Hoe zal Rusland inwendig reageren op het gebeurde in Hongarije? 52e JAARGANG VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 No. 91 Buitenlands Overzicht Chroesjtsjef: van glimlach tot grijns Zilveren filmpjes Tito meent dat er twee stromingen zijn op het Kremlin EEN GROTERE ACTIE DAN OOIT TEVOREN! STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De JAC”-St. Waas-adie WAC slaat weer op de trom en 4e week november 1931 is „WAC” is veel de Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Meubelfabriek H. Lotstra, Grote Dijlak- ker 9, houdt totale uitverkoop, wegens sloping van het pand, ten behoeve van de bouw der R.K. Kerk. Prof. Reid, de uitvinder van het rook- loze kruit, in de ouderdom van 81 jaar overleden. Te Achlum is een knapenvereniging op gericht, genaamd „Samuël”. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Wie Dat EEN FONKELNIEUWE VOLKSWAGEN. As de greatste de béste binne, hoecht men der net lang nei to sykjen Febr. 1932 kunnen 170 gezinnen in de Wieringermeerpolder worden geplaatst. Alleen gezonde en physiek sterke ge zinnen komen in aanmerking. Het uur loon zal f 0.35 f 0.40 bedragen, de huishuur f 3.f 3.50 per week. meen is ontstaan. De dwang welke als een juk werd gevoeld personifieerde zich in de figuur van Stalin, zodat de Rus sische leiders toen zij enigszins aan deze vrijheidsdrang wilden tegemoet komen, begonnen met de verguizingscampagne van de dode Stalin en met de bestrijding van de persoonsverering. Veel verder is men in de Sovjetunie zelf nog niet ge komen. le. 2e. 3e. 4e. 5e. 6e. 7e. 8e. 9e. 10e. Bolswards Nieuwsblad ra De gemeente Hindeloopen heeft rapport ontvangen van architect Baart over het schuinhangen van de Westertoren. Architect Baart adviseert de fundamen ten op te graven om te zien in welke staat deze verkeren. zouden slaan, maar als klap op vuurpijl als hoofdprijs: Nu de hoogspanning, welke de laatste weken in de wereldpolitiek geheerst heeft, iets verminderd is, vragen- velen zich af of we weer zullen terugzinken in een periode van koude oorlog zonder meer. Of dat er in die weken iets gebeurd is, dat een wezenlijke verandering in de internationale verhoudingen heeft gebracht. Het is nog te vroeg om daarover een oordeel uit te spreken, maar er zijn wel een paar feiten naar voren gekomen, waarop de aan dacht dient gevestigd te blijven. De wereld zit eigenlijk nog op iets te wachten, n.l. op de terugslag der gebeurtenissen van de laatste weken in Oost-Europa op de verhoudingen in Rusland zelf. Het mag dan nog zo rumoerig zijn in de internationale toestand, Sint Nicolaas komt toch! En in Bolsward komt hij ook. Wegens de invallende vorst, moest de Sint er van afzien met de stoomboot te komen. Nu zal hij op de ouderwetse manier per paard arriveren. Maandagmiddag heeft H. M. de Ko ningin onver wacht een bezoek gebracht aan de Hongaarse vluch telingen in de Julianahal van Jaarbeurs te Utrecht. De foto toont ons H. M. in de kin- der-afdeling, waar zij door de Hon gaarse kinderen werd toegezongen. Geheel rechts de commandant van de afd. Utrecht van het Roode Kruis, Dr. A. Vrij- landt, naast hem de voorzitter van het Roode Kruis, Ir. F. C. C. Ba ron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. gesproken. Zelfs Nehroe, die zowel in buiten- als in binnenland veel kritiek heeft moeten slikken inzake India’s slappe houding in tegenstelling tot die in de Egyptische kwestie ten op zichte van de Russische terreur in Hon garije, is nu voor hét zenden van waar nemers naar en het houden van vrije verkiezingen in dat rampzalige land. De mogelijkheden voor een vrij nauwe samenwerking tussen Amerika en India worden steeds groter Nehroe gaat binnenkort ook te Washington op be zoek en dat is een winst uit de ge beurtenissen der laatste weken, maar het zal Hongarije toch niet helpen. Want er is geen natie, welke er aan denkt het risico van een wereldoorlog te aan vaarden door gewapend ingrijpen in Hongarije. In de Hongaarse kwestie heeft de V.N gefaald en het is nog de vraag of ze gelukkiger zal zijn in die van het Mid den Oosten. Wel is het V.N. politieleger nu voor een gedeelte in Egypte, maar te Kairo deelt Nasser, die Israël met Russische hulp naar het leven stond, maar met dezelfde hulp nu van Israël zowel als van Parijs en Londen schade vergoeding eist, nog de lakens uit, en hij heeft nog zijn aanhang in andere Ara bische staten, al is er daar ook enige bezinning merkbaar en verzette men zich tegen het ingrijpen van Russische vrijwilligers in de strijd. De toestand blijft er explosief en men vraagt zich af wat er zal gebeuren als de Engels-Franse troepen onder Ame rikaanse druk Washington wenst W.- Europa niet bij te springen in het olie tekort dat dreigt door de sluiting van het Suezkanaal, voor die troepen terug getrokken zijn weer naar him bases terugkeren. Definitieve oplossingen der Israëlisch- Arabische en de Suez-kanaal-kwesties lijken in ieder geval nog lang met in zicht. De laatste weken van spanning hebben meer dan ooit de behoefte doen gevoe len aan een boven-nationaal orgaan, dat beschikt over afdoende machtsmiddelen om het internationale recht te handha ven, maar hoe krijgt men dat in een wereld, welke ideologisch zozeer ver deeld is, dat men eigenlijk geen ge meenschappelijke normen voor dat inter nationale recht meer erkent? Nog geen 24 uur na het vredelievend gebaar van Moskou met zijn ontwape ningsvoorstel maakte Chroesjtsjef op twee recepties te Moskou de Westelijke diplomaten en hun landen uit voor alles wat lelijk is, zodat deze diplomaten de recepties verlieten, hoewel andere Rus sen Chroesjtsjef tot bedaren trachtten te brengen. Zijn taal had iets van die welke Molo- toff vroeger gebruikte en zijn opge wondenheid zal wel mede een symptoom zijn van de moeilijkheden waarin hij het Kremlin door zijn aanvankelijke politiek van de glimlach is geraakt. Eén van die recepties was ter ere van de Poolse leider Gomulka, die te Mos kou op bezoek was en overeenstemming met de Russen heeft bereikt. Uit het communiqué blijkt, dat de Russen de nationaal communistische koers in Polen aanvaarden, de Polen krijgen economi sche hulp van Rusland, maar de Rus sische troepen blijven in Polen gelegerd „als zijnde nodig in verband met de hui dige internationale toestand, terwijl het PoolsRussisch bondgenootschap een garantie wordt geacht voor de veilig heid van beide landen en het handhaven van de vredesgrens langs Oder en Nelse, de na-oorlogse grens tussen Polen en Oost-Duitsland”. Waarschijnlijk zullen de Russen ook de Hongaarse regering-Kadar een regeling naar het Poolse model toestaan, al zal de Russische troepenmacht in Hongarije waarschijnlijk voorlopig sterker zijn dan in Polen, en over het gehele land ver spreid, terwijl in Polen slechts een be perkt aantal plaatsen door de Russen bezet is. Het is uitgesloten dat de Rus sen een politieleger of zelfs maar V.N.- waarnemers in Hongarjje zullen toe laten, waarover in de algemene verga dering der Ver. Naties nog steeds wordt Vrachtrijder K. Boersma te Pingjum heeft zijn vrachtrijderij met vrachtauto onderhands verkocht aan de heer J. Smit, alhier. Tito, die waarschijnlijk het best ge ïnformeerd is over die verhoudingen, heeft daarover verleden week iets ge zegd. Dat was in zijn rede, waarin hij het eerste optreden der Russen in Hon garije, dus toen zij er de stalinistische elementen trachtten te handhaven, ver oordeelde, maar het tweede, na 4 no vember, toen Moskou de opstand tegen de regering-Kadar trachtte te onder drukken, vergoelijkte. Dat laatste deed hij, omdat de heer Tito nu eenmaal ook zelf communist is en zijn eigen positie er mee gemoeid zou zijn als in de satellietstaten de to tale democratie zegevierde. Dan zou immers ook het nationaal communisme in Z.-Slavië, dat ook niet op een meer derheid steunt, worden weggevaagd. Maar Tito constateerde in die rede, dat er in de Sovjet-unie zoals reeds vermoed werd on enigheid tussen de leiders heerst; een deel van hen bleef het Sta linisme aanhangen, dus de ge dachte van de sterke centralisatie zowel in de binnenlandse politiek als in de verhouding tot de sa tellietstaten. Een ander deel was voor meer bewegingsvrijheid en zelfstandigheid, zowel voor deze satellietstaten als voor de di verse Instanties in Rusland zelf. Wat het laatste betreft, komt de drang daartoe al jaren uit de kringen der in genieurs en andere intellectuelen en die drang werd versterkt toen later te Mos kou de leuze wed aangeheven dat de Sovjetunie de Ver. Staten op industrieel gebied moest voorbijstreven. Dat de lei ders van de diverse industrieën, wie zo’n gigantische taak werd opgedragen meer onafhankelijkheid van de Moskouse bu reaux wensen, is begrijpelijk. Waarschijnlijk komt daar voorts bij, dat de intellectuele elite naar meer geeste lijke vrijheid verlangt. De aanraking van de Russische legers met de Weste lijke geallieerde troepen tijdens en na de oorlog heeft er misschien het hare toe bijgedragen, dat ook bij de gewone man in de Sovjetunie, en vooral bij hen Wie het materieel goed is gegaan, een drang naar meer vrijheid in het alge- Eerst bedreigde Boelganin Engeland en Frankrijk met een rakettenoorlog als ze de Suez-zöne niet direct ontruimden. Kennelijk niet meer dan een zet in de zenuwenoorlog, waarvan deze Rus een speciale studie heeft gemaakt, maar welke bijv, de Amerikaanse regering toch deed besluiten om het zekere voor het onzekere te nemen, zodat ze in de nacht van 7 november bijna al haar oorlogsschepen zee deed kiezen, opdat deze niet door een bomaanval in de ha vens verrast zouden worden. Later stuurde dezelfde Boelganin een nota in milde toon naar Londen en Pa rijs, waarin hij zich tevreden verklaarde over het stopzetten van het vuren in het Midden Oosten. En die mildheid bereikte een hoogtepunt toen de Sovjet unie zaterdag de Westelijke Grote Drie en India voorstelde een nieuwe ontwape ningsconferentie te houden en zich zelfs bereid verklaarde het bekende Ameri kaanse inspectievoorstel gedeeltelijk te aanvaarden. De beperking der legers der grote mogendheden staat als no. 1 op het Russische programma en als no. 2 een verbod van het maken en gebrui ken van atoom- en waterstofbommen. En dit voorstel werd gedaan in een tijd van hoogspanning, waarin de partijen elkaar net gedreigd hadden met het ge bruik van atoomwapenen. Want de chefs der Navo-strijdkrachten hebben Boel- ganins bedreiging niet onbeantwoord gelaten en verzekerd, dat Russische agressie direct beantwoord zou worden met een aanval met atoom- en water stofbommen, welke wapenen voor het Westen onmisbaar waren om de over macht aan mannen en „gewoon” oor logsmateriaal aan Russische zijde te compenseren. Men kan het Russische voorstel, op dit moment gedaan, dan ook moeilijk ernstig nemen. Het is stel lig als propaganda voor het binnenland bestemd, misschien ook een proefballon voor een overeenkomst met Amerika, welke de Sovjetunie steeds heeft be geerd voor de periode, dat zij zich nog niet sterk genoeg acht ook de Ver. Sta ten te lijf te gaan, n.l. een verdeling van Europa in een Amerikaanse en Russi sche invloedssfeer, Het Russische voorstel de luchtinspectie te beperken tot een gebied van 800 km aan weerszijden van de grens in Europa tussen Oost en West, wijst duidelijk in die richting en Moskou denkt misschien dat de Amerikanen iets gevoeliger voor dit idee zijn geworden, nu de betrek kingen tussen Washington en Londen on Parijs wat verkoeld zijn door de Engels —Franse actie in het Midden Oosten. In enkele bladen werd ook de veronder stelling geuit, dat dit Russische voor stel mede beoogde de aandacht van de wereld af te leiden van wat in Oost- Europa gebeurt, waar in alle satelliet staten de Russische troepen worden ver sterkt, niet alleen met de bedoeling deze in bedwang te houden, maar misschien ook voor een mogelijke actie tegen Tito die de laatste dagen heftig door de Russische pers wordt aangevallen. Hem wordt verweten dat hij zich verbeeldt alleen maar te weten hoe het socialisme moet worden verwezenlijkt en zijn denk beelden de buurstaten wil opdringen om een scheiding tussen Rusland en de satellietlanden teweeg te brengen. De bordjes zijn dus wel verhangen, de oor spronkelijke ruzie tussen Stalin en Tito was juist het gevolg van het feit, dat de Zuid-Slaviër zich niet het Russisch patroon van het socialisme wilde laten opdringen. Het lijkt er dus veel op, dat als gevolg van wat zich de laatste weken in O.- Europa afspeelde een nieuwe breuk tussen Moskou en Belgrado zal ont staan. Of de Russen dan ook geweld tegen Tito zullen gebruiken? Dat is een vraag, welke niet te beantwoorden is, maar als het zou gebeuren zou dit tot ZATERDAGMIDDAG 3 UUR BIJ DE SNEKERPOORT hoopt ditmaal Sint Nicolaas de stad binnen te rijden, gezeten op zijn tradi tionele schimmel en wel langs de vol gende route: Groene Weide, De Dijk, Jongemastraat - ontvangst Stadhuis - Marktstraat, Dijkstraat, Laag Bolwerk, Gysb. Japiksbrug, kortste weg plan- Noord, St. Janstraat, Gr. Dijlakker, Witherenstraat, Gasthuissingel, Groene Weide. vasthouden aan goede gewoonten, spreekt het van zelf, dat ook de „WAC” zich niet onbetuigd laat! Er is veel en hard gewerkt. De vanouds vertrouwde Bolswarder saamhorigheid is weer hersteld! Alle Bolswarder zakenmensen hebben elkaar weer gevonden in de „WAC” en dat betekent: Het zachte najaarweer maakt, dat het Vee lang in de weide kan blijven. Er zal dit jaar wel weinig krachtvoeder Worden gekocht; de crisis in de vee houderij is ongekend hevig. Het lijkt of thans de voorspelling van de ondergang Van het avondland in vervulling zal gaan. Ook de kleine binnenschippers hebben het zwaar te verantwoorden. Terpaarde wordt er hoe langer hoe min der gevraagd. Maar de verguizing van Stalin bood de nieuwe Russische leiders ook gelegen heid tot een verzoening met Tito, de door Stalin in de ban gedane nationaal communist van Zuid-Slavië. Moskou heeft in deze verzoening stellig de mo gelijkheid tot versterking van zijn po sitie en verzwakking van die van het Westelijk blok gezien. Maar Tito zag kansen in deze verzoening voor Zuid- Slavië om het tot het leidende land van een groep staten in Midden en Oost-Eu ropa te maken, waardoor ook zijn eigen positie sterker zou worden. Hij heeft de Russische satellietstaten aangemoe- digd het Zuid-Slavische voorbeeld, nu Moskou het nationaal communisme had erkend, te volgen. Toen is er in de satellietstaten, waar reeds verwarring heerste door de ont luistering van Stalin te Moskou, een sterke neiging ontstaan Tito te volgen. Dat gebeurde in Polen en Hongarije daadwerkelijk, in eerstgenoemd land wisten de nationaal communisten de vrijheidsdrang nog in de door hen ge wenste bedding te houden, in Hongarije liep ze hen uit de hand met de bekende gevolgen. Wat in de Sovjetunie begon met de ontluistering van Stalin en de verzoe ning met Tito, heeft in de satellietsta ten ook voor het Kremlin verbijsteren de gevolgen gehad, het proces werd daar opgestuwd tot een golf van vrij heidsdrang. En de wereld wacht nu op de terugslag van die golf op de ver houdingen in Rusland zelf. Chroesjtsjef en enige andere figuren in het Kremlin zijn de mannen van de nieuwe Russische politiek geweest. Wat zich nu in som mige satellietstaten openbaart, moet koren op de molen van zijn tegenstan ders in het Kremlin zijn en een uiterste spanning in de top van de Russische leiding hebben veroorzaakt. Vroeg of laat moet de spanning zich te Moskou ontladen en de gevolgen kunnen van wereldpolitieke betekenis zijn. Op het moment houden de partijen in die top elkaar blijkbaar nog in even wicht; men merkt het uit de nogal te genstrijdige verklaringen van daar uit gaande. De komt met 33 schitterende prijzen, die in een landelijke actie geen gek figuur de Dat wordt weer een actie, waar muziek in zit. Het spreekt vanzelf, dat elke WAC- winkelier zijn best doet om U naar ge noegen te bedienen. Bolsward heeft een winkelstand, die er zijn mag en die bekend staat om haar sortering, kwaliteit en service. Profiteert daarvan en maakt bovendien op die manier kans op het winnen van de prachtige prijzen. A.s. dinsdag kunt U in dit blad een lijst aantreffen van de deelnemende winke liers. Deze zijn bovendien kenbaar aan de geel-zwarte vlaggen en de raambil jetten met Sint Nicolaasmaskers, ter wijl U bovendien in al hun advertenties een afbeelding van de volkswagen kunt aantreffen. Het bestuur van de dank verschuldigd aan de zeer actieve Volkswagen-Dealer, de Firma Rinnert de Jager, die nog niet zo heel lang zich in de rijen der Bolswarder zakenmen sen heeft geschaard en die op zo spon tane wijze zorgde, dat een fraaie Volks wagen, ondanks de moeilijke leverings- mogelijkheden, tijdig in ons bezit kwam. Nu is dus het woord aan de huismoe ders (en -vaders) uit onze omgeving, om de activiteit van de Bolswarder Winkelstand te beantwoorden met de ook voor hen voordelige kans, om hun inkopen in Bolsward te doen. De prachtige Volkswagen. Een elektrische Wasmachine. Een elektrische Centrifuge (snel- dr oog-appar aat 2 mooie haard-fauteuils. 1 zware wollen deken. 1 porceleinen theeservies. 1 pak (10 knotten) Sirenewol. 1 prachtig tafelkleed. 1 pracht tafelkleed. 1 schitterend wandkleed. en verder elektrische strijkijzers, schaatsen, autoplaids en slaap- kamerkleed. naar uw schatting of berekening de af stand is tussen de twee geel-zwarte wimpels, die bevestigd zijn aan een met lampjes verlichte kabel, die loopt vanaf de Stadhuistoren, tot aan de hoofdprijs van deze geweldige actie: de Volkswa gen, die boven de gracht tussen Appel markt en Marktstraat gedurende de hele actie te pronk is gezet. In het andere vakje vult U in, hoe lang volgens U de lengte is van het geel zwarte lint, dat om de volkswagen is aangebracht. Beide lengten moet U aangeven in milli meters weet U het nog? 1 meter is 1000 millimeter en 1 centimeter is 10 millimeter) Op de kaarten die nd 29 november wor den uitgereikt, staat uiteraard alleen maar een vakje, waarop U de lengte der kabel tussen de beide wimpels in milli meters kunt aangeven. De kaarten zijn alleen geldig, wanneer ze voorzien zijn van het firmastempel van die winkelier waar U Uw inkopen deed. In het daarvoor aangegeven vak moet. U vervolgens duidelijk uw naam en adres invullen (anders weet het bestuur niet wie de inzender is!) en daarna kunt U de kaart in de bussen doen die daar voor bestemd zijn. Er zijn er dit jaar 3, n.l.: 1 bij D. D. VAN DEN BERG, Elektr, Installatiebureau, Snekerpoort; 1 bij A. J. OSINGA N.V.’s Boekhandel Marktstraat en 1 bij Fa. O. P. VAN DER KLEI, Kle dingmagazijn, Grote Dijlakker. En wat kunt U behalve die pracht-auto nog meer winnen? In de premie-actie worden 16 prijzen verstrekt. De hoofdprijs is hier een prima moderne Stofzuiger. Verder 1 28-d.elige door en door vlek- Vrije cassette (voor uw leven)1 prach tige zware zuiver wollen deken, 1 schit terend porseleinen theeservies, 1 pak Van 10 knotten prachtige wöl, prach tige en moderne tafelkleden, elektrische strijkijzers, schaatsen, vloerkleedjes, Wandkleden enz. enz. In de hoofdprijs-actie hebt U kans op: DE INTOCHT VAN SINTERKLAAS zo vroeg gesteld, opdat allen, die komen kijken, die middag nog ruim schoots de gelegenheid zullen hebben, hun inkopen te doen. Nu de goede Sint blijk geeft van zijn wordt de gelukkige winnaar? kunt U zijn, want alle inwoners van Bolsward en allen uit de wijde om geving, die van 24 november tot 6 de cember in Bolsward bij de „WAC”- winkeliers (kenbaar aan opvallende raambiljetten en zwart-gele vlaggen) hun inkopen doen, kunnen naar deze prachtprijzen meedingen. Hoe dat gaat? Och, U weet het misschien al haast. Gedurende de periode vanaf zaterdag 24 november a.s., tot en met 6 december a.s. krijgt iedere koper bij besteding van elke volle gulden een autobon (wissel- bon. 10 van deze autobonnen geven recht op een deelnamekaart. U kunt bij elke deelnemende „WAC”- winkelier uw 10 autobonnen voor zo’n deelnamekaart omruilen. Voor elk vol bedrag van 10 gulden kunt U direct een deelnamekaart in ontvangst ne men. Zoals verleden jaar is er weer een hoofd prijs-actie en een premie-actie. Wie vroegtijdig zijn inkopen doet, d.w.z. vóór of op donderdag 29 november, dingt automatisch in beide acties mee. Wie na 29 november inkopen doet, dingt alleen in de hoofdprijzen-actie mee. Vroege kopers hebben dus extra voor deel, want, ze hebben bij de winkeliers de gelegenheid om uit een vollediger assortiment hun keuze te kunnen ma ken en hebben naast de kans op de hoofdprijs-actie meteen nog kans op de prachtprijzen van de premie-actie. Wat moet U nu met die deelnamekaar- ten doen? Dat is al weer gesneden koek. U vindt de aanwijzingen op die deel- namekaart zelf aangegeven. Op de kaarten die vóór 29 november worden uitgereikt, vindt u n.l. twee vakjes. In het ene vakje vult U in, hoe groot nieuwe hoogspanning aanleiding geven. Want wel behoort Zuid-Slavië niet tot de Navo-Ianden, maar het heeft een mi litair verdrag met twee naties, die wel tot die groep behoren, n.l. Turkije en Griekenland. Bovendien neemt Zuid.-Sla- vië een zeer belangrijke strategische positie in, zodat een Amerikaanse waar schuwing aan Moskou de handen van dit land af te houden, alleszins op zijn plaats zou zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1