I I GEHEIMZINNIGE HUISJES IN ONHERBERGZAME OORDEN KRISKRAS door Nederland I üs hjoed p p to sizzen tj Herfstschoonheid Fan de Martinytoer Gouden filmpjes i DINSDAG 16 OKTOBER 1956 52e JAARGANG I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I 4 Hwat hat Qabe Skroar No. 80 De Jong’s Nieuwsblad Buorlju füstkje net vege lijf te redden. Misbruik. een be- Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Me week oktober 1906 1947 stond het huisje er op palen, doch nadat het in de winter van ’47 bij he vige ijsgang was weggesleurd, is het in de kaap gebouwd. IN BLINKJE OAN DE TSJUSTERE LOFT. een grote kist zijn geborgen, waarin ook een Statenbijbel is neergelegd. Toxopeus bekijkt de vuurpijlen en pro beert een lont. Fel vlamt deze even op. „Best in orde,” denkt Toxopeus, die sa men met Frik de kachel op de haard zet, de kist met brandstof controleert en dan in zijn rapport aan de redding- maatschappij kan melden, dat 't vlucht- huisje op de Boschplaat voor de komen de winter weer prima is uitgerust. Toxopeus voor het huisje op de Boschplaat tijdens de contröletocht enkele weken geleden. Spanningen ten paleize Soestdijk opge blazen. Met betrekking tot de kabinets formatie zijn in de buitenlandse pers Mar dat jildt foar de forbrükers yn de provinsje. Dat binne fierwei de measten, mar net allegearre. Jit altyd libje hjir yn Fryslan inkelde tüzenen hüshaldings dy’t fjirtich jier lang it nije Ijocht. by oaren biwünderje koene. Dat moat men jin ris yntinke. De tsjustere moan- nen komme wer oan. It skarreljen om in lusifer en in lampe is straks wer deis- tich wurk. De kij komme wer op stal, it fuorjen en it melken en straks ek it öfkealjen bliuwt trochgean. Oan de greate wegen, de stêdden en de measte doarpen is it in sé fan Ijocht. En dan gean jo de reed op. Salang de fyts rydt, ha jo ek elektrysk, mar by de léste hikke is it üt. Troch de beammen blinkt it skynsel fan Ijocht, in bytsje giel en Nederland eet weinig gevogelte. In Ne derland wordt per hoofd der bevolking gemiddeld een pond gevogelte minder gegeten dan in enig ander land in W.- Europa. Slechts in dertien procent van de Nederlandse gezinnen wordt geregeld gevogelte gegeten. Veel zonneschijn en heldere lucht, Vergezellen vogels op hun vlucht Naar verre oorden, warme landen, Waar zij op vreemde bodem stranden. De dagen zijn nog kort en mooi, Bijna stemmig is de herfst zijn tooi. Bronzen bladeren uit de bomenkruin, Sieren ’t gras van heem en tuin. Maar ook deze dag gaat weer voorbij, En schaart zich in de lange rij. Die voor hem gingen langs ons heen, Totdat het avondrood verscheen. Mejuffr. Hofmans in Engeland. De 57- jarige Nederlandse mej. Hofmans, die enige tijd geleden in verband met ons koningshuis vooral genoemd werd in Amerikaanse en Duitse bladen, verblijft op het ogenblik in Engeland, waar zij een conferentie bijwoont van een vereni ging voor geestelijke studies. Toen mej. Hofmans zich voor de conferentie in Margate bevond en met enige kennissen in haar hotel het ontbijt gebruikte, werd zij plotseling opgeschrikt door het blitz- licht van een fotograaf, die ongemerkt naderbij was gekomen. Enkele aanwe zigen wisten de plaat met de opname te bemachtigen, waarna mej. Hofmans zich terugtrok. Nieuwe namen ministeries. Het depar tement van Wederopbouw en Volkshuis vesting gaat voortaan departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid he ten. De minister van Oorlog en van Ma- Bolswar ds Nieuwsblad mans duikboot op de plaat terecht kwa men. Al deze feiten bewijzen wel, dat deze geheimzinnige huisjes geheimzinnig tenminste voor hen, die op het Schier- monnikoogse strand staande zo’n huisje ver in zee zien staan in de onher bergzame oorden van de grote zand platen, waar slechts hier en daar een lage duintop de eentonige uitgestrekt heid van zand en nog eens zand, breekt, nuttige diensten kunnen verrichten bij het menslievende werk van Toxopeus en de zijnen. De mannen, die de geva ren van onze kusten op hun duim ken nen; ernstige gevaren maar nooit zullen deze redders schromen hun leven in de waagschaal te stellen om dat van anderen te behouden. De visser D. J. de Vries te Scharl ving in de Zuiderzee een jonge haai in de pa- lingfuik. Het hier had bijna een meter lengte. Opnamen „Sil de Strandjutter” worden uitgesteld. Volgens mededelingen van de producer van de N.V. Standaardfilm te Leiden, de heer Co Terlinden, zullen de opnamen voor de film „Sil de Strandjut ter” voor onbepaalde tijd worden uitge steld, omdat er nieuwe moeilijkheden zijn gerezen. H.M. de Koningin in Delft. H M. de Koningin heeft dezer dagen incognito een bezoek gebracht aan Delft, waar zij met een klein gevolg heeft vertoefd in het gebouw dat thans dienst doet als hoofdgebouw van de technische hoge school. In dat gebouw zijn voorts o.a. ondergebracht het kunststoffeninstituut T.N.O. en het proefstation. Arbeider door drijfas rondgeslingerd. In de zeverij-afdeling van de aardappelfa briek Musselkanaal en Omstreken te Terapelkanaal werd donderdagmiddag de 38-jarige arbeider R. van der Sluis uit Valthermond door een drijfas gegre pen en enkele keren rondgeslingerd. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De heer Van der Sluis was gehuwd en had drie kinderen. waerd in apparaet opbout, dat fan jier ta jier mear minsken oan elektrisiteit helpe koe en ek dat troch de jierren hinne, de streamprizen skikliker stelle koe. Ik wit jit skoan, dat ik as jong ünderwizer yn Bakhuzen destiids in doarpskoöperaesje mei oprjuchte haw, dy’t destiids it wie 1924 de stream levere foar 65 sinten de K.W.H. Dat wie öfgriselik djür. Hwant de leanen wiene destiids sa’n tweintich goune wyks en it jild gans djürder as nou. Nou bitel- let men mei it inkel taryf jit 20 sint, neist in lyts fêstrjucht fan in goune yn de moanne. Dat dit müglik wie, komt troch de fierde finansjele polityk en der hat de hiele rounte fan forbrükers foardiel fan hawn. Dit is ek tige nedich, hwant men libbet hjir net op in eilan. Wol Fryslén net in forlitten oarde wurde, dan kin men net dizze dingen bilangryk djürder hélde dan yn oare provinsjes. Dan wie de üttocht jit greater en de kans om hjir fabriken en oare bisteans- middels to krijen jit slimmer. Wy meije dus as forbrükers bliid wêze mei de bliden fan it P. E. B. en üs foldwaning ütsprekke, dat de gong fan saken, sa- wol technysk as ekonomysk reden jowt ta earlike weardearring en respekt. Haringvangsten zijn slecht. De resulta ten van de Nederlandse haringvisserij blijven dit seizoen aanzienlijk achter bij die van het vorige jaar. Op 6 oktober 1955 waren 548.000 kantjes gezouten haring over de afslag gegaan tegen 495.000 op 6 oktober 1956. De prijzen zijn dan ook aanzienlijk hoger dan het vorig jaar, niet alleen omdat thans een hogere ontvangprijs geldt, maar vooral ook, omdat de buitenlandse vraag naar gezouten haring eer hoger dan lager is dan in 1955. En dit, terwijl er nog geen contracten voor leveringen aan Rusland zijn afgesloten, hetgeen voorheen wel het geval was. Grote inspectie. Ook de bemanning van de kwieke „In- sulinde” kent het gevaar, dat aan de platen voor de kust verbonden is; schip per Klaas Toxopeus moet steeds op zijn qui vive zijn en stuurman Frik houdt de peilstok bij de hand om tijdig te kun nen waarschuwen, wanneer de boot in ondiep water verzeilt. Die peilstok is eigenlijk overbodig geworden, nu de „In- sulinde” sinds enkele weken een echo lood aan boord heeft, maar ja, je neemt niet zo gemakkelijk afscheid van een Voorwerp, waarop je je jarenlang hebt moeten verlaten bij het varen in een gevaarlijk gebied als de Amelander en Schiermonnikoogse banken. Waarom de boot deze dag Oostmahorn verlaten heeft Het was de tijd voor de inspectie van het Drenkelingenhuis op de Boschplaat; een volgende keer zal het huisje op de Engelsmanplaat wor den geïnspecteerd. Die huisjes zijn daar bijkans driekwart eeuw geleden door de Reddingsmaatschappij geplaatst met de bedoeling, dat schipbreukelingen, die in deze buurt hun schip moeten prijsgeven, een kans krijgen om de ramp te over leven. Want al worden onze kusten dan beschermd door tientallen reddingsbo ten, vele lijnwerptoestellen en andere reddingsmogelijkheden, het kan noch tans voorkomen, dat een klein schip dicht onder de kust vergaat en op een plek, die moeilijk door de reddingboten kan worden bereikt. Dat zal dan in vele gevallen öf de En gelsmanplaat öf de Boschplaat zijn. Vandaar die drenkelingenhuisjes hoog boven het water op dikke eiken palen en stevig verankerd in de bodem van de plaat. Het huisje op de Engelsmanplaat bijv, is nu gebouwd tussen de ijzeren binten van de grote kaap, die daar ten behoe ve van de scheepvaart is opgericht; tot Het adres voor kachels, tegelplaten, turf- en kolenbakken is T. S. van der Zee, Blauwpoort. Laatste redmiddel. Ook dit huisje kan weer zijn onnaspeur lijke rol in de reddingsgordel langs onze kusten spelen. Het zijn eigenlijk de laatste redmiddelen voor degenen, die in een kleine boot of op wrakhout of in een boei aan de ongenade van de woes te zee zijn overgeleverd. Zij hebben in een lange reeks van jaren verscheidene zeelieden het leven gered. Zo in 1916, toen de logger „Johannes” uit Maassluis op de Noordzee verging en de bemanning, zij het met grote moeite, het reddende huisje kon berei ken. In 1918 vonden vijf matrozen van een Duitse mijnenveger er hun redding en twee jaar later waren 't twee vlie gers, die in ’t huisje op de Vliehors te lefonisch hulp aan het Posthuis konden vragen. Het huisje op de Engelsmanplaat bij Ameland heeft o.a. een rol gespeeld in de bange oorlogsjaren. Mannen van Oostmahorn hebben in ’44 twee Ameri kaanse piloten naar deze plaat ge bracht, vanwaar ze door een amfibie- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en de spanningen ten .paleize Soestdijk ter sprake gebracht. Van gezaghebbende zijde wordt in verband daarmede opge merkt, dat er zeer veel is gepubliceerd, dat onjuist is. Mededelingen bijv, dat de Koningin zou weigeren een mobili- satiebevel te ondertekenen en dat haar verhinderd zou zijn een radiorede uit te zenden zijn uit de lucht gegrepen. Zo circuleren allerlei onjuiste mededelingen Bedoelde instantie gaf te kennen, dat het niet mogelijk is aan het tegenspre ken te blijven. 40 jaar P. E. B. Het Prov. Elektrici- teits Bedrijf in Friesland bestaat thans 40 jaar. Aanvankelijk was de ontwikke ling niet zeer gunstig en werden zware verliezen geleden. Allengs steeg echter het verbruik en thans neemt dit met gemiddeld 7 per jaar toe. 96 van alle percelen in de provincie zijn nu op het elektrische net aangesloten. Kinderboekenweek. De tweede Neder landse Kinderboekenweek, voorbereid door de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, zal worden gehouden van 31 oktober tot en met 7 november. Wees voorzichtitg met dergelqke adver tenties. Een dagbladadvertentie, waar in een winkelmeisje werd gevraagd, is de 18-jarige Irene Laurenz uit Raams- donk bijna noodlottig geworden. Ze moest zich melden nabij het station van Mechelen, waar een man haar opwacht te. Hij begeleidde haar naar een dorp in de nabijheid. Bij de tramhalte „De gezonde lucht” stapten beide uit en langs achterwegen wandelden zij naar een afgelegen villa. Eenmaal binnen overviel de man het meisje. Hij boeide haar aan handen en voeten en zette haar letterlijk de duimschroeven aan, sloeg en kwelde haar op velerlei manieren, o.a. met elektrische stroom. - Grote brand bij olieslagerij. Een grote uitslaande brand heeft vrijdagmiddag het grootste deel van de olieslagerij aan de Kleine Koppel te Amersfoort in de as gelegd. Met 15 stralen slaagde de brandweer er in een opslagplaats van veevoeder en een olietank grenzen de aan het brandende gebouw te be houden. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk het warm lopen van een der walsen. De schade wordt geschat op tientallen duizenden guldens. De pro- duktie wordt gestagneerd. Hartverlamming tijdens rechtbankzit ting. De bouwdeskundige K. S. uit Kerkrade is vrijdagmorgen in de zaal van de arrondissementsrechtbank te Maastricht tijdens de zitting plotseling door een hartverlamming getroffen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk over leed. De heer S. trad op als expert in een civiele zaak betreffende mijnscha de. vliegtuig zouden worden opgepikt. Het vliegtuig kwam niet, evenmin als de toe gezegde motortorpedoboot. De illegale werkers zaten, evenals de beide vliegers op hete kolen, want de weerberichten voorspelden slecht weer. Het werd een vliegende storm en toen stond het wel vast, dat de mannen niet zouden wor den afgehaald. De voedselvoorraad in het huisje minderde snel, reden waarom een der verzetslieden besloot naar Fries land terug te keren. Hij is niet ver gekomen; het bootje sloeg om, de man verdronk. De overigen hebben het le ven er afgebracht, wisten Holwerd te bereiken en doken daar onder tot ons land bevrijd werd. Weer enkele maanden later betekende het huisje de redding voor twee Duitsers, die met een twee- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Een hemel, die een pracht omsloot, De lucht gekleurd in ’t zachte rood; ’t Landschap, dat zich sluimerend zacht Ging voorbereiden op de nacht. J. S. Skoan kinne wy bigripe en billikje, dat it 40-jierrich bistean fan it Provinsiael Elektrisiteitsbidriuw oanlieding wurden is ta in biskieden bitinking en forslaggen en skógingen yn de kranten. Op him seis is der ek alle reden ta om bliid to wêzen mei it feit, dat dit greate bi- driuw, hwat yn it forline safolle noed en search frege hat oan it Provinsiael Bistjür, nou de bernesykten to hoppen binne en him de léste jierren mei gong ütwreidet, sawol yn de djipte as yn de lingte. Wittend, dat de kas fan de provinsje gjin middels hat om dizze elektrisiteitskwesje ea op to lossen, mei men tige bliid wêze, dat it bidriuw der soun foar stiet. In goede elektrisiteitsfoarsjenning is foar it hiele bidriuwslibben wol sa bi langryk, dat de wearde derfan net gau oerskat wurde kin. En om de stream tsjin billike tariven leverje to kinnen moat men in fiks bidriuw ha'vwe en halde. Dat bitsjut hiel hwat, hwant hast Toxopeus is benieuwd hoe hij het huisje op de Boschplaat zal aantreffen. Het komt namelijk helaas voor, dat onge node gasten zich vergrijpen aan de le vensmiddelen, die hier voor de drenke lingen liggen opgeslagen. Eigenlijk treurig, dat dit kan gebeuren, doch er schijnen helaas zulke mensen te zijn, die zelfs hier hun handen niet thuis kunnen houden. Frik brengt de rubberboot van de „In- sulinde” uit de boot zelf kan niet dicht genoeg bij de plaat komen en Toxopeus gaat met hem over. In de boot worden een kacheltje, brandstof en voedsel meegenomen. Ja zeker, er wordt tegen de winter zelfs een kacheltje naar het huisje gebracht, opdat eventuele drenkelingen een vuur kunnen maken om de kou uit hun botten te verdrij ven. De leeftocht bestaat uit hard brood, scheepsbeschuit, weckflessen met kof fie, thee, suiker en tabak; verder staat er een reservoir met drinkwater. Als Toxopeus de hoge, steile ijzeren ladder van het huisje is opgeklommen, ziet hij aan het gebroken ruitje naast de deur, dat iemand hem voor is geweest en de sleutel, die achter het glaasje hangt, heeft gebruikt. Weer heeft dus de ernstige waarschu wing, die buiten aan het huisje hangt, niet geholpen. Iemand vermoedelijk een vakantieganger van Terschelling heeft zijn nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen. Bij inspectie blijkt echter, dat in het huisje alles nog in orde is. De onbeken de heeft dus alleen maar een kijkje ge nomen. Het is ook wel eens anders. Nu is de kist met EHBO-middelen on aangeroerd; ook de stormlantaarns zijn niet gebruikt en kunnen zo weer dienst doen, evenals de seinmiddelen, die in De drie te Bolsward gevestigde werk liedenverenigingen gaan ook nu weer over tot het gezamenlijk inkopen van winteraardappelen voor de leden, waar toe meer gegoeden renteloze voorschot ten verstrekken. Voor gemiddeld 80 ct. per korf werden goede aardappelen op geslagen. Ieder onzer kent de beruchte Gronden voor Vlieland en Terschelling, of heeft wel eens van de Vliehors, de Noords- Vaarder, de Engelsmanplaat, ’t Simons- zand en de Boschplaat gehoord. Het zijn geweldige zandvlakten, die bij laag tij droog liggen en die de omvang van de Friese Waddeneilanden in de zomer maanden niet onaanzienlijk doen toene men. Bij rustig weer en bij eb kan men dikwijls wel een tocht naar de genoem de grote banken ondernemen. In de winter echter en wanneer een storm onze kusten teistert zijn deze platen voor het oog verborgen en vormen ze alleen maar kokende en kolkende plek ken in een woeste zee. Er mag in de gemeente Wonseradeel op lotingsdagen aan lotelingen niet ge tapt worden. Deze bepaling is nog niet afdoende, want nu kopen de lotelingen reeds de dag tevoren in en gaat de fles op de lotingsdag schenkend rond. Zelfs aan kinderen wordt geschonken. Een lo- teling te Arum werd de drank in de mond gegoten, totdat hij er nauwdheid van kreeg. Het is een prachtige dag in september, een dag, zoals de herfst maand er ons gelukkig verscheidene bracht, dubbel welkom na de miserabele zomer. Op de eilanden zaten nog verscheidene late vakantiegangers, blij, dat ze zo gewiekst waren geweest om in september naar een badplaats te gaan. Ze profiteerden volop van het kostelijke weer. Er waren echter meer, die profiteerden, name lijk de schipper en de bemanning van de „Insulinde”, welke boot net zijn grote schoonmaakbeurt had doorgemaakt en waarmee nu een tocht werd gemaakt over het Wad en buitenom naar de grote platen, waarop de eeuwige branding zijn witgekuifde golven liet stukslaan. Een vredig gezicht. Veel vaker echter speelt de zee hier een ander spel, het spel van de verwoesting en de vernieling. Wee dan de zeeman, die zo ongelukkig is, met zijn schip tussen de banken te verzeilen; hij heeft slechts een geringe kans om in de waterwoestenrj het hwat suterich, mar men kin it sjen. Nou de doar sjen to finen. Faeks kom me jo yn in haech to rjuchte of knoffel- je jo oer hwat oars. Ha jo ien kear de doar to pakken, dan mar lüd jaen. De klink rattelje litte, roppe om folk of sokssahwat. Earne yn de wenkeamer sitte de lju by it smüke petroaljeljocht. Hark, seit der ien, is der hwat? Stil ereis, der koe wol ien wêze. Om de hoeke yn de gong stiet in stoarmlan- tearne. Earst opstekke en dan mar ris sjen. Sa komt men yn 1956 jit oan de doar fan inkelde tüzenen minsken, dy’t jit altyd, ek by nacht en mln waer, har rédde moatte op in wize, dy’t men wend wêze moat om it drage to kinnen. Yn büthüs en skuorre is it al sa lêstich en gefaerlik, foaral mei bern. Wy gean nou mar foarby oan de kwesje, dat de hiele needsaeklike bidriuwsfiering op moderne wize earnstich handicapt wurdt troch de üntbrekkende elektrisiteit. Dizze Onrendabele perselen, dat is de inketkladde op it moaije diploma fan it P. E. B. Sünt seis jier wurdt troch it bidriuw hjir alle jierren 450.000 oan bistege, as dizze lju seis ek sa’n trrje- hünderttüzen goune derby lizze en de gemeenten ien of twahündert ton. Der wurdt dus wol hwat oan dien, mar der moat mear oan dien wurde. En it mist my net, der sil ek mear oan dien wurde. Dizze ünsosiale tastan moat de wrald üt. Wy hawwe in fêst bitrouwen, dat troch oanhéldende aksje oerheit en bi driuw ryp wurde sille foar in radikale oplossing fan dit kwea. Gjin tritich jier mei dit mear duorje, sa as yn 1950 üt- stippele waerd. As it P. E. B. syn gouden feest fiert, dan sil it allinnich in echt feest wurde, as alle biwenners fan Frysl&n it mei- fiere kinne. Wy leauwe fêst, dat dit klear komme kin. Der komt in blinkje Ijocht oan de tsjustere loft. Dêroer in oare kear. In aug. in Friesland 245 woningen klaar. In augustus zijn in Friesland 245 wo ningen klaar gekomen, waardoor het aantal nieuwe huizen dat op 1 septem ber in Friesland is gebouwd, is gestegen tot 1213. In geheel Nederland kwamen in aug. 5255 nieuwe woninven ge reed. Watersnood-herinnering. Ter herinne ring aan de Watersnood zal op de dijk van Kruiningen een bronzen beeld wor den geplaatst. Het beeld werd vervaar digd door de Amsterdamse beeldhouwer Jan Wolkers. 1 februari zal het worden onthuld. Na de staking. In een vergadering van de afd. Amsterdam van de Alg. Ned. Grafische Bond werd een motie aange nomen, waarin de houding der werkge vers werd bekritiseerd die voor de be slissing van het College van Rijksbe- middelaars inzake de loonsverhoging van 3 het standpunt innamen, dit niet te kunnen betalen, dit na de 24- uurs-stakig wèl bleken te kunnen. Bij Het Vrije Volk werden de zetmachines stil gezet, toen een der leden constateer de, dat hij de aangenomen verhoging niet in zijn loonzakje vond. De directie deed toen een bevredigende toezeg ging. Jeugdige avonturier. Die kinderen toch. Een 12-jarige Amsterdamse jongen wil de naar Vlieland om daar een hol te graven en er verder te leven. Hij was al een heel eind op weg: te Harlingen toen hij zich op de boot naar Vlieland wilde inschepen, werd hij door de poli tie gepakt. Zijn moeder mocht hem te rug halen. Snipperdagen bouwbedrijf. De bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf heeft maan dag 24 december en maandag 31 decem ber, die dus liggen resp. tussen een zon dag en eerste Kerstdag en Nieuwjaars dag, aangewezen als verplichte snipper dagen voor de werknemers in het bouw bedrijf en aanverwante bedrijven. Op grond van bedrijfstechnische overwegin gen kan voor een of meer werknemers ontheffing van dit besluit worden ver leend. nearne hat men safolle to krijen mei de foroaringen fan de technyske müglikhe- den as krekt hjirre. Dy’t hjir efter- bliuwt of efterbliuwe moat omt him de miljoenen üntbrekke, dy’t foar dy nije ynstallaesjes hyltyd wer nedich binne, dy komt aloan fierder efterop en bliuwt nearne. Soe men sa’n bidriuw dizze middels ünthalde, dan koe men better daliks ophélde. Wy stimme dus alhiel mei, dat dit net oerbliuwe kin en syn gerak krije moat. Lykwols is it ek wier, dat dizze jild- middels op twa wizen to krijen binne. Alderearst üt it bidriuw seis, üt de yn- komsten fan dat bidriuw dan. Dizze wei is de goedkeapste, hwant fan eigen middels hoecht men gjin rinte en öflos- sing to biteljen. Foar in statysk bidriuw dus in bidriuw, dat op deselde hichte bliuwt is it ek de iennichste wei om de saek soun to hélden. By it P. E. B. is it lykwols in oare saek. Mei de jierren groeit dit bidriuw, kriget mear öfnimmers, makket mear. kabels en oanslutings, levert aloan mear elektrisiteitsienheden öf en forbet- tert syn apparatuer. It is dus in groeijend bidriuw, dat, om it populair to sizzen, fan ke<al groeit ta kou. En ek by sa’n bidriuw soe men der frede mei hawwe kinne, dat de ynkomsten tsjin- nen ta forsterking fan it bidriuw, om’t dêrtroch dy ynkomsten it meast doel- mjittich wer by de forbrükers tolénne komme. Mar der is ien greate „maar”. It P. E. B. is yn 1916 troch de Provinsje op rjuchte om dêrmei de ynwenners fan Fryslan oan elektrisiteit to helpen. Dat wie it doel. It doel hat nea west om in diel fan dy biwenners to helpen, mar allegearre. Derfoar waerd it in provin siael bidriuw ünder lieding fan de Frys- ke Steaten. En nou is it sa klear as in klüntsje, dat sa’n jong bidriuw dizze opjefte daliks net oan koe. Hie men dat wollen, dan hie men destiids tsientallen miljoenen liene moatten, en in bidriuw krige, dat in ramp foar Fryslên wur den wie. Né, dit doel koe allinnich ge leidelik oan birikt wurde. Al wurkjende Te Bolsward hebben verschillende za kenlieden vergaderd om voortaan de winkels ’s avonds 9 uur te sluiten. Na negen uur is het zelden druk meer in de winkels en men acht het ook beter voor het personeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1