roar landarbeiders KRIS-KRAS door Nederland DE LIJDENSWEG VAN HONGARIJE Tweede Kamer bepleit hogere lonen voor 52e JAARGANG No. 96 DINSDAG 11 DECEMBER 1955 Ilaiïimarskjöld niet naar Boedapest Fan de Martinytoer Pensioenen van ambtelijk personeel verbeterd Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen 1 1 De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat i SR. HAMMARSKLJÖLD Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ten raadhuize aanbesteding voor leve ring van drukwerk en schrijf- en kan toorbehoeften voor 1907. Ingeschreven: Westerbaan en Pekema 35 beneden tarief voor drukwerk en 40 beneden tarief voor schrijf- en kantoorbehoeften. K. Falkena Bzn. 50 beneden tarief. Gegund aan de laagste inschrijvers. J. Mesdag Zuivelconsulent voor Fries land sprak op de afdelingsvergadering van de Friese Mij. van Landbouw te Bolsward over: ,,Het vetgehalte van de melk”. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Tuinen tydlik kennis makke mei de nije generaesje boargemasters, dy’t sünt de oarloch fan in oare geastlike makkelij wiene as foartiid. En dit type foei der bést yn. Hoe koart de hear Van Tuinen hjir west hat, hy hat de béste neitins efterlitten, ek hy wie in baes-keardel yn it wurk en in man mei in goede geastlike bagaezje. Doe’t Boargemaster Bruinsma hjir kaem yn '47 stie de stêd op de skieding fan aid en nij. De foarbrje jierren hiene foar de stêd net gunstich west. Yn de Martiny-toer fan doe stelde ik dit fêst mei dizze wurden: „Wy binne to folie stean bleaun, hwer’t wy stiene, ja yn mannich opsicht efterüt gien. Dingen en saken fan gewicht bin ne hjir weilutsen nei oare plakken, min- sken fan doaren en wollen koene hjir gjin hald fine. Boalsert is in smük stedtsje, mar it libbet net fül, it is to statysk yn tinken en dwaen, it is nof- liker foar rinteniers as foar sakelju, better foar Aide wyfkes as foar jonge keardels. Der sit net genóch helm yn ’e lju, it libbet to sjofel en to idyllysk, it trapet syn bolwurken om en sit to skutjassen, mar it rekket hoe langer hoe fierder fan it gounzjende libben óf.” Ja, ek doe wiene der positive dingen to neamen, lyk as de wentebou yn Süd, de HüshAld- en LAnbouskoalle, de nije molksükerfabryk en inkelde, tige aktive, saken. Ik wiisde doe op it klearkommen fan de Rykswei en de nije kansen, dy’t deryn leine en skreau fierder: „De kommende tsien jierren sille der- oer bislisse, oft de stêd Boalsert, sa’t Drs. de Roos oan de leden fan de Stea- ten-Generael skriuwe doarst „in dead gat" wurde sil of in libbene stêd. Dêr lizze jit bilangrike müglikheden, mar it stiet wol sa: men moat der NOU bywêze, oars is it foar altiten forlern. Dit sil net maklik wêze yn in gemeente, dy’t fanwege har finansjele posysje ón der dübele faldij stiet, mei in bifolking, Raad heeft geadviseerd. Daarover is woensdag j.l. .in de ministerraad lang gediscussieerd. Het resultaat daarvan zullen we binnenkort wel merken. De ministers Zijlstra, Suurhoff en Mans holt zullen een nota hierover aan de Tweed© Kamer zenden. Hongaarse bijbels worden in Nederland herdrukt. Het Nederlandse Bijbelgenoot schap te Amsterdam heeft besloten bin nen korte tijd 20.000 bijbels en 30.000 nieuwe testamenten in het Hongaars te laten drukken. Dit is nodig doordat de in het bijbelhuis te Amsterdam aanwe zige voorraad Hongaarse bijbels zeer snel is geslonken vanwege het grote aantal, dat aan de vluchtelingen in Oos tenrijk is gezonden. Ook aan de Hon garen in Nederland heeft het genoot schap gratis bijbels uitgereikt. Vijfduizend gulden verduisterd. Tegen een te Harlingen wonende inspecteur van ’n bond voor minder valide arbeids krachten, is procesverbaal opgemaakt terzake van verduistering van een be drag van f 5000.hetwelk hem door zijn agenten ter hand was gesteld en toen ten eigen bate is aangewend. Het betreft hier een organisatie, die goede ren verkocht welke z.g. door blinden zouden zijn vervaardigd. Uit het onder zoek bleek, dat het veelal normale han- delsgoederen waren. Zestig mille uit de gemeentekas. De bur gemeester van Urk, de 55-jarige G. K., heeft vrijdagmiddag tegenover de offi- gehele land zijn vertegenwoordigd, met Kadar en minister van Staat Gyoergy Marosan, in conferentie bijeen. De twee communistische leiders deelden de ver gadering mee, dat zij iedereen, die tegen hen, of niet met hen was, als „contra revolutionairen” beschouwden. As de sinne is yn ’t nést, Binne de loaije lju op ’t bést. 2de week december 1906 de hij Zuid-Amerikalijn. S.s. Zaanland vertrekt van Amsterdadm 8 januari naar Monte video Buenos Aires. Passageprijs 3de kl. f95.—. Bolswar tls Nieuwsblad Bij duurdere borrel minder gebruik. Wanneer de accijns op gedistilleerd ver hoogd wordt van f 475 op f 596 zal het verbruik zodanig afnemen, dat er geen extra inkomsten van voor de schatkist kunnen worden verwacht. In een adres aan de Tweede Kamer wordt dit gezegd door het bestuur van het produktschap voor gedistilleerde dranken. Geldlening ten behoeve van de gemeen te Bolsward, groot f2000.A 4 In- schrijvingsbiljetten moeten bezorgd wor den voor of op woensdag 19 dec., des middags 2 uur. B. en W. van Bolsward^ C. J. van der Veen, burg. K. H. Laag land, secretaris. GREAT NIJS. Us Boargemaster giet fuort, dat nijs roun Freed as diggelfjftr troch stêd en provinsje. Boargemaster Bruinsma is bineamd yn Beverwyk, in opkommende stêd, sintrom fan in hurdgroeijend en dynamysk libjende kontrij. Dit nijs komt net ünfurwacht. It koe bikend stean, dat de wize, hwerop üs Boargemaster relief jown hat oan syn würk to Boalsert in algemiene en fier- klinkende weardearring foun hat en dêr- neist, dat hy hjir net komd is om ien kear oan ’e Kade de rêst to finen. Mar nou’t it in feit is, biseffe wy allegearre, syn freonen en syn sljuchtwei-gemeen- tenaren, dat de stêd in earnstich for- lies lit hat. Wy wolle dat simpel üt- sprekke en dêr net fierder by stil stean. Dat sille oaren wol dwaen. Doe’t hy hjir kaem, fuort nei de oar- lich, hiene wy yn Boargemaster van was behalve door de p.v.d.a. ondertekend door de k.v.p., a.r.. en c.h. De handtekeningen van de communisten (wier steun nimmer wordt gevraagd) en van de liberalen ontbraken. Maar zowel de c.p.n. als de v.v.d. heeft zich tegen dit voorstel niet verzet. De Tweede Kamer heeft verleden week zonder hoofdelijke stem ming een motie van de heer Roemers (soc.) aangenomen, waarin is vastgesteld, dat door de loonmaatregelen van 19 maart j.l. een extra achterstand in de beloning van de landarbeiders is ontstaan. Gelet op de bijzondere positie van de landbouw in ons sociaal- economisch leven is de Kamer van oordeel, dat de voorstellen van het georganiseerde bedrijfsleven (het Landbouwschap) om deze achterstand op te heffen dan wel te verminderen, door de regering in welwillende overweging dienen te worden genomen. Deze piotie Pensioenen. De pensioenen van het ambtelijk per soneel, het spoorwegpersoneel en de mi litairen zullen verbeterd worden. De toeslagregelingen zijn vervallen. Zij heb ben plaats gemaakt voor een nieuwe toeslag. Tegelijk is bepaald, dat deze pensioenen aangepast kunnen worden tot maximaal 80 van het ouderdoms pensioen, dat met ingang van 1 januari a.s. iedere Nederlander krijgt. Het aanpassingsontwerp heeft wat kri tiek opgeleverd. De> grote meerderheid van de Kamer was er echter voor. Voor de gepensioneerden kunnen deze ont werpen heel belangrijk zijn. Niemand gaat er op achteruit, de meesten worden er beter van. Het is de bedoeling om zo snel moge lijk tot uitbetaling over te gaan. He laas is dat onmogelijk om precies de verbeteringen voor elke gepensioneerde aan te geven. Zij, die niet op de nieuwe uitbetaling willen wachten, kunnen aan de afdeling Wachtgeld en Pensioenen van het departement van Binnenlandse Zaken schriftelrjk vragen hoe groot het nieuwe pensioen zal zijn. Elke brief, zo troch, ek al stiene de measten mei de eagen to knipperjen. Nou’t it foarby is, docht it bliken, dat net wy, mar hy it goed sjoen hie. Plan Noard is in suk- ses wurden troch de driuwkrêft fan de boargemaster. It soe net earlik wêze om it oars to sizzen. Wize dizze inkelde feiten al op in greate fortsjinst©, dit alles wist hy to birikken mei it biwar- jen fan de goede forhaldingen. Kwea bloed sette hy nea. Botste it in kear, it joech nea gjin bliuwende forwiderin- gen. Hy wie de earste om it op in oare wize wer to bisykjen en kaem de ear- dere tsjinstanner meat as helte yn ’e mjitte. Lilk wurde, dat koe, mar lilk bliuwe dat slagge jo mei de boargemaster net. Hy koe mei de minsken omgean as de béste en wist ek troch syn attinsjes de sfear jimmer gunstich to meitsjen. Gjin hüs wie to lyts en gjin minske to Aid om derhinne to lokwinskjen en hy die it altyd op in oanfallige en eigen wize. Boalsert hat folie, folie oan de hear Bruinsma to tankjen. Dêrom wol it him de earfolle promoasje ek fan herten gunne. Him seis en ek Mefrou, dy’t by sa’n biweeglik en spontaen man grif net it lichtste diel fan de balke tild hat. Hja kaem hjir as jonge breid, hja giet Wer wei mei seis leave bern. We sille har freonlik en wolmienend stAl hjir ek tige misse, lyk as it rychje kwiksulver forpakt yn kreaze famkessnütsjes. In nije swiere taek wachtet him en syn famylje yn de koartsich groeijende stêd Beverwyk. Wy winskje him dêrre in like great sukses as hjirre. Dat sil him lykwols allinnich slagje as Gods seine him de krêften jowt om yn de greatere forsnelling, dy’t syn libben kriget op de rjuchterkant fan de wei to bliuwen. Dat him derfoar lichamelik en geastlik jimmer de ünmisbere stipe fan heger hAn jown wurde mei is üs oprjuchte bea en winsk. De schaarse berichten, die sinds zondag morgen uit Hongarije komen, laten het westen in onzekerheid. Het is evenwel veelzeggend, dat alle grote westelijke steden zondagmorgen noch contact met de Hongaarse hoofstad noch met Mos kou, konden krijgen. De erbarmelijke toestand in Boedapest geen brandstof, onvoldoende aanvoer van voedsel, dreigende hongersnood en de arrestatie door de regering van de arbeidersleiders, hebben de Hongaar se arbeiders tot hun wanhoopsdaad van een 48-uursstaking gebracht. Hun ulti matum „onze leiders vrij of anders een algemene staking” legde Janos Kadar naast zich neer. Vrijdagavond kwam de centrale arbei dersraad, waarin de arbeiders uit het Luisterbijdrage wordt f 15.De PTT- raad heeft in overleg met de centrale directie der PTT de regering voorgesteld de luisterbijdrage te verhogen van f 12 op f 15 per jaar. Het laatste woord is hierover aan de ministerraad, die, naar kan worden aangenomen, het voorstel, waarmee ook de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zich au- koord heeft verklaard, zal overnemen. Tegelijkertijd is voorgesteld het abon nementsgeld voor de draadomroep met 50 ct., inplaats van 40 ct. te verhogen, zodat de kosten voor de draadomroep f 3.90 per maand gaan bedragen. Eerste tv-toestel op Terschelling. Het eerste televisietoestel op Terschelling is thans aangeschaft. Het werd eigen dom van een inwoner van Midsland. De ontvangst is zeer bevredigend. dy’t net frij is fan maklikens en défai tisme en dy’t in great forskaet toant yn godstsjinstich en polityk ynsjoch. It sil hiel hwat freegje fan de lieding om dit alles gear to binen en omheech to stjitten nei in mienskiplik doel. Dat freget stjürmanskunst en in sterke per- soanlikheit, in folsleine tawijing, in ün. kreukbere earlikens en ünpartijdichheit. Wy binne tige binijd, hwa’t de Minister nei sok lang en fortrietlik wachtsjen, üs taskikt hat, mar de Boalserters binne ek ré om him mei alle krêft to stypjen en to helpen, as er de man is, dy’t hja forwachtsje”. Dat wie yn ’47. En nou skriuwe wy mei inkelde wiken ’57. De tsien proef- jierren binne foar de stêd en Boarge master Bruinsma foarby. Boalsert is yn dizze tiid grif net it deade gat wurden hwer’t Drs. de Roos oer praette. It hat libbe as in hert. Gjin stêd yn Frys- lAn, dêr’t safolle en mei safolle lof oer skreaun is as Boalsert. Op kultu- reel en ünderwiisgebiet is der bilangryk wurk dien. Ik neam allinnich de kwesje fan de L. T. S. It plan fan Deputearre Steaten hie Boalsert derfoar net op ’e nominaesje, mar Boargemaster Bruin sma slagge it in model-ynrjochting nei de stêd to slepen. De bitsjutting derfan is troch de treflike kar fan d,e direkteur jit altyd groeijende en kin ek yn de fier dere üntjowing fan de stêd fan bislis- sende bitsjutting wurde foar de sa sear forhoopte oantrekking fan passende yn- dustry. Lyksa stiet it mei de foarse yngreep fan de hear Bruinsma yn de H. B. S.kwesje. It is sünder mis, dat hy psychologysk de gong deryn brocht hat en mei de help fan de Ried ek ma terieel in bilangryk diel fan de earste swierrichheden oer it deade punt helle hat. Boalsert hat yn dizze tsien jier in foar- byld west fan aktyf oanpakken fan de wenningneed. Gjin kAns is ünbinut bleaun, alles waerd energyk oanpakt en yn greate styl sette de Boargemaster toe te laten, die de situatie in Hongarije (vanuit Oostenrijk) zullen bestuderen. Hammarskjöld had een gelijkluidend verzoek aan Tsjechoslowakije, Roemenië en Joegoslavië gericht. Van deze landen kreeg Hammarskjöld geen antwoord. Het werd dus met algemene stemmen aangenomen. Met spanning wordt ge wacht op het resultaat van de motie. Minister Suurhoff heeft daarover nog geen concrete mededelingen kunnen doen. Het kabinet gaat zich met dit moeilijke probleem bezig houden. En dat zal niet eenvoudig zijn, want de motie mag dan met algene stemmen zijn aangenomen, het is niet aan twijfel onderhevig, dat verschillende overwegin gen tot dit algemeen voorstemmen heb ben geleid. Verleden week hebben wij reeds mel ding gemaakt van de socialistische ge reserveerdheid tegenover de bedrijfs- taksgewijze loonvorming. De heer Roe mers heeft met veel nadruk de nadelen van dit nieuwe loonsysteem gesteld: de sociale uitkeringen worden niet op tijd opgetrokken en de landarbeders zijn daarvan de dupe. Inderdaad staat het vast dat de beloning van de landarbei ders in 1956 met ruim 5 pct. ten achter is gebleven. Tachtig procent van de werknemers heeft sinds maart j.l. 6 loonsverhoging gekregen. De landbouw, die nu een moeilijk© tijd doormaakt, heeft geen 6 kunnen geven. Daar van zijn de landarbeiders de dupe. Nu redeneerde de heer Roemers eigenlijk zo, dat daardoor de gedifferentieerde loonpolitiek dreigde te mislukken want er komen vergeten groepen. De vertegenwoordigers va nde confes sionele partijen waren het daarmee niet eens. Zij vonden het een voordeel, dat er door deze loonpolitiek uitgehaald is wat er in zat, n.l. voor de meeste arbei ders 6 Minister Suurhoff was ook vrij gereser veerd. Hij verklaarde tenminste blij te zijn, dat de mogelijkheid van differen tiatie maar 6 en niet 10 procent heeft bedragen, want hij was overtuigd, dat dan vele bedrijfstakken dit laatste per centage hadden moeten geven. Dat zou niet in verhouding staan tot de renta biliteit en de arbeidsproduktiviteit in de meeste bedrijfstakken. Het is duidelijk, dat de p.v.d.a.-fractie de motie heeft ingediend om het Kabi net te bepalen bij de „gevolgen” van de nieuwe loonpolitiek De regering zal wel genoodzaakt zijn iets aan de landarbei- derslonente doen en dan is het niet moeilijk meer om te stellen dat de dif ferentiatie is mislukt. Minister Suur hoff heeft dat heel duidelijk begrepen. Waarom moeten er nu wel aparte maat regelen worden getroffen voor de land bouw? En bijv, niet voor de grafische vakken of voor de bouwnijverheid? zo vroeg hij. Als men de lonen in de land bouw wil optrekken, omdat de landbouw een probleem apart is, kan men dat ook gemakkelijk beweren van de andere be drijfstakken. Het is bekend, dat de mi nister van sociale zaken ook niet enthou siast is voor de nieuwe, loonpolitiek. Staat van Beleg. De Hongaarse regering heeft de staat van beleg in Boedapest afgekondigd ©n de Centrale Arbeidersraad in Boedapest en de arbeidersraden in de provincies buiten de wet gesteld en opgeheven. Dit was het harde antwoord op de beslissing van de Centrale Arbeidersraad na een vrijdagavond van vruchteloze besprekin gen met Kadar: een 48-uursstaking. De maatregel van de regering Werd ge nomen, „omdat deze noodzakelijk is voor de rust in het land en om een einde te maken aan de gewapende provocaties in het gehele land”. Iedereen, die in het bezit is van wapens, zal volgens het Standrecht worden behandeld. Terwijl de arbeiders him strijd streden, werden de zaterdag en de zondag twee nieuwe dagen van rouw voor Hongarije. De regering zette haar eind vorige week hervatte „politiestaat-methoden” voort en de politie, gesteund door het Rode Leger, trad meedogenloos tegen de de monstrerende bevolking op. In Boeda pest, waar zondag tien burgers sneu velden, werd op verscheiden© plaatsen weer hevig gevochten. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Mgr. Alfrink kardinaal? Volgens het Italiaanse tijdschrift „Oggi”, dat nauwe betrekkingen met het Vaticaan onder houdt, komt de aartsbisschop van Utrecht mgr. B. J. Alfrink, in aanmer king voor een benoeming tot kardinaal. Het Vaticaan zou een lijst hebben op gesteld van 12 prelaten, die tot kardi naal benoemd zullen worden. Opnieuw mutatie op Soestdyk. Het secretariaat van H. M. de Koningin meldt: H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 januari 1957 op haar ver zoek mevrouw H. P. J. baronesse van Till, geboren Tutein Nolthenius op de meest eervolle wijze en onder dankzeg ging voor de vele diensten haar bewe zen, ontheven uit haar functie van dame du palais. Hare Majesteit de Koningin heeft mevrouw H. P. J. baronesse van Till geboren Tptein Nolthenius benoemd tot dame du palais honoraire ©n tot ere dame in de huisorde van Oranje. Afmetingen poststukken. Met het oog op de tijdens de jaarwisseling te ver wachten grote hoeveelheden naam- en Visitekaartjes vestigen wij de aandacht op de thans voor de postdienst geldende minimum afmetingen (7 x 10 cm.). Stukken welke niet aan de gestelde eisen voldoen, worden niet verzonden.. Lijk vermiste adelborst onder vloer ge vonden. Op het Kon. Instituut voor de Marine in Den Helder is het stoffelijk overschot opgegraven van de sergeant- adelborst baron van B.„ die sinds bijna drie jaren werd vermist. Zijn verdwij ning veroorzaakte destijds veel opschud ding en men nam aan, dat hij naar het buitenland zou zijn gedeserteerd. Groot was dan ook de ontsteltenis van een wa terfitter, die de waterleiding in de z.g. villa van Jaan voor het instituut moest repareren, toen hij onder de vloer een schedel en twee armen zag uitsteken. Verdere onderzoekingen brachten aan ’t licht, dat het stoffelijk overschot dat van baron Van B. moest zijn. Naast het lijk werden een koffertje met papieren en ’n revolver aangetroffen. De marine- recherch© neemt aan, dat het vermoe den van zelfmoord wordt bevestigd. Al werk voor 1000 Hongaren. Reeds duizend Hongaarse vluchtelingen heb ben via onze arbeidsbureaus definitief werk gevonden. Nog lang niet allen heb ben huisvesting in de buurt van dat werkt. Maar 261 Hongaren hebben toch al hun definitieve bestemming bereikt. Velen van hen zijn naar de mijnstreek vertrokken, waar ze bij de mijnen werk hebben gevonden. Het woonoord Borne ren is nu nagenoeg ontruimd. Het woon oord Westerduin te Wijk aan Zee voor nagenoeg de helft. Op giro 777 en giro 999 is tezamen nu meer dan zes en een half miljoen gulden binnengekomen. In oktobei; 7105 woningen klaar. In ok tober zijn 7105 woningen opgeleverd. Vorig jaar zijn in dezelfde maand 6485 woningen gereed gekomen. Het aantal voltooide woningen in de eerste tien maanden van 1956 bedroeg 53.329 tegen De motie van de heer Roemers kan daarom een goede aanleiding zijn om in het kabinet de nadelen van deze poli tiek nog eens uiteen te zetten. In het regeringsprogram staat echter geschre ven, dat de bedrijfstaksgewijze loon vorming moet worden gehandhaafd. Daaraan kan het kabinet dus niet ont komen. Dat zou ook moeilijk gaan, want de confessionele fracties handha ven hun stelling onverzwakt, dat het bedrijfsleven meer verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek moet gaan dragen en dat de overheid zich dus meer moet gaan terugtrekken. Zij vinden het niet in strijd met de bedrijfstaksgewijze loonvorming, dat nu wordt gevraagd om een betere beloning van de landarbei der. Van de zijde der confessionele frac ties wordt gesteld, dat de landbouw een kunstmatig prijsniveau voor enige be langrijke produkten heeft door het sy steem van de garantieprijs. Als in de landbouw de produktiviteit verhoogt en dus de kostprijs daalt, dan daalt ook de .garantieprijs. De landarbeider heeft daar niets aan. Het feit, dat de rege ring de garantieprijs bepaalt, betekent dus dat zij ook d,e richtlijnen voor het landarbeidersloon bepaalt. Uit deze over wegingen meent de meerderheid van de Kamer dat de landbouw in een bij zondere positie is geplaatst. Een po sitie, die ook bijzondere maatregelen vereist. Dit loondebat was ongetwijfeld het be langrijkste punt in de behandeling van de begroting van sociale zaken. Daar de regering zich nog niet had beraden over het SER-advies inzake de beste dingsbeperking, bleef het debat onvol komen. Zaterdag j.l. zijn verscheidene ministers bijeen geweest om zich over de „be- stedingssituatie” te beraden. Uit dit ge sprek is wel gebleken, dat het SER- rapport veel van zijn actualiteit heeft verloren en dat de bestedingen met een groter percentage teruggebracht moe ten worden dan de Sociaal Economische werd ons verzekerd, zal worden beant woord. Het is echter noodzakelijk op gave te doen van het minimale pensioen, dus van het bedrag zonder toeslagen. Dit bedrag is in de pensioenakte te vinden. Daarnaast is het noodzakelijk jaar en datum van pensionering op te geven» Een groot deel van deze week heeft de Tweede Kamer zich bezig gehouden met de begroting van Binnenlandse Zaken. Uiteraard stonden daarbij de interna tionale gebeurtenissen in het middel punt der belangstelling. Dit debat was voor een belangrijk deel een herhaling van de beraadslagingen over de begro tingen van Oorlog, Marine en Economi sche Zaken. Nog steeds betreurt het grootste deel van de p.v.d.a.-fractie het Engels Franse optreden in het Midden Oosten, de ander© constructieve fracties juichten dit optreden toe. Het behoeft geen be toog, dat er weinig enthousiasme be stond over het beleid van de Verenigde Naties. En algemeen werd de stelling verkondigd, dat de eenheid van Europa nu in snel tempo moet voortschrijden. De It.-generaal b. d., de heer Calmeyer (c.h.) en de Londense minister-president prof. Gerbrandy (a.r.) hebben er bij de regering op aangedrongen te proberen de Navo zo te reorganiseren, dat deze Atlantische verdedigingsorganisatie be ter voor haar zware taak is berekend. Secretaris Hammarskjöld heeft UNO-assemblé© gerapporteerd, dat geen officieel antwoord van de Hon gaarse regering heeft ontvangen op zijn suggestie, op 16 december naar Boeda pest te komen. De UNO-secretaris meen de, dat een bezoek op een latere datum „niet veel zin meer heeft” Ongeveer terzelfder tijd kwam in New York het bericht binnen, dat Oostenrijk erin heeft toegestemd UNO-waarnemers cier van Justitie te Zwolle, mr. J. W. M. d©s Tombe, volledig bekend, ge meentegelden te hebben verduisterd tot een totaal bedrag van ca. f 60.000. Hij heeft verklaard, betalingsopdrachten ten laste van de gemeentekas te hebben vervalst, waarop hij o.a. de handteke ning van de loco-burgemeester naboot ste.. Volgens K. zou hij het geld aan zijn gezin hebben besteed. K. is vrijdagmid dag in verzekerde bewaring gesteld. Grote meevaller voor de PTT. Het staatsbedrijf der PTT heeft in 1955 een voordelig exploitatiesaldo geboekt van bijna 31 miljoen gulden. Op de begro ting van PTT voor dat jaar was hiervoor 9.7 miljoen geraamd. De exploitatie van de PTT is in 1955 dus 21.3 miljoen gul den meegevallen. Dit heeft minister Al gera de Tweede Kamer medegedeeld in zijn memorie van toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van de PTT- begroting voor 1955, dat bij de Kamer is ingediend. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1