Laf verraad bruut geweld tegen en weerloze vrijheidsstrijders over DE WONINGPOSITIE TE BOLSWARD KRISKRAS door Nederland L Er zijn nog 211 woningzoekenden Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Tj. de. J. Steeds meer komt er vraag naar de moderne comfortabele woning STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1949 72 1950 429 1951 288 1952 55 ■I [a- DINSDAG 6 OKTOBER 1958 52e JAARGANG No. 86 :es lur BOEDAPESTéén vlammenzee Ds. en. eer 'an Ier Kh. B. foei mar stiif 2de week november 1906 1- kwitansje foar stream g I Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Geboden voor de terp te Pingjum 8 x f 2969 of over het geheel f 23.752. Evenals hier en daar elders worden ook te Achlum rijpe aardbeziën gevonden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Met de brandkast op stap. Te Amster dam werden een 16- en een 20-jarige jongen aangehouden, die diep in de nacht met een zware koffer liepen te sjouwen. Op het politiebureau bleek, dat de „heren” een nog niet geopend brandkastje in de koffer hadden, af komstig van een hoedenfabriek, waar zij kort tevoren hadden ingebroken. In het kastje zat f 900. mr av. id- vi- lur id O t- LU al et ld ia de :he de ;-d: iet am ig: ka- tnd est Jen ind de ets die )de est ïr- eit er- jn- ies la ten er- ■ak md es- ;ns ars Ie le jn A- st n- h- ds n- io e- e- n i- n st >r Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad de O, sr- fe- en de oanslutings hjir en Man overlijdt door emotie (t>U brandje. Een kleine aardewerkschuur aan de Hel- mersstraat in Gouda vloog zaterdag avond in brand doordat bij het drogen van gietvormen met een petroleum kachel een houten stelling vlam vatte. Een van de buren, de 48-jarige A. Schoonderwoerd, had in 'n aangrenzend schuurtje twee motorfietsen staan. Bij zijn pogingen deze te redden zakte hij aangegrepen door de emoties ineen en overleed. Het brandje was in korte tijd geblust. Auto te water: twee doden. Een paar koplampen, die onder water uit de Am stel oplichtten, leidden donderdagavond tot de ontdekking van de ontzielde lichamen van de heer A. J. J. van B. (27) uit Wilnis en zijn verloofde mej. J. Spring in 't Veld (26) uit Nieuwveen, die op de smalle dijk tussen Vrouwen akker en de sluis bij het Ter-Aarkanaal met hun auto zijn geslipt en te water gereden. De inzittenden zijn nog in staat K.L.M.-omzet steeg met 12 In het 3de kwartaal van 1956 was de tonkm.- produktie van de KLM 12 hoger dan in de overeenkomstige periode van 1955. De tonkm. verkoop vertoont eveneens een stijging van 12 De tonkh. pro- duktie steeg tot 115.000.000 tegen 102.600.000 in het derde kwartaal van 1955, terwijl de tonkm. verkoop is toe genomen van 67.600.000 tot 75.500.000. De beladingsgraad bleef onveranderd op 66 Het aantal passagierskm. be droeg in deze periode 613.400.000, dit is 10 meer dan in 1955 (555.300.000). Het vrachtvervoer nam met 21 toe nl. van 13.100.000 tonkm. vracht in 1955 tot 15.800.000, terwijl het postvervoer met 11 steeg. steane fan lju, dy’t der tasicht fan it P.E.B. ütfiert. Mei 12 1en genisstraf en twee geldboeten van f 25. Van L. zette lijntjes uit met vishaakjes en terwijl hij wachtcommandant was, ving hij een Vlaamse gaai en een merel. De gaai trapte hij dood en de nog le vende merel gooide hij in een brandende kachel. Ook gebruikte hij een bij het wachtlokaal aanwezige klapkooi voor ’t vangen van kleinere vogels. Wrede kippendiefstal. Op beestachtige wijze zijn 56 kippen om het leven ge bracht bjj een diefstal uit een kippen hok op een volksktuin aan de Kijk- duinsestraat te Den Haag. De eigenaar vond alleen de koppen van de dieren, die de wrede slachter(s) er zonder meer had (den) afgetrokken. Brandkast opengebroken. Uit een open gebroken brandkast van een uitgeverij op de Lijnmarkt te Utrecht is f 3800 ontvreemd. Uit het kantoor verdween een zakje met f 370. Epidemische mazelen te Blauwhuis. Van de 120 schoolgaande kinderen zijn er 71 lijdende. In één klas waren maar 2 van de 20 kinderen overgebleven. Veertien stuks vee verbrand. De kapi tale boerderij van Douwe Folkerts Kies tra te Grote Wieren onder Terzool is zondag door brand geheel verwoest. Het ontstaan van de brand is niet bekend. Veertien stuks vee zijn omgekomen, een grote voorraad hooi, stro en gedroogd gras en nagenoeg de gehele inboedel is door het vuur verteerd. Reeds bij de toekenning van de grond- en bouwvoorschotten ter financiering van de stichtinkskosten der thans in aanbouw zijnde 36 woningen voor de R.K. Woningstichting „St. Joseph” te Bols ward kwam de mogelijkheid ter sprake dit bouwplan te herhalen op het naastgelegen perceel bouwterrein. De voornaamste reden, waarom niet direct tot verdubbeling van het aantal te bouwen woningen werd besloten was wel, dat des tijds niet met zekerheid kon worden aangetoond, dat de aannemer op lange termijn over voldoende bouwcapaciteit kon beschikken, terwijl eveneens geen zuiver inzicht in de ter plaatse aanwezige woningbehoefte kon worden verkregen. werd aan toegevoegd: „Wij zullen slechts zwijgen, wanneer men ons heeft ge dood.” Het orgaan van de Russische commu nistische partij de Prawda, trachtte zon dag de verraderlijke houding van de Sovjet-Unie te verdedigen. De Prawda noemde Nagy „een medeplichtige van de reactionaire krachten”. Kardinaal Midszenty, de primaat van Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Nagy riep Maleter, de „Held van Boepa- pest”, en andere leden van de Hongaar se militaire commissie, onmiddellijk te rug. Doch dit was niet meer nodig: de Russen hadden de onderhandelaars op dat moment reeds gearresteerd. In de ochtendschemering dreunden Hon gaarse tanks door de straten om ver- dedigingsposities in te nemen. Zwaar werd er gevochten in de buitenwijken van de stad, doch omstreeks half zeven in de ochtend naderde het strijdgewoel reeds het centrum. De gebeurtenissen zijn elkaar toen met grote snelheid opgevolgd. Russische tanks rukten op naar het parlements gebouw en beschoten het met machine geweren. Imre Nagy en zijn ministers werden om half negen gearresteerd. Tegelijkertijd eisten de Russen in een ultimatum aan de Hongaarse regering de onvoorwaardelijke overgave. Als de Hongaren om twaalf uur zondagmiddag niet hadden gecapituleerd, zou Boeda pest worden gebombardeerd. En dit zou volgens een bericht van de Amerikaans© legatie inderdaad zijn geschied. Intussen vielen successievelijk alle tele foon- en telexverbindingen van Boeda pest met het Westen uit. Om 8.24 uur wist een Hongaarse journalist nog op een telexlijn van Boedapest naar het bureau van United Press in Wenen te typen: „Wij gaan onze post verlaten. Vaarwel vrienden. Redt onze zielen. De Russen zijn te dichtbij.” Dat was de laatste telexboodschap uit Boedapest voor het Westen. Om tien minuten over negen verdween radio- Boedapest uit de ether. Eerst klonk er een luid gekraak, toen zweeg de zender. Even tevoren had de vereniging van schrijvers de intellectuelen in de gehele wereld opgeroepen Hongarije te helpen. „Help, help, help!” riep een vrouwen stem in het Duits. Niet alleen in Boedapest, doch overal in Hongarije waren zondagochtend zware gevechten aan de gang. Drie Russische tankdivies vielen alle grote Hongaarse steden aan. Intussen werd bekend, dat in Szolnok, .honderd kilometer van Boe dapest, een communistische tegenre gering was gevormd door Kadar, de eerste secretaris van de Hongaarse com munistische partij. Wat er sinds het uitvallen van radio- den verhoogd met 60 voor bewoners van de Grote Kampen, het Tranendal en het Stadsstreng, die nog geen woning heb ben aangevraagd, doch niettemin thans een woning bewonen, welke binnen korte of langere tijd voor afbraak in aanmerking komt. De totale behoefte aan nieuwe woningen kan dus momen teel op 208 worden gesteld, welk aantal met 80 kan worden verminderd als ge volg van het binnenkort gereed komen van de inaanbouw zijnde woningen der R.K. Woningstichting „St. Joseph” en de z.g. Martens-woningen (een deel van deze woningen werd toegewezen aan aanvragers die nu niet meer zijn gere gistreerd). Bij vorenstaande cijfers is geen reke ning gehouden met de toeneming van de woningbehoefte als gevolg van de stij ging van het inwonertal der gemeente en de vestiging van nieuwe of uitbrei ding van bestaande bedrijven; de ge geven cijfers geven enkel weer de feite lijke toestand op het ogenblik. Wel kan worden geconstateerd, dat het aantal aanvragers nog ongeveer overeenkomt met dat van 1950, hoewel sedertdien 159 woningen zijn gebouwd. In verband met de hiervoor geschetste behoefte achten B. en W. het verant woord op korte termijn tot de bouw van een aantal woningen over te gaan. Van de R.K. Woningstichting „St. Jo seph” alhier, werd een aanvraag ont vangen om toekenning van de nodige grond- en bouwvoorschotten voor fi nanciering van de stichtingskosten van 38 woningwetwoningen te bouwen op 't perceel bouwterrein, grenzende aan dat, waarop thans 36 woningen voor deze woningstichting in aanbouw zijn. De grotere oppervlakte van het thans voor bebouwing in aanmerking komen de terrein maakt het mogelijk hierop twee woningen meer te bouwen dan op het vorig perceel. Evenals het thans in aanbouw zijnde complex zal ook dit complex uit grotere en kleinere wonin gen bestaan; het aantal grote gezins woningen zal 15 bedragen, terwijl het plan daarnaast 23 kleinere woningen, met slaapgelegenheid voor 7 personen bevat. De aannemer J. R. de Dood te Sneek, die wel beschikt over bouwcapaciteit, is bereid deze woningen voor de woning stichting te bouwen. De aannemer maakt goede vorderingen met het thans in aanbouw zijnde complex en heeft hier mee bewezen zeker de nodige capaciteit te bezitten voor de uitvoering van een dergelijk werk. Op grond van de van deze aannemer ontvangen offerte zullen de grond- en bouwvoorschotten onderscheidenlijk f 115.600.70 en f597.831.58 bedragen. Als gevolg van de stijging der lonen in het bouwbedrijf en de hogere materiaal- prijzen zijn de bouwkosten ongeveer f 800.per woning hoger dan die der in aanbouw zijnde woningen. Verder zal het nodig zijn voor de voor schotten een rente te vragen van 4J4 per jaar. Als gevolg van de schaarste aan kapitaal op lange termijn is het niet mogelijk deze gelden tegen een lager percentage aan de woningstichting be schikbaar te stellen. Een en ander heeft een stijging der huur ten opzichte van die der in aan bouw zijnde woningen tot gevolg. De huur werd n.l. berekend op gemiddeld f 12.60 per woning per week, boven welk Een 80-jarige broodventer te Huizum kreeg te Leeuwarden een duizeling raakte te water en overleed aan de gevolgen. Hongarije, heeft zondagochtend met zijn secretaris een toevlucht gezocht in de Amerikaanse legatie te Boedapest. De kardinaal had de avond tevoren nog een radiotoespraak gehouden, waarin hij de „volken der gehele wereld” zijn dank betuigde voor de betoonde saamhorig heid met het voor zijn vrijheid strijdende Hongarije. Gistermorgen waren de berichten nog schaars. Er werd slechts gemeld, dat Boedapest één vlammenzee vormde. Duizenden berooide vluchtelingen stroomden 'de Oostenrijkse grens over. geweest onder water de portieren te openen en uit de wagen te komen. Ver moedelijk doordat ze de zwemkunst niet machtig waren, zijn ze echter toch ver dronken. Niemand heeft het ongeluk gezien, zodat geen hulp kon worden ge boden. Kermisongelukken. Er gebeurt op zo’n kermis nog wel eens een ongeval; dat in de regel vrij goed afloopt. Op de kermis te Bergen op Zoom werd een meisje uit een zogenaamde rupsmolen geslingerd. Hoewel ook dit ongeluk zich niet zo ernstig liet aanzien, is het 14- jarige meisje in de loop van dezelfde avond overleden. Vogels gevangen met vishaakjes. Die renmishandeling is de 28-jarige korpo raal le kl. J. T. van L. uit Arnhem duur te staan gekomen. De Krijgsraad in Arnhem veroordeelde hem vrijdag conform de eis met twee weken gevan- en de pleatslike elektriciens Verpacht het tolhek te Kimswerd door D. Graafsma voor f 233.dat te Arum door Sjoerd Lantinga voor f 514.en dat te Longerhouw door J. Huitema voor f 862. van de Nederlands© regering. Hij zal hier contact opnemen met medische kringen. Vluchtelingen naar Nederland? De ver tegenwoordiger van de Vereniging voor Ex-politieke gevangenen in Wenen, de heer J. Bakker, stelt op het ogenblik pogingen in het werk, Hongaarse vluch telingen naar Nederland te krijgen. Bemanning moet van boord in Suez- kanaal. Te Rotterdam is van de gezag voerder van het in het Suezkanaal lig gende tankschip Statue of Liberty be richt ontvangen dat de gehele Neder landse bemanning van dit onder Liberi aanse vlag varende schip in opdracht van de legercommandant in Egypte het schip heeft moeten verlaten. Bij de Ver enigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappijen te Den Haag is van de gezag voerder van het s.s. Lemsterkerk bericht binnen gekomen, dat de gehele beman ning van dit schip eveneens van boord heeft moeten gaan op last van de leger commandant in Egypte. meat wurk ütfiere soe ek biswierlik gean, hwant technysk personiel is krap. Mear as ien kear ha wy hjir al sein hoe’t wy oer dizze ünforkwiklike saek tinke, mar it soe net billik wêze, as wy tajoegen, dat it bidriuw en de Provinsje tige har bést dogge om it op to romjen. Dit nije ut- stel is der in biwiis tomear fan Mar dochs duorret it ien mei oar üs to lang. Hwant it mei wier wêze, dat er nou al 40 fan d eperselen üt har lijen binne, de oare 60% binne de minsten, de fier- sten en de djüsten noch. Dêr sil it Ryk byspringe moatte en ek de sterke bidriu- wen üt oare provinsjes. Hwat'hjir yn de provinsje bart troch bidriuw en oerheit, moat ek nationael troch bidriuwen en it Ryk oernomd wurde. Dy kar1- moat it üt. De solidariteit moat sterker toand wurde. Lit it P.E.B. üt Fryslan nou mar ris it initiatyf nimme om yn de rounte fan de bidriuwen it ütstel to dwaen in bidrach to bistemmen foar dy provinsjes, dy’t jit mei it kwea sitte. Dit is neat nijs. Ek by de t.b.c. bistriding hawwe alle boeren har jild bydroegen om dit kwea de wrald üt to krijen en mei sukses. Litte de sterke bidriuwen yn de i en ticht bifolke provin sjes nou ek ris toane, dat hja noch oare as egosentryske bidoelingen ha. En it Ryk kin dan it léste dwaen. As men de L’’ gebrükers heale sint Zo is dan zondag wel een der zwartste bladzijden geworden in het boek van de Europese geschiedenis. Van uur tot uur heeft ons volk, heeft heel de Westerse wereld intens meegeleefd met het drama dat zich in Hongarije voltrok. Hier is een resumé van het droeve feitenrelaas: Zondagochtend in alle vroegte, terwijl wellicht generaals van het Rode leger nog onderhandelden met een Hongaarse afvaardiging over terugtrekking van de Russische troepen, meldde de Hon gaarse premier Imre Nagy in een korte, doch uiterst dramatische redevoering voor de radio, dat Russisch© troepen een massale aanval op Boedapest en andere steden hadden ingezet en dat de Hongaren weerstand aan dit offensief boden. Imre Nagy, die zijn rede in het Engels en het Frans herhaalde, verklaarde later, dat zijn toespraak ook als een wanhopig beroep op de Ver. Naties dient te worden beschouwd. de ünrendabele gebieten. Aldergeloks kinne wy sizze is der ek in biwiis to finen dat it Provinsiael bistjür en de Direksje dizze saek tige mei sin bi- sjoen hawwe. Binnenskeamers is der wiidweidich oer praet en oerlein mei as risseltaet, dat hja nou de Steaten it ütsel dogge boppe de 540.000 goune jitris 100.000 to jaen foar dy gefallen, hwerby it oandiel fan de bilanghawwenden jit to great is. Hoe dizze o krekt fordield wurde sil, steaten jit yn midden, mar hja wollejsjen oan i net dat dit jild oars torjochte komme sil as I hwerop 353 Poliobestrjjder naar Amsterdam. De Amerikaan M. Brooks Mendell, die zich heeft gewijd aan de strijd tegen kinder verlamming en die zich „wereldgezond- heids-kruisvaarder” noemt, komt van Parijs naar Amsterdam op uitnodiging en W. van Bolsward hebben inmid dels een hernieuwd onderzoek naar deze behoefte doen instellen, waaruit blijkt, dat momenteel nog 211 personen als woningzoekenden in deze gemeente staan ingeschreven. Van deze woningzoekenden hebben 42 de beschikking over een woning, welke na ontruiming onmiddellijk weer voor bewoning in aanmerking komt. Verder bevinden zich onder de aanvragers even eens 42 personen, die momenteel een woning bewonen, welke na het aanbren gen van de nodige verbeteringen, weer kan worden bewoond. Het blijft een vraag of de eigenaren bereid zijn deze woningen aan te passen aan de tegen woordige eisen, eventueel of dit voor hen economisch verantwoord is. Wan neer wordt aangenomen, dat van deze laatste categorie woningen de helft voor onbewoonbaarverklaring, gevolgd door afbraak in aanmerking komt, dan blij ven van het totaal aantal aanvragers van 211 nog 148 over, voor wie een nieuwe woning moet worden gebouwd. Onder deze 148 aanvragers bevinden zich 67 personen, die momenteel de be schikking hebben over een onbewoon baar verklaarde of te verklaren woning, 56 inwoners van Bolsward, die nog geen woning hebben en 25 woningzoekenden van buiten de gemeente, maar die alhier een werkkring hebben. Vorengenoemd aantal van 148 kan wor- DE KAERTEN LIZZE NOU OP TAFEL De steatenleden fan Fryslan en de parse hawwe dizzer dagen in wichtic’ stik ta- stjürd krige, hweryn Deputearre steaten bidragen omrekkent oer alle 'in soe it mei in heale sint taryfsforhegeing al klear wêze. Hwat soe dat in fruchtbere bistimming wêze foar ien ünnoazele heale sint. Hwat in segen en hwat in woldied soe sa’n bi- slüt bitsjutte foar de 7000 hüshaldingen dy’t it 40-jierrich bistean fan it Provin siael Elektrysk Bidriuw net meifiere koe ne mar jit altyd buten steane. sa wêze, dat de gemeente bygelyks om dizze reden hwat minder jaen soene. Wy kinne sizze, dat de measte gei'centen in bydrage jowe fan 30 oant 40 fan it diel, dat der oerbliuwt foar de lju seis. Spitich dat der noch in inkele gemeente is, dy’t it fel hwat strakker om ’e noas hat en mei 25 ophaldt. It is to hoop- jen en it liket üs reedlik, dat dizze grea- tere stipe fanwege de provinsje earder dy gemeente oantrünje mei om nou ek in skepke mear to jaen. In algemiene rege ling fan 40 fan dc gemeenten soe üs alhiel forantwurde lykje. Miskien bringe wy it yn de kommende jierren nochris sa fier. Gelokkich kin men sizze, dat ti kwea fan dizze ünrendabele oanslutings lytser wurdt. Doe’t yn 1949 op forsiik fan de Steaten dizze saek ündersocht waerd wiene der jit 12.840 perselen. De doe ynfierde regeling brocht yn de kom mende jerren wer de folgjende oantallen fan de swarte list óf: Dit lytse tal kaem troch it Korea-konflikt, hwertroch de matearialen sa djür waerden en krap, dat er sa min muglik dien waerd. Yn 1953 707, doe kaem der wer skot (gemeenten binne jit fier, har ütstellen taljochte hawwe oangeandé yn, yn 1954 969, dat wie in hiele hael we in saneamde baetb wurdt. Alhoewol dizze lange forplichting yn Nederlan, dai foar de lju seis net oanrieden wurde kin, taryfsforhegeing boppe- blykt hjirüt wol, dat der alle meiwurking de lju is om dizze saek ien kear op to lossen. Yn totael binne nou fan de 12840 per selen 5223 oansletten. Dit frege in bi- Boedapest in de Hongaarse hoofdstad is gebeurd, is niet geheel duidelijk. Ver moedelijk hebben de meer dan duizend tanks, die de stad binnenrukten, het ver zet van de Hongaarse patriotten spoe dig gebroken. De Sovjettroepen omsin gelden de Hongaarse strijdkrachten in hun kazernes en eisten, dat zij zich on middellijk zouden overgeven. Toch heb ben er zich hevige gevechten in het cen trum voorgedaan. Om elf uur des och tends werden verbitterde straatgevech ten geleverd in de omgeving van de Ma ria Theresia kazerne. Een groot aantal jongelieden sloten zich bij de geregelde Hongaarse troepen aan en verdedigden zich met doodsverachting tegen de op dringende Russen. De Hongaarse telefoondienst gaf om 11 uur nog de volgende boodschap door: „Het leger wordt ontwapend en de sol daten naar dichtstbijzijnde spoorweg stations gedreven. Wij zouden verzet willen bieden, doch hebben gebrek aa” zware wapens.” Of de Russen inderdaad gevolg hebben gegeven aan hun dreigement om Boe dapest te bombarderen, is niet bekend. Zeker is, dat de Russen zondagmiddag bijna de gehele stad in handen hadden. Radio-Moskou verklaarde om 16.10 uur dat de tegenrevolutie in Hongarije defi nitief was gebroken. En ’s avonds meldde Radio-Moskou zegevierend dat niet alleen in Boedapest, doch in geheel Hongarije de orde was hersteld. Maar zondagmiddag werden in München nog steeds uitzendingen ont vangen van een zender te Boedapest, die herhaaldelijk omriep: „Attentie, at tentie, luistert allen. Helpt de Hongaar se revolutie. Honderden Russische tanks vallen de Hongaarse hoofdstad aan. Wij vragen de gehele wereld om hulp.” Het radiostation noemde zich „de laat ste vrije Hongaarse zender”. De bood schap werd in het Italiaans, Frans, Duits en Hongaars omgeroepen. Er Onze gedachten gaan uit naar hen, die zo zwaar moesten boeten, naar hen, die hun vurige hoop op vrijheid zagen ver vliegen, naar vrouwen, naar kinderen, naar moedige mannen en allen die hun leven waagden. Naar hen vooral, die ge dompeld zijn in rouw, naar hen wier lichamen zijn verminkt, naar hen die alles verloren. God zijn hen allen ge- nodig en geve Zijn vertroosting, waar zovele en zo diepe wonden werden ge slagen. De vanouds bekende drukke week- marktdonderdag voor 12 nov., bekend onder de naam Bolletongersdei, trof ’t dit jaar slecht met het weer. Het bezoek van boerenjongfolk was dan ook be langrijk minder dan vorige jaren. Het aantal werklozen begint zich ge stadig uit te breiden. Niet alleen vele timmerlieden en ververs, ook diverse fabrieksarbeiders worden ontslagen. Ve len verhuren zich in Duitsland voor oberzwaitser. Ook naar Amerika ver trokken vele gezinnen. Yn it earstoan waerden allinnich lju oan- sktten, dy’t it bidrach yn syn gehiel stoart hiene, mar geleidelik wei is men hwat soepeler wurden. As de gemeente mei- wurkje wol, dan kin it bidrach ek oer 5 as 10 jier fordield wurde. De gemeente bliuwt dan garant en it bidrach wurdt dan yn terminen tagelyk mei de gewoane greate stêdden kwitansje foar stream ophelle. Sommige :rder gien en haw- in saneamde baetbilêsting ynfierd, en yn 1955 waerd it seis 976. Oer dit léste hwertroch it bidrach yn 30 jier ynfandele jier: 1956 kinne wy sizze, dat it earste heal jier 313 oansletten binne wylst men mei 468 perselen dwaende wie en 1 dat jit 600 perselen rounen, hwer’t de lju har bydrage al tasein hiene. Dat liket üs net sa min, foaral as men wit, dat it aparaet ek fol bilêst is mei dizze drach fan f 7.770.000.Dat is hiel hwat en dat bitsjutte foar ien perseel troch- der bannen tokoart komme om de inoar f 1283.hwerfan it P.E.B. 57o is. Hoe dizze oanfolende stipe binnenliedings klear to k.ijen. Dat alle goune foar har rekken naem. De oan- 'ordield wurde sil, litte Deputearre minsken der net gelyk oer tinke, kin men sluting wurdt net fan it P.E.B. dien mar -- 'JJ--v - ii- .---- --- eigenaerc|ige „swarte list”, fan de firma Elektron, dy’t dit wurk ün- .'3 nammen r*-J7’x J“ :-Li e— ■- by de klanten. It mei dus üt noch yn netnou wol oan it net lizze, mar har bydrage ploegen binne hja dêr mei dwaende net jaen wolle en dus ek net oansletten binne. Dit soarte fan lju fynt men foaral dêrre, hwer’t de gemeente de foarstap nomd hat, mei ynstimming fan de greate mearderheit, mar hwerby inkelen binne, dy’t miene, dat as hja de halde, dat hja straks it Ijocht sa wol knje sille. Dat binne dus sokken, dy’t tinke: litte de oaren mar bitelje, dan kin ik mei in smoesje frij. Lykwols, dat brekt har wol op. Hwant dizze perselen steane to boek mei it bidrach, hwat de gemeente foar harren foarsketten hat en as hja mei in jiermannich nou hiel ünnoazel om it Ijocht freegje, dan wurdt harren earst de kwitansje oanbean fan de oanslutings- kosten mei de rinte. Ek as in groep fan particulieren harren oanslüt, bliuwt de rekken fan de ünwillige en ünmachtige iepenstean.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1