f ■i VAKANTIE IN HET BUITENLAND: MISLUKT KRIS-KRAS door Nederland EEN MIDDEL ALS DE „SPREIDING” Fan de Martinytoer J Tanke - lijoed gjin dripske Groepsreizen van erkende bureaux bieden veel voordelen us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I DINSDAG 18 DECEHMER 1956 52e JAARGANG No. 98 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Even rusten op een terrasje in het Salzkammergut. oant 292 Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het lijkt een onoplosbare puzzle. Bekijkt u die afschuwelijke plek maar eens: alles zit op een hoopje bijeengedrongen. Een miljoenen hoopje dan altijd! Driekwart van het totaal, geconcentreerd in minder dan een derde van de beschikbare tijd. Is het niet alsof de boel opzettelijk in de war gestuurd wordt? En dan te bedenken dat het vroeg of laat nog dubbel zo erg kan worden. De man, die deze ernstige woorden spreekt, is een jeugdige veer tiger. Is hij bezig met een analyse van de verkeersdrukte in het spitsuur? Of heeft hij misschien het bioscoopbezoek in het week end op het oog? Niets daarvan. SEIS JIER BUORKJEN ÏN SIFERS over wat er volgende zomer te koop zal zijn op toeristisch gebied. Laat men reis gidsen aanvragen en die goed lezen. Maar hoe dan ook: laat men de grens over trekken zeker wanneer men ge bonden is aan een vakantie in het hoog seizoen. Dat de heer Tjebbes niet de enige is, die er zo over denkt, wijzen de cijfers uit: het aantal Nederlanders, dat zijn vakantie in het buitenland doorbracht, was volgens de jongste gegevens dit jaar dertig procent hoger dan vorig jaar. Die afschuwelijke piek in juli en augus tus is er niet merkbaar minder scherp door geworden. Het leek ons dienstig, dit nog eens on- Zeldzame aanwinst voor „Bljjdorp”. In de diergaarde „Blijdorp” is een z.g. Prze- by de feanboeren fan 276 goune de h.a. Mei dizze lytse forhegingen boer sjen de aloan djürder walskipaard geboren, een paardensoort, die behoort tot de zoölogische zeldzaam heden, zeldzamer dan de wisenten. Zon dagochtend stond de moeder in het bui tenverblijf haar oppassers op te wach ten om haar veulen een merrie te tonen. Het jong is iets groter dan een ponyveulen en heeft een lichtgele kleur. Theory en praktyk Binne faek üngelyk, Mar it is ek sa, dat d’ien büten d’oar Faek folie bidoar. Party’s spuie fjür en flam, Lit Hofstra it dochs net winne; ’t Rosset him syn Skiedam, Oer fjouwer jier grif stimmen. ’t Is in gemiene bak, O, koene wy ’t mar keare, De strop foar üs konjak, Us rum en Aide kleare. 3de week december 1906 Bolswards Nieuwsblad De heren Tjeerd Herre Kingma, kassier en olieslager te Makkum, Jan Hylke Kingma, kassier en olieslager te Bols ward, Eelco Paulus Hyacinthius Kingma kassier en olieslager te Makkum en Jan Marten Kingma Tj. Hzn., kassier, te Bolsward, hebben aangegaan een ven nootschap onder een firma, teneinde on der de gemeenschappelijke naam Gebr. Kingma alle mogelijke kassierszaken te drijven. Deze vennootschap wordt ge vestigd te Bolsward en te Makkum. Bij de geldlening der gemeente Bols ward (2000 A 4 was maar één briefje binnengekomen, n.l. van Gebr. Mispel boom tegen een koers van 100 aan wie de lening is toegewezen. De nieuwe ijsbaan op het Oordje is he denmiddag reeds geopend geweest. Wel, luidt het antwoord van deze des kundige, er zal nog heel wat moeten gebeuren voor en aleer we van bevredi gende toestanden kunnen spreken. Er zijn talloze remmende factoren in het spel, dat heeft de ervaring nu wel ge leerd. Maar één ding staat voor mij vast. We zullen de mensen meer en meer vertrouwd moeten maken met het be grip buitenlandse vakantie. Er is in W.- Eurqpa méér ruimte dan we de eerst komende vijfentwintig jaar nodig zul len hebben. Waarom zouden we die dan niet beter gebruiken? Stuit dit niet op te grote bezwaren, bij voorbeeld wat de talenkennis betreft? vragen we. De Rykslanboukonsulint, Ir. C. Wind, fan Snits, dy’t oer de lAnboufoarljoch- ting yn dizze kontrei de lieding hat, liet üs dizzer dagen in boekje takomme, gearstald fan de hear J. Boerstra, as sistent by dizze tsjinst. Yn koart bistek sjogge wy yn dizze pu- blikaesje de finansjele risseltaten fan de bidriuwen, hwerfan it L. E. I. de boekhAlding makket. Dizze L. E. I.-bi- driuwen, allegearre hjir yn de buert, binne yn trije groepen fordield, al nei gelang hja op klaei, klaei op fean of allinnich op fean lizze. Fan elts type binne sahwat fyftich bidriuwen by har yn administraesje en sa’t men wit, wurdt dat tige krekt dien. Yn dizze seis jier binne al dizze bidriuwen by it L.E.I. bleaun en is der ek gjin foroaring oan- brocht yn de methoade fan birekkenjen. Dêrtroch kin men in goede en bitrou- bere yndru. krije oer de fraech, ho’t it nou winlik buorke hat. De sifers bigginne yn 50-51, doe’t it Hofstra, bipaeld net bang, Seit: Neat gjin mankeminten, Ik sjoch it Lansbilang, Hoe kom ik oars oan sinten? Dan mar in lyts gerak, Wol jim minder spansere, ’t Is wielde - de konjak, De rum en Aide kleare. Het is de heer T. Tjebbes, directeur van de stichting „De Vrije Wereld”, een van de instellingen, die zich in dit kleine landje bezighouden met het ontwarren van een veel moeilijker knoop: die van de vakantiedrukte. Vóór ons ligt een grafiek, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, onderwerp: „Spreiding van het aantal weken vakantie, buiten de eigen woonplaats in Nederland doorgebracht over de periode mei tot en met septem ber”. Huiselijker gezegd: wat zich hier weer spiegelt is de mate waarin onze veel besproken vakantiespreiding mislukt is. Immers, zestien van de tweeëntwintig weken, die voor vakantie in aanmerking komen, wijzen een gemiddelde aan van twee, drie procent. In de tweede helft van juli stijgt het percentage razend snel tot vijftien, in de eerste week van augus tus zelfs tot bijna twintig. Dat betekent wat deze laatste korte periode aangaat, dat er van elke vijf Nederlanders één in eigen land met vakantie is. We kennen allen de gevolgen. Over- Volle treinen, dichtbevolkte stranden en bossen niet zelden, inplaats van de zo broodnodige ontspanning, voor hon derdduizenden mensen inspanning, zorg en teleurstelling. Om nu nog maar te zwijgen van de onmogelijke opgaven, waarvoor hoteliers en pensionhouders, spoorweg- en busemployé’s en tiental len andere categorieën van werkers in het hoogseizoen komen te staan. En in derdaad, vroeg of laat kan het nog dub bel zo erg worden. Want nog altijd blijft de helft der Nederlandse bevolking met vakantie thuis. Wat is er aan te doen? Ziehier de vraag, die wij de heer Tjeb bes voorlegden. Waarom juist hem? Omdat hij aan het hoofd staat van een van die instellingen, die zich niet slechts in theoretische zin, maar ook en dit zonder streven naar geldelijk bezit praktisch met het probleem bezighou den. Reeds jaren achtereen organiseert „De Vrije Wereld”, evenals de Ned. Chr. Reis Vereniging en andere meer kerkelijk ge oriënteerde organisaties op dit terrein voor jong en oud reizen in binnen- en buitenland. Het feit, dat onder meer bepaalde sectoren van de vakbeweging in de stichting van de heer Tjebbes zijn vertegenwoordigd, is op dit punt een garantie voor een zo breed mogelijke opzet, met andere woorden, voor de or ganisatie van reizen, die ook voor de gewone man te betalen zijn. Hoe kunnen we, al is er dan van de vakantiespreiding weinig of niets te recht gekomen, tenminste de ergste na righeid in het hoogseizoen vermijden? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Hofstra doar hiel hwat oan, Hy kin it tük ütfine, Bilêsting - tige skoan, In skepke op ’e bensine, Ja, der moat stoef tapakt, Dêrom, rju eale heren, ’k Forheegje ek konjak, De rum en de Aide kleare. Wat ons te wachten staat. De minister van Financiën deelde in de Tweede Ka mer mede, dat er een belangrijke be lastingverhoging zal moeten komen, omdat de spanning ernstiger is dan ver ondersteld werd. Geen blijde vooruit zichten. De regering zal de adviezen van der S.E.R. volgen, zodat wij voorlopig mogen rekenen op een huurverhoging Van 25 pct. op 1 juli, op beperking van particuliere consumptie met 275 miljoen, op dito van particuliere investeringen met 225 miljoen. De overheidsuitgaven moeten met 200 miljoen worden be perkt. De regering zal prijsstijgingen krachtig tegengaan. Burgemeester Nauta moet rust nemen. Burgemeester Nauta van Harlingen is overwerkt en moet een tijdlang rust houden. Het stadsbestuur vindt zolang voortgang onder leiding van de loco-bur- gemeester, wethouder K. v. d. Bos. Dodelijk ongeval in de Maurits. In de staatsmijn Maurits te Geleen is zater dag de 34-jarige locomotiefmachinist H. Scheijen uit Geleen in een steengang op de 548 meter-verdieping dodelijk ver ongelukt. Hij was gehuwd en had één kind. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Overheidsadvertenties niet in „W’aar- heid”. Het Tweede-Kamerlid Bachg heeft de minister-president schriftelijk gevraag van overheidswege geen mede delingen te verstrekken aan en adver tenties te plaatsen in „De Waarheid” en „soortgelijke periodieken”. .Door mis bruik te maken van onze rechtsstaat en de democratie zijn deze bladen er, vol gens het Kamerlid, op uit ons nationaal bestel te ondermijnen. Notarisstudie aan universiteit De mi nisters mr. J. M. L. Cals en prof. mr. I. Samkalten hebben een commissie in gesteld met de opdracht voorstellen te doen over de instelling van een univer sitaire notariële studie. Voorzitter dezer staatscommissie is prof. mr. A. Pitlo, hoogleraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. Kappers mogen 2 uur langer werken. Met toestemming van de werkgevers- en werknemersorganisties mogen de kappersbedienden boven de achttien jaar op 20, 21 en 22 december twee uur lan ger werken. Topmaand voor garnalen. In de maand hov. werden er te Harlingen 213.747 kg binnenlandse garnalen aangevoerd, waarmee het hoogste maandcijfer van dit jaar werd bereikt. De prijs varieerde van f Q.70 tot f 1.19. Er werden voorts nog 366.205 kg drogerijgarnalen aange voerd (vorig jaar in november bijna de helft meer) en 68 kg exportgarnalen. De garnalen brachten deze week de top- prijs van dit jaar op namelijk f 1.67 per kg. Hongaarse verzetsvlag naar paleis op de Dam. H. M. de Koningin heeft aan de commandant der voormalige Binnen landse Strijdkrachten, de reserve-gene- raal-majoor H. Koot, de opdracht ver leend de haar, tijdens haar bezoek aan de Hongaarse vluchtelingen in de Jaar beurshallen te Utrecht overhandigde Hongaarse verzetsvlag te doen overbren gen naar het Koninklijk Paleis op de Dam. Allerminst. Er gaan op onze reizen jaar in, jaar uit, duizenden mensen mee, die geen enkele vreemde taal spreken. Naar Frankrijk, naar Oostenrijk en Zwitser land, naar Italië en noemt u verder maar op. Klachten bereiken ons vrijwel nooit. Het is louter een kwestie van or ganisatie. Waarom neemt het aantal buitenlandse vakantiegangers dan niet nog sneller toe dan nu al het geval is? Men moet in brede kringen nog wennen aan het idee. Men neemt dikwijls niet de moeite, zich behoorlijk te laten voor lichten. Men meent ten onrechte dat de kosten veel en veel hoger zouden liggen dan die van een vergelijkbare vakantie in het buitenland. Ook onder vindt men nogal eens tegenslagen, overi gens grotendeels door eigen schuld, door zijn belangen toe te vertrouwen aan een niet erkend reisbureau. En dan komt er nog dit bij: nog veel te veel wordt de vakantie tot een sluit post op de begroting gemaakt. Voor de aanschaffing van een nieuwe fiets of een stofzuiger worden maanden tevoren plannen beraamd. Menigeen echter be gint pas over zijn vakantie te denken, wanneer de goedkoopste reizen al lang zijn volgeboekt. Weet u dat dit laatste soms in maart reeds het geval is Wat zoudt u de adspirant-vakantie-gan- gers dus in het algemeen willen advi seren In de eerste plaats: heen te stappen over hun bezwaren tegen het buiten land. Een tiendaagse reis naar Tirol, bijvoorbeeld, onder goede leiding in groepsverband gemaakt, brengt voor de deelnemers minder beslommeringen mee, maar is honderdmaal mooier en afwis selender dan een verblijf in onze tot berstens toe gevulde recreatiecentra en naar verhouding niet duurder. Laat men verder vooral tijdig zijn licht opsteken Vragen in Kamer over „luchtaanval”. Het Tweede-Kamerlid kolonel vlieger b.d. E. Visch (kvp) heeft minister Staf gevraagd of de mededeling van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst over de beschieting van het gemeentehuis te Leusden niet als zeer voorbarig moet worden gekwalificeerd. Als „vermoede lijke” oorzaak was medegedeeld, dat er van een „technische storing” sprake was. De heer Visch vraagt een volledige uiteenzetting over oorzaak en gevolgen van het gebeurde. NVV het half miljoen vol. Op het bui tengewone NVV-congres, dat vrijdag in het Scheveningse Kurhaus is gehouden, is meegedeeld, dat het verbond thans ’n half miljoen leden heeft. Chronische zieken bijeen op ’t Loo. In de schouwburgzaal van het koninklijk paleis ’t Loo werd zaterdagmiddag een kerstbijeenkomst gehouden voor 200 chronische patiënten. De middag, welke uitging van de Welfare van het Neder- landsche Roode Kruis werd voor een groot deel bijgewoond door H. K. H. Prinses Wilhelmina, die vergezeld werd door hofdame, mevr, de Savornin Loh mann. De prinses onderhield zich gerui me tijd met tal van patiënten. Het zangkoor van de Koninklijke Marechaus see te Apeldoorn luisterde deze bijeen komst op. Yndied - ’t is gjin maleur, Wy tink’ oan leed en pine, Troch dronkene sjeffeurs, In skepke op ’e bensine. Misschien kin - elts gemak: Forkearspiraten leare: ’t Wurdt djür - brük gjin konjak, Gjin rum - gjin Aide kleare. PYT. der de aandacht van onze lezers te brengen. Opdat zij zich tijdig realiseren, dat het anders kAn. Moge de internationale toestand spoe dig zó worden, dat deze geen belemme ring is een buitenlandse reis voor te bereiden. Een reis naar het buitenland verruimt de blik en. kan wellicht onbedoeld ook een stimulans zijn tot het meer intens beleven van de Europese ge dachte. En gaat u niet over de grens, omdat wellicht ,,de brune it net lüke kin”, ga dan .in ons eigen land op zoek naar mooie plekjes. Buiten het volgepropte strand zijn er nog genoeg. moast de wurdende leanen en grounstoffen to bistriden. Dêr- by kin hy gjin oar gefoel krije as fan in fytser, dy’t eftemei sitten wurdt fan in auto. Sjoch mar wer ris nei de nea- kene feiten: Lean- en soasiale lésten: fan 384 oant 533. Féfoer: fan 287 oant 406 goune de h.a. Hier: fan 128 oant 163 goune. Meststoffen: fan 57 oant 88 goune. Oare kosten: fan 214 oant. 264 goune. Alle kosten meiïnoar: fan 1070 oant 1469 goune de h.a. Neist dizze riizjende bidriuwsünkosten stean dan jit de aloan oprinnende kos ten foar de hüshalding, hwermei dizze publikaesje him net ynlit, mar de boer wol en oars de boerinne grif. Sa sil elts, dy’t objektyf de agraryske situaesje bisjocht, bigripe moatte, dat fan wolfeart dêrre gjin sprake mear is. Forline jier sakken de feanbidriuwen al ünder de reade streek d.w.s. dat hja forties hiene, de oaren bleauwen der jit krekt boppe. Mar dat wie in min jier, sageseit en koe ünder de bidriuwsrisiko’s rekkene wurde. Dêrom haw ik dat mei sin net neamd. Mar ek by normale opbringsten en gjin ekstra tsjinslaggen leit de greid- boer ticht oan de rAnne fan de sleat, towyl nije forhegings him wachtsje. Hwa dan net forstiet, dat hja mei bysündere bilangstelling ütsjogge nei de lAnbou- polityk fan it regear, moat wol in plan- ke foar de holle ha. It LAnbouskip hat op tiid en düdlik har billike forlangens kenber makke, mar it antwurd, hwat yn tsientüzenen hüshAldings nou al sa lang forwachte wurdt, is jit altyd net komd. En mei dat ütbliuwen stiicht de ünrêst en de üntofredenens fan dei ta dei. Hwa, dy’t de feiten ken, sil der ni- get oan ha? gjin forstAn fan it buorkjen ha, dan soe de bütensteander mei dit inkelde sifer al in byld ha fan de sinkende wolfearts- posysje fan de boer. Hwant mei dit heale bidrach stiet ek de boerehüshAlding foar itselde feit as wy allegearre, dat de kosten fan it lib- ben yn dizze seis jier stikken heger wurden binne. Wol men dizze dingen tichterby bringe, dan moat eltse sake man, ambtner of leantrekkende him mar ris efkes foarstelle, hoe’t hy der- oer tinke soe as syn ynkommen, sünt 1950 mei de helt formindere wie. Hy soe grif gjin hege yndruk oerhAlde fan Nederlans wolfeart. En nou haw ik mei sin de béste buor- kerijen foarop gean litten. Op de twadde groep, dy mei klaei op fean, is it oerskot tuskén kostpriis en opbringst mar 3.2 sint en op de fean- pleatsen is it 1.2 st. En dit binne alle gearre ütkomsten fan pleatsen fan 70- 75 pounsmiet en sünder in reële eigners- forgoeding. Sjocht men dat earlik ün der eagen, dan kin it gjin minske for- nuverje, dat it ünrêstich wurdt yn it agraryske folksdiel. Hwant as it sa stiet mei it griene hout, hwat sil it dan wêze op de lichte grounen en mei de lytse bidriuwen In buorkerij is hjirre, hwat de opbring sten oangiet, in tige statysk bidriuw. Leit men de molkopbringsten de h.a. yn dizze seis jier neistmekoar, dan is dit opfallend. Op de klaeibidriuwen wie it doe: 4918 kilo en seis jier letter: 4794 kilo. Op de klaei op fean wie it doe: 4371 en nou 4579 kilo, dus in lichte foarütgong. Op de feanbidriuwen wie it doe: 4455 en nou 4508 kilo. Trochme- koar is it wakker gelyk bleaun. Ek mei it fetgehalte wurde gjin sprongen mear makke. Op de klaei fan 4.05 nei 4.07 yn de twadde groep fan 3.91 op 3.95 en op it fean fan 3.90 nei 3.98, dat is ien of twa persint. Mei likernóch deselde molke en itselde fet leit der jit ien müglikheit, dat is de opbringst fan it forkofte fé. Ek dat is maklik to finen. Op de IJaei stiich dat fan 319 oant 341, yn de twadde groep fan 289 oant 316, B. en W. van Bolsward delen mede, dat reddingstoestellen voor drenkelingen Verkrijgbaar zijn bij R. de Boer; Scheeps helling, P. Hettinga, Oordje, J. F. Boer- mans, Harlingerstraat, Joh. de Boer, di recteur gemeentereinlging, P. Gosliga, Pasver, J. A. de Vries, dakpannenfa- briek, Wed. H. Kielstra, Snekerpoort. Dekknecht over boord. De 60-jarige dek- knecht C. de Rover is vrijdag bij een aanvaring op de Oosterschelde over boord geslagen, tussen twee schepen be kneld geraakt en om het leven geko men. U had nog nooit zó’n warme december- zondag. Aan de al zo lange reeks van decemberdagen met boven normale tem peraturen zijn het afgelopen weekeinde nog eens twee bijzonder warme toege voegd. Het etmaal van zaterdag had in De Bilt een ruim 7% gr. te hoge ge middelde temperatuur. Het etmaal van zondag kwam ongeveer 10 gr. boven de maat en werd daarmede een van de warmste, zo niet het warmste etmaal, dat de laatste 100 jaar in midden-de- cember is voorgekomen. „Statendam” had slechte start. Het nieuwste passagiersschip van de Hol- land-Amerikalijn, de 23000 ton metende „Statendam” is zondagochtend tijdens zijn technische proefvaart op de Noord zee in moeilijkheden geraakt, toen een der machines geheel en de andere ten dele uitviel. Een radioverzoek om sleep- boothulp ontketende een ware race. Terwijl ook Smit sleepboten uitzond, mobiliseerde de IJmuidense rederij Wijs muller 5 zeeslepers, de „Titan”, de „Zee land”, de „Cycloop”, de „Nestor”, en de „Hector”, samen goed voor 6000 pk. Het is geen man, die niet roken kan. De heer B. Dijkstra is zaterdag kam- pioenpijproker 1956 van Nederland ge worden door zijn met 3.3 gr. baai ge stopte Gouwenaar 115 minuten en 32 seconden brandende te houden. Vorig jaar ging de heer R. Friedeieks met de titel strijken door 102.5 minuut te dam pen. De wedstrijd werd gehouden onder auspiciën van de internationale federatie van pijprokersclubs en was georgani seerd door de Haagse rookclub „Die toe- backsuyghers”. Op de tweede plaats eindigde C. van Maastricht met 105 minuten en 7 seconden en derde was P. de Haan met 91 minuten en 42 se conden. Alle drie prijswinnaars zijn lid van de organiserende vereniging. Hwat hat Qabe Skroar mei de buorkerij net min like, alteast net yn dizze hoeke. De garAnsjepriis wie net fan de measte bitsjutting, om’t de reële priis der aerdich boppe-üt kaem. De hieren wiene doe bysünder leech en ek de leankosten rounen der doe noch net sa bot yn. Op it béste lAn, dus op klaei, wie de kostpriis gunstich en om't der mar ien molkpriis wie, koene dizze boeren net oer minne tiden kleije. Wol moat men der fuort bysizze, dat de L. E. I.-birekkens ütgiene fan hierde- buorkerijen, sadat dêrmei de earnstige flater makke waerd, dat yn de fierte gjin forgoeding foar de reële kapitaels- slytaezje jown waerd, mar woe men dat yn rekken brocht ha, dan wie der doe wol romte foar. Op dit béste lAn siet men doe 50-51 op in kostpriis fan 14.54 en in opbringst fan 21.46 st. Likernóch sawn sinten de kilo wie der doe boppe it eigen arbeidslean to bi- buorkjen, sadat it totale ynkommen tus- ken de 10 en 15 mille kaem to lizzen op in fikse pleats. Al wie doe de eigner wol tige oan de forkearde kant, fan de boer koe men sizze, dat hy dielde yn de wolfeart fan üs lAn. Wy binne nou lyk- wols seis jier fierder en sa’t men alge- mien konstatearje kin, is dy wolfeart yn it algemien tanommen. Hoe is it nou by de boer gien? De molkprizen wiene yn dizze jierren, dus fan 50-51 oant 55-56 ta op dizze pleatsen sa: 21.46, 22.57, 24.85, 23.69, 25.18 en 25.86. Dér siet dus in stadige foarütgong yn, dy’t yn totael de molke 4.4 st. per kilo mear opbringe liet. Yn dizze selde seis jier wiene lykwols de kosten ek heger. Hjir binne se: 14.54, 16.39, 17.63, 16.82, 23.32 en 22.36. Dizze binne dus mei 7.8 st. omheech gien Yn dizze simpele sifers sjogge wy, dat it oerskot mei 3.4 st. de kilo sakke is. Dat bitsjut op in buorkerij fan 25 H.A. (70 pounsmiet) sa’t hjir in bulte binne, in efterütgong fan 4000 goune yn it jier. Of wol men it oars sizze: de sawn sinten binne bilune ta 3%. De helte is fuort. En al soe men nou fierder -¥ r* a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1