roar GENERAAL GRUENTHER EN ADMIRAAL RADFORD OVER KRACHTS VERHOUDING OOST-WEST KRIS-KRAS door Nederland e üs hjoed p p to sizzen 52eJAARGANG DINSDAG 20 NOVEMBER 195(5 No. 90 PIET. Fan de Martinytoer Gouden filmpjes I Rusland deporteert arbeiders Amerikaanse strijdmacht telt alleen reeds 2.800.00 man Dodelijk ongeval te Makkum STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Russisch leger in Bulgarije Loonsverhoging tl® De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat DER SIT IN BULTE OAN FEST! 3de week november 1906 Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In het platteland komt meer ambitie Voor honden. Op de boerderijen genieten de St. Bernards en doggen de voorkeur, In burgerkringen de terriers. In Sneek werd een ptopaganda-avond belegd voor vrouwenkiesrecht. Het Kamerlid Troelstra verklaarde in de Tweede Kamer, dat de socialisten geen vertrouwen stellen in de minister van oorlog en tegen de oorlogsbegroting zullen stemmen. Verliest minister Staal het pleit, dan zal waarschijnlijk een ka binetscrisis aanstaande zijn. Nadat C. V. O. afwijzend heeft beschikt over het verzoek tezamen een nieuwe Chr. school te bouwen, is het bestuur van de Ver. voor onderwijs op Geref. grondslag gemachtigd zelf stappen te doen om zo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van een eigen school. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Oer mannich ding bistiet in great for- skaet fan mienings en tinzen, mar oer ien ding binne de minsken it nou wol sahwat iens en dat is dat de agraryske bidriuwen by de oaren efteroankomme. Dat stiet fêst en allinnich de Onkundige of dwarse kin dat jit net tajaen. Forline jier is dat al düdlik nei foaren komd en dit jier barre de boeren twa sinten minder foar de molke en binne de opbringsten fan de measte produkten yn de bou fier Onder it normale. Tinkt men derby oan de kommende leansfor- hegingen dan moat men bigripe, dat hjir op in bipaelde wize in oplossing foun wurde moat, sil it net speak rinne. Foar safier it nou de produkten bitreft, dy’t hjir yn Nederlan brOkt wurde of foar de eksport in leanende priis op- bringe, kin men maklik in priisbasis fins. Dy leit dfirre, hwerby de Neder- lOnske mienskip oan it agrarysk bi- driuwslibben de kostpriis fan dy produk ten werombitellet. Aide hinnen wolle jerne yn ’e wal lizze Bolswards Nieuwsblad „Dergelijke rode wapenen,” aldus Rad ford, „maken dat de toestand dreigend blijft en ondermijnen de kans op een terugkeer naar grotere veiligheid”. On der de huidige in de wereld heersende omstandigheden hebben de Verenigde Staten geen andere keus dan om mili tair sterk te blijven. De Amerikaanse strijdkrachten tellen thans ongeveer 2.800.000 man, „uitgerust met de mo dernste wapenen, onder uitstekende aan voerders en verkeren in een hoge mate van paraatheid”. Radford legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten geen sterke strijd krachten in stand houden omdat oorlog onvermijdelijk zou zijn. „Wij bouwen een sterke strijdmacht op omdat de feiten in de wereld rond ons duidelijk hebben getoond, dat militaire zwakte geen vei ligheid kan brengen”. Kortstondige vrijheid voor Amsterdam mer. De Amsterdammer S., die een hem voorwaardelijk opgelegde gevangenis straf moet uitzitten, werd door een op perwachtmeester van de rijkspolitie, be geleid naar het paleis van Justitie te Ek dêrre lizze de swierrichheden net yn it prinsipiële flak, allinnich oer de meast bifredichjende methoade bistiet net al- tyd deselde opiny. Slimmer wurdt it foar dy produkten of dat diel fan de produkten, dy’t üs lAn seis net hoecht to brüken en dy yn it bütenlan de kostpriis net opbringe kinne. Hjir kom- me allerhande mieningen nei foaren. Alderearst is der de kwestje fan de tiid, doe’t it bütenlan foar dy produkten graech de dübele priis jaen woe, mar it regear de produsinten twong om se foar in skrale priis oan de binnenlanske konsumint to leverjen. Sitte der oan dy hannelwize ek konsekwinsjes? En yn it twadde plak: Hwa wit dy prizen yn it bütenlan foar in jiermannich yn it foa ren? Is de ynternationale tastan fan dy aerd, dat men it agrarysk produksje- apparaet in hiel ein ynkoarte kin? Ha wy seis net in groeijende bifolking, dy’t syn konkurrinsje op yndustrieel terrein allinnich mar folhülde kin as se tichteby en tsjin billik© prizen wis binne fan iten en agraryske grounstoffen Wurdt de forhalding troch de ütdijing fan de yn- dustry fan dei ta dei al net sa, dat men it gelykbliuwende kwantum agra ryske produkten nedich halde moat, by need as reserve? Giet it mei de efter- ütgong fan it plattelan ek yn oare op- sichten al net to hurd? Jowe Ingelan en Frankryk üs net in warskógjend foarbyld? En as léste: kin de regearing mei de hantearring fan yn- fier en ütfier, tariven en heffingen seis net hiel hwat korrigearje? Ik tink oan de molke, üs bilangrykste agrarysk produkt. Soe it tydlik op in forliesjaende eksport ütrinne, kin men dan it krêftfoer net in tikje heger tille, sadat de boeren seis dêrmei tige su- nich wurde, omdat it net mear leannet? Fan de praktyske boer mei de regearing net oars forlangje dan dat hja har bést dogge om safolle müglik foardiel üt har bidriuw to heljen. Sit der foar har jit foardiel yn de produksje üt to wreid- zjen, dan bart it grif. It is har taek it sa to meitsjen, dat it bilang fan it Zatetrdagavond te ongeveer 8 uur heeft een auto met 4 jongelui uit Harlingen, die in de richting Makkum-Bolsward reed, bij het passeren van een tegen ligger, de 24-jarige Jitte Jorritsma, bakkersknecht te Harlingen en afkom stig uit Parrega, die op de laan wan delde met Jeltje Attema, zo ernstig aan gereden, dat hij diezelfde nacht nog is overleden. Het slachtoffer werd door de auto mee gesleurd en deerniswekkend gewond. Nadat dr. Bogtstra, die direct ter plaat, se was, de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het St. Ant. Ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar hij later is overleden. Mej. Attema kreeg geen letsel. Naar de schuldvraag wordt een onder zoek ingesteld. De vrijheidsstrijders die thans als vluch. telingen in Oostenrijk aangekomen zijn, vertelden, dat de Russen tijdens de ge vechten het felst zijn opgetreden in de arbeiderswijken. Wanneer één vrijheids, strijder maar een geweerschot loste, werd dit onmiddellijk door een salvo uit de Russische tanks beantwoord. Van daar dat de schade in Boedapest zo ont zettend groot is en enkele arbeiderswijk ken liggen vrijwel geheel in puin. Van alle kanten probeert men thans te vluchten voor het schrikbewind, waar door hele gezinnen uitelkaar worden ge slagen en de chaos nog groter wordt dan ooit. Een jonge machinebankwerker die begin vorige week nog in Boedapest was, vertelde dat de Russen kolonnes vormen en daarmee de mannen in be paalde stadsdelen bijeendrijven op een plein, dat geheel met mitrailleurposten en tanks omgeven is. In gelederen van vier worden dan d,e mannen naar de dichtsbijzijnde stations gedreven, waar met Russische militairen bemande trei nen gereed staan, die hen met onbeken- I de bestemming wegvoeren. Russische troepen zijn zondag in Bulga rije aangekomen „om het land te behoe den voor ongeregeldheden zoals die in Polen en Hongarije hebben plaats ge had”. Ofschoon Bulgarije lid is van het pact van Warschau, heeft het tot nu toe geen rode troepen binnen zijn grenzen gehad. Volgens de berichten uit Sofia, zijn de Russische eenheden per schip over de Zwarte Zee vervoerd en geland in Var na. Vandaar uit hebben zij zich langs r de zuid-oostelijke grens in de richting van Turkije verspreid. Toch schijnen zij niet van plan te zijn zich tegen Turkije lid van het Atlan tisch Pact te richten. Zij hebben ken nelijk de opdracht eventuele binnenland se onlusten de kop in te drukken. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Leeuwarden. Toen hij bemerkte, dat het uniform van de opperwachtmeester ach ter een deur bleef haken, wist hij zich los te rukken en rende de straat op. Twee leden van de parketwacht konden nog in de onmiddellijke omgeving van het gerechtsgebouw de ontvluchte grij pen. Aantal kerken veroordeelt Britse actie. In een boodschap aan het Nederlandse volk hebben de Ned. Herv. Kerk, de Evang. Lutherse Kerk, de Alg. Doops gezinde Sociëteit, de Remonstrantse Broederschap, de Unie van Baptisten gemeenten, de Evang. Broedergemeente en de Oud-Katholieke Kerk de Russische onderdrukking van Hongarije veroor deeld en tevens stelling genomen tegen de Brits-Franse actie in Egypte. lün lykop rint mei it bilang fan de boer seis, dan binne de maetrigels goed en jowe effekt. Is it oarsom, dan is in leger fan ambtners nedich en birikt men syn doel lang net. De jierren 1930 ’35 hawwe dat genöch leard. Mar op de eftergroun fan al dizze fra- gen is der lykwols ien, dy’t op it heden folop yn de bilangstelling stiet en der ek jit in moai skofke yn bliuwe sil en dat is; Moatte wy mei dizze en kom mende dingen foar eagen d,er net oan meiwurkje, dat de boerebidriuwen alle- gearre sosiael-ekonomyske bidriuwen wurde dy’t forantwurde binne? Hwant hoe dan ek: De regearing sil lieding jaen moatte oan dizze saek, op eigen krêft rédt de boerestan it net. Ek hjiroer binne de lju it wol ies. It leit yn üs bidoeling yn in rige artikeltsjes it pro en kontra fan bipaelde ynsichten ris wer to jaen, hwerby wy ek üs eigen yn. sicht nei foaren bringe sille. De bydra- ge oan de mieningsfoarming, dy’t hjir- mei bisocht wurdt to jaen is krekt dêrom nedich omt men der net ütkomt mei greate wurden en mismoedige oan- klachten, mar allinnich mei ienriedige opbouwende plannen. Dizze plannen moatte ek de oare stannen en groepen oansprekke, hwant hja kinne troch de boeren allinnich net ta ütfiering brocht wurde. Dat men derby net op de stipe fan alleman rekkenje mei is düdlik, mar de reëele bütensteander, dy’t biseft, dat üs lan libje moat fan yndustry en lan- bou beide, sil wol woun wurde moatte. En dy sil, omt hy op in billike wize der ek ta bitelje moat, graech witte wolle, hoe en hwerom dat sa moat. Nou wol ik earst yn it foar sizzè, dat de regearing by de priisfêststellings nef- fens de birekkeningen fan it Lanbou- Ekonomysk Ynstitüt altyd al ütgien is fan bidriuwen, dy’t hja sosiael-ekono- mysk forantwurde achtet. Gjin inkelde L. E. I.-birekkening fan lyt»a bidriuwMi is dflrby brükt. Dat wol le wy mei klam sizze. De tsientüzenen bidriuwen, lytser as 7 H.A. komme net foar kostpriisbirekkeningen yn oanmer- Ook Afsluitdijkroute dient E-weg te zijn. In een gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Fries land werd besloten, een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat te sturen met het verzoek stappen te on dernemen voor aanwijzing van de route over de afsluitdijk als E-weg. In een vergadering van de K.v.K. van enkele weken geleden had een der leden het balletje weer aan het rollen gebracht, waarna belanghebbende instanties in de provincie zich andermaal met de zaak bezig hielden. Prinses Beatrix beschermvrouwe lande lijke ruiters. Van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Rij- verenigingen is bericht ontvangen, dat Prinses Beatrix beschermvrouwe van deze dertig jaar oude organisatie is ge worden. In kringen van deze organisatie wordt dit beschouwd als het grootste geschenk sedert de oprichting. Aannemer in arrest wegens knoeierij. Onder verdenking van het plegen van valsheid in geschrifte is door de Apel- king. Mar it fraechstik fan dy bidriu wen is der lykwols bilangryk genóch foar om it net foarby to sjen. Hwant de oandacht fan it greate publyk, dat hjir via de regearingspolityk yn bihelle wurdt, sil rekken en forantwurding freegje fan alles, hwat harren sinten komt to kostjen. Hja sille freegje, oft mei dit jild wol op in effisiënte wize buorke wurdt en hyltyd wer sille hja dan wize op bidriu wen en bidriuwkes, hwer’t de ekonomy to min it wurd hat. It liket my logysk ta, dat it Nederlanske folk freegje sil: Binne dy boerebidriuwen wol goed fan opset en ek: Binne dy boeren wol goede faklju, dy’t in bidriuw yn alle opsichten goed liede kinne. Beide fragen komt men net by lans. Rjuchten bringe plichten mei. Hwa’t it iene wol, kin it oare net öfwize. De tiid is foarby dat it boerefolk mei de arbei ders op eigen aventür buorke foar in wrüld mei frije konkurrinsje en frije prizen. Dy frijheit is foarby en komt ek, nei myn miening net wer. It boerefolk is mei de oaren forboun yn ien Neder- lansk sosiael-ekonomysk bistel, hwer’t noarmen foar lean en priis oan ten grounslach lizze. Wy pleitsje al jierren foar in gelikense bihanling fan arbeid en kapitael yn de agraryske sektor. Gelyk mei de oaren. Mar dan is it ek logysk, dat dy oaren freegje oft men de bidriu wen en de bidriuwslieding ek op in for antwurde peil brocht hat. En dan sil men der net foarwei komme kinne ek de situaesje fan de tüzenen bidriuwen ünder eagen to sjen, dy’t neffens greatte en ^utillaezje, neffens praktyske en theoretyske bikwamens ünder de mjitte bliuwe. De absolute frijheit yn dit op- sicht is maetskiplik net mear to fordi- genjen. Hja bistiet yn alle oare bidriu wen ek net mear. Hja hat ek yn de boerestan har tiid hawn. Generaal Alfred M. Gruenther heeft dinsdag j.l. in het hoofdkwar tier van SHAPE te Parijs op een afscheidspersconferentie ver klaard, dat de .NATO-strijdkrachten thans vier tot vijfmaal zo sterk zijn als toen Generaal Eisenhower in 1951 het bevel aan vaardde en dat reeds gedetailleerde plannen uitgewerkt zijn die ogenblikkelijk ten uitvoer kunnen worden gebracht. Gruenther begon zijn verklaring met er op te wijzen, dat velen het pessimistische standpunt innemen dat de NATO op het punt staat ineen te storten. Hij liet er op volgen, dat de jongste gebeurtenissen de bevestiging hebben gebracht dat de bestaande defensieve uit rusting wezenlijk gezond is en niet kan worden ingekrompen. doornse politie aangehouden de 33-jarige aannemer M. B. De man zou als onder aannemer personeel hebben uitgeleend voor een groot bouwwerk en daarbij meer werkuren hebben gedeclareerd dan er in werkelijkheid zijn gemaakt. Lange afstandsgas voor gasvoorziening tegen 1960. De minister van Economi sche Zaken, prof. Zijlstra, heeft don derdagavond in de Tweede Kamer voor speld, dat het lange afstandsgas tegen 1960 grotendeels zal voorzien in de gas voorziening in ons land. Er kan nu weer een verhoogd aanbod van aardgas wor den verwacht van de Nederlandse Aard- •jliemaatschappij, dat het huidige aan lood van 400.000 M.3 tot bijna 600.000 M.3 ,ier dag zal opvoeren. /.-jarig meisje verdronken. De 5-jarige j Annie Klappe te Ramspol is terwijl ze met een vriendinnetje aan de loswal .peelde te water geraakt en verdron gen. Met een dreg wist men ze spoedig ■p te halen, doch de levensgeesten wa- len toen reeds geweken. Deel van vliegtuigwrak gevonden. De vissersboot HA 14, schipper Koornstra, is de haven van Harlingen binnengeko men met een reel van een vliegtuigwrak De garnalenvissers hadden het op de Waddenzee gevonden. Communistenlectuur bij vluchtelingen bïnnengesmokkeld. Onbekenden hebben kans gezien communistische lectuur bin. nen te smokkelen in de Julianahal te Utrecht, waar de Hongaarse vluchtelin gen verblijven. De Utrechtse politie heeft de contröle aan de ingang van het Jaarbeursgebouw nu verscherpt. Ook rondom het gebouw patrouilleren politie mannen, die opdracht hebben de binnen komenden nauwkeurig te controleren. Zeldzame etsplaten van Remlbrandt te ruggevonden. Vijfenzeventig buitenge woon zeldzame koperen etsplaten van Rembrandt, die al 25 jaar als verloren werden beschouwd, zijn terecht. De zeer kostbare platen doken op uit de verza meling van de advocaat Robert Lee Humber in Raleigh, (Noord-Carolina), die de platen „helemaal vergeten” was. onze flanken te richten. Als in het Mid- den-Oosten geen vergelijk tot stand komt, zal dit een nadelige invloed op de verdediging van Europa uitoefenen. Dezelfde dag sprak in Washington Ad miraal Arthur W. Radford, voorzitter van de Amerikaanse Chefs van Staven, voor een vergadering van militaire art sen. Hij zeide dat de opstand in Hongarije en Polen het bewijs levert, dat de Sovjet Unie niet langer „de hoop, die deze vertrapte volken voor de vrijheid koes teren, voor de buitenwereld kan verber gen”. Radford zeide dat de Sovjets al jaren lang „alles verdoezelen en hun binnen landse moeilijkheden afwentelen op de volken, die zij onderdrukken”. Door de opstand in de vazallanden, aldus Rad ford, is voor een ieder de politiek van het Kremlin aan het licht getreden om met behulp van militaire macht haar doelstelling van „één alles omvattende rode wereld” te bevorderen. Het dramatisch gebeuren in Polen en Hongarije is een uitvloeisel van „de wil en de drang van het volk naar een grotere mate van nationale onafhanke lijkheid en rechtvaardigt de ernstige aandacht die door de Verenigde Staten hieraan wordt geschonken”. Hij zeide daarop tot zijn gehoor, dat bij de Sovjet Unie een verandering van tactiek heeft plaats gevonden, maar geen verandering ten opzichte van men selijke waarden” bij haar streven naar wereldbeheersing. Terwijl de macht der communisten in wezen op wapengeweld berust, aldus Radford,, wijzigt het Krem lin gewoonlijk „zijn tactiek in overeen stemming met de mate, waarin de com munistische expansie weerstand onder vindt”. Radford wees er op dat de Sovjet Unie „de situatie in Hongarije ook met andere middelen dan bruut geweld trachtte te redden” maar wat zij daar aanbood, was De waarde van de koperplaten wordt duidelijk, als men beseft dat er slechts 6 andere originele etsplaten van Rem brandt bestaan in de gehele wereld. Kleine oorzaken. Na een schoorsteen brand is de schuur bij de boerderij van J. H. Schep aan de Trentweg te Willige- Langerak door het vuur verwoest. Het vee kon worden gered. Dr. Drees opende laboratorium van Uni lever. Minister-president dr. W. Drees heeft vrijdagmorgen in Vlaarlingen het Unilever Research Laboratorium offi cieel geopend. Het doel van de onder zoekingen in het laboratorium is het verbeteren van bestaande produkten en het vinden van geheel nieuwe. Noord-Oostpolder wordt in 1959 voltooid. De minister van Waterstaat en Verkeer heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat de laatste uitgife van boerderijen in de Noord-Oostpolder in 1959 zal ge schieden. Op 1 januari 1960 zal de pol der geheel voltooid zijn. Inpoldering Markerwaard wordt be spoedigd. De inpoldering van de Marker waard zal worden bespoedigd. Het zaï 9-11 jaren duren voordat dit werk klaar is, waarmee het Ijsselmeer dan haar uiteindelijke vorm zal hebben gekregen. Als de Markerwaard gereed is, zal de afstand Amsterdam-Zwolle via Flevo- stad met 20 kilometer zijn bekort. Landbouwbeleid nog dubieus. Er is in de ministerraad nog geen overeenstem ming bereikt over de te voeren land bouwpolitiek. Reeds gedurende de kabi netsformatie zijn hieromtrent moeilijk heden gerezen. Er waren toen verschil len van mening over de wijze, waarop steun aan de landbouw moet worden verleend: door middel van subsidies en door verhoging van de rijksbijdrage aan het Landbouw-Egalisatiefonds of dooi het toestaan van een verhoging van de prijzen van de landbouwprodukten. Voor afschaffing kwitantiezegel. Krach tige argumenten voor afschaffing van ’t kwitantiezegel zijn door verscheidene Tweede Kamerleden in de afdelingen, aangevoerd. De totale lasten, die aan het bedrijfsleven met het kwitantiezegel worden opgelegd als gevolg van de ad ministratieve verrichtingen en moeilijk heden, zijn veel groter dan de opbrengst van deze heffing voor de schatkist is. Bovendien is er een ongelijke behande ling van verschillende stukken, die als bewijs van betaling gelden. Vandaar de aandrang op minister H. J. Hofstra, om het kwitantiezegel af te schaffen. Twee arrestaties in Haarlem. De Haar lemse recherche heeft twee Haarlemse kooplieden, de 42-jarige E. K. en de 35- jarige J B. D. aangehouden, die 1100 kg bronsslijpsel, ter waarde van f 2700 gestolen hebben bij de N.V. Blokmetaal in de Waarderpolder. K. heeft bekend het slijpsel vervoerd te hebben; D. ont kent alle schuld. Zeer geacht soldaatje ’k Hoorde vaak je praatjes Over ’t traktement Als ik met een gulden Daags je handje vulde, Zei je: wat een krent. Wie kan zo rondkomen, Jullie hoge omes, ’t Is me goed bekend, U weet zelf dat ’t waar is, Telkens bij ’t salaris Maar weer tien procent. Heus, geacht soldaatje, ’k Stem toe, onze gaatjes Worden goed gevuld. Maar ’k moet je er op wijzen, Jij hebt gratis reizen, Je hoeft niet in de schuld. Jij kunt gratis wonen, Volop kuch en bonen, Kleren ’t beste spul. Niet zo nijdig bassen, Zeg ’k wil jou verrassen, Eventjes geduld Kijk es aan soldaatje, De goede Vader Staatje, Vindt je een reuze vent. En je chef-minister Hij besloot eergister Weg met alle ellend' Maak niet weer bombarie Ingang: januari Niemand meer ontstemd Wat er daags dan bij komt? Jongens wat een rijkdom Vijf en twintig cent! Hij verklaarde, dat de NATO in de al lereerste plaats ten doel heeft agressie te voorkomen en dat het grootste ge vaar in de huidige kritiek hierin ligt, dat de Sovjetleiders zouden kunnen gaan menen, dat als zij tot een aanval zouden overgaan, bij geen tegenstand zouden ontmoeten. De organisatie is thans zo sterk, dat zij tot represailles kan overgaan, waar bij vooral moet worden gedacht aan het belangrijke feit, dat zij in staat is vijan delijke vliegtuigen op hun bases te ver nietigen, aldus Gruenther. Of wij in staat zullen zijn bij voortdu ring deze sterkte in stand te houden, hangt van de ontwikkeling van de lucht macht af. Er is geen kans op een ver mindering van de spanning of op een mogelijkheid, dat een begin kan worden gemaakt met de ontwapening voordat de Russen akkoord gaan met een in spectie uit de lucht die alleen aan beide partjjen een waarborg kan verschaffen tegen een verrassende aanval. Gruenther verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de Amerikaanse regering, ondanks de huidige kritieke toestand, de NATO als een belangrijk onderdeel Van haar buitenlandse politiek be schouwt en daaraan trouw zal blijven. Ik meen dat dit ook bij andere landen het geval is. Ik heb, zo zeide hij, de meeste leden- landen van de NATO tijdens de huidige kritieke periode bezocht en ik trof in Verantwoordelijke kringen nergens eni ge neiging aan om de organisatie als Van nul en gener waarde te beschouwen. Op een hem gestelde vraag ant woordde Gruenther, dat als de Sovjet Unie ’t Westen met raket- wapens zou aanvallen, zij ons vermogen om tot vergelding over te gaan niet zou vernietigen en dat, even zeker als de dag op de nacht volgt, een tegenaanval zou volgen en de Sovjet Unie ver nietigd zou worden. Voorts werd Gruenther de vraag gesteld of de overbrenging van Franse troepen haar Algerië en van Frans-Britse troe pen naar het Midden-Oosten de NATO- strijdkrachten in West-Duitsland zoda nig had verzwakt, dat Europa niet meer met succes te verdedigen zou zijn. Ik geef toe, aldus Gruenther, dat wij op 't ogenblik niet over het minimum aan. tal grondstrijdkrachten in Europa be schikken. Deze kwestie zal evenwel de Volgende maand in de vergadering van de Ministersraad van de NATO bespro ken worden. „Het Midden-Oosten is geen gebied, waar wij onze verantwoor delijkheid zullen inzetten, maar het raakt ons indirect. Wanneer onze flank bedreigd zou worden dan zou dit een zeer bepaalde invloed op ons handelen hebben,” aldus Generaal Gruenther. „Ik mag er echter wel de aandacht op vesti gen, dat door de versterking van ons front de vijand zich gedwongen zag zich door middel van ondermijnende acties op geen werkelijke oplossing maar, ik I ben er overigens geenszins van over tuigd, dat zij daar werkelijk een oplos sing wensen,” zo voegde hij er aan toe. De Russische bedreiging bestaat uit „een handig en arglistig mengsel van militaire, politieke, psychologische en economische maatregelen”. De commu nisten, zo vervolgde hij, hebben het con flict in hoge mate verscherpt door het veranderen en combineren van allerlei maatregelen, vaag zich verbergend ach ter een vriendelijk lachend masker. Radford beschuldigde de Russen „ar moede, beroeringen, tweedracht en mili taire macht te gebruiken om de door hen erkende doelstellingen te bevorde ren”, maar hun geliefkoosde en meest doeltreffende wapenen zijn „ondermij ning, verraad, sabotage en de grote leugen”. Uk W'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1