Qabe Skroar KERSTKLANKEN OVER EEN KAPOTTE WERELD KRIS-KRAS door Nederland Maatregelen tot bestedingsbeperking worden tijdelijk VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 52e JAARGANG No. 99 Buitenlands Overzicht liet oordeel van de het westen” De breuk toch niet volkomen geheeld? Minister Cals voor hete vuren us hjoed p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ..drie wijzen uit Zilveren filmpjes 4e week dec. 1931 De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat Als en Het is KAMEROVERZICHT Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 In Arum is een radiocentrale in het leven geroepen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) dat was Stewardess met bruidsboeket. Els Weitzel, dochter van de radio-verslag- gever, stewardess bij de K. L. M., is vrijdag in Amerika met de heer Mes senger in het huwelijk getreden. Tot 15 januari blijft zij nog stewardess en vertrekt dan naar Amerika om zich bij haar man te voegen. Op de foto: Glunderend stapt Mevr. Messenger-Weitzel uit het K.L.M.toestel uit New York, haar bruidsboeket bij zich. De tiden binne nea Sa slim of min Dat wy it meiïnoar Net rédde kin. Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie CNV wil bejaardenbond. Het Chr. Nat. Vakverbond wil trachten zo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van een bejaardenbond. Deze bond zal open staan voor een ieder, die een bepaalde leeftijdsgrens heeft bereikt. Het zal dus verdween vrijwel onmiddellijk naar de diepte. De bemanning van tien koppen is in een reddingboot gegaan en door de „Marga” opgepikt. De kustvaarder, eigendom van de kapitein R. Straling en F. Alberts uit Rotterdam, was met een lading potas onderweg van Barce lona naar Goole aan de Britse Oost kust. Bij de bemanning, die woensdag avond in Boulogne in Frankrijk voet aan wat heeft gezet, is ook de vrouw van kapitein Straling. In de Tweede Kamer is verleden week reeds een voorlopig debat over de noodzaak van een bestedingsbeperking gehouden. Vooruit lopend op de belangrijke maatregelen die nog moeten komen, had Minister Hofstra reeds een wetsontwerp ingediend om het bijzon der invoerrecht op benzine en de accijns op het gedistilleerd te verhogen. In datzelfde wetsontwerp werd bepaald, dat de omzet belasting op textiel afgeschaft blijft zij zou per 1 januari a.s. weer moeten worden ingevoerd maar dat de omzetbelasting op suiker wel per deze datum wordt ingevoerd. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Dulles heeft ook duidelijk in de Navo-conferentie gezegd, dat de Amerikaanse samenwerking met Europa in rangorde niet primair gesteld kan worden. Amerika had velerlei bondgenootschappen over heel de wereld en kan het ene niet hoger aanslaan dan het| er in de het feit, De Beiersche kroonjuwelen te Londen ge veild. Voor de beroemde „blauwe dia mant” werd 5600 pond sterling betaald. ten en staatkundig gereformeerden ga ven hun stem aan dit voorstel. On danks hun kritiek stemden de andere fracties tegen. Zij stelden zich n.l. op het standpunt, dat zo’n aangenomen motie hetzelfde effect zal hebben als de verwerping van het wetsontwerp, n.l. het wekken van de indruk dat de financieel economische positie van ons land niet ernstig is als ze wordt voor gesteld. Het resultaat van dit debat is ten slotte dat de regering f 65 mln. meer belasting ontvangt. Dit bedrag moet gezien worden ais een voorschot op de nog te nemen maatregelen tot be perking van de bestedingen. De 70-jarige oppositieleider Oud heeft bij dit debat weer eens bewezen politiek nog lang niet versleten te zijn. Fel heeft hij minister Hofstra gehekeld, omdat hij een voortijdige verklaring had afgelegd. Daaruit sprak naar zijn me ning een angstpsychose. Maar ook had de heer Oud een beetje medelijden met de bewindsman van financiën omdat hij een failliete boedel heeft aangetroffen. Voor die failliete boedel dragen de mi nisters Suurhoff en Zijlstra de grootste verantwoordelijkheid, gezien hun loon- en prijsbeleid. In dit debat heeft ook een amendement Lucas (k.v.p.) een grote rol gespeeld. Deze belastingexpert diende n.L een der sterk in Europa geworden is, maar in militaire kracht ’t laatste jaar sterk heeft gewonnen, besloten zijn Europese bondgenoten wapens te leveren, waar mee in oorlogstijd atoomprojectielen kunnen worden afgeschoten. Minister Staf schijnt zich zeer voor deze conces sie te hebben ingespannen en het is dus zijn succes, al blijven de atoom projectielen zelf onder Amerikaans be heer, tot de nood aan de man komt. Nog een paar gebeurtenissen van de af gelopen periode moeten we hier vermel den. Naast de Cypruskwestie, welke Enge land thans in overleg met Griekenland en Turkije tracht te regelen en waar bij als dat mislukt misschien de Navo- raad zal worden betrokken, is ook de Noord Ierse kwestie weer opgedoken. Ierse extreem-nationalisten uit de Ierse vrijstaat hebben weer een reeks aan slagen in het tot Engeland behorende Noord-Ierland gepleegd. En ten slotte is daar de toelating van Japan tot de Verenigde Naties als tach tigste lid. Vorig jaar telde het lichaam nog maar 60 leden. Een praktisch pro bleem door de groei van het aantal leden is, dat de werkzaamheden in de algemene vergadering traag gaan ver lopen, omdat iedere natie er zich wil laten horen. Er zijn daarom al stem men, die pleiten voor fractievorming, namens welke fracties dan telkens één spreker zich zou laten horen.. Een com munistische fractie dus, een Afrikaans- Aziatische, enz. Natuurlijk ook één of meer fracties, van de landen die geza menlijk de zijde van het Westen hou den. Misschien meer, want al acht Washington zijn diverse bondgenoot schappen alle gelijkwaardig, en erkent het geen rangorde, er is toch eigenlijk wel een rangorde, want in geestelijk opzicht en in waardering van de demo cratie en de vrijheid staan geen naties elkaar zo na als het vrije Amerika en zijn vrije Europese bondgenoten. Toch zal zowel het een als het ander een zware opgave zijn. Want al heeft wat de Atlantische samenwerking betreft, minister Luns verklaard, dat de breuk tussen Amerika ener- en Enge land en Frankrijk onderzjjds her steld Is, de Canadese minister Pearson, dezelfde die, toen Enge- Door bemiddeling van de Leer Schukken werden de inwoners van Tjerkwerd in de school in de gelegenheid gesteld de Kerstboodschap van H.M. Koningin Wil helmina te beluisteren. Er was veel be langstelling- Vrijwel algemeen bestond Kamer ontevredenheid over dat dit wetsontwerp goedgekeurd moest worden, terwijl het gehele regeringsplan nog niet bekend is. Er waren ook nog wel wat weerstanden tegen de verho ging van de benzine- en suikerprijs. Dat was de reden waarom de minister van financiën, Hofstra, voor het begin van het debat met nieuwe cijfers voor de dag kwam, waaruit blijkt, dat de financiële en economische positie van ons land ernstig is. Wel ernstig, maar niet alarmerend, aldus de bewindsman. Hij verklaarde, dat de regering in prin cipe akkoord is gegaan met het rapport van de Sociaal Economische Raad over de bestedingsbeperking. Maar gezien de nieuwste cijfers, die juist door de inter nationale ontwikkeling een slecht beeld vertonen, is het noodzakelijk om verder te gaan dan de SER heeft geadviseerd. Het maken van wetsontwerpen vergt altijd vrij veel tijd. Daarom heeft de regering dit wetsontwerp reeds inge diend. Bovendien is enige weken ge leden reeds vastgesteld, dat de maat regelen om de investeringen van het particuliere bedrijfsleven af te remmen, een terugwe-rkende kracht tot 6 no vember j.l. zullen hebben. Toch was de Kamer niet geheel tevreden. Hoe kun nen wij nu deze maatregelen goedkeu ren, zonder dat we weten welke andere maatregelen er volgen? Zo vragen vele Kamerleden. Er moet bezuinigd worden in de overheidssector, in het particuliere bedrijfsleven, terwijl ook de consument een veer zal moeten laten. De bestedingsbeperking moet in deze drie sectoren gelijkmatig worden verdeeld, zo redeneerden de meeste sprekers. Dus is het noodzakelijk het gehele plan te kennen. Deze redenering was strikt logisch, maar toch niet ge heel houdbaar. Dat bleek ook wel, want het wetsontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Alleen de V.V.D.-fractie wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. De heer Oud en de zijnen waren de enigen die vasthielden aan de eis om pas te beslissen als alle wetsontwerpen op tafel liggen. Om dit te bereiken diende de heer Oud een motie in, die echter met 109 tegen 21 stemmen werd ver worpen. Alleen de liberalen, communls- Overleden te Buenos Aires (Argentinië) M- Oberman, in leven Burgemeester van Bolsward (1910-1913), later in verschil lende betrekkingen werkzaam, laatstelijk bij de Dradema Argentia. Brood opnieuw 1 cent duurder. Alle broodsoorten zijn gisteren een cent per 800 gram duurder geworden. Minister prof. dr. J. Zijlstra heeft de Ned. Bak kerij Stichting meegedeeld, dat hij, in verband met de stijging van de bloem- prijzen, geen bezwaar heeft tegen deze prijsverhoging. Oorspronkelijk hadden de bakkers het volksbruinbrood en tar webrood 2 cent duurder willen maken, maar zover wil de minister nog niet gaan. amendement in om het wetsontwerp ’n tijdelijk karakter te geven. Dit amen dement werd aangenomen met 83-45 stemmen. Alleen de p.v.d.a.-fractie stemde tegen. De heer Lucas stelde zich op het standpunt, dat de bestedings beperking een tijdelijke zaak is, zodat alle maatregelen, die daaruit voort vloeien ook tijdelijk moeten zijn. Door zijn amendement is bepaald, dat de ver hoogde benzine, gedistilleerd, en suiker prijs op 1 januari 1959 niet meer auto matisch van kracht kan zijn. Voor deze datum zal de Kamer dus weer een be slissing moeten nemen of deze prijzen verlaagd of gehandhaafd kunnen blij ven. „Noodmaatregelen moeten een noodkarakter hebben,” zo zeide de heer Romme kernachtig. Daartegenover stel den minister Hofstra en de socialisti sche Tweede Kamerfractie, dat ons be lastingrecht bewegelijk genoeg is om het snel te kunnen veranderen. Zij von den het nogal logisch dat het wetsont werp, zodra dit mogelijk is, weer wordt gewijzigd. De meerderheid van de Ka mer won het tenslotte van de minister. Men kan nu verwachten, dat de kwestie van de tijdelijkheid bij de behandeling van de andere wetsontwerpen eveneens een grote rol zal spelen. daarmee maar moeilijk. Een Russische delegatie is thans te Warschau om over de status der Russische troepen in Polen te praten. Wat de Navo voor al zorgen baart, is de toestand in Oost- Duitsland. Als de bevolking ook daar het Hongaarse voorbeeld wilde volgen en ook daar de Russen de beweging met geweld willen onderdrukken, zou den de West-Duitsers, als zij eenmaal zelf over een strijdmacht beschikken, moeilijk te weerhouden zijn hun Oost- Duitse broeders te hulp te snellen, waarvan een derde wereldoorlog het ge volg zou kunnen zijn. Het was de W.- Duitse minister van buitenlandse za ken, Von Brentano zelf, die in de Navo- raad daarop de aandacht vestigde en alle vrijheidlievende volken opriep het recht van de Oost-Europese landen op zelfbeschikking te steunen, doch de op- posante Oost-Duitsers niet wilde aan moedigen tot een dramatische actie die slechts rampzalig kan zijn voor de be trokkenen. Von Brentano ziet goed in dat een der gelijke actie ook het militai- risme in Duitsland weer zou aanmoe digen. Zijn bedoeling is kennelijk dat te voorkomen en toch de Oost-Duitsers te vreden te stellen door Amerika en zijn bondgenoten op te wekken ten spoedig ste tot overleg met de Sovjetunie te komen om tot een regeling voor de satellietstaten te komen, die dezen vrij heid schenkt, zonderdat de werkelijke belangen vah de Sovjetunie in het ge drang te komen. Tot dit vraagstuk be hoort ook dat van een herenigd Duits land, dat zeker ook territoriale eisen aan het Oosten zou stellen, nu in het Westen het Saarland weer Duits is ge worden en eveneens de kwestie der ontwapening. Het is al met al een zo veelzijdig probleem, dat het geen zin heeft daaraan thans brede beschouwin gen te wijden. Maar dat het zich door de huidige omstandigheden aan beide zijden, zowel Oost als West, onbedwing baar naar voren dringt is zeker. Inmid dels hebben de Ver. Staten, gezien het feit dat de Sovjetunie politiek wel min- De ministers van buitenlandse zaken, van defensie en van financiën van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, zowel als van de West-Europese Unie zijn vorige week voor langdurige 'en zeer belangrijke besprekingen bijeen geweest. Belangrijk omdat wat de Navo betreft in de eerste plaats de breuk tussen Engeland en Frankrijk ener- en de Ver. Staten anderzijds moest worden hersteld en verder moest worden overlegd over het verstevigen van de Navo, zowel op militair als politiek en econo misch gebied ten overstaan van de gevaren welke het Westen van velerlei zijden bedreigen. Wat de niet-militaire samenwerking betreft, had een comité van drie, de z.g. drie wijzen, n.l. de ministers Pearson van Canada, Martino van Italië en Lange van Noorwegen, een rapport uitgebracht, dat aanbevelingen deed over een gemeenschappelijke buitenlandse politiek, de regeling van de geschillen tussen de Navoleden en samenwerking op economisch en cultureel gebied. Het Bolswarder raadslid De Jong wil het verzoek richten tot Voogden der Hendrik Nannesstichting om de bijslag op het erw tenlezen in de kerstweek te verhogen. land zich in het Egyptisch avon tuur stortte, zeide, dat deze po litiek van Londen het Gemene best tot in zijn grondvesten deed schudden, vertelde na afloop van de Navo-conferentie, dat die breuk niet volkomen was ge heeld. is waarschijnlijk juist. De wijze mannen zeiden terecht dat de Atlantische politieke en economische samenwerking niet op één dag tot stand kan komen. Het proces zal langzaam zijn maar zeker. Dit zal evenwel niet het geval zijn, tenzij de aangesloten re geringen in het bijzonder de mach tigste bereid zijn meer dan tot nu toe met en via de Navo te werken voor iets dat meer is dan de doeleinden van collectieve militaire verdediging. Volgens het slotcommuniqué van de be sprekingen van de Navoraad is ’t rap port aanvaard en dit communiqué geeft ook uiting aan de goede wil van alle leden om in het vervolg meer samen te werken en de banden zowel op mili tair als politiek en economisch gebied te versterken. De goede wil is er dus, maar het is maar afwachten of deze zich ook gaat uiten in praktische maatregelen, waar over het genoemde communiqué niets concreets bevat. Eén ding slechts is er, dat hoop geeft, n.l. de benoeming van de Belg Spaak tot secretaris-generaal van d,e Navo in de plaats van de En gelsman lord Ismay, die is afgetreden. De laatste is ongetwijfeld een bekwaam man, maar hij is een Engelsman en was secretaris-generaal in een tijd, dat Engeland nog niet zo overtuigd was dat het niet buiten de samenwerking met West-Europa kon, als thans nu na het Egyptische avontuur ook te Londen is doorgedrongen dat het Gemenebest belangrijk is, maar de samenwerking in de Navo onontbeerlijk. Spaak is één der pioniers der interna tionale samenwerking en men heeft de beste verwachtingen, dat hij alles wat in zijn macht ligt zal doen om zowel de Europese als de Atlantische samen werking te versterken. Door het niet tijdig inzenden van zijn geloofsbrief van de heer Tj. A. Hettinga als benoemd lid der Prov. Staten van Friesland is thans als zodanig benoemd de heer T. S. v. d. Zee te Bolsward. 10 jarig bestaan van de gemengde zang vereniging „Helje op” te Wommels (dir. J. Faber te Bolsward). andere, m. a. w. het Amerikaanse bondgenootschap b.v. met Tsjang Kai Sjek op Formosa, weegt te Washington even zwaar als het Navo-bondgenootschap. Dulles zeide dan ook, dat als communis tisch China op een kwade dag For mosa aanviel, Washington zich niet ver plicht achtte de Navoleden te raadple gen voor het tegenmaatregelen nam, al is het bereid zijn Europese bondge noten steeds op de hoogte te houden van zijn politiek elders in de wereld. Eigenlijk vertelde Dulles hier geen nieuws, want als we ons goed herinne ren nam Washington tijdens de Korea- crisis ook zijn maatregelen vóór de bondgenoten waren geraadpleegd en werd eerst later de Amerikaanse actie door de Ver. Naties gesanctioneerd en overgenomen. Maar Dulles’ uitlating heeft toch nogal wat gemok in Enge land en Frankrijk veroorzaakt. Dulles er zo over dacht waaraan ont leende Amerika dan het recht het En- gels-Frans© optreden in Egypte kwa lijk te nemen? Van de zijde van hen, die met ’t Ameri kaanse standpunt sympathiseren wordt er dan echter op gewezen, dat Londen en Parijs hun bondgenoot met opzet volkomen in het duister hadden gelaten over hun plannen, terwijl de Ameri kaanse politiek volkomen openlijk is en dat het bovendien nog wat anders is als bondgenoten iets ondernemen, waar door ook hun leidende partner tot actie genoopt zou kunnen worden, dan wan neer die leidende partner iets onder neemt, dat geen enkele verplichting voor de andere bondgenoten meebrengt. Dit laatste lijkt ons betwistbaar, want als b|jv. Amerika om For mosa met communistisch China in oorlog zou geraken, en de Sovjetunie kwam ten opzichte van Peking zijn bondgenoot schappelijke verplichtingen na, Is het de vraag of de Navo daar buiten kon blijven, ook al is deze oorspronKelyk opgericnt om ae veroveringsdrang van de Sovjet unie naar West-Europa te keren. Wat dit laatste betreft, ook in de Navoraad is hierover gespro ken, doch naar buiten is daar omtrent niet veel bekend gewor den. Men schijnt van oordeel, dat het op dit ogenblik niet zozeer de Russische ex- pansiezucht in Westelijke richting is, welke gevaren oproept, als wel de Rus sische moeilijkheden om de Oost-Euro- pese vazalstaten in het gareel te hou den. De Russen gaan door met barbaars geweld het verzet in Hongarije, waarbij zich ook Russische deserteurs uit de Oekraïne schijnen te hebben aangeslo ten, wat omtrent de toestand in Rus land zelf te denken geeft, te onder drukken. Dat heeft in de algemene vergadering der Ver. Naties tot een scherpe veroor deling van Moskou geleid, waaraan ove rigens opnieuw India niet meedeed. Daarover zal president Eisenhower het in Washington nog wel eens met Nehroe hebben, nu deze daar op be zoek is. Maar Nehroe wil vóór alles neutralist blijven. Ook in Polen neemt het verzet tegen de Russen toe en de regering-Gomulka, die zoveel mogelijk naar goede betrek kingen met Moskou streeft, heeft het Dat moeilijk te geloven dat de grote Wes terse Drie het bijv, geheel eens zijn geworden over de kwestie der liqui datie van het geschil met Egypte. De genoemde Canadese minister zeide, dat het het beste is dat de Ver. Staten nu de leiding nemen van de Westelijke politiek in het Midden-Oosten, op zich zelf al een merkwaardige uitlating van een minister van een der Gemenebest- landen en een bewijs, dat Canada meer neigt naar samenwerking met zijn buur- dan met zijn moederland. Maar het zal betekenen, dat Nasser in ruil voor medewerking aan een snelle heropening van het Suez-kanaal zijn positie aan dat kanaal en in Egypte bevestigd zal zien. Wie daaraan twijfelt, moet maar eens zien naar het alleronhebbelijkst optre den van Egyptische elementen jegens de Engelse en Franse contingenten die het laatst Egypte verlieten en waarbij zelfs de V.N.-troepen moesten ingrijpen. Tussen twee haakjes, deze hebben toch al de handen vol met de Israëlische troepen, die slechts node het Sinai- gebied ontruimen, mede door het ster ke verzet in Israël zelf tegen het V.N.- besluit. Maar het is Amerika vooral te doen om directe praktische resul taten, zonder dat het op het ogenblik veel verder wil zien; in dit geval dus om het herstel van de olievoorziening van Europa uit het Midden Oosten, daarom oefent het ook druk uit op Syrië om de bekende pijpleiding zo snel mogelijk te horstellen, zonder zich ver der in te laten met de toestand in dit land. De Engelse regering, welke thans weer onder de enigszins wankele leiding van Eden staat, en ook de Fransen hebben zich aanvankelijk iets heel anders van de Westelijke politiek in het Midden Oosten voorgesteld en dat zij zich nu hierbij neerleggen is nog iets heel an ders dan dat zij het er mee eens zijn. De gebeurtenissen der laatste maanden hebben nu eenmaal aangetoond, dat Londen en Parijs niet meer in staat zijn zelfstandig wereldpolitiek te voe ren, omdat het hen daarvoor aan gezag en de machtsmiddelen ontbreekt. Misschien mogen we het wel zo zeggen, dat, als minister Dulles na afloop van de Navo-conferentie ook al verklaarde, dat de Navo sterker en meer eendrach tig is dan ooit, men dit zo moet op vatten dat Engeland en Frankrijk hun onmacht om iets te bereiken zonder Amerikaanse medewerking hebben in gezien en zich geschikt hebben in de Amerikaanse leiding; de machtsverhou dingen hebben hen daartoe nu eenmaal gedwongen, zoals Amerika misschien ook wel enigszins gedwongen dat lei derschap op zich heeft genomen, omdat het beseft, dat het tenslotte ook niet buiten samenwerking met Europa kan. Een samenwerking, welke, naar nu wel duidelijk is geworden, onevenwichtig is. Het evenwicht kan alleen worden her steld als het vrije Europa bereid is zich tot een eenheid te verenigen, welke evenveel gewicht in de schaal kan leg gen als de grote bondgenoot over zee. Kustvaarder zonk na botsing. Op de Noordzee bjj de ingang van het Kanaal is woensdagmorgen in de mist de Franse treiler „Marga” met de Nederlandse kustvaarder „Waterweg” (431 ton) in aanvaring geweest. De „Waterweg” O., K. en W. Minister Cals heeft deze week ook voor hete vuren gestaan. Een dag nadat 10.000 Nederlandse onderwijzers in Den Haag hadden geprotesteerd tegen hun salarissen, moest deze minister zijn be groting in de Tweed© Kamer verdedi gen. De heren Van Sleen (soc.), Roosjen (a.r.), Tilanus (c.h.), Peters (k.v.p., Gortzak (c.p.n.) en Mevr. Fortanier de Wit (lib.) hebben over deze salaris kwestie hartige woorden gesproken. De heer Peters vond, zelfs, dat zjjn par tijgenoot minister Cals maar „op het veld van eer moest sneuvelen”. Of an ders gezegd: als hij geen geld los krijgt van minister Hofstra, moet hij maar aftreden. Als dat zou gebeuren, zou ’t natuurlijk met dit pas herboren kabi- net-Drees gedaan zijn. Bijna alle fracties hebben er ook be zwaar tegen gemaakt, dat de salaris sen van de topambtenaren worden ver hoogd, terwijl de leraren niets krijgen. Dat ambtenarenbeleid komt pas in febr. bij Binnenlands© Zaken aan de orde. Het staat nu reeds vast, dat een deel der Kamer heftig zal protesteren tegen de achterstelling van de lagere ambtena ren. Minister Cals heeft niet nagelaten zijn kritiek uit te oefenen op de vele protesten van het onderwijzend perso neel. Daardoor wordt de indruk ge wekt, dat de regering niet voldoende zorg aan het onderwijs besteedt. Het tegendeel is echter waar, zo betoogde de bewindsman. Hij toonde aan dat het beroep van onderwijzer en leraar aan trekkelijker is dan voor de oorlog; in verhouding is er ook meer onderwijzend personeel. De onderwijzers kregen er flink van langs. Maar toch deelde de Minister mede, dat de regering nieuwe voorstellen heeft gedaan. Deze voorstel len zijn een verbetering, maar zij wijken toch nog ver af van de wensen der on- derwijzersorganisaties. De leraren zul len voorlopig wel geen salarisverhoging krijgen. Minister Cals wees onherroepelijk de gedachte af dat de leraren gelijk ge steld moeten worden met een hoofdin genieur van de rijkswaterstaat. Na alle kritiek op de verhoging van de top-salarissen van hoge ambtenaren is het verklaarbaar dat het kabinet heeft besloten de uitbetaling voorlopig stop te zetten. Na Kerstmis komt dit probleem weer aan de orde bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Za ken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1