DE CRISIS IN HET COMMUNISME KRISKRAS door Nederland üs’ hjoed p p to sizzen Oan Sinteklaes B Fan de Martinytoer d Gouden filmpjes I ft 1 1 - N 'i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat Qabe Skroar DINSDAG 4 DECEMBER 1956 52e JAARGANG No. 94 Alles wijst er op dat de verschillende par- Boedapest PYT Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De huren worden aanmerkelijk hoger. Er wordt zelfs geboden tot f271.per pondemaat. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Publieke veiling van een beste greid- plaats te Nijland, thans in huur bij Rein Terwisscha van Scheltinga. le week december 1906 Ned. Kustvaarder gezonken. In de dich te mist zijn zaterdagavond in de Duitse Bocht bij het eiland Borkum de Neder landse kustvaarder „Cobri” (199 ton) en het Panamese vrachtschip „Maria „Dolores” met elkaar in aanvaring ge weest. De „Cobri” kreeg een groot gat in de wand onder de waterlijn. Het schip maakte direct veel water en in enkele ogenblikken later gezonken. De bemanning van vier koppen is door de „Maria Dolores” aan boord genomen. Wolkom, Sint, mei jo wite happe, Jo wurde ek al aerdlch aid. En altyd munter op ’e lappen, Hwat ha wy oars in rare wrald. De politike akrobaten Sett’ allegear de skonken stiif, Wy woen’ deroer grach mei jo prate, Heechachte Sint - in iepen brief. Jo ha ek wolris heard fan Eden, Dy hat lésten in skeve reed Op it kanael fan Suez riden, Nou wol hy graech in oaljespeet. Ja, Sint, as jo mear goed dwaen wolle, Gean to Parys oan by Mollet, Dy man hat büter op syn holle-, De sinne stekt - jow in jokky-pet. Bolswards Nieuwsblad wiene. Earst nei de oarloch is dit for- oare. Mar de earste nei-oarlogske jier- ren siet der noch wolris in dübeltsje tusken de sinten en waerden de hieren leech hAlden en it djüre ünderhald sa- folle müglik ütsteld. Sa koe it de skyn hawwe, dat it wol hwat meifoel. Mar de situaesje wurdt hyltyd minder. Wy sjogge dan ek, dat d.e léste trije jier de lytse bidriuwen sakje yn tal, it kin gjin kant mear üt. Dan fordwynt de lytse boer nei in yndustry- of havenplak en bliuwt it spultsje lizzen. foar de nijboer. IN WICHTICH SOSIAEL-EKONO- MYSK PROBLEEM Der sitte oan it fraechstik fan de bi- driuwsgreatte safolle kanten, dat men hast bang is it iene to neamen as men der net daliks it oare byfoeget,. Mar sa komt men der net üt. Fanüt in alles- omfiemjend ekonomysk forskynsel sil men komme moatte ta in probleem stelling, dy’t sosiael forantwurde is. It giet der dus perfoarst net om de situ aesje foar de lytse boer bygelyks min der to meitsjen, krekt oarsom. De hiele brdoeling is om de tastannen, dy’t fan dei ta dei minder wurde yn forantwur de banen to lieden. It giet dus net om it forgunnen fan it brea fan de lytse man, mar krekt dêrom, dat dy lytse man brea en takomst hawwe sil. It is in sykje-n nei in oplossing, dy’t forant wurde is. In oplossing komt der oars ek wol, sil men sizze. Wis, dy komt der grif. Yn koarte jierren sil dat bliken dwaen.’ Mar Keapje yn Fryslan gjin geskinken, De foarrie is optheden krap, In moanne lyn is üt de winkels Hast alles troch de hamster snapt. Dy tinkt: „Ik rédden en de oaren? Ik laitsje om ’n oarmans üngelok.” Jow hamsters, dy’t hwat freegje doare Mar in saltpüdtsje yn ’e sok. Keapje jou guod by Eisenhower, In mantsje dy’t it goed bidoelt, Hy sit aenst wer in jier as fjouwer, Siz - jow ’m in nije learen stoel. Gegn ek mar efkes oan by Dulles, Ja, dy is wolris hwat bertael, Mar om’t hy neat to goed by ’t spul is, Jow him in waerme, wollen sjael. Nu de Gereformeerde kerken A en B te Sneek ineengesmolten zijn, is door enige personen een Chr. Gereformeerde Kerk gesticht. Buit van 8 mille. Door verbreking van een glas-in-loodraam aan de achterzijde van een woonhuis anne-x melkhandel aan de Vreeswijkstraat te Den Haag heb ben inbrekers een geldkistje met f 7400 twee spaarbankboekjes en een porte- monnaie met f 600.buitgemaakt. Dat mocht ook wel. Voor leden van de Staten van Noord-Brabant zal het pre sentiegeld worden verhoogd. Tot nu toe ontvingen de heren f 15.per dag. Dit zal nu f 25.per dag worden. En nu maar vergaderen. Hoog bezoek. in de gevangenis. De nieuwe minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, bracht een werkbezoek aan de strafgevangenis te Breda. De Mi nister stelde zich volledig op de hoogte van de gang van zake-n. Aardgas onder IJsselmonde? De Neder landse Aardolie Maatschappij heeft mee gedeeld, dat het onderzoek van een tot dusver niet bekende, blijkbaar gasvoe- rende laag te IJsselmonde nabij het Feyenoord-stadion, is voortgezet met gunstig resultaat. De aanwezigheid van aardgas is aangetoond op een diepte van ruim 500 meter. De boring wordt voortgezet. Rijkspersoneel 1 er bij? De regering overweegt om in de loop van deze maand het rijkspersoneel een uitkering ineens van 1 procent van de bruto jaar wedde uit te keren. Met deze uitkering Wil men alsnog terugke-ren van het en kele maanden geleden genomen fel om streden besluit, de zes procent salaris verhoging voor het rijkspersoneel eerst met ingang van 1 september j.l. te la ten ingaan. In tegenstelling tot het rijks personeel hebben gemeente- en provin- stad moesten eveneens Russische pantser- garije een t Turkije uit te oefenen Nederlander liep in Bremen in de val. De 40-jarige Nederlander Arend Sok, die zich in Noord-Duitsland aan huwelijks- zwendel schuldig maakte, is door de Duitse recherche gearresteerd. Toen hij in maart in Bremen opdook, deed hij Jow Boelganin in pong mei knikkers, Dy man wol toarkje en dan komt Der siker noait safolle stikken, As mei sa’n nijerwetske bom. Ja - Nasser, dat is net sa’n braef lid, Liz foar him in izeren „muilkorf” del, En jow dy tüke lytse David In V. N. sulvren rinkelbel. Jo wit it - wy mei 't net forswije, Jow ’t lan hwer’t nearne in stjer mear skynt, It biblet - tosleinde Hongarije, De frijheit - it alderdjürst geskink. Jow alle- bern in béd, klean en iten Slaen üs mar oer - wy bin neat brek. len dogeniet wol elk graech slite, Pyt - stopje Kadar yn ’e sek. Voor de betrekking van dorpsreiniger in Rauwerderhem hebben zich 143 lief hebbers gemeld. Het weekloon bedraagt f 8.— de H.B.G.-directie hebben de bloemkwe kers, die wel bollen mogen telen, maar ze alleen in eigen bedrijf mogen verwer ken en niet verkopen, hun bollen via de veiling toch aan de man gebracht. Ar restaties zijn niet verricht. Flinke boetes voor zondagsrijders. Bossche politierechter heeft vrijdag 12 autobezitters boetes opgelegd, variërend van f 25 tot f 500. De hoogste boete kreeg een dokter uit Mierlo, die naar een voetbalwedstrijd was gereden zonder vrijstelling. Een emigrant uit N.-Zeeland meende nu buitenlander te zijn en vrij te kunnen rijden, maar de politierechter wees er op, dat hij in feite nog Neder lander was. Hij kreeg f 100 boete. Leiden voorziet 40 Hongaren van werk. Ook Leiden wil niet achterblijven in de leniging van de nood der Hongaarse vluchtelingen. De voorzitter van de on langs opgerichte stichting tot hulp aan de vluchtelingen, prof. mr. J. C. van Oven, deelde mee dat Leiden bereid is 40 Hongaren op te nemen en werk te geven. Het grootste deel van deze groep bestaat uit individuele personen, die in gezinnen zullen worden opgenomen. Twee of drie gezinnen zullen aan een woning moeten worden geholpen. Leiden telt ongeveer 30 Hongaars sprekende burgers, die straks als tolk zullen op treden. Met Kerstvakantie. Evenals vorige jaren zullen Koningin Juliana en de drie oud ste prinsessen de kerstvakantie in Sankt Anton doorbrengen. De Prins zal daar ook heen gaan en met zijn gezin de jaarwisseling in Sankt Anton vieren. Geen benzine? Auto aan de kant. Het rijverbod op zondag heeft tot gevolg ge had, dat de prijzen van tweedehands auto’s aanzienlijk omlaag zijn gegaan. Vooral grote wagens worden te koop aangeboden, terwijl de vraag gering is. Het zondagsrijverbod. In Rijswijk hield de politie een auto met gasflessen op het dak aan. Niet ten onrechte: de fles sen waren ter misleiding aangebracht, de auto liep gewoon op benzine. In be slag genomen. Zowel in Rotterdam als in Den Haag gingen twee zondagsrijders op de bon. In Enschedé moest 'n motor rijder er aan geloven. Zijn vehikel krijgt hij pas terug na uitspraak der politie rechter. In Amsterdam werden twee auto’s in beslag genomen. cie-ambtenaren evenwel de zes procent salarisverhoging uitbetaald gekregen met terugwerkende kracht tot 1 juli. De kentekenbewijzen. Er waren klach ten over de afgite van kentekenbewij zen. Dat ging op zijn elf-en-dertigst, zo Werd beweerd. Daarin komt na 1 jan. verandering. Dan zal een nieuwe, snel lere methode worden toegepast. Grappenmaakster toch veroordeeld. De hotelhoudster, die „voor de grap” een cliënt f 3600 had lichter gemaakt, om de man te Ieren beter op zijn geld te passen, werd in hoger beroep toch tot haar oude straf zeven maanden ge vangenis veroordeeld. Het Gerechts hof te Amsterdam, waarvoor de zaak nu diende, overwoog daarbij, dat z.g. „practical jokes” niet op vreemden, doch uitsluitend op goede kennissen en vrien den worden toegepast. Theorie onvoldoende. Voor de rechtbank te Gorinchem stond een man terecht, die 14 jaar lang zonder rijbewijs had ge reden. Hij had in die tijd acht auto’s versleten. De goede man had wel po gingen gedaan, het rijbewijs machtig te worden, maar hij zakte altijd weer op het theoretische gedeelte van dit exa men. Dat kan je zo hebben. Veertien jaar lang was het desondanks goed ge gaan. Nu kreeg hij 14 dagen hechtenis: voor elk jaar dat hij „zonder” had ge reden een dag. Als de man die veertien dagen nu eens gebruikte om verkeers- theorie te studeren? Zonder vergunning bollen geveild. Po litie en ambtenaren van de C.C.D. heb ben vrijdagmiddag een inval gedaan in het kantoor van de grote coöp. bloem bollenveiling H.B.G. te Lisse. Volgens As de moanne fol is, skynt er oeral. gratis help en foarljochting, ruilforkave- ling en kultuertechnysk wurk, foarbyld- bidriuwen en folie net genóch. Mar dêrmei kaem gjin oplissing. Ik haw it al earder sein: de ekonomy is in hurde master, jo üntrinne him net, de lytse winkelman net en de lytse boer ek net. De omset is to lyts, dér sit de oast. Wol men dizze minsken reëel helpe, dan sil in diel oan oar wurk holpen wurde moatte en der is de tiid gunstich foar, in oar diel moat mei it nije alderdoms- pensioen en in ryklike forgoeding foar har bidriuwke ütkocht wurde, in trêdde diel moat nei de nije polders. En dizze frijkommende bidriuwkes moatte net wer forkoft of forhierd wurde, mar tsjinje om oare to meitsjen ta in reed- lik spul. Dit kin men net oan de mins ken seis oerlitte, dat hat de praktyk wol ütwiisd. Op in plak yn üs lan is in greate ruilforkaveling ütfierd mei hege kosten om de lytse forspraette stikjes lan ta reedlike kavels gear to foegjen en goede bidriuwsgebouwen to meitsjen. Dat hat in slompe jild koste, mar it like forantwurde. Nou, tweintich jier letter, ha de lju har bidriuwen wer forkavele yn lytsere stikken om Jouke of Sybren elk in part to jaen en giet it wer huid op de aide situaesje oan. It hiele, goedbidoelde en jildslinende wurk wurdt op sa’n wize in klucht. Neist de nijboude spultsjes, komme wer de hokken en heaberchjes, hwer’t de neiteam har lok bisiket to finen. It liket my sa düdlik as hwat, dat de sanearing fan de lénbou bigjinne moat om dizze fraech rjucht yn ’e eagen to sjen. Sünder in minimumgrins foar de bidriuwsgreatte sil it nea slagje üt de ünderwê.1 to kommen. En as mini mum sil men stelle moatte in bidriuws greatte, hwer’t op syn minst ien man foldwaende produktieve üren yn in jier meitsje kin. Dat sil likernoch 2500-2600 üren wêze moatte. Oars is it bidriuw to lyts. e Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 zich voor als scheepskapitein en beloof de drie vrouwen met haar te trouwen. Zij verleenden hem gastvrijheid en steunden hem met geld. Bij zijn derde „verloofde” plunderde hij bijna het ge hele huis leeg en nam haastig afscheid, met .koffers vol sieraden, kleding en wasgoed. In Hamburg heeft hij deze „bukt” weer verkocht. Maar bij een volgend bezoek aan Bremen werd hij door de recherche gegrepen. Vier Hongaarse huwelijken. Achtmaal klink zaterdagmorgen het vastberaden „legen”, het „Ja, ik wil”, tijdens een plechtigheid in de trouwzaal van het Utrechtse gemeentehuis te Zeist, waar vier Hongaarse studentenpaartjes in 't huwelijk traden. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes voltrok het huwelijk en sprak de trouwformule in het Hongaars uit, waarna hij zich in een persoonlijk woord tot de jonggehuw den richtte. Hij wees er op, dat het verkrijgen der papieren, voor Neder landse bruidspaartjes zo gemakkelijk, voor deze Hongaarse studentenvluchte- lingen een onoverkomelijke moeilijkheid scheen. Hij nam elk van de trouwlusti gen de eed af, waarin zij verklaarden niet in staat te zijn, geboorteakten over te leggen. Namens het gemeentebestuur bood hij elk der bruidspaartjes een cas sette aan. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht had de bruids paren verrast met een bruidsboeket. Blussende brandweer op worst onthaald. Niet veel brandweergasten zullen tijdens hun blussingswerk onthaald worden op worst. Dat gebeurde zondagmiddag toen brand was uitgebroken in het Vlees- centralebedrijf te Assen. Ten minste 6000 kg spek en 1000 kg worst gingen in de vlammen verloren en slechts klei ne hoeveelheden bleven gespaard; ge noeg echter om de brandweer te ont halen waarschijnlijk op warme worst. De brand was ontstaan op de met kurk en asfalt geïsoleerde zolder. Zes worst- droogcellen gingen verloren. De schade wordt geraamd op twee ton. Het bedrijf is verzekerd. Oververhittinng was de waarschijnlijke oorzaak. In fopspeen gestikt. Het 8-jarige zoon tje van de familie Van Doorn te Vee- nendaal is gestikt, doordat hij een fop speen, waarmee hij aan het spelen was, in zijn keel kreeg. De jongen had er water in gedaan, dat hij wilde opzuigen. Een arts, die spoedig aanwezig was, 1 kon niet meer helpen. Aanbevolen sigarenmerkenHavanna, Rembrandt, Onze recruten, ieder 2 ct. Jubilo, Ambulantia, Pius X, ieder 2% cent, Primadonna, Pavon, ieder 3 ct. P. J. Schrage, Bolsward. Te koop in de gemeente Bolsward: een soliede vergunning. Meast sitte de fuortgeande lju mei skuld en dochs stapt der wer in nijenien yn, hwant de driuw nei selsstannichheit is by dizze minsken tige great. Is dizze dermei holpen Mei men minskliker- wize forwachtsje, dat er hjir op 3 ha in bistean fine kin, dat sosiael sa hjitte mei? It andert is né. O, ik wit wol, dat hjir yn dizze hoeke fan Fryslan sokke lytse lju oan to wizen binne, dy’t harren dochs mar skoan rédde. Mar hjir spilet it probleem net. Hjir binne hwat lytse boeren tusken de greatere hiel wol thüs. Hja hawwe dan in molk- rit of wurkje los en dogge moarns en jouns har eigen wurk. Mar dér giet it net om. As it rounom sa wie as hjir yn it Westen fan Fryslan, dan bistie it pro bleem net. Mar it giet om de kontrijen hwer’t tüzenen fan sokke bidriuwkes binne en hwer’t in man mei tsien kij in „greate” boer is. Eartiids haw ik yn in streek tahalden, hwer’t de fabryk de molke krige fan 1400 kij. Dy fabryk hie doe tusken de trije en fjouwerhün- dert leden. Dér wie <Joe trochmekoar fjouwer kij de man. Oer sokke streken giet it en dér driget by it sakjen fan de prizen en it omheech rinnen fan lea- nen en libbenskosten in ünhaldbere situ aesje. Ek al slagget it om de produkten- prizen to bringen op in peil, dat yn it algemien reedlik is, dan noch sil it hjir mis gean. De regearing hat al jierren de oandacht festigje op dizze kwesje. Subsydzjes op dit en dat, gratis of hast Dat is de wei fan al fierder sinken en forearmoedzjen, dat is de wei fan it pauperisme mei alle sosiale en morele illinde, dy’t der foar de lju seis en har bern üt fuortkomme sil. In oplossing komt der altyd. Seis yn Hongarije komt dy. Mar freegje net hoefolle minskeleed der mei mank giet. De hiele reden fan it oan ’e oarder stellen fan it al to lytse agraryske bi driuw sit hem deryn, dat men in reed like en forantwurde situaesje skeppe wol mei sa min müglik minsklik leed. Dit sil net tafalle, mar it giet om tüze nen hüshaldings en dan moat it bisocht wurde dizze lju op in praktyske wize yn de mienskip fan it Nederlanske folk to hal den mei al har treflike eigen- skippen, dy’t dit soberlibjende folk bi- sit. It ekonomysk forskynsel, hwer’t ik niis fan repte, is dit: Mei it omheech gean fan prizen en leanen, mei it ynfieren fan de sosiale rjuchten en lésten komt der in oare basis ünder it bistean fan in bidriuw. Dat bidriuw moat om dizze arbeidsforgoeding op bringe to kinnen, in bipaelde arbeidsintensiviteit hawwe. It wurk, it leanende wurk, moat troch de produksje fan sa’n bidriuw goed makke wurde. Kin dat net, dan is sa’n bidriuw to lyts. Eartiids wie it op alle terreinen fan it bidriuwslibben müglik om as lytse man oan in ynkommen to reitsjen, dat net minder wie as dat fan de wurknimmer. Doe wie de selsstan nichheit kleare winst, hwer’t hy graech hwat mear üren foar oer hie. Sa wiene der 25 jier lyn folie mear bakkers, slachters, smidden en sa as nou. Hoe folle lytse bidriuwen fan faklju binne der al minder as doe. Ek mei oare ündemimmingen is it krekt sa. It komt dêrfan, dat in selsstannige tsjintwur- dich folie mear fortsjinje moat, sil hy de holle boppe wetter halde kinne. Yn it agrarysk bidriuwslibben is dit lang tsjinhülden om’t der de leanen bi- langryk leger leine as yn oare biroppen dat is de minste, dy’t der komme kin. en ek om’t hjir de sosiale wetten net wagens in actie komen om een menigte te verspreiden, die in opwinding was ge raakt door razzia’s op Hongaarse jonge mannen. Ook begingen de Russen een nieuwe ju- dasdaad. Zij arresteerden de leider van de revolutionaire arbeidsraad Jozsef Dudas, die zich in de bergen had verscholen, maar een vrijgeleide had verkregen om met de regering Kadar te onderhandelen. Dudas was de belangrijkste man van de Hongaarse verzetsbeweging na de ver dwijning van generaal Pal Maleter, de „held van Boedapest”. Ex-premier Imre Nagy, eveneens door verraad in handen van de Russen geval len, bevindt zich in het Roemeense va kantieoord Sinaia, ongeveer 65 km buiten Boekarest. Dit werd bekend door een ver klaring van de Joegoslavische regering dat de gehele voorgeschiedenis van Nagy’s ontvoering uit de doeken deed en door brieven, die door Nagy’s metgezel len naar familieleden in Boedapest zijn geschreven. En in het gehele land maken de boeren St. Nicolaasavond in den Hof van Hol land. Biljart-kegelbaanspel om wild. Y. K. Galama. teruggebracht tot menzweerders. Van groot belang is ook het verschijn sel dat de socialisten, van wie werd aan genomen dat zij tengevolge van de om zwaai van de Russen op het 20ste partij congres bondgenoten der communisten zouden worden in de volksfront-bewe- gingen, thans van elke samenwerking met deze verkrachters van de vrijheid waren genezen. De gevolgen van dit alles zijn duidelijk: afgezien van de toekomst der partijen als zodanig, heeft het communisme zich wel licht nimmer zo zeer van de hoofdstro mingen van het politieke denken en van de ethiek in de niet-communistische we reld afgescheiden. De aantrekkingskracht van het communisme is nog nooit zo ge ring geweest. Op economisch gebied, waar de gevolgen van de crisis zich vooral in de vazalstaten zullen doen gevoelen, is het hoogst twij- velachtig of aan een verhoging van de levensstandaard zelfs nog maar gedacht tijleiders het geven van steun aan de Rus sische actie in Hongarije zien als ’t beste bewijs van hun loyaliteit aan de leerstel lingen van het Kremlin. In Peiping is men reeds zojuist be gonnen met het verspreiden van propa gandamateriaal waarin alle partij-organ i- ties worden opgeroepen hun loyaliteit op dit punt in het openbaar te betuigen. Vrijwel overal hebben zich nu de voor naamste partijleiders achter de meedogen loze onderdrukking van de Hongaarse vrijheidsopstand geschaard enkelen hebben zich daar reeds openlijk voor uit gesproken, anderen hebben stilzwijgend het gebruik van het rode leger voor po litieke doelstellingen aanvaard. Onder deze laatsten treft men vooral hen aan, die voordien blijkbaar een wissel op de toekomst hebben getrokken en rekening hielden met een spoedige terugkeer van het stalinisme en zich sedert de befaamde rede van Chroesitsjew op het 20ste partij congres daarover niet hebben uitgelaten. Het spreekt vanzelf dat de scheuring in de partij zelf van ernstige aard is. Als de te rugstelling van premier Molenkow, die ten opzichte van de zware industrie meer aandacht wilde besteden aan de produk- tie van verbruiksgoederen, al zo’n terug slag kon veroorzaken, hoeveel te meer dan de controverse over de uitdaging, die Terwijl door Belgrado, Warschau en aan Moskou werd gesteld. Het is bovenden een ernstig verschijnsel voor Moskou dat in hun reacties op het bloedbad in Hongarije de groeperingen waarop de partij het meest staat dacht te kunnen maken, het rode kamp verlieten en dit geldt zowel voor delen van Azië als voor Europa. Jongeren, van wie werd aangenomen dat zij doordrongen waren met de commu nistische leerstellingen - arbeiders, van wie men aannam dat zij uiteraard het I meest van het communisme zouden ge- J diend zijn; de intellectuele avant-garde, die vaak de stoottroepen van de commu- nistische penetratie vormen al deze mensen draaien in groten getale het com- munisme de rug toe. Enkele waarnemers zien reeds menige partij in de vrije landen X teruggebracht tot een klein kringetje sa- Er begint zich thans over de gehele wereld een duidelijk patroon af te tekenen in de reacties der communisten en hun volgelingen op de bloedige onderdrukking van de opstand in Hongarije: als gevolg daar van heeft een acute crisis het communisme als ideologie en als stelsel tot in zijn grondvesten aangetast. Wat is nu de betekenis van deze crisis? Wanneer men daarin een aanduiding zou zien van de ineenstorting van het communisme, of van de onmiddellijke ontbinding van de communistische partijen dan zou dit zeker voorbarig en niet verstandig zijn, want het is nu eenmaal een vaststaand feit, dat de doorgewinterde communistische leiders zich niet van dogma’s en de overheersing van Moskou zullen losmaken. kan worden. Een verhoging van de levens standaard was, vooral in Oost-Europa al tijd nauw verbonden met een verlenging van de arbeidsduur. Dit is in de landen, waar de arbeiders gedesillusioneerd zijn en al aan passief verzet denken, een ge neesmiddel van twijfelachtige waarde en juist in die landen vraagt het econo mische probleem om een spoedige op lossing. Van militaire zijde bezien, heeft Honga rije niet alleen aangetoond dat het com munisme zijn kracht ontleent aan de aan wezigheid van een meedogenloos rood leger, maar -ook dat „op de legers der va zalstaten niet kan worden vertrouwd wanneer ze voor hun Russische meesters tegen hun eigen volk moeten strijden en misschien wel ook in andere gevallen”, zoals onlangs in The London Economist werd betoogd. Dit zijn de voornaamste moeilijkheden, maar zeker niet alle, waarmee het Krem lin rekening heeft te houden. Moskou zal nu moeten beslissen of destalinisatie of restalinisatie het minst schadelijk is. Het ziet er naar uit dat de ernstige crisis, die het communisme doormaakt, nog niet voorbij is. Intussen blijkt, dat ondanks de „harde po litiek van Moskou in Hongarije de rust nog steeds niet is weergekeerd. Jl een stap van de Ver. Staten om de kwestie-Hongarije in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties met prio riteit te behandelen, succes heeft gehad, komen er uit het dappere Hongarije na melijk berichten, dat de guerilla weer is opgelaaid. In bossen en bergen houden zich nog dui- zende gewapende Hongaren schuil, die van tijd tot tijd aanvallen op Russische konvooien doen of hinderlagen leggen. Het grote kolengebied van Pees in Zuid- Hongarije was zondag geheel van de bui tenwereld afgesneden. In dit gebied be vinden zich ook de uraniummijnen, die reeds eerder door vrijheidsstrijders zijn vernield. Er zijn berichten, dat de com mandant van het rode leger van Pees vo rige week door verzetstrijders is doodge schoten. In Noordoost-Hongarije zouden 1500 studenten het gebied rond Satorajauhely beheersen. Alleen de hoofdwegen zouden in handen van het sovjetleger zijn. Ook in het gebied van Nograd opereren gue rilla’s. In Boedapest, waar na de oproep van de arbeidsraad, het officiële communistische dagblad „Nep Szabadsag” te boycotten, duizenden exemplaren van deze krant in het openbaar werden verbrand, zijn pam fletten uitgedeeld, waarin tot gewapende opstand en staking aange_et. In de hoofd van de algemene chaos gebruik om de collectieve 'boerderijen onder elkaar te ver delen. De Sovjet-Unie is intussen bezig in Bul- een strijdmacht op te bouwen, die tweeledige taak heeft: (a) druk op i en (b) mogelijke opstanden in het onrustige Bulgarije snel de kop in te drukken. Tot dusverre waren er geen sovjettroepen in Bulgarije gelegerd. De meeste eenheden van het rode leger zijn in Varna aan de Zwarte Zee gede- barkeerd. De versterkingen arriveren op een ogenblik, dat Moskou een grote cam pagne voert over de „bedreiging” van Syrië door Turkije, Irak, Engeland, Frankrijk en Israël. Volgens berichten zouden de Bulgaarse stalinisten met deze Russische strijdmacht in de rug massale arrestaties van hun tito- istische tegenstanders uitvoeren. Ook in Oost-Duitsland ziet het er naar uit, dat u regering besloten heeft aan de „harde politiek” vast te houden. Er zijn berichten dat op vele plaatsen de fabrieks- militie wordt ontwapend en verder zijn vier leidende communistische intellectu elen gearresteerd wegens hun relaties met de Hongaarse Petoefie Club, die de re volutie in dat land is begonnen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1