g,e- ■S ||8Lj DE MOLOTOFF-RICHTING OP HET KREMLIN WEER DE OVERHAND? KRIS-KRAS door Nederland Kb Buitenlands Overzicht Oost-Duitsland leent Eden vroeg ontslag liet plan-Eisenhower in de politieke waagschaal STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND t „dollars” van Moskou Gouden filmpjes le week januari 1907 li hl .5^ F fV u. jLj OF s x Br mF *IIB VRIJDAG 11 JANUARI 1957 53e JAARGANG No. 3 strijd- j aarsdag in het Kremlin een heel eind moeten terugkrabbelen. 32 de Gevestigd te Pingjum T. Hoekstra, arts. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelii.gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Vraag en gebruik op het ijs Harkema’s suikerslakken. Snein 6e fan foarmoanne sil de Krite Boalsert opfiere „Fan it hurde libben”. Te Sneek dingen naar het ambt van burgemeester 12 sollicitanten. Kandidaat P. Bootsma te Nijland heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Exmorra aangenomen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In oarloch wurdt fierd fan minsken, dy’t elkoar net kenne en elkoar öf- slachtsje op bifellen fan minsken, dy’t elkoar kenne en elkoar net öfslachtsje. Bolswarils Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad voor half mei of voor begin oktober. Nog nooit was het in d,e meer dan hon derdjarige reeks waarnemingen te De Bilt voorgekomen, dat de gemiddelde temperatuur van een dag in januari zo hoog was. Tot voor zaterdag was de warmste januaridag 10 januari 1936 geweest. Moedig optreden beloond. Op zondag 10 juni van het vorige jaar had op het Allernaarder meer onder Uitgeest een tragisch ongeval plaats, waarbij vier jongemannen uit Langedijk, die met vier anderen in een bootje waren gaan spelevaren, verdronken. De vier gered den hadden hun leven te danken aan het moedige optreden van een dertien jarige Beverwijkse jongen, H. Y. Klein, die hen in zijn kleine boot naar de oever bracht. Zaterdagavond heeft de burge meester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, namens het Carnegie heiden fonds aan deze jongeman een horloge met inscriptie aangeboden. De commis sie voor het weldadigheidsfonds „De Daad”, een onderdeel van de Neder landse reisvereniging, heeft hem een reis naar het buitenland toegezegd. Hoe laat leven we? Geschat wordt, dat het afgelopen jaar in ons land 55 mil joen keer is opgebeld om de juiste tijd te weten. De nummers die zo bij de tijd zijn, leggen de P.T.T. geen wind eieren. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Burgemeester C. J. v. d. Veen, maakt bekend, dat reddingstoestellen voor drenkelingen verkrijgbaar zijn bij: R. de Boer, Dzn, Scheepshelling., P. Hettinga, Oortje, J. F. Boermans, Harlingervaart, Joh. de Boer, Direct, gem. reiniging, P. Gosliga, St. Janspoort, J. A. de Vries, Dakpannenfabriek (Pasver), Wed. H. Kielstra, Snekerpoort. Vier mannen en drie vrouwen uit Wom- mels geraakten bij de St. Janspoort op de stadsgracht door het ijs. Bij de fam. Gosliga werden ze van droge kleren voorzien, waarna ze per rijtuig huis waarts werden gebracht. Dinsdag is in Lisa* d* Bloemlust Tentoonstelling geopend, welke tot 12 januari aldaar wordt gehouden. Welke bloem vindt U het mooist? volksrepubliek niet onbe- ;elaten, het soons en ten Finsterwolde meester. In raadsvergadering De Wegenwacht. De Wegenwacht van de A.N.W.B. mag zich in een stijgende belangstelling verheugen. ïn 1956 steeg het aantal leden van 180.000 tot 218.000 Die wacht doet ook prachtig werk. Niet minder dan 120.000 auto- of motorrij ders werden geholpen weer „in het za del” te kunnen komen; 106 autobran- den werden geblust en in 2000 gevallen werd de Eerste Hulp bij Ongelukken verleend. Geen wonder, dat het leden tal steeds groter wordt. Kalveren vliegen uit en paarden naar de V.S. Ten behoeve van het Ameri kaanse Heifer Project Ine. heeft de K.L.M. 45 kalveren vervoerd van New York naar de Turkse hoofdstad Ankara. De kalveren werden fn zes boxen, in elk waarvan ongeveer acht kalveren, in twee dagen tijd per DC-4 van Amerika naar Turkije overgebracht. Ongeveer tezelfder tijd werden vier paarden van Londen naar New York vervoerd even eens in een DC-4. Verwacht wordt dat binnenkort nog elf paarden van Londen en Shannon per K.L.M. naar de Ver enigde Staten zullen worden overge vlogen. Tot nu toe heeft de K.L.M. ruim 400 paarden waaronder zeer kostbare renpaarden, door de lucht vervoerd. Kellner neergeslagen. Naar eerst thans bekend is geworden hebben onbekend gebleven daders op nieuwjaarsavond te Molenend (Fr.), ’n aanslag gepleegd op de 32-jarige landarbeider Jan Magré uit dat dorp. Magré, die daarbij ernstig aan het hoofd werd gewond keerde huis waarts van het café Woudstra te Oud- kerk waar hij als kellner had gewerkt. Vlak bij zijn woning aan de Dr. Kijlstra- weg hebben onbekenden hem op het hoofd geslagen. Hij zakte in elkaar en kon daarna strompelend zijn woning be reiken, waar hij bewusteloos op bed in elkaar zakte. Zijn echtgenote was in Oudkerk blijven overnachten. Toen zij de volgende avond huiswaarts keerde vond ajj de woning afgesloten. Men brak de voordeur open en vond Magré nog buiten kennis liggen. Pas de vol gende ochtend kon hij vertellen wat er Dat de Westelijke politiek er bijeenkomst slecht afkwam, is Na het samenstellen van ons Buiten lands overzicht komt het onverwachte bericht dat Eden ontslag vroeg en kreeg verleend als eerste Minister. Op het politieke aspect hopen we nog nader terug te komen. Na zijn ontslag ingediend te hebben heeft Eden de volgende verklaring af gelegd: „Toen ik een maand geleden naar En geland terugkwam, hoopte ik dat mijn gezondheid in voldoende mate hersteld zou zijn om mij in staat te stellen nog voor lange tijd mijn plichten op doel treffende wijze uit te voeren. Deze hoop heeft zich niet verwezenlijkt. Ik voel dat het niet goed voor mij is mijn ambt als eerste minister van de Koningin voort te zetten, wetend dat ik niet in staat zal zijn mijn plicht in dienst van mijn souverein en het land volledig te vervullen. Ik heb daarom met het grootste leed wezen besloten, mijn ontslag aan de Koningin in te dienen, hetwelk de Ko- Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen Er ligt zoveel sneeuw dat Spoor- en Tramverkeer vertraging ondervindt vooral op het traject Arum-Leeuwarden waar een tramwagen ontspoorde. Naar veler mening is het vraagstuk van het Midden Oosten thans het alleszins overheersende in de internationale politiek. Toch is het de vraag of het dat van het gezichtspunt der Europese landen uit gezien, wel is. Het is ongetwijfeld van grote betekenis, maar zolang er een Duits probleem is, achten we dat toch voor Europa het zwaarwichtig- ste. En als we ons niet vergissen doen de Russen dat ook. Dezer dagen was premier Grotewohl van Oost Duitsland met een delegatie weer in Moskou op bezoek. Hij is er heus niet alleen naar toe gegaan om door de Russen goedkeurend op de schouder geklopt te worden vanwege zijn onverdachte trouw aan ’t Kremlin, in een periode waarin door het destalinisatie-proces die trouw in bepaalde andere satellietstaten in meer of mindere mate aan het wankelen is gebracht. En deze Oost Duitse politici zaten wat hun aarzeling ten opzichte van het destalinisatie- proces betrof ook nog goed. Want Chroesjtsjow heeft op de nieuw- Dr. Adenauer heeft met deze socialistische propaganda ter dege rekening te houden en men kan zich daarom voorstellen dat goederenverkeer de Russen thans verwachten dat hun plan nen in deze richting te Bonn meer be langstelling zullen trekken.dan tot voor kort. Het is nog te vroeg om aandacht te wijden aan alle aspecten van het vraagstuk der Duitse hereniging onder invloed van de gebeurtenissen in Oost Europa, maar een dergelijke hereniging zou van zeer in grijpende aard zijn wat ’.e samenwerking van het Westen met Duitsland betreft op velerlei terrein. Ook op economisch ge bied, waar de kwestie der stichting van een gemeenschappelijke markt der landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, waartoe ook West Duitsland behoort, thans snelle vorderingen schijnt te ma ken. Zo snel zelfs, dat de Belgische mi nister Spaak thans het ogenblik gekomen acht om persoonlijk naar Londen te gaan, om te trachten ook Engeland voor de idee van de gemeenschappelijk markt te win nen. Aanvoer op veemarkt te Sneek, 88 koei en f 90f 250, 22 vette kalveren f 18— f 35, 128 nuchtere kalveren f 6f 11, 724 schapen f16f 28, 288 varkens f 20—f 85. Dure hapjes. De prijs die momenteel voor garnalen wordt gemaakt is tot een ongekende en nog nooit eerder bereikte hoogte gestegen. De binnenlandse gar nalen brachten de laatste dagen tot f 2.17 per kg aan de afslag op en het partijtje exportgarnalen, dat vrijdag werd aangevoerd ging voor de fantas tische prjjs van f 5.30 van de hand. Zwarte zwanen zoek. Twee zwarte zwa nen (waarde f600) van Ouwenhands dierenpark zijn zoek en niemand be grijpt, waar ze gebleven zijn. Vliegen kunnen de zwanen niet, want ze zijn gekortwiekt. Een roofdier kan ze even min verslonden hebben, want er is geen veertje gevonden. Plannen in Emmen voor „wolkenkrab ber”. In Emmen zijn plannen in voor bereiding om een flatgebouw van 8 ver diepingen voor alleenstaanden te bou wen. De wolkenkrabber zal wanneer het plan doorgaat, naar een ontwerp van architect A. Nicolaï te Emmen, op de hoek Haagjeweg-Nijkampenweg worden gebouwd. Het gebouw zal 16 éénper- tweepersoonsflats bevat- wil snel nieuwe burge- maandag gehouden van Finsterwolde werd besloten een brief aan de minis ter van Binnenlandse Zaken te zenden, met het verzoek zo spoedig mogelijk een nieuwe burgemeester te benoemen, in de vacature H. Tuin, die 1 augustus van het vorig jaar benoemd werd tot burge meester van Slochteren. Het werk sta pelt zich op, nu behalve de burgemees- tersfunctie, ook die van de secretaris vacant is. Beide functies worden nl. door één persoon waargenomen. Er dreigt een hopeloze achterstand te ont staan. Ambtenaren bRjven blank. Er zullen de ze winter geen gebruinde ambtenaren op de Haagse departementen rondlopen want de hoogtezonkuur, waarvoor zich ruim 600 gegadigden hadden aangemeld gaat niet door. Eerst het volgende win terseizoen zullen de ultraviolette stra len vrij spel krijgen op de ambtenaren. Een te langdurig overleg tusssen de ini tiatiefnemers van het ministerie van Justitie en de hoofdinspecteur van de volksgezondheid is oorzaak van dit uit stel. Aanvankelijk vond de hoofinspec- teur het niet nodig, maar na uitgebrei de briefwisseling kwam men ten slotte tot de conclusie dat het toch wel nut tig was en veel arbeidsverzuim zou kun nen worden voorkomen. Mr. d’ Ailly directeur Nat. handelsbank. Mr. A. J. d’ Ailly is in de dinsdag ge houden algemene vergadering van aan deelhouders der Nationale Handelsbank benoemd tot directeur. De vergadering heeft hem tegelijkertijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn functie van commissaris van de bank. Vrijdag overleg meer bestedingsbeper king. De Stichting van de Arbeid heeft besloten, nader in overleg te treden met de regering over maatregelen tot be perking van de bestedingen die nog uitgaan boven hetgeen door de Sociaal- Economische Raad werd geadviseerd. Deze bijeenkomst is vastgelegd op vrij dagavond. Zjj was reeds door de rege ring aangeboden. Warmst* januari-dag sinds 100 jaar. Zaterdag is door Do Bilt een gemiddel de temperatuur gemeten van 12,1 gra den Celsius „waarde”, die normaal is ningin behaagd heeft te aanvaarden”. Vier van Eden’s doktoren hebben een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat zijn gezondheid, „reden tot bezorgdheid geeft”. De doktoren zeiden: „.Niettegenstaande de verbetering die volgde op zijn rust kuur voor Kerstmis hebben zich op nieuw symptonen voorgedaan van een ingewandsaandoening. Dit maakt ons zeer bezorgd uit hoofde van de ernst der operaties in 1953 en enkele daarop volgende koortsaanvallen. Volgens onze mening stelt zijn gezondheid hem niet langer in staat de zware lasten te dra gen die onverbrekelijk verbonden zijn aan het ambt van eerste minister”. Al is de gezondheidsreden dus de aan leiding gevende oorzaak van de ontslag aanvrage, niemand kan deze volkomen los denken van het gewaagde Egyp tische avontuur van de Britse premier dat vooral in Amerika zoveel critiek ondervond. Men vermoedt wel dat ook Nehroe, de profeet van het neutralisme, bij dr Ade nauer, met wie hij kort geleden een ont moeting heeft gehad, voor een neutraal Duitsland heeft gepleit. Men is ook uiter mate nieuwsgierig naar de redenen waar om deze Indiase premier een paar keer tussen Washington, Londen en Moskou heen en weer reisde. In Indië zelf ont moette hij zijn rode Chinese collega Tsjoe en Lai nu in Moskou op bezoek en aan stonds in Polen om te trachten de Pools- Russische banden weer wat te versterken die in Pakistan te vergeefs getracht had ~agdad--pact en 't bond- de Ver. Staten los te Zijn grove verguizing van Stalin maakte nu plaats voor de erkenning dat Stalin een voortreffelijk imperialistenbestrijder was geweest en dat hij als leider van het Russisch statts- en partijapparaat wel fouten had gemaakt, maar dat de huidige Russische leiders zich daarvoor mede ver antwoordelijk achten. Feitelijk erkende Chroesjtjow ermede de gedeeltelijke mis lukking van zijn politiek van de glimlach jegens binnen- en buitenland. In landen met een dictatoraal bewind is „een beetje dictatuur” niet mogelijk, omdat dan de volken alle banden welke hen knechten trachten te verbreken. Zowel het feit dat in Rusland zelfs de studenten op drift geraakten en in Kief omvangrijke relletjes schij nen te zijn voorgekomen, als de ge beurtenissen in Polen en vooral in Hongarije bewijzen dat. Blijkbaar heeft de Molotoff richting in het Kremlin nu weer de verhand ge kregen, maar men moet afwachten in hoeverre zij er in zal slagen de duim schroeven weer aan te draaien In Rusland zelve zal dat allicht gemak kelijker gaan dan in de op drift geraakte satellietstaten, waar de volken de anti- Stalinkoers te Moskou hebben opgevat als het einde van een periode van Russi sche uitbuiting en kneveling. Ook te Moskou zal men wel inzien dat men niet meer terug kan naar die periode en dat men de satellietstaten een zekere mate van vrijheid moet laten. Dat dit de be doeling is blijkt trouwens ook wel uit het overleg dat Chroesjtjow te Boedapest over dat land uit het Ba; genootschap met c maken. Die Pakistaanse bondgenootschappen zijn ook India een doorn in het oog, maar de Pakistaanse regering voelt er een rugge steun in voor haar houding jegens Nieuw Delhi. Het Pakistaanse geschil met India over Kasjmir smeult immers nog altijd voort en is zelfs weer accuur geworden nu India heeft bekend gemaakt eind van deze maand het door haar bezette deel van het betwiste gebied te zullen inlij ven. Daarom heeft Pakistan een nieuwe behandeling der kwestie door de Veilig heidsraad geëist. Zoals bekend negeert Nehroe, ondanks al zijn sympathie voor de Ver. Naties, nog altijd het besluit van dat lichaam, waarin een volksstemming in Kasjmir werd voor geschreven. Een stemming welke onge twijfeld ten voordele van Pakistan zou uitvallen. Nehroe had ook nauwelijks een goed woord voor het verzoek van presi dent Eisenhower aan het Amerikaanse Congres om machtiging tot het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten tot be scherming van de territoriale onschend baarheid en politieke onafhankelijkheid van ongeacht welk land in het Midden Oosten dat een dergelijke hulp verzoekt om verzet te bieden aan openlijke agres sie van een land dat wordt bestuurd door het internationaal communisme. De president stelde tevens een uit gebreid programma van economische hulp aan het Midden Oosten voor, waarvoor in de komende twee jaar 400 miljoen dollar nodig zou zijn. Nehroe noemde dat plan dat beoogt het (door de Franse en Engelse ont takeling) ontstane luchtledig aan politieke invloed op te vullen, het grootst mogelijke gevaar voor de we reldvrede. Enige westelijke commentatoren zijn zo onvriendelijk te veronderstellen dat Neh roe in het Midden Oosten Amerikaanse invloed wil weren, omdat zijn land er zelf wat wil hebben te zeggen. In ieder geval verleent de Indiase premier door zijn kri tiek steun aan die groepen in het Ameri kaanse Congres welke door isolationisti sche neigingen niets van het plan moeten hebben. Er zal nog heel wat over ’t voor stel in het Congres gedebatteerd worden, voordat de besliss’ng zal vallen. Men acht het waarschijnlijk dat het voor stel, zij het misschien met enige beperkin gen, zal worden aangenomen. Overigens dijkt het wat vroeg om een oordeel over het plan uit te spreken. Van gezagheb bende zijde te Washington wordt gezegd dat Eisenhowers plan binnen het Hand vest der Ver. Naties zal werken; als de Amerikaanse actie steeds van een V.N. besluit afhankelijk gesteld wordt wint het plan niet aan betekenis, we weten nu zachtjes aan waar we met de Ver. Naties aan toe zijn. Bovendien zegt Eisenhower dat Amerika alleen zal optreden in geval van openlijke agressie. Betekent dit dat Amerika niet zal ingrijpen als een niet- communistisch land door ondergrondse actie tot een communistische satelliet dreigt te worden, dan lijkt dal een vrij bedenkelijke kant van het voorstel. Er rijzen ook vragen omtrent de te verlenen economische hulp. De meeste Arabische landen hebben verklaard wel bereid te zijn die te aanvaarden, mits er geen po litieke voorwaarden aan worden verbon den. Valt onder deze politieke voorwaar den, ook een eventuele eis van Washing ton dat de Arabische landen hun genie pige actie tegen Israël moeten stopzetten en dat Egypte de vrije vaart door het Suez- kanaal voor alle naties ook de Israëli sche op een bevredigende wijze moet ga randeren. Het lijkt ons toe dat dit plan Eisenhower- Dulles, toegepast in een wereld zo on- Workum staat een aanzienlijk verlies te Wachten. De sedert 60 jaar bestaande palinghandel op Engeland gevoerd door de heer J. Haagsma zal a.s. mei worden verplaatst naar de Hollandse kust, na tuurlijk met medeneming van de 4 pa- lingschuiten en de stoomboot „Paling handel”. het nieuwe programma van Kadar heeft gepleegd en dat daarna is gepubliceerd. Er worden zekere z.g. „de mocratische hervormingen” ingevoerd, die beogen meer overleg met de arbeiders en niet-communistische kringen te plegen, maar de leiding der zaken blijft bij de communisten en hun overwicht wordt verzekerd door strenge handhaving van de z.g. volksrepublikeinse discipline. De Russische troepen blijven in Hongarije, hun status zal geregeld worden in overleg tussen Boedapest en Moskou. Het zal wel juist zijn, wat wordt bericht, n.l. dat het Hongaarse volk zich weinig ingeno men gevoelt met het nieuwe Hongaarse regeringsprogramma, dat ver beneden de hooggestemde verwachtingen door het volk in oktober gekoesterd, bleef. Temeer zullen de Hongaren teleurgesteld zijn om dat tegelijkertijd te Boedapest vertegen woordigers der communistische partijen van de Sovjetunie, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Tsjecho-Slowakije bijeen kwamen om onderling overleg te plegen. op deze nauwe lijks het vermelden waard, dat de onrust in verschillende satellietstaten werd toe geschreven aan „imperialistische machi naties” van het Westen was ook te ver wachten. De bedoeling van de conferen tie was kennelijk weer tot een interna tionale band tussen de communistische partijen te komen zoals die bestond voor de Kominform werd opgeheven. Ook in Zuid Slavië neemt men dit aan. Dat land werd vroeger uit die Kominform gesto ten en nu het ’t weer bij Moskou verbruid heeft was het niet meer dan natuurlijk dat het ook nu niet werd uitgenodigd deel te nemen aan het overleg. Opvallender was de afwezigheid van delegaties uit Polen en Oost Duitsland, maar dit houdt mis schien o.a. verband met de Russische plan nen waarvoor de Oost Duitse politici zo als wij hierboven meldden naar Rusland waren ontboden. Natuurlijk hebben de gebeurtenissen in andere satellietstaten de Oost Duitse roerd g< met Polen en Hongarije is in de war gelopen en al bleef de Oost Duitse regering Moskou trouw, haar ge knechte onderdanen lieten zich niet onbetuigd door lijdelijk verzet te plegen, zodat de Oost Duitse pro ductie achteruit liep. De Oost Duitse regering heeft dus waar schijnlijk economische steun nodig en zij heeft die te Moskou gevonden. Zij krijgt een Russische lening in dollars voor goe derenaankoop in het Westen. Van Rus sische zijde zal echter de behoefte om met de Oost Duitse politici te spreken, voor al zijn voortgekomen uit de wens het on derwerp der hereniging van de beide Duitslanden nog eens aan te snijden. Niet zozeer omdat haar deze hereniging zo sterk ter harte gaat, als wel omdat zij in deze hereniging een kans ziet West Duits land uit het Navo-verband een nacht merrie voor Moskou los te maken. Nu de satellietstaten in militair opzicht min der betekenis voor de Russen hebben ge kregen, wegens de gebleken vijandigheid der bevolking, leggen zij opnieuw de na druk op de mogelijkheid van het schep pen van een neutrale zóne in Midden- Europa, waartoe met name ook Polen zou moeten behoren. Uit die zóne zouden Russische zowel als Westelijke krachten zich terugtrekken en in die zóne zou zich een herenigd Duitsland voor de regering lopig misschien in federatief verband, om dat West Duitsland een democratisch en Oost Duitsland een communistisch staats bestel zou behouden kunnen ontstaan. Het i heel goed mogelijk dat het feit, dat de Oost Duitse en Poolse communisti sche partijen niet op de communistische bijeenkomst te Boedapest waren, verband houdt met deze Russische plannen omdat een eventuele Oost Duitse en Poolse neu traliteit anders een verdachte tint zou krij- g'-n. Men hoort echter ook wel de opinie dat de afwezigheid der Poolse partij gevolg is van het feit dat men haar evenmin als de Zuid Slavische vertrouwt en daarom zonder haar bijeenkwam. Hoe dit zij men weet dat de Russische denkbeelden over een neutrale strook enige verwantschap hebben met dergelijke ideeën bijv, in En geland. De aan het Amerikaanse opperbevel toegeschreven plannen om op de duur de Amerikaanse troepen uit Duitsland terug te trekken en de verdediging aan Europa over te la ten aan de strategische luchtmacht, schijnen ook in West Duitsland de stromingen nog te hebben versterkt, die meer heil zien in een neutrale positie van Duitsland, dan in deelne ming aan de Navo. Zelfs bij bondskanselier Adenauer, pas 81 jaar geworden en paladijn voor de Duitse samenwerking met West Europa, schijnt iets veranderd te zijn. Hij zeide dezer da gen, doelende op Oost Europa, dat de dingen op drift zijn geraakt en er bewe ging is gekomen in de verstarde fronten. Blijkbaar verwachtte hij daarvan ook nieuwe kansen voor de hereniging. Men moet er ook aan denken, dat dit jaar, in september, parlementsverkiezingen in W, Duitsland worden gehouden en Adenau ers concurrenten, de soc. dem., de leuze blijven aanheffen dat het uittreden van W. Duitsland uit de Navo de mogelijk heid van de hereniging zal versterken. doorgrondelijk en van zoveel onzekerhe den als het Midden Oosten, zal moeten werken met vele speculatieve onderstel lingen. Misschien hebben de Turken wel gelijk als zij zeggen dat het eenvoudiger was geweest als Amerika lid was gewor den van het Bagdadpact, wat ook een waarschuwing aan Rusland zou zijn ge weest en als hoedanig ook Eisenhowers plan is bedoeld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1