|||J J 'i. 1956 KR1S-KRAS door Nederland Ondanks opgetreden spanningen, was in economisch opzicht vrij gunstig jaar üs hjoed p p to sizzen I Fan de Martinytoer Tj. de J. Personeelsvoorziening en ontvolking platteland baarde zorg Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iiis DINSDAG 15 JANUARI 1957 53e JAARGANG No. 4 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Foto: Vader en zoon staan machteloos bij hun ondergelopen land. 7y kinne ay partij IT WAERGLES RINT TOBEK dizze foarm joech, mar oan de oare kantfan Advertentieprijs: 12 cent per tnm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 De Stanfries IV op de v.m. Zuiderzee vergaan. Kapitein Feenstra en nog 3 man equipage waarschijnlijk omgeko men. Voor de te Bolsward vacante betrek king van agent van politie hebben zich meer dan 100 sollicitanten opgegeven. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 2e week januari 1932. Kampen foar it buordtsje en sei dér, dat it oars k<1 al hwat opsjen jown, dat in In Westerleese Veen tussen Oude Pekela en XVintschoten is een duiker onder een van de dijken gebroken. Door de kracht van het water is een gat ontsaan van 8 meter. Meer dan honderd hektaren bouw land zijn onder water gelopen. Het verkeerswezen. Wat het verkeerswezen in Friesland be treft, breng ik U allereerst in herinne ring, de strijd, welke zich in het begin van ’t jaar afspeelde om de beide plan nen voor het aanbrengen van een nieu we waterkering rond Harlingen. Ten aanzien van het wegverkeer kan worden medegedeeld ,dat naast andere punten, de kwestie van de E-wegen, de aandacht der Kamer had. In het daar omtrent aan de Minister gezonden adres verzocht de Kamer om ook de verbin ding Groningen- Afsluitdijk-Amsterdam als E-weg aan te wijzen. De voor 1956 in uitzicht gestelde ver dubbeling van het enkelsporig trajekt tussen Wolvega en Steenwijk kwam niet tot uitvoering en schijnt voorlopig van het programma te zijn afgevoerd, het geen ik niet in het belang acht van een vlotte treinenloop. Vreemdelingenverkeer. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden is het vreemdelingenver keer in ons gewest bevredigend ge- Kordate dochter redde moeder dader in arrest. De 44-jarige staatloze ex- le gionair Bernard N. C. S. heeft zaterdag zijn bejaarde bijna blinde pensionhoud ster mevr. J. H. M. Pot van Delft op laffe wijze overvallen en geprobeerd te In Vlaardingen 33 gezinnen op straat. In Vlaardingen zullen 33 gezinnen, ge huisvest in 22 woningen, met spoed deze huizen moeten verlaten. Dit vernamen zij vrijdagavond. Door het doorbuigen van de houten palen, die de voorgevels dragen, zijn deze huizen aan de Park weg, die 18 jaar geleden werden ge bouwd, dermate bouwvallig geworden, dat zij gesloopt moeten worden. De pa len zijn door het ophogen van de weg onder te hoge druk komen te staan. aan een De Brug gelicht door Nederlanders. Onder leiding van de Nederlandse gezagvoer der J. M. Lolkus uit Rotterdam hebben bergers in dienst van de UNO zaterdag het westelijk deel van de brug over het Suezkanaal bij El Ferdan gelicht. Met dit werk was men woensdag begon nen. Het zorgenkind. Het vraagstuk van de personeelsvoor ziening in de agrarische bedrijven trad in steeds sterkere mate op de voorgrond De ongunstige verhouding tussen kos ten en opbrengsten, mede veroorzaakt door de voortdurende stijgende perso neelslasten, dwingen vele grotere land bouwbedrijven tot een intensieve toe passing van de mechanisatie. Ik acht het van belang, dat maatregelen ge troffen worden om de op deze wijze uitgestoten arbeiders op te vangen en daar in de provincie onder te brengen, waar een tekort aan arbeidskrachten heerst, waarbij ik tevens het oog heb op de kleine landbouwbedrijven in ver band met de daarin optredende verbor gen werkloosheid, aldus concludeerde spreker. Tevens is het noodzakelijk voor de land bouw een kern van landarbeiders in stand te houden, welke door het schep pen van een voor deze groep zo gun stig mogelijk klimaat dan ook inder daad voor het platteland behouden zal kunnen blijven. Ruime opdrachten voor Industrie. De industrie in ons gewest gaf in het afgelopen jaar eenzelfde ontwikkeling te zien als elders in den lande. Door de grote vraag waren de bedrijven ruim schoots van opdrachten voorzien, voor de uitvoering waarvan door de algeme ne schaarste aan personeel in vele ge vallen langere leveringstijden worden gevraagd. Behalve met betrekking tot de boter, waarvan ten opzichte van 1955 een stij ging van de produktie doch een daling in de afzet naar het buitenland viel te konstateren, kan de gang van zaken in de zuivelindustrie vrij bevredigend wor den genoemd. De opbrengsten in de con- densindustrie lagen iets gunstiger dan Verleden jaar, terwijl de uitvoer van kaas een groter kwantum omvatte te gen relatief lagere prijzen dan het voor gaande jaar. de arbeidsrust in de bedrijven ongunstig beïnvloedt en belemmerend werkt op een regelmatige produktiegang. De klachten omtrent het wegzuigen van arbeidskrachten in het noorden door be drijven elders in dit land waren in het afgelopen jaar minder luid dan in voor gaande jaren. Vanwege de mijnen viel er op dit gebied nog enige aktiviteit te bespeuren, terwijl een enkel speciaal geval, waarop ik straks nader terug kom, de nodige waakzaamheid vroeg. De personeelsvoorziening is nog steeds ten nauwste verbonden aan het wo ningvraagstuk. Dat dit laatste ook in het 'afgelopen jaar een van de meest brandende problemen vormde, behoefd nauwelijks te worden gezegd. 20 nieuwe bedrijven. Een 20-tal nieuwe bedrijven kon in de loop van het jaar aan het Friese indu strieel apparaat worden toegevoegd, terwijl tot de vestiging van nog vijf be drijven definitief werd besloten. De in dustrievestiging in die gebieden, waar een arbeidsreserve aanwezig is, i.c. dus buiten het westen des lands, valt zeer toe te juichen. ling, welke zich op het platteland ten aanzien van de middenstand bezig is te voltrekken, waarbij de oorzaken van het geleidelijk verdwijnen van kleine zaken onder de loupe is genomen. Het daaromtrent ingestelde onderzoek leid de tot de konklusie dat hier sprake is van een struktureel verschijnsel. De ontvolking van het platteland in alge mene zin vroeg in wijder kring eveneens de aandacht. Ik acht het van belang, dat de provinciale overheid dit vraag stuk tot zich getrokken heeft, terwijl ’n achttal plattelandsgemeenten, waar in de gevolgen van deze ontvolking zich sterk doen gevoelen, door het oprichten van een ontwikkelingsschap „De Klei- bouwstreek” gezamelijk willen trachten een weg te vinden om hieraan paal en perk te stellen. Op één facet van deze moeilijkheden wil ik speciaal de aandacht vestigen. Het betreft het verschijnsel van het niet on aanzienlijk verloop onder het personeel, speciaal onder de nieuw aangetrokken arbeidskrachten, een euvel, dat in steeds sterkere mate de kop opsteekt, As de dief wist, hwer’t er stelle koa en de frijer, hwer’t er frije moast kaem er nea forgees. beroven. De 21-jarige dochter Jeanne van de pensionhoudster, die tevoren door S. in haar kamer was opgesloten, wist het slot te forceren, haar moeder te ontzetten en S. aan de politie over te leveren. Daar er punten van over eenkomst zijn in de wijze, waarop S. trachtte de pensionhoudster onschade lijk te maken en die, waarop de café- houdster te Broek in Waterland werd vermoord, onderzoekt de districtsre cherche der Rijkspolitie thans of S. ook in deze zaak de hènd heeft gehad. Daar naast gaat de Amsterdamse recherche na, of S. betrokken kan zijn bij de moord op „Chinese Annie”. De bevolking van Hennaarderadeel is vermeerderd met 2 en bestaat nu uit 4685 personen. Gevestigd als timmerman en wagenma ker te Kimswerd D. v. d. Berg. Beleefd aanbevelend van 200 bedrijfswoningen in Friesland mogelijk gemaakt. Op bijna 80 jarige leeftijd overleden K. Falkena Bzn. Hij was in Bolsward een bekende persoonlijkheid. Bolswards Nieuwsblad en De Jong’s Nieuwsblad Handel ontwikkelde zich gunstig. De handel in ons gewest heeft in het algemeen gedeeld in de gunstige ont wikkeling, welke in de andere sektoren van het bedrijfsleven viel waar te ne men. De afzet bewoog zich in stijgende lijn en de winstmarges konden vrij be hoorlijk worden genoemd. Ondanks belemmerende faktoren wist de condensindustrie haar plaats op de verschillende exportmarkten te hand haven, terwijl de uitkomsten reden ga ven tot tevredenheid. De uitvoer van fokvee had een bevredigend verloop, al bereikte deze niet de recordhoogte van 1955. Het begin van het jaar werd voor de aardappelhandel gekenmerkt door de grote vraag in Engeland en Zweden naar consumptie-aardappelen, welke ook de pootgoedsektor niet onberoerd liet. De nieuwe oogst had een totaal an der verloop, doch aan het einde van het jaar kon gekonstateerd worden, dat de belangstelling in het buitenland voor ons produkt niet tegenviel. Door een ongelukkige samenloop van omstandig heden leed de exporthandel van con sumptie-aardappelen in de voorzomer grote verliezen, welke mede het gevolg waren van een uitvoerverbod op grond van een gebrekkige inventarisatie, zo wel hier te lande als in Engeland. In de export van industriële produkten uit Friesland vielen zoals gewoonlijk branchegewijze verschillen aan te wij zen, maar over het algemeen kan ge zegd worden, dat de afzet reden tot te vredenheid gaf. Niettegenstaande het algemeen gunsti ge verloop van onze export zal het naar mijn mening noodzakelijk zijn er tegen te waken, dat onze exportpolitiek te zeer tot verstarring leidt. Het zal zaak zijn bij voortduring aandacht te beste den aan een vergroting en een betere spreiding van de export, waartoe mijns inziens zeker nog mogelijkheden aanwe zig zijn, aldus nog steeds de voorzit ter van de Friese kamer van koophan del. Het middenstandsbedrijf kan wederom op een gunstig jaar terugzien. De om zetten bewogen zich op een hoog peil, waarbq de St. Nicolaas- en Kerstver- kopen praktisch geen nadeel ondervon den van de hamsterperiode in het begin van november. Het prijsverhogend ge volg van deze plotselinge optredende vraag naar bepaalde gebruiksgoede ren is praktisch uitgeblèven. De oor zaak van deze vraag is niet zozeer de angst, dat men straks niets meer zal kunnen krijgen, dan wel het feit, dat men in vele gezinnen praktisch niet in vooraad houdt, doch bij de dag leeft en hierin verandering wil gaan brengen op het moment, dat er een ernstig wereld gebeuren dreigt. Zelfs wanneer dit aan vullen op bescheiden wijze geschiedt, maar massaal, wordt de normale voor ziening hierdoor verstoord. Voor een goede economie en voor het regelmatig voldoen aan de vraag lijkt het mij aan te bevelen, dat het publiek van dage lijkse gebruiksartikelen 'n matige voor raad houdt. Zoals bekend, heeft de Kamer zich uit voerig bezig gehouden met de ontwikke- Hasselman treedt per 1 november af. Per 1 november a.s. zal generaal B. R. P. F. Hasselman uit zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevel hebber van de landstrijdkrachten, ont heven worden. Hij zal vervangen wor den door generaal-majoor G. J. Lefèvre de Montigny, die wegens het werk in internationaal verband van generaal Haselman per 1 april reeds als plaats vervanger in deze functies zal optre den. Dure stalling. De twee stuivers stalling- geld, die een jeugdige Apeldoorner za terdag, in een rijwielstalling betaalde bleken uit louter goud te bestaan. Het waren twee gouden tientjes uit het jaar 1877. De eigenaar van de stalling meld de het dan de politie, die zeer benieuwd is hoe de jongeman aan die twee tien tjes kwam. De naam van de jongen is echter onbekend. Accijnsvrije winkel. Het ministerie van Financiën en de K.L.M. bespreken de mogelijkheid, op Schiphol een accijns vrije winkel In te richten. Voor bepaalde groepen reizigers zouden daar tabak en alcoholhoudende dranken accijnsvrij kunnen worden verkocht. Trekker te water. Een kapotte trekker die te Sassenheim door een kraanwagen werd getrokken raakte hiervan los en reed te water. De twee inzittenden, de broers R. S. K. en J. A. K. uit Den Haag, waren weer spoedig op het droge R. S. K. had modder binnengekregen. Hij overleed later op de dag in het zie kenhuis te Leiden. Zijn broer bleef on gedeerd. Rjjlustige chauffeur. Een 24 jarige chauffeur, die maar niet genoeg kon krijgen van autorijden heeft zijn hobby in de cel zien eindigen. De man, die de gehele dag voor zijn patroon met een auto op pad was en kwitanties moest innen, had namelijk een bedrag van f 36000 niet afgedragen aan zijn baas. Hij bekende dat hij het geld heeft ge bruikt aan autoritten in de avonduren Zijn vrouw vertelde hij, dat hij als taxi chauffeur wat ging bijverdienen Maagversterkende, slijmafdrijvende pil len, zuiveren het bloed, verdrijven gal, bevorderen goede stoelgang, zachte werking, zonder kramp. Prijs per doos 27% cent. Drog. De Gaper. Bouwkapaciteit. De toewijzingsregeling voor het bouw volume onderging in het begin van het jaar een wijziging in die zin, dat het toe te wijzen volume mede afhankelijk werd gesteld van de bouwkapaciteit, welke uiteraard grotendeels wordt be paald door het beschikbare aantal bouwvakarbeiders. De gemeente Am sterdam meende in deze nieuwe bepa ling een welkome gelegenheid gevonden te hebben om onder verleidelijke aan biedingen, waarbij o.a. een woning in het vooruitzicht werd gesteld, bouw vakarbeiders van elders weg te lokken. Dit nieuwe aspekt van het vraagstuk van het wegzuigen van geschoolde ar beiders, dat veel onrust in d,e bouwvak ken teweeg bracht, werd allerwege in den lande ten scherpste veroordeeld, waarbij, zoals bekend, de noordelijke Kamers van koophandel zich niet onbe tuigd hebben gelaten. Voor wat de bedrijfswoning betreft, wil ik niet nalaten te wijzen op de resul taten, welke de in 1955 opgerichte Stichting Bedrijfswoningbouw in Fries land heeft behaald, aldus de spreker. De werkzaamheid van deze stichting, waaraan 31 bedrijven deelnemen, waar van 17 in Leeuwarden, heeft de bouw Jurk vatte vlam. Vlak voor de voor stelling van een kinderoperette te De Bilt vloog in de kleedkamer de tulen jurk van een der meespelende meisjes vlam. Met de brandende jurk vloog het meisje, C. S. uit Bilthoven het toneel op, waar de vlammen snel werden ge doofd. Met ernstige brandwonden benen en bovenlijf werd zij in Utrechts ziekenhuis opgenomen, voorstelling ging niet door. Onder architectuur van G. v. d. Zee Wenst A. Wierdsma het burgerhuis, Marktplein no. 10 te verbouwen tot winkelhuis. Gegund aan gebr. J. en C. V. d. Hauw voor f 1250. Slotkonklusie. Voor wat handel, nijverheid en verkeer betreft, kan gekonstateerd worden, dat aok in 1956 in het algemeen weder goe de resultaten zijn bereikt. De hoogconjuctuur duurde voort, al tra den bepaalde spanningen op, welke maatregelen van Regeringszijde nodig maakten. Uit de rede bleek dat onze Kamer we derom op velerlei gebied aktief is ge weest. weest. Blijkens de voorlopige cijfers was het toeristenbezoek groter dan in 1955 het geval was. Ondanks de loffelijke po gingen, welke voortdurend gedaan wor den om het vreemdelingenverkeer naar Friesland te stimuleren, meen ik toch dat het bezoek aan ons gewest nog lang niet is, wat het zou kunnen zijn. Deze provincie biedt door haar natuur schoon met meren en bossen en de prachtige eilanden grote mogelijkheden voor een rustig verblijf en voor ont spanning. Niet alleen zal hierop in nog sterkere mate de aandacht gevestigd kunnen worden, maar er zal tevens een ruimere gelegenheid voor een prettige ontvangst moeten worden geschapen. De verbindingen met de Waddeneilan den vroegen ook in het verstreken jaar weder de aandacht. Voor wat Friesland betreft, kan ten aanzien van de landbouw wor den vermeld, dat het wisselvallige weer en de overvloedige regen in de zomermaanden een ongunstige invloed op de kwaliteit en op de oogst van de producten hebben gehad. Ook de veeteelt ondervond de bezwaren van de ongunstige weers omstandigheden, waardoor de hooiwinning in ernstige mate werd belemmerd, terwijl de oogst in het algemeen van slechte kwaliteit was. Ondanks deze ongunstige faktoren was de melkproduktie over het geheel hoger dan verleden jaar. In de veebezetting kwamen geen grote verschuivingen voor. Verheugend is te konstateren, dat op de zandgronden de belangstelling voor de varkenshouderij groeiende is, aldus de voorzitter van de Friese kamer van koop handel in zijn belangwekkende, op 11 januari uitgesproken, nieuw jaarsrede die we hier in vogelvlucht weergeven. Hwat hat Qabe Skroar hearre, dy’t net folie goeds forwachtsje litte. It waerglês sakket dat mist üs net. Hwant ek üt oare dingen kin men merkbite, dat it foariier net op komst is. Minister Hofstra, de man fan de skat- kiste, komt mei swierdere lésten, bisuni- gingen en ynvesteringsbiperkingen en it liket, dat de wolfeart fan it lap ynienen in hiel ein sakke is. Mei allerhanne lytse en greate bisluten en bipalingen wurdt psy- chologysk it folk klear makke op óffal- lers. Om ien ding to neamen: de Lanbou- skoallen hiene foar har skoallesaken it rjocht har brieven mei „Dienst” to for- stjuren. Dat is al fjirtich jier sa en hat seis de krisis fan de tritiger jierren oer- libbe. Mar nou moatte hja ynienen fan Jannewaris óf ek postsegels plakke. It smiet wol gjin sint op, sa’n ding, hwant dy pastsegels kinne hja ek wer yn rekken bringe, mar it set in stimpel fan uterste sunichheit op it departemint fan Lanbou. In folie bilangriker feit is lykwols, dat it Agrarysk Kongres fan ien fan de beide greate partijen net troch giet. W’ dat net oars ütlizze as dat men yn y har nearne oan bine wol, om’t men wol wit, dat de plannen fan it regear der hiel oars ütsjen sille as de Lanbou forwachtet. Wy ha der min üs moed oer, hwant it is in faei teken. En as léste komt dan dizze wike it frjemde nijs, dat it regear har lanbouplannen earst foarlein hatoan de Stifting fan de Arbeid. Jo miene, dat ik my forsin en dat it de Stifting fan de Lanbou wêze sil? Né, achte lezer, ik forsin my net. Dit kin gjin oare bidoeling hawwe as steun to sykjen by de greate massa fan de yndustriële wurknimmers en dat wiist düdlik in bi- paelde kant üt. En as trêdde sille de Lan bouplannen meiiens tsjinje moatte, om meiiens de subsydzjes op inkelde produk ten dy’t de prizen foar de konsuminten leger makken as normael, óf to skaffen. Dat sil de forieningsaQpnocht,,eytchsc, Overigens wil ik gaarne toegeven, dat het aantrekken van voldoende geschoold personeel ook voor de industrie in dit gewest grote moeilijkheden opleverde. In dit verband is het misschien nuttig te wijzen op het belang van een zo ver mogelijke doorgevoerde efficiency en rationalisering in de bedrijven, waar door het in vele gevallen mogelijk zal zijn een belangrijke besparing aan be drijfslasten en arbeidskrachten te ver krijgen. Verheugend is, dat verschillen de instanties in dit gewest hieraan aan dacht besteden. heart der mear foldwaning to wêzen oer ien, dy’t syn forsin ynsjocht as oer njog- gen oare. Dat sadwaende, doe’t deselde Minister Mansholt, de sprekker fan Kampen, dochs wer seis it Mimstersbaitsje oanloek, kaem der in glimp fan hope yn it hert if an de agrariërs en seagen hja mei greate niget nei de nije plannen üt. Ik haw in pear wike lyn hjir al mei krekte sifers oanjown, dat hjir ek alle reden ta wie, hwant de ekonomyske situaesje by de boer sakket rounom. De Stichting foar de Lanbou, dy’t yn it forline de goedige kant neist wie en dy’t fiersto lang wachte hat om de posysje fan de agrariër yn syn gehiel oan de oarder to stellen, wie nou foargoed wekker. Al by de formaesje fan it Kabinet siet hja de formateurs efter de broek mei oanwizings en forlangens foar it kommende biwald. Doe’t einlings en to’n lésten it regear foarinoar wie, hawwe hja de „ruk aan de bel” jown mei in wiid- weidich en treflik opsteld stik, hweryn de rjochtfeardige easken fan de agrariërs düdlik makke binne. It wie doe noch yn de ünbiperkte heech-konjunktuer-perioa- de en der wie by it boerefolk alle bitrou- wen, dat it nou oars komme soe. Wy binne nou al wer trije, f jouwer moan- ne fierder. De normale tiid fan de bigrea- tings rinne oan Krysttiid ta, mar mei it lette bigjin sil it wol febrewaris wurde, foar’t de „nije” Minister Mansholt sizze sil, hwat it regear fan doel is. Yn dizze moannen is lykwols al düdlik wurden, dat it lüd fan de skille gjin rojale wjerklank fine sil. Der hawwe sa a>l ministers west, dy’t tusken noas en lippen praetten fan: „overdreven eisen fan de Landbouw”, fan „moeilijker wordende finansiële positie, die ook bij de behandeling van de veel omvattende eisen van het Landbouwschap een belangrijke rol zullen spelen” en sok- soarte uterings mear. Yn liedende kringen wurdt de stilte biwarre, mar ünderfeinten Stoomkoffiebranderij De Ster. Koffie merk c. 20 cent per half pond. Neemt proef. Hwat de ütstellen wurde sille, is noch altyd net publyk, mar it foarspul it düdlik genóch, it wiist ien kant üt: de Lanbou moat him mar klear meitsje op in slimme óffaller. Dat liket net sa fleurich, hwant yn de nuodlike posysje fan nou komme yn it nije jier nije lésten. De alderdomsfor- sjenning freget fan de selsstannigen lyts 7 de leannen wurde derom ek for- hege, de wetterlieding komt mei hegere tariven, it P.E.B. wol deselde kant üt, spoar en bus wurde djürder en der wie yn de tekstylwinkel dit jier in ütforkeap sünder koarting, dat seit genóch. It waer- glês sakket hurd en üt alle kontreijen komme birjochten oer drokbisochte pro- testgearkomsten fan agrariërs. De ün- rêst by de agrariërs nimt fan dei ta dei ta. It kin net oa.rs, der is alle reden ta. Hwant nou’t it Regear, nei tsien jier fan de lege prizen oan alle kanten profiteard to haw- wen, nei kear op kear utsprutsen to haw- wen, dat de boeren yn mindere tiden dan ek op har rekkenje koene, der fóar stiet om har tasizzings wier to meitsjen, nou skytskoarret hja tobek. Nou wurdt it hiele aparaet yn wurking set om de forplichting to üntrinnen. Dit liket min. Hwant, dy’t wit, hoe’t de situaesje fan it agraryske folksdiel derüt sjocht, wurdt it bang om it hert, as hy tinkt, hoe’t dit aensens ütpakke sil. Dit moat ütrinne op in sosiale oarloch, dér hoecht gjin minske oan to twiveljen. Wy hoopje fan herten, dat it safier net komt en dat it regear yn- sjen sil, dat it boerefolk ek rjocht hat op sosiale rjochtfeardichheit. Wy warskógje mei klam, dat hja noch ynsjen sille, hwat it algemien bilang fan it regear op dit stuit freget. Hwant ek in sosiale oarloch komt neat gjin goeds fan. Doe’t forline jier by de stimmerij foar de Twadde Keamer ek in nij Kabinet foarme wurde moast, hat dit der lang ynhongen. Hwat der allegearre efter siet wolle wy hjir net op it aljemint bringe, allinnich ien ding wie doe ek al düdlik, dat ek de kwestje fan de Lanbou dêrby in rol spile hat. Hwant al hie de Minister ek alle nei- oarlochsj ierren syn bigreating oannomd sjoen, it blykte de léste kear wol, dat it sa net noch in kear bisocht hoegde to wur den. Ek Minister Mansholt bigriep dit en neidat der earst al praetsjes roungien wiene, dat hy wol goed woe mar dat oare Ministers it opkearden, kaem hy seis yn tj--r_i-dtsje en sej dér dat it :oe en ek oars moast. It hat doe noch demissionaire Minister it oardiel oër syn eigen wurk yn en bipaelde keamerleden, dy’t de Minister J: r-i.-.1-I.—., i Qnbou tige nei steane litte lüden moatte, jiris as in stien oni ’e hals hingjec

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1