4 I VROEG WINTERTJE TEGENSLAG VOOR DE HARLINGER GARNALENVISSERS KRISKRAS door Nederland J b Fan de Martinytoer Mijnheer diplomaat ilwf STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen r- L I DINSDAG 27 NOVEMBER 1958 52e JAARGANG No. 92 Ej. n 2 van Ds. van uur ANentauiugeii na uiuisKomsi van ae garnalenvisserij i DER SIT IN BULTE OAN FEST Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Tal iels len ten rdt <se us- let Ida 5Vi- uur Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Snelle hervormingen. Het heeft lang geduurd voordat de be- stuurderen de wind in de zeilen konden krijgen, maar nu er eenmaal een flinke bries waait, wordt er goed van gepro fiteerd ook. En dat zal misschien nog beter worden, wanneer het gemeentebe stuur het oog gericht blijft houden op het aantrekken van nieuwe industrieën, die immers aan de boorden van het nieuwe kanaal en vlakbij de nieuwe snelverkeersweg terreinen kan vinden, die zich bijzonder voor industrialisatie lenen. Men mag benieuwd zijn naar het resultaat van de pogingen, die daartoe momenteel in het werk worden gesteld. toeneemt. Er worden keurige nieuwe woonwijken aangelegd, er heeft een om- mekefer plaats gegrepen door de aanleg van het nieuwe Van Harinxmakanaal op het stuk van het verkeer naar en van de Afsluitdijk zijn er eveneens belang rijke verbeteringen gekomen en voor de toekomst wordt dat nog stukken beter, wanneer de rondweg klaar komt, de ha ven- en bruggenplannen worden uitge voerd, enz. Alle voortekenen wijzen er op, dat Harlingen zijn positie van goed geoutilleerde haven nog belangrijk zal kunnen versterken. H. M. de Koningin heeft dit verzoek in gewilligd en mejuffrouw De Jong op.de meest eervolle wijze per 1 januari 1957 van haar functie ontheven. het reservaat. Waarschijnlijk zullen er in de toekomst nog meer dieren bij komen. Een kilometerslange afrastering van 2.25 meter hoogte zorgt ervoor, dat de herten niet buiten het reservaat ko men. As üs beppe ris opstie, soe se sizze: bemtsjes, berntsjes, hwat is dat in malle dracht. Meneer de diplomaat, Meest crème de crème der Staat, (Het beste moet gezonden) Vertoont zich steeds charmant; Groet hoffelijk, galant, Als „grand seigneur du monde”, Vanzelf, zo’n diplomaat Wil altijd graag de naad Van ieder kousje weten, Daarom speelt hij toneel, Bij whiskey of cocktail, En een smakelijk maal eten. Meneer de diplomaat Veegt trouw zijn eigen straat, Gooi ’t vuil op buurmans matje, Hij maakt vaak een verdrag, Maar op een kwade dag Blijkt het een waardeloos kladje. En spreekt zo’n diplomaat, De waarheid? Kom toch, ga Hem er maar niet op vergen, Hun toespraken bezwaard: Maken meest openbaar Juist wat ze graag verbergen. Meneer de diplomaat, Die wat loslippig praat Het hierdoor heeft verkorven, Verdwijnt - en ’t groot publiek Leest: Ontslag „ernstig ziek”, Zeldeh of nooit „gestorven”. nu ar- er en Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent pet mm Ingezonden mededelii.gen dubbe) tarief Handelsadvertenties bij contract reductie een onvoldoende accomodatie zitten. Na 1930 echter werd dit ook in leidende kringen begrepen en zijn maatregelen getroffen, die er toe leidden, dat de haven aanmerkelijk werd verbeterd, zo zeer zelfs, dat er nu schepen van vijf- en zesduizend ton kunnen laden en los sen, een gelegenheid, die steeds meer wordt benut en die er toe leidt, dat telken jare het aantal grote schepen, dat onze zeehaven aandoet, stijgt. Voor al uit Engeland en de Noordse landen komen grote hout- en stukgoedboten naar Harlingen. Er is toenemende uit voer van vlees, boter, kaas, geconden seerde melk en eieren en de invoer van hout, steenkool en andere produkten neemt ieder jaar nog toe. Johnny Jordaan zong voor Koningin. Een zeer zenuwachtige, ontroerde en overgelukkige Johnny Jordaan genoot Grote beteekenis. Wie in de jaren vlak voor de tweede oorlog aan een Harlinger visser zou heb ben verteld, dat de garnalenvisserij nog eens zijn hoofdbron van bestaan zou worden, zou vermoedelijk voor niet hele maal snik zijn uitgemaakt. Wie dacht er toen eigenlijk aan het overschakelen van haring- en ansjovisvangst op de garnaal. Niemand toch zeker? Maar ja, die Afsluitdijk. de vissers voelden zo in het laatst der dertiger jaren toch wel, dat die dijk hun dikke haringvang sten wel eens de spreekwoordelijke das zou kunnen gaan omdoen. Optimisten vertrouwden er op, dat het wel wat zou meevallen. och als de haring ver dween, dan zou de ansjovis wel in gro ter aantal komen opzetten, zodat er dan nog geen man overboord was. Maar ziet, de pessimisten kregen gelijk: haring en ansjovis werden zo omstreeks 1940 maar mondjesmaat meer gevangen en het toekomstperspectief voor Harlin gen als vissershaven leek al even donker als voor alle havens langs de voorma lige Zuiderzee. En toen begon daar in 1941 ineens de garnaal te komen. Het moet de vissers tot een verdienste wor den gerekend, dat zij onmiddellijk op deze visserij gingen overschakelen. En terecht, want de prachtige vangsten van dit kleine, heerlijk smakende kreeft achtige diertje werden ieder jaar beter en gaven opbrengsten, die vroeger met de haringvisserij maar sporadisch wer den behaald. Als de voor deze tijd van het jaar ongewoon lage temperatuur niet spoedig neiging tot verdwijnen gaat tonen, en de natuur een wat milder karakter krijgt, kon het wel eens gebeuren, dat de garnalen vissers wenkbrauwfronsend door Harlingen gaan wandelen. Op de Waddenzee hebben zij dan vermoedelijk geen boodschap meer. Dat zou tegenvaller nummer zoveel voor dit jaar zijn, want over het algemeen kunnen de vissers over hun vangsten in 1956 nu niet bepaald pochen. En dat terwijl het in 1955 zo goed is gegaan. De Harlinger visafslag bereikte toen, dank zij de prachtige garnalen vangsten, een omzet als nooit tevoren: meer dan een miljoen gul den. Als de kou blijft voortduren, is het gevaar groot, dat de garnalen het warmere Noordzeewater gaan opzoeken en dan van gen de vissers nog minder dan in de afgelopen herfstmaanden. Mar ek it twadde grounprinsyp is like klear. En dat is: de boerebidriuwen sille har talizze moatte op in forbet- tering fan alles, hwat in forantwurde produksje yn wei stiet. Dizze greate forbettering omfiemet dochs alle produksjefaktoaren, foar safier hja fan minsken ófhingje. Beide grounslaggen binne oan mekoar forboun en sünder mekoar kinne hja net slagje. Hoe ien- faldich en klear dit alles ek is, hyltyd Wer komt men yn de praktyk fan it libben minsken tsjin, dy’t allinnich ien kant ütsjogge en dermei oan de oplos sing skea dogge. Neist de eask fan in reedlike bileaning stean dan like driuwend: bettere oplie- ding, bettere bidriuwsgebouwen, ruilfor- kaveling en oare kultuertechnyske wur- ken, better fé, skerper en biwuster dong- jen, praktysker masines, hegere arbeids- produktiviteit, koartom forbettering fan alles, hwat de produktiviteit to’n goede komt. Dit alles is ek folop oan ’e gong. Gjin ding wurdt oerslein, al jierren lang wurdt hjir oan wurke. Mar oan diz tiid ta, wiene dizze dingen alhiel frijwillich. Hwa’t der net oan meidwaen woe, dy koe it litte, al hie hy der seis ek in bulte skea fan. Op in inkeld punt kaem de oerheit wol ris mei de sterke han, sa as by de t.b.c.bistriding, mar dat wie in ütsündering. De fraech is nou: kinne al dizze dingen yn de frijwillige sfear bliuwe? Ropt it boerebilang en it algemien bilang net om in strakkere lieding Sil mei koarte tiid, as it regear üt de skatkist bysprin- ge moat om de earste grounslach feilich to stellen, de oare kant frij bliuwe kin ne? Is dat reedlik om it kompleks fan lanboubidriuwen reile en seile to litten, sa’t de lju seis wolle? Hjir sil de boere stan earst seis mei klear komme moat te. Ik bidoel mei it andert op dizze uterst bilangrike bidriuwkes en bidriu- wen alhiel yn de frijwillige sfear litte? De garnaal is een diertje, dat zijn van gers toch al voor grote problemen stelt, maar als ie zou verdwijnen, was het lang niet best voor de meer dan tachtig vissers, die zich momenteel met deze vangst bezighouden en die hun buit aan de Harlinger afslag brengen. De garnaal toch brengt leven en vertier in tal van gezinnen, niet alleen van de vissers, maar ook in die van de pellers en uit eindelijk vooral in Harlingen, waar in de tijd dat de grootste vangsten binnen komen, tal van zware vrachtwagens ko men binnenrijden om de vangst op te halen en naar de pellers te brengen. De laatste tijd is dit vervoer nog inten siever geworden, als gevolg van het feit, dat ook de Zoutkamper garnalen vissers hun vangsten per vrachtauto naar Harlingen, vervoeren om ze daar aan de afslag te veilen. Dat levert hen zoveel meer op, dat ze de kosten van het vervoer er ruim schoots uithalen. Want weliswaar zijn de netten dit jaar niet zo zwaar beladen wanneer ze boven water worden ge bracht, doch de hogere opbrengst maakt de garnalenvisserij toch ruimschoots lonend. Alles onder het voorbehoud, dat de kleine springers niet door de kou gedwongen worden warmer water op te zoeken. Dat zou voor de Harlingers namelijk betekenen, dat ze met een minder stevige beurs de winter moeten ingaan en wat dat voor een visser wil zeggen, behoeven we niet nader uiteen te zetten. Geluk voor Harlingen. Dat betekende ook voor de Friese ha venstad een feit van grote waarde, Want al is dan het verkeer in de haven de laatste jaren zeer belangrijk toegeno men, toch kan Harlingen het niet zonder zijn visserij stellen, omdat deze nijvere lieden ervoor zorg dragen, dat allerlei kleine en middelgrote industrieën ruime armslag houden. Dat is maar goed ook, want ten slotte kan onze enige zeehaven het beslist niet alleen van zijn havenwerken leven, al hoe belangrijk die dan de laatste jaren ook zijn geworden, mede dank zij de Verbeteringen, die èn aan de haven èn aan de werken zijn aangebracht. Harlin gen toch heeft een moeilijke periode doorgemaakt, toen het poogde zich uit te breiden, industrie aan te trekken en meer armslag aan de visserij te geven. Dat was nodig wilde het gemeentebe stuur ervoor zorgdragen, dat er voor het toenemende aantal monden eten te ver dienen was. Harlingen zat in een keurs lijf, was rondom ingesloten door agra rische gemeenten, die de stad verhinder den zich uit te breiden. Pas enkele annexaties hebben de stad meer mogelijkheid tot expansie gegeven en zo kan men het nu zien gebeuren, dat haar betekenis langzaam maar zeker Ontslagen op Socstdijk. H. M. de Ko ningin heeft aan M. J. Baron van Hee- keren van Molecaten op zijn herhaald verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen diensten, uitzonderlijke trouw en voor opofferingsgezindheid ontslag verleend als haar particulier secretaris. H. M. de Koningin heeft baron van Heeckeren benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. H. M. de Koningin heeft voorts mr. dr. I. G. van Maasdijk op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewe zen diensten en voor de betoonde trouw ontheven van zijn functie als Kamerheer in Buitengewone Dienst. H. M. heeft de tijdelijke waarneming van haar secretariaat opgedragen aan jhr. mr. E. W. Roëll, Kamerheer in Buiten gewone Dienst. Mejuffrouw mr. Martine de Jong heeft, gezien de omstandigheden, H. M. de Koningin verzocht haar tijdelijke aan stelling als particulier secretaresse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoeming in aanmerking te komen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en lingen streefde in betekenis Leeuwar den op zij, doordat zich vele kapiteins en commandeurs van de walvisvloot in het stadje, dat toen reeds tienduizend inwoners telde, vestigden. In 1850 kreeg de haven een dok en tien jaar later werd de spoorlijn naar Leeu warden aangelegd. Weer mogelijkheden tot uitbreiding meebrengend, doch he laas verhinderde de beperktheid der stadsgrenzen de uitgroei. De haven werd echter wel verbeterd: in 1870 be sloot het rijk tot aanleg van de Wil- lemshaven. Helaas echter met ondeug delijke kaden, waardoor het grote sche pen niet mogelijk was de haven te ge bruiken. Zestig jaar lang bleef Harlingen met Meneer de diplomaat, ’t Is mogelijk! Hij verstaat De kunst een brug te bouwen, Door één zo’n vakman gaaf (Heus, ’t is een witte raaf) Gaan wij opnieuw vertrouwen. PIET Volgend jaar verhoging tarieven spoor wegen. De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen zullen volgend jaar worden verhoogd. Dit zegt minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting voor 1957. Door gas gestikt. Een 31-jarige man te Den Haag die Vrijdagmorgen de kachel wilde aansteken met een z.g. gaspook, is in de keuken door de kou onwel ge worden. Hij viel bewusteloos neer bij de pook waar het gas reeds uitstroomde. Toen zijn vrouw hem later vond bleek hij reeds te zijn overleden. Waddeneilanden vragen meer rijkssteun voor het toerisme. De vijf gemeente-be- sturen van de Wadden-eilanden hebben aan de inter-departementale commissie voor het toerisme van het ministerie van Economische Zaken verzocht meer geld beschikbaar te stellen voor het toerisme op deze eilanden, daar de hui dige rijksbijdrage niet toereikend is voor het treffen van voorzieningen. De heer Kostering 105 jaar. Onder veie blijken van belangstelling heeft de heer W. H. Kostering, Delfgauwseweg 76 te Delft donderdag zijn 105de verjaardag gevierd. Nog 36 gevallen van kinderverlamming. In de week van 11 t.m. 17 november zijn 36 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Hiervan waren 29 met ver lammingsverschijnselen, zes zonder der. gelijke verschijnselen en één zonder na dere aanduiding. Van de 29 gevallen met kinderverlammingsverschijnselen zijn in Friesland 3 aangegeven. Seit men hjir „ja” op, dan binne der twa müglikheden. Allerearst kin men miene, dat de boeren mei har organi- saesjes dizze taek wol oan kinne. De oare müglikheit is, dat men fan de tins ütgiet, dat de boer frij bliuwe moat om to dwaen en to litten hwat hijn goed achtet. Dizze léste opfetting nou, mien ik, is net to forienigjen mei de billike eask oan de oerheit, dat hja de reedlike bileanning fan de boerebidriu wen op har noed hat. Rjuchteri kin men nea tinke sünder plichten. En tusken hiele groepen goed- wollenden en flinken, sitte jit altyd hiel hwat eigensinnige en Onmachtige bidriuwsgenoaten. En nou giet it krekt hjirom. Mei de oerheit op har wize hjir en dêr de stók by de doar sette? Mei hja, om mar ien ding to neamen, de forsnippering fan al to lytse bidriuwen opkeare Mei hja, wittend, dat op tsien- tüzenen bilriuwen gjin reedlik lean to fortsjinjen is, op in forstannige en des- kundinge wize harres dwaen, dat dit tal lytser wurdt en dat der net wer sokke minimum-bidriuwkes bykomme? Mei de oerheit, nou’t hja alles docht om troch foarljochting en ünderwiis it peil fan de bidriuwslieding better to krijen, ek ris in kear sizze: Dy’t him mei sin büten al dizze dingen haldt en gjin inkeld bi- wiis jaen kin, dat hy de. bidriuwslieding oan kin, moat de oaren, dy’t dat wol kinne, foargean litte. Is dit ünreedlik? Op hokfor gebiet fan it bidriuwslibben büten de boerestan bistiet jit dizze fol- sleine frijheit? Is net rounom to sjen, dat der kennis en geskiktheit frege wurdt om" in bi- driuw to lieden Hat de middens tan seis net op tiid ynsjoen, dat dizze din gen needsaeklik wiene, soe de midden- stan ea üt syn minne posysje wei reit- sje? En leit it, goed bisjoen by de boer oars? As men oeral easken stelt mar hjir net, wurdt dan it birop net declasseard ta de flechthaven fan dy- De man met de valse cheques. De alarm klok behoeft niet meer te luiden. De man, die valse cheques van een giro- boekje der Gemeente Amsterdam afgaf, is gearresteerd. Kind omgekomen bij Sinterklaas-op- tocht. Bij de Sinterklaasoptocht in Haar- lem-Noord is woensdag het 6-jarig jon getje Arnold Rootlieb op de Rijksstraat- weg door een auto gegrepen en om het leven gekomen. Zijn moeder had de jon gen gezegd niet over te steken, maar toen de stoet er aan kwam liep hij met enkele vriendjes toch de weg over. Hal verwege gekomen keerde hij echter plot seling om en daarna wilde hij terug lopen. Toen werd hij door de auto ge grepen. Reservaat voor herten in bossen Ibjj Ede. De gemeente Ede is in de bossen van de Hindekamp begonnen met de inrich ting van een hertenreservaat, dat een oppervlakte beslaat van zes hectare. Er zijn al vijftien herten en twee reeën in zaterdagavond de eer aan de Koningin Geen eind aan de biet. Op het bedrijf van de heer J. Louwerse te Grijpskerke is een suikerbiet gerooid, waaraan geen eind scheen te komen. Toen het „ge vaarte” goed en wel uit de grond was en de duimstok er langs was gelegd, bleek, dat de pee een formidabele leng te van 1.25 meter had, gemeten vanaf het ondereind van de wortel tot de kop van de biet. Uiteraard was de suiker biet bijzonder „slank”; het moet ten slotte uit de lengte of uit de breedte komen. Instructeurs rijscholen doen examen. Meer dan veertig rij-instructeurs hebben donderdagmorgen in het Minervapavil- joen te Amsterdam een examen afge legd, waardoor zij erkenning verkrijgen van de „Coöperatieve Bond van Erkende Autorijschoolhouders’ (BEA). Wanneer de examinandi slagen mogen zij lid wor den van deze bond en hebben het recht een embleem te voeren. Het examen, dat ongeveer 2% uur duurt, bestaat uit autorijden, rijles geven, kennis van we genverkeerswet, techniek. De examens worden afgenomen door leden van ver- keersbrigades van de politie uit verschil lende steden en door een ambtenaar van het ministerie van justitie. Metselstenen met cement er in. Een fa briek in Gouda begint in maart van het volgend -jaar met de vervaardiging van ongebakken metselstenen, waarin onder meer cement is verwerkt. Zij zullen aan zienlijk goedkoper* zijn dan baksteen, maar voor dezelfde doeleinden bruik baar zijn. De juiste samenstelling van deze gevelstenen wordt nog geheim ge houden. Uitvinder is de heer H. Wes sels uit Rhenen. Naar hem wordt het produkt HW-Metselsteen genoemd. De HW-steen zal worden vervaardigd in normaal formaat. Hij kan worden ge leverd in elke gewenste kleur. De fa bricage wordt ter hand genomen door de „Betonindustrie Zwammerdam”. Prinses Wilhelmina bezocht Hongaren. Prinses Wilhelmina heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de Hongaarse vluchtelingen die in ’t vakantiecentrum „Coldenhove’ te Eerbeek in bungalows een tijdelijk onderdak hebben gevonden. Prinses Wilhelmina heeft zich door mid. del vantolken met vele ouders en kinderen verstaan en later in het ge meenschappelijke gebouw de thee ge bruikt. Hoe’t men de agraryske kwesje ek bi- sjocht, men üntkomt net oan twa bi langrike prinsipen. Oan de iene kant kin de oerheit dêr net by mist wurde om de grounslach fan de bidriuwen fei lich to stellen. Har sosiael-ekonomyske polityk sil op de ien of oare wize soargje moatte, dat op in bidriuw, dat oan reed, like easken foldocht ek in reedlik bi- stean foun wurdt. De regearing hat dit faker as ien kear tasein en seis it nou sa sterk oanfochten adfys fan de So- siael Ekonomyske Ried lit dit groun- prinsipe folslein jilde. Torjocht is der yn it Orgaen fan it Sintrael Bureau mei klam op wiisd. Oer it hoe en hwer- om sil wol hiel hwat meningsforskil bliuwe, mar dat it de taek fan de oer heit is de agraryske bidriuwen yn it bilang fan it lê.n yn oarder to hélden, dat stiet net yn ’e kiif. Monteur electrische centrale dood aan getroffen. Voorbijgangers troffen don derdagmiddag de 36-jarige monteur van de IJsselcentrale D. van Eijk uit Zwolle dood aan in de deuropening van een transformatorhuisje te Havelte. Ver moedelijk heef! de monteur een vergis sing begaan, waardoor hij de stroom door het lichaam kreeg. De heer Van Eijk laat een vrouw en een kind ach- I ter. jingen, dy’t nearne torjuchte kinne De achting en weardearring foar de boerestan kin yn it algemien gjin sprek- ken lije Dat feit moat elk sear dwaen, dy’t wit hoe ünrjochtfeardich dizze hal- ding foar it oergreate diel fan de boere stan is. Mar mei men dan net freegje, dat de bonafide boer meiwurket om it peil fan de agrariër omheech to heljen, de bidriuwen reedlik to meitsjen en de arbeidsproduktiviteit op in nationael peil to bringen, dêr hwer’t dat net sa is? Yn 1948 wiene der yn üs lan jit in tredde part fan de boerebidriuwen lytser as 5 H.A. Op de measte fan dy bidriuwkes kin gjin reedlik lean for- tsjinne wurde, libje de minsken yn om- stannichheden, dy’t net mear fan üs tiid binne. De gebouwen fan dit soart bidriuwen, de wenningen, litte alles to winskjen oer. Mei de takomst fan de bern is it ek lang net fleurich, binam- men fan har, dy’t yn it bidriuw opbrocht binne. Elk wit, dat de kommende jier ren net better lykje as de forline jier ren. Kin men dan, mei dit alles foar eagen, foarhalde, dat dizze dinen harsels mar rédde moatte? Wy wolle yn in rige arikelsjes bisykje oer dizze dingen hwat klearrichheit to jaen. Yn it foar witte wy wol, dat der hiel hwat forskil fan ynsjoch oan it Ijocht komme sil. Dat is ek neat net slimas mar ien ding foarop stiet, hwat wy dizkear bisocht hawwe düdlik to meitsjen: It rjucht fan de oerheit om yn oerliz mei de organen fan de boere stan forstannige lieding to jaen oan In sanearing fan dy bidriuwen en bidriuw kes, dy’t net op in forantwurde sosiael- ekonomysk peil steane. Soe de boere stan hjiroer it net iens wurde kinne, dan sille hja to let ynsjen, dat hja de kans om har maetskiplike posysje tichter oan de oare stannen to bringen, mist ha. En dat soe men dochs yn de goedich- heit net hoopje. te worden voorgesteld en voor haar te mogen zingen. De Koningin onderhield zich geruime tijd met de populaire zan ger, die na zijn optreden aan Hare Ma jesteit een boeket bloemen aanbood on der de wogrden: „Mag ik u deze aan bieden van een Jordaanse jongen”, een gebaar, dat kennelijk door de Koningin op prijs werd gesteld. Het gebeurde tij dens een weldadigheidsavond, die de personeelsvereniging „Kon. Paleis Soestdijk” zaterdag in de zaal van hotel Eemland organiseerde ten bate van het fonds ter bestrijding der kinderverlam ming, waaraan prinses Beatrix haar aandacht wijdt. De kroonprinses was zelf afwezig, omdat zij in Leiden ver toefde, wel begeleidden de andere prin sessen de Koningin. Bus met kinderen te water. In St. Anna parochie is zaterdagavond een grote touringcar met een gezelschap van 22 kinderen en begeleidster in de diepe Zuidervaart gereden. Door de tegen woordigheid van geest van de chauffeur bleven zij voor de verdrinkingsdood ge spaard. Vroedvrouwen duurder. Naar de Zieken fondsraad mededeelt, is met ingang van 1 juli j.l. het honorarium van de zie kenfondsen aan vroedvrouwen verhoogd van f36.50 tot f40.—. Historie. We stelden reeds vast, dat Harlingen in betrekkelijk korte tijd snel is gegroeid. Dat is in het verleden moeilijker gegaan; het valt dan ook niet mee om van klein vissersdorp te promoveren tot eerste ha venstad van Friesland. Dat kleine vis sersdorp droeg de naam Almenum en als er over vaart op de zee werd ge sproken, was er tot 1213 geen sprake Van de naam Harlingen. In dat jaar on geveer begonnen monniken met het gra ven van de z.g. Monniksloot die dwars door het Wad liep naar de Noordzee. Er ontstond vlak bij de plaats, waar de grote hefboomkranen hun lange men zwaaien, een klein haventje, werd daar een kasteeltje gebouwd er kwam scheepvaart. Weliswaar schiep dat ook voor de Noormannen een ge legenheid om hier binnen te vallen, doch dit verhinderde niet, dat er steeds druk ker verkeer kwam. Harlingen kreeg pas een goede haven in 1650, toen zowel de Noorder- als de Zuiderhaven gegraven werden en de stad bolwerken kreeg. Zeilvaart en handel bloeiden op en Har- Hwat hat Qabe Skroar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1