In heale ieu ’t Opskerpjend 1 1 roar De hear Z.J. Osinga KRIS-KRAS door Nederland aoe Ark rJimmproan lark CJimmeroan 1 Fan de Martinytoer us hjoed p p to sizzen PRINTER UTJOWER EN BOEKHANLER Verwachting VRIJDAG 4 JANUARI 1957 53eJAARGAN( No. 1 Hwat hat 50 jier PIET Lihbensrin om selsstan- fa.i is. G. MULDER .- dy’t woansdei fyftich jier lyn yn Snits in i- 1 an nfinwarii oM’nuMl'l fnar Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelii.gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 As it wiif is fan ’e flier Dan is der yn ’e hüs gjin tier Verschijnt DINSIAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSNGA N.V., Bolsward Administratie- n Redactie-adres; Markttraat 13 Telefoon 451 Nal8.30 uur 305 of 335 (K5157) iroal. Sizzen is neat, 'êrom fine io him ek alle dagen efter syn bureau, al is hy de m wurk allegearre, byhwan- „AGUR EN DE TWA PORTRETTEN” Boek oer pakesizzer fan Wünser master J. C. P. Salverda. Er is geen vredesduif Die uit de verte wuift, Vliegend door blauwe luchten. Er bloeit geen witte roos, Men hoort van West tot Oost, Grommende krijgsgeruchten. Bij de ingang van de poort Klonk weer het luid spreekkoor Van alle wereldgroten: Wij zijn van goede wil, We voeren niets in ’t schild. Straks spruiten groene loten. Zoiets is meer gezegd, Maar menen ze het echt. Het blijft toch altijd raden, Woorden zijn heel goedkoop, Een zwakke schrale hoop, Toont liever ons in daden. Het pas begonnen jaar, De toekomst ingestaard. Ons sterkt alleen 't geloven. In ’t wisselend wereldlot. ’t Laatste woord is aan God. De lichten branden boven. Het pas begonnen jaar De toekomst ingestaard Schaduwen gaan zich lengen, Als men de tekens leest, Vraagt menigeen vol vrees: Wat zal dees tijdkring brengen? Kon, N.Z.H.R.M. bracht 151 mensen aan wal. Elf van de een en twintig red- dingsstations des Kon. N.Z.H.R.M. zijn gedurende het afgelopen jaar in actie geweest. De boten van deze stations voeren in totaal 84 maal uit om dien sten te verlenen aan koopvaardijsche- pen, coasters, vissersvaartuigen, bin nenschepen, jachten en vliegtuigen. In totaal werden door de hulp van de Kon. N.Z.H.R.M. 151 mensen behouden aan wal gebracht. De vloot van de Kon. N.Z.H.R.M. werd in 1956 uitgebreid met de motorreddingvlet Christiaan Huy gens en de motorreddingboot Willem Horsman. Het aantal contribuanten (redders aan de wal) van de Kon. N.Z. H.R.M. steeg tot 36.000. PTT overweegt „telefoonstop”. Vanwe ge het enorme aantal aanvragen om nieuwe telefoonaansluitingen werkt de P.T.T. de mogelijkheid uit van de in voer van een zogenaamde telefoonstop. De overweging van de P.T.T.-bedrijfs leiding om eventueel tot een telefoon stop over te gaan is enerzijds geba seerd dat de P.T.T. niet aan de vele aanvragen kan voldoen en anderzijds op de beperkingen, die dit jaar op de over heidsinvesteringen worden toegepast en waardoor ook een remmende invloed op de uitbreiding van het telefoonwezen zal worden uitgeoefend. Een goed begin is het halve werk. Boer Hopman uit Sloten gaat het nieuwe jaar in met een halve ton, die de ge meente Amsterdam hem zal moeten uit keren. Hopman, bekend om zijn langdu rige en hardnekkige gerechtelijke strijd met de gemeente inzake de onteigening van zijn boerderij en gronden wegens de hoofdstedelijke uitbreidingsplannen, moest in dit duel onderdoen. In een nieuw proces wees de rechtbank hem echter ’n schadevergoeding van f 50.000 toe. Nog durfde Hopman nergens op te rekenen, te meer daar de gemeente aan- kondigde deze toewijzing te zullen be twisten en in cassatie te zullen gaan. Fabrieken staken. De Nederlandse olie- fabrieken hebben de productie van sla olie tijdelijk moeten staken. De blokke ring van het Suezkanaal, de vaart om de Kaap en gebrek aan scheepsruimte hebben een tekort aan grondstoffen ver oorzaakt. De fabrieksvoorraden zijn eveneens uitgeput, doordat de fabrie ken in november en december aanzien lijk meer hebben geleverd dan over de zelfde periode in 1955. Auto door gladheid in ’t kanaal. Op de avond van nieuwjaarsdag is om tien uur onder Zijpersluis een auto te water geraakt, waarvan er drie zijn verdron ken. De auto, bestuurd door Chr. C. hoofdopzichter aan de rijkswerf te Den Helder, slipte door de gladheid van de weg, nadat hij een andere auto had in gehaald. De bestuurder slaagde er niet in de wagen in het rechte spoor te krij gen. De auto reed achteruit het Noord- Hollands Kanaal in. De heer C. wist door het open portiertje de auto te ver laten, waarna de bestuurder van de hem achterop rijdende auto hem een das toe wierp waarmee hij hem uit het water trok. Met een takelwagen van een ga rage uit Schagen, werd de auto, die ge heel onder water was verdwenen, opge takeld. Ongeveer om twaalf uur haalde men de auto met de droeve last van drie doden op de wal. Koningin naar Oostenrijk. Koningin Ju liana is woensdag naar Sankt Anton in Oostenrijk vertrokken, zo wordt of ficieel medegedeeld. De koningin zal op 7 januari met de prinsessen Irene en Margriet naar Nederland terugkereri. Prinses Beatrix zal daarna met enkele van haar studiegenoten nog wat langer in Oostenrijk blijven. In gezelschap van prins Bernhard reisde de Koningin per vliegtuig naar München. Vandaar ging de Koningin per trein door naar Sankt Anton. Prins Bernhard vloog door naar Wenen, waar hij twee dagen voor een privé-bezoek zal verblijven. Kind valt uit de trein. De 7-jarige Wij- nandus Backers uit Swalmen (L), is woensdagmiddag onder de gemeente Grubbenvorst uit de dieseltrein geval len. Het jongetje was vrijwel op slag dood. Het knaapje stond met zijn vader de moeder zou een trein later nemen voor een zogenaamde kopdeur uit het raam te kijken en heeft blijkbaar het portier geopend. De vader trachtte het kind nog te grijpen. Het gezin Bac kers was bij familie te Boxmeer op nieuwjaarsbezoek geweest. De trein had negentien minuten vertraging. Op de ledegearkomste fan de KFFB, hweroer eame oars yn dit blêd mear, waerd sneontomiddei bikend makke, dat dit jier as ien fan de fiif ütjeften (hwerfan twa foar leden forplichte, ien forgees en twa op bistel to lever jen) ütkomme sil it mei in „earfolle formel- ding” bikroande boek fan G. Mulder „Agur en de twa portretten”, dat han-- nelet oer Merten Koornstra, de for- neamde pakesizzer fan de Wünser dich ter Salverda. It boek bigjint mei in fragmint üt it libben fan dizze tragyske skoalmasters- figuer, dy’t yn greate earmoede stoarn is. Syn pakesizzer Merten Koornstra hat in greate rol spile by it tastan kom men fan de militaire tohuzen, binam- men yn forban mei de foriening „Pro Rege”. It boek is in soarte fan biogra- fy, dy’t tige de muoite fan it lezen wur- dich ia binammen foar d* lazers üt Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad oer syn brul hinne ge- p opnimt. It is de senior fan de N.V., it haed fan de famylje, de Foarsitter fan it Weeshüs, de forneamde ütjower fan in lytse bibleteek Fryske boe ken, de ütjower fan de Boalserter Krante, ü.o. „Bodders yn de Fryske striid”, „Pa den fan Fryslin”, mar ek de Fryske Li- De earste dei, dat der op de printerij fan A. J. Osinga N.V., yn it nje jier arbeide waerd, sette daliks al goed yn. De noarns fan de 2e jannewaris, sa om likernóch healwei alven leine de lansetters har heak del, de masjinesetters en de printers setten har masines stil, seis de winkeldoar kaem efkes ticht. Yn de greate rotaesje- haFkaeide de kastlein om mei kofje en pronke in greate blommekoer op Ie ekspedysjetafel. In stoel stie réDer moast wol hwat hiel bysüiders wêze en sa wie it ek. Al hie „de baes” it stil halde wollen en teat leaver hawn as dat syn soannen en it personiel it mar forjitte soete, it feit, dat hy op dizze dei krekt 50 jier as selsstannich boek- prirter to boek stie, wie dochs to wichtich en to weardefol om net efks to bitinken. gevallen. In bewusteloze toestand werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Sinds dien is hij niet meer tot bewustzijn ge komen. Slecht uiteinde. Zondagmiddag is bij Warmond de boerderij van de heer P. van der Geest tot de grond toe afge brand. Toen de brandweer uit Leiden arriveerde was er van de boerderij, de stallen en de hooiberg niets meer te redden. Bierbombardement. In Harlingen is het oudejaarsnacht heet toegegaan. Om kwart over één arresteerde de politie de 18-jarige A. Z. die bezig was voetzoe kers tussen het publiek te gooien. Hon derden opgeschoten knapen trokken daarop naar het politiebureau, en be gonnen het met (volle!) bierflessen en stenen te bekogelen. Twaalf politieman nen deden daarop een uitval met de blanke sabel en de gummieknuppel. Een aantal jongens werd licht gewond. Nieuwe burgemeester van Amsterdam benoemd. Bij Kon. Besluit van 31 dec. is per 1 febr. 1957 benoemd tot burge meester van Amsterdam Mr. G. van Hall, thans directeur van de N.V. La- bourchere en co. te Amsterdam en te vens lid van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal voor de Partij van de Ar- deid. Zoals al eerder gemeld, werd deze benoeming verwacht. Hond redt paard. Landbouwer G. van Ekris te Woudenberg is zijn hond wel erg dankbaar. Toen hij het dier erbar melijk hoorde blaffen zag hij tot zijn schrik, dat de hond de wacht hield bij een stamboekpaard, dat tot aan het hoofd in de modder van een sloot was weggezakt. Met behulp van buren is men erin geslaagd, het paard weer op het land te krijgen. Het bleek, dat het met een der benen in schrikdraad ver ward was geraakt en daardoor niet meer uit de voeten kon. De jubileumdei is op ütdruklik forlangen f n de jubilaris yn bisletten kring fan fa- mylje en meiwurkers bitocht. Bv de bitinking yn de printerij („Hjir bin ik al!” sei „de baes”, doe’t er binnenlaet waerd en op de stoel wizend „ik bliuw leau’k ek mar stean!”) waerd hij ü.o. ta- sprutsen troch de hear Steenaart, chef fan de printerij, dy’t üt namme fan it perso- niel syn lokwinsken oerbrocht. Ek op dit AJO YN IT GOUD Hwa’t by gelegenheit ris erkes de lange gong troch, sünder stroffeljen, de léste doar iependocht nei it privé-kantoar fan A. J. Osinga N.V. op de Merkstrjitte yn de Gysbertstêd, hat in bulte kans dér in bijierre man efter de skriuwtafel oan to treffen, dy’t jo, moedlik mar skerp It wie dan op 2 annewaris 1907 dat de nou sa bikende fcyske ütjower, de hear A. J. Osinga, it printers- en ütjowersbi- driuw fan syn doe krekt forstoarne omke J. J. Wiarda to Snits, oernaem. Oarspronkelik wi: it winlik de bidoeling dat de Ypekolsgaster boeresoan oplaet wurde soe ta bütffdirekteur. Hy waerd as ien far de earstelearlingen fan de suvel- skoalle to Boalsert ynskreaun en der bi- stiet noch in aid portret, dêr’t de jonge „suvel” tusken sjm maten op stiet, fan- sels lyk as dat dce de moade wie, deftich yn if swart en mei wite board. Mar al gau die 'f bliken dat dizze stüdzje him net foldie et doe moast der dus hwat oars socht wurde. As jongmaetsje mocht er doe yn 1905 oan it wurk gean yn de aide en foar in part al forroune printerij fan syn Snitser omke. Omke soe him it fak leare wie de bidoe ling. Mar dér is lykwols net safolle fan kaem, hy moast him seis foar it greatste part mar rédde en weiwiis meitsje. Doe’t de hear Wiarda yn it lést fan 1906 forstoar stie de 21-jierrige Osinga fuort al foar in lêstich probleem. Der wiene gjin opfolgers, dat like dus net sa min, mar it bidriuw wie lang net bést mear, de ynventaris tige foraldere en seis Vier Nederlanders vrijgelaten. Vier Ne derlandse arrestanten, Pottger, Tuts,, Benenati en Mot, zijn na een voorarrest van 2 tot 3 jaar door de Indonesische justitie op vrije voeten gesteld. Deze Nederlanders werden destijds gearres teerd in verband met de zaken tegen Jungschlaeger en Schmidt en verdacht van subversieve activiteiten tegen de Indonesische staat. Het aantal gevan gen Nederlanders in Indonesië bedraagt nu nog vijf onder wie de tot levenslang veroordeelde Schmidt. „Arend” licht sleepboot. In het Suez kanaal heeft de kraan „Arend” uit Rot terdam reeds een sleepboot van 160 ton uit de haven van Port Said gelicht. „Zeven Provinciën” naar de Antillen. De kruiser „De Zeven Provinciën” zal half januari voor een achtweekse oefen reis naar de Nederlandse Antillen ver trekken, onder commando van kapitein- ter-zee mr. A. M. baron de Vos van Steenwijk. De ladder brak. Een glazenwasser vond woensdagmiddag de dood, een tweede werd zwaar gewond en een derde licht gewond, toen de ladder, waarop zij werkten, afbrak en de mannen van 10 meter hoogte naar benéden stort ten. Prijsvraag bleek strafbaar. Omdat de door hem georganiseerde prijsvraag in strijd zou zijn geweest met de loterijwet, werd de reklamechef van de Unilever J. H. A. veroordeeld tot f 15.boete. Boerderjjbrand te Drachten. Door nog onbekende oorzaak is op nieuwjaarsdag de boerderij van de heer Jochum Bruin- sma te Drachten gedeeltelijk door brand verwoest. De schuur brandde geheel af. De totale hooivoorraad en o.a. een trek ker gingen verloren. Omwonenden wis ten het vee in veiligheid te brengen maar van de veertien koeien liepen er zes zulke ernstige brandwonden op dat zij moesten worden afgemaakt. Kind na val van St. Pietersberg over leden. In het Sint Annadal ziekenhuis te Maastricht is oudejaarsdag overleden het 9-jarige jongetje R. H. van Heug den uit Eindhoven, pupil in het protes tants tehuis te Maastricht. Het ventje was 15 oktober op het buitengoed Sla- vanta van ongeveer tien meter hoogte van een helling van de Sint Pietersberg om mar net. to sprekken fan de greate rige dichtbondels en Fryske romans, hwer fan de boeken fan Simke Kloosterman („Ut de Gielgoerde”), Nyvkle Haisma („Peke Donia”) en Abe Brouwer („De Gouden Swipe”, „Siderius de Granaet”, en „De Nijboer fan Lycklamastate”) tige bikend waerden, lyk as yn m léste jierren ek de boeken fan de K.F.F.B. („Heide- bern”, „Trude”, „Brekkende Branning” en „It Goudene Uleboerd” hokker léste boek yn in oplage fan 7000 eksemplaren ütforkoft rekke). By de ütjeften fan Osinga wiene goed- keape populaire boek'es, mar binammen ek de mear monumentale wurken as „Aldfaers Groun” fan J. P. Wiersma, „Binnendiken en Slieperdiken” fan Rienks en Walther en net to forjitten de Fryske Wurdboeken. Lykwols in part fan de Fryske boeken is mar yn Snits printe, fierwei it measte yn Boalsert. Troch it oernimmen fan it bidriuw fan P. de Jong yn Boalsert waerd nammers de hiele sack yn 1919 hjirhinne oerbrocht. Osinga seach yn Boalsert mear müglik- heden ta ütwreiding. Hjir waerd ü.o. ek in adfortinsjeblêd ütjown. Dit wie wer hwat nijs foar him en dat joech fansels ek wer hiel hwat problemen. Mar troch hurd skreppen, fakentiids oa.nt djip yn 'e nacht, wist Osinga ek dit bidriuw ta almar greater bloei to bringen. It ien kear wyks forskinend gratis adfortinsjeblêd fan foarhinne is nou it twa kear wyks forski nend streekblêd wurden, dat jo nou yn de han ha. Der waerd forskate kearen forboud en boud, hwerby yn 1953 de nijbou en pleat- sing fan in 16-sidige rotaesj eparse wol in mylpeal bitsjutte. Sünt 1954 is it bidriuw in N.V., hwer’t de hear A. J. Osinga de aldste direkteur fan is. Njonken syn soargen foar syn greate hüs- halding en saek wist de jubilaris noch tiid to finen foar mannich funksje yn it iepen- biere libben fan syn wenplak. Yn 1953 waerd hy bineamd ta Ridder yn de oarde fan Oranje Nassau. Dit bardè ta gelegen heit fan it 400-jierrich bistean fan it En sa wie it. Krek op de kop óf in heale ieu lyn bigoun de hear A. J. Osinga foar himsels. Fyftich jier is in hiel tiidrek, bi nammen as dit fait yn in perioade hweryn de iene technyskerevolüsje d^ oare fol- get. Fyftich jier is ek mar koart as men iin dêryn ta taek stelt fan ’e groun óf to bigjinnen en in wolfundearre saek op to bouwen, in saek, dy’t net allinne yn eigen stêd en gea, mar ek ünder it eigene folk in skoandere klank hat. En dochs is dat de hear Osinga, nou de hear Osinga Sr., skoan slagge, al si it fier fan him wêze, dêrfan de eare foar himsels op to easkjen en al sil er slim skodholje «.s er dizze ri- gels, dy’t alhiel tóten syn eigen witten om, delskreaun binne, ünder eagèn kriget. plak wolle wy en wy witte dat wy dat ek dogge üt namme fan alle meiwurkers oan dit blêd en fan alle lêzers de hear Osinga fan herten lokwinskje mei syn unyk jubileum. Hy is gjin man fan greate wurden en soe al sa leaf hawn hawwe, dat ek yn de krante hjiroer mar swijd waeru, mar syn bits jutting foar Fryslan yn it algemien en foar de Boalserter krante yn it bysünder is to great, om dy forswije to meijen. Jo, menhear Osinga, binne yn dizze heale ieu trouw bleaun oan jou sinspreuk t Ark /immeroan Opskerpjend” en noch binne jo net fan plan de stikel foargoed by de broeksban yn to stekken. Jo wolle noch sa’t jo it seis neame mar hwat pielende bliuwe. Jerne winskje wy jo en jou frou dêrta de sounens en de krêft. de J. Rykssuvelskoalle, wie dit wol in dryste dat is syn libbenspai en nuodlike stap, sa op it earste gesicht. dwaen is in ding. D< It wie alteast in moedige set, dy’t tsjüge fan wollen en doaren. Hwant d inkelen, dy’t üt eigen ünderfining jitteris werom- düke kinne yn dizze jierren foar de earste oarloch, sille witte, dat doe in dübeltsje swierder fortsjinne waerd as nou in gou- ne. It wie in hurde tiid, alhiel jit stim- pele fan de liberale opfettingen, dy’t it hiele libben bihearsken. Yn dizze wreed- hurde learskoalle is Anne Osinga syn eigen libben bigoun en nea hat dizze ün derfining him loslitten. Hy wit hoe hurd it libben wêze kin, hoe de man sünder middels tramtearre wurde kin en hoe’n bytsje meilijen der is, foar him, dy’t saek- lik de konkurrinsje net oan kin. Dat giet der nea wer üt. Forsin jo net yn syn guodlik gesicht, yn syn kalme, bihearske optreden, yn syn gol glimkjen en geklike wurdtsjes. Jo fine hjir in man foar jo, dy’t it libben tige earnstich nimt, dy’t krekt wit hwat er wol, dy’t mei oerliz en greate takt syn wegen giet. In „helen-ien” sa’t de folksmüle seit en in dregen-ien. O, net mei lüde wurden en poeha, dat is him in grouwel. Hy bliuwt altvd freonlik en wolwollend. Ik wit noch slcoan, dat ik as jong baeske ris by him kaem, mei in opstrüpt seil, doe’t der yn ’e krante in forslach stie, hwat neffens my neame nei roaide. Ik smiet der fan alles üt en hy glimke mar, hy hie der alhiel gjin erch yn hawn, sei er. Nei tsien menuten wie ik bidarre en hie. er alle stikels lükt. Wy skieden as freo nen. Anne Osinga is in man mei in eigen styl. Hy bliuwt himsels. Opskroeverij sil jo nea by him fine, hy is sljocht en rjocht as Boalsert is syn berteplak net, mar hy is der troch de jierren hinne mei forgroeid. Gjin ding fan bilang of Anne Osinga siet mei om ’e tafel, itsij mei tentoanstellingen of festiviteiten, itsij mei skoalle- of tsjer- kesaken, itsij mei stêdsbilangen of filan- tropyske aksjes. Dêrby bliuw hy j immer in treflik man yn syn greate hshalding, hwer’t by safolle forskil yn aerd en oan- liz in greate ienriedichheit en famylje- bisef oankweekt waerd. In lokkich gesin, hwer’t iver en plicht as natuerlike eigen- skippen fan heit en mem op de bern oer- giene, hwer’t trou en echt it leauwen bi- libbe waerd en hwer’t de harmonije tus ken alden en bern, skoandochters en bernsbern in kostlik bisit is. En lyk as altyd is it ek hjir sa, dat as in man in bulte bitsjutte kin foar saek, en mienskip, dan stiet efter him in figuer op de efter- groun, dy’t yn har waerme hert en fyn- oanfieljende frouwesiel de offerjende leafde opbringe kin dy’t dit alles müglik makket. Dy’t mei him gien is troch alle noed en soarch mar ek troch alle stille tankberens en net to biskriuwen lok, hwat yn dizze dimmene posysje forburgen leit. Hja hat it béste diel ütkard. Har man earet har en har greate soannen stean op en romje har. Bern en bernsbern sitte as oliven om har tafe' en as de glans fan dit gouden feest as de waerme sinne in tel- mannich oer Anne Osinga’s genietsjende eagen giet, dan sille syn eagen as earste har sykje, dy’t sünder wurden it béste forsti hwat yn syn hert omgiet. „Ad multos annos”, Anne Joukes Osinga en li' ik slute mei de wurden, dy’t jo acht j er forlyn foar Wumkes printe ha: „De kroan foar de alden binne de bernsbern” hannel, de hear Anne Joukes Osinga, in sawntich passeard. Hy libbet by syi en is de bliidste fan allegearre, b near der wer in wichtige en kreaze üt- jefte ré kommen is. Hwant syn hert sit yn de ütjowerij en neat boeit him sa as it earste eksimplaer fan in boek, dat bliu- wende wearde hat. Lii it oan him, dan kamen der gjin oare boeken fan de prin terij as sokken, dy’t mei eptige, heldere letters op glanzgjend papier, yn in skoan dere ban makke wurden. It is syn moaiste en dierberste wurk. En sokken binne yn de rige fan fyftich jier, dat AjO yn de ütjowerswrald in bigryp wurden is, al gans in rige fan syn parsen komd. Ik tink oan de „Bodders” fan Wumkes, syn „Pa den fan Fryslan” syn Stêds- en Doarps- kronyk fan Grins, syn preken en syn „Nei Sawntich Jier”. Dr. W umkes wie in great freon fan Osinga en beide hawwe in bulte oan mekoar hawn. Hoefolle boeken en boekjes, tiidskriften en brosjures, ik neam hjir mei hysündere weardearring de Mag- nus-rige, de Fryske Librije, de Wurdboe ken net it minst en de manske boeken fan Wiersma: „Aldfaers Groun” en „Kriich tsjin Frjemdfolk” en de spitich genóch noch net alhiel klearkommen wurken fan Gysbert Japiks binne ünder en troch syn hannen kleorkomd. Osinga hat in bulte foar it heitelan dien yn eigen styl, it Ark /immeroan Opskerp jend, sa sa Wumkes him dat to halden joech yn syn ütjowersvignet. Hy giet der stil mei troch. Senn „Binnen- en Slieper diken” fan Walther en Rienks is der in nij biwiis fan. Deeglike en bliuwende ütjeften is syn spesialiteit, ek al moat it hie hy winlik noch to min oplieding hawn j en sake-ünderfining opdien om selsstan- .Weeshü dêft de hear Q foarsitter nich sa n bidriuw to lieden. I e Mar de jonge Osinga hold de kop der foar, nettsjinsteande it him fan alle kan ten tige ófret waerd. Mannichien yn Snits en ek de famylje skodde de holle en tocht; „As dit mar goed komt”. De hear Osinga wie lykwols fol fjür en socht en seach müglikheden om syn bi driuw to forbetterjen en üt to wreidzjen. Hy hie it al gau yn ’e holle om ek boeken üt to jaen en as earste boekwurk kaem yn oktober 1908 by him üt de earste jier- gong fan it „Algemeen adresboek van de gemeente Sneek”. In boek fan 142 siden. Foar it greatste part moast er it seis gear- stalle en ek sette en printsje. Gjin wón der, dat ien en oar wolris nachtwurk Wi.erd. Lykwols it soe net by adresboeken bliuwe. As bistjürslid fan de Evangelisaesje-for- iening to Snits kaem er al gau yn nau kontakt mei ds. G. A. Wumkes, destiids forneamd kanselredener to Snits, letter bibliotekaris fan de Provinsiale Bibleteek to Ljouwert en bikend as Frysk histoari- kus, -strider en as oersetter fan de Bibel yn de heitelanske sprake. En dit kontakt is fan tige greate bitsjutting west foar de ütjowerij. Al moai gau wist ds. Wumkes de jonge en warbere ütjower foar de fryske saek to winnen en waerd der in bmiin makke fan in great tal fryske üt jeften, lytse ienfaldige boekjes, mar ek greate en weardefolle wurken. As earste kaem der yn 1911 in bondel foardrachten en fersen fan de jonge dich ter A. M. Wybenga, ünder de titel „Lod- despitten”. As twadde waerd „It Frysk Reveil” fan Wumkes ütjown. En dêrnei kaem de iene nei de oare fryske ütjefte fan de parsen fan Osinga. Fan greate bitsjutting hawwe hjirby west t de standertwurken fan dr. G. A. Wumkes, I de lieder fan de Boek- en Kantoarboek- i -r-, 1 1 1 T-- 1 I 1 I 1 1 A „It sieraed foar de bern binne har alden”. komme sille. t)an is dizze greate realist meiiens ek in idealist en in optimist en mar selden is him hwat üntkomd. kend troch in great tal Hollanske ro mans en de Fryske Novelle „In frou to folie” hat fan syn Onderwerp earst

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1