Militair ingrijpen van Frankrijk en Engeland KRIS-KRAS door Nederland STAND 2-2 MAAR DE BREDE BASIS IS VERDWENEN JÈS uitat üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht Israëlische regering speelde hoog spel Vragen rond het wonder van Hongarije J. s, 1 1 Bolletongersdei STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes 1ste week november 1931. Hwat hat Qabe Skroar VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 52e JAARGANG No. 85 1 1 1 1 i het ogenblik zegevie- wens dat de Russische het bewind weer vast in aan in 1 1 1 1 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Benoemd tot kerkvoogd te Bolsward, de heer D. Smeding. Vrijdagavond wordt in de Doele de be kende film „City Lights” van Charlie Chaplin afgedraaid. Bij de kerkelijke verkiezingen te Worn- mels behaalden de vrijzinnige kandi daten de volgende stemmen: W. Heeg 218, A. Hibma 218, G. Tjallema 219, ter wijl de rechtzinnige kandidaten S. Kui per 209, K. Leijenaar 215 en C. Wyben- ga 205 stemmen op zich verenigden. Holland bloedplasma naar Wenen-Schwechat, waar vandaan het onmiddellijk naar de grens wordt verder gebracht. Daartegenover stond de voerzitter van de c.h.-fractie, de heer Tilanus, die zich verheugd toonde over de brede basis en die niet begreep, dat de heer Romme dit kabinet een nood-kabinet kon noe men. En ook de socialistische fractie voorzitter, mr. Burger, was niet onte vreden over de gang van zaken. Men zou dus kunnen zeggen dat de stand tussen de „regeringspartijen” 2-2 was. Maar die stand was in dit geval geen gelijk spel, maar een verlies voor de brede basis-voorstanders. Eigenlijk was de kritiek van de heer Bruins Slot te gen dit kabinet heftiger dan die van de oppositieleider, de liberale fractievoor zitter prof. .Oud. Natuurlijk hekelde hij dit kabinet en vooral de samenstelling van de k.v.p.- ministersploeg. Maar fundamentele prin cipiële kritiek zoals de heer Bruins Slot liet hij niet horen. De heer Oud ver klaarde zelfs, dat dit kabinet maar vier jaar moest zitten, omdat er toch geen beter ministerie te vormen is. Boven dien wilde de liberale fractie-voorzitter Londen Maar Hjir komt ’t puikje üt ’e greid’, 't Moaiste foar de soan en heit, It bünte fé sa glanzjend fet, Dér hat mannichien syn sin op set. De slachter meastal op ’e trie, Mar by de hannel üt ’e rie, It béste, is foar har reklame, Eltse hüsfrou sil it be-ame. As strie en fjür byelkoar komme, dan is der gau bran. t 5 Eventueel inhalen van vrij op 24 en 31 december. Dit jaar vallen 24 en 31 de cember tussen een zon- en een feestdag. Aangenomen mag worden, dat verschei dene bedrijven de arbeid op deze „brug- dagen” stopzetten en het verlet willen laten inhalen. Teneinde hierin tegemoet te komen heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken algemene vergunning ver leend om de verzuimde uren tot een maximum van 17, onder bepaalde voor waarden door arbeiders van 16 jaar en ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november 1956 tot 15 januari 1957. As ’t Boalserter Bolletongersdei is, Dan komt der folk, dat is wol wis, Gjin boer dy’t dizze dei wol misse, As is hy oars ek swier to rissen, Dan giet hy stéfêst wer fan honk; En docht er oan de béste pronk, Dit is syn dei, fol fan wielde, In dei, dy’t Fryske sinnen strielde. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Die tegenstelling is door de verkiezings uitslag (waarbij de a.r. verloren hebben) geaccentueerd. En ook de lange forma- tie-crisis heeft de heer Bruins Slot niet tot andere gedachten kunnen brengen. Een echte brede basis is alleen maar mogelijk als er een vertrouwensbasis is. Nu, die basis kon de heer Bruins Slot nergens ontdekken. Als het bijv, gaat om de vrijere loonvorming, de bezitsvor ming en de herziening van het vennoot schapsrecht zijn er principiële verschil len tussen de a.r. en de p.v.d.a. De socialisten, zo betuigde de heer Bruins Slot, willen ons de Rubicon overtrekken. Zij willen de niet-socialistische partijen het kabinet verdedigd, maar het so cialisme en vooral de socialistische be windslieden in dit ministerie. Eindelijk is de officiële beslissing de R.-K. Kerkbouw genomen. De tegen woordige St. Franciscuskerk zal wor- den afgebroken, twee aangrenzende win kelpanden rechts zullen verdwijnen en op de vrijgekomen ruimte zal een groot bedehuis verrijzen, waarin de beide pa rochies kunnen worden ondergebracht. Men kan als bijna zeker aannemen, dat de Hollandiafabriek te Purmerend, al thans voor enigetijd, zal worden geslo ten. nog een formatiecrisis van vier maan den bespaard worden. Hoe de politieke tegenstellingen dan ook opgelaaid mogen zijn, de vier par tijen (p.v.d.a.., k.v.p., a.r. en c.h.) zul len nimmer de verantwoordelijkheid voor de totstandkoming van dit kabinet kun nen loochenen. Want alle ministers heb ben in dit kabinet zitting genomen met toestemming van hun fractievoorzitters. Het debat heeft echter wel geleerd, dat de fracties volkomen vrij staan tegen over het kabinetsbeleid. Dat zullen we in de toekomst wel merken. Het zal nog wel eens spannen. En toch hoeft het ministerie-Drees die toekomst niet al te somber in te zien. De heer Oud had volkomen gelijk, dat er geen beter kabinet te maken is. Daarvoor zijn eerst verkiezingen nodig, die dan nog ver schuivingen in de politieke situatie moe ten brengen. Het kabinet-Drees gaat dus aan de slag. Het heeft zich van al die tegenstellin gen niets aangetrokken. Zij zijn er al tijd geweest, zo merkte Dr. Drees laco niek op. Evenals de heer Tilanus pre fereerde de minister-president de brede basis, omdat dan vaak diep ingrijpende beslissingen genomen kunnen worden, waarvoor grote volksgroepen zich min of meer- verantwoordelijk achten. Als het SER-rapport over de bestedings beperkingen er is zal het spoedig duide lijk zijn, welke koers dit kabinet gaat varen. Er was dus veel verschil van mening, maar toch ook was er op één punt een verheugende overeenstemming. Dit punt betrof het Koningshuis. De voorzitters van de vijf grote fracties en het kabinet waren het er roerend over eens dat er, zo mogelijk, iets ge daan moet worden tegen de publikaties De jongerein is ek bitocht, En de jouns fin’ hja har nocht, Dér fine hja ek faeks elkoar, De hjerst dy stiet wer foar de doar, Dan wol men faeks wol oanhald ha, Dat is yn ’t libben ienkear sa, Faeks leit de takomst foar har wei Op Boalserter Bolletongersdei. in de buitenlandse pers. En ook dat de Koningin beschermd moet worden te gen de leden van haar hofhouding, die naar het schijnt, sommige buitenlandse bladen hebben ingelicht. De aankondiging van Dr. Drees, dat mu taties in de hofhouding te verwachten zijn, heeft dan ook ongetwijfeld bevre diging gewekt. Men kon in de Tweede Kamer rustig over deze zaak spreken, omdat hier de „constitutionele koning” in het geding' was. De Koningin kan volgens de grondwet haar eigen hofhouding inrichten. Zij is onschendbaar. Tegen aanvallen kan zij zich nauwelijks verdedigen. Alleen via de ministers, die zich tegenover het par lement voor elke daad van de Koningin verantwoordelijk stellen. Nu wel bijna vaststaat, dat een lid van de hofhouding in het openbaar aanvallen heeft gedaan op ministers, krijgen we met de „con stitutionele koning” te maken. Met spanning wacht men thans op het geen gebeuren staat als H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Bernhard weer op het Paleis Soestdijk zijn terugge keerd. een socialistische politiek laten voeren. In de verkiezingen heeft de p.v..d.a. niet Haagse balletsubsidies. Na urenlange debatten is door de Haagse raad een voorstel aanvaard om aan het Neder landse Ballet een subsidie toe te kennen vanf 90.000 per jaar en aan het Ballet der Lage Landen ’n subsidie van f 25000. Het voorstel werd met 23 tegen 15 stemmen aangenomen. Een harem” in een volkstuintje. Als zo vaak onthulde de rechtszaal een werke lijkheid, veel sensationeler dan de meest gewaagde roman. De .sjeik” was in dit geval een 47-jarige recidivist, die in het volkstuinhuisje, dat hij als woning gebruikte, drie minderjarige meisjes, ontvlucht uit een opvoedingsgestcht, op nam en verborg. Twee van de mesjes (19 jaar) bleven drie weken bij hem. In ruil voor onderdak, voeding en kleding gaven zij hem een liefderijke verzor ging. Ze deden zijn boodschappen, stop, ten zijn sokken, kookten het eten, kort om bestierden het huishouden en ver- Ek de froulju komme oan bar, Boalsert tocht ek wol oan har, Hwant de moade is wer eksentryk, Yn ’e nijste klaeijing sit muzyk. Hja komme ’t béste op ’e dré, By ’t drinken fan ’n pantsje té. Dan giet dér oan har each foarbij, De moade yn in lange rij. Waarnemend gouverneur Antillen. In ’n buitengewone vergadering van de sta ten der Nederlandse Antillen is mr. F. E. J. van der Valk beëdigd tot waarn. gouverneur. Het is de tweede maal, dat hij de functie van gouverneur gaat waarnemen. In 1954 nam hij waar gedu rende het verlof van de gouverneur. Schapen zochten het hoger op.. Drie schapen braken los uit een weiland nabij het voetbalterrein Balkland in Harlin gen, wandelden de westerzeedijk op en klommen daarna via de modderberg op het dak van de aardappelloods van Braaksma. Een van de beesten viel daar door een lichtraam tien meter omlaag op een betonnen vloer te pletter. De twee anderen konden door de politie worden gered. In Wolvega jonge vrouw overreden. Om streeks vijf uur is dinsdagmiddag op ’t gevaarlijke kruispunt te Wolvega de 24-jarige mej. Veronie Prins uit Wol-’ vega overreden door een militaire auto. Zij is in de loop van de avond in het ziekenhuis te Heerenveen aan haar ver. wondingen overleden. Trein grijpt bietenauto. Een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met bieten, is tussen Ede en Wolfhezen aangereden door de trein uit Utrecht. De bestuurder van de vrachtauto werd licht gewond, de aanhangwagen vernield. Het reizi- gersvervoer werd over verkeerd spoor geleid. Weer 79 nieuwe polio-gevallen. In de week van 14 tot en met 20 oktober zijn aangegeven 79 gevallen van kinderver lamming met verlammingsverschijnselen 20 gevallen van kinderverlamming zon der verlammingsverschijnselen en 12 ge vallen zonder nadere aanduiding. Mr. R. Höppener naar O., K. en W. Mr. R. Höppener te Roermond is bij KB benoemd tot staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Schip verkocht. Het s.s. „Blommersdijk” van de Holland-Amerikalijn (6855 ton) is aan een rederij in Italië verkocht. Het schip zal begin van het volgende jaar worden afgeleverd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Hoe het daar in Oost-Europa tenslotte ook zal aflopen, het schijnt wel zeker te zijn dat de Sovjet-unie in ons werelddeel meer en meer geïsoleerd zal raken. Mili tair, economisch en politiek heeft haar positie geleden door Ut verzet van enige barer satellietstaten en ook in Azië en Brits-Franse ultimatum ontslag aangeboden. Zo mogelijk geven we elders in dit blad nog recenter nieuws over de jongste ont wikkeling op het strijdtoneel. Minstens zoveel verbazing als de kracht van het verzet welke waarschijnlijk het gevolg was van het feit, dat ook een deel van het Hongaarse leger er aan meedeed, wekte echter het feit dat de Russische troepen, toen Nagy het compromis sloot, ook hun actie staakten en Boedapest ver lieten. Men mag toch aannemen dat als de Russische regering al haar machtsmid delen had ingezet, zij de opstand had kun nen neerslaan. Omtrent de redenen waar om zij het niet deed zijn velerlei gissingen mogelijk. Een voor de hand liggende zou zijn dat de Russsiche troepen welke te Boedapest werden ingezet sympathiseer den met de opstandelingen en dus niet betrouwbaar waren voor hun taak, geruch ten daaromtrent hadden aanvankelijk de ronde gedaan. En dan zou juist kunnen zijn de mededeling van de Engelse mi nister van buitenlandse zaken, dat nieuwe Russische troepen naar Hongarije onder weg zijn. Een andere gissing is natuurlijk dat de heren in het Kremlin het onderling niet eens zijn over de vraag wat er moet ge beuren en dat er zelfs een stroming zou zijn die ook voor het eigen land volledige democratisering wil. Een derde veronderstelling is dat de Rus sen zelf zolang voor de zelfstandigheid van kleine naties en tegen het kolonialis me zijn opgekomen, als het kwesties be trof welke buiten hun eigen belangen- kring lagen en als ze er het Westen tnee in de wielen konden rijden, dat het Krem lin nu voor het forum van de wereld opinie zijn kolonialistisch streven in de satelliet staten niet met geweld durft door te zetten. Het Russische standpunt in de Veiligheidsraad, aan welke de Westelijke Grote Drie het optreden van Russische troepen in Hongarije hadden voorgelegd, wees echter niet in die richting, want het Russische lid daar sprak van de fascisti sche oproerkraaiers die de opstand in „Vertrek uit Israël en Egypte”. De re gering heeft via haar diplomatieke ver tegenwoordiger in Egypte en Israël Ne derlandse onderdanen het advies gege ven het land te verlaten. Met name geldt dit advies voor vrouwen, kinderen en, zoals een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei, mannen, die gemist kunnen worden. Voor wat Egypte betreft gaat het om enkele honderden mensen. In Israël wo nen verscheidene duizenden Nederlan ders, die indertijd naar dat land zijn ver trokken, maar nog niet zijn genaturali- De brede basis is niet meer. Dat is de conclusie, die men kan trekken uit het tweedaags debat in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet-Drees. Er mag dan een kabinet zijn opgetreden, waarin ministers van vier partijen zitting hebben, maar toch is de echte brede basis verdwenen. Dat komt door de houding van de k.v.p. en de a.r.-fracties in dit debat. De k.v.p.-fractievoorzitter, prof. Romme, stelde het aldus: er is een fundamenteel verschil tussen de brede basis van het vorig kabinet en tussen de brede basis van dit „nóodkabinet”. Uit dit laatste woord blijkt reeds, dat ook hij het nieuwe kabinet Drees niet met vreugde heeft begroet. Dat dit noodkabinet er moest komen, verweet de k.v.p.-leider hoofdzakelijk aan de c.h.u. de tegenstellingen tot de socialisten zijn verscherpt. Dat is in het parlement meer dan eens gebleken, o.a. bij het langzamerhand beroemde soda-debat. Deze partij heeft n.I. tijdens de formatie de vorming van een rechts en van een links kabinet afgewezen. De c.h.u. zat op de wip. Zij kon als het ware de brede basis afdwingen. Dat heeft zij dan ook gedaan. De heer Romme vond dat deze partij de formatiecrisis daardoor in het slob heeft gereden. Er was nog slechts een keus tussen een nood-kabinet en tussen een zakenkabinet. Dat is de slechtste keus waarvoor ik in de afge lopen tien jaar heb gestaan, zo ver klaarde prof. Romme. De keus viel ten slotte dan op het nood-kabinet. Uit deze woorden is echter wel duidelijk gebleken, dat er over de nieuwe ministersploeg bij de k.v.p. geen enthousiasme bestaat. De waarnemende voorzitter van de a.r.- Tweede Kamerfractie, de heer Bruins Slot, heeft zijn standpunt zo mogelijk nog duidelijker getypeerd. Hij consta teerde, dat gedurende de laatste jaren In de Zuid-Westhoek overwogen ver schillende boeren hun vee zelf af te slachten en het pondsgewijze onder de burgers uit te venten, teneinde een ho gere slachtprijs te bedingen. Volgens de wet mocht dit echter niet, daar een boer niet beschikt over een goedgekeur de slachtplaats en winkel. Het Kremlin blijkt een grote blunder begaan te hebben in zijn politiek ten opzichte van de Oost-Europese satellieten, De Russische machtheb bers hebben geloofd er het verlangen naar vrijheid en democratische rechten te kunnen verwoesten door hun communistische handlangers in die staten de hand boven het hoofd te houden en hen te steunen met Ri^sische troepen. Desondanks brak in Polen, nadat Tito de Russische heren in het Kremlin had verteld dat hij ondanks hun bezwaren zijn eigen weg zou blijven gaan en ook de satellietstaten daartoe zou blijven aansporen, het verzet los. Voorlopig schijnt de rust teruggekeerd. Voor hoelang is echter de vraag omdat niet Warschau meer de toon aangeeft in het verzet tegen de Russische onderdrukking maar Boedapest of liever Hongarije. Want tot enorme verbazing van zo goed als heel de wereld kon daa.r de regering van de nationaal-communist Nagy, ge steund nog wel door Russische troepen, de golf van vrijheidsverlangen niet meer in bedwang houden; nadat stromen van bloed vergoten waren moest zij een compromis sluiten met de verzetsbeweging. Hongarije op touw hadden gezet. Overi gens kan de Veiligheidsraad weinig doen, elk besluit tot enigerlei actie zal door een Russisch veto worden getroffen, zijn uit spraak kan echter een opwekking van het wereldgeweten zijn. Men tast echter nog in het duister wat de vraag betreft hoe het verder in Hongarije zal gaan ook als de Hongaren dit zelf onder elkaar mogen uitmaken. Want er zijn allerlei groepe ringen in het verzet, die alleen maar eens zijn wat de anti-Russsiche houding be treft; een deel is voor handhaving van het nationaal-communisme, een ander deel is voor totale democratisering. Nagy doet zijn best om de verzetslieden te bewegen hun wapenen in te leveren, van zijn kant begrijpelijk, want dan zal i.et nationaal communisme voor het ogenblik zegevie ren; men zegt trouwens dat de Russische trekpen eerst dan Hongarije zullen verla ten als Nagy het bewind weer vast in handen heeft. Hoe dit ook zij, wat zich thans in Polen en Hongarije afspeelt, zal de andere sa tellietstaten als Tsj. Slowakije, Roemenië en O. Duitsland niet onberoerd L’ n. De Franse minister van buitenlandse zaken en ook een gezaghebbend Engels blad als de Manchester Guardian hebben reeds opgemerkt dat het Westen niet moet trachten de eventueel van Rusland meer onafhankelijk geworden satellietstaten binnen zijn blok te brengen, omdat dat de Sovjetunie tot het uiterste verzet zou nopen. Een neutralistische positie als Zuid Slavië inneemt is voor „bevrijde” satel lietstaten op dit moment, menen zij, de aangewezen positie. Bijzondere aandacht verdient onder de huidige omstandig heden Oost Duitsland. Zou zich ook daar de vrijheidsdrang openbaren, een rege ringswisseling optreden en de Russen zich daarbij neerleggen dan zou dit West Duitsland niet onberoerd laten en zou stellig de kwestie van hereniging op neu tralistische basis aan de orde komen. Een aantal Engelse bladen houdt zich reeds bezig met deze speculatie, te meer nu bij de gemeenteraadsverkiezingen in Noord Rijnland-Westfalen duidelijk winst van de sociaal-democraten voorstanders van een neutraal Duitsland en tegenstan ders van de Westduitse deelneming aan de Nato aan het licht trad. Er is nu in ieder geval een geweldige beweging ge komen in een deel van Europa dat zo sta tisch leek. Afrika moeten vragen zijn gerezen om trent de tot nog toe veronderstelde kracht van het communistisch blok. Het is niet onmogelijk dat dit mede een der overwe gingen is geweest, waarom Israël het tijd stip gunstig heeft geacht om een breed opgezette militaire actie, welke het ech ter geen oorlog wil noemen, tegen Egypte te ondernemen om daar de bases te vernietigen, van waaruit steeds over vallen op Israëlisch gebied werden onder nomen. Men kan begrip hebben voor dit optreden, ook omdat, nu in Jordanië de pro-Egyptische groep de leiding heeft ge kregen en zijn strijdkrachten met die van Syrië onder Egyptisch opperbevel heelt gestel, een Arabische aanval op Israël waarschijnlijk slechts een kwestie van tijd zou zijn geweest, maar formeel pleegt Is raël agressie. Uiterst handig van de Israëli echter was het hun aanval naar het Suez- kanaal te richten. Zij hebben zich daar door een bijzonder argument voor hun ac tie verschaft, omdat Nasser schepen voor Israël bestemd immers de doorvaart heeft belet. Bovendien leverden zij Engeland en Frankrijk een ecxuus om het plan de Suezkanaalzóne de bezetten en de con trole aan Nasser te ontnemen weer op de voorgrond te brengen. Engeland heeft n.I. og altijd het verdrag met Egypte, dat Londen het recht geeft de kanaalzone weer te bezetten als een Arabische staat, waaronder Egypte zelf, in gevaar ver keert. Dinsdag stelden Londen en Parijs dan ook zowel aan Israël als Egypte een ultimatum, waarin stopzetting der vijan delijkheden binnen 12 uur werd geëist, anders zouden enige belangrijke plaatsen aan het Suezkanaal door Engelse en Fran se troepen worden bezet! Het was geen wonder dat de Amerikanen overdonderd waren door deze onverwachte Engels Franse actie, Washington had de kwestie van de Israëlische agressie reeds bij de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt en was van plan maatrejjelingen tegen de jonge Jooodse staat voor te stellen, wat trouwens president Eisenhower zwaar moet vallen, want hij weet hoezeer Israël door zijn Arabische buren getergd is en hij weet ook hoezeer de joodse kiezers in de Ver. Staten Israël in bescherming wil len nemen. Maar de Franse en Engelse volksvertegenwoordigers stelden zich ach ter hun regering (in het Engelse Lager huis met betrekkelijk kleine meerderheid omdat Labour tegenstemde) en deze spraken een veto in de Veiligheidsraad uit over een Amerikaanse resolutie. De Engels-Franse actie in de Suezkanaal- zóne was daarom, toen Egypte het ultima tum verwierp, zeker, ondanks een laatste beroep van president Eisenhower om er niet toe over te gaan. De Israëlische regering speelt een hoog spel met grote bedrevenheid, en I en Parijs sloten zich hierbij aan. een uiterst gevaarlijk spel ook, vooral nu Rusland gedreigd heeft vrijwilligers naar Egypte te zullen zenden om Nasser bij te staan. Een laaiende oorlogsbrand in het Midden Oosten is daaruit ontstaan en dat terwijl de grote Westelijke mogend heden het oneens met elkaar zijn. Bovenstaande mening wordt nog onder streept door de volgende feiten. In de zitting van de ,'eiligheidsraad heeft de Russische afgevaardigde, Arkady So bolev woensdagavond verklaard, dat vol gens de laatste inlichtingen waarover hij beschikt, de Franse en Engelse troepen in Egypte bezig zijn te landen. Radio-Caïro meldde, dat de Engelse lucht macht Cairo, Alexandrië, Port Said, Is- malia en Suez heeft „geteisterd”. In Cairo alleen zijn zeven personen gedood. AFP meldde uit Parijs, dat vele honder den toestellen aan het luchtoffensief deel nemen. Israëlische tanks op het schiereiland van Sinaï hebben de Middellandse Zee be reikt, waardoor de landtong van Gaza en tienduizenden Egyptische soldaten zijn af gesneden. Hammerskjöld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft uit protest tegen het Brits-Franse ultimatum aan Egypte, zijn seerd. Onderzocht wordt thans, hoeveel van deze Nederlanders van plan zijn het land te verlaten. Bromfietser gedood na botsing met brug. De 82-jarige Hendrik Sjoerd Hoekstra van Suameer, die maandag morgen op zijn bromfiets enkele bood schappen was gaan.doen, kwam op de terugweg op de brug bij zijn dorp in aanraking met een drietal meisjes, die op weg waren naar de ulo-school. De bejaarde heer kwam daarbij met zijn hoofd tegen de brugleuning en liep een hoofdwonde op. Hoewel de kwetsuren zich eerst niet al te ernstig lieten aan zien, is de heer Hoekstra, die met een auto naar huis was gebracht, des mid dags aan de gevolgen van zijn val over leden. Het herenhuis, bewoond door de oud- notaris F. A. Bruinsma, is onderhands verkocht aan A. Wierdsma, speciaal in baby-artikelen, thans op de Grote Dijlakker.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1