S-ü DE AMERIKAANSE PRESIDENTS VERKIEZINGEN KRISKRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen «m PK i i Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Egypte gaat niet naar Londen Maandag begonnen de nationale part ij-con ven ties Bl Bh DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 52e JAARGANG No. 62 8de week aug. 1906 Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Boaskjen en brulloftsjen easket beide jild en dy’t it net hat, moat beide litte Voor de export naar Zweden is bij de landbouwer P. v. d. Z. te Warns een hokkeling aangekocht voor de zeer hoge prijs van f 215. Amerikaanse dames, die in vrij groten getale Friesland komen bezoeken, ko pen veel zilveren en gouden oorijzers. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Konlng Boudewijn van België bezoekt voor de tweede maal de zwaar getroffen mijn te Marcinelle. Vrijdag bracht Ko- ning Boudewijn in gezelschap van de Belgische minister Van Acker een be zoek aan de branden de mijn Bois de Ca zier. Z. M. loopt mistroos tig over de getroffen mijn om de reddings- tnaatregelen in ogen schouw te nemen. Rechts van Z. M. minister Van Acker. for- dus Chinees schip voor het eerst na oor log naar Amsterdam. Voor de eerste maal na de oorlog zal deze week maan dag ’n Chinese vrachtboot, de 7252 bru to register ton metende „Chi Lung”, de Amsterdamse haven binnenlopen. Het schip, komende van Baltimore, is gela den met kolen. Krediet gevraagd voor R’dams luchtha vens. B. en W. van Rotterdam hebbenl de gemeenteraad gevraagd ten behoeve van de Luchthaven Rotterdam, die in de polder Zestienhoven in gereedheid wordt gebracht, een krediet van 413.000 gulden beschikbaar te stellen.. Nieuwe opfokmethode voor biggen. De landbouwkundigen van de veevoederfa briek Calvé-Delft zijn erin geslaagd, een nieuwe methode voor d,e opfok van zeer jonge biggen te ontwikkelen, die als de tekenen niet bedriegen, een ingrijpende verandering voor de varkensfokkerjj in ons land kan gaan betekenen. Ook de mesterij zal ontegenzeggelijk de voorde len gaan ondervinden van deze nieuwe wgze van opfok, die de DelfiDroog-me- thode genoemd wordt. Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Mantelconfectlebedrijf te St. Nicolaas- ga. Het ligt in de bedoeling te St. Ni- colaasga een bedrijf tot vervaardiging van betere soort mantels en mantelpak ken te vestigen. Het betreft hier een dochterbedrijf van een mantelindustrie te Amsterdam, dat hier expansiemoge lijkheden zoekt. Bij wijze van proef denkt men op bescheiden schaal te be ginnen. Wanneer het blijkt dat men vol doende arbeidskrachten kan aantrek ken, dan zal de zaak worden uitge breid en kan naast het vrouwelijk per soneel ook mannelijk personeel worden aangesteld. Koningin en Prins betuigen deelneming. Koningin Juliana en Prins Bemhard hebben, naar aanleiding van de mijn ramp bij Charleroi, een telegram van deelneming aan de koning van België gezonden. Tevens hebben zij een tele gram van deelneming gericht tot de president van Italië met het oog op hef feit, dat zovele Italiaanse mijnwerkers bij deze ramp betrokken zijn. De strpd om het goud. Een groep aan deelhouders van de Bergingsvereniging Renate Leonardt, dat f 12.000 heeft te vorderen, verzocht de rechtbank te Haarlem beslag te mogen leggen op de bergingstoren. Deze toren, waarmede men verleden jaar reeds een aanslag op het goud in het wrak van de Renate Leonardt wilde doen, zit in de haven van IJmuiden aan de grond. Bedoelde heren zien blijkbaar meer heil in het schroot van deze toren dan in het goud dat hij op zou moeten halen. Het gaat met de jacht op waterwild bepaald slecht. Jagers, die de gehele dag in het veld zijn, komen slechts met een paar watervogels of platzak thuis. Drama te Alphen. Een pluimveehouder had te Alphen aan de Rijn clandestien een varkenshok gebouwd. Toen van ge meentewege met de afbraak ervan zou worden begonnen, verzette de zoon der eigenaar zich. Hij nam een dreigende houding aan en werd door de comman dant van de aanwezige politiemacht in de buik geschoten. Het varkenshok werd daarna toch afgebroken. liep het 12-jarig dochtertje achteruit te water en verdween in een kuil. De vader, die niet kon zwemmen, sprong zijn kind na. Hij werd, evenals het meisje voor de ogen van de vrouw en de andere kinderen met de stroom mee gesleurd. Beiden verdronken. Maximum snelheid bromfietsen terug tot 20 km per uur? Het bestuur van de Kon. .Ned. Motorrijders vereniging heeft zich, in samenwerking met het Hoofdbestuur van de Ned. Bromfiets Bond, in een rekest aan de minister van Verkeer en Waterstaat positief uitge sproken tegen de suggestie de maxi- mum-snelheid voor bromfietsen, die on langs op 40 km werd bepaald, terug te brengen tot 20 km per uur. De bestu ren betogen, dat het niet de te grote snelheid is, welke de meeste ongevallen veroorzaakt, maar veeleer een groot gemis aan verkeerskennis. Te Witmarsum moesten voor de bur gemeester verschijnen een tiental meis jes en jongens wegens appelroof bij de concierge van het gemeentehuis. Toen gisteren, maandag, in de USA de Democratische Partijcon- ventie begon, was formeel het startsignaal gegeven voor de bedrijvigheid, die de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten om de vier jaar te zien geven. Bij ons is de democratie op geheel andere leest geschoeid. Het bestuursapparaat is in een koninkrijk en bij een niet-monarchate regeringsvorm nu eenmaal zeer verschillend. Ondanks alle moei lijkheden diezich ten onzent kunnen voordoen, b.v. inzake de kabinetsformatie, is er steeds een rustpunt, n.l. ons koninklijk huis. In Amerika ligt dit geheel anders en om de lezer een beter inzicht te verschaffen over de gang van zaken bij de presidentsverkie zingen, plaatsen wij dit artikel. Onbewaakte in den vreemde. Een Ne derlandse personenauto werd op een on bewaakte overweg in Tirol door een goederentrein gegrepen en 500 meter meegesleurd. Van de vijf inzittenden, de familie Van Dongelen uit Groningen, werden er vier op slag gedood. De vijf de, een jongen, overleed later in een ziekenhuis. o.a. tot taak de „keynote”-rede uit te spreken, waarin hij het politieke pro gramma der partij via radio en TV voor de gehele natie uiteenzet. Het eerste punt dat aan de orde komt, is de bespreking van en stemming over het partijprogram. Wanneer dit achter de rug is, wordt de „keynote”-rede uitgesproken. Deze rede zal dit jaar voor de Democratische Party worden uitgesproken door Gouverneur Frank Clement uit Tennessee. Wanneer de benoeming van een kandi daat aan de orde komt, roept de per manente voorzitter van de conventie in alphabetische volgorde de gedelegeer den van de 48 staten en gebieden. Elke delegatie noemt daarbij de naam van de man van haar keuze. Wanneer het appèl is beëindigd en de namen van el- le kandidaten aan de conventie bekend zijn begint de stemming, wederom in alphabetische volgorde. Na de verkiezing van de kandidaat voor het presidentschap wordt de kandidaat voor het vice-presidentschap op gelijke wjjze gekozen. Na de nationale conventies beginnen de eigenlijke verkiezingscompagnes. Deze duren tot de vooravond van de verkiezingsdag in november. MOAT IT KEAL EARST FORSUPE? Frankryk hat, lyk as alle lannen, in skriklike wenningneed, dy’t yn de grea- te stêdden sa slim is, dat wy der üs oer bisauwe. Kazernewenten, sünder Ijocht en lucht sitte propfol hüshal- dings, dy’t mei ien fortrek al bliid wêze moatte. Under de brêgen sykje daklea- zen har skülplak foar de nacht. Mar yn datselde Franryk, fier fan de greate stêdden, mear nei Südwest en it midden leit it hiel oars. De regearing hat in oprop pleatst hwerüt bliken docht, dat dêr hiele protten hüzen leech steane. Der binne forlitten doarpen by, hwer’t men mar ütsykje kin foar in habbekrats. De regearing hopet, dat de fakansjegongers der each foar krije sille en harren foar in pear tüzen gou- Boekhouding was half Jaar achter. De directeur van de Coöp. Zuivelfabriek St. Willibrord in Mill, de heer J. van H. is door de ledenvergadering aan de dijk gezet. Hij werd op voorstel van het bestuur ongevraagd ontslagen wegens ernstige bedrijfsfouten, grote boekhoud kundige achterstand en een al te ver gaand eigendunkelijk handelen. Het ont slag van de directeur werd goedgekeurd met 498 stemmen voor en slechts 6 tegen. De voorzitter van de coöperatie die een gespannen bijeenkomst van on geveer 500 melkleveranciers leidde, noemde de affaire rond deze directeur zeer précair en gaf een opening van zaken over het wanbeheer van de di recteur. Jonge Duitser uit zee opgepikt. De loodsboot „Procyon” heeft zaterdag omstreeks kwart voor twaalf uit zee ter hoogte van Hoek van Holland een jon geman opgepikt, die zich boven water hield, hangende ter zijde van een op vouwbare kano. De drenkeling ver klaarde 17 jaar te zijn, Müller te heten en afkomstig té zijn uit Dusseldorf. Hij vertelde ’s morgens om 9 uur van het strand te Hoek van Holland in zee te zijn gegaan met zijn kano om te trach ten de rivier op te varen naar Rotter dam. De kano sloeg echter lek, doch h(j wist zich nog drijvende te houden. De vreemdelingenpolitie te Rotterdam zal de jongen eens nader aan de tand voelen. Een dode en vjjf zwaar gewonden. Een autobus uit Surhuisterveen met 39 va kantiegangers is zaterdagmiddag vlak bij Borghorst (Westfalen) op ’n vracht wagen met aanhanger gebotst, waarbij 5 passagiers zwaar werden gewond en de 59-jarige J. Bolhuis uit Ooserhoge- brug bij Groningen, die slechts licht ge wond werd, later aan een hartverlam ming is overleden. Ook de chauffeur, van de bus, de 24-jarige G. Snijder, werd zwaar gewond. De regenval. Een voorzichtige schat ting van de waterschade in het Peel- gebied wijst uit, dat men zeker op 7 a 8 miljoen gulden schade moet rekenen, waardoor met name de kleine tuin bouwbedrijven noodlijdend zijn gewor den. De waterhuishouding op zich zelf in dit gebied is geheel in orde. De scha de is hier ontstaan door overvloedige regenval in korte tijd, waardoor de grond is dichtgeslagen. Sinds mensen heugenis is dit hier niet eerder voorge komen. Premie wordt 6% pet. Het besluit van de sociale verzekeringsbank om de pre mie voor de algemene ouderdomsverze- kering vast te stellen op zes en drie kwart procent, is door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid goed gekeurd. De betreffende ministeriële beschikking zal in de Nederlandse Staatscourant worden opgenomen. jaar voor het eerst aan de Westkust, in San Francisco, bijeen zijn. De Repu blikeinen hebben 13 conventies in Chi cago gehouden. Een groot leger verslaggevers zal voor dagbladen, tijdschriften, radio, televisie en film rapport uitbrengen over het verloop van de Democratische conven tie in totaal 3245 geaccrediteerde persvertegenwoordigers, waaronder 93 van de buitenlandse pers terwijl 317 journalisten, waaronder 91 voor buitenlandse bladen, voornemens zijn de Republikeinse bijeenkomst te verslaan. De nationale conventie kan men be schouwen als „de representatieve as semblee van de partij op nationaal ni veau”. Haar voornaamste taak is twee voudig, het benoemen van kandidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap, en het goedkeuren van een partijprogram, waarmee zij zich Neist dizze goede leuzen, heart jit in oare, dy’t oan de hjoeddeiske proble- matyk syn needsaek üntlient. En dat is: de stêd foar it plattelan! De offi- siële gelykstelling fan stêd en platte lan is yn wêzen in skriklike yngelyk- heit. It liket foar de oerflakkige minske sa, dat de man, dy’t yn de Warkumer- mar of op Nijhuzum sit, gelyk bihanne- le wurdt as dy oare op ’e Nijstêd yn Ljouwert, mar it is sa net. De mien- skip bitellet foar de léste it glêdde as falt, de brede trottoirs, de rynske strjit- forljochting, alle saken en bidriuwen hat er neist de doar, skoallen en yn- stituten fan allerhanne soart hat er om him hinne, Ijocht, gas en wetter- lieding wurde him gratis oan de doar ta brocht Mar as jo yn de Warkumermar wenje, gean jo troch de blabber oan de ankels ta op it heden, de petroaljelampe is jou maet, it brune feanwetter moat it domme fé mar ta wenne en it gas sit yn de jarresleat. Sneins en deis stiet de koumelker en lytse boer foar it wurk, hwant de ar beider is net mear to blteljen. Hja gea- ne mei seksjes nei de stêd, nei de yn- dustry. Moatte wy Frankryk efternei Moat it lan fan wolfeart dat Nederlan hjit, jit langer dizze koerts farre? Moat it keal earst forsüpe? Of brekt fannijs de sosiale tins troch en sil men einlings sjen, dat, hoe great de erflike biswieren ek wêze meije, de sosiale gerjuchtich- heit it wurd ha moat, ek op it forhü- düke plattelan? It kin net folie tiid mear Itfe. Egypte heeft de uitnodiging, om deel te nemen aan de conferentie van Londen, inzake het Suezkanaal categorisch van de hand gewezen. Inplaats van de Londense conferentie wenst ’t een andere, uitgebreidere con ferentie ter garandering van de vrije vaart in het Suezkanaal. In een rege ringsverklaring wordt gezegd: „Wat de uitnodiging tot de conferentie te Lon den betreft, heeft de Egyptische rege ring met volstrekte verbazing geconsta teerd, dat de Britse regering de uitno digingen heeft verzonden zonder enig overleg met Egypte, het land, hetwelk de kwestie aangaat terwijl de con ferentie betrekking heeft op het Suez kanaal, dat een integrerend deel van Egypte vormt”. „De regering van het Verenigd Konink. rijk,” aldus de verklaring, „heeft de deelneming aan de conferentie beperkt tot maar 24 staten, ondanks het feit, dat het aantal staten, dat in 1953 van het kanaal gebruik maakte, niet minder dan 45 beliep.” „Met het oog op dit alles kan de Egyptische regering de voorgestelde conferentie niet beschouwen als een in ternationale conferentie die bevoegd is besluiten te nemen.” ,,De uitnodiging voor de conferentie kan derhalve door Egypte niet worden aan- Vaard’” De verklaring laat de deur voor ?en mogelijk compromis open. Zij zegt: „Vastbesloten echter, niets te verzui men om de internationale vrede te be waren en wegens haar toewijding aan het handvest van de Ver. Naties en de besluiten van de Bandoeng-conferentie, welke de vreedzame regeling van inter nationale problemen voorschrijven, is de Egyptische regering bereid, met ande re regeringen, die de conventie van Constantinopel van 1888 hebben gete kend een conferentie te beleggen van alle naties, die het kanaal gebruiken. Giften stromen naar Marcinelle. Van alle zijden stromen de giften binnen ten bate van de familieleden van de slacht offers van de mijnramp te Marcinelle. De Nederlandse mijnwerkers brachten reeds een som van f 80.000 bijelkaar. Ooggetuigen. De winkelier De Ruiter uit Giessendam bracht met vrouw en drie kinderen de eerste va kantiedag door aan de Merwede. Daar Deze verkiezing is aanstaande. De ge delegeerden en conventiefunctieonaris- sen stroomden Chicago reeds binnen. De 108 leden van de Commissie voor de Opstelling van het Partijprogram waren reeds druk bezig geweest een overzicht samen te stellen van de poli tieke richtlijnen der partij, het program waarop de kandidaat voor het presi dentschap zijn verkiezingscampagne ba seert. In San Fransisco werden soortgelijke voorbereidingen getroffen voor de nati onale conventie van de Republikeinse Partij. Daar zullen de Republikeinen op 20 augustus bijeenkomen. Wanneer alle Democratische gedele geerden naar Chicago komen, zullen er 2477 man bijeen zijn. Bovendien zul len er nog 1896 plaatsvervangers aan wezig zijn. Aan de Republikeinse con ventie zullen 1323 gedelegeerden en een zelfde aantal plaatsvervangers deel nemen. Het hoogtepunt van beide conventies zal de verkiezing van de candidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap zijn. Een gewone meerderheid van 622 stem men is voldoende voor de Republi keinse kandidaten, doch voor de Demo craten zal een meerderheid van 686% vereist zijn, aangezien sommige gede legeerden slechts een halve stem kun nen uitbrengen. De aanvoerder van de Democratische lijst is de voormalige gouverneur van Illinois, Adlai Stevenson, die ook in 1952 President Eisenhower’s voornaam ste tegenstander was; Aan de Repu blikeinse kant zijn er geen tekenen van oppositie tegen President Eisenhower. In overeenstemming met de tendenz der laatste jaren om meer vrouwen aan het politieke leven te laten deelnemen, zullen er dit jaar meer dan 500 vrou welijke gedelegeerden naar de Republi keinse en 296 naar de Democratische conventie gaan. De conventies worden dit jaar iets later gehouden dan gewoonlijk. Dank zij deze maatregel konden de leden van het Congres hun wetgevende programma’s voltooien en waren zij in staat actief deel te nemen aan de politieke activi teiten, die aan de conventie voorafgaan. De Democratische nationale conventie zal dit jaar voor de 32ste maal worden gehouden, de negende maal in Chicago. De eerste Democratische conventie had in 1832 in Baltimore plaats. De Republikeinen, die thans aan hun 26ste conventie toe zijn, herdenken dit jaar het belangrijke feit, dat zij 100 jaar geleden voor het eerst in Phila delphia bijeenkwamen. Zij zullen dit tot hot kiezersvolk kan richten in de daarop volgende politieke campagne. De gedelegeerden naar beide conven ties komen uit 48 staten, uit het Dis trict Columbia de zetel van de Fede rale Regering en uit Alaska, Hawaii, Porto Rico en de Virgin Eilanden. De delegeerden naar de conventie wor den volgens verschillende methoden ge kozen. In vele staten worden politieke conventies voor de gehele staat gehou den, waar dan de keuze der partij- gedelegeerden plaats heeft. In andere staten worden de gedelegeerden geko zen door uitvoerende comité’s de z.g. „caucuses” (colleges) van leidende fi guren in de partij, en in weer andere is een combinatie van deze andere metho den in gebruik. Maar de methode, die het meest de aandacht trekt, is die van de vóórverkiezingen (state primaires). Het aantal gedelegeerden voor elke staat wordt door de partij bepaald. Er is geen bepaalde tijdsduur vast gesteld voor de conventie, doch iedere partij hoopt haar zaken binnen vier of vijf dagen te hebben geregeld. De conventie wordt geopend onder lei ding van een tijdelijke voorzitter, wiens taak later door de permanente voor zitter overgenomen wordt. Deze heeft Te veel van het goede. Gebleken is, dat de vergiftigde worst, welke te Krom menie en omgeving tal van vergifti gingsverschijnselen veroorzaakte en waardoor zelfs een bewoner overleed, een te grote dosis conserveermiddel heeft bevat. Hwat hat Qabe Skroar ne der in fiks hüs oantüge sille, hwer’t hja mei kunde en sa, de simmerfakên- sje trochbringe wolle. In frjemde wrêld hwatte en in healwiis lên fansels. Frankryk. Hoe kinne de minsken sa- fier komme En dochs, achte lêzer, hwat men der yn tige skrille kleuren sjocht, is itselde kwea, hwat yn min der mjitte rounom, ek yn Fryslan, to barren stiet en foar in diel al oan 'e gong is. Yn wêzen is it dit, dat de folksienheden net mear sjoen wurde as in harmonysk gehiel, mar as in oantal minsken hwerfan elts mar sjen moat, hoe’t er oan 'e kost komt. Tsientallen fan jierren hat men it Frênske platte lan oan eigen lot oerlitten. De tastinnen waerden der hoe langer hoe minder, de rykdommen en gemak ken heapten har op yn de greate stêd den, de lükse plakken en de yndustry- keamen, it plattelan moast himsels mar rédde. En doe is de üttocht bi- goun, al wit hoe lang. Alles hwat jong wie en energy hie, gyng nei de stêd. Parys, Marseille, Lyon en gean mar troch, groeiden as it ünkrüd yn dizze wiete simmer, de Rivièra tilt op fan villa’s en miljonairs, mar de boeren koene gjin folk mear bisette. Inkelde minder snoade arbeiders en fierder frjemden üt Italië, Tsjecho-Slowakije en binammen de Balkan en Polakken kamen der foar yn it plak. Mar ek dizze bleauwen der net. By tüzenen for- lieten hja de boeren en gyngen de mi nen yn, de fabriken en net it minst nei de Ijochtstêd Parys. En nou binne der kontrijen hwer’t gjin minske mear wen net, de aide kultuer is der stoarn, de rótten en murden fine der har honk: la terre, qui meurtde ierde, dy’t stoam is. Jacques Fat en syn kornuten hawwe der gjin lést fan, de skouboargen yn Bolsward kreeg bezoek van Z. E. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Mr. J. D. Veegens, die verge zeld was van de directeur-generaal van het departement van Landbouw, de heer H. J. Lovink. Z. E. arriveerde in een extra gereser veerde wagon met de tram van 4.05 te Sneek. Onder leiding van loco-burge- meester Eisma en de heer Keestra, dir. der Rijkszuivelschool, werd deze school en het stadhuis bezichtigd. Z. E. vertrok weer met de tram van 6.30 richting Sneek. Parys lüke de lju üt de hiele wrald, de toiletten kostje miljoenen en eltse fjou- werkante meter groun yn de Paryske winkelstrjitten kostet kapitalen. De Moulin Rouge draeit wol troch. Yn wêzen is dizze tryste histoarje it gefolch fan it üntbrekken fan de antwurdlikheit by de oerheit en by it folk. Hja hawwe der in Kaïnswurd yn ta- passing brocht: Bin ik de hoeder fan myn broer? In fierst to sterk egoïsme en in fierst to lyts altruïsme hat dizze eartiids bloeijende kontreijen forskuord. De inkeling stiet ynmachtich tsjin diz ze destruksje. Allinnich de folksmien- skip kin soks keare, de mienskip, de ban fan allegearre mei allegearre. It witten en fielen, dat men allegearre diel is fan ien folk diel hat yn syn lijen en freugde, diel yn syn woltier en soar- gen. Dit is it founemint, hwer’t men folken op bout, hjirmei wurde hünger en illinde, sykte en alderdom forsêfte, hjirtroch groeije de minsken nei mekoar ta en fiele hwat fan it aide Fryske sankje: „Alle minsken binn’ myn bruor- ren en de hiele wrüld myn thüs”. Der is folie yn üs folk, dat troch dizze tinzen ta stén komd is, machtich so- siael wurk en charitative instituten binne rounom oan to wizen. De soune foar de sike, joech sanatoria en krüs- forienings, de jonge foar de aide, jowt mei Nijjier glans oan de aide dei; de wurkjende foar de wurkleaze, makket de minne wintertiid foar safolle hüs- haidings draechlik; de rike foar de ear- me makket troch sterke progressy yn de bilêstingen hünderten dingen müg- lik, dy’t oars oerbliuwe moasten. Wy meije der tankber oer wêze en bliid, dat dizze tins üs folk ta sokke skoane din gen brocht hat. Mar der is jit in earn- stich tokoart. p mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1