WERELDDIERENDAG KRIS-KRAS door Nederland STYLFOLLEIEPENING FAN „US GEBOU” üs hjoed p to sizzen •- 1 52e JAARGANG DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 No. 72 Fan de Martinytoer X STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Slechts vijf van de vijftig 1 Hwat hat Qabe Skroar man gered Gouden filmpjes Veel is er reeds verbeterd, maar er ligt nog een grote taak I Kr De Jong’s Nieuwsblad i' steane, T-j. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Het ned. oorlogsschip „Piet Hein” be vindt zich in zinkende toestand. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) „School voor scheppende handen”. Zeer binnenkort zal in Hengelo een „School voor scheppende handen”, een centrum voor handenarbeid, die tot doel heeft het stimuleren van het herontdekken en ontwikkelen van eigen expressiemo gelijkheden, worden geopend. se taal in boekvorm in 1954 of 1955 ge publiceerde roman toe te kennen aan Anna Blaman voor haar roman „Op leven en dood”. Man tussen lift en liftkoker bekneld geraakt. De 56-jarige arbeider H. Lom men uit de Wildveldstraat te Venlo ge raakte donderdag in de werkplaats van de N.V. Van de Loo te Venlo bekneld De grotere Kamers. Bij K.B. is thans bepaald, dat het Centraal Stembureau zaterdag 15 oktober de nieuwe leden van de Tweede Kamer benoemd zal ver klaren. Voor de uitgebreide Eerste Ka mer zullen 11 oktober de verkiezingen door de Provinciale Staten worden ge houden. Zaterdag 3 november zal de Tweede Kamer dan 150 leden tellen en de Eerste Kamer 75. Dan kan het feest eerst recht beginnen. 1945 haar honderdduizendste vraag ge steld. Deze staat ergens verscholen in haar achtste, lijvige, verslag over het militaire beleid en de terugkeer naar Nederlands-Indië, dat vandaag wordt gepubliceerd. De 100.000ste vraag in de enquête, die in november 1947 begon en waarvan men de illusie koesterde, dat zij „een paar jaar” zou duren, werd gesteld door het Tweede Kamerlid lui- tenant-kolonel b.'d. J. J. Fens. De ge zamenlijke thans verschenen verslagen beslaan 15000 pagina’s druks. Alleen al voor het laatste verslag werden 208 getuigen gehoord. Fabrieksbrand in Gouda. Waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting is aan de Turfmarkt te Gouda de aardewerkfa briek van de firma Vergoed voor het grootste deel uitgebrand. De brandweer heeft enige uren werk gehad het vuur te blussen. De schade bedraagt tiendui zenden guldens. Dy’t earm wurde wol, moat goud meitsje. J Bolswards Nieuwsblat tussen een lift en de liftkoker, aldus het Parool. De man moest met behulp van snijbranders worden bevrijd. Het slachtoffer was zo ernstig gewond, dat hij enkele uren na aankomst in het zie kenhuis te Venlo overleed. De heer Lommen raakte bekneld, toen een grote ijzeren kist, die naar boven werd ge bracht, in de lift ging schuiven. Slechts vijf van de vijftig opvarenden zijn tot nu toe gered, nadat op een van Europa’s meest beruchte' zeewegen ten zuiden der nabij de poolcirkel gele gen Noorse Lofoten zaterdagavond het 7238 ton metende Amerikaanse Li- bertyschip Pelagia bij vliegende storm in enkele ogenblikken is lekgestoten, in tweeën gebroken en vergaan. De Pelagia, kort daarvoor met een la ding erts uit Narvik vertrokken, had een bemanning van ongeveer vijftig man aan boord. Het zoeken naar overige overlevenden werd ’s avonds bij het val len van de duisternis gestaakt. De enige Nederlandse onderdaan onder de bemanning, de Surinamer J. Buiten dorp, bevond zich niet onder de gered den, van wie drie de Amerikaanse en tw'e de Griekse nationaliteit bezaten. Toneelschool in Arnhem. De nieuwe to neelschool te Arnhem zal met acht docenten en 11 leerlingen op 15 september door burgemeester Matser officieel worden geopend. Voor de afde ling regie voor amateur-verenigingen, zijn reeds 40 leerlingen ingeschreven. Uit bradend vliegtuig geslingerd. Tot ontzetting van de duizendkoppige me nigte, die zaterdagmiddag het vlieg- feest op Welschap bij Eindhoven bij woonde, stortte een demonstrerende Ti ger Moth (tweedekker) door ’t afslaan van de motor, neer, boorde zich met de neus in de grond, brak in tweeën en ging binnen enkele seconden in vlam men op. Tot zijn geluk werd de piloot, de 40-jarige adjudant-vlieger-instruc- teur Johannes van Tol van de M.L.D., afkomstig uit Rijen, uit het toestel ge slingerd, zodat hij aan de dood ontsnap te, aldus de Tel. De vlieger, die als no. 11 van het programma „crazy flying” (vliegen zoals het niet moet) demon streerde, kwam met het hoofd op de grasmat terecht. Hij liep een hersen schudding en enige schaafwonden op. Utrechtse student dood aangetroffen. Verkeersagenten van de Utrechtse po litie hebben zaterdagmorgen 5 uur op de zuidelijke rijbaan van de Catharijne- brug het levenloze lichaam gevonden van de 18-jarige J. K. uit Ernst, een noviet van het Utrechtse studenten corps. Zijn rijwiel lag zeven meter van hem vandaan. K. had bij de val van zijn fiets een schedelbasisfractuur opge lopen, waaraan hij ter plaatse moet zijn overleden. Het totaal verlies aan mensenlevens bij de typhoon te Honkong wordt geschat op 10.000. Het beschavingspeil van een volk wordt niet alleen afgemeten naar de weten schappelijke of artistieke prestaties of de technische ontwikkeling van dit volk doch ook en niet het minst naar zijn morele opvattingen en zijn moreel gedrag, daaronder ook begrepen de wij ze waarop over dieren wordt gedacht en waarop dieren worden behandeld. dering, meastentiids is it geskreau en gebalt, dat mei it wurd: ünbiskaefd net to swart skildere is. Hjir is de fieding net, mar de opfieding wol tokoartsjitten. Dit is gjin boerestyl, mar bolbjirkenheit en geastlike earmoe- de. Ik sjoch net foarby, dat de lüdrop- pers de oaren faeks meidimme en oer- stimme, mar in bilangryk diel komt yn manearen en fatsoen tokoart. En dit tokoart kin men net oersljuchtsje mei in dikke beurs of in great tal pouns- mietten lén. Foar biskaving en Ontwik keling moat yn mannich hüshalding net de measte bilangstelling wêze, oars sce ne sokke knapen har oars uterje. It stiet foar my fêst, dat de earlike striid foar maetskiplike gelykstelling net woun wurdt as de persoanlike, de minsklike gelykstelling, ünder de mjit- te bliuwt. Yn earder tiden hat de arbeidersbiwe- ging de leuze fierd: „Troch eigen krêft omheech”. Yn dat wurd sit in djippe wierheit. Earst de achting foar eigen stén en persoan opkweke, dan sil dy fan oaren ek folgje. Mannige boer en boerinne sjocht it gelokkich seis wol yn, mar hja kleije der allegearre oer, hoe swier it is, dit yn de hem op to kweken, om dat der noch safolle binne, dy’t in moai keal bilangriker fine as in kreaze, fat- soenlike jongfeint. Jit altyd is de wear- dearring foar de geastlike eigenskippen by in diel fan it boerefolk to swak en wurde de materiële en lichamelike pres- taesjes to heech set. Doe’t ik fan’e wike in jonge ta de oar- der róp oer syn heislik gebalt, sei er laitsjend: „wy binne mar hokkelingen”. En mei dat bluisterich wurd lei er in woune iepen, dy’t mear kwea docht oan de earlike boerestén, as tweintich keamerleden goed meitsje kinne. Elts, dy’t dêrta in ütnoeging krige hie, tech woansdeitojoun nei dit „Us Gebou” om de offisjele iepening by to wen- jen: öffurdigen fan ünderskate forie- nings en ynstansjes as earsten om dit prachtige Herf. Forieningslokael to bi- wünderjen. It wie skraechwurk healwei achten doe’t de gearkomste iepene waerd mei it sjongen fan Ps. 150 1 en 3 mei bige- lieding fan it Kr. Muzykkorps „Wilhel mina". Nei’t Ds. de Bruin, dy’t de lie- ding fan ’e gearkomste hie, in koart diel üt ’e rede fan Salomo, dy’t er hald- de by de iepening fan de Timpel en hweryn er Gods Seine freget oer it Godshüs, foarlêzen hie, róp er it wol kom ta oan de hear Boargemaster Van Hout, dy’t mei wethalder Pagels en de gemeente-siktaris Tilkema de gemeente- ried fortsjintwurdige, de öffurdigen fan de forskillende forienings en de meiwur- kers. Men sil it jin yntinke kinne, sa sei Ds. de Bruin yn syn koart iepe- ningswurd en ek billikje, dat de hearen tsjerkfêlden en notabelen wol in bytsje greatsk binne op dit gebou, en dat it harren in freugde is, dit de tsjerke oan- biede to kinnen. Hwant it mei wier wêze, dat de geast it wichtlchste is, dat men seis yn in skuorre op goede, ja treflike wize byinoar wêze kin, foar Lange jierren oanien stie der oan it Skil to Easterein in gebou, dat yn ’e folksmüle bikend stie as de Aid Skoalle. Nei’t it in jiermennich brükt wie om de Eastereiner bern de earste stappen to learen op it glysterige paed fan ’e wittenskip, trieken de skoalbern nei it nije gebou oan de mear eastlike kant fan it Skil en waerd de Aid Skoalle it plak, dêr’t gearkomsten fan alderhande forskaet halden waerden. Dit gebou nou is restau- ynklaeid op de meast moderne wize en kin yn har soarte munsterje ta fier yn ’e omkriten. it sjongen, it spyljen en al it oare is de omjowing en de entouraesje dêrfan ek fan great bilang. Net maklik is it soms om minsken by in foriening to hélden, dat dan dit prachtige gebou in stimuléns wêze mei om lid to bliuwen en muzyk en sang trochgeand to bi- oefenjen. Dat wy hjir yn de takomst byinoar Wêze meije mei freugde en it wurk dat hjir dien wurde sil bloeije mei ek ta opbou fan it leauwe yn Him, Dy’t to prizigjen is: de Heare üs God. Ds. de Bruin einge met de winsk, dat it in moaije feestlike iepeningsgear- komste wurde mocht en alsa in goed bigjin. Yn syn ynstallaesjerede bigoun pres.- tsjerkféld Y. M. Sjaarda, mei tank to bringen oan alle ynstellings en persoa- nen, dy’t de forbou fan de Aid Skoalle müglik makke en ütfierd hiene, en gie hjirnei fierder mei der op to wizen, dat oan dizze fornijing ek in kearsiede sit. Koe it yn de Aid Skoalle wol hwat life, hjir net, dit gebou moat perfoarst kreas en kein bliuwe. Wie it sa, dat fan de „Aid Skoalle” de hier net sa heech wie en soms alhiel net bitelie hoegde to wurden, mei ek brénje en ijocht foar tsjerkelike forienings forgees, nou sil it oars komme. Nei in miene oprop om der allegearre oan mei to wurkjen dit it net allinne in sintrael, mar ek in goed en kreas plak fan byinoar kommen bliuwe mocht spriek er de winsk üt dat it gebou tsjinje mocht ta „Nut van het Alge meen”, sa’t it ienris to lézen stie yn it rymke op ’e muorre fan in yn 1722 to Easterein boude doarpsherberge. De hear Sjaarda forhelle, dat it yn- rjochtsjen fan in modem forieningsge- bou al wol 20 jier by de tsjerkfêlden libbe hie. Doe’t de skoalle oan ’e eastlike kant fan it Skilplein leech kaem is der oer tocht om dat gebou dêrfoar te ornear- jen, mar de kosten dêrfan wiene to heech. De forbou fan de Aid Skoalle wie op ’t lést de wei wurden, doe’t men troch grounzoaling mei de hear Joh. Strikwerda de biskikking krige oer in gaedliker hoeke groun hwertroch in brede gong en in kreaze koken by it élde skoallegebou oanboud wurde koe. andert stéfêst: rendabel? dat is it hie- le bidriuw ommers net! Mei oare wur den waerd dêrre jit fêsthélden, dat it boer-wêzen gjin saek wie fan in lea nend birop, mar fan in soarte fan erf- lik lot. Men wie boeresoan, dus men Waerde boer. Net om’t dit it béste wie, mar om’t men nou ienkear üt it boere- laech fuortkaem en de famylje altyd boer west wie. It wie, sa as de Ameri kanen it sizze: gjin „job” mar in „art of living”. Gjin birop mar in bipaeld soart libben. Graech wol men dizze minsken tajaen, dat it boerelibben yn hiel Jerope mear in soarte fan libben west hat, as it kie zen fan in birop. Dêr sit ek nou jit ge- nöch wierheit yn. It bliuwt wier, dat it boerelibben bilangryk oars is as alle oare biroppen, it liket yn dit opsicht mear op it libben fan fiskers,, dy’t ek lang in apart soarte fan minsken west hawwe mei eigen libbensstyl en eigen weardeskael. Ek nou noch is it teke nend, dat gjin hünderste part fan de Nederlénske jeugd, dy’t büten de buor- kerij opbrocht is, it boerelibben as birop kiest. Men wurdt wol timmerman of krudenier, mar boer, dat is in hege üt- sündering. Grif, it boerelibben freget bysündere mentale en lichamelike eigen skippen, dy’t meitsje, dat men op ’e romte, fakentiids mei folie tokoarten oan akkomodaesje, dochs alhiel op syn plak is en net graech oars wol. It boere-aerd is perfoarst nedich om mei wille boer to wurden en to wêzen en in gelikens libben sil it ek nea wur de. Mar dat seit net, dat de maetskiplike posysje deründer hoecht to lijen. Hjir yn Nederlén is men nou safier komd, dat men als rjuchtline foar de maet skiplike bileanning op de gelykstelling oanhéldt en alhiel torjucht. Hwant der is gjin inkelde reden to bitinken, dat dit net sa wêze moat. De tsjinst fan it boerebidriuw oan it algemiene wol- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Harlingen heeft plan voor de bouw van 600 woningen. Stedebouwkundige, ir. J. J. M. Vegter van Leeuwarden heeft voor Harlingen een uitbreidingsplan gepro jecteerd voor een dorp met 600 wonin gen. Dit dorp zal verrijzen ten oosten van de Nieuwe Rondweg. Het dorp, dat twee- tot drieduizend inwoners zal kun nen huisvesten, zal modern en groot van opzet zijn. Zo zijn er onder meer bungalows, een marktplein en winkel panden geprojecteerd. Bovendien zal ’n nieuwe begraafplaats worden aange legd. Anna Blaman wint romanprys 1956. B. en W. van Amsterdam hebben be sloten de prijs van f 3000 voor een door een Nederlands auteur in de Nederland- zorgeloosheid en onnadenkendheid of erger, van gruwelen, waarvan de kran ten vanwege het schokkende der details meestal geen melding kunnen maken en waarvan het publiek dus groten deels onkundig blijft. Maar op een dag als 4 oktober is het goed dat dit publiek er aan wordt her innerd hoeveel misstanden, hoeveel tel kens terugkerende uitingen van een verkeerde houding tegenover het dier er nog bestaan. En dan wordt hier nog maar voornamelijk gedacht aan uitwas sen en nog niet aan al die gevallen en houdingen, waarin, zonder dat van een uitgesproken wreedheid sprake is, toch, bij meer meegevoel een aanzienlijke ver betering mogelijk zou zijn. De grenzen van het meegevoel, van het geen men zich tegenover medemens en dier veroorlooft en van hetgeen geoor loofd wordt geacht, liggen bij de men sen zeer verschillend. Toch kan men zeggen dat het peil van hetgeen ge oorloofd of tiodig wordt geacht ook in de verhouding tot het dier, in het volks bewustzijn in vele landen hoger ligt dan enkele tientallen jaren geleden het ge val was. Dit toegenomen meegevoel en ook de bemoeienis van Dierenbescherming be perkt zich in vele gevallen nog tot de huisdieren of tot dieren, die door de ge middelde mens hetzij nuttig, hetzij sym pathiek worden geacht. En daarnaast staat de schaduwzijde van de sterke toename van het jagen op en het vangen van dieren als genot en de zinloze vernietiging van in het wil le vende diersoorten in vele delen der wereld. Misschien mag men hopen, dat op den duur een verwijding van in zicht en van gevoel mogelijk is, die zich betrekt op steeds meer soorten mederschepselen. Voor Dierenbescherming in ruime zin genomen blijft nog een ruime opvoe dende taak over en 4 oktober is een goede gelegenheid te wijzen op het vele dat nog nodig is naast hetgeen bereikt is. Het is altyd ietwat hachelijk om een speciale dag aan een bepaalde gedachte of streven te wijden. Licht kan het ge voel ontstaan dat men door enige spe ciale aandacht op die ene dag voor de rest van het jaar van het probleem af is. Maar waar de mens gauw in sleur en onnadenkendheid vervalt, is het nu eenmaal zo, dat velen een stimulans, een bepaalde aanleiding nodig hebben om op een vraagstuk dat zich steeds, het gehele jaar door, voordoet, opmerkzaam te worden of om er wat meer aandacht dan gewoonlijk het geval is, aan te geven. Bestaat er dan nog zulk een probleem van de verhouding van mens tot dier? Is er, zo zal men misschien vragen, door wetgeving, door toezicht vanwege politie en andere officiële instanties, door het werk van Dierenbescherming niet reeds zoveel verbeterd, dat dit ex tra aandacht vestigen op genoemde ver houding eigenlijk nog wel nodig is? Is wreedheid tegenover het dier niet betrekkelijk zeldzaam geworden, zijn We ook in dit opzicht niet zoveel be schaafder en gevoeliger geworden ver geleken bij vroeger, toen men zoveel minder oog had voor het leed dat uit een onnadenkende of onverschillige of wrede houding tegenover ’t dier voort vloeit Het is ongetwijfeld zo, dat er veel is Verbeterd, dat het gevoel voor hetgeen Vermeden kan en moet worden in pijn aanbrengen aan het dier, is toegenomen, dat het inzicht in een betere behande ling van het dier in bredere kringen der bevolking, dank zij vooral de vele inlichtende propaganda vanwege Die renbescherming is doorgedrongen, dat volksvermaken met dieren als slacht offers zeer zijn afgenömen, althans in enkele landen. Het is waar, dat ver schillende persorganen in ons land voor al in de laatste jaren zeer meewerken, dat ook in kerkelijke kringen, die vreemd genoeg zo lang zijn achter gebleven in meegevoel voor het dier het inzicht in wat ook hier moreel ge drag nodig is begint te groeien en dat er op scholen meer en meer propaganda Voor dierenbescherming wordt gemaakt en dat er vanwege de overheid meer en meer preventief en straffend tegen over uitwassen wordt opgetreden. En een nieuwe Dierenwet, die door de Tweede Kamer in behandeling is geno men, zal, indien zij wordt aangenomen, een verder middel vormen om die uit wassen tegen te gaan. Het heeft niet geholpen. In het toren kamertje op het Binnenhof werd vrijdag voor de kabinetsformateur een grote, gewichtig uitziende enveloppe afgege ven: Bij opening daarvan bleek er noch een officieel staatsstuk, noch een nieuw regeringsprogram in te zitten, doch een reclamebiljet. De bekende slagzin „Met melk meer mans” werd onder dit cou vert de informateur door een onbekende afzender als gratis advies aangebo den. OP ’E TWASPRONG It sprekt wol fansels, dat wy okkerdeis ek üs buorren oer de grins ris frege hawwe nei de sosiale posysje fan it boerefolk. Hoe’t hja dêrre de dingen seagen, dy’t wy hjir lénboupolityk neame en sa. Wiene hja ek fan miening, dat de ge lykstelling foar it agrrarysk en net- agraryske bidriuw in saek wie fan maetskiplike rjuchtfeardichheit? En üt de anderten die wol bliken, dat der wol de winsk libbe, dat it dy kant üt gean soe, mar dat hja soks noch net as rea liteit sjen doarsten. Né, de boeren moasten harren derop ynstelle, dat hja in eigen ekonomy fol- gen, hja koene net tofolle nei oare minsken sjen, hwant dêrmei koene hja harren dochs net forgelykje. As wy by dingen is pleatsebou en leanen fregen oft soks wol rendabel wie, dan wie it rearre en En toch: wie, zoals dierenbeschermers en de betrokken overheidsorganen, iets nauwer met de praktijk op dit gbied bekend is, weet, hoeveel wreedheden er nog, deels uit onverschilligheid, deels uit moedwil, soms door onkunde, wor den bedreven, hoe gemakkelijk vele mensen, waarvan ze trouw en aanhan kelijkheid hebben ondervonden en waar van ze zich, zonder gevoel, als waren het dingen ontdoen en er zwerfdieren van maken. Als dierenbescherming wordt gecon fronteerd met een dagelijkse lijst van Let op de smaak. Het gemeentebestuur van Tilburg stelde f 6250 beschikbaar voor de Filmkring aldaar, ten einde de filmsmaak van het publiek te verbete ren. Het gezegde: over smaak valt niet te twisten, schijnt dus niet op te gaan. Ofschoon nee, twisten doen ze er daar in Tilburg ook niet over. Het kost alleen maar de gemeentelijke dubbel tjes. LTS-leerlingen bouweni een huis. De leerlingen van de lagere technische school te Surhuisterveen zullen binnen kort beginnen met de bouw van een nieuwe woning, die bestemd is voor de concierge van de school. Het ontwerp voor deze woning is gemaakt door de directeur der school ,de heer A. M. van Ginkel. Van departementszijde is tegen dit plan geen bezwaar gemaakt, mede ook omdat de bouw van dit huis een onderdeel vormt van het leerplan. Duitse industrie naar Roosendaal. Roo sendaal, dat na de oorlog sterk indu strialiseerde, krijgt er op het nieuwe industrieterrein aan de Roosendaalse Vliet weer een industrie bij. Ditmaal is het de eerste uit Duitsland, namelijk de „Rheinische Polstermöbelwerke” van de firma Carl Hemmers uit Oberhausen. De vestiging in Nederland vindt o.a. plaats in verband met de hoge invoer rechten, die voor complete meubels, bij het importeren vanuit Duitsland, moe ten worden betaald. KLM-lijn op Keulen. Met ingang van de winterdienst zal de KLM ook Keulen in haar luchtnet opnemen. De openings- vlucht van deze nieuwe lijn zal op 8 oktober worden gehouden. Nog steeds werkloosheid in Achtkar- spelen. Zelfs in deze tijd van hoogcon junctuur zijn er in de Friese gemeente Achtkarspelen nog 4 a 500 werklozen, terwijl er na de oorlog reeds 1100 ar beidskrachten in de industrie werden opgenomen. Reeds de 100.000ste vraag. De Parle mentaire Enquêtecommissie heeft over het regeringsbeleid in de jaren 1940 tot Een regeringstelegram meldt, dat 22 september, de Bandoengse sterkten zijn veroverd. De beide vorsten met aanvoerders, vrouwen en kinderen, ten getale van 400 zijn gesneuveld. Wêzen is sa düdlik as in spegel, hok- foar reden soe der dan wêze kinne om dizze tsjinsten op in oare wize to for- goedzjen as dy fan oare biroppen? En dochs hat it ieuwen lang sa west, dat der twa mjitten brükt waerden. En ek nou yn üs tiid wol it gelikense rjucht mar skraechwurk gestalte krije yn it libben. Neffens my is ien fan de bilangrykste oarsaken hjirfan to finen yn it boere folk seis. Hwant sa sterk as har oan- spraken theoretysk steane, sa faei wurdt it as men ris goed neigiet hoe’t hja der seis oer tinke en foaral hoe’t hja seis fakentiids hannelje of mei har hannelje litte. Dat bigjint al mei de bern. As dy nei doarp of stedtsje gean, wurde hja fuort pleage troch in soarte fan minderwear- dichheitsgefoel. Hja hawwe ek noch net faek fan it hiem êf west, hja bin ne hwat bleu, hwat ünbileard en de dryste jeugd fan oare komöf komt al gau mei in pear rare wurden om de nijkeap to bigroetsjen. Har eigen tael wurdt, healwiis genöch, fan party bi- gekke, har namme fan itselde en soms har klean en ütris ek. Fan dizze dingen leit de skuld greatendiels net by de boerebifolking. Steldsfolk hat nou ien kear in bipaeld superioriteitsgefoel op it plattelénsfolk. Hwa’t der oan twifelt moat mar ris nei Den Haech gean, dan wit er gau, dat de net-Hagenees mar in „boertje” is. Mar ik mien ek, dat de boerebifolking seis net frij ütgiet. Hwant de wize fan optreden fan hiel hwat jongerein is bipaeld net heech- steand. As ik in dei mei de jonges fan 15, 16 of 17 jier üt gean, dan bisau ik my fakentiids oer de breadronkene, rauwe wize, hwerop hja yn frjemde plakken har sjen litte. Hjir lit de opfieding in manco sjen, dat alle kollega’s en bus chauffeurs dwers sit. Cesellich sjongen of meimekoar praten is in hege ütsün- Het is sinds vele jaren in vele landen traditie geworden om 4 oktober tot DIERENDAG te bestemmen. Deze dag, de sterfdag van St. Franciscus, is voor dit doel gekozen om er de herinnering aan te verbinden van de heilige, wies naam, vermeld in vele feiten en legenden, symbolisch is geworden voor een wijd en warm meegevoel met het geheel der schepping, inbe grepen dieren. Op deze 4de oktober vestigt de georganiseerde Dierenbescherming extra de aandacht op het probleem van de verhouding van mens tot dier, op hetgeen daarin wenselijk is, op hetgeen reeds bereikt is en op hetgeen nog verbeterd moet worden. Trein reed in op kudde koeien. De D- trein uit Parijs is zaterdagmiddag om halfvier op de onbewaakte overweg bij Noordwrjk ingereden op een kudde koeien, die door de eigenaar over de spoorbaan werd gedreven. Zes dieren werden gedood. De trein kreeg 36 mi nuten vertraging en de erop volgende trein uit Eindhoven had 25 minuten op onthoud. 3e week september 1906 Een artikel in het Handelsblad gewaagt van een zich te Leeuwarden bevindende tekening van „Us Heit”, vervaardigd naar het bekende schilderij van Petrus Feddes die nog hangt in de Raadzaal van het stadhuis te Bolsward”. Het schilderstuk hangt thans op de burgemeesterskamer. In Bolsward meende men, dat het Prins Maurits was in de slag bij Nieuwpoort.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1