J ERNSTIGE WRIJVING TUSSEN ISRAEL EN JORDANIË HET NIEUWE KABINET DREES KRISKRAS door Nederland Ai iw 41 Buitenlands Overzicht Russen voelen niets voor internationale exploitatie van Suezkanaal Zilveren filmpjes Eisenhower nog steeds goede kans tegenover Stevenson? Hjerst STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vier doden bij auto- botsing us hjoed p p to sizzen 1 Lr VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 52e JAARGANG No. 81 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad de PYT 3de week oktober 1931. J kalverenmarkt 300 de Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbe) tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Gevraagd een loopmeisjo. Niet beneden 14 jaar. Magazijn „De Lelie”. Ds. Kip te Pingjum vierde zijn 25-jarig ambtsjubileum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 (K 5157) de de voelen want Boaskje net om it jild, mar lit it der ek net om oergean. De boeren meane It tichte gers. Natuer dy’t leanet, It waer bleau fêst. De koukes binnen Hoeg’ net oan 't hea, Stil blinkt de sinne Oer it fredich gea. Dahlia-blommen Yn frisse oerfloed, Tünkaentsje slommet Yn lette gloed. Wynmoanne better As lang forlyn. Dizkear gjin wetter, Deis by de wyn. De simmer stelde Us hwat toloar; Hjerst loek mar selden In Ijochter spoar. Hwat wy üntbearden, Skinkt dit seisoen; Sêft rike wearde In gouden tsjoen. De simmer skoarret Om fuort to gean, It blêdgrien toarret, Mar elke beam Bliuwt fol fan boppen, Mei kleureskyn, Noch net toroppe Fan hurde wyn. Bolswards Nieuwsblad Buitenlands bezoek. Een delegatie uit Virginia, bestaande uit meer dan hon derd vooraanstaande inwoners van deze Amerikaanse staat, zal van 18 tot 21 oktober onder leiding van Gouverneur en mevrouw Thomas B. Stanley een kort bezoek aan Nederland brengen. Het verblijf hier te lande is een onderdeel van de „Virginia 350th Anniversary Tour”, waarmee de Virginians belang stelling willen wekken voor het „James town Festival”, dat volgend jaar in verband met het 350-jarig bestaan van Jamestown in Virginia zal worden ge houden. Voor 10 mille aan vlees vernietigd. In het slachthuis van de Bossche veemarkt is woensdag voor ongeveer f 10.000 aan exportvlees vernietigd, nadat op het vee- marktterrein een koe plotseling dood viel en aan miltvuur bleek te lijden. Omdat miltvuur uiterst besmettelijk is, ook voor de mens, moesten verschillen de maatregelen worden genomen. Zo werd het slachten in het abattoir voor het verdere deel van de dag verboden. De koe was afkomstig uit het Gelderse plaatsje Dreumel. Edison, de grote uitvinder, op 84-jarige leeftijd te West Orange overleden. Hij begon als krantenjongen. Zijn voor naamste uitvindingen (meer dan 800 pa tenten stonden op zijn naam) zijn: gloei lamp, fonograaf, microfoon, electr. ac cumulator, kinematograaf, zelfwerkende seininrichting, automatic reporter, me gafoon, dicteermachine, kinotofone, te- lescribè. Jongens stalen zes brommers. De Haag se recherche heeft, dank zij een tip van een oplettend meisje, twee jeugdige bromfietsdieven kunnen arresteren. Het meisje herkende in de binnenstad de bromfiets van haar vader, die enige maanden geleden gestolen was. De jongemannen bekenden zich te hebben schuldig gemaakt aan de diefstal van zes bromfietsen. Twee brommers had den zij inmiddels verkocht. Benoemd tot koster der Martinikerk te Bolsward de heer D. de Way Jr. Het achterste gedeelte van de Zuivelfa briek te Makkum wordt ingericht als gymnastieklokaal. Dinsdag a.s. zal het kabinet-Drees voor de Tweede Kamer dor Staten-Genenaal verschijnen om een regeringsverklaring af te leggen. Over deze verklaring zal woensdag en donderdag worden gesproken. Na de lange crisis kan men aannemen, dat dit een interessant debat zal worden. Over de troonrede zal wel niet meer worden gepraat. Daarvoor was het demissionaire kabinet verantwoordelijk. Die troonrede bevatte zakelijk ook niet veel nieuws. De regeringsverklaring komt daarvoor in de plaats. Het meest interessant is de vraag hoe de verschillende fracties het nieuwe kabinet Drees zullen begroeten. Veel enthousiasme zal er niet zijn. De brede basis moge dan gered zijn, men zal moeilijk kunnen volhouden, dat dit van harte is gebeurd. De kabinetscrisis is te lang en soms te dramatisch geweest, dan dat men enthou siasme kan verwachten. Op de weg tussen Groningen en Leeu warden, even voorbij het kruispunt Quatre Bras is dinsdagavond een per sonenwagen uit Hardegarijp op een stil staande zware vrachtauto gebotst. Drie van de vier inzittenden van de per sonenauto, die in brand vloog, werden bfl de botsing op slag gedood. De vier de inzittende is met zware brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. uur 305 of 335 Met de rest van het nieuws moeten we ditmaal kort zijn. Niet onverwacht kwam de scheuring in de Franse radicale partij, welke met de socialistische praktisch de huidige re gering vormt. Zoals bekend zwaait de oud-premier Mendès France de scepter in die partij; hij is het niet eens met het optreden der regering-Mollet in de Algerijnse kwestie en wil een liberaler politiek, de radicalen die zich nu van de partij afscheidden zijn het niet met hem eens en verwerpen ook zijn tyran- niek optreden. In West-Duitsland is de kracht der coalitie die thans regeert, geschokt door het feit dat vier liberale ministers uit het kabinet van Adenauer zijn ge- Aanvoer op exemplaren. minister. Luns is een bekwaam diplo maat, die voor de binnenlandse politiek echter verloren is. De eerste vrouwelijke minister Dr. Mar- ga Klompé is ongetwijfeld een aan winst. Wat zij van dit moeilijke depar tement zal maken zal de tijd leren? Zpker is het dat zij hoogst bekwaam is en dat zij het haar mannelijke collega’s nog wel eens moeilijk kan maken. Tegenover de k.v.p.-ministers staat een sterke p.v.d.a. ministersploeg (Drees, Hofstra, Suurhoff, Samkalden en Mans holt) En daar staat weer tegenover dat de prot. Christelijke invloed in het ka binet is verzwakt. De c.h. heeft nu nog maar één zetel (Staf). De a.r. heeft haar twee zetels (Algera en Zijlstra) behouden. Op 6 november a.s. zullen de Kamers worden uitgebreid. Eerst dan kan het Kamerwerk pas goed beginnen. Op die dag zal de Tweede Kamer waarschijn lijk voor de eerste maal de degen krui sen met de nieuwe minister van Finan ciën, de heer Hofstra. Het algemene financiële debat zal ditmaal zeer be langrijk worden. Er zal een oplossing gevonden moeten worden voor de te korten op de rijksbegroting en op de betalingsbalans. Dat is geen eenvoudige zaak en het zou nog wel eens kunnen zijn, dat het kabinet zijn toevlucht moet zoeken tot onaangename maatregelen, leggen van Irakese troepen in Jordanië de vrucht zijn van EngelsIraaks over leg. Men moet de Egyptenaren daar maar eens over horen, die spreken van een „uitermate ernstige samenzwering van het Westerse imperialisme om de Arabi sche eenheid te ondermijnen”. Kennelijk hadden deze er op gerekend, dat zij door een revolutie in Jordanië daar Nasser’s invloed voorgoed zouden vestigen. De Engelsen daarentegen be weren, dat een eventueel binnentrekken van Irakese troepen in Jordanië een bijdrage tot de stabiliteit in het onrus tige Midden Oosten zou leveren. Met het woord „stabiliteit” bedoelt Londen natuurlijk de Engelse, of wil men, de Westerse invloed. Intussen heb ben na het Israëlisch verzet, Irak en Engeland, dat een verdrag van weder zijdse bijstand met Jordanië heeft, be sloten de Irakese troepen nog maar niet over de Jordaanse grens te zenden. De Israëliërs hadden gedreigd, dat ze an ders direct het Jordaanse deel van Pa lestina zouden bezetten en dan waren de poppen aan het dansen. Zoals men ziet werken in deze kwestie allerlei factoren door elkaar, Israëlisch- Arabische tegenstellingen, maar ook Irakese-Egyptische en ook Engels- Iraakse pogingen de Westerse invloed in de Arabische wereld te handhaven en Russische infiltratie tegen te gaan. Deze infiltratie geschiedt vooral via de Arabische vluchtelingen uit Israël, die aan de Israëlisch-Jordaanse grens in kampen zijn ondergebracht. Als Irak dan ook aandringt op een oplossing van het Israëlisch-Arabisch geschil op basis van de V.N.resoluties van 1947, gaat het vooral om dit vluchtelingenpro bleem. Maar dat is een heel moeilijk. Als Israël niet de dupe van de historie wil worden, kan het deze vluchtelin gen, die een grote minderheid in het land zouden vormen, niet meer terug nemen. De enige oplossing lijkt financiële ver goedingen aan deze Arabieren, zodat ze zich in de Arabische landen kunnen vestigen. Maar de meeste van die lan den hebben dat nooit gewild, omdat ze geen belangstelling hebben voor een re delijke oplossing van het probleem, doch Israël willen likwideren. Er wordt gezegd, dat Amerika wel be reid zou zijn om Israël financieel in staat te stellen de vluchtelingen op bo vengenoemde manier te helpen, maar als in zovele kwesties heeft Washington ook in deze eigenlijk nog nooit een be slissend standpunt ingenomen. Er is een uitspraak van Dulles bekend, waaruit de Israëliërs afleiden, dat deze Ameri kaanse staatsman in ieder geval, ten gerieve van de vriendschap met de Ara bische landen, wel zou willen, dat Israël weer genoegen nam met de gebiedsom vang welke het aanvankelijk had en o.a. de Negeb prijs gaf. De Amerikanen willen nu eenmaal graag schipperen. Het bleek ook bij de verdere behandeling der Suezkanaal- kwestie in en buiten de Veiligheidsraad. President Eisenhower was veel enthou siaster over het begin van overeen stemming, dat tussen Egypte en Enge land en Frankrijk, via onderlinge onder- handelingen en Veiligheidsraad is be reikt, dan Eden en Pineau. Men werd het eens over zes vereisten waaraan ’n regeling moest voldoen en de belang rijkste daarvan is, dat de functionering van het kanaal onafhankelijk behoort te zijn van de politieke gedragingen van enigerlei land. Dit moge een basis bieden voor verder overleg, men kan er zoveel kanten mee uit dat het nog geenszins zeker is, dat Egypte werkelijk internationaal beheer zal aanvaarden of Engeland en Frank rijk genoegen zullen nemen met de in stelling van een internationaal lichaam van bijstand, welks adviezen in sommi ge gevallen bindend zullen zijn. De Russen hebben alvast laten merken dat Toch zitten Drees en zijn mannen voor lopig vast in het zadel, want de crisis heeft in ieder geval één ding geleerd, n.l. dat het niet eenvoudig zal zijn een ander kabinet te vormen. In de afgelopen maanden is van alles geprobeerd: vrjf-partijen, vier-partijen kabinet (dus brede basis), rechts-kabi- net steund op k.v.p., a.r. en c.h., links kabinet steunend op p.v.d.a., v.vd. en c.h. Slechts het huidige vierpartijen ka binet is rffogelijk gebleken. Dat is een troost voor de nieuwe ministers. Men kan echter wel verwachten, dat de strijd tussen de partijen onderling nog hef tiger zal worden. De vraag of de par tijen al of niet gefundeerd moeten zijn op een christelijke levensbeschouwing, wordt juist na de jongste verkiezingen actueler dan ooit. De beslissende vraag in onze hedendaagse politiek zal bij tal van vraagstukken plotseling opdoemen. En in concreto betekent dit dat de drie christelijke partijen (k.v.p., a.r. en c.h.) zich nog wel eens van de socialisten zullen moeten losmaken. Omgekeerd is natuurlijk hetzelfde het geval. Deze situatie heeft tengevolge dat de regeerkracht van het kabinet-Drees er niet beter op wordt. Hoewel er dus voorlopig wel niemand op uit zal zijn om het kabinet te laten vallen, zal het gevecht tussen de partijen onderling de politiek de komende jaren in hoge mate levendig houden. Wat is de positie van het kabinet-Drees ten opzichte van de andere partijen? Is het een parlementair kabinet (dus met bindingen aan de betrokken frac ties) of is het volledig extra-parlemen- tair, zodat alle ministers volledig op eigen verantwoordelijkheid zitten en de fracties zich aan hen niet al te gebon den voelen. De begrippen parlementair en extra-parlementair deden het vóór 1940 vrij goed. Langzamerhand zijn zij echter niet meer uit elkaar te houden. Verscheidene (in) formateurs hebben verklaard te streven naar een extra parlementair kabinet, maar op beslis sende momenten kwamen dan plotseling de fracties weer bijeen om over de voorstellen van deze (in) formateurs te beslissen. En zo gauw de fractie zich over de plannen uitlaat, dan krijgt het te vormen kabinet een parlementair ka rakter. Dr. Drees heeft verleden week op een persconferentie voor parlementaire jour nalisten verklaard niet te weten of zijn kabinet nu parlementair of extra-parle mentair is. Dat is te begrijpen. Voor Veelal wordt aangenomen, dat in deze V.N.-resolutie ook werd gesproken van gebiedsafstand van Israël aan de Ara bische staten, maar dat is niet het ge val. Israël was toen nog kleiner dan nu, de Negeb-woestijn, waaraan men dan veelal denkt, is eerst in 1948 door de Israëli’s op Egypte veroverd. De Iraakse premier zou zich trouwens daarover niet druk maken, want Irak is er allerminst op uit Egypte aan een nieuw succes te helpen. Het optreden van de Iraakse premier wordt juist be schouwd als concurrentie tegen Nasser, Wiens land door het optreden in Suezkanaal-kwestie aan aanzien in Arabische wereld heeft gewonnen. Irak zou door een regeling van Israëlische kwestie er nu op uit zijn de leiding in de Arabische wereld van Egypte over te nemen, waarvoor het er dan in de eerste plaats op uit is zijn betrekkingen met Jordanië te ver stevigen. Zoals bekend is daar de Egyptische in vloed nogal belangrijk gestegen, door de bewondering, welke een deel van de militairen voor Nasser heeft, waardoor de bekende Engelse leider van het Ara bische legioen in Jordanië, Glubb pasha, het veld moest ruimen. Een openblik heeft het er toen op ge leken, dat koning Hoessein van Jor- ons is echter de vraag interessant hoe ver de vier fracties (p.v.d.a., k.v.p., a.r. en c.h.) zich van dit kabinet zullen ver wijderen. Het is mogelrjk dat zij dit ministerie (waarover alleen de socia listen tevreden zijn) met grote reserves wordt ontvangen en dat er dus veel na druk gelegd zal worden op het extra parlementaire karakter, maar dat het kabinet-Drees op den duur toch steeds meer een parlementair karakter zal krijgen, doordat het vertrouwen in de Kamer geniet. Naar onze mening is het nieuwe kabi net-Drees echter minder solied dan het oude. De ruil Beel-Struycken is geen vooruitgang van de k.v.p. Enige jaren geleden was de heer Struycken als mi nister van Justitie geen groot succes, zonder overigens te kunnen zeggen, dat hij als bewindsman mislukte. Nu moet de heer Struycken Binnenlandse Zaken, P. B. O. en Bezitsvorming gaan be heren. Op de laatste twee terreinen is hij vrijwel een onbekende. De k.v.p. had zich een betere vice-premier kunnen wensen. Haar ministersploeg is trou wens niet zo erg sterk. De critiek op de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Cals, (die moeilijk be slissen kan) is in de afgelopen parle mentaire periode niet mals geweest. Witte is ongetwijfeld een sterk vak- Onder het mom van Jordanië militaire hulp tegen Israël te willen bieden, als laatstgenoemd land agressie pleegt, heeft Irak aangeboden troepen naar Jordanië te zenden, welke echter ken nelijk ten doel hebben Hoessein in het zadel te houden. De Israëliërs hebben echter verklaard het binnentrekken van Irakse troepen in Jordanië als een be dreiging van de veiligheid van hun land te zullen beschouwen en zich er niet bij te zullen neerleggen. Irak gaf door be middeling van Engeland kennis van zijn plannen aan Israël en men kan veilig aannemen, dat deze plannen tot het Maandagavond bezochten H M. de Koningin, H. K. H. Prinses Beatrix en hun gas ten, de Liberiaanse President en Mevr. Tubman, het Con certgebouw te Amsterdam. Tijdens het spelen van de volksliederen v. 1. n. r.: H. M. de Koningin, president Tub man, Mevr. Tubman en H. K. H. Prinses Beatrix op het balcon. Terwijl de Suezkanaal-kwestie de diplomaten nog bezig houdt, is ook dat andere probleem van het Midden-Oosten weer met grote nadruk naar voren gekomen, n.l. de verhouding van Israël tot de Arabische staten. De premier Noeri es-Said van Irak, een Arabische staat, welke door zijn lidmaatschap van het pact van Bagdad, nog de beste betrekkingen met het Westen onderhoudt, zal trachten tot een Israëlisch-Arabische regeling te komen op de basis van de voorstellen van 1947 van de Ver. Naties, waarbij Palestina verdeeld werd en regelingen werden voorgesteld voor de Arabische vluchtelingen, die Israël hadden verlaten toen de Joodse staat er werd gevestigd. Hwat hat Qabe Skroar Hoger traktement voor predikanten. Met 37 tegen 12 stemmen besloot de generale synode maandag de traktemen ten voor hervormde predikanten te ver hogen Die verhoging zal geleidelijk doorgevoerd worden en op 1 januari ’59 volledig z(jn. Er waren 134 adviezen uitgebracht. In de laagste klasse stijg-! het minimumtraktement van 4920 tot 5760 en in de hoogste van 6720 tot 8280 per jaar. zij niets voelen voor internationale exploitatie, want het Engels-Franse voorstel daartoe werd in de Veiligheids raad door een Russisch veto getroffen en verwierf ook niet de goedkeuring van Zuid-Slavië. Opvallend is het, dat een Rus, vice-premier Mikojan, nu ook is opgekomen voor de vrije doorvaart door het Suez-kanaal, ook voor schepen die bestemd zijn voor Israël. stapt, vermoedelijk wilden zij de handen vrij hebben in de verkiezingscampagne van 1957. Wat die campagne in de Ver. Staten betreft, de uitslag van de ver kiezingen in Alaska, die eerder dan de algemene worden gehouden, bewijst op nieuw, dat de democraten sterk aan de winnende hand zijn. Het is zo goed als zeker dat zij in het Congres over een aanzienlijke meerder heid zullen beschikken, maar dit zegt nog niets over de uitslag van de presi dentsverkiezing. Kenners van de toestand beweren, dat Eisenhower nog altijd een kans heeft tegenover Stevenson. Zoals bekend wordt het Amerikaanse kabinet door de president aangewezen en als Eisenhower zou worden herkozen, zou men dus een republikeins kabinet krijgen dat moet samenwerken met een democratische meerderheid in het Con gres. De Italiaanse communistische partij heeft zich op titoïstische basis gesteld en wordt door het officiële Zuid-Slavi- sche persbureau geprezen als de enige communistische partij in West-Europa die een concrete bijdrage levert tot het vestigen van betrekkingen in de inter nationale arbeidersbeweging op de nieu we basis. danië, die al besloten had tot het pact van Bagdad toe te treden, zou moeten aftreden, maar hij heeft het kunnen houden, doch die toetreding er aan moe ten geven. Maar het schijnt dat toen Nasser de algemene steun der Arabische staten in de Suezkanaal-kwestie nodig had, hij heeft erkend, dat er een bijzon dere verhouding tussen Irak en Jorda nië bestond en daarvan maken deze landen blijkbaar gebruik om nu weer toenadering tot elkaar te zoeken, waar schijnlijk ook om Hoesseins positie te verstevigen en waarbij men ook aan Engelse invloeden moet denken; Londen heeft n.l. zowel goede betrekkingen met Irak als met koning Hoessein. Daarbij komt, dat Jordanië thans in uiterst moeilijke omstandigheden ver keert wat zijn verhouding tot Israël betreft. Van Jordaanse zijde zijn her haaldelijk aanvallen op Israëlische dor pen gedaan, misschien niet met instem ming der Jordaanse regering, maar op initiatief van dezelfde elementen in het Jordaanse leger, die met Nasser sympathiseren. Die aanvallen worden steeds met zware represailles door Is raëlische strijdkrachten beantwoord; we zullen in het midden laten of dat ook daar altijd met instemming van de Is raëlische regering gebeurt; het schijnt dat ook in Israël de stafchef Mosje Dajan, de man die destijds de al ge- noelde Negeb op Egypte veroverde, nogal eens op eigen houtje handelt, al is premier Ben Goerion ook een zeer strijdbaar heer. Vorige week is vanuit Israël weer een omvangrijke vergeldingsaanval op Jor danië ondernomen en de Jordaniërs kre gen daarbij een klap, welke een moei lijke toestand in Jordanië heeft veroor zaakt. Blijkbaar wil een deel der mili tairen er op slaan en vreest men, omdat Hoesseins regering een bedachtzamer politiek wil, voor een revolutie. Regeringsverklaring voor radio en TV. Radio en televisie zullen op dinsdagmid dag 23 oktober tussen 1 en 2 uur een directe reportage geven van de bijeen komst der Tweede Kamer, waarin door minister-president dr. W. Drees de re geringsverklaring zal worden uitgespro ken. De radio zendt deze gebeurtenis uit over beide zenders, de televisie zal eveneens een rechtstreekse reportage vanuit het gebouw der Tweede Kamer op het scherm brengen. Even fouilleren. Tot tweemaal toe werd te Amsterdam een tramwagen op dood spoor gereden en alle passagiers gefouilleerd, omdat een dame in zo’n tram plotseling haar portemonnaie miste. Een leuk grapje, als je haast hebt. De grotere Kamer. De 50 nieuwe leden met wie de Tweede Kamer wordt uit gebreid, zullen in de vergadering van 6 november worden beëdigd. Eigenlijk is er nog geen plaats voor de heren. Zij zullen voorlopig met drie man in een bank moeten zitten. Het zal een toer worden, als er drie dikkerds bij elkaar komen!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1