Antieke Friese klokken zijn nog altijd gevraagd KRIS-KRAS door Nederland KADAR VROEG AFGEZETTE PREMIER NAGY OM STEUN I I Toelating waarnemers? Fan de Martinytoer Gouden filmpjes DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 52e JAARGANG i it STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen 1 Hwat hat Qabe Skroar If No. 88 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad elk 1952/53 wie dy forhAl- 3e week november 1906 Advertentieprijs: 12 cent per mnS Ingezonden mededelii.gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Door de grote regenval moet het vee thans worden gestald, zijnde 2 A 4 we ken later dan vorige jaren. Er is echter nog volop gras. Overal wordt de zeis nog gezwaaid. Een dokter heeft zulke elechte ervarin gen met de tanden van kinderen, die voorheen niet hebben gezoogd, dat hij pleit voor een wettelijke zoogdwang. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Pensioenwetten 20 november in behan deling. In de week van 20 november zal, aldus de voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst de behandeling plaats vinden der wetsontwerpen tot verhoging der oude pensioenen, tot aan passing van de overheidspensioenen en tot verandering der pensioenberekening. Dan kunnen de wijzigingen per 1 januari ingaan. Prof. mr. P. J. Oud (wd) had hierover zijn ongerustheid geuit. Aste boaskje wolste, dan moast Sneons in wiif sykje. De meeuwenjacht aan de kust gestaakt. De verdiensten waren zeer goed, soms tot f 10 A f 12 per week. De vogels worden geschoten om hun vederkleed, dat voor versiering van hoeden grote waarde heeft. Bolswards Nieuwsblad Bijl uit stenen tijdperk. Bij het ploegen stuitte de heer P. Postma uit Pingjum op een merkwaardig gevormde steen. Hij nam deze mee naar Witmarsüm, waar een pater, die op archeologisch ge bied een deskundige is, de steen identi ficeerde als een bijl uit het stenen tijd- vindt passen dan de grote staartklok, reden waarom Halma zich dan ook dik wijls bezighoudt met het ombouwen tot het gevraagde model. Die trouwe tik-tak altijd bij de tijd dank zij de degelijke constructie siert nu menige moderne woning en als de voortekenen niet be driegen zal de afzet ervan voorlopig eerder groter worden dan afnemen. Het geen ons dankbaar mag stemmen, om dat daarmee het voortbestaan van een typisch Fries beroep is verzekerd. Concurrentie. Ieder, die zich toen zelf respecteerde, had een „pake-klok” in kamer of gang; ze waren duur jawel, maar men kocht met zo’n uurwerk een stuk voor zijn leven. Wat zeggen we Het waren klok ken die enige generaties meegingen. Is er nog niet onlangs een uurwerk ont dekt, dat reeds in 1789 zijn ontstaan moet hebben gekregen en liep alsof het pas enkele tientallen jaren geleden was vervaardigd? Misschien, dat intussen de meesterhand van de Jouster klokken makers er enkele nieuwe radertjes en asjes heeft ingezet, maar het grote werk zag er toch nog maar uit om door een ringetje te halen. Als men dat hoort, vraagt men zich toch wel even af hoe de mensen er ooit toe zijn gekomen om de oude trouwe hang klok af te zweren en te vervan gen door de lelijke pendules met hun machinaal vervaardigde harten, de zo genaamde regulateurs, die omstreeks ’t begin van deze eeuw in massa uit Duits land hier werden ingevoerd. Die machi nale produkten waren vanzelfsprekend goedkoper dan de degelijke werkstukken van de Friese klokkenmakers en aan gezien de lonen in die tijd niet zo dik waren, vonden de Duitse klokken veel meer aftrek dan de Friese. Het gevolg Was, dat het oude handwerk aftakelde en vele bedrijfjes zich genoodzaakt za gen de deur te sluiten. Er waren maar enkele vaklieden, die de strijd tegen de lelijke indringers volhielden. De Friese handelaren in antiek leefden enkele jaren geleden in de veronderstelling, dat de moderne mens zich zou gaan afwen den van de oude, vertrouwde voorwerpen, zoals ze die nog bij „pake en beppe” hadden gekend. De in de steden meer en meer in zwang komende hoogbouw, de inrichting van de woningen met moderne en lichte meubels, de overgang naar een automatisering van de huishhouding met stofzuiger, vloerwrijver, strijkijzer, enz., het waren allemaal tekenen, zo meenden zij, die er op wezen, dat de tijden snel veranderen en met hen de mensen. Dat mag dan waar zijn, in één ding hebben die handelaren zich dan toch maar vergist: de belangstelling van de tegenwoordige mens voor de dingen, die aan voorbije tijden herinneren, is niet dood. Integendeel: de vraag naar allerlei antieke koperen voor werpen, naar oude gravures en. naar Friese klokken is groter dan ooit was verwacht. Terwijl Hongaarse nationalisten zondag nog hier en daar strijd leverden tegen een Russische overmacht, trachtte Ja nos Kadar steun te verkrijgen voor zijn communistische regering: hij sprak met de de vorige week afgezette premier Imre Nagy. Uit de aanval, die Kadar op Nagy ge daan heeft, mag men echter wel aflei den, dat de ex-premier niet bereid is samen te werken met zjjn opvolger. De regering-Kadar heeft VN-secretaris Hammarskjöld meegedeeld, dat zij zijn verzoek, VN-waarnemers in Hongarije toe te laten, thans in overweging neemt. De Algemene Vergadering der V.N. heeft zowel het Midden-Oosten als de kwestie-Hongarije met voorrang op de met dezelfde precisie en dezelfde kunst zin bleef werken, er afnemers van de typische Jouster klokken zouden blij ven. Halma heeft niets, maar dan ook niets in zijn werkmethode veranderd. Zoals zijn vader en diens voorgangers de uur werken maakten, zo doet ook Halma het nog. De Jouster klokken ontstaan bij hem nog op precies dezelfde wijze als ze ook in het grijze verleden ge stalte kregen: elk radertje, elk pennetje en elk asje is precies gelijk aan die, welke de Aleva’s eeuwen geleden in de stille werkplaats in het hart van de Vlecke Joure vervaardigden aan de oude draaibank, die met de voet in beweging moet worden gebracht. Weigert uw oude „Fries” de dienst, doordat in het hart een onderdeel het heeft begeven, geen nood. Dat onderdeel wordt nog altijd op dezelfde wijze en in dezelfde grootte gemaakt als een eeuw geleden. Dat is met die Duitse regulateurs wel heel anders. Staakt die zijn beweging, dan kunt u haar gerust in de rommelkast zetten. En Albert Halma is er trots op, dat zijn „stiel” nog wordt uitgeoefend, zoals hij het van vader Roelof en zoals die het van de laatste der Aleva’s leerde, het klokkenmakersgeslacht dat in 1727 de oude werkplaats in de Vissteeg kocht en daar een klokkenmakerij stichtte. Duizenden klokken zijn er sedertdien de wereld ingegaan; letterlijk de we reld in, want toen dit beroep op zijn hoogtepunt stond, vonden honderden van de produkten uit de Jouster Vissteeg him weg naar verre landen. En nog is er aan de export niet helemaal een einde gekomen. Halma zowel als de De Vriezen verzenden menig „stoeltje” en „schipperke” naar de Ver. Staten, waar nog altijd grote belangstelling bestaat voor dit produkt van de Friese nijver heid. En gelukkig voor het bestaan van de „laatsten der Mohikanen” neemt nu ook in het eigen gewest de belangstelling voor de degelijke uurwerken weer toe. Er is vooral veel vraag naar de stoel- tjesklok, die men beter in het interieur hiele folk. Yn ding sa: Bouboeren op ’e klaei: 113. Bouboeren yn ’e feankoloniën86. Greidboeren: 100. Mingde bidriuwen( lichte groun)107. Nationael ynkommen: 110. Leanpeil: 110. De forhaldingen wiene doe dus aerdich gelyk, allinnich de feankoloniën makken doe net in bést jier. Twa jier letter, dus yn 1954/55 hat men dyselde for- hAldingssifers wer makke. En hwat blykte doe? It nationael ynkommen wie omheech roun oant 124, de leanen oan 125. Dér siet dus in matige forheging yn. En hoe wie it nou by de boere- bidriuwen? De greidboeren sakken fan 100 oant 89, de bouboeren fan 113 oant 59 en de boeren yn de feankoloniën fan 86 oant 57. Sjoch, dit leare de offisiële sifers. En hjir stean wy foar. Alderearst de re- gearing, dy’t fan dit alles op ’e hichte is. Mar ek üs hiele folk. Hwant gjin regearing sil dit probleem oplosse kinne as yn it folk seis gjin bigryp is foar de nuodlike situaesje fan it agra- rysk bidriuw. Ek in efterütgeand bi- driuw kin in hiele tiid driuwende bliuwe, wy witte dat allegearre wol. In pleats fait daliks net om, dat kin jierren duorje. Mar hja wurde Aid en ütsloerd, de iene nei de oare, as it sa fierder giet. Hwer moatte op sa’n wize de nije pleat- sen weikomme? It is dochs in nationael bilang, dat de lanboubidriuwen har wurk dwaen kinne, dat ek hjirre de arbeid op moderne wize binut wurde kin. Of sjocht men der heil yn om de boel mar fortüteazje to litten Is dat in Frysk bilang of in nationael bilang? En dêrom jitteris de fraech: Hwer moatte de nije pleatsen weikom me? Jow der nou ris in earnstich an- dert op. Oant nou ta is de BrAnassu- ransje de iennichste sollisitant. Tj. de J. Wegens overbevolking der CVO-school te Bolsward heeft deze vereniging aan de Ver. voor onderwijs op Geref. Grond slag bericht, dat wegens plaatsgebrek de kinderen der Gereformeerden op na der te bepalen datum de school moeten verlaten. Zeer waarschijnlijk zal het stichten van een tweede Christelijke school hiervan het gevolg zijn. enigszins heeft gemoderniseerd door on derdelen op de fraisbank te vervaar digen. Dat is het bedrijf van de gebroeders Nanne en Sipke de Vries, twee nog jon ge kerels, die de fijne knepen van de klokkenmakerskunst leerden van hun vader Wieger, die het op zijn beurt van zijn vader overnam. Zij hebben opdrach ten bij de vleet en zouden nog meer or ders kunnen afwerken, wanneer zij er toe zouden kunnen besluiten fabrieks- uurwerken in de fraaie kasten te plaat sen. En dat nu juist stuit deze jongelieden tegen de borst. Zij willen koste wat het kost de oude vorm handhaven niet al leen, doch ook de vervaardiging van het hart der oude vertrouwde staart-, stoeltjes- en schippersklokken willen zij in eigen hand houden. Dat betekent echter, dat de produktie niet gemakke lijk' kan worden opgevoerd, want ten slotte kost het zo’n vier tot vijf weken om één van die onvolprezen kunst werkjes te vervaardigen. De liefhebber weet nu meteen waarom er een stevige prijs voor zo’n uurwerk moet worden betaald: telt u de werkuren van deze vaklieden maar en bedenkt dan tevens, dat ook de schilder Roelof Otter uren lang werk heeft om de fraaie dorps gezichten en de typische symbolen op deze klokjes te schilderen. Ook dat zijn ware kunststukjes. Otter maakt ze nu al bijkans een halve eeuw en zijn werk heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat de Jouster klokken een grote faam hebben gekregen. Als een eeuw geleden. En dan is er nog iemand in de Vlecke', die zijn hart verpand heeft aan de „pake-klok” en die ongetwijfeld met vreugde heeft ervaren, dat de moderne mens zich meer en meer tot de oude vertrouwde hangklok voelt aangetrok ken. Wij bedoelen de afstammeling van een zeer ,,fomeamd” klokkenmakersge- slecht: Albert Halma, de man, die zijn beroep altijd in hoge ere heeft gehouden en die nooit heeft willen aannemen, dat de belangstelling voor zijn produkten zou verdwijnen. Hij wist dat, als hij maar Nederlandse margarine voor Hongaarse vluchtelingen. De Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten, waarbij achttien margarineproducenten zijn aangesloten, heeft besloten om 30.000 kilo margarine beschikbaar te stellen voor de Hongaar se vluchtelingen. De zending zal medio deze week met een convooi van het Ne derlandse Rode Kruis naar Wenen wor den gestuurd, waar het zal worden over gedragen aan het Internationale Rode Kruis. Groter kolengebruik. De elektrische centrales en de cokesovens gebruiken steeds grotere hoeveelheden kolen. Ons land, dat in 1953 17.3 miljoen ton ko len gebruikte, zal dit jaar 18.5 miljoen nodig hebben. Verwacht wordt, dat de Limburgse mijnen in die stijgende be hoefte niet zal kunnen voorzien. kade trachten de Russen een paar klei ne verzetshaarden, die nog zijn overge bleven, te vernietigen. Verschillende vluchtelingen (zaterdag kwamen er nog 2000 in Oostenrijk aan) hebben bevestigd, dat de Sovjets een „hongeroffensief” hebben ingezet. Hon garije en Boedapest vooral, heeft bijna geen levensmiddelen, brandstof en mu nitie meer. In de hoofdstad zijn slechts enkele winkels open, maar zij hebben geen voedsel om te verkopen. De herhaalde oproepen van Radio-Boe- dapest, dat iedereen het werk moet her vatten, hebben weinig uitgehaald. On danks de belofte, dat ieder, die weer aan het werk toog een voedselpakket zou krijgen, hebben slechts zeer wei nigen (in Boedapest maar 25 aan deze oproepen gehoor gegeven. Het lijkt er veel op, dat de Hongaren, nu gewapend verzet nauwelijks meer mogelijk is, door middel van de alge mene staking weerstand bieden tegen de Russische overheersing. In een gesprek, dat we hierover onlangs met enkele antiquairs mochten hebben, kwamen deze tot de eensluidende uit spraak, dat vooral de waarde, die de bezitters aan de oude vertrouwde staart -en stoeltjesklokken hechten, zo groot is, dat deze bijna niet door de handelaren in antiek zijn te bezetten. Er is een tijd geweest, dat de secure hangklokken vele woonkamers sierden. Dat was de tijd, toen de klokkenmake rijen in Joure vanouds hét centrum van de Friese klokkenindustrie de orders nauwelijks konden verwerken en er in het nijvere centrum van Hasker- land zo’n veertien bedrijfjes werk ver schatten aan bijna honderd bekwame handwerkslieden. Dat is nog geen hon derd jaar geleden. Van vader op zoon. Dat waren typisch genoeg twee bedrij ven, waar het edele beroep al het langst was uitgeoefend en waar de kunst van het fijnzinnige „nifelwurk” tientallen en tientallen jaren van ader op zoon was overgegaan. En nog houden die beide bedrijven het oude, eerzame beroep in stand, zij het dan, dat de één het rugtrekken van de Russische troepen toe, maar eerst nadat „orde en rust” In Hongarije zijn hersteld. Voorts beloofde hij een groot aantal her vormingen, waartoe de door de Russen af gezet te regering-Nagy ook al had be sloten. Hij zei o.m. dat het Kossuth- embleem in ere zal worden hersteld, dat de militairen weer zullen worden gestoken in de traditionele Hongaarse uniformen en dat er een „volkspolitie” zal worden gevormd die de geheime politie moet vervangen. Hoewel het er zaterdag op leek, dat de weerstand van de Hongaarse vrijheids strijders nagenoeg was uitgeblust en de hongerblokkade van de Russen het ver zet meer schade toebracht dan de tanks veranderde de situatie zondag weer. Vooral in de provincie Györ werd zwaar gevochten. In de stad Dunapentele, ten zuiden van Boedapest, trachtten de vrijheidsstrijders het enorme ijzer- en staalbedrijf in het centrum op te blazen. Zij leverden felle gevechten tegen massale Russische tankaanvallen. In de Boedapester voorstad Ujpest hiel den verzetslieden ondanks zware be schietingen van de Sovjets, stand. Ook in de hoofdstad zelf werd zondag nog gevochten: een aantal arbeiders stak op het Donau-eiland Csepel veertien Russische tanks in brand. Op dit eiland na is het in Boedapest rustig in zoverre, dat er niet meer wordt gestreden. Door een hongerblok- agenda gezet voor de gewone zitting, die gisteren begon. Dit betekent, dat elke afgevaardigde deze kwesties op ogenblik ter sprake kan brengen. Over de onderhandelingen tussen Ka dar en Nagy, die precies 24 uur aan het hoofd heeft gestaan van een gema tigde regering, die de instemming had van het Hongaarse volk, is officieel nog niets bekend. In een radiotoespraak heeft Kadar zijn voorganger heftig aangevallen en hem zwakheid verweten. Nagy’s zwakheid was een politieke zonde, zei hij, want zij opende de weg voor de contra-revo- lutionairen, hoewel dit niet in de be doeling van Nagy lag. Nagy zowel als Kadar zijn titoïsten. Kadar zegde onderhandeling over te- Dit zijn ze nu de bijzonder fraaie stoel tjesklokken, waarnaar nog altijd veel vraag bestaat, in het bijzonder in de „States”, zoveel vraag zelfs, dat er bij lange na niet aan kan worden voldaan. HWER MOATTE DE NIJE PLEATSEN WEIKOMME? De tragyske en spannende dagen, dy’t wy trochmeitsje op ynternationaal ter rein twinge de eagen fan alle minsken foar in tiid nei de greate wrAld. Mei alle rjucht en reden, hwant hwat der bart is yn omfang en bitsjutting fier- wei it bilangrykst. Heech gean de weagen fan ünrjucht, barbarisme en steatsalmacht om it lytse skipke fan it minsklik hert, dat dit alles forneare moat en him net by steat fielt in oplossing to finen foar dit ünt- saglik dramatysk probleem. Machteleas moatte wy it oansjen en sa graech soene wy it de lytse jonge neisizze, dyt spon taan by syn heit opfleach en röp: „Wy moatte der hinne, heit!” Mar it kin net, wy moatte weromfalle op de twadde liny fan Reade Krüs en flechtelingenkomité’s, fan bidden en of- ferjen, fan hoopjen en wachtsjen. Wy hawwe gjin oare kar..de hurde reali teit twingt üs it wiere bernewurd to negearen. En it libben giet hoe bistiet it troch, üs wurk en üs eigen probleem fergje üs alle üren op in antwurd. Wy moatte wer oan ’e gong. Ja, winlik is hjir ek it iennichste to finen hwat wy dwaen kinne om de tastAnnen yn it lyts en great to’n goede to biynfloed- zjen. Hjir om üs hinne de frede en it rjucht, de goede miening foar mekoar oer, to forsterkjen is in bydrage lever- jen foar de maetskiplike frede, dy’t der- jinsen sa wreed forsteurd is. Persoanlik ünrjucht liedt fakentiids ta forbittering, maetskiplik ünrjocht docht dit jit folie mear. Wy hjir yn dit lytse lantsje, by oaren sa bifoarrjuchte, hawwe de plicht mei soarch nei to gean hoe’t wy de maetskiplike frede bihAlde en forsterkje kinne, omdat hjir it bigjin leit fan de drövige histoarje yn dy fiere kontreijen. En as dat wier is, kriget ek üs lytse, deistige wurk wer bistjutting en is it net sünder sin. Forsinne wy üs net, dan is der hjoed reden om net gerest to wêzen op de situaesje. It mei wier wêze, dat it lAn yn syn gehiel in goede tiid trochmak- ket. It mei foldwaning jaen, dat binam- men de oerheitsorganen folie mear dog- ge om de minsken to helpen en to ske- wielen, foar hwa’t djipper sjocht, groeit yn de kringen fan it plattelAn en it agrarysk folsdiel de ünfrede fan dei ta dei. Dér is ünrêst yn dy rigen en de gearkomsten wurde al langer en roe riger. Sil men as goede bistjürders it ear to lüsterjen lizze nei de al hefti ger wurdende klachten. Sil der mei bi gryp en feitekennis oerlein wurde om wit, dat dit ynstitüt tige skerp de sa- dizze ünderstream fan opstannigens yn goede banen to lieden. Wy hoopje fan herten fan al. Hwant it folk mei net opspjalten wurde yn fijandige partijen of groepen, it moat mekoar forstean, mekoar it libben gunne en meiinoar de fruchten diele fan har mienskiplike ynspanning. NederlAn hat de namme fan in bloeijend lAn to wêzen. Mar kin dat, as tagelyk it plattelAn leechrint? Kin dat, as tagelyk de stêd- den ütdije en forbettere wurde, towyl it doarp en de pleatsen jit driuwe op Aide en forAlderde fuoneminten Kin men dat, as de ynkomsten en kapitael- foarming yn de yndustriële en for- kearssektor op in forbliidzjende wize ta- nimrne, wylst yn de agraryske sektor beide hurd efterüt rinne? Men kin de eagen derfoar wol slute en tinke: Och, dy boeren kleije altyd. dat sil wol hwat tafalle. Mar it minste is dochs wol, dat men, foar sa’n oardiel to uterjen, kennis nimt fan feiten en fêststeande bidriuws- risseltaten. En dizze binne yn de lAn- bou foar eltsenien biskikber. Yn it liedingjaende tiidskrift: Econo misch Statistische Berichten, wurdt op twa manearen sjen litten, hoe’t de for- hAlding tusken de LAnbou en de oare groepen linkendewei wurden is. Aller- earst de netto-ynkomsten binne de léste fjouwer jier gAns efterütgien. By de bouboeren op ’e klaei wie dat fan 518 oant 216. Foar de feankoloniën fan 578 oant 161. Foar de greidboeren fan 244 oant 11 en foar de boerkes op de ming de bidriuwen op ’e lichte groun fan 144 oant 68. En hjir is it léste jier, mei syn min waer, noch net by. Dizze bitrou- bere sifers jowe skerp oan, dat it mei de agraryske bidriuwen de forkearde kant ütgiet. Dizze sifers binne ek op- nomd yn it Foarlopich Forslach fan de Twadde Keamer op ’t LAnboubigreating. Hja binne makke fan it L. E. I. en elk I W.V, UQL Uit .VJlöllLUL Hgc intip Ut BW ken neirydt. Wol men mei kennis fan «aken hjirosr oardielje, dan kin men «k sjen nei in oare rige sifers. Dizze jowe de forhAlding oan tusken de ynkomsten fan de boerehüshAldings en dy fan it perk (2000 jaar voor Chr.). De bijl zal vermoedelijk aan het Fries Museum ten geschenke worden gegeven. Dodelijke aanrijding. Op de Leidsevaart is vrijdagavond de 51-jr. wielrijdster G. M. HandgraafSchaper uit de Van ’t Hofstraat te Haarlem, die onvoorzichtig overstak om de Pijlslaan in te rijden, door een auto aangereden. Zij werd zwaar gewond naar de Mariastichting gebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Koningin terug van vakantie. Kort na zes uur is zaterdagmiddag op het vlieg veld Soesterberg de Dakota geland, waarmee koningin Juliana terugkeerde van haar Siciliaanse vakantie. De Ko ningin, gebruind en duidelijk zichtbaar volkomen uitgerust van deze vakantie, werd op het vliegveld begroet door prins Bernhard. Direct na de aankomst ver trokken Koningin en Prins per auto naar paleis Soestdijk. Deze week komen 500 Hongaren. In de loop van deze week zullen reeds 500 Hongaarse vluchtelingen naar Neder land reizen. Een Nederlandse missie se lecteerde er een aantal in het kamp Judenau ten zuiden van Wenen. Een dergelijke selectie zal nu in het kamp Traiskirchen worden gehouden. Spaarbankkassier gearresteerd. Tiental len bewoners van de Zaanstreek-Noord zijn gedupeerd door de 56-jarige effec tenmakelaar M. de B. uit Krommenie, die door de gemeentepolitie van zijn woonplaats is gearresteerd, wegens frauduleuze handelingen. De makelaar heeft bekend gedurende de laatste acht jaar f 51000 aan effecten en een kleine f 50.000 aan spaargelden te hebben ver duisterd. De B. was in Krommenie en Assendelft een zeer populaire figuur, die een onbeperkt vertrouwen genoot en in tal van bestuurslichamen zitting had. Autobotsing Ibij mist: één dode. Op de Rijksweg tussen Hoevelaken en Voort huizen zijn tijtdens zware mist twee el kaar tegemoetkomende personenauto’s met grote snelheid op elkaar gebotst: De bestuurder van een der wagens werd gedood; zijn mede-inzittende zwaar ge wond. Van de zes militairen in de an dere wagen liepen er vier zwaar letsel op. Alle gewonden zijn in Amersfoortse ziekenhuizen ondergebracht. Een miljoen keer Johnny. De zanger Johnny Jordaan werd gehuldigd omdat zijn miljoenste plaat van de pers kwam. Johnny kreeg een gouden grammofoon plaat. Hetzelfde cadeau kreeg „Tante Leen”, ofschoon er van haar zang „slechts” 250.000 platen zijn versche nen. De Jordaanzang mag dan niet cul tureel zijn lonend is zij vast en zeker wel. Mr. Kortenhorst 70 jaar. Mr. L. G. Kor tenhorst (kvp), voorzitter van de Twee de Kamer vierde gisteren zijn 70ste ver jaardag. De heer Kortenhorst werd in 1925 lid van de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. In 1948 volgde hij mr. Van Schaick op als voorzitter van de Tweede Kamer. Hij is o.m. vele jaren secretaris geweest van de R.K. Werk geversvereniging. 22 leden uit Pencentrum. Tweeëntwin tig leden zijn zaterdag uit het PEN- Centrum voor Nederland getreden, toen een geamendeerde resolutie werd aan genomen over het optreden van Rus land in Hongarije, die hen niet ver ge noeg ging. Het PEN-centrum was in Amsterdam in vergadering bijeen op verzoek van zes leden, die een motie hadden ingediend, gezien - de gebeurte nissen in Hongarije. De heer Fr. Bruinsma te Bolsward heeft met goed gevolg het derde gedeelte van het notarieel examen afgelegd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1