EAGUM - IN ’T HART VAN FRIESLAND - MAG NIET VERGETEN WORDEN KRIS-KRAS door Nederland f k België in rouw Fan de Martinytoer Gouden filmpjes üs hjoed p p to sizzen Hwat bat Cj al)6 Skroar DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 52e JAARGANG No. 64 J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 3de week aug. 1906 nijsgjirrich, dat it oantal NOU LAITSJE HJA NET MEAR Tj. de J. 'i Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adresj Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Dêr’t men mei forkeart, wurdt men ek mei eart De heer Van der Meer vestigt de aan dacht op de gevaarlijke toestand der bomen op het Hengstepad bij het post kantoor. Vragen aan auteurs over hun werk. Leest U graag? werd de luisteraarsters woensdagochtend gevraagd in de VARA uitzending voor de vrouw. Daarbij werd de vrouwen aanbevolen, de roman „De wereld gaat aan vlijt ten onder” van Max Dendermonde te lezen en als er bij lezing vragen zouden rijzen, daarover naar de VARA te schrijven. Twee we ken later, namelijk op woensdagochtend 29 augustus, zal degeen, die de meest belangwekkende vragen heeft gestuurd, die vragen voor de microfoon recht streeks mogen stellen aan de auteur. Zo zal telkens ’n boek worden genoemd waarover zich veertien dagen later een gesprek tussen auteur en lezeres zal kunnen ontwikkelen. IJ pont kreeg oliebad. Een van de pon ten van het Valkenwegveer heeft vrij dagavond een oliebad gekregen. De olie was afkomstig uit een zware tankwa gen, waarvan een kraan werd lek ge stoten, toen de auto op de De Ruijter- kade te Amsterdam de pont opreed en een pontklep door het gewicht van de wagen omhoog werd gedrukt. De 15- tons wagen is weer van de pont terug gereden, waarna de pont moest worden schoongemaakt en de resterende olie uit de tankwagen in een andere wagen werd overgeheveld. Man doodgestoken bij vechtpartij. In de nacht van zaterdag op zondag is de 37- jarige Zwollenaar F. Meijer aan de ge volgen van een vechtpartij overleden. Hij bleek dodelijk te zijn gewond door messteken. De politie heeft de dader, de 34-jarige H. H., aangehouden. De stoere toren van Eagum is der oudste van Friesland. Hij dateert uit de eerste jaren van 1100, toen dit kleine dorp een belang rijk kerkelijk centrum was en o.m. nog een klooster telde. De kerk is in juli 1838 afgebroken. Van de stenen zou later een café in Drachtster Opeinde zijn gebouwd. Audrey adelaarsjong. Audrey Hepburn zal een mannelijke rol krijgen in een nieuwe film van MGM. Zij zal de jonge prins van Reichstadt spelen in een film, die zal zijn gebaseerd op het toneelstuk „l’Aiglon”, van Rostand. De opnamen voor de film beginnen in de lente. Er zullen ook opnamen voor worden ge maakt in het Weense Schönbrunnpa- leis. 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 Die er werken voor verloofde, Of wel, voor hun vrouw of kind, Niets, dat ooit hun liefde doofde. Zij hebben steeds dit werk bemind. Maar. soms als het alarmsein gaat. En er klinkt een hulp-kreet, Staan er de kompels als paraat, Om te hoeden voor dreigend leed. Droevig langs de hekken staan te staren, Vrouwen, moeders naar man, naar kind, Niets kan hen nog in d’afgrond sparen, Menig oog wordt door een traan verblind. Geen redder kon hen tijdig nog bereiken Men is radeloos en afgemat en moe. Honderden moesten in de mijn bezwe ken, Zij keren niet weer huiswaarts toe. Dit leed, dat lang nog na zal schrijnen. Brak reeds veler harten stuk, Voor hen zal nooit de zon weer schijnen Vergaan, vergruisd is hun geluk. Och brak de zon ook daar weer door, Dat mensenliefde offerzin thans baarde. Dan kwam er naast het leed een lichtend spoor, Door het zwarte goud der aarde. Koningin b(j sluiting djjkgat. Koningin Juliana zal onvoorziene omstandig heden voorbehouden de sluiting van het laatste gat in de 90 km lange dijk van de polder Oost-Flevoland op onge veer 12 km ten noordoosten van Lely stad, bijwonen. Deze gebeurtenis valt op donderdag 13 september. fet 3.47 3.51 3.54 3.63 3.62 3.63 3.62 3.66 3.69 oantal dagen 303 305 306 307 307 308 308 307 308 Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Ged. Staten kunnen geen goedkeuring hechten aan het raadsbesluit der gem. Wonseradeel om nog 36 nieuwe wonin gen te stichten (bouwvereniging) met een kostenberekening van f 39.200. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Mevr. Roosevelt in Nederland. Mevr. Roosevelt, op vakantiereis door Europa, vertoeft een paar dagen in Nederland. Zaterdag kwam zij op Schiphol aan en met haar kleinzoons Haven Roosevelt en John R. Boettinger, die zaterdag met de „Rijndam” in Rotterdam aan kwamen, brengt zij o.m. een bezoek aan Amsterdam en Rotterdam, in welke laatste plaats zij de Rembrandttentoon- stelling bezichtigt. In de eerste helft van deze week reist de weduwe van wij len president Roosevelt door naar De nemarken en vandaar naar Parijs en Genève. Mogelijk zal zij nog een bezoek aan koningin Juliana brengen. Nederlander in Zweden zou hebben ge stolen. De Zweedse politie te Stockholm heeft een Nederlander gearresteerd, die ervan wordt verdacht kostbaarheden te hebben gestolen van Lady Hankey de echtgenote van de Britse ambassadeur te Stockholm. De dief zou d.e buit, waarbij juwelen, hebben begraven. Drie jongens, die in een voorstad van Stock holm wormen zochten, vonden de kost baarheden in een gesloten koffer. Zo hadden geen vermoeden van de waarde van hun vondst en keerden de koffer om op het trottoir. Een oudere jongen waarschuwde toen de politie. De Ne derlander begaf zich ’s nachts naar de plaats waar de kostbaarheden begraven waren en werd gearresteerd. Toerisme schept vele financiële proble men. De burgemeesters van de Wadden eilanden hebben te Den Burg een ver gadering gehouden, om te beraadslagen over de financiële problemen van de eilanden, voor zover deze direct samen hangen met het toerisme. Besloten is de moeilijkheden voor te leggen aan een interdepartementale commissie voor ’t sociaal toerisme. Zij hopen dat het rijk hulp zal bieden bij het behartigen van de voorzieningen die in dit verband ten behoeve van de recreatie van geheel Nederland en ook ten behoeve van W.- Europa dienen te worden getroffen. De gemeenterekening Bolsward goed gekeurd. De inkomsten bedroegen f 160.718.14%, de uitgaven f 159.738.48, batig saldo f 979.66%. Men heeft voorspeld, dat het afsnijden van paardenstaarten ten behoeve van het lijstertrekken in Gaasterland, zou ophouden, omdat men zich op andere wijze van materiaal voorzag. Deze voor spelling is echter niet uitgekomen. En nu bestaat het nog uit zes boerde rijen en vier huisjes, boerderijen, die klinkende namen dragen en herinneren aan geslachten, die tijdenlang hun stem pel drukten op het leven in dit deel van de gemeente Idaarderadeel: Groot- Havinga, Klein-Havinga, De Boarch, Hornastate. Di© bewoners hebben met vooruitziende blik de droogmakerij van de Wargaastermeer aangepakt onder leiding van twee Amsterdamse broers Pieter Jans en Willem Kley. Zij maak ten van de grote watervlakte tussen Swichem en Eagum vruchtbaar land, al verzetten de vissers uit de omgeving zich ook nog zo tegen hun plannen. Hun goede Voorbeeld is later nagevolgd door de bewoners van Hempens en Jorna- huizen, die de poelen onder hun dorpen eveneens drooglegden. Vreemde geschiedenis. Een intelligente 23-jarige PTT-beambte was zo onnozel 31000 gulden aan kasgeld te verduiste ren. Na zijn bekentenis bracht hij zijn ondervragers tot verbazing, door mee te delen, dat hij het geld had genomen om daarvan. voor dominee te gaan studeren. Zijn bekentenis was voor hem een grote opluchting. Het geld, dat de jongeman had verborgen, kwam volle dig terecht. Een vreemd geval. Een beetje zielig ook. Thans zien wij in onze gedachten Steeds het Belgisch mijngebied, Met zijn torens en zijn schachten, Alles mijnbouw, wat men ziet. Zijn er kameraden ingesloten, Is er brand, een mijngang ingestort, Dan is standvastigheid geboden, Mag er niet gemopperd en gemord. Nog niet zo heel lang geleden was Eagum in Idaarderadeel een dorpje, waar bij wijze van spreken de wereld ophield. Er liep een weggetje heen van Idaard af en na het laatste van de vier huisjes, die het dorp telde, was er dan nog een verhard pad, dat doodliep op de ringvaart. Eagum lag daar te dromen aan de rand van de grote polder, die vroeger de Wargaastermeer was geweest. Er kwamen zelden vreemdelingen, eigenlijk alleen in het voorjaar als de weidevogels de zoekers met hun eerste eieren lokten. Snelver keer was de Eagumers tot voor ennkele tientallen jaren vreemd; ze zagen het alleen in de verten bij Roordahuizum en Warga. Zelf leefden zij hun rustig landleven aan de voet van hun eeuwen oude, stoere toren, die nog de tijd heeft gekend, dat Eagum een grietman en een vrederechter tot zijn bewoners rekende. De fortuten fan dit wurk binne nea krekt nei to gean, hwant de forbet- tering fan de opbringsten komt fan allerhanne ynfloeden. Dochs stiet it fêst dat fan dizze kontróle en de boekjes, dy’t all© fjirtjin dagen de boer fortelle, hoe’t it mei fet en kilo’s derfoar stiet, in enoarme ynfloed op de féforbette- ring ütgien is. Dizze forbettering jildt likegoed it oan tal kilo’s molke as it fetgehalte. It is dus net wier, dat heger fet meiiens leger oantal kilo’s meibringt al bliuwt it swierder beide omheech to bringen as ien. It moaiste en düdlikste komme de risseltaten üt, as men alle opbring sten fan de kij, dy’t 5 jier binne of ai der, oer in oantal jierren meimekoar forgeliket. Docht men dat, bygelyks fan 1947, in pear jier nei de oarloch oant nou ta, dan kriget men de neifolgjende sifers Zien wij de werkers uit de mijn, Met hun doffe zwarte snoet, Allen, of zij groot zijn of wel klein, Overdekt met stof en roet. Stoere kerels, die daar werken, Kerels zijn het die in zwart en gruis, Deze vuilheid haast niet merken, Maar er arbeid vonden en een thuis. kg molke 4112 4005 4437 4546 4607 4630 4681 4772 4715 De jaarlijkse paardenmarkt was weer oorzaak van een eigenaardige drukte in de omtrek van het Hengstepad. Aan voer 200 'stuks. Vechtpartijen of der gelijke, welke deze dag meestal na zich sleept, kwamen gelukkig niet voor. Prinsessen te gast in Griekenland. Prin ses Beatrix en prinses Irene zullen van 19 tot 27 september de gasten zijn van de Griekse koninklijke familie, die, evenals twee jaar geleden, een groot aantal vorstelijke personen uit Europa voor een vakantieverblijf in Grieken land, voornamelijk op het eiland Korfoe, heeft uitgenodigd. Prins Bernhard be geleidde de beide prinsessen naar Ve netië, waar zij zich zouden inschepen. De Prins keerde naar Soestdijk terug. - In de Wijnberg zal een z.g. handstof- zuigmachine worden gedemonstreerd. Waar een dergelijk nieuw reinigings- instrument tot nu toe slechts wordt aangetroffen in grote steden, verwacht men grote belangstelling. Loffelijk voorbeeld. De Eagumers hebben niet alleen als droogmakers, doch ook op ander ter rein velen een goed voorbeeld gegeven, bijv, in het vormen van een cultureel centrum. De voorstellingen, die daar ’s winters door de zonen en dochters van de boeren werden gegeven, waren heus niet alleen in Idaarderadeel onderwerp van gesprek. Zij werden aanleiding tot oprichting in vele plaatsen in de omge ving van „rederijkersgezelschappen”. Eagum werd ondanks alles een ver geten dorp; het lag te veel van de we reld afgesloten. De nieuwe weg naar Warga heeft het dorp uit dit gedeelte lijk isolement verlost, maar toch niet zodanig, dat het meer bewoners kreeg. Eigenlijk vreemd, want wie wil nu niet graag midden in de wereld wonen? Neen, nu bedoelen we niet de woning, die ergens in het ruime veld staat en waarvan men dan zegt: „Dy wenje midden yn ’e wrald”. De Eagumers namelijk maakten er op grond van een oud gezegde aanspraak op, dat zij „op In hoannestap nei midden yn ’e wrald wennen; men mocht it rêstich nei- mjitte”. Dat zal wel niemand gedaan hebben. En hoe dat gezegde in de wereld ge komen is, blijft in nevelen gehuld. Feit is echter, dat Eagum precies in het hart van Friesland ligt. Men neme maar een passer en men zal zien, dat deze met Eagum als middelpunt overal net de grenzen van de provincie raakt. En aangezien onze voorouders met voorliefde ervan gewaagden, dat Fries- Meer dan acht eeuwen oud. Eagum heeft nog iets om trots op te zijn: dat is zijn stoere toren; de een zame, die zijn kerk tweemaal kwijt raakte, maar acht eeuwen lang de toren moet reeds in het begin van de twaalfde eeuw gebouwd zijn het landschap rond Warga sierde. In 1145 is de eerste kerk er gebouwd en rond 1200 werd de eerste klok in de toren opgehangen, 125 jaar later gevolgd door een tweede, die volgens de inscriptie ge maakt was door Stephanus ter ere van de Heilige Nicolaas en gegoten in 1326. Deze Eagumer klok was een der aller oudste van Friesland en de trots van de grietenij. Helaas zijn deze beide klokken aan de roofzucht van de be zetters in 1942 ten offer gevallen. Hun bronzen stemmen klinken niet meer Geen wijziging landbouw-c.a.o. Het col lege van Rrjksbemiddelaars heeft een tussentijdse wijziging van de c.a.o. voor landarbeiders, waarbij de vakantietoe slag van 2 tot 4 procent wordt verhoogd afgekeurd. De wijziging, die met vol ledige overeenstemming tussen werkge vers en werknemers door het landbouw schap aan het college was voorgesteld, kon geen genade vinden, omdat het College meende, dat dit gevolgen zou hebben voor de garantieprijzen voor agrarische produkten. Is het „bouw-weer” Speciaal voor aannemers in de bouwbedrijven zal met ingang van 1 november een bijzonder weerbericht telefonisch kunnen worden aangevraagd. In dit weerbericht zal in zonderheid rekening worden gehouden met de factoren, die voor de bouw van belang zijn. Erkenning. Want deze kleine gemeenschap stelt .er prijs op, dat men haar erkent. Al heeft het dorpje dan slechts zes boerderijen, vier woningen en een toren, al rekent het onder zijn bewoners geen bakker, geen kruidenier, geen smid, geen sla- ger, ja zelfs geen schoolmeester, noch een predikant. toch menen de Eagu mers, dat de verdiensten van hun voor ouders voor de ontwikkeling van dit deel van Idaarderadeel dermate groot zijn geweest, dat hun dorp volle zeggen schap moet hebben en erkend dient te worden, wanneer er belangrijke beslis singen dienen te vallen. Daarvoor ligt het toch zeker midden in de wereld. over het wijde land; de boeren kunnen hun gang van en naar huis niet meer naar deze stem regelen. Die klokken hebben vooral naam gemaakt in 1890, het jaar waarin Koning Willem IH stierf. In het hel© land luidden toen de klokken gedurende vaste tijden, op de dagen, waarop het stoffelijk overschot nog boven de aarde stond. Echter. niet in Eagum. De burgemeester had vergeten de klokkenluider van Eagum instructies te doen toekomen. De Eagumers waren hierover gebelgd: hoe kon de burgemeester hun dorp nu volkomen vergeten. Zij besloten daar om, order of geen order, op de dag van de begrafenis des konings de klokken langer te luiden dan welk dorp in de gemeente ook. Zo geschiedde; reeds om 8 uur des mor gens zongen de klokken van Eagum hun klaaglied. Ze zongen het luidst, want in wijde omgeving luidde geen klok; die begonnen hun dodenzang pas om 9 uur. En ook ’s avonds luidde Eagum langer dan welk dorp ook. Nu wist men in Grouw dan maar, dat er ook nog een Eagum in de gemeente lag. Langer vakantie. Burgemeester en Wethouders van Rijswijk hebben met het oog op de heersende kinderverlam ming besloten de vakantie van de open bare lagere scholen inplaats van op 20 augustus op 3 september te laten be ëindigen. Nieuwe actie van het Koningin Wllhel- minafonds. Het Koningin Wilhelmina- fonds organiseert opnieuw een actie om geld in te zamelen voor de kankerbe strijding. In het VARA-programma Dingen van de Dag zal de heer H. Oos- terhuis, lid van de Eerste Kamér en voorzitter van het NW, op woensdag 29 augustus in de vooravond het woord voeren om deze actie in te leiden. Hoeveel luisteraars en kijkers telt Ne derland? Het aantal aangegeven radio- ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 augustus 1956: 2.185.275 tegen 2.175.581 per 1 juli 1956; op 1 aug. 1956 waren er 534.291 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 533.266 op 1 juli 1956. Het aantal geregistreer de televisie-ontvangers steeg van 63.222 op 1 juli ’56 tot 67.739 op 1 aug. ’56. Piet Kraak gaat hotel openen. Het Elinkwijkbestuur heeft keeper Piet Kraak wiens contract met deze vereni ging op 4 december van dit jaar af loopt, reeds nu „zijn vrijheid hergeven”, in verband met het feit, dat Kraak maandag een hotel opende in Zierikzee. Op 9 september, ter gelegenheid van de eerste thuiswedstrijd van Elinkwijk tegen Enschedé, zal van Kraak die dan dus niet meer meespeelt officieel afscheid worden genomen. As jong baeske stie ik ris yn in büthüs to harkjen nei in bijierre man, dy’t syn ynsichten joech oer stamboeksboeren, erfelikheit, molkkontröle, kunstmest en al soksoarte fan dingen en de slotsom fan syn riddenaesje wie dizze: „Sil ik dy ris sizz©, hoe’t wy der oer tinke. dér laitsje wy lju om!” Ja, it is der sa mar net komd en it is der oeral jit lang net, dat ynsicht, dat men steesoan op in nij de saken bi- sjen en hifkje moat. En dat der nea in land „midden in de wereld” lag, zal het gezegde op Eagum van toepassing zijn gebracht. It is hjirby kij, dy’t ünder dizze rubryk fait, fan 1947 omheech gien is, fan 111932 oant 234687, dus mear as fordübele is. Ek kin men üt de sifers sj©n, hoe’t it mei de trije soarten kij gien is, to wit ten, de swartbünten stigen fan 79000 oant 173000, de reabünten fan 27000 oant 55000, wylst de Grinzer blierkop- pen op 6000 stean bleauwen. Hjirüt kin men sjen, dat as molkfé de swartbünten it hurdst foarüt geane, wylst de blier- koppen hoe langer hoe mear sakje. Dat sit him stéfêst yn it fet, hwant deryn stiet it swartbünte fé boppe-oan. Hja hellen 3.76, de blierkoppen 3.56 en de reabünten 3.49. Giet men de sifers nei yn de ünderskate provinsjes, dan blykt Fryslan de lieding jit altyd stevich yn hannen to hawwen. By de helt fan de kij, de stamboekkij wie it fet 4 en by de oare helt 3.93. De earsten hiene bop- pedat trochstrings jit 450 kilo molke mear yn it jier. Sa wurkj© stamboek, kontröle-forie- nings en K.I. staech troch en forheeg- je aloan it nationale produksjeformo- gen, dat mei de grounslach is fan üs folksbistean. De weardearring is groeid, de dielname tanomd en de lju, dy’t hjir- om laitsje hawwe ófdlen. de, dat it bistjür oan it LAnbouskip in ütstel dien hat om it bidrach fan yn- halding op it molkjild, to forheegjen fan in stür ta in dübeltsje op eltse 100 kilo molke. Mei dat jild wurde de Pro- vinsiale Tsjinsten subsidiearre en ek de pleatselike kontröleforienings. tróleforienings. Oer 1955 waerd troch de heffing 2% miljoen goune ynbard, wylst oan de fok- en kontröleforienings 2.3 miljoen ütkeard waerd. De 40 boeren, dy’t oan dit nuttige wurk net meidogge, bitelje likegoed as de oaren har diel hjiroan, dat is dus foar har dübel skea. ein oan komt. En dochs, dat is de béste wei, sawol foar de sakeman as de boer. En dat docht fortuten, dat kin men oantoane mei feiten en sifers. Fan ’e wike krig© ik it wiidweidich forslach fan de „Centrale Melkcontröle Dienst” to Arnhim, fan de hün fan Ir. S. R. Sybrandy, dy’t as direkteur it hiele lün oersocht en oer hwaens per- soan ik al ris earder it ien en oar sein ha. Dit forslach lit alderearst sjen, dat it tal minsken, dat it nut fan dizze kon- tröle ynsjogge, wer greater wurden is. Yn Fryslan wurde nou 80.8 fan de melkekij kontroleard, yn hiel Nederlün sit men op 62 Beide sifers binne net earder birikt. Neist Fryslan, dat as earsterangsfokgebiet boppe-oan stiet, komt fuort Drinthe mei 74 dan fol- get Oerisel mei 67.8 en Noard-Hol- lün mei 60.9 de oare provinsjes bliu- we deründer, m©i Sélün as hikkesluter op 27.6 Dat léste is typysk foar in folsleine bouboersprovinsje, hwer’t de fokkerij neat bitsjut en it tal kij jit gjin 20.000 is tsjin yn Fryslan mear as 250.000. De striid oer de twawykse of trijewykse kontróle bliuwt op ien hichte. Allinnich Fryslan en Gelderian hawwe meast de twawykse kontróle, it Suden, it Midden en Grins hingj© oan de trijewykse, wylst Noard-Hollan jit altyd de fjou- werwykse fêsthaidt. Foar de wearde en bitrouberheit fan de sifers is dit jam mer, hwant de kans op biynfloeding bliuwt altyd bistean, al wurdt dizze saek fakentiids oerdreaun en dan is de twawykse kontróle in stik better as de oare systemen. Fanselssprekkend binne de kosten ek heger, mar dy binne hjiroan goed bi- steed. Yn dit forban kin meidield wur-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1