BELASTING VERHOGINGEN OP KOMST KRIS-KRAS door Nederland DULLES VASTBESLOTEN DE EENHEID IN HET NAVOBLOK TE HERSTELLEN r i VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 52e JAARGANG No. 97 Buitenlands Overzicht In Hongarije gaat het nog hard tegen hard De (snelle) carrière van minister Luns 1 r l Zilveren filmpjes Rijverbod STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT PIET 1 Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Prijsdaling schoenen. Voor dames satin schoentjes in pumps en band model met hoge hak in alle maten f 1.90. Voor heren zwarte molières met rub- berhak, mooi model. In alle maten f 2.90. Pantoffels in alle maten 69 ct. Er is in West-Europa de laatste weken duidelijk gebleken, dat men daar de Navopolitiek op de voor grond wil stellen. Ook in onze Tweede Kamer kwam dat bij de debatten over de begroting van buitenlandse zaken duidelijk aan het licht. Wat ook alleszins ver klaarbaar is. Als Engeland en Frankrijk verzwakt worden, de twee grootste machten in West-Europa, betekent dat immers een gevaar voor een kleinere bondgenoot als Nederland ook. Daarom stond onze re gering en ook de overgrote meerderheid Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen Slaagde voor het kandidaatsexamen in de rechten de heer N. Bruinsma te Bols ward. De toestand van de heer I. Faber, die de vorige week een stuk gebit doorslikte, is vooruitgaande. Kand. G. C. van Niftrik te Utrecht heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Schraard aangenomen. De gemeente Wonseradeel besluit bij wijze van proef in twee dorpen met huisnummering te beginnen. De motortram is te Bolsward gepromo veerd tot stadstram. Behalve bij het tramstation kunnen trampassagiers nu ook uitstappen op het Marktplein. Het gemeentebestuur van Workum be sluit de tol op de Middellaan met in gang van 1 jan. 1932 op te heffen. 3de week december 1931 K. H. Prinses Beatrix in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de voorstelling bij van „Le Misanthrope” van Molière door het gezelschap van Madeleine Renaud en Jean Louia Éarrault. Tijdens de pauze werden de volgende spelers aan de Koninklijke bezoeksters voorgesteld: v.l.n.r.: De oudste speler van het gezelschap Pierre Bertin, Madeleine Renaud en Jean Louis Barrault. In de aanvang van dit overzicht hebben we reeds opgemerkt, dat niet alleen het Westelijk, doch ook het Oostelijk, communistisch Iblok verzwakt is. En terwijl er in ieder geval in het Wes ten nog hoop is, dat de breuken met goede wil kunnen worden hersteld, lijkt de verzwakking in het Oosten onherstel baar. Het steeds bruter optreden van de Sovjetunie in Hongarije heeft in de andere Oost-Europese satelliet-staten ’n wrok bij het volk gewekt, welke nog wel niet overal tot uiting kan komen, doch welke voorgoed een eind moet hebben gemaakt aan de Russische verwachting dat deze volken betrouwbare bondgeno- Correspondentie voor Hongarije. Volgens ontvangen berichten is postverzending naar Hongarije tot nader order weer mogelijk via Tsjecho-Slowakije. In ver band hiermee zal de verzending met ingang van 13 december 1956, via Praag worden beproefd voor gewone corres pondentie. Met vertraging moet reke ning worden gehouden. Door auto op het verkeerde pad. De 35-jarige T. H. te Baam raakte vorig jaar in ernstige financiële moeilijkheden, toen hij een auto had aangeschaft, waar van gebruik en onderhoud ver boven zijn financiële draagkracht gingen. Met ge fingeerde posten verduisterde hij gelden van de firma te Baarn waar hij in dienst was en toen het aldus verkregen bedrag tot ruim twintigduizend gulden was op gelopen en ongelukkige speculaties zijn schuld nog hadden vergroot, besloot hij een eigen bedrijf te beginnen. H. moest Wij waren zo verstandig, Hamster een extra vat, De minister bleek ook handig, Ons waarlijk nog te glad. Zijn bevelen ontduiken Zit meestal niet zo vlot, Wij noemen ’t machtsmisbruiken Dat zondagsrijverbod. zich thans voor de rechtbank te Utrecht verantwoorden, waar de officier van Ju stitie anderhalf jaar gevangenisstraf eiste. De uitspraak volgt over veertien dagen. Prinses Beatrix zal „Statendam” dopen. Prinses Beatrix heeft het voornemen de doopplechtigheid van het stoomschip „Statendam” van de Holland Amerika- lijn te verrichten. Deze doopplechtigheid geschiedt gedurende de officiële proef tocht van het schip, die zal worden ge maakt op 23 en 24 jan. Minister naar „it Heitelan”. Gedepu teerde J. L. Hoogland heeft in de Sta tenvergadering meegedeeld, dat de mi nister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra volgende week donderdag naar Leeuwarden komt en met Gedepu teerde Staten c.a. overleg zal plegen over maatregelen, die kunnen leiden tot het tegengaan van de ontvolking van Autobezitters klagen, De oliebuis verstopt, Dat is voor onze wagen Maar een beroerde strop. Die lastige, brutale Heer Nasser maakte mot En wij ’t gelag betalen, Door het zondags rijverbod. Wat moet ik zo’n dag beginnen, ’k Zit zonder zin en doel, Me te vervelen, binnen Loom in een luie stoel. Wat zegt u, een fiets huren? Dat is toch al te zot, Hoelang zal het nog duren, Het zondagsrijverbod? Autobezitters nukken? De maandagskrant vermeldt: Het aantal ongelukken Verminderd met de helft. Hier de balans opmaken, Heus geen nadelig slot, Laat niemand ’t daarom laken, Het zondagsrijverbod. Blomkes fortoarje Dêr’t de sinne net skynt. En ’t herte forskrompelt, Dêr’t it de leafde net fynt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Bolswards Nieuwsblad Risico nemen? dank je, Door scha hoeft niet geleerd, Een boete van vijf bankjes Het smaakt niemand naar meer. Vanzelf een hoge ome Als ik loopt niet voor spot. „Ford in beslag genomen. Het zondagsrijverbod. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Belastingverhoging. Minister Hofstra heeft deze week mede gedeeld dat de regering het rapport van de Sociaal Economische Raad over de bestedingsbeperking in principe heeft aanvaard. Gevolgen daarvan: de directe belastingen worden met f.50.milj. verhoogd en de indirecte belasting met f 60.miljoen. Maar de bewindsman liet wel duidelijk doorschemeren dat er nog meer belas tingverhogingen zijn te verwachten. De landbouw stelt aan ons zware finan ciële eisen. Wij kunnen daaraan alleen maar voldoen door de belastingen te verhogen. Wat er precies gaat gebeuren is nog niet bekend. Het nieuwe land bouwbeleid is één van de zeer moeilijke problemen waarvoor het nieuwe kabinet- Drees zich ziet geplaatst. Daarover be stond aanvankelijk in de boezem van 't kabinet nogal verschil van mening. Hoe moeilijk het voor de ministers is om tot een unanieme gedragslijn te komen, blijkt wel uit de omstandigheid, dat mi nister Mansholt nog steeds niet zijn Me morie van Antwoord heeft ingediend. Verkoping van openbare school en on- derwijzerswoning te Hartwerd. Koper de heer W. Postma voor f 1581.samen Maandagavond woonden H. M. de Koningin en H. Dit bindend element tussen de Arabische staten vormt. Ofschoon hem het lokaas van toch Amerikaanse steun voor de bouw van de Assoean-dam eens door Amerika geweigerd wordt voorgehou den, is het welhaast zeker, dat Nasser voorlopig alle pogingen om tot vrede met Israël te komen zal saboteren, juist om zijn positie in de Arabische wereld te handhaven, nu Turkije en Irak ook een poging doen het leiderschap in die wereld te verwerven. Deze poging werd gestimuleerd toen Rusland voor zijn pe- netratiepogiqgen in het Midden Oosten een vruchtbare bodem vond in Syrië, waar de legerleiding sterk pro-Russisch de een rechtsverkrachting. De Brits- Franse actie richtte zich tegen over trokken nationalisme, dictatuur en fana tisme en was in wezen een poging tot herstel van het recht. Dat vond de mi nister een verschil van dag en nacht. Over de Verenigde Naties was de be windsman niet erg enthousiast. Het ni veau der debatten is gedaald, men is steeds minder geneigd naar argumenten te luisteren en vele landen laten zich leiden door een dubbele moraal. Als er niet in het openbaar over deze zeer be denkelijke ontwikkeling wordt gespro ken en wanneer er niet ernstig naar wordt gestreefd deze fouten te verbete ren, dan zal de V. N. onherroepelijk de weg naar ontvinding opgaan. Minister Hofstra heeft een uiteenzetting gegeven over de achteruitgang van onze deviezenreserves, van de stand van ’s rijks kas, van de handelsbalans, om tot de conclusie te komen, dat de toestand van ons land nog niet alarmerend, maar wel ernstig is. De regering is vastbe sloten om in te grijpen, waardoor de neergaande lijn wellicht weer enigszins omgebogen kan worden. Daarom deed de bewindsman van financiën zijn op zienbarende mededelingen. Het zag er n.l. naar uit dat een deel van de Tweede Kamer niet veel voelde voor het eenvoudige wetsontwerp om het bijzonder invoerrecht op benzine en het accijns op gedistilleerd te verhogen. De regering heeft deze betrekkelijk een voudige, maar zeer onaangename zaak, nu geplaatst tegen de achtergrond van de huidige financieel-economische ont wikkeling van ons land. De Tweede Kamer heeft deze week ook de begroting van Verkeer en Waterstaat z. h. s. aangenomen. Het debat daarover was vermoeiend door de behandeling van talloze détailpunten. Ieder jaar opnieuw is deze „parlementaire boemeltocht” door alle streken van het land een ver schrikking. Natuurlijk is het nuttig dat er afgevaardigden zijn die de belangen van hun streek willen behartigen. Maar het moet de gewoonte worden, dat deze plaatselijke zaken worden behandeld in de vergaderingen van de vaste com missie van Verkeer en Waterstaat en in de schriftelijke stukken. Dat zou het voordeel hebben, dat de mondelinge be handeling van deze belangrijke begro ting zich beperkte tot de hoofdlijnen van het beleid. is en aanzienlijke wapenleveranties van de Sovjetunie accepteert. Nu zijn de lei dende kringen van tal van Arabische landen allerminst gesteld op deze com munistische penetratie en daarin zien Turkije en Irak beide lid van het pact van Bagdad kans hun invloed in het Midden Oosten te vergroten en die van Egypte afbreuk te doen. Ze voelden zich daartoe aangemoedigd door Amerika, dat de Mohammedaanse lan den van het Bagdadpact hulp toezegde ingeval zij aangevallen werden of als hun politieke onafhankelijkheid gevaar liep. Dit laatste sloeg kennelijk op Irak, waar ook slechts de regerende bovenlaag onder premier Noeri es Said pro-Wes- ters is, en het grootste deel der bevol king anti-Westers en pro-Egyptisch. Hier wijkt de Amerikaanse politiek stel lig af van de traditionele om zich niet te mengen in de kwesties die de Ara bische wereld onderling verdelen. Praktisch komt de Amerikaanse toezeg ging er immers waarschijnlijk op neer, dat de Ver. Staten in Irak, het belang rijke olieland, geen ommekeer zullen dulden, welke het land tot vazal van Rusland zou maken. Zekerheidshalve heeft Amerika maar de opleiding der Irakese officieren aan zich getrokken, waarschijnlijk om ze wat in Westerse geest op te voeden en ook op dit gebied een herhaling van het Syrische geval, waar zoals gezegd tal van officieren pro-Russisch zijn, te voorkomen. Het is wel duidelijk dat de Amerikaanse poli tiek hier meer Westers dan V. N. ge tint is, want een revolutie in Irak zou klaarblijkelijk tot directe Amerikaanse interventie in dit land leiden. Sommige commentatoren spreken hier van een grensgeval voor Washington, het moest thans partij kiezen in een bepaald Ara bisch land om Moskou te waarschuwen dat communistische penetratie door Russische samenwerking met de felle anti-Westerse extreme Arabische natio nalistische elementen niet meer zou Wor den geduld. De Amerikanen zouden zich te meer tot deze houding genoopt hebben gezien, omdat het prestige van Engeland, dat als lid van het Bagdadpact Amerika is het (nog?) niet het eerst tot deze waarschuwing geroepen was, in de Ara bische wereld zeer gedaald is door zijn inval in Egypte. Inderdaad is er dat prestige-verlies en geheel West-Europa betreurt dat, maar dat betekent nog niet dat het Engels-Franse optreden in Egypte in principe verkeerd was. Al is het jammer dat dit optreden gebaseerd was op de kwestie der nationalisatie van het Suezkanaal als zodanig en niet op dè Egyptische weigering ook Israël de vrije doorvaart door het kanaal toe te staan. Dat laatste is immers duidelijk een schending van het verdrag van Kon- stantinopel. Een gemeenschappelijk Is- raëlisch-Engels-Frans optreden op basis van deze schending zouden dan de Ver. Naties moeilijk hebben kunnen veroor delen, waar er reeds lang een beslissing van de Veiligheidsraad ligt waarbij de Egyptische houding in deze wordt ver oordeeld. van de vele militaire vraagstukken, welke thans in de Navo-raad aan de orde zijn. Er gaat een gerucht dat daar ook een Amerikaans denkbeeld ter tafel komt om een gedemilitariseerde zone in Midden Europa te vestigen, waaruit de Russische zowel als de Westelijke troepen zich zouden terugtrekken en waarvan dan ook een neutraal verenigd Duitsland deel zou gaan uitmaken. Het idee is verwant aan een Russisch plan, in november door Boelganin uiteengezet. Bepaald aantrekkelijk lijkt het niet. Het vasteland van West-Europa dat nog over een strijdmacht zou mogen beschikken wordt dan wel erg smal om goed ver dedigbaar te zjjn en zijn defensie zou wel zeer afhangen van het gebruik van lange afstandswapenen e.d. Als de sov jetunie werkelijk slechts een tijdelijke rustperiode in Europa wil, om na Ame rika op industrieel gebied overvleugeld te hebben, met het Westen af te rekenen en van dit axioma gaat de militaire leiding van de Navo uit schijnt een herbewapend W.-Duitsland verkieslijk boven een neutraal verenigd Duitsland. De redevoering die minister Luns verleden week in de Tweede Kamer heeft gehouden, was ongetwijfeld een goed stuk werk. Hier sprak de beroepsdiplomaat die zijn woorden zorgvuldig overweegt, maar die toch ook genoeg politicus is om de dingen scherp te zeg gen. Bovendien weet hij in het parlementaire debat te beschikken over het machtige wapen van de humor. Wie over humor beschikt en daarvan een gepast gebruik weet te maken, heeft in onze Twee de Kamer ongetwijfeld een streepje voor. Minister Luns heeft wel een snelle carrière gemaakt. In 1952 werd hij minister zonder portefeuille naast de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen. Hij had dit ministerschap alleen maar te dan ken aan het feit, dat de k.v.p. aan haar trekken moest komen. De zesde ministerszetel was voor deze partij slechts te bereiken door op het deftige parlement op het Plein twee ministers te laten zetelen. Minister Luns was duidelijk de tweede man. Erger nog, hij werd aangeduid als behorende tot de tweede garnituur. Omdat men geen betere kon vinden heeft men hem tenslotte maar genomen als minister zonder portefeuille. Zo was de start van minister Luns. Dat de verzwakking van het Westelijk blok, ontstaan door de ver wijdering tussen de Ver. Staten ener- en Engeland en Frankrijk anderzijds, gelijktijdig kwam met een dergelijke, ja nog sterkere verzwakking van het oostelijk, communistisch blok is een der weinige lichtpunten in de huidige politieke situatie. Een ander is dat deze verwijdering tussen de Westelijke bond genoten met werkelijk goede wil herstelbaar is en de scheuren in het communistisch blok onherstelbaar zijn. In de vergadering van de Navoraad, welke thans bijeen is, welke voorafgegaan werd door die van de West-Europese Unie, en waarvoor ook minister Dulles naar Europa kwam, wordt getracht de breuk in het westen te herstellen. Men kan echter niet ontken nen, dat er grote moeilijkheden zijn te overwinnen, ook al kwam Dulles naar Europa vastbesloten om de eenheid te herstellen en het Navoblok sterker dan ooit te maken. ten in een oorlog met het Westen zou den kunnen zijn De marionetten-regeringen van landen als Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije beseffen ook wel hoe wankel hun positie eigenlijk is en weten niet beter te doen dan op Tito te schelden, die volgens hen de lawine aan het rollen heeft gebracht. Tito zelf is om verklaarbare redenen bezig zich de rug te dekken en haalt de banden met zijn Balkan-bondgenoten: Turkije en Griekenland, aan. Karamanlis, de Griekse premier, is bij hem op bezoek geweest en Tito schijnt ook in zijn eigen belang bereid te be middelen tussen Griekenland en Turkije en tussen de Cyprioten en Engeland om aan het Cyprus-geschil een einde te ma ken, waardoor tenminste één scheur in het Westelijk blok zou zijn gedicht. Een scheur welke zeer gevaarlijk is, omdat ze het doordringen van de Sovjetunie naar de omgeving van het oostelijk deel van de Middellandse Zee zou kunnen bevorderen, waar de situatie voor het Westen er door Egypte’s houding toch al niet beter op is geworden. Het is een Wel bleven de Ver. Staten bereid financiële steun te verlenen om het vraagstuk der Arabische vluchtelingen uit Israël dat de Arabische staten zozeer aan het hart heet te gaan op te los sen, maar Nasser heeft er veel te veel belang bij de kwestie Is raël voorlopig onopgelost te laten, is immers de kwestie, welke het der Tweede Kamer achter de Engelse Franse actie in Egypte, welke minister Luns ten slotte een actie om het recht noemde, zoals hij de Israëlische inval in Egypte een noodzakelijkheid voor het behoud van het naakte volksbestaan achtte en de Russische interventie in Hongarije eenvoudige rechtsverkrach ting. Alleen het laatste zal de Ameri kaanse minister Dulles met zijn Neder landse collega eens zijn zodat het ook niet behoeft te verwonderen, dat ook bij minister Luns de kritiek op de Ameri kaanse politiek niet ontbrak. Het is in wezen die kale V. N. politiek waarin de Aziatisch-Afrikaanse vrije landen een steeds grotere rol gaan spelen en waar in rich het ressentiment van vroegere koloniale verhoudingen naar voren dringt, dat wonderwel past in de sfeer van het Amerikaanse anti-kolonialisme, dat de zaken, naar Europees inzicht, echter al te eenvoudig op het naieve af, ziet. Het heeft er alle schijn van, dat door deze politiek Nassers prestige meer zal worden hersteld dan Europa lief zal zijn en dat hij aan het Suezkanaal de lakens zal blijven uitdelen, zij het dan in overleg met een slappe V. N.-commis- sie van advies naast zich. Er zal waar schijnlijk geen enkele zekerheid ontstaan dat Egypte zijn spe>l rond het kanaal met hulp van Rusland niet opnieuw kan beginnen noch dat ook Israëls recht op de vrije doorvaart wordt verzekerd. On getwijfeld zien de Amerikanen het goed als zij menen dat deze twee kwesties die van het Suez-kanaal en die van de verhouding van Israël tot de Arabische landen tegelijkertijd moeten worden op gelost. Maar wie gelooft dat dit kan? Amerika zou, zo leek het aanvankelijk, een eerste stap daartoe doen, door zelf een lening van zeer vele miljarden gul dens bij het Amerikaanse publiek onder te brengen, waaruit dan in de eerste plaats Engeland en ook Frankrijk be dragen zouden worden verstrekt om hun door de Suez-crisis geschokte economi sche toestand te herstellen. Een dag na deze mededeling kwam ech ter de Amerikaanse minister van finan ciën meedelen, dat er helemaal niet zulke enorme bedragen nodig waren voor deze zaak en dat wat er nodig was wel door de reeds bestaande Westelijke internationale organisaties voor finan ciële hulp zou kunnen worden gefinan- Vierd. Deze tegenstrijdige berichten wij zen er wel op, dat men het in Amerika zelf en ook in de regering nog altijd niet onderling eens is over de kwestie waar het zwaartepunt van de Ameri kaanse buitenlandse politiek moet lig gen. Of het moet zijn in de Navo, of in een politiek welke de Ver Staten tot bijna elke prijs de vriendschap van de neu- tralistische groep, met name die van de Afrikaanse en Aziatische vrije naties, doet behouden. Die laatste politiek kan men praktisch noemen de politiek van de Ver. Naties, waarin de invloed van deze neutralistische groep, door de toe lating van nieuwe leden, steeds meer gegroeid is. Misschien wijst echter de benoeming door president Eisenhower van gouver neur Herter in de plaats van de afge treden onderminister van buitenlandse zaken Hoover er op, dat hij een krach tiger „Europese” politiek gaat voeren. Herter heet daar een voorstander van. Het is allemaal erg meegevallen. Mi nister Luns wierp zich energiek op de wereldpolitiek, terwijl minister Beyen zich meer met Europa bezig hield. De harde werker Luns had de wind mee. Hij boekte enige diplomatieke successen. Zo werd bijv, verleden jaar de kwestie Nieuw-Guinea niet op de agenda van de Verenigde Naties geplaatst. De minder harde werker Beyen, maar begaafd met een buitengewoon verstand, had de wind tegen. Wat voor plannen hg ook indiende, de Europese integratie kwam maar niet verder op gang. Tijdens de formatie van dit jaar verdween de heer Beyen uit de ministersploeg. Minister Luns nam zijn plaats in. Hij had het voordeel lid van een party, de k.v.p., te zijn terwijl mr. Beyen als partijloos wordt beschouwd. Het is duidelijk, dat bij de politieke touwtrekkerij de partijloze man altijd het eerst het loodje legt. Het heengaan van minister Beyen is te betreuren. Als geen ander kan hij bogen op grote internationale ervaring. Hij was een financi?el-economisch ex pert van wereld-klasse. En bovendien was hij een vurig Europeaan. Aan de Europese gezindheid van minister Luns is wel eens getwijfeld. Daaruit is te verklaren, dat verleden week, bij de be handeling van de begroting van buiten landse zaken, de Kamer met veel nadruk heeft gevraagd of de minister de ver dere éénwording van Europa met kracht wil bevorderen. Gelukkig heeft de bewindsman daarop een antwoord gegeven, dat aan duide lijkheid niets te wensen overlaat. De noodzaak van een Europese politiek is de laatste maanden duidelijker gebleken dan ooit. Het is de vraag of alle moei lijkheden tussen Amerika enerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds zo groot zouden zijn geweest als de leider van de westerse wereld had geweten niet alleen maar met Frankrijk en En geland te maken te hebben, maar met West-Europa. De twijfel aan de Europese gezindheid van de leiding van het departement van Buitenlandse Zaken werd nog groter bij de bekendmaking dat drs. v. d. Beugel, topfunctionaris voor de militaire hulpverlening, benoemd zou worden tot staatssecretaris op dat departement. Deze benoeming is binnenkort te ver wachten. De partijgenoten van de heer v. d. Beugel, de socialistische Tweede Kamerfractie, waren tegen de benoe ming, juist omdat zij twijfelden aan zijn Europese instelling. Zij zullen echter deze benoeming slikken. De p.v.d.a. weet dat anders een staatssecretaris, behorende tot de k.v.p., zal worden be noemd. In zijn rede heeft minister Luns zich gekeerd tegen degenen die geen verschil zien in het optreden van Rusland in Hongarije en van Engeland en Frankrijk in Egypte. Het Russische optreden, zo zeide hij, was gericht tegen de demo cratie en de zelfbeschikking en beteken-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1