I I si roar DE HAND IN EIGEN BOEZEM GESTOKEN DE HONGAARSE VRIJHEIDSSTRIJD Stijlvolle herdenking 30-jarig bestaan Ned. Herv. Kerkkoor Bolsward üs hjoed p p to sizzen 1 I Groots opgezet concert schitterend geslaagd Fan de Martinytoer Leeft de burger met het gemeentelijk leven wel voldoende mee? Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 Boeken de opstandelingen toch succes? 52e JAARGANG No. 84 DINSDAG 30 OKTOBER 1956 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 2. 1. 3. jen fan de ündernimming. Der binne Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Aan de boorden der meren van Wym- britseradeel wordt thans geregeld op snippen gejaagd, waarbij zeer goede uit komsten worden verkregen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) fan it bidriuw foolget hjirüt noch in oare wichtige les. As men alle ding foarüt wist, wie ’t gjin kunst om ryk to wurden. Is te week november 1906 1 Wordt publiek geveild: Een beste terp aan de Pingjumervaart en aan de Bure- laan op Lutke Pingjum, deel uitmaken de van de zathe en landen thans in ge bruik bij de heer Hessel Sjoukes Ynte- ma. Bolswards Nieuwsblad Met een bedenkelijk gezicht zullen de huismoeders de mededeling van hun melkboer gehoord hebben, dat de melk thans is opgeslagen van 0.07 tot f 0.08 per liter. Te Bolsward te huur gevraagd: een bur gerwoning (met paardenstal). Wat is een gemeente? Natuurlijk bestaat een gemeente niet Uit de raad en B. en W. alleen, maar uit burgers, die behoren tot een admini stratieve eenheid, ’n eenheid, die vooral ook, in casu de kleine of grotere ste den, historisch is gegroeid. Zal de gemeente zich dus inzetten voor het idee van een verenigd Europa, o.a. door uitwisselingen met buitenlandse gemeenten of wat meer vérstrekkend is, het aangaan van een zg partnerschap met een soortgelijke gemeente over de grens, dan zal een dergelijk initiatief moeten worden gedragen, niet alleen door het gemeentebestuur, maar vooral ook door de burgerij van zo’n gemeen te. Op één facet, dat ter conferentie van Nederlandse, zowel als van buitenlandse zijde werd benadrukt, willen we hier de aandacht vragen, n.l. de klacht, dat over het algemeen het meeleven van de burgerij met het gemeentelijk leven on voldoende moet worden genoemd, een klacht, die vooral voor ons land geldt. In tegenstelling bijv, met Duitsland, waar de democratie nog jong is en ge dragen wordt door de eerste liefde, be staat er in ons land ten opzichte van het gemeentelijke leven een zekere lauw heid. Kenschetsend is wat burgemeester J. G. S. Bruinsma van Bolsward in dit ver band opmerkte: ,,Men gaat zo licht uit van de gedachtengang: Het is altijd goed gegaan, het gaat goed en het zal wel goed blijven gaan.” Om het probleem van de interesse van de burger in gemeentelijke aangelegen heden te stimuleren en de wijze waarop dit kan geschieden, nader onder ogen te zien, werd een studiemiddag aan dit onderwerp gewijd, waarop de ter confe rentie aanwezige publik relations officer van Maastricht, de heer B. M. Dele- marre, als insider in genoemde pro bleemstelling een inleidend betoog hield, een betoog, dat wellicht ook voor de lezers van ons blad stof tot overdenken geeft. De heer Delemarre wees er met klem op, dat ons land medewerking van de burgerij in het politieke vlak wel dege lijk kent. Men denke slechts aan het lid maatschap van de raad (burgers door burgers gekozen), de raadscommissies, waarin verschillende ook niet-raadsleden zitting hebben (z.g. gemengde commis sies) alsook aan door de gemeente ge fundeerde stichtingen, waarin burgers zijn betrokken, bijv, studiebeurzen, stich tingen voor sociale- en bejaardenzorg enz. Er zijn in iedere gemeente ver schillende organisaties op economisch, sociaal en cultureel terrein, waarbij naast gemeentelijke invloed, die van meelevende burgers nodig is en waarbij diverse lagen uit de bevolking automa tisch zijn betrokken, (Groene- en Rode In het begin van de maand oktober is te Marienberg, Westerwald, Duitsland, zoals we reeds eerder schreven, een internationale confe rentie gehouden, specaal bedoeld voor raadsleden en gemeente ambtenaren uit de landen, aangesloten bij de Europese, Kolen en Staalgemeenschap, een conferentie over het thema: „Europa be gint bij de gemeente”. Elders in de pers heeft men kunnen lezen, hoe deze conferentie tot de conclusie kwam, dat de gemeente als de basis van ons democratisch bestel het meest aangewezen orgaan is om de Europese gedachte te beleven en uit te dragen. Wellicht doen wij goed op deze zaak nog eens terug te komen, voornamelijk wat betreft het Nederlandse aandeel dat ter confe rentie is gegeven. De bakkers te Sne’ek hebben besloten voortaan geen Kerstbroden meer aan haar clientèle uit te reiken. De tijd is voor de bakkers dermate moeilijk, dat hier sprake zou zijn van „bloedgeld”. Grote uitslaande brand in het tichelwerk „Zorgvliet” te Bolsward. De gehele nacht en zelfs de daaropvolgende nacht duurde de strijd tussen water en vuur. Sovjettroepen trekken terug. De Russische troepen begonnen zondag avond inderdaad hun terugtocht uit We nen, nadat eerder op de avond tijdens de rede van Nagy Sovjet-tanks een laatste aanval hadden gedaan op twee weerstandsnesten van de opstandelin gen. Zowel in Boedapest zelf als in Miskolic hebben de opstandelingen verklaard, dat zij akkoord gaan met de Nagy’s voorstellen en bevolen het vuren te sta ken. Prompt op tijd en met een flink be zette Martinikerk, werd aangevangen met een werk van D. Buxtehude: „Al les wat ihr tut”. Reeds dadelijk kon men constateren, dat het koor zich in uitstekende con ditie bevindt, hoewel het toch wel goed is, zoals later mocht blijken, indien met name de bassen iets „versterkt” wer den. Het was een prachtig geheel (koor, so list, orkest, dirigent), waarbij veel viel te genieten. Vervolgens werd uitgevoerd Bach Can tate no. 5 (David Hollestelle). In aria 1 was de begeleiding iets te Het bestuur, de leden en de directeur namen node kennis van dit besluit. Met een klein aandenken, in de vorm van een theelepeltje met inscriptie en het beeld van de Martinikerk, werd mej. Zelle benoemd tot erelid. Als eerste van een lange rij van spre kers verkreeg Ds. H. Kreb het woord en wel in de functie als voorzitter van de Kerkeraad. Het was voor hem een avond van gees telijk genot geweest. Met de indruk van het gezongene en gespeelde, temidden van de kerk, gingen zijn gedachten terug naar het verleden, aan al die mooie klanken van koordienst, misbe diening en reformatie, in bijzondere schoonheid. Spreker wees op de bijzon dere plaats, die het Kerkkoor dertig jaren midden in de gemeente heeft in genomen. De hartelijke wens was, dat we het Kerkkoor nog lang in ons mid den mogen hebben. Burgemeester J. G. S. Bruinsma sprak namens het Gemeentebestuur. In de eerste plaats feliciteerde spreker het koor met deze mijlpaal en in de tweede plaats dankte hij voor het prach tige concert. Behalve de taak van het Kerkkoor tijdens de erediensten, had het naar buiten uit treden zijn bijzondere waardering en dit tot vreugde van ieder. De aanbieding van een boekwerk voor het lid, die het trouwst de repe tities heeft bezocht, was het besluit van deze spreker. De heer D. Sandstra sprak namens de Kerkvoogdij. Deze spreker sloot zich gaarne aan bij de woorden van Ds. Kreb. Alleen de ups en downs wilde hij even memoreren, maar constateerde, dat er thans aanmerkelijke activiteit bij het koor bestaat, met regelmatige repetities. Om mede te werken aan het optimisme, wat de financiële positie betreft, ont ving de jubilaresse een bedrag van f 75.—. Namens het Franciscuskoor bood de heer F. B. van der Meer, in een humoris tische sjeech zijn gelukwensen aan. Bij dit jubileum gingen zijn gedachten terug naar de stad Bolsward, die het vorig jaar zijn 500-jarig bestaan vier- bevelhebber van de Sovjettroepen in Hongarije; besprekingen over de evacuatie van het Sovjetleger uit geheel Hongarije direct zullen beginnen; de zo gehate veiligheidspolitie (de Hongaarse MVD) zal worden ont bonden en vervangen door een nieu we politie-organisatie, waarvan de leden zullen worden gerecruteerd uit het leger, de gewone politie en arbeiders. Nagy’s rede kwam drie uur voor het af lopen van het ultimatum, dat de in Gyoer gevormde Hongaarse tegen regering hem zondag had gezonden. Deze regering had Nagy telefonisch medegedeeld, dat hij tot zondagavond tien uur de tijd had de Russen het land uit te sturen, daar anders de tienduizen den opstandelingen, die het westen van Hongarije volledig in handen hebben, naar Boedapest zouden oprukken. Hoe de opstandelingen zullen reageren op Nagy’s capitulatie, is nog niet duide- delijk. Reeds eerder op de dag had de Hon gaarse premier het leger opdracht ge geven, niet meer op de opstandelingen te schieten en beloofd, dat niemand, die de wapens tegen de Russen heeft opge nomen, een haar zou worden gekrenkt. Kruis, Bescherming Bevolking, Vrijwil lige brandweer, Steun Wettig Gezag) terwijl medewerking van de burgerij in tal van particuliere initiatieven, organi saties enz. telkens het gemeentelijke werk raken. Dat er ondanks dat alles ten aanzien van het werk van de gemeentelijke over heid en dat heus niet alleen in ons land van een zekere apatie gesproken kan worden, moet dan ook wel het ge volg zijn van onwetendheid en onbe kendheid met dit werk. Hier ligt een groot gevaar voor het voortbestaan van een levende democra tie en de geconstateerde apatie is des te merkwaardiger, daar de democratie in haar oervorm juist haar beste kansen krijgt in de gemeente. Goede kansen tot het behoud van de democratie liggen er ondertussen zon der twijfel bij de vorming van de jeugd tot ware burgers. Het is de hoogste tijd dat wij deze kansen thans benutten, al dus de heer Delemarre. Hier ligt niet alleen een kans voor de gemeente, maar ook voor de kerk en d,e politieke par tijen, mits deze zich los kunnen ma ken van de partij-politiek als zodanig. Inzake de staatsburgerlijke vorming van de jeugd dient er een samenspel te zijn tussen de school inzonderheid het onderwijzerscorps en de ge meente. Ook dit samenspel bestaat in ons land reeds veelvuldig en uit zich op allerlei wijze. Zelfs het systeem van verkeers- brigadetjes in de grote steden helpt een deel der jeugd daadwerkelijke inte resse te verkrijgen voor het algemeen belang, waartoe zeer zeker een veilig verkeer behoort. Het instellen van een zogenaamde jeugdparkwacht, die even eens hier en daar reeds wordt aange troffen, ligt in hetzelfde vlak. Om de jeugd interesse bij te brengen voor gemeentelijke zaken is ook het or ganiseren van een jeugdgemeenteraad, bijv, in de deze zomer zo veelvuldig ge organiseerde „jongenssteden” aan te bevelen, evenals het bezoek van een groep scholieren aan een raadszitting en/of parlement. Het initiatief, dat de gemeente Bolsward onlangs nam, door van elke school vijf leerlingen uit te no digen bij de plechtige afkondiging van Zo was het dan vrijdag j.l. voor het Herv. Kerkkoor de met spanning tegemoet gezie ne „grote dag” aangebroken en kwam er dus een einde aan de vele inspanningen, die met een dergelijke uitvoering ge paard gaan. Maar dit alles is niet tevergeefs geweest, gezien het grote succes, dat is be haald met deze bijzondere uit voering van het jubilerende Kerkkoor, dat de medewerking mocht hebben van solisten als: David Hollestelle, Pier Buma en de muzikale begeleiding van een ensemble uit het Frysk Orkest. Met deze „keurtroep”, aange vuld nog met cantor-organist Gezinus Schrik, onder wiens geestdriftige leiding het geheel stond, kon het haast niet anders, of dit concert moest slagen. Hierin kwam het koor weer ruimschoots aan haar trek en ook de tenor Pier Buma liet zich niet onbetuigd. Een waardig slot en waarin met élan gezongen en gespeeld werd. We zijn dan ook vol lof over deze spe ciale kerkmuziek, waarvan men hier ter plaatse niet zo vaak in de gelegen heid is deze te beluisteren. Na dit kunstzinnig gedeelte volgde er in het Convent een officiële bijeenkomst van leden en genodigden. Aanwezig waren o.m. B. en W. van Bolsward, de predikanten Ds. H. Kreb, Ds. S. J. Wouda, Ds. J. Vink met hun resp. dames, heren Kerkvoogden en Kerkeraad, en ereleden van het koor, terwijl vertegenwoordigers waren gezon de van de zusterverenigingen Gem. Zangver. „Voorwaarts”, R.K. Gemengd Koor, R.K. Mannenkoor, Oratoriumver- eniging en het Chr. Gem. Koor. De voorzitter, de heer A. Schilstra, heette allen hartelijk welkom en dankte voor de bloemenhulde en de brieven die waren binnen gekomen van Ds. van Rooijen, Ds. Winterwerp en Dr. ten Cate. Het stemde hem tot vreugde, dat door zovelen aan de uitnodiging gehoor is gegeven. Dit voor ons, aldus spreker, een bewijs, dat het Kerkkoor niet alleen midden in de kerkelijke gemeente staat, maar ook in de burgerlijke gemeente een taak heeft. Ook wees spreker er op, dat een concertavond voor het koor bij zaak moet zijn. Het zwaartepunt ligt in de kerkelijke gemeente, zonder meer. Naast het lied, geschreven door compo nisten van groot formaat, dat we heden avond hebben uitgevoerd, hebben we nog een keur van Psalmen en Gezan gen, waar onze erediensten mee omlijst kunnen worden. Dit is het eenvoudige lied, dat door de gemeente wordt ge waardeerd en meer tot ieder persoon lijk spreekt om zijn bekende woorden en melodieën. We wensen niets anders dan dat wij als koor mogen medewerken met het gezongen woord tot uitbreiding van Gods Koninkrijk, aldus de Voor zitter. Na een overzicht te hebben gegeven van de afgelopen 30 jaren, richtte spreker zich tot mej. Y. Zelle, die sedert 1928 lid van het koor is geweest. Zij werd gekenschetst als een van de trouwste leden. In verschillende jaren miste zij op geen enkele repetitie. Ook het ere lid K. de Jong, kon, wat dit laatste be treft, op een verdienstelijke „staat van dienst” bogen. Mej. Zelle heeft gemeend, na nog aan het concert van hedenavond haar mede werking te hebben verleend, afscheid te moeten nemen van het koor. missen” seit in bikend sprekwurd en mear as „gissen” sil it nea i--4— - al moat men mei meat of minder fcrsin rekkenje, it is dochs tige de muoite wur- dich de gong fan de tiid yn de gatèn to balden. Hja lit üs me: frij greate wissich- heit dingen sjen, dy’t üs elk foar oar hiel hwat leare kinne. Op it foarste plak moat men konstatearje, dat de masinale wurk- sumheden fan jier ta jier tanimme. De ütfining fan de motor en de elektrisiteit, de benutting fan energy, dy’t yn stien- koal en oalje bisletten leit, bat de forhal- dingen yn it ryk fan de arbeid slim wi- zige ensil dat hoe langer hoe mear dwaen. En mei dat de masine, yn hokfoar GEZINUS SCHRIK zwaar, waardoor het de solist niet mo gelijk was -dit natuurlijk mede als gevolg van de grootte der kerk het volume voort te brengen om voldoende tot alle toehoorders door te dringen. In aria 3 was dit beter, toen er slechts begeleid werd door 2 hobo’s, cello, bas en piano (Boeijenga, Sneek). Dit was wel een bijzonder mooi ge deelte. Hcema volgde orgelbespeling door de heer Schrik en wel: Praeludium, fuga en chaconne (Pochelbel). Commentaar overbodig. Als sluitstuk: „Rufet nicht die Weis- heit” van Joh. Phil. Krieger. Het ongelofelijk^ is geschied. Imre Nagy de „Titoïstische” premier van Hongarije, is door de knieën gegaan voor de op standelingen. Zondagavond verklaarde hij over radio-Boedapest, dat: de Russische troepen onmiddellijk uit Boedapest worden teruggetrok ken. Dit is overeengekomen met de Hwat hat QabeSk Veiligheidsraad zet Hongarije op de agenda. De Veiligheidsraad, in spoedzitting bij een, heeft zondagavond besloten de si tuatie in Hongarije op de agenda te zetten. De uitslag van de stemming over de door Amerika, Engeland en Frankrijk aanhangig gemaakte kwestie was ne gen tegen één bij één onthouding. De tegenstemmer was Rusland, terwijl de onthouding van Joegoslavië kwam. over locale geschiedenis, het uitgeven van folders, enz. In onze tijd van vervlakking en tanen van de belangstelling voor de taak van de overheid, zijn deze en zoveel andere zaken noodzakelijk geworden tot het behoud van een gezond gemeentelijk leven, tot het kweken van een levende democratie. Bij de uitvoerige en zeer interessante discussies over dit onderwerp bleek, dat in verschillende landen op deze en soort gelijke wijze reeds wordt gewerkt. Een burgemeester uit Duitsland vertelde dat hjj in het plaatselijk blad op geregelde tijden „open brieven” schreef aan zijn gemeenteleden, waarin aandacht werd gevraagd voor allerlei actuele plaatse lijke problemen. Deze brieven leidden er toe, dat er initiatieven bij de burgerij werden wak ker geroepen, enerzijds en er begrip groeide voor bepaalde besluiten, die an ders wellicht niet zouden zijn begrepen. Een ander gemeentebestuur overhandig de elke nieuw ingekomen burger een geschrift met allerlei gegevens over de nieuwe gemeenten, vergezeld van een persoonlijk woord van de burgemeester. Zijn er ook onder onze lezers, die in dit verband dergelijke initiatieven of sug gesties hebben? WIKSELJEND TIJ De minske, dy’t op it heden fan de iene dei yn de oare iibbet en fierder mar óf- wachtet, hwat it libben bringe sil, sil bi- swierlik in bidriuw liede kinne. Hwant dit freget yn üs tiid grif in bipaeld sicht op de takomstige üntwikkelmg fan de tastannen en omstannichheden, dy’t op kommende wei binne. Der kin gj in inkel- de bidriuwslieder mear sunder. Sunder in soarte fan bistek of planning kin gjin middenstanner, gjin ynaustrieel, gjin boer syn bidriuw mear liede. Elts hat dêrmei to krijen. En dit sicht op de takomstige ünt- wikkeling fan de omstannichheden hwer- ünder de bidriuwen komme to lizzen, is w fa.eks wol it allesbilangrykste foar it slag- in tinkend minske al lang foarby. It stiet sil de ündernimming it halde kinne c“ jen fan de ündernimming. Der binne nou al fêst, dat de kommende tiid üs ’en dür. Jild liene wol sizze: rinte en óf- dêrom ek party fan dizze minsken, dy’t bringe sil: langer leartiid, better oplieding lossing bitelje en bopped..: earnstich bisykje dit ynsicht safolle müg- yn alle biroppen. De minske wurdt to fierder to kinnen. lik to krijen. Mei alle risiko, dy’t der jim- kostber om him to brüken foar wurk, dat it tempo f“ j mer oan forboun isHwant „gissen doet ek in masine dwaen kin. Net syn spieren net byhalde kinne. wurd, nimt de bihoefte oan mechanyske middels ta. Dit ferget kaptael, it freget al mear kaptael. Nim it yn syn ienfaldich- ste foarm. Sjoch nei de ynventaris fan in winkelman, in grienteman, in slachter en jo sille sjen, dat om by de tiid to bliuwen, seis dizze lytse bidriuwen folie mear kap tael nedich binne om har saek nei de easken to fieren. Der moatte snijmachines wêze, koelkassen, bistelauto’s, tillefoan, in boekhalder, in skriuwmasine en sa mear. En as jo dat mei eigen eagen sjen kinne yn dizze lytse middensansbidriuwen yn in lytse stêd, dan kin men fan tinken wol hawwe, dat de greatere bidriuwen, dy’t wy fabriken neame, op dit punt gjin lins kenne. Hjir is dizze fraech alle üren aktueel. En ek dêrre is de kapitaelsfraech primair en kostet it de lieding soarch en noed hjiroan to foldwaen. Hwant dit kaptael moat üt it bidriuw komme kinne, >edat üfskriuwe om ‘eastentiids sil men fan needsaeklike fornijing dan Wie de yndustry op dizze dingen al lang ynspile, it is binammen de middenstan en de ooerestan, dy’t nei de oarloch ünder- fine, dat dizze dingen ek foar harren jilde en jit sterker jilde sille. Dy’t dat net yn- sjocht, giet der, sa wis as hwat, üt. Ek by de boerestan bigjint it to knipen. Ek dêrre twinge deselde faktoaren ta me- chanisaesje, modernisearing en rationa- searing, ek dêrre wurdt de inkelfaldige spierarbeid to djür. Mar om dizze omfoar- ming troch to fieren, om moderne gebou wen, masines en goed forkavele, drai- neard lan to krijen, is hiel hwat kaptael nedich. Yn tsj instelling mei de yndustry is der 1 om tinken oan jown. Fan gefolgen is it hiele produksjeapparaet fier efter bleaun en hat men de ekonomyske dwaesheit üt- helle om troch in rige fan wetsbipalingen de opbou fan nij kaptael sawol by de eigner as by de boer ta it uterste werom to twingen. En sa stean boer en eigner mei lege bannen foar de easken fan de moderne trtd. Lit üs sizze, dat hja wol itende bleaun binne, mar it jild foar in nije pleats, foar forbetteringen fan lan en aparatuer is der yn fierwei de measte ge- fallen net. Nei tachtich, hündert en mear jierren gebrük kinne boer noch eigner foar in nije pleats soargje, ek al binne de bynten mei stieldried byinoar boun om ynfallen foar to kommen. En dizze tryste situaesje is spitich genóch net skerp ynsjoen, doe’t it tiid wie in oare koerts to farren. De agrariërs ha de boat mist, hja sitte jit yn de iepen pream en komme al fierder efteroan. Nou’t dy pream jit lek wurdt, is it alhiel mis. De floed is foarby en it sil in baes keardel wêze moatte, dy’t nou by leech wetter dizze lekke pream jit it tempo jaen kin, dat de nije tiden freegje. fan de minske oernomd hat en dat fierder jit dwaen sil, wurde der fan de minsken oare dingen frege as eartiids. Hoe langer Meidat de minsklike arbeid aloan djürder hoe mear forpleatst him de fraech fan sterk nei kundich, handich en yntelligent. As men tüzen minsken üt de stêd fan 1900 yndielde yn groepen, neigelang hja mei de holle of mei de bannen wur- ken en met docht dat hjoed wer, dan sil men de greate forskouwing sjen fan de iene nei de oare groep. En dit giet dy kant fierder üt, dat mist net. De lieding, de wittenskip en it ünderwiis, de technyk en de administraesje freegje al mear minsken, it rüge wurk mei de hannen, ik bidoel it saneamde swiere wurk fan sjouwen, karkjen sleepjen en kroadzjen aloan minder. De handige en kundige wint it nou al fier fan de sterke en de takomst sil dat mei de dei skerper sjen litte. Dêrom is de kwestje fan de oplieding fan it jonge geslacht ek sa bütengewoan wich- tich. De tiid, dat de skoalle oant 11 jier ta, al tiidforgriemen achte waerd, is foar is de wrald brek mar wol syn handigens, wêze kinne. Lykwols syn tr<xhsicht, syn kennis, syn lieding en syn sykjende geast. De minske wurdt kostber. Nei ieuwen fan lichamelik wrot- te~ en wurkjen, hwermei men troch- strings mar in tin stikje brea winne koe, forpleatst de ynskeakeling fan de masine it swiertepunt nei oare minsklike formo- gens. De binutting dêrfan kin dy hegere forgoeding wer opbringe. de spierarbeid op de measte gebieten net mear. Dêrom fordwine de minsken üt de bidriuwen, hwer’t de spieren jit nümer ien binne en geane oer nei de administraesje, de tech nyk en de wittenckip. Dizze omwikseling giet aloan fierder en men docht goed foarm ek, in great diel fan de soierarbeid dat ünder eagen to sjen. Foar de lieding yn de agraryske sektor fierst to min de grondwetswijziging, waarbij tevens in bevattelijke vorm explicatie werd gegeven, moet in dit verband ook zeer gelukkig worden genoemd. Op deze en soortgelijke wijze kan een algemene be reidheid tot medewerking aan het be stuurlijke leven worden aangekweekt, welke tenslotte kan resulteren in verder gaan coöpereren in de B. S., Steun Wet tig Gezag, enz. Een hoogtepunt in het leven van jonge mensen kan een goed georganiseerde „burgerdag” worden genoemd, een dag, waarop alle nieuwe stemgerechtigde burgers een middag of avond de gast zijn van het gemeentebestuur, dat op aanschouwelijke wijze een uiteenzetting kan geven van de rechten en plichten van de burger, de organisatie van het gemeentelijk leven, enz. Zowel dit werk voor de jeugd als de zorg voor een goede public-relation In het algemeen kunnen worden bedreven via diverse media, waarbij de pers, radio en in de toekomst de televisie een grote rol kunnen spelen, maar ook aandacht moet worden geschonken aan de film (er worden reeds yoortreffelijke ge- meentefilms gemaakt, denk slechts aan de kleurenfilm van Wonseradeel), ex cursies, tentoonstellingen, lezingen, pu- blikaties (en het stimuleren hiervan) s t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1