1 VREDE DOOR VERTROUWEN Elf jaar Verenigde Naties roar KRIS-KRAS door Nederland 1 Fan de Martinytoer Gouden filmpjes üs hjoed p to sizzen 1 lijo W' I DINSDAG 23 OKTOBER 19515 52e JAARGANG No. 82 SR. HAMMARSKUÖLD Tj. de J. 4de week oktober 1906 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 H. Slijper, leraar aan de Zuivelschool te Bolsward, promoveerde tot doctor in de scheikunde. Aanvoer op de jaarlijkse kalverenmarkt 900 stuks. De koekalveren konden tot f90 opbrengen. Er waren ditmaal wei nig buitenlandse kooplieden, slechts en kele Fransen. Ook op de gewone marktdagen is er de laatste tijd veel jongvee, soms 200 300 stuks. De heer Schotman stelt in de raad voor de politie telefonisch te verbinden met de burgemeester. Na enige discussie wordt besloten te informeren naar de kosten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) van de normale oogst, die inmiddels 125 ton bessen per jaar is. Tal van binnen- en buitenlandse orders moesten geannu leerd worden, waardoor de cranberry- cultuur op Terschelling een aanzienlijke schade leed. Half miljoen huizen na de oorlog. Op 22 november zal de 500.000e woning, die na de oorlog in Nederland is gebouwd, te Groningen officieel worden geopend door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte. Rock-relletje met moeite bedwongen. De film „Rock around the clock” heeft in Leeuwarden en Apeldoorn weer aanlei ding gegeven tot relletjes. In Leeuwar den, waar de voorstelling voor zondag avond na de relletjes van vrijdag was afgelast, moest de gehele binnenstad door de politie worden afgezet. Toch werd het door de steeds driester optre dende jongelui noodzakelijk, dat de po litie de gummistok trok. Büten froed, binnen goed, altyd goed. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Mees Toxopeus 70 jaar. Mees Toxopeus, redder van 285 schipbreukelingen, uit vinder van de moderne reddingboot, werd maandag 70 jaar. Toxopeus woont sedert een half jaar op Schiermonnik oog. Winkeldieveggen gesnapt. Een 54-jarige vrouw uit Soest en haar twee gehuwde dochters, die elke week van Soest naar Utrecht reisden om te gaan winkelen, en vrij regelmatig een modemagazijn bezochten, zijn ontmaskerd als dieveg gen. Het drietal heeft uit een magazijn ruim honderd kledingstukken ontvreemd waaronder jurken, mantelpakjes en jas sen. Brand! Het stadhuisklokje klepte alar merend, de stadstamboer geselde met jagend geweld het kalfsvel zijner trom men. Dikke rookwolken stegen op van het fabrieksterrein van de heer Wesse ling. De buren zetten hun huisraad reeds op straat. Twee uur duurde de strijd tegen het vuur. Toen was het on heil bedwongen. Dienstbode redde leven van haar me vrouw. De 17-jarige Ineke van der Hei de te Harlingen heeft het leven gered van mevrouw J. SiebengaCasimir. Zij ging namelijk een half uur vroeger dan gewoonlijk naar haar betrekking en vond toen haar mevrouw bewusteloos in de keuken liggen. Die was bedwelmd geraakt door kolendamp en moest on verwijld naar het ziekenhuis worden ge bracht. Haar toestand is echter buiten gevaar. Madurodam: 789368 bezoekers. Maduro- dam, de miniatuurstad in Den Haag, heeft haar poorten gesloten. In 1956 zijn er 789.368 bezoekers geweest, dit is circa 75000 meer dan in 1955. Veér- tig procent van dit aantal kwam uit het buitenland. Van het totaal bestond 67 procent der bezoekers uit volwasse nen. Advocaat voor Schmidt. De Nederlandse advocaat H. Lips heeft instructie om de heer Schmidt die in hoger beroep is ge gaan tegen zijn vonnis levenslang bij te staan, aldus heeft zondag een nederlandse diplomatieke vertegenwoor diger bevestigd. Cranberry-oogst is moeite niet waard. De cranberry-oogst op Terschelling heeft grote schade ondervonden van de slechte zomermaanden en in het bijzon der van de nachtvorst van 16 juni van dit jaar. De plukproduktie van deze veenbes bedraagt dit jaar slechts 5 pet. vrede en welvaart hand in hand gaan en dat de welvaart in de wereld één en ondeelbaar is. Deze zelfde erkenning heeft in vroegere eeuwen geleid tot de ontwikkeling van steden naar staten en van staten naar continenten. De onont koombare ontwikkeling der historie zal nu moeten leiden ook al zullen wij het einde daarvan wellicht niet zelf meer beleven tot het samengaan van de staten en continenten in één ver bonden wereld, in één wereldgeheel. Om dit doel te bereiken is het niet vol doende om een internationaal machts apparaat op te bouwen tot het tegen gaan van wapengeweld, doch dit machtsapparaat zal tevens vertrouwens- apparaat moeten zijn. Immers alleen op een basis van interna tionaal vertrouwen kan een permanente vrede worden gevestigd. Het leggen van deze vertrouwensbasis is de eerste en voornaamste taak van de Verenigde Naties. Deze taak is nog niet voltooid. Nog lang niet. Maar wij bevinden ons wel in een stadium van Sinds de eerste broedermoord is de geschiedenis van de wereld getekend door twisten, conflicten en oorlogen. Na iedere oorlog dachten de mensen, dat het nu voorgoed vrede zou zijn. Die hoop is helaas nog nooit in vervulling gegaan. Integendeel. Steeds op nieuw grepen volkeren naar de wapenen, hetzij om vermeend on recht te wreken, hetzij uit louter veroveringslust. De wereld werd kleiner naarmate de verbindingen sneller werden en bij elk nieuw conflict werd een steeds groter deel van de mens heid betrokken. Doch in evenredigheid met de vernietigingskracht van de wapenen steeg ook het verlangen naar vrede. In de wereld, waarin wij thans leven, zou een nieuwe wereldoorlog het einde van de mensheid kunnen betekenen. Prins Bernhard drukte het onlangs zó uit: „De wereld is door de atoomenergie voortaan één voor leven of dood.” ütmeitsje. Mei inkele wiken sil bliken dwaen oft Deputearre Steaten fan mie- ning binne, dat mei de 450.000 goune jiers, dizze uiterste grins birikt is of net. Mei men syn gefoel sizze, dan liket it men ta, dat it net ünmooglik is, dat de grins fierder lutsen wurdt foar de kommende fiif jier. Mar dat sil binnen inkele dagen wol iepenbier wur- de, hwant de stikken foar de kommende Steatensitting rólje al binnen. Wy sjog- ge der diz kear mei mear as gewoane bilangstelling nei üt. Dit besef van verbondenheid tussen de landen en de volkeren der aarde en het Verlangen van de mensheid naar vrede hebben ten grondslag gelegen aan het tot stand komen van het Handvest der Verenigde Naties op 24 oktober 1945 Nog onder de indruk van de gruwelen van de tweede wereldoorlog gaven de Verenigde Volkeren reeds in de eerste zin van dit Handvest uiting aan hun vastbeslotenheid om „komende geslach ten te beveiligen tegen de oorlogsgesel, die tweemaal gedurende ons leven on uitsprekelijk leed over de mensheid ge bracht heeft.” Uitgaande van dit beginsel hebben de wereldleiders van 1945 evenals hun voorgangers van 1919 een interna tionale organisatie willen scheppen voor de handhaving van vrede en veiligheid, doch zij hebben daarbij tevens lering getrokken uit de fouten en tekortko mingen van de vooroorlogse Volkenbond. De Bond van Genève was te beperkt van opzet en mede daardoor tot feitelijke machteloosheid gedoemd. De opzet van de Verenigde Naties is breder en die per en de lotsverbondenheid tussen de Volkeren der wereld komt in het Hand vest der Verenigde Naties veel sterker tot uiting dan in het Statuut van de vooroorlogse Volkenbond. Het grote en kenmerkende verschil tus sen het Handvest van San Francisco en het Statuut van Genève ligt in de thans weer verworven erkenning, dat hoopvolle ontwikkeling. Wie alleen wil zien naar de voortdurende spanningen tussen de communistische en de niet- communistische wereld zal wellicht de schouders ophalen. Terecht Ten on rechte? Wie zal het zeggen? Men zou eigenlijk de vraag alleen negatief kun nen stellen: Zou er zonder de voortdu rende bemoeiingen van de Verenigde Naties niet reeds een groot conflict zijn uitgebroken Zou wellicht de Koreaanse oorlog zon der het directe en eensgezinde militaire ingrijpen van de Verenigde Naties niet tot een nieuwe wereldbrand hebben ge leid De beëindiging van de Griekse burgeroorlog, het terugtrekken van de Russische troepen uit Iran, de verhin dering van een oorlog tussen India en Pakistan over Kasjmir, de wapenstil stand in Indonesië (hoe men daarover ook moge denken), de indamming van het Palestijnse conflict en de beperking van de Koreaane oorlog deze resul taten hebben in ieder geval een zekere mate van vertrouwen in de Verenigde Naties doen ontstaan, welke de Volken bond van Genève nooit heeft kunnen verwerven. Doch er is méér. Het Handvest van de Verenigde Naties is doordesemd van de geest, dat vrede en welvaart onafschei delijk aan elkander verbonden zijn. Zo lang de tweederde van de wereldbevol king leeft in armoede, ziekte, honger, gebrek en onwetendheid, zolang zal de wereldvrede niet gewaarborgd zijn. Af gunst leeft niet alleen in het hart van de enkeling, doch evenzeer in het hart van minder bedeelde volkeren. Afgunst op de rijkdommen van naburige volke ren heeft in de loop der geschiedenis telkens geleid tot wapengeweld en ver overingszucht. Wil men dus een blijven de wereldvrede bereiken, dan zal men met alle beschikbare krachten en mid delen moeten streven naar sociale voor uitgang en naar betere levensstandaar den voor alle volkeren der wereld. Het in de praktijk brengen van dit be ginsel is de tweede reden, waarom de Verenigde Naties een vertrouwensbasis hebben gekregen, welke de vooroorlogse Volkenbond nooit heeft kunnen berel- ken. Door middel van gespecialiseerde internationale organen van de Verenig de Naties bieden de hoger ontwikkelde i landen de minder bedeelde volkeren de helpende hand: niet op een basis van neerbuigende naastenliefde waarop geen werkelijk vertrouwen kan worden gebouwd doch op een basis van ge lijkwaardige samenwerking ter bestrij ding van armoede, honger, ziekte, ge brek en onwetendheid. De zogenaamde „Technische Bijstand” van de Verenigde Naties waarin ons eigen land een zeer vooraanstaande plaats inneemt is een project geworden van wereld omvattende betekenis. Van betekenis niet alleen voor de sociale en economi sche opbloei van de minder bedeelde landen en daardoor van de gehele we reld, doch van betekenis ook en vooral voor de vestiging van de blijvende we reldvrede, waarnaar de mensheid al sinds haar ontstaan zo hunkerend heeft uitgezien. Het is het voorrecht van de mensen van onze tijd hieraan te moe ten, nee: te mogen, medewerken. wachtsje wy ek yn dit opsicht op de nijste birjuchten üt Den Haech. Hwant, ik haw it al earder sein: it moat müglik wêze, dat in nationael bilang sa as de oansluting op it elektrysk net, ek droe gen wurdt fan in nationale forantwurd- likheit. As de goede wil der is, moatte de Nederlanske Elektriciteitsbidriuwen mei de Oerheit fan it lün de swiersilen- de provinsiale bidriuwen der mei troch- skuorre. Dat is in kwesje fan solidariteit. De swakken oan har lot oerlitte moast yn 1956 yn Nederlün net mear foarkomme kinne. En party bidriuwen, yn de provinsjes mei miljoenen ynwenners, kinne skoan in bonkje misse. Soene hja yn dit op sicht stiif en star op it ego-sentryske stünpunt stean bliuwe, dan makken hja seis it klimaet sa, dat de regearing har selsstannichheit hwat oan bannen lei. It algemien bilang fan dizze saek is wol sa great, dat it net langer mear oan- giet, de swakken mar dobberje to litten. Miskien mot dizze gedachte jit hwat groeije yn dy formiddens, mar dan kin in Minister fan Ekonomyske Saken de lju wol ris in fingerwizing jaen. Yn mannich opsicht wurdt ek fan üs P. E. B. dy solidariteit frege. Hja bi- telje ek harres foar it Kema-wurk yn Arnhim, hweründer in 60.000 goune foar it ündersyk nei atoomtapassing. Wy ha der gjin biswier tsjin, mar dit mienskiplik dragen fan lésten heart by de Onrendabele gebieten net op to hül- den, tinkt my. As Fryslün it allinnich dwaen moat, soe it fierst to lang duorje mar as elts, dy’t hjirby bitrutsen is, meidraecht, kin dizze ünweardige ta sten sa gau müglik de wrüld üt. Yn elts gefal mei it gjin 25 jier mear duorje. I Der is lykwols mear, hwat in blinkje jaen kin. Yn it jierforslach fan de Kul- tuertechnyske tsjinst komt op bledside 26 in sin foar, dyt wy mei reade inket ünderstrepe ha. Dy sin is sa: „Voor de bestudering van de elektriciteitsvoor ziening van de onrendabele gebieden is daartoe een aparte subcommissie van de Commissie: Welzijn ten plattelande, ingesteld. In deze commissie zijn o.m. vertegenwoordigd: het Ministerie van Economische Zaken, het agrarisch be drijfsleven en de Vereniging van Exploi tanten van Elektriciteitsbedrijven in Ne derland. Bedoelde Commissie zal in de loop van 1956 rapport uitbrengen. Reeds kan worden gezegd, dat de door de Commissie ontworpen wet op de elektriciteitsvoorziening van het platte land, aan het eind van het verslagjaar nagenoeg gereed kwam.” Dér sit hwat yn, soe Buziau sizze. En wy hoopje, dat der ek hwat üt komme sil. Hwant ik had my fortelle litten, dat dit rapport al yntsjinne is en der ek op it departemint drok oan arbeide wurdt om de wet, via de Ministers, yn de Twadde Keamer to bringen. Ek om dy reden is it sa jammer, dat der ryklik twa moanne fan de skoandere tiid for- dien binne mei de kabinetsformaesje. Mar hawar, it bern is der nou en dus Op Maatsch. Werk 1427 ambtenaren. De stijging van het aantal ambtenaren aan het in 1952 ingestelde ministerie Van Maatschappelijk Werk wordt door Verscheidene fracties in de Tweede Ka mer onrustbarend geacht. Het departe ment van minister Klompé telde onder haar voorganger mr. F. J. F. M. van Thiel volgens de begroting van het vo rige jaar 933 personeelsleden. De wer kelijke sterkte bedroeg op 30 juni j.l. 1304 en op de begroting voor 1957 is de personeelssterkte geraamd op 1427. Idee-Drees: ideesecretaris. Minister president dr. W. Drees heeft aan de centrale rijks-ideeënbuscommissie een secretaris toegevoegd, die daarin zijn volle dagtaak zal vinden. De premier heeft de Tweede Kamer voorgesteld de begrotingspost, die in 1956 f 25000 be droeg te verhogen tot f 40.000. Dit ver klaarde vrijdagmiddag jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de rijksideeënbusorganisatie, die in Den Haag haar jaarvergadering hield. Er zijn op het ogenblik 19 ideeënbus commissies en er worden 75.000 riks ambtenaren bereikt. Nederlander wint eerste prys op inter nationaal kapconcours te Parys. Voor het eerst sinds jaren heeft een landge noot deze week te Parijs de eerste prijs gewonnen in het internationaal dames- kapconcours om de „Trophee des Na tions”, welke jaarlijks wordt gehouden door de „club artistique” in samenwer king met het „Syndicat de la haute coiffure”. Het is onze landskampioen de heer J. v. d. Knoop, Churchillaan 81, Amsterdam gelukt, deze prijs op zijn buitenlandse collega’s te veroveren. Prins Bernhard in Amerika. Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bemahrd, is per KLM-lijnvIiegtuig voor een elfdaags bezoek in Amerika aangekomen. Naar bekend zal de Prins in Amerika een druk programma afwerken. Hg zal o.a op uitnodiging van admiraal Wright ’n Een maatschappij voor scheeps- en machinebouw te Kopenhargen schonk aan de zuivelschool een handcentrifuge en een handkam (merk „Perfect”) in bruikleen. j- Ere promotie. Mevrouw Mieke Bouman zal binnenkort mevrouw dr. M. S. Bou man zijn. De senaat van de rijksuniver siteit in Groningen heeft nl. besloten haar het ere-doctoraat in de rechtsge leerdheid te verlenen. Het ere-doctoraat wordt verleend op grond van de voor treffelijke wijze waarop zij hoewel geen juriste de verdediging van Jungschlaeger en Schmidt heeft ge voerd en de bijzondere moed ,die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. De hoogleraar in het strafrecht en straf procesrecht, prof. mr. B. V. A. Röhling zal haar promotor zijn. Tragisch ongeval. De dienstplichtige militair C. P. van V. die' op wacht stond voor de Menno van Coehoornkazerne op de Klarendalseweg te Arnhem, heeft toen hij door straatjongens werd ge treiterd, een van hen, de 8-jarige Micha el Vermeer, doodgeschoten. De soldaat was al geruime tijd het mikpunt van de jongens uit de buurt, die hem o.a. met stenen gooiden en ook met stokken naar hem sloegen. Op een gegeven moment Wilde de soldaat, het sarren moe, de jongens verdrijven. Hij ontlaadde zijn geweer en dreigde de plaaggeesten: „Als jullie niet uitscheiden, dan schiet ik”. Toen de belhamels hierop niet rea geerden, schoot de soldaat inderdaad en tot zijn grote schrik bleek het geweer toch nog geladen te zijn. Hij trof een der jongens die ter plaatse overleed. Een week maakt veel goed. Dank zij een week mooi weer in september werd een deel van de schade, die vrijwel alle gewassen deze zomer hebben geleden, goed gemaakt. Aldus werd officieel me degedeeld. Gezegende leeftijd. Op 24 oktober zal mevrouw G. Snaters-Smeents haar 104e verjaardag vieren. Zij woont in Belling- wolde, prov. Groningen. Commissaris van politie gedood. By een verkeersongeluk is donderdagavond de commissaris van politie te Gouda, de heer C. Hess om hetdeven gekomen. Op weg naar het St. Josefpaviljoen' waar zijn vrouw wordt verpleegd, stak de heer Hess op de Graaf Florisweg per rijwiel vlak voor het ziekenhuis de weg over. Daarbij is hij door een personen auto gegrepen. De verwondingen waren zo ernstig dat hij korte tijd later is overleden. H. M. de Koningin bezocht vrijdagmorgen het Centraal Museum te Utrecht, waar de tentoonstelling van jonge schilders „Start 5” wordt gehouden. H. M. tussen de jonge schilders. Links van H. M. Dame du Palais Baronesse van Till, rechts Mej. Dr. Houtzager, directrice van het Museum. Hwat hat QabeSk IN BLINKJE OAN DE TSJÜSTERE LOFT 2. Yn 1949 is der troch it Provinsiael bi- stjür in ynventaris opmakke fan de percelen, dy’t op de normale wize gjin oansluting krije koene. Men kaem doe op in tal fan likernöch 13000 perselen. Neffens de prizen fan doe, soe dat 30 miljoen kostje moatte. It fait maklik to bigripen, dat dit fraechstik as in balstien op ’e mage fan de bidriuwslie- ding lei. Tritich miljoen, hwer hellet men dat wei. De provinsje mei seis gjin bilêsting freegje, dat rjucht is har üntnomd yn eardere tiden, doe’t de sawn frije dielen fan Nederlan ta ien sintrale steat gearfoege binne. Lans dy wei sit It dus muorrefêst. Al soe men wolle, dan koe dat perfoarst net. De iennich- ste wei like to wezen, dat it P. E. B. seis dit jild oerfortsjinne. Mar yn it ramt fan it gehiel fan elektrisiteitsbi- driuwen is it P. E. B. mar ien fan de lytse bidriuwen mei in öfsetgebiet, dat fier efter stiet by de measten fan syn kollega’s. Greate stêdden binne hjir net. Ljouwert kin de 100.000 ynwenners jit net bigapje en dan falie jo daliks we- rom ta plakken fan 20.000 oant 10.000 en dy binne der ek mar in hantsjefol. Fryslün hat wol in gemiddelde greatte, mar har bifolking is tin en wiidfor- spraet. Binammen yn dizze hoeke lizze de pleatsen net oan ien dyk of wei, mar is eltse pleats in foech eilantsje, hwat in skoan gesicht is, mar fierder ekonomysk hiel hwat biswieren hat. De elektrifikaesje fan de Süd-Westhoeke soe op himsels net üt to fieren wêze. de stêdden: Ljouwert, Frentsjer en Harns moatte dat der trochskuorre. De nije yndustrialisaesje is hjir folie lang- sumer gien as op oare plakken en sit winlik noch mar yn har bigjinperioade. Fan bidriuwsside sjoen, is Fryslün gjin oantreklik objekt en der moat hiel hwat barre, foar’t soks wol it gefal wurde sill. Soe men nou sommige tige emotionele lju har sin jaen en dochs mar fan bidriuwsside alles oanslute, dan hong men de swier swimmende bi- driuwslieding in stien om ’e nekke. Dêr kin gjin forantwurdelik minske oan tinke. Oan de oare kant mei men wol freegje, dat it bidriuw it uterste docht, hwat ekonomysk to forantwurdzjen is. Op dat stünpunt steane de Steaten, mar ik siz it mei klam derby, dêrop stean ek de Deputearre Steaten en de Di- reksje fan it P. E. B. Hjiroer is men it iens. It forskil fan miening sit earne oars. Of leaver it is sasear gjin mie- ningsforskil as wol in forskil yn aksint. En derüt komt fuort, dat yn it koar fan „bazen” de ien mient, dat dit uter ste al birikt is, wylst in oar mient, dat der noch krekt efkes mear óf kin. Hwa gelyk hat, kinne wy yn it midden litte, dat kin dochs gjin minske wiskundich

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1