gegeven tot de veronderstelling dat deze Russische minister van buiten landse zaken was ingelicht over de stap die Nasser van plan was te doen; de Russische pers juicht de naasting ook toe en Nasser gaat de volgende maand bezoek in Moskou. Dat wekt de verdenking, dat de Russische penetratie zich thans tot het Suez-kanaal zal gaan uitstrekken. Wat het betekent voor het gehele Westen dat deze kortste verbinding met het Oos ten ook niet meer volkomen vei lig is, men denke ook aan het olievervoer van het Midden Oos ten naar Europa, behoeft niet meer te worden uiteengezet. het betekent voor Engeland voor zijn verbindingen; met de andere delen van het Gemenebest evenmin; het is geen wonder, dat Australië en Nieuw- Zeeland ongerust zijn geworden en ook krachtig tegen Nassers daad hebben geprotesteerd. Er zijn nog andere as pecten. De ervaring leert, dat dicta toren riskant leven en ze zich in steeds gevaarlijker avonturen storten. Hitler daagde zijn tegenstanders het eerst uit met de bezetting van het Rijn land en toen men! hem daarmee onge stoord zijn gang liet gaan, nam hij Oostenrijk, nam hij het Sudetengebied van Tsjecho Slowakije tot het spaak liep met het Poolse avontuur en de ca tastrofe van Wereldoorlog II kwam. Ook dat aspect zullen de staatslieden te Londen onder het oog hebben gezien. Hwat haf Qabe Skroar Hevig onweer. De schoorsteen van Flo rence te Bolsward geraakt. Te Trit- sum de grote boerderij van de heer Andela tot de grond toe af gebrand.. Te Wommels een stier op de boerderij van S. Jorritsma gedood, sloeg in vele bomen. Nyma ontslaat 50 man. De directie van de kunstzijdespinnerij de NYMA te Nij megen] heeft 50 employé’s ontslagen, wegens de verminderde produktie van garens, bestemd voor de buitenlandse auto-industrie. De NYMA exporteerde deze garens voor autobanden, vooral naar Amerika, waar momenteel een crisis is ingetreden in de auto-indu strie. Het ontslag is geschied in over leg met het gewestelijke arbeidsbureau. De ontslagenen ontvangen allen o.a. 2 maanden salaris en vakantietoeslag. Varkenspest te Oldebroek. Een geval van varkenspest is geconstateerd onder de varkensstapel van de heer A. K.,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1