B Geneeskunde toonde sedert laatste wereld oorlog grote vooruitgang KRIS-KRAS door Nederland Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 K I /I Het Sanatorium in de jaren 1945—1955 Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „Beatrixoord” It boltsje DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 52e JAARGANG No. 66 Hwat hat Dat men öftinget is earste winst PYT. betuigde Ems. Foar OER DE GRINS.... Tj. de J. De grote vooruitgang van Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 33J (K 5157) Under lieding fan de hearen van der Mark en Koelstra, direkteur en learaer fan de Lanbouwwinterskoalle to Snits, de haden fan de Legere Lanbouskoal- len mei har twadde iearkrêften in pear dagen mei de „Südwesthoeke”-bus oer de grins west. Nei it lan, dat sa folie op üzes liket en dochs ek wer safolle forskilt. It doel wie om ris to sjen, hoe’t men der de dingen oanpakt en binammen op hokfoar wizen men der de jong» minsken klear makket foar it libben, dat harren wachtet. It wiene drokke en swiere dagen, mei in oerla- i den programma, mar it wie tige de vóórwedstrijden zijn uitgekozen, moe ten elk hun oordeel geven over een aantal koeien en degene die het oordeel van de jury het best benadert, is de overwinnaar. Oogstverlof gevraagd boeren-militairen. Teneinde de oogst zo goed mogelijk binnen te krijgen vraagt het Tweede- Jongen verdronken. Zondagavond viel het -6-jarige zoontje van de familie van een beurtschip in de Cementhaven te IJmuiden en verdronk. I I I I 1 I i Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De luis op de teerton. Meer dan een kwart miljoen woningen om pre cies te zijn 258.000 zijn er in Neder land te kort om iedereen van passende woonruimte te voorzien. Dit is de voor lopige uitkomst van de woningtelling, welke in juni is gehouden. Een uitkomst die aan het licht brengt dat al op elke tien woningen een te weinig is (op de totale voorraad van 2.533.000 woningen 258000 te kort); er sinds juni 1947 448.000 woningen zijn bijgekomen, de woningnood sinds juni 1947 echter niet slechts 40.000 woningen van 14 tot 10% verminderde, omdat meer dan 400.000 woningen nodig waren om de sterke be volkingsaanwas op te vangen. van grote waarde geweest voor de pa tiënten. Vanaf 1 oktober 1954 vindt het thans in uitgebreider vorm plaats door een daarvoor gevormde werkgroep van het eigen personeel. De aard van de ziekte brengt mede, dat een deel der patiënten na het her stel ander werk moet zoeken. Reeds in 1950 werd daarom samenwerking ge zocht met de afdeling Bijzondere Be middeling van het Gewestelijk Arbeids bureau te Leeuwarden. Vanaf die tijd komen geregeld ambtenaren van deze dienst in het sanatorium om patiënten aan een test te onderwerpen en hen te adviseren bij omschakeling op ander werk. Verschillende patiënten volgen thans schriftelijke cursussen met finan ciële steun van overheid en afdelingen van Beatrixoord. Sinds september 1954 is een onderwijs kracht aangesteld, die als taak heeft, volwassenen bij hun studie te helpen. De kosten, die hieraan zijn verbonden, worden door de afdelingen van Beatrix oord gedragen. Behalve deze „afleidingsmogelijkheden” is het echter nodig, dat de zieke ook steun vindt bij zijn persoonlijke geeste lijke vraagstukken. De patiënt moet ook in een algemene inrichting als Beatrixoord een zo goed mogelijke kans krijgen, daar in over eenstemming met zijn geestelijke opvat ting verblijf te houden. Men heeft daarom steeds de opvatting gehuldigd, dat iedere geestelijke ver zorger steeds volledig de mogelijkheid moet hebben de patiënt, die zjjn steun vraagt, te bezoeken. Johnny zong: f4000 voor Marcinelle. De zanger Johnny Jordaan is op verzoek van het hulpcomité voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen mijn werkers bij de ramp van Marcinelle 2 avonden opgetreden in het Leopold- theater in Gent. De zanger, die de ge hele opbrengst ten bate van het comité afstond, kreeg op de twee succesvolle avonden een bedrag van ruim 50.000 Belgische franks f 4000) bijeen. Kapitein verdronk. Tussen de Deense eilanden Fuenen en Seeland is het stof felijk overschot gevonden van kapitein J. Lenting (37) uit Delfzijl. Zijn schip, de „Hondsrug”, verging 14 augustus, zijn vrouw en de machinist werden ge red. Kamerlid de heer G. Wagenaar (CPN) de ministers S. L. Mansholt en ir. C. Staf, om aan die militairen, die anders in de agrarische sector werkzaam zou den zijn geweest, extra-verlof te ver lenen. Loonzakjes gestolen. Een 27-jarige werknemer van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord ging er zaterdag met 16 loonzakjes (f 1200) en een fiets van door. De betaalmeester stelde hem de zakjes ter hand met het verzoek, die aan een werkploeg uit te delen. Hij stal een fiets en enverdween. Ned. baggermolens in Suezkanaal vast gehouden. Twee baggermolens en een bak van de Nederlandse baggercombi- natie „Holma” zfln in het Suezkanaal aangehouden, toen de maatschappij dit materiaal naar Nederland wilde versle pen. De Egyptische regering zegt dat het door de „Holma” uitgevoerde werk nog gecontroleerd moet worden. De „Holma” beweert dat de oude maat schappij dit reeds deed. Laffe moord. Zaterdagavond laat, heb ben twee Maastrichtse jongemannen de 50-jarige fietsen- en motorhandelaar Jos Mohnen te Heer in zfln slaapkamer neergeslagen en met zijn eigen revol ver dodelijk gewond. Kort voordat hfl enige uren later overleed, heeft het slachtoffer zoveel aanwflzigingen kun nen verschaffen, dat de rflkspolitie die zelfde nacht nog de 18-jarige bouw vakker J. v. G. en de 22-jarige garage- bediende M. S. van hun bed kon lichten. Zfl verklaarden te hebben gehandeld op instigatie van Mohnen’s knecht H. N. (18), „die een beloning van f20.000 op het hoofd van zijn patroon had ge steld”. De betekenis van de sanatriumverple- ging is daarom onverminderd groot ge bleven en het is zeker de taak der tu berculosebestrijding, deze gedachte te stimuleren, ondanks stromingen, die het tegendeel soms beweren, aldus het ver slag. Een maandenlange uitschakeling uit de maatschappij en het gezinsleven heeft natuurlijk een grote schaduwzijde. Het is echter de ervaring van iedere sana toriumarts, dat vrijwel elke patiënt door een goede voorlichting is te overtuigen, dat het kuren in een sanatorium de voorkeur verdient. Praktich Uke patiënt die eens thuis kuurde en later in een sanatorium, geeft dit ook toe. Het is echter de plicht van de sanato riumarts, ervoor te zorgen, dat de pa tiënt zich in de inrichting thuis gevoelt en dat, behalve de zorg voor het zieke lichaam, de grootst mogelflke aandacht wordt besteed aan de geestelijke proble men van de zieke. Eveneens dient de arts belangstelling te hebben voor de sociale vraagstukken, die bij deze chro nische ziekte, een zeer grote rol spelen. Als tweede belangrflke ontwikkeling op het gebied van de behandeling der long- tuberculose mag die van de chirurgie genoemd worden. Tot 1946 werd in Nederland deze z.g. actieve behandeling der longtuberculose slechts in beperkte mate toegepast. Behalve de goede resultaten, die men bereikte, traden er echter ook vrij vaak complicaties op, die het effect teniet deden of onvoldoende maakten. De verfflning der techniek van de chi rurg, de moderne narcose, de uitbrei ding der toediening van bloedtransfusies en niet in het minst de toepassing der na-oorlogse beschermende medicamen ten hebben er toe bijgedragen, dat deze negatieve factoren zo goed mogelijk werden overwonnen. De chirurgische behandeling heeft de laatste jaren zodoende een vaste plaats ingenomen bij de therapie der longtu berculose. De lange duur van de ziekte en het feit, dat de patiënt zich nochtans wei nig ziek voelt, zullen de kans op gees telijke spanningen ongetwijfeld vergro ten. Behalve ontspanning door gepaste afleiding is de steun van geestelijke ver zorger, psycholoog en psychiater nodig. De afleiding der patiënten door radio, bibliotheek en ontspanningsavonden heeft in toenemende mate plaats gevon den. Het Sanatorium Beatrixoord on dervond hierbij zeer veel steun van tal rijke verenigingen en personen. Het aantal aanbiedingen overtreft altijd de vraag. Daarnaast werden de patiënten voortdurend met vele gaven in de vorm van boeken, fruit, gramofoonplaten enz. verrast. Behalve de min of meer „buitenstaan ders” moeten hierbij met name worden genoemd de afdelingen van Beatrixoord, de oud-patiëntenvereniging en de perso neelsvereniging van Beatrixoord. In 1955 mocht het Sanatorium van de AVRO uit ’t „Bakhuysfonds” een twee tal televisietoestellen ontvangen, zodat de zieken thans ook van dit nieuwste snufje der moderne techniek kunnen genieten. Daarnaast is het nodig, zorg te dragen voor een gepaste bezigheid door handen arbeid. Een belangrijke factor hierbfl is ervoor te waken, dat het ontspanning blijft en dat de bezigheid niet te veel inspanning vereist met nadelige gevol gen voor de patiënt. Deze vorm van therapie is te Appelscha tot ontwikkeling gekomen door de be langeloze medewerking van de z.g. Wel- fare-afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. Van 1948 tot oktober 1954 heeft onder leiding van het Rode Kruis dit werk plaats gevonden. Dit initiatief is Jongeren kampen in Kampen. Tijdens de landbouwtentoonstelling, welke in het kader van de „Operatie H2 O” te Kampen wordt gehouden, is donderdag 30 augustus geheel gesteld in het teken van de Nederlandse Plattelandsjonge renorganisaties. Er worden dan allerlei wedstrijden gehouden en één van de meest belangwekkende hiervan belooft te worden de Nationale Rundveebeoor- delingswedstrijd. De deelnemers, die reeds tijdens een aantal voorafgaande Fan Texas de fiktoarje! Ja, dat ha de hearen songen. To Ljouwert waerd mefrou Gloria Hiel offisjeel üntfongen Fan „Cattle Breeders” (susterban!) De fok-ambasadrise. De freonskip mei har fiere lan Moast rynsk-ütbundich prize. Immen dy’t sa’n moai sieraed jowt Set eltsien graech op ’t stuolfsje. In bóeretrofee fan suver goud! Sa’n prachtich giel-glêd boltsje. In jonkje, hy wcnne to Achlom, Dy smiet op in jountiid de kachel om. Syn mem röp: „Dü smycht!” Mar hy sei: „Heit diich ’t”; iSa binne de minsken to Achlom. Lykwols it kin foroarje, ja, Sei Bredero yn syn dagen. Nou rize om mefrou Gloria In risje iepen fragen. Is hja nammens de „Breeders” komd, Of in keapman yn jewielen? Bin de hearen by ’t poatsje nomd? Is 't goud al hwat der strielet? Wy witt’ it net, mar mannichien Klaut him alris oer 't holtsje Wyls sjogg’ hja skean, justjes gemien Nei ’t prachtich gielglêd boltsje. Twee belangrijke vorderingen der ge neeskunde moeten hierbij worden ver meld. In de eerste plaats de ontdekking van verschillende medicamenten, die de Vermeerdering der bacillen in het lichaam remmen en bijdragen tot ver nietiging der ziektekiemen. De ontdekking van streptomycine (SM) door Waksman in 1944 heeft een nieuw tijdperk in de tuberculosebehandeling ingeluid. Het bleek een middel te zijn, dat zeer krachtig op de tuberkelbacillen inwerkt waardoor ze ophouden zich te vermeerderen en gemakkelijk door het lichaam vernietigd kunnen worden. De goede uitwerking was het meest opval lend bij patiënten, die een plotselinge Verergering van hun kwaal hadden ge had of die pas ziek waren geworden. Het voornaamste bezwaar van de be handeling bleek te liggen in het feit, dat de bacillen na 1 a 2 maanden min der gevoelig voor het medicament wor den. Sinds 1948 kon SM ook in Beatrix oord worden toegepast. Vele ernstige patiënten kwamen daarmee in een be tere toestand. Bovendien is het opera tief wegnemen van zieke longdelen pas goed mogelijk geworden, sinds men de operatie-patiënt SM kan toedienen. Een grote verandering kwam er in 1952 door de komst van een middel, dat waarschijnlijk nog krachtiger dan SM de bacillen aantast, maar waartegen ook snel ongevoeligheid ontstaat. Bij verschillende ernstige patiënten is het sinds maart 1952 echter het redmiddel geweest. Verder leverden 1954 en 1955 nog vier nieuwe geneesmiddelen tegen de tuber culose, die men dikwijls met behoorlijk goed resultaat kon toepassen bij patiën ten, die door een vroegere behandeling minder gevoelig waren geworden voor de bestaande. Een aanzienlijk deel van de patiënten ook van de ernstige gevallen met dub belzijdige aandoeningen, kon na een goede kuur van deze medicijnen, ge combineerd met bedrust, genezen wor den ontslagen. Bij een ander deel der behandelden bleek het gewenst, na deze medicamenteuze voorbereiding nog een operatie te verrichten, ook’ dit weer on der bescherming en met nabehandeling Van medicamenten. Uit deze korte samenvatting blijkt dui delijk de grote waarde van de medica menteuze therapie voor de bestrijding der tuberculose. Zoals alles in de geneeskunde, begint ook de medicamenteuze therapie een schaduwzijde te vertonen: de snelle ver betering na toedoening en het spoedig minder positief zijn van het sputum brengt mee, dat vooral de patiënt de ernst van de ziekte onderschat en dat de aandoening minder consequent wordt behandeld. Een gevolg hiervan kan zijn, dat de tuberculosepatiënt meer thuis wordt verpleegd dan wenselijk is. Hierdoor zal het kunnen gebeuren, dat de belangrijke behandelingsmethode in het gedrang komt, n.l. de strenge en langdurige bedrustkuur onder voortdu rende contróle. Men zal nooit mogen vergeten, dat de tuberculose, ook na ’n schijnbaar volledige genezing, zeer sterk tot herhaling neigt. Hoewel geen absolute cijfers ter beschikking staan, is de laatste jaren toch wel duidelijk gebleken, dat het aantal herhalingen bij patiënten, die thuis kuurden, groter is dan bij hen, die een volledige kuur in een sanatorium ondergingen. De strenge bedrustkuur in een sanato rium, zoals die reeds 30 jaar geleden Werd verdedigd, heeft thans in binnen- en buitenland algemene erkenning ge kregen. De waarde hiervan is onver minderd gebleven, zoals ook blijkt uit de gemiddelde duur der verpleging. De cijfers uit de jaarverslagen van de Ne derlandse Sanatoriumverpleging verto nen ook thans slechts een geringe da ling der ziekteduur en laten tevens zien, dat het aantal herhalingen nog niet daalt. de geneeskunde in de jaren na de laatste wereldoorlog heeft zich misschien wel het sterkst gemani festeerd in de bestrijding der tuberculose. Enerzijds is dit mogelijk geworden door uitbreiding en verbete ring van het opsporingswerk der consultatiebureaux voor tubercu losebestrijding en de toename van het bevolkingsonderzoek. Vele onbekende infectiebronnen kunnen thans vroeger worden opge spoord en doelmatig aangepakt. De B.C.G.-inenting, in Nederland nog slechts in beperkte mate toegepast voor gezonden in de omgeving van patiënten, heeft even eens dreigende contact-infecties voorkomen. Anderzijds heeft de grote uitbreiding der behandelingsmogelijkheid van de patiënten een grote rol gespeeld. De fraaie resultaten, in Nederland bereikt, zouden niet mogelijk zijn, wanneer na ontdek king der ziekte geen afdoende therapie mogelijk was, aldus lezen wij in het zojuist verschenen jaarverslag van het Sanatorium Beatrixoord. Inbreker betuigde ontevredenheid. Dankbaar heeft een inbreker te Don gen (N.B.) gebruik gemaakt van de ge legenheid een gereed staand maal op te warmen en het te nuttign. Hfl poet ste ook zijn schoenen, zoals hfl op een getypte brief schreef, welke hij achter liet. Maar toch had hij nog een klacht: omdat de waterleiding was afgesloten door de met vakantie vertrokken bewo ners, had hij zijn handen niet kunnen wassen! muoite wurdich en der wie hiel hwat to sjen. De lju, dy’t üs üntfongen haw- we, wiene allegearre bysünder tsjinst- ré en sloofden harren üt om üs alles sjen to litten en üt to lizzen. Hja wiene der tige mei ynnomd, dat wy nei har takamen, hwant dit is üs wol düdlik wardenNederlan wie foar har in soarte fan ideaal, hwer’t hja mei grea- te biwündering nei seagen. En as wy earlik wêze wolle, dan is it ek sa, dat wy derre gjin pleats of lan sjoen haw- we, hwer’t wy jaloersk op wurde koe ne, It gebiet, dat yn Oldenburg syn haedplak hat, wurdt neamd nei de bei de rivieren, dy’t der streame: Weser- it greatste diel is it grei- de en fierder is der hiel hwat bou en ek wol fruit en beammekwekerijen. De groun is klaei, fean en san, lyk as by üs en in bulte forskil koene wy ek net sjen. Mar der wie in hiel great forskil yn de wetterbihearsking. Dy wie pürmin op de measte plakken en dat makke ek, dat oare neëdsaeklike dingen net folie doel en risseltaet hiene. In knappe greidpleats ha wy net sjoen, it wie allegearre boskich, rüch, stikels en brannettels. Grippels wiene der net, de sleatten sieten ticht en fakentiids stie de hiele krite winterdeis ünder wetter. De boufruchten liken hwat better, mar koene dochs lang net tsjin de Grinzer fjilden, hwer’t wy trochriden wiene. Al- linnich de tüntsjes mei griente-wurk fan de froulju makken in treflike yn druk. Mei in bult» «nthouslasm» waerd ek it Ünderwiis oanpakt. It leger L&nbou- ünderwiis is der forplichte oant 17 jier ta, mar it stie fierder jit yn de berne- skuon en biperke him ta ien dei yn ’e wike. Opmerklik wie ek, dat der roun- om de hüshaldskoallen foar de famkes en de lêmbouskoallen foar de jonges ünder ien dak en ünder ien lieding stiene. De koëdukaesje, de mienskiplike opfieding wie der regel. It ünderrjucht seis wie ek oars ynsteld. It wie op it foarste plak tige praktysk, der waerd folie minder dien oan de founeminten, sa as skiedkunde en natuerkunde. Ek de algemien foarmjende fakken misten der. Winlik bisocht men de jongerein by de tiid lans allerhanne winken to jaen foar de praktyk. It gyng dus net djip, wol populair en ek wol mei oan- treklike middels, sa as film, ljochtbyl- den, filmtrips en sa. Boppedat moas- ten alle jonges en famkes minstens in jiér by in oare boer as learling mei- wurkje. Dy boeren waerden derJoar ütsocht en krigen dan op echt-Dütske manear it predikaet: Landwirtschaft- liches Lehrbetrieb. Sokke wiene hjir 1100, mar jit fierst to min, hwant in pear tüzen jonges moasten yn oare bidriuwen pleatst wur de. Sa’n boer moast om safier to kom men hiel hwat leare en dwaen. Gyng dat allegearre goed, dan keam op it lést de bislissende, skrik net: Landwirt- schaftsmeisterprüfung en dan wie de man klear. Hy koe dan twa as trfle learlingen krije en dat wiene foar him goedkeape feinten, sa as volontairs by us oan de suvelfabrieken. Twa fan dy meisters hawwe wy bi socht en dat wiene grif net de min sten, mar wy wiene net bót ünder de yndruk. Tüke boeren wiene it net, mar prate koene se wol. De famkes gyngen ek mar ien dei yn ’e wike nei skoalle, krekt as de jonges en ek hja moasten in jier forplicht by in oare boer tsjinje. Dy boerinne moast dan ek earst sa’n lange titel helje foar ’t hja Landwirtschafsmeisterin wurden wie. Dan koe se Lehrfrau spylje en kri- ge dan de famkes in jier yn hüs foar in goune as tsjien yn ’e wike. De Winterskoallen duorren, lyk as by üs, twa winterhealjierren fan goed tweintich wiken. By inkele wie ek in yntemaet, hwer’t de fiersten oerbliuwe koene. Fierder wie opmerklik, dat hjir ek folie mear de praktyk ütlein en forklearre waerd as wol de faksgewize foarminge. It learprogram wie byge- lyks: fuorjen yn ’e simmer, opfok fan biggen, bistiding fan ünkrüd, stdlyn- rjuchting en sa mear. Mar fakken apart koene hja hjir net. Us bigelie- ders seine, dat allinnich op dizze wize dien wurde koe, omt de bifolking foar mear djipper yntellektuele foarming net ryp wie. Hja joegen wol ta, dat dit oerflakkiger wie, mar oan de oare kant wie it wol libben en by de tiid. Seagen wy lykwols nei de prestaesjes fan de praktyk, dan hiene wy gjin al to hege yndruk fan de ynfloed, dy’t er fan dit ünderwiis ütgie. Ien ding ha wy sjoen, hwerfan wy sizze moasten, dat men üs in rit yn it foar wie en it is wol eigenaerdich, dat dizze skoalle alhiel büten de autoriteiten om- gyng en allinnich steunde op it parti- kulier initiatyf. Mar deroer dan ek de oare kear in apart forslach. lands geschreven letterkundige werken hebben de Belgische minister van Open, baar Onderwijs en de demissionnaire minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, besloten een driejaarlijkse prijs in te stellen groot 75.000 franks of f 6.000 die de naam draagt van Prijs der Nederlandse Letteren. Het ligt in het voornemen van koningin Juliana op zaterdag 27 oktober de prijs voor 1956 uit te reiken. Over de toekenning van de prijs zullen de ministers het oordeel inwinnnen van een telkenmale door hen te benoemen jury. Inbrekersbuit: f700. Zaterdagavond is te Woudenberg tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken bij de heer M. J. B. aan de Stationsweg. Er wordt een bedrag van f700 vermist, sieraden ble ven onaangeroerd. Schip binnengebracht. De zeeslepers „Stortemelk” en „Holland” van de ber- gingsdienst Doeksen op Terschelling brachten zondagmiddag het Duitse ss. „Elbing 8” (590 brt) Harlingen binnen. Het schip dreef met machineschade in stormweer op de Noordzee. Automarkt-record. Met ’n aanvoer van totaal 889 auto’s vrijdagavond heeft de Utrechtse automarkt niet alleen voor de stad een record bereikt, doch zij is tevens daardoor de grootste automarkt van Nederland geworden. Op een ge geven moment heeft de politie de aan voer moeten stopzettten omdat niet minder dan 1200 auto’s op het Vee- marktplein stonden geparkeerd. Er wa ren namelijk ook 300 wagens van va kantiegangers opgesteld. De „uitschie ter”’ moet worden toegeschreven aan het feit, dat ook vele toeristen hun auto te koop aanboden. Sigaarrokers de sigaar. Met ingang van 1 oktober zullen de prijzen van het me rendeel van de op de markt gebrachte sigarenmerken met cent worden ver hoogd. De sigarenindustrie is van me ning, dat sedert 1 januari de produktie- kosten van de ruwe tabak en de ver- pakkingskosten zo belangrijk zijn ge stegen, dat zonder prijsverhoging op korte termijn een belangrijk aantal van de in deze bedrflfstak werkzame on dernemingen in ernstige moeilijkheden zou komen. Ter gedeeltelijke compen satie van deze kostenstijgingen heeft men gemeend tot deze prijsverhoging te moeten besluiten. Later naar school. In de hoofdstad wordt een proef genomen, de lagere scholen een kwartier later te laten be ginnen. Dank zfl de nieuwe regeling hebben de schoolkinderen geen last meer van de grote verkeersdrukte, wel ke om en na bfl de negen heerst. Een kwartier later is het veel minder druk. 5000 huizen in vijf jaar. Te Tilburg zijn de contracten getekend voor de bouw van 5000 woningen in Eindhoven, Den Bosch, Tilburg en Breda, die in vijf jaar zullen verrrflzen en waarmee een bedrag van f 70 miljoen is gemoeid. Mahn en Buis op kandidatenlijst. De sportcommissie van de KNWU zal het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité voorstellen, wereldkampioen Frans Mahn en nummer drie te Balle- rup, Jan Buis, naar de Olympische Spe len te Melbourne uit te zenden. Voetballers staakten. Het zal niet vaak in de geschiedenis van het prof- voet bal zijn voorgekomen, dat een compleet elftal van semi-profs in staking is ge gaan. Dit geschiedde zondagmiddag op het Victoriaterrein in Hilversum, waar alle elf spelers van de tweede klasse betaald voetbal Hilversum een vriend schappelijke wedstrijd halverwege be ëindigde omdat er een betalingsconflict was. Vergeefse speurtocht. De reddingboot „President Jan Leis” zocht zondagmid dag de Noordzee af ter hoogte van de Nieuwe Waterweg naar een jacht dat daar zonder mast en zeilen zou rond drijven. Een tanker die zondagmiddag in Hoek van Holland binnenvoer, had het jacht ’s morgens ontdekt Dat was 4 mfll noord noordoost van de Maasboei. De reddingboot kon het jacht niet meer vinden. Koningin reikt prfls-1956 uit. Ter on derscheiding van auteurs van belang rijke, oorspronkelijke, in het Neder- Fat: Texas de fiktoarje, ja Dat liet is al forstomme. It sieraed, dat hja krigen ha, Wurdt net sa bot mear romme. Wel hearen, jow gjin moed forlern, Mei ’t bist yn hüs net pronkje, Lit it dan weidzje by „Us Mem” As passend selskips-jonkje Dy krijt dêrtroch taeks mear fortier Gjin noed mei it gefaltsje. It forheget dêr de Ljouwerter sier, Dat prachtich gielglêd boltsje.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1