roar DE REGERINGSVERKLARING KRIS-KRAS door Nederland e DE JONGSTE ONTWIKKELING IN POLEN Buitenlands Overzicht Satellietstaten streven naar Het kabinet wil aan de slag gaan us hjoed p to sizzen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „Nationaal communisme” „Soestdijk”- publikaties Hwat hat CjCll) 1 52e JAARGANG VRIJDAG 26 OKTOBER 1955 No. 83 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelii.gen dubbe! tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Met ingang van 1 november worden de mijnwerkerslonen met 5 verlaagd. 4e week oktober 1931 In de vroegere boekwinkel van fa. Rid der aan de Kleine Dijlakker opent thans de heer Graafsma een nieuwe zaak in wolartikelen. De heer Graafsma zal de winkel drijven onder de naam „De Fa voriet”. Benoemd tot 2de melkcontroleur aan de contrólever. Hartwerd en Omstreken, de heer S. W. de Jong te Tjerkwerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IS Telefoon 451 - Na 18.50 uur 505 of 555 (K 5157) Vallend gesteente doodde mijnwerker. Woensdagmorgen is de 38-jarige hulp- houwer P. W. Peeters uit Sittard in de Oranje Nassau III te Heerlerheide onder N.O.PoIder telt reeds 55 scholen. De N.O.Polder telt momenteel vijfenvijftig scholen, een zeer behoorlijk aantal dus. Deze scholen kunnen als volgt verdeeld worden: 8 openbare kleuterscholen, 1 prot. chr. kleuterschool, 1 r.k. kleuter school, 11 openbare lagère scholen, 12 chr. lagere scholen, 8 r.k. lagere scho len, 3 ulo’s, 1 gemeentelijk lyceum, 1 prot. chr. h.b.s., 1 gemeentelijke l.t.s., 1 prot chr. l.t.s., 2 huishoudscholen, 2 lagere landbouwscholen, 1 landbouwwln- terschool, 1 avondnijverheidsschool, 1 prot. chr. handelsavondschool. vallend gesteente geraakt en ter plaat se overleden. P. was gehuwd en vader van drie kinderen. As ’t gjin jild koste hat, is ’t ek net moai. Bolswarils Nieuwsblad We zijn zeer benieuwd hoe die bespre kingen te Moskou zullen verlopen, want pas was de Russische delegatie weer uit Warschau vertrokken, of de Polen maakten bekend, dat Gomulka weer benoemd tot eerste secretaris van de Poolse communistische, partij en lid van het politieke bureau; hij is dus weer de De heer F. Faber van Sappemeer hield voor de N. C. V. B. te Bolsward een lezing met lichtbeelden over:. „Wat de sterren ons prediken.” De boerderij van de heer IJsselstein te Kimswerd afgebrand. Gelukkig was ’t vee nog niet gestald. De Chr. Zangver. „Advendo” te Tjerk werd vraagt een Directeur. S. W. Bakker, secr. In ons overzicht van veertien dagen geleden spraken we er onze verwondering over uit, dat de Russen in sommige d,er satelliet staten het destaliniseringsproces en de ontwikkeling naar het titoïsme zo ongestoord zijn gang lieten gaan. We schreven dat toen toe aan de mogelijkheid, dat de twee stro mingen in het Kremlin het er nog niet over eens waren, welke maatregelen ze in dezen zouden treffen. Sedert dien is er echter toch wel iets veranderd. De ontwikkeling in Polen verliep in zo’n razend tempo, dat de Russen wel iets moesten doen. In de processen te Poznan was al iets opgeborreld van die onder grondse stroom van verzet tegen terreur, onderdrukking en uit buiting die het communisme vergezellen en in de satellietstaten een bijzonder scherp karakter hebben, omdat de uitbuiting ten bate der Sovjetunie geschiedt. Het was dus begrijpelijk, dat toen in Polen de teugels iets werden gevierd, daar ook direct een anti- Russische tendenz naar voren kwam. rikanen de hereniging van Duitsland als meer directe voorwaarde voor een WestOost overeenkomst gesteld. Deze voorwaarde lag in ieder geval nog meer binnen praktisch bereik dan die der bevrijding der satellietstaten. Men zegt wel dat de bevolking dezer staten echter door deze Amerikaanse houding wat gedesillusioneerd is. Een desillusie die wellicht in het bijzonder in Polen thans nog grondiger zal zijn nu de be volking daar in déze dagen sterk bewo gen werd door een verlangen naar vol ledige democratische vrijheid en deze misschien bereikbaar moet hebben ge acht als het Westen aan dit verlangen krachtige steun gaf. Minister Dulles heeft echter dezer dagen een dergelijke steun, welke de grenzen van morele zou overschrijden, afgewe zen. Hij zeide o.m. dat hij de aanwezigheid van Russische troepen in Polen niet als agressie kon beschouwen omdat de Sov jetunie op grond van het pact van War. schau het recht had troepen in Polen te legeren en dat Amerika onder geen omstandigheden met troepen in Oost- Europa tussenbeide zou komen, omdat dit een derde wereldoorlog zou beteke nen. Het was ongetwijfeld allemaal te recht gezegd, maar het kan precies ook Madrid zal de ambtenaren in alle ran gen met 50 verminderen, behalve de ministeries van oorlog en financiën. De tijden worden hoe langer hoe slech ter. Menige pachtboer ziet met beving de dag naderen, waarop hij met lege handen voor de verpachter moet ver schijnen. Waar moet dit heen? Ons i dunkt naar het offer. en waar- geen verant- Ongetwijfeld is in Polen en in andere satellietstaten in O.-Europa het verlan gen naar terugkeer tot een werkelijke democratie, welke men daar, in tegen stelling tot Rusland, vroeger heeft ge kend, groot. Maar verder dan de schijndemocratie van het nationaal communisme zullen de Polen het thans waarschijnlijk wel niet kunnen brengen. Natuurlijk is het voor het westen verheugend, dat er zich een sterke wrijving openbaart tus sen de Russische en Poolse communis tische partijen en dat daardoor het pact van Warschau, waartoe beide landen behoren, verzwakt wordt. Maar men make zich geen illusies, dat in Polen thans de eigenlijke wil van de meerderheid der bevolking zich al zou kunnen uiten, waarvan stellig een vol ledige breuk met Moskou, als dit dat zou accepteren, het gevolg zou zijn. Bin nen de kring der communistische lan den is slechts de nationaal-communisti- sche richting door de gebeurtenissen in Polen, voor zover thans is na te gaan, versterkt.. Tot vreugde van Tito de gangmaker, natuurlijk; ook waarschijn lijk van de Hongaarse communisten, die bezig zijn het Poolse voorbeeld te vol gen en ook van die in andere landen Van Oost-Europa, waar men naar gro tere onafhankelijkheid van Moskou streeft, o.a. ook in Tsjecho Slowakije, waar een Russische delegatie is ver schenen om te pogen een Poolse ont wikkeling te voorkomen. En zelfs in communistisch China schijnt men blij te zijn, getuigede gelukwens welke Mao tse Toeng aan Gomulka zond. De communistische regering te Peking is n.l. niet gediend van de Rus sische pogingen in Azië landen aan zich te binden en is thans zelfs bezig om zekere banden met Buiten-Mongolië te leggen, dat eigenlijk een Russische vazal is. De onderlinge Chinese en Russische concurrentie in Azië kan van vérstrek kende betekenis voor de wereldpolitiek worden. punt gebonden aan het regeringspro- gram. De verklaring van minister-president Drees was ongetwijfeld indrukwekkend door deze vele plannen. Toch kan men ook weer niet zeggen, dat zij veel nieu we gezichtspunten bood, want alle plannen liggen voor de hand. Daarover is meer dan eens in de volks vertegenwoordiging gedebatteerd. Voor onze landbouwers was er echter wel degelijk belangrijk nieuws. Bij de kostprijsberekening zal aandacht wor den geschonken aan vraagstukken van de eigenaarslasten en de beloning van de boer. De landbouw, die in verschil lende delen van ons land nog maar moeilijk het hoofd boven water kan houden, zal behoorlijk worden geholpen Prijzen weer gestegen. Het prijsindex cijfer voor het levensonderhoud is in september opnieuw gestegen, zo meldt het C.B.S. Voor voedingsmiddelen ging het prijsindexcijfer met één punt om hoog, vooral groenten en peulvruchten waren aan sterke prijsstijgingen onder hevig. De brandstoffenprijzen liepen met 2 punten op. Die voor kleding en schoeisel zelfs met 3. Een troost mag zijn, dat fruit en aardappelen iets goed koper werden. De Jordaan populair. De Jordaan zal een speciale rol spelen in de Bonte Trein van 6 november. Johnny van die naam zal er ook zelf in optreden en vermoe delijk zal hem daarbij de miljoenste grammofoonplaat worden aangeboden, die in zo korte tijd van zijn liedjes werd geperst. Kwallenplaag op Wadden. Ontelbare zogenaamde kompaskwallen hebben de garnalenvisserij van Wieringen lam ge legd. De Noordzee in de omgeving van Texel en de Waddenzee zijn bezaaid met deze weekdieren. Lifter beroofd. Op de stille weg tussen Enumatil en Hoogkerk, 10 kilometer buiten d.e stad Groningen, is dinsdag avond een automobilist uit Groningen, die een lift wilde geven aan een „echt paar” dat daar eenzaam en verlaten in de donkere herfstavond rondliep, overvallen, van zijn geld (f 5000.be roofd en in het Hoensdiep gesmeten. De assuradeur J. Z., een fors man, heeft het aan zijn uithoudingsvermogen te danken, dat het avontuur zo goed is af gelopen en dat de gevolgen beperkt ble ven tot een nat pak en een lichte ver koudheid. In het streven der satellietstaten naar het nationaal communisme ligt stellig een voor het westen verheugende ten denz. Daar werd de vrees gekoesterd, dat het internationale communisme on der Russische leiding en doorweven met Russisch nationalisme op de duur zou aansturen op afrekening met het wes ten. Nu in het communisme der satel lietstaten ook de eigen nationale wensen en de zorg om eigen veiligheid meer tot uiting zullen komen, worden ongetwij feld de Russische begeerten afgeremd. Men zal in het streven der communis ten in deze satellietstaten naar het titoïsme ook wel een poging moeten zien het communisme meer acceptabel te maken voor de meerderheid van hun bevolkingen. Voor haar kreeg het communisme een extra antipathieke smaak doordat Rus land eigenlijk via dat communisme hun landen overheerste. Door dat facet te doen verdwijnen trachten de communis tische machthebbers in de satellietsta ten hun positie te versterken. Jaren lang hebben in die landen grote delen der bevolking uitgezien naar het terug winnen van hun politieke vrijheid door actieve hulp van het buitenland. Het zijn vooral de Ver. Staten geweest welke die hoop hebben aangemoedigd. Via hun zenders in West-Duitsland en elders hebben zij de bevolking der satelliet staten steeds aangemoedigd tot lijdelijk verzet tegen hun communistische over heersers en lang hebben zij ook als eer ste voorwaarde voor overeenstemming tussen het Westen en Rusland op hun programma gehad de volledige vrijheid der satellietstaten om langs democrati sche weg hun eigen regeringen te kie zen; eerst in latere tijd hebben de Ame- Brand verwoestte schoenfabriek. De schoenfabriek van gebroeders Footers te Kaatsheuvel, waar ruim 50 arbeiders werken, is woensdagmorgen door brand verwoest. De schade van meer dan twee ton, wordt door verzekering gedekt. Door nog onbekende oorzaak schoot ’n grote steekvlam uit een bus lijm. In enkele minuten stond de oude fabriek in brand en binnen het kwartier reeds kwam het dak naar beneden. voldoende zijn om een gedesillusioneerd Pools volk zich met meer sympathie dan voorheen achter het communisme, nu meer nationaal getint, te scharen, nu de kans op een volledig afschudden van dit ideologisch juk met Westelijke hulp Verkeken schijnt. Alleen als in Rusland zelf de liberalisatie tot een omwenteling zou leiden, welke van de Sovjetunie een Werkelijke democratie zou maken, zou ook voor de bevolking der satellietsta ten het uur der werkelijke bevrijding slaan. Dat neemt niet weg dat wat er thans in Oost-Europa gebeurt, zeer belangrijk is en met spanning in het Westen wordt gevolgd. Voor het ogenblik vergeet men er haast de eigen zorgen om, welke zich concentreren rond Suezkanaal-kwestie, de positie van Israël gevaarlijker ge worden nu bij de parlementsverkiezin gen in Jordanië de anti-Westerse ele menten en de aanhang van Nasser won nen de Franse verhouding tot N.- Afrika en, niet in het laatst, rond het onderlinge verschil van mening, dat bij de grote westelijke mogendheden be staat over de oplossing van al die kwesties. (Over het verloop van de volks opstand in Boedapest, leest U elders in dit blad). als deze twee factoren inderdaad in de kostprijs mogen worden doorberekend. De regering begrijpt, dat dit prijsstij ging van verschillende landbouwpro. dukten ten gevolge zal hebben of dat het tekort op de begroting van het Landbouwegalisatiefonds groter wordt. Dit eerste is voor de consument mis schien niet erg aantrekkelijk, maar wij moeten maar niet vergeten, dat de land bouw voor ons de belangrijkste deviezen bron is. Toen de tijden slecht waren, na de bevrijding, heeft de landbouwer en veehouder zijn prijzen laag moeten hou den. Dat was noodzakelijk. Nieuws was ook de mededeling dat het blokkeringsplan van de regering (50 van de 25 huurverhoging zal worden geblokkeerd) tien jaar zal gelden. Het meest fascinerend in deze verkla ring was naar onze smaak het atoom- gedeelte. De regering gaat beginnen aan het opstellen van een meerjarenplan, waarbij bijzondere aandacht zal worden gegeven aan de bouw van atoomcen- trales ten behoeve van de elektriciteits voorziening. Dat is een zaak van groot belang. Het kolentekort wordt over een dertigtal jaren steeds nijpender. De atoomenergie kan dit opvangen. Het ligt in onze bedoeling om volgende week terug te komen op het debat over deze verklaring, dat zeer interessant was. Voorzitter Kortenhorst heeft de Kamer een dag de tijd gegeven om deze ver klaring te bestuderen. Dat was ook wel noodzakelijk. Van deze eerste vergadering met het nieuwe kabinet heeft de heer Korten horst gebruik gemaakt om de eerste vrouwelijke minister, Mej. Dr. Klompé, van harte welkom te heten. De bloe menhulde voor haar op d,e regerings tafel had aller instemming. „De mate der beschaving hangt af van de plaats, die de vrouw in de maatschappij be kleedt,” zo zeide de Kamerpresident. Mej. Klompé dankte heel bescheiden voor de vriendelijke woorden. De taak die zij heeft gekregen, vervult haar gehele hart, zo zeide zij. En met Gods hulp hoopte zij die taak goed te ver vullen. Mede namens vier andere voorzitters der grote fracties in de Tweede Kamer heeft woensdagmiddag prof. mr. P. J. Oud (vvd) een korte verklaring afge legd bij de algemene beschouwingen over de regeringsverklaring en de rijks, begroting 1957 over de „Soestdijk”- publikaties. Dit geschiedde mede namens dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (a.r.), mr. J. A. W. Burger (pvda), prof. mr. C. P. M. Romme (kvp) en H. W. Tilanus (ch). Prof. Oud zei met grote nadruk het volgende: „De publikaties in de pers in binnen- en buitenland omtrent hetgeen men de „kwestie-Soestdijk” is gaan noemen, hebben in ons land een ernstige veront waardiging gewekt. Het betreft hier ’n aangelegenheid, waarbij de hoogste be langen van ons Koninkrijk zijn betrok ken. Zij kan daarom niet gezien worden als een zaak, die alleen de draagster der Kroon persoonlijk raakt voor haar raadslieden woordelijkheid dragen. Wij vertrouwen, dat het kabinet zich die verantwoordelijkheid ten volle be wust is en dat, met name ten aanzien van de inrichting van het huis der Ko ningin, de maatregelen zullen worden genomen, die in het belang van de on gereptheid der monarchie noodzakelijk blijken”. Temeer geschiedde dit, omdat de Polen traditioneel anti-Russisch zijn niet zonder reden trouwens, want ook in de Czarentijd zijn de Polen door de Russen geterroriseerd. Bovendien is de Poolse bevolking katholiek en moet dus ook daarom van het communisme niets heb ben. In de genoemde processen te Poz nan kwam ook een zekere mate van Verlangen tot uiting terug te keren naar internationale rechtsopvattingen, wat Moskou al verontrustte, maar daarbij kwam nog dat er stemmen te Warschau opgingen om de storingzenders stop te zetten, welke het doordringen van Wes telijk nieuws tot de bevolking verhin deren, terwijl sommige Poolse afgevaar digden pleitten voor het weder invoeren van het geheim kiesrecht en een meer partijenstelsel. Als klap op de vuurpijl kwam het ont slag van de voornaamste titoïstisch ge zinde communistische leider Gomulka Uit de gevangenis en diens eerherstel en dat van enige andere titoïsten. Nu werd het de Russen blijkbaar te gevaarlijk en te gortig. Voor een kort bezoek kwamen Chroesjtsjef en Miko- jan, twee aanhangers van de destalini satie, en Molotow en Kaganowitsj, twee doorgewinterde stalinisten, naar War schau om er met de Poolse leiders te spreken. Men vertelt, dat intussen de Russische maarschalk Rokossowsky sedert 1949 Pools minister van defensie en opperbevelhebber van het Poolse leger! troepen rond Warschau had verzameld, waarschijnlijk om de con ferentie gezelliger te maken. Overeen gekomen werd dat een delegatie van ’t bestuur van de Poolse partij naar Mos kou zou gaan om met het presidium van de Russische partij besprekingen te voeren over verdere versteviging van de politieke en economische samenwer king tussen de communistische par tijen. leidende figuur te Warschau en maar schalk Rokossowsky werd uit dat bu reau verwijderd. Deze besluiten der Poolse communisten gaan stellig in tegen de wensen van Moskou. Dat men er van daaruit niet feller op heeft gereageerd en niet naar machtsmiddelen heeft gegrepen, zal wel verschillende redenen hebben. In de eerste plaats omdat men in het Kremlin zelf verschilt van mening over de mate van liberalisatie welke men in het eigen land en in de satellietlanden zal toelaten. Er heerst daar waarschijn lijk heel wat spanning op het hoogste niveau, en men moet zich niet ver wonderen als daar onder de druk der gebeurtenissen in Polen, dezer dagen zich ook iets gaat afspelen, in een of andere richting. Er liepen al geruchten dat Chroesjtsjef voor het driemanschap Molotow, Malenkow en Mikojan zou moeten wijken. Chroesjtsjef heeft echter pas aangekondigd, dat ook in de Sovjet unie de volksvertegenwoordiging zal worden „gedemocratiseerd”, wat niet wijst op een vermindering van zijn in vloed. Of tracht hij zijn positie te hand haven door een beroep op de sympathie van het volk te doen? Intussen moet men wat er zich thans in Polen afspeelt, niet overdrijven. De Russen hebben Polen nog altijd in een militaire tang en Gomulka is ook communist, zij het dan nationaal-com- munist. Moskou heeft waarschijnlijk terdege overwogen dat het zich nog meer im populair zou maken als het nu militair ingreep om de stalinistische groep in de Poolse communistische partij de overhand te doen behouden. Het laat misschien zelfs met zeker genoegen aan Gomulka en de Poolse communis ten zelf de taak over een al te verre ommezwaai in Polen te voorkomen. Gomulka heeft reeds aangekondigd, dat het communisme in Polen zal worden gehandhaafd en dat Warschau het bondgenootschap met de Russen trouw zal blijven. De meerderheid der Poolse bevolking Wil stellig veel groter vrijheid, dan de nieuwe richting in de Poolse communis tische partij wil toestaan, ook al heeft Gomulka bij de a.s. verkiezingen in december geheim stemrecht en vrije keuze der personen beloofd. En het is helemaal niet onmogelijk, dat de Poolse communisten Gomulka als leider hebben aangewezen omdat zij hem de meest ge schikte man vinden om een formele om wenteling, waarmee ook hun lot zou zijn gemoeid, te voorkomen. Het tekort op de begroting en vooral op de betalingsbalans baart zorgen, zo had het demissionaire kabinet-Drees reeds medegedeeld in de miljoenennota. En deze mededeling werd nu met kracht herhaald in de regeringsverklaring. Men ziet dus dat ook de veelgeprezen hoog conjunctuur, waarvoor wij dankbaar mogen zijn, haar schaduwzijden heeft. De regering zal niet aarzelen de nodige maatregelen te nemen, zo heeft de heer Drees verklaard. Men kan dan ook ver wachten dat deze maatregelen zullen komen. Voor een deel is het wachten op het advies van de Sociaal Economi sche Raad. Deze bestudeert momenteel de gehele problematiek. Omstreeks half november zal de SER met zijn arbeid gereed komen. Het is ongetwijfeld goed gezien om dit onder zoek breed op te zetten. Als de beste dingen beperkt moeten worden, dan zal niet alleen maar gekeken moeten wor den naar de consumenten en naar het bedrijfsleven, maar juist de overheid zal het goede voorbeeld dienen te geven. De verklaring van minister-president Drees, dat dit ook gaat gebeuren, geeft enige hoop. Efficiency en soberheid in het overheidsapparaat zijn dringender nodig dan wat ook. Het zou onjuist zijn het bedrijfsleven aan banden te leggen, door bijv, verscheidene investerings- faciliteiten op te heffen, terwijl het overheidsapparaat, maar op de oude voet verder gaat. De regeringsverklaring is voor een groot deel een getrouwe afspiegeling van het regeringsprogram. Dit program wordt altijd angstvallig geheim gehou den, maar gedurende de lange crisis is er zoveel van bekend geworden, door officiële mededelingen van de (in) for mateurs, dat men kan aannemen, dat het nu wel aan de openbaarheid is prijs gegeven. Wij mogen dan het oude kabi net-Drees voor een groot deel terug hebben gekregen, wie deze verklaring leest, kan moeilijk beweren, dat het nieuwe kabinet-Drees vermoeid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal is verschenen. Er zijn zoveel plannen op- gesomd, dat men zich moet afvragen of zij wel in vier jaar tijds te verwe zenlijken zijn. Zou dat lukken, dan kun nen wij in 1960 zeggen, dat we een ge weldig kabinet hebben gehad. De regeringsverklaring was ditmaal een gesublimeerde troonrede. De ministers hebben hun best gedaan om de kabinets formatie maar gauw te vergeten. Dat is het winstpunt van deze verklaring. Het kabinet wil aan de slag gaan. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de Ka mer wel eens minder eensgezind zal zijn dan het kabinet. En dat kan nog wel eens moeilijkheden geven. Om een punt te noemen: het ligt in het voor nemen om het verbod van arbeid van gehuwde vrouwen in overheidsdienst ongedaan te maken. De Tweede Kamer heeft zich daarvoor verleden jaar uit gesproken met één stem meerderheid. Vooral de p.v.d.a. en de v.v.d. willen dit graag. In het rechtse kamp bestaan daarentegen nogal wat bezwaren. De k.v.p. a.r. en c.h. denken voor een deel anders over deze kwestie. Bij de for matie is afgesproken, dat dit een „vrij” punt zal zijn. Het kabinet kan voor stellen het verbod op te heffen, maar geen enkele fractie voelt zich op dit Zaterdag 27 oktober l.s. zal de bekende toneelspeelster Mevr Jacq. Foyaards-Sand- berg haar 80ste ver jaardag vieren. De foto toont ons Mevr. Royaards in haar huis aan de Prinsengracht te Amsterdam uitgekeken. Vooral naar paragraaf. Onder de toeziende blikken van tientallen journalisten, fotografen, filmoperateurs en televisiemensen is het nieuwe kabinet-Drees voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal verschenen. Reeds uren voordat de regeringsverklaring werd afgelegd, wachtten vele be langstellenden geduldig voor het Kamergebouw. Naar deze regeringsverklaring werd met bijzondere belangstelling de sociaal-economische en financiële

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1