J roar OOST-EUROPA EN WIJ KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 22 JANUARI 1957 53e JAARGANG No. 6 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Auto door onbekende oorzaak in het IJssel- meer Wraldboarger nümer ien Wie zijn broeder offert, verspeelt zijn geluk De tijd is rijp voor Europese eenheid Zilveren filmpjes S'Z 11 z pzz Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hal PYT. EARST TINKE, DAN DWAEN! De bestuurder verdronken. was Tj. de J. 0 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 De heer H. Reinsma, chef bakker te Wytgaard, zal in het nieuwe stadsge deelte een brood- koek- en banketbak kerij stichten. Balansopruiming R. P. de Boer, Mak- kum: Kapstokmatten 94 ct., Vitrages vanaf 19 cent, wiegedekentjes 58 ct, lig stoelen f 1.58, schortbonten vanaf 19 ct. meisjesrokken vanaf 19 ct. damesdirec- toires 48 ct. (betere soort) kinderhand- schoenen 19 ct. corsetten met en zonder binnenband fl.96 (restanten 46 cent!) zelfbinders 19 cent, enz. De geeameliJke bedeelden, betuigen hun nen welgemeende dank aan de kerke- raad van Lutkewierum voor de milde uitdeling van vlees. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) pa te bemoeien. En oorlog tussen Rus land en West-Europa betekent een der de wereldoorlog. Zulk een oorlog willen wij immers ten koste van alles vermijden. Ook ten koste van tien miljoen Hongaren, hoe dier baar zij ons zijn. Het is heel verstandig om zo te redeneren, maar die verstan digheid heeft een bijzondere bijsmaak. Wie zijn broeder offert op het altaar der vrijheid verspeelt zijn geluk. Dat doen wij West-Europeanen op het ogen blik. Omdat wij niet anders kunnen. Maar het zit ons niet lekker. Hoe moe ten wij daar nu mee aan Laten wij maar eerlijk toegeven, dat wij het niet allemaal hebben begrepen in 1945. Maar nu weten wij het: de vrijheid van Oost-Europa werd opgeof ferd aan de vrijheid van West-Europa. Ien fan de trouwe lêzers fan dit hoekje, stjürt de redaksje in brief, hweryn hy reageart op myn léste stikje „It waer- glês rint tobek”. Hjiryn komme twa dingen nei foaren, dy’t ek logysk oan- mekoar fêstsitte. It earste is, dat hy alhiel it bitrouwen yn de takomstige maetrigels fan it regear mist. Neffens him witte hja dêrre der alles fan, mar binne hja net by steat foroaring yn de to lege bileaning fan agrarysk kapitael en arbeid to bringen. Ek yn de Stifting fan de Lanbou sjocht hy gjin heil. Hy sjocht mar ien middel mear, it klassie ke midddel, sa as hy it neamt, der’t eltse groep brüktme fan makket as alle oare faeld hawwwe: weger je de pro- dukten foar dizze prizen to leverjen. D*r is gjin tmtkommen me*r oan, seit er, hoe’t wy der ek tsjin oanhingje”. Hwat de hear: v. S. fan Kimswert hjir En zoals wij van de Duitsers verlangen, dat zij een gemeenschappelijke schuld erkennen aan de ellende, die zij over de wereld hebben gebracht, zo moeten wij voor onszelf erkennen, dat wij schuldig zijn aan de onvrijheid in Oost-Europa. Wij zijn niet klaar als wij volstaan met de Russische meedogenloosheid te ver vloeken. Wij hebben hun de ■vrije hand gelaten, willens en wetens: ook de vrije hand om te onderdrukken. Zij handelen tot op zekere hoogte met onze instemming. Kunnen wij iets doen om dit verschrik kelijke verzuim, weer goed te maken? Alvorens die vraag te beantwoorden moeten wij een andere stellen en wel deze: willen wij het verzuim goed ma ken? Het wil ons voorkomen dat het antwoord op die vraag noch aarzelend, noch halfslachtig mag zijn. Wij moeten ervan uitgaan, dat het onze plicht is. Zo goed als de West-Duitsers niet op houden te pleiten voor het recht van de Oost-Duitsers om ook in vrijheid te leven zo goed mogen de West-Europe- anen niet ophouden te pleiten voor het recht van de Oost-Eurpeanen om in volle vrijheid zelf uit te maken hoe zij door het leven willen gaan. De West- Europeanen moeten evenwel nog aan dat pleidooi beginnen. Wij willen daarmee niet zeggen, dat wij nu dan maar moeten beginnen aan de destijds verzuimde voortzetting van de oorlog, maar wij moeten het besluit ne men niets meer te verzuimen wat de beëindiging van de slavernij, waarin de Oost-Europese volkeren vertoeven, kan bevorderen. En wij moeten het besluit nemen alles te doen wat in het belang van de vrijheid van Oost-Europa kan zijn. Wij moeten een positieve houding aannemen. Dat is punt één. Punt twee is: wij moeten eens en voor altijd uitspreken, dat wij West-Europe- anen evenveel recht hebben ons met Oost-Europa te bemoeien als de Rus- Laat leder rjjden op Carnavalszondag. De Ned. Katholieke Bond van hotel-, café, restauranthouders en slijters „Ho- ten het gas bleef stromen. Als een maat niet eens was komen kijken, waren de werklieden nooit meer wakker gewor den. Nu kwamen zij tot hun verwonde ring enige uren later bij in een zieken huis. Dy’t seis net oan it spek komme kin, gunt in oar faek de swaerden net. Garry Davis hat ien winsk Nearne yn ’e wrald in grins Oeral iepen doarren Gjin forskil fan ras en tael Wurdt it heechste ideael Mei dit ienris barre Minsken jim kin der op oan Dan Ijochtet in nije moarn. 't Mantsje kaem to Amsterdam Roun der fuort al tsjin ’e lamp Earbied foar de wetten Passen bin net üt ’e tiid ’t Mantsje hie in swiere striid Hwant hy waerd fêstsetten Minsken harkje! ’t Moat jim sein Ik ha 't by it rjochte ein. 't Mantsje lykwols jowt gjin krimp, Tinkt in elk dy’t trochset - wint. ’k Laitsje om dy hearen Hwat maelt my sa’n burokraet ’k Gean mei moed wer op in paed Ik lit my net keare Minsken wurd dochs eilings wiis Frijdom is de heechste priis. Gary Davis - boarger ien Wy ha ’t ideael forstien In skuorde wrald genéze Licht dat jo it goed bidoel’ Mar wy leau dat ’t üs óf foei Boarger twa to wezen. Minsken - wier, dat kaem net klear Wy bitankje foar de ear. 3e week januari 1932 Als het U op 4 november 1956, de dag van het Russische verraad aan het Hongaarse volk, net gegaan is als ons dan hebt U zich die dag ook diep geschaamd. Natuurlijk hebt U uiting gegeven aan Uw verontwaardiging jegens hen, die met geweld van wapenen de hartekreet om vrijheid van een volk-in-slavernij getracht hebben te smoren, natuurlijk hebt U zich geërgerd aan de grove leugen achtigheid van de drogredenen, waarmee de imperialisten van het Kremlin het feit probeerden te rechtvaardigen, dat zij hun machi negeweren richtten op mensen, die niets anders op hun geweten hadden dan de baas te willen zijn in eigen huis, en op vrouwen en kinderen, die uitgemergeld en ondervoed de ellende van het Sovjet- paradijs hadden ondervonden en er genoeg van hadden. Meer dan dat. Wellicht hebt U nog diezelfde dag Uw cheque gegrepen om een bedrag te storten voor hulp aan Hongarije, maar zelfs dan moet U het gevoel hebben gehad tekort te schieten, hopeloos te kort te schieten. den verzet. Dit is toch gebeurd en ter wijl de bewoners van het pand rustig sliepen, forceerden de inbrekers de brandkast en sloegen hun slag. Omdat vrijdags de lonen worden uitbetaald, viel hun een aanzienlijk bedrag in han den. De firma was niet verzekerd tegen diefstal. De politie heeft nog geen spoor van de daders. Het gevaarlijke gas. Twee werklieden werkzaam in nieuwbouw in Tiel, had den het zich in schafttijd behaaglijk gemaakt i een gasbrander aan en dan na het eten een lekker tukje doen in de warmte. De brander ging echter uit Schots en scheef. De Arnhemse justitie verdiept zich thans in de problemen van de 26-jarige Amsterdamse archi tect J. H. die er van wordt beschuldigd, de 18-jarige Nijmeegse Mies D. te heb ben geschaakt om haar in Schotland te kunnen trouwen. De Kon. marechaussee op Schiphol arresteerde de jongeman, toen deze pas getrouwd met zijn min derjarige bruid naar ons land terug vloog. „Zware” jongens maken f 20.000 buit. Inbrekers hebben in Arnhem kans ge zien uit de brandkast van de N.V. Aan nemingsbedrijf „Arnhem” v/h M. Fok- kens, ongeveer f 20.000 te stelen. De diefstal moet door meer personen zijn gepleegd, daar de brandkast zo zwaar is, dat zij niet door een man kan wor- terwijl zonder dat de mannen het merk- Landbouworganisaties nul op rekest. De drie centrale landbouworganisaties heb ben van de regering nul op het rekest gekregen op haar telegrafisch verzoek aan minister-president dr. W. Drees om door de ministerraad in gehoor te wor den ontvangen over het overleg betref fende het te voeren landbouwbeleid. Mi nister dr. S. L. Mansholt heeft de or ganisaties die slechts een deel uitmaken van het in het landbouwschap vertegen woordigde organisaties, verzocht zich ermede te verenigen, dat het overleg blijft gevoerd met het landbouwschap. Auto reed met losse wielen. Een garage aan de Middenweg te Amsterdam was in rep en roer: een klant was met zijn auto weggereden, terwijl het stuur en de wielen nog los zaten en *de fusee- pennen helemaal ontbraken. De auto was in reparatie geweest en de klant de heer Schokkenkamp meende, dat alles weer in orde was. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een radiowagen achter de automobilist aan stuurde. Gelukkig kwam de heer Schok kenkamp in Duivendrecht zelf tot ont dekking, dat er iets niet in orde was. Nieuwe Stichting van P. de Boer. In Drachten is opgericht de stichting voor ziekte-, ongeval- en oorlogsslachtoffers ten doel hebbende behartiging van de belangen van alle Nederlanders, die door ziekte- ongevallen- of oorlogshan delingen dan wel andere omstandighe den zijn getroffen. Initiatiefnemer en bestuurder is de heer P. de Boer, lei der van de bond van mobilisatieslacht- offers. De Ijsclub Bolsward besloot het a.s. zil veren jubileum enigszins feestelijk te vieren Oud notaris P. A. Bruinsma, bekend o.a. door zijn operettes gaat Bolsward verla ten. Hij schreef o.a. „De Meikoningin” en „Oom Kees,” „Moeders wiegelied”. De laatste was wel een uitzonderlijk hoogtepunt en trok 4 maal een tjokvol le Doelezaal. Ook schreef de heer Bruin sma verschillende toneelstukjes o.a.: „Een offer”, „Paardemiddel” (zelfs in Xndië opgevoerd) „De zonderlinge mars kramer”, „De Vijanden”, enz. zijn beurt weer invloed kan uitoefenen op het comité van ministers en op alle andere supra-nationale en intergouver nementele lichamen in Europa. Al deze instellingen zullen 'n plan en een fonds maken om de Oostelijke helft van ons werelddeel terstond te hulp te kunnen komen als het ogenblik daarvoor is aan gebroken. Wanneer dan zal dat ogenblik aange broken zijn? Welnu dit tijdstip zal Oost- Europa zelf moeten bepalen. Wij zijn niet in staat de geschiedenis twaalf jaar terug te draaien. Daarom moeten wij ons bepalen tot paraatheid. Wij wa ren niet paraat toen Tito zich losmaak te van het Kremlin. Wij waren niet paraat toen in de zo mer van 1953 Oost-Duitsland in op stand kwam. Wij waren evenmin paraat toen de Polen en de Hongaren de Rus sen lieten weten, dat zij ongewenste vreemdelingen waren. De V.S. hebben Tito geholpen en zullen wellicht Gomoelka helpen en zij zullen nog steeds bereid zijn Hongarije te hel pen. Maar dat alles gaat buiten West- Europa om. Mogen wij nog langer af zijdig blijven? Neen, beslist niet. De tijd is rijp voor Europese eenheid. Laat ons daarom al les doen om die eenheid te bevorderen: wij hebben al te veel nagelaten om ook nog maar één dag langer te mogen wachten. cres” heeft de minister van Economi sche Zaken verzocht op zondag 3 maart (carnavalszondag) ontheffing van het zondagsrijverbod te verlenen en het be sluit daartoe op de kortst mogelijke termijn bekend te maken. De bond voert in zijn rekest o.m. aan, dat het zondags rijverbod op carnavalszondag extra zwaar op de bedrijven zal drukken, daar de omzet ter gelegenheid van carnaval een belangrijk deel van de jaaromzet uitmaakt. Burgemeesters ruit werd ingegooid. Twee weken gevangenisstraf legde de Utrechtse politierechter vrijdag de grondwerker W.V. (30) uit IJsselstein op die drie ruiten bij zijn burgemeester had ingegooid. Een onbewoonbaar ver klaard krot was zijn huis en na zich bedronken te hebben, voelde hij zich sterk genoeg om de burgemeester een andere woning te gaan vragen. De bur gemeester wilde de man niet te woord staan. Toen vlogen de stenen door de ruiten. Het strafblad van d.e grondwer ker was lang niet onbeschreven. Een nieuw huis is hem echter in uitzicht gesteld. op sette moatte, dy’t de produkten oer- naem en biwarre, dy’t de boeren jild foarskeat om troch to libjen en boppe- al, soe men in organisaesje opbouwe moatte, hwer’t alle boeren harren by oansleaten en forbounen om neat to leverjen. It giet der nou mar om, oft soks ek praktysk troch to fieren is. Hwer binne de millioenen, dy’t foreaske binne om it ek mar twa wiken fol to halden. Hwer binne de pakhuzen, de koelhüzen, dy’t soks oankinne? En as wichtichste: Hwer is de solidariteit tus- ken de twahünderttüzen boeren en boer- kes, dy’t, bouboer of greidboer, lytse of greate, hierboer of eigen boer, Protes tant of Katholyk, earm of ryk, ré wêze soene al har bisit op it spul to setten? De fraech is dus: is soks üt to fieren en troch to setten? Hwant mei it nea- men fan it wurd is men der net. Op it twadde plak komt de frage: Is it wier safier, dat dit uterste middel allinnich mar oer is? Is de situaesje momenteel sa? Nei myn miening is it organisato- rysk en politiek sa net en ek net hwat de feiten oanbilanget. De Stifting fan de Lanbou en de politieke partijen binne allebeide folie better ynljochte oer de situaesje en hawwe ek folie mear yn- floed to’n gunste fan de Lanbou as doe- destiids. Dat mei net lykje. Hwat hja hjoed mei rjucht freegje, doarsten hja destiids noch net oan to tinken. Tusken ien en tsien lizze noch acht oare sifers. Ik haw yn de striid foar in reedlike maetskiplike posysje jit by gjin inkelde stan sjoen, dat hja op tsien komem koene, dat gyng ek dêrrre op en óf. As wy hjoed mei rjucht sizze, dat it priispeil net doocht, wol dat net sizze dat it net folie minder kin. Tusken puik en striemin lizze jit in bulte oare wur- den. En it uterste middel sil allinnich brükt wurde meije as de situaesje ek sa min wurden is, dat it moreel kin. Ek it trêdde punt: it oerliz tusken de organisaesjes en politieke partijen Kinderlijkje gevonden. Bewoners van de Sportparklaan te Heemstede vonden vrijdagmiddag op braakliggend land het ongekleed lijkje van een pas geboren meisje. Het kind heeft na de geboorte nog geleefd. Omstreeks vijf uur heeft vóór het stukje land een zwarte auto van vrij oud model met twee mannen enige tijd stilgestaan. Waarschijnlijk is het kind met deze auto vervoerd. mei it Regear, billikt net dit uterste midddel. Ik sil de earste wêze om to sizzen, dat de ynfloed fan de agrariërs jit to lyts is, mar hja is folie, folie grea ter as yn de minne jierren fan roun tritich. Ek mei it bigryp fan regearing en keamers stiet it op it heden bilang- ryk better as doe. As jo ris to lézen krije kinne, hwat de S.E.R. oer de po sysje fan de Lanbou ienstimmich oan de regearing rapporteard hat, soene jo mei blidens fêststelle, dat hjir hiel hwat forbettere is. Jo hawwe gelyk, dat wy der noch net binne, mar ik sjoch de wei oars as jo. De boerestan moat trochgean mei orga- nisatorysk en polityk it Nederlanske folk düdlik to meitsjen, dat hja rjucht ha op forbettering fan de situaesje. Dat it priispeil not doocht, dat sawol de konsu- mint as de skatkist mear bitelje moatte, sil der rjucht dien wurde. Dit lüd moat mei alle wettige middels forsterke wurde. De publieke opiny is jit ünforskillich en to ünkundich. De boereorganisaesjes sille iendrachtich en mei sterke oertsjüging pleitsje moatte foar bettere forhaldingen, hja hawwe it rjucht oan har kant. Dizze methoade freget üthalden en trochsetten, it is in lange wei, mar it is neffens my de goe de wei. Mei mismoedich en lêbbich praet mei skermjen mei (net üt to fieren) bi- drigings makket men de saek net bet ter en wurd de sfear bidoam. Oarloch, ek de maetskiplike oarloch bringt for- bittering en forwidering en makket ünt- saglik folie stikken. Dy wei is it alderuterste yn in alder- uterste situaesje. Sa stiet it nou net. Ik haw like folie noed as jo mei de Ontwikkeling fan de Lanbou, mar de wei ta forbettering sjoch ik ek oars. Ek by dizze wichtige dingen moet men earst tinke en dan pas dwaen. Als het inderdaad zo is gegaan met U dan hebt U begrepen waarom het ging: om de vrijheid van mensen-die-bij-ons- horen. Zo min als U werkeloos zou kunnen toezien als een lid van Uw ge zin met doodslag zou worden bedreigd, zo min kon U verdragen, dat er een golf van terreur ging over een volk, waarvan U niets af wist en dat U toch op de een of andere manier dierbaar bleek te zijn zonder dat U dat ooit had beseft. Diep in Uw hart had U meer de nei ging, zo mogen wij aannemen, naar een wapen te grijpen dan naar het che- que-boek, maar Uw verstand weerhield U. Daarin stond U niet alleen. Zeer veel Nederlanders stonden aan Uw zijde. En Belgen en Fransen en Duiters. Wij allen en zij allen lieten het de Honga ren zelf opknappen, ofschoon wij allen en zij allen wisten, dat die Hongaren op geen stukken na opgewassen waren tegen de stalen overmacht van de tot de tanden bewapende Russische imperi alisten. (die zo graag over ontwapening praten. Eerlijk spel was dat niet Waarom deden wij allen niets? En zij allen evenmin? Hadden niet grote con tingenten vrijwilligers uit alle Westeu- ropese landen naar Hongarije kunnen stromen, uitgerust met de modernste middelen om de laffe overval ongedaan te maken? Neen, dat kon niet. Ziedaar de tragiek van Hongarije. Ziedaar de tragiek van geheel Europa. Het kon niet. Toen de Tweede Wereldoorlog op zijn eind liep, kwamen president Roosevelt en generalissimus Stalin overeen, dat de Verenigde Staten West-Europa weer op de been zouden helpen en de Sovjet unie Oost-Europa. De Amerikanen hiel den zich aan die afspraak, maar de Russen maakten van Oost-Europa een wingewest. De scheidslijn kreeg de naam Ijzeren Gordijn. Aan deze zijde Van die lijn werd de herboren vrijheid in tal van waarborgen verankerd en de armoede in welvaart omgezet. Nu weten wij waarom dat fout was. De dag van het Russische verraad heeft het ons duidelijk gemaakt. Wij balden de machteloze vuist die dag. En dat zul len wij in de komende maanden naar alle waarschijnlijkheid nog wel eens moeten doen. Als wij iets anders doen loopt het uit op de onverbiddelijke con sequentie, dat er oorlog ontstaat tussen Rusland en West-Europa, omdat Rus land nu eenmaal wel en West-Europa niet het recht heeft zich met Oost-Euro- Nederlanders aan de spits in Suezka- naal. De Nederlandse bergingsvloot in het Suezkanaal heeft tot nu toe de meeste obstakels in het kanaal opge ruimd. De Nederlanders hebben acht ob stakels geborgen, waaronder het wes telijk deel van de brug bij El Ferdan. De openbare lagere scholen, de gemeentelijke kweekscholen, de gemeentelijke vormschool en de kleuterscholen zijn nu gedurende 10 jaar bezig het teken onderwijs te moderniseren. Het resultaat hiervan is te zien op de a.s. zaterdag te openen tentoonstelling in Arti en Amicitiae te Amsterdam, genaamd „Kind en Kleur”. De foto toont ons een serie koppen, die door leerlingen van de 5e klassse lagere school gemaakt zijn. Gistermorgen ontdekte men in het Ijs selmeer ter hoogte van Breezanddrjk een auto te water. Toen deze op het droge gebracht bleek de inzittende te zijn overleden. Men tast volkomen in het duister over de wijze, waarop de auto, een volkswagen, van de weg is geraakt. Van gladheid was ter plaatse geen spra ke, terwijl ook niets wees op een aan rijding. Het vermoeden rijst, dat de in zittende, de heer Horstkamp uit Haar lem, door de slaap moet zijn overmand, ofwel dat hij door een hartverlamming is getroffen. Het is evenmin bekend, wanneer het on geluk precies is gebeurt. De politie stelt een nader onderzoek in. skriuwt, is in lüd, dat men ünder de boeren net foar it earst heart. En bi- gryplik is it wol, dat men oan soks tinkt. Mar dan sil it goed wêze earst ris troch to tinken oer it hoe en hwat. Hwant by wurden kin men it net bliuwe litte. Men moat tofoaren sjen kinne, dat dit middel ek yn dieden ütfierber is en wol ta risseltaten liede sil. De skriuwer seit: dit is it léste middel, dat men brüke moat as alle oare net helpe. Dêr bin ik it mei iens. Dat dit it alderlêste wêze moat. En nou moatte wy earst ris rêstich bisjen, hoe’t it lan der hinneleit. Wy binne it iens, dat de situaesje net goed is, dat de Ldnbou syn gerak net kriget en dat it billik is, dat der foaroaring to’n goede komt. Mar alle oerdriuwing docht de saken gjin goed. En al binne de ütkomsten fan de boerebidriuwen op it heden net foldwaende, men mei dochs ek net sizze, dat is sa min is as it noch net west hat. Tafallich krige ik dizzer dagen in pear artikels ünder eagen, dy’t ik 25 jier lyn oer de situaesje yn de Lanbou skreaun hie. Dat wie yn 1932. Doe koste de molke 1.10 per prosint dat wie amper 4 st. De bargen makke men 23 st. de kilo foar. Hoe min it doe wie, wit de hear v. S. ek, mar de hjoeddeiske minsken kinne it harren net mear foarstelle. Nou wol ik perfoarst net biweare, dat men om dy reden nou mar hwat stil wêze moat. Mar wol, dat it seis doe gjin in kelde kear bisocht is, om to staken. En dochs wie it doe wol sa heislike min, dat men neat mear to forspyljen hie, soe men sa sizze. En dochs gjin staking. Hwant oant dizze dei ta, hat gjinien sizze kinnen, hoe’t it yn dieden üt to fieren wêze soe. Yn de bisettingstiid hat men it mei de Dütskers hjir en der bisocht. Dat gia om hiel oare reden. Mar it waerd bisocht en it is mislearre. Hwant om dit middel mei sukses to brüken, soe men in hiele organisaesje sische imperialisten, die op grond van de afspraken van 1945 het alleenrecht opeisen om zich bezig te houden met de gang van zaken in satellietlanden. Maar wij moeten ervan uitgaan, dat onze bemoeienis geen streven zal zijn naar overheersing en onderdrukking, maar zich uitsluitend zal richten op herstel van de vrijheid, het recht, de welvaart en het geluk. Wij moeten ge tuigen van onze vaste wil niet te zullen rusten voor de volkeren van Oost-Euro pa alles hebben wat wij ook hebben. In de derde plaats moet geregeld worden wie zich zal belasten met de uitvoering van zulk een besluit. Als het er op aankomt moeten alle West-Europeanen zich daarmee belas ten, maar de praktijk leert, dat er een centrum nodig is, van waar uit nieuwe en grote gedachten de wereld in gezon den worden, telkens opnieuw, totdat zij gemeengoed zijn geworden. Het wil ons voorkomen, dat in de eerste plaats de Beweging van Europese Fede ralisten (waarvan de Nederlandse afde ling gevestigd is: Alexanderstraat 2, Den Haag) daarvoor de aangewezen in stantie is. Zij verenigt alle Europese stromingen in zich. Deze Beweging kan en zal dan haar invloed moeten doen gelden bij de onderscheidene parlementen en bij de Raad van Europa te Straatsburg, die Via haar raadgevende vergadering op

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1