roar HET OPTREDEN VAN ENGELAND EN FRANKRIJK EEN POLITIEKE BLUNDER? WOLFGANG AMADEUS MOZART KRIS-KRAS door Nederland e A f X -1 üs hjoed p p to sizzen 52eJAARGANG VRIJDAG 7 DECEMBER 1955 No. 95 Buitenlands Overzicht Nasser staat diplomatiek sterker dan vóór de actie Strijd om de vrijheid 5 Zilveren filmpjes r .1 d e STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND :e l- :n et o- rd :n id :n ar Ie in t- :k e- le in :n S i Hwat hat (jab I i I» Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 1791 Wenen Zalzburg 1756 r- Premier 1 i 2ide week december 1931. 1 i 1 l t i i r i Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie t Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 y 7 r i De heer H. J. Popping te Oosterwolde heeft op een heideveld onder Appelscha in Friesland een hunebed ontdekt. Het gemeentebestuur van Wymbritsera- deel spreekt zich uit voor samenvoeging met Ijlst, waarbij het gemeentehuis dan in laatstgenoemde plaats zou komen te staan. Men is van plan in Engeland Zeppelins te gaan bouwen voor, het toekomstige Verkeer over de Atlantische Oceaan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het is wellicht interessant hiernaast de mening weer te geven van een blad, dat in vele opzichten de tegenhanger is van „Het Parool”, n.l. „De Telegraaf”. Dit blad schrijft: Het door de loop der gebeurtenissen on vermijdelijk geworden besluit is thans definitief genomen: de Engelse regering heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, Het goede voorbeeld. Ofschoon het zon- dagrijverbod niet van toepassing is op hofauto’s heeft zondag Koningin Juliana de kerkgang naar Baarn per fiets ge maakt. De Koningin, die vergezeld was van ’n hofdame werd tijdens haar kerk gang naar het kerkgebouw van de Ned. Prot. Bond te Baarn door vele inwo ners van Soestdijk en Baarn herkend. Buiten bezwaar van de gemeentekas. Aan de vooravond van het Sinterklaas feest behandelde de Harlinger raad de gemeentebegroting. Terwijl een felle dis- cussue over het opvangen van het tekort aan de gang was, werd hevig op de deur van de raadzaal gebonsd, waarna door een zwarte hand een lading peper noten in de zaal werd geslingerd. Bur gemeester Nauta verklaarde op plech tige toon, doch zonder uitstel, dat dit strooien niet ten laste van de gemeente kas kwam. Meer piloten, die Henk heten! „Henk, je kist staat in brand!” riep dinsdagmid dag een jachtvlieger zijn vriend, tweede luitenant-vlieger Henk van Dommelen over de radio toe. Het kostte de lucht macht een andere straaljager (f2 milj.) die hoog boven Eindhoven vloog met de reserve 2de-luitenant-vlieger Henk Vendrig aan de stuurknuppel. Vendrig nam geen risico, sprong uit zijn toe stel met een schietstoel en kwam be houden neer. De Thunderstreak viel te pletter. As de mole troch de fang is, is der gjin halden mear oan. i. e e- /n kt en er at ks ’e is •r- er Bil is eh it- e- en l- Lt •f it ed re re ;h t- 3e in ze ;n e- :n id re at re :n Bolswards Nieuwsblad i- i> it i- v. UI ld e- in b- Smartegeld wordt nu uitbetaald. Minis ter mr. J. M. A. H. Luns heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat binnen enige dagen begonnen zal worden met de verzending van het smartegeld voor de burger-geïnterneerden in de Japanse kampen. Dit bedrag is per persoon vast gesteld op f 385, zonder dat daarvan be lasting zal worden geheven. Vele tien duizenden rechthebbenden hebben zich hiervoor reeds aangemeld en met de af werking zal wel bij een aantal uitbe talingen van 600 per dag enige maan den gemoeid zijn. Een groot aantal- hoogleraren aan Ne derlandse Universiteiten hebben zich gewend tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met het Verzoek alsnog tegemoet te komen aan de toenemende behoefte aan onderwijs in het Fries, door op enigerlei wijze dit onderwerp op de lagere school wettelijk mogelijk te maken. Afsluitdijk zondag afgesloten. Wegens herstelwerkzaamheden aan de draaibrug te Den Oever in de rijksweg 9 over de Afsluitdijk, zal alle autoverkeer over deze draaibrug aanstaande zondag van af 6 uur ’s ochtends tot 18 uur ’s middags zijn gestremd. Rijwielen en motorrijwielen zullen, mits aan de hand gehouden, met tussenpozen worden door gelaten. Alle letters verbrand. In de banketbak kerij van de heer Van Es aan de Am sterdamse weg te Amstelveen is woens dagnacht brand uitgebroken, waarbij de hele voorraad taarten en banketletters die voor de Sint Nicolaas waren gebak ken, verloren gingen. De schade aan verloren gegane baksels en grondstof fen bedraagt enige duizenden guldens. De schade aan de machines is nog niet vast te stellen. Het winkelpand zelf liep geen schade op. Vermoedelijk is de brand ontstaan door oververhitting van een oven. N.S.-personeel bedacht. Ook dit jaar krijgt het spoorwegpersoneel de jaarlijk se december-uitkering, maar ditmaal meer. Gehuwden krijgen f 60, ongehuw- den f 30. De verhoging heeft een tech nische reden: het personeel moet nu zelf de loonbelasting en de premie voor so ciale verzekering van de uitkering be talen. Burgerwoonhuis te koop of te huur, op 12 mei. Te bevragen bij Hollander en de Boer, Bolsward. een Parool” zijn mening. De Blaricumse schilder Bart van der Leek, die een dezer dagen 80 jaar is geworden, maar, omdat hij pas her steld was van een ernstige ziekte, zich aan elke huldiging heeft onttrokken, heeft thans zijn werkzaamheden weder hervat. Zgn betekenis in de jongste ontwikke ling van de schilderkunst, mede door de samenwerking met Mondriaan, is be langrijk. Hij was een der oprichters van de Stijlgroep, die hij later weer verliet. Zijn werk kenmerkt zich door een steeds sterk geworden schematisering. Hij begon als impressionistisch schilder, maar groeide naar het volledig abstract werken. Hiervan kwam hij echter ook terug en zocht in de natuur weer naar het uitgangspunt, maar dan in een geheel ander nieuwe vorm. De foto toont ons Bart van der Leek in zijn atelier bezig met het uitvoeren van een nieuwe opdracht. Wat het overige nieuws betreft het vol gende: De Syrische regering is ten slotte be zweken onder de steeds toenemende druk van het leger: het innerlijk sterk verdeeld kabinet van Sabri Assali is af getreden en een militaire junta heeft de macht overgenomen. Aldus meldt de Israëlische radio. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de staatsgreep veel nieuws zal brengen in de toekomstige buitenlandse politiek van Syrië. Het land was al pro-Egyptisch en pro-Russisch. Aan het hoofd van de junta staat kolo nel Abdoel Mahid Sarrai, chef van de geheime dienst en een grote vriend van dictator Nasser. Hij heeft vermoedelijk gebruik gemaakt van de onenigheid in het kabinet tussen de verschillende par tijen, die in de regering zitting hebben. Reeds maandag had een Iraaks blad bericht, dat premier Assali zijn ontslag had ingediend uit protest tegen de be weringen van het leger, dat Irak had gepoogd wapens te leveren aan Syrië. President Koewati zou volgens dit blad het ontslag niet hebben aanvaard. Toen ruim een maand geleden de staat van beleg werd ingediend in Syrië, ver loor het in juli gevormde kabinet-Assali In de gemeente Hennaarderadeel is een crisiscomité opgericht, samengesteld als volgt: R. Kuipers, burgemeester, W. Vellinga, secretaris, H. J. Engelkes, pen- ningm. Het eerste werk zal bestaan in het houden van een collecte. op bevredigende wijze geregeld worden, zou gezegd kunnen worden, dat de brandhaard in het Midden-Oosten wel iswaar niet is uitgetrapt, maartoch onder controle is gebracht. De verdere ontwikkeling zal afgewacht moeten worden. Het woord is nu aan de Verenigde Naties en aan de V. S. Wolfgang Mozart weer in zijn dienst genomen, hiermee is niet gezegd, dat de verhouding tussen heer en dienaar in de komende jaren zonder problemen zal zijn. Integendeel; Mozart is door zijn vele reizen reeds wereldburger gewor den en zijn vrijheidsdrang en sterk per soonlijkheidsbesef worden steeds groter, hetgeen de strenge aartsbisschop alleen maar kan mishagen en zo beginnen zich de conflicten reeds weer af te tekenen. Als belangrijke composities ontstaan in deze tijd o.a. de Krönungsmesse en de opera „Idomeneo”, die bij de eerste uit voering in München een waar succes wordt. Direct hierna gebiedt aartsbis schop Hieronymus Mozart echter naar Wenen te komen, waar hij met zijn hof- orkest verblijft. Het is in deze stad, dat de onderlinge verhouding zeer scherpe vormen gaat aannemen. Wanneer zij op zekere avond op bezoek zijn bij de Russische gezant, veroor looft de in Wenen geliefde concertmees ter Mozart zich in de muzieksalon zon der verdere toestemming een geani meerd gesprek met zijn gastheer te be ginnen. De aartsbisschip wenst echter dergelijke vrijheden niet van zijn dienaar te tolereren en daarom dient deze jonge Mozart eens tot de orde te worden ge roepen. Het hierop volgende onderhoud leidt tot een heftige woordenwisseling tussen de hofmusicus en zijn broodheer, waarbij Mozart de grofste beledigingen omtrent zijn talenten krijgt te incasse ren. De aartsbisschop wijst heïn de deur en Mozart antwoordt, dat hij de volgen de morgen officieel zijn ontslag zal in dienen. Het blijkt echter moeilijk zijn vrijheid te herwinnen, want tot vijfmaal toe stuurt de opperhofmeester, graaf Arco, hem zijn ontslagaanvragen terug. Eindelijk is de maat vol bij Mozart; hij laat zich aandienen bij graaf Arco en geeft voor de laatste maal zijn wens te kennen, zich uit de dienst van de aarts- bischop ie willen terugtrekken. De graaf wil echter niets toezeggen, omdat hij aartsbisschop Hieronymus niet met Mo zarts verzoek durft lastig vallen; als Mozart echter hardnekkig volhoudt, ver liest graaf Arco tenslotte zijn zelfbe heersing en met een schop vliegt Mozart de deur uit! Dit is het einde van Mozarts Salzburgse tijd; de banden met de stad, die eens wereldberoemd zal wórden omdat hier één der grootsten uit de muziekgeschie denis werd geboren, zijn volledig ver broken. Mozart is nu vrij en hij zal zich in We nen een carrière opbouwen en trachten een vaste positie te verkrijgen om zich van een geregeld inkomen en daardoor van een financieel onbezorgd leven te verzekeren. Met optimisme ziet de nu 25-jarige Wolfgang de toekomst tege moet. In het jaar 1781 begint Wolfgang Ama deus Mozart te Wenen een nieuw leven als vrij en onafhankelijk kunstenaar. Een 22-jarige jongeman is echter voor het destijds rt '■rk op sensatie beluste Parijse publiek niet meer de attractie, zoals een achtjarig wonderkind dit is. En deze Duitse jongeman heeft zulke moderne opvattingen en trekt zich zo weinig aan van de etikette der hogere kringen èn hij betekent een zo gevaar lijke tegenstander voor de in Parijs levende en gevierde componisten. Parijs wordt een grote teleurstelling voor Mozart, want deze stad, waar hij beroemd had kunnen worden, blijkt hem niet langer als één der allergrootsten te erkennen. Temidden van al deze te leurstellingen vindt een gebeurtenis plaats die hem diep aangrijpt, de plot selinge dood van zijn moeder. En na dit alles wacht hem de volgen de schok, die hem innerlijk tot een ge rijpt mens zal maken: zijn eerste harts tochtelijke liefde breekt af, als Aloysia zich geheel van hem afwendt. Het is een geheel andere Mozart, die inmiddels teruggekeerd in Salzburg in 1779 zijn functie als concertmees ter en hoforganist bij aartsbisschip Hie ronymus aanvangt. In zijn muziek vin den we een grotere verdieping; niet meer alleen levensvreugde, maar ook ’n onrustige en smartelijke bewogenheid. Al heeft de aartsbisschop de musicus Maar afgezien van deze toevallige voor delen die overigens nog van labiele aard zijn en ook zonder de militaire actie bestonden moet de Brits-Franse militaire expeditie als een volstrekte mislukking worden beschouwd, die Europa veel schade heeft berokkend. Men heeft in Londen en Parijs achteraf allerlei motiveringen van de militaire actie proberen te geven. Er is gezegd, dat men Israël te hulp kwam. Dit is zeker voorzober het Engeland betreft een voorwendsel geweest om de eigen lijke bedoelingen n.l. de oplossing van het Suezconflict in een voor Enge land gunstige zin te camoufleren. Tot voor kort heeft Londen steeds een openlijke pro-Arabische politiek gevoerd Vaak ten koste van de levensbelangen van Israël. Te Madrid openbare verkoping van de paarden uit de stallen van ex-Koning Alfonso. Voor Kerstmis zullen de Franse en Engelse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken. Hiermede is dan het hachelijke avontuur ge liquideerd. Maar de gevolgen zullen zich nog lang doen gevoelen. Frankrijk en Engeland hebben een eclatante nederlaag geleden. Niet omdat zij de militaire actie hebben stopgezet, toen deze nau welijks was begonnen, maar omdat zij een dergelijke actie begon nen waren zonder zich tevoren voldoende te realiseren, dat zij eigenlijk tot mislukking gedoemd was. De Verenigde Staten konden de actie niet ondersteunen. Dit wist men tevoren in Londen en Parijs. De Verenigde Naties konden niet anders doen dan de actie op de scherpste wijze veroordelen en alle middelen tot haar beschikking aanwenden om deze tegen te werken. De Arabische en Aziatische landen zouden zich eenstemmig tegen Frankrijk en Engeland keren. En ten slotte konden beide landen noch in Europa noch voor wat Engeland betrof in hun eigen land erg veel sympathie voor een dergelijk optreden verwachten. Dit alles had men tevoren kunnen weten. Dat men ondanks deze voor kennis toch aan het avontuur begonnen is, kan niet anders dan politieke blunder worden genoemd, aldus formuleert „Het greep niet tot de onmogelijkheden be hoort. Wij willen geenszins de gevaren van Russische inmenging in het Midden- Oosten onderschatten maar deze zijn door de Frans-Britse actie eerder ver groot dan geneutraliseerd. en h.eeft het verder doen voorkomen alsof hij wel moest ingrijpen ten einde een directe Russische be moeienis met het Midden-Oosten te voorkomen. De Sovjet-Unie zou volgens de Britse regering een militaire aanval op Israël hebben voorbereid door mid del van vrijwilligers en wapenleveran- ties aan Egypte en andere Arabische staten. De wapenleveranties waren een feit reeds lang voor dat de Suezcrisis uit brak, zonder dat Engeland daarop ech ter fel reageerde. Nog in juni van dit jaar verklaarde minister Selwyn Lloyd in het Lagerhuis op een vraag van de oppositie over deze wapenzendingen, zonder dat deze geen onrustbarende af metingen hadden aangenomen. Pas tij dens de militaire actie kwamen allerlei publikaties over verrassende vondsten, zelfs van startbanen voor het afschieten Van atoomraketten. Intussen zijn deze verhalen door niets bevestigd. Zelfs de wapenzendingen naar Syrië blijken volgens de laatste berichten mee te vallen. Het gevaar in Syrië is niet zozeer gelegen in de Rus sische hulpverlening als in de innerlijke onstabiliteit van het Syrische regiem, waardoor een communistische staats- In ons vorig artikel hebben wij Mozart gevolgd op zijn concertreizen als won derkind door Europa. Na zijn succes volle Italiaanse reizen is de 17-jarige Wolfgang in 1773 dan weer terug in zijn geboorteplaats Salzburg, waar ech ter reeds het conflict groeit dat bepa lend zal zijn voor het verdere verloop van zijn leven. De nieuw-benoemde aartsbisschop Hie ronymus ziet Mozart namelijk in de eerste plaats als hofmusicus en heeft weinig vertrouwen in het enthousiasme, dat het publiek in het buitenland voor de jonge meester heeft getoond. Hij is dan ook van mening, dat Mozart zich voor zijn honorarium uitsluitend dienst baar moet maken aan het aartsbisschop pelijk hof en het maken van concertrei zen wordt daarom niet langer toege staan. Mozart daarentegen is langzamerhand aan de benepen sfeer van Salzburg ont groeid; als reizend kunstenaar is zijn blik verruimd en hij verlangt de vrijheid en een onafhankelijk bestaan om zijn talenten te kunnen ontplooien. Een ver zoek van de keurvorst, dat de aarts bisschop uiteraard moeilijk kon weige ren, brengt hem in deze tijd echter in München, waar hij met zijn opera „La finta giardiniera” een overweldigend succes oogst. Maar de toestand in Salzburg verandert ook hierdoor niet en tenslotte dient Mo zart zijn ontslag in. Dit wordt hem on- middellijk verleend. Parijs is nu het doel. Hier, of in de andere grote steden die ze onderweg zullen aandoen, zal ongetwijfeld de kans liggen op een behoorlijke en vaste po sitie. En in Parijs zal zeer zeker zijn oude roem herleven. Het is een levens lustige Mozart, die vol optimisme de grote reis aanvaardt. Eerst wordt München weer bezocht; de belangstelling van de keurvorst blijkt echter sterk geluwd en Mozart ontvangt niet de verwachte opdracht voor een opera en evenals in Italië is ook hier geen kans op een vaste aanstelling. Augsburg: musiceren bij de patriciërs, doch geen opera, noch een goed betaal de positie. Dan volgt Mannheim, de stad die door keurvorst Karl Theodor tot een waar cultureel centrum is gemaakt. xHier lijken de omstandigheden weer heel wat gunstiger: Mozarts nieuwe composities vinden grote waardering, onder de kunstenaars van Mannheim maakt hij vele vrienden en er is kans op een opdracht voor het schrijven van een opera! Maar wat nog belangrijker is: hij maakt hier kennis met de jeug dige zangeres Aloysia Weber, voor wie hij een vurige liefde opvat. Het kan niet anders dan dat de van nature zo op gewekte Wolfgang hier in Mannheim voortdurend in een overmoedige stem ming verkeert en dat hij „nog nooit zo’n schik in het leven heeft gehad”. Omdat echter de opera-opdracht en een plaats bij het hof-orkest zelfs in Mann heim niet tot de directe mogelijkheden behoren, vertrekken zijn moeder en hij in 1778 naar het veelbelovende Parijs. Deze stad zal hij met zijn muziek ver overen en met Parijs de gehele muzikale wereld! Er is verder door het Brits-Franse op treden grote schade tóegebracht aan de Nato en aan de westelijke samenwer king. Sommigen wijten dit aan de on wil van de Verenigde Staten en van een aantal West-Europese landen om de actie van de aanvang af te ondérsteu- nen. Vooral in Parijs kan men de klacht ho ren, dat Engeland en Frankrijk door de bondgenoten in de steek gelaten zijn. Deze klacht lijkt ons niet gerechtvaar digd. Wanneer men ernst wil maken met Westerse samenwerking, dan zal men moeten beginnen de bondgenoten te laten mèespreken in belangrijke be slissingen. Geen samenwerking is denk baar zonder volledige consultatie over alle belangrijke problemen. Juist het volkomen eigenmachtige optreden van twee landen doodt de mogelijkheid tot samenwerking. Het is dwaasheid om van de bondgenoten te verwachten, dat zij een actie zullen steunen, waarover zij nooit zijn geraadpleegd en nooit de ge legenheid hebben gehad hun oordeel uit te spreken. Het Suezprobleem is intussen voorlo pig nog geen stap verder tot oplossing gebracht. Integendeel, het is daar even ver van verwijderd als tevoren. Presi dent Nasser staats zelfs diplomatiek sterker in zijn eisen dan vóór de Frans- Britse actie. Dat wil niet zeggen, dat hij bijzonder sterk staat. Want een toe vallig voordeel heeft deze actie wel op geleverd. De Arabische staten hebben duidelijker dan tevoren kunnen zien, waartoe een optreden als dat van Nas ser leidt: n.l. tot een toeneming van de Russische bemoeienis met deze landen. Het merendeel van deze staten wenst dit niet. Syrië en Egypte raken daar om meer dan voorheen geïsoleerd bin nen de Arabische Liga. Nasser heeft door zijn brute en verwaande politiek enkele potentiële bondgenoten van zich afgestoten, weigerde bijv, enkele dagen geleden de premier van Pakistan te ontvangen en hij hééft zijn agitatie tegen Jordanië en Irak voortgezet. Hij schijnt zich onvoldoende te realiseren, dat de Arabische landen voor een groot deel van olieleveranties aan West- Europa afhankelijk zijn in hun economi sche bestaan. Deze olie kan alleen W.- Europa tegen aanvaardbare voorwaar den afnemen. Dat is nog altijd onze sterkste troef in de politiek tegenover de Arabische wereld. iedere dag meer van zijn macht. Het leger daarentegen, sterk pro-Russisch en pro-Egyptisch georiënteerd, ging meer en meer de macht uitdelen. Het kabinet had ten slotte over het buitenlandse beleid en andere belangrij ke politieke kwesties weinig meer in te brengen. Daarbij kwam nog, dat in de regering zelf grote onenigheid heer ste tussen de belangrijkste deelnemende partijen. Dat zijn de pro-Russische en pro-Egyptische nationalistische partij, de socialistische partij, en de „neutrale” volkspartij. De kwestie werd nog ingewikkelder ge maakt doordat ook binnen de sterke volkspartij een pro- en een anti-commu- nistische groepering is. In feite was het al enige tijd zo, dat een driemanschap: kolonel Sarrai (na mens het leger), de nationalist Bintar en de communist Khalid Bakdash Syrië bestuurde. Intussen gaan d,e Sovjets door met hun hetze tegen de Iraakse premier Noeri Es-Said. Zij beweren dat in tal van plaatsen wordt gestaakt en dat koning Feisal een groot aantal verzoeken heeft ontvangen om Noeri Es-Said heen te zenden. De Iraakse regering heeft de Russische bewering, dat zij Turkije om twee ba taljons heeft gevraagd gerangschikt on der de „gebruikelijke anti-Iraakse pro paganda en ongeloofwaardige leugens”. Jordanië heeft zijn sympathieën voor de andere Arabische staten nogmaals be vestigd door te verklaren, dat het elke aanval, gericht op Syrië of een van de andere Arabische landen zal beschouwen als een aanval, gedaan rechtstreeks op Jordanië. dat de troepen uit Egypte zullen wor den teruggetrokken. Er was hoongelach bij de oppositie en premier Eden vertoeft op Jamaica het geen de situatie typeert. Het heeft En geland ontbroken aan eensgezindheid en aan kracht. Als in de ure des gevaars en Engeland was en is in gevaar een aanval in de rug plaatsvindt en door welke oorzaken dan ook de leiding bezwijkt, dan is een politiek tot falen gedoemd. Is dan geen enkel succes behaald door de poging een ontwikkeling welke zo veel geleek op die, welke tot de tweede wereldoorlog heeft geleid, te stuiten Maakt president Nasser een nieuw be gin met zijn machtsstreven, dat hij gelijk Hitler zo duidelijk in zijn boek „Filosofie van de revolutie” heeft uit eengezet en dat erop neerkomt, dat Egypte, respectievelijk hijzelf, de leiding moet verkrijgen van geheel Afrika en van alle mohammedaanse landen Indonesië en andere Aziatische staten daaronder begrepen? Duurt de Russische bedreiging in het Midden Oosten, die zo overduidelijk aan het licht is gekomen, onverminderd voort Op zijn minst kan worden gezegd, dat de ontwikkeling is onderbroken en wel licht in een andere richting is gestuwd. De diepste oorzaak van ’t Engels-Fran- se optreden is ongetwijfeld geweest niet dat de VS. een andere politiek ten aan zien van het Midden-Oosten voorstonden, maar eenvoudig geen enkele politiek be zaten. Het Amerikaansé geschutter sinds Nassers naasting van het Suez- kanaal is Europa duur te staan geko men. De toekomst is riu gelegd in handen van de Verenigde Naties op welker beslui ten de V. S. een grote invloed zou kun nen uitoefenen. Wat de verwijdering van de obstakels uit het Suezkanaal betreft, schijnt En geland een afdoende toezegging te heb ben gekregen; de operatie zal worden uitgevoerd „zodra dit technisch moge lijk is en niet afhankelijk zal zijn van andere overwegingen”. Maar inzake de toekomstige status van het kanaal, het recht op vrije doorvaart tijdens oorlog en vrede, is slechts vast gelegd, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties „zo spoedig moge lijk onderhandelingen zal voeren.” En wat de Gazastrook betreft, heeft de Britse regering alleen als héér oordeel te kennen gegeven, dat deze onder be heer der UNO geplaatst dient te wor den. Indien deze laatste twee vraagstukken

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1