HET BOLSWARDER SMIDSGILDE IN DE ZESTIENDE EEUW jj roar IJswegencentrale Hennaarderadeel organiseert propagandastuk n üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 29 JANUARI 1957 53e JAARGANG No. 8 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Tweede uitvoering van uitstekend geslaagd Belangrijk Nieuws PRINSESJE ..ISin ik in hoeder” Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Ei Hwat haf ENIGE AUTHENTIEKE GEGEVENS UIT HET GEMEENTE-ARCHIEF ALDAAR opnieuw (Slot volgt). PIET. 4e week januari 1932 WIKEN FAN SPANNING Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per ma Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Alle jeugdige werklozen te Bolsward worden opgeroepen ter vergadering op 30 januari a.s. in bovenzaal Voor waarts” ter bespreking ontspanning- en ontwikkelingswerk. Zowel bij de St. Franciscus als St. Martinusparochie te Bolsward is een schrijven binnengekomen van mgr. Jan. sen, Aartsbisschop van Utrecht, hou dende mededeling, dat de beide paro chies tot één zullen worden verenigd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) BEDENK DAT EEN OPVOEDER NOOIT MAG ZEGGEN: Een kleurige operette Aan de Azuren Cöte De pers liet zich verpletten Sensatie in het groot Het casino ging inzetten De rijkste gokker bood Naar eeuwen oude wetten Aan de Azuren Cöte. Ze klappen in de handen Hoera Rainier en Grace Verstevigd zijn de banden Nog nooit zo’n prachtig feest Ons dynastieke panden De baby wel het meest Het vrijheidslicht blijft branden Hoera Rainier en Grace. Geestdrift is niet te stuiten ’t Gelukkigst land op aard Zonder belasting duiten Zelfstandigheid bewaard Een bloem ging zich ontsluiten De lieve lente klaart We blijven op de kluiten ’t Gelukkigst land op aard. Drove moarnen jowe soms blide dagen. kinderen door de grotere veiligheid der ijswegen. Als Lleuwe in het 1ste bedrijf, Hy- ke, dochter van Uilke-boer, waar schuwt toch niet mee te gaan over het Tjeukemeer in een vluchtig ge sprek in de werkplaats van Wopke- baes, haar smeekt toch niet te gaan maar door de plotseling komende Uilke-boer verweten wordt dat hij Het lichte morgengloren Monaco, zingt en lacht Op casino - huis - toren Fier de rood-witte vlag Een kindje werd geboren Met veel rumoer verwacht De wereld moet het horen Monaco zingt en lacht. Te koop een in beste staat zijnde wieg, tevens 6 reekleurige loopeenden. Oord je 16. Wiken fan spanning stean üs to wacht - sjen. Net alderearst op de komst fan in nije Boargemaster to Boalsert, alhoe- wol ek dêroer hjir en dêr belangstelling ta utering komt. Mar as regel binne hja op it Ministery net sa hastich mei dit soarte fan dingen en sil it jit wol in wike as seis duorje, foar’t wy witte, hwa’t hjir as earste Boarger it roer yn hannen nimme sil. It Boalserter karil- lon spilet gelokkich wer, it wie oars krekt of mei it fuorttsjen fan Boarge- master Bruinsma it muzyk de stêd üt- gien wie. En hiel hwat minsken hawwe dat gefoel hawn. Né, mei it tanimmen fan de spanning doelde ik op hiel hwat oars. Folie wich- tiger ek, al sjogge wy mei tige bilang- stelling nei in jonge, frisse magistraet üt. Hwant Fryslan en in great diel fan Nederlan sit op de ütslach fan in eksa- my to wachtsjen. Hja sitte yn it for- neamde „switkeamerke”, ünwis en ün- Niet alleen de grote steden hadden haar zeer gevarieerde gilden- organisaties, doch ook kleine landstadjes als Bolsward en Frane- ker in Friesland, Vollenhove en Steenwijk in Overijsel, Hulst en Aardenburg in Zeeland en Steenbergen en Heusden in Noord- Branbant. Van die waren de gilden der smeden en timmerlieden weer de voor naamste, niet alleen omdat zij de meest noodzakelijke producten voor bewoning, landbouw, veeteelt en huiselijk gerief produceerden, doch ook de meeste nevenverwante bedrijven in zich opnamen om gezamelijk een invloedrijke vakorganisatie te formeren. de hantearing fan it Pachtbislüt. Dêr- troch binne millioenen, agrarysk bisit, via in to leech priispeil en to hege bi- lêstings üt de hannen fan de agrariërs oerhevele nei oaren. Nou geane de ea- gen iepen, alteast by de measten en freegje hja torjucht de folsleine kost- priis. Minister Mansholt hat yn Kampen tajown, dat dit rjucht wie Mar dit mo rele gelyk botst nou tsjin it feit, dat de wraldmerk net mear gunstich leit foar de lanbou. De tasizzing moat dus jild kostje, it kin net mear mei wurden ta. De konsumint sil mear bitelje moatte en de skatkist sil ek in diel foar har rekken nimme moatte. En nou kreaket it. Nou’t de agrarter om syn sinten komt, nou siket de profitearende debiteur forlechjes en syn boarch, de Steat, wit net hwat hy sizze sil. Hy siket adviseurs en freget oan alleman rapporten, hwer’t hy de forantwurdelikheit oan oerdrage kin. De agrariër sjocht alle dagen syn prizen sakjen en de prizen fan lean en bi- driuwskosten stiigjen. Syn arbeiders rinne fuort of hy jowt se seis dien, om’t de kosten net mear to dragen binne. Yn ’e kommende wiken wurdt de boarch de Steat oansprutsen om de agra riër sines to jaen. Hwat sil hy anderje En hwat sil it folk troch syn keamer- leden sizze oan har, dy’t yn en nei de oarloch de grounslach lein hawwe fan it bistean, dat hja nou hawwe. It giet yn earste opslach om jild, mar efter dit jild wachtet de Nederlanske agrariër op it wurd, dat him forlosse sil üt syn twifel oft hy wol wier, wier, in diel is fan it folk, hwer’t hy foar arbeide hat. De spanning op it plattelön groeit by de dei en de earste flitsen rinne lans de driigjen^e loft. Allinnich in kordaet bislüt fan it regear kin it ünheil jit keare. rêstich, hwat de hearen eksaminatoa- ren bislute sille. Dat it net floarissant stiet, hawwe hja oan alles al fornomd, ik wiisde de oare kears al op forskate punten, dy’t nuod- lik wiene. Gelokkich hat de partij, dy’t him foarnommen hie de morele stipe oan de easken fan de eksaminandus üt to stellen, it wize bislüt nomd, dit Kon- gres dochs troch gean to litten. Wy bin ne der tige bliid mei, hwant krekt yn dit flak, it steatkundige, sil de bislis- sing falie. En meidat men wit, dat de hearen eksaminatoaren-de Ministers it net lens binne oer it al of net ta- kennen fan it diploma fan maetskip- like gelykstelling oan de agrariërs, kin- ne der jit wol hiel greate gefolgen ef ter wei komme. En dan is it winst, dat men wit, hwer’t de forantwurdelikheit fan de bisluten lizze sil. Twa fan de trije stê.nsorgani- saesjes balde op oankommende freed 1 febr. in kongres to Utert. It Kenenklik Nederlanske Lanboukomi- té, hwer’t de Provinsiale Maetskippijen fan Lanbou by oansletten binne en it Kristelik Boeren- en Tündersboun. Ek dat is fan great bilang, mar it wie op dit stuit better, dat ek dizze boeren har politieke partij ta in ütspraek brin- ge koene, dat hie gaedliker west. Men moat lykwols tajaen, dat it foar dizze beide organisaesjes net sa maklik leit as foar de Katholieke groep. By de C.B.T.B. hawwe hja minstens kar üt twa en by de Maetskippijen faeks wol kar üt fiif seis. Likegoed is dit kon gres fan bilang om ek oan de bisibbe politieke partijen witte to litten, hoe’t de kaerten op tafel lizze. Materieel giet it om de bikende 350 miljoen, dy’t yn de ütstellen fan it Lanbouskip frege binne. Mar idieel giet it om de bilangrike fraech, hwer’t de agrariërs yn Nederlan maetskiplik steane. Yn de kommende wiken sil bliken dwaen, oft hja by it folk, of büten it folk steane. Net yn wurden, mar yn gelykweardige bihan- hieren yn dizze jierren, óftwongen troch Marktverslag Sneek: Aangevoerd 122 melke en kalve koeien f 100, f 250, 38 vette koeien f 170, f 230; 18 vette kal veren f 17, f45; 206 nuchtere kalveren f4, f7; 75 graskalveren f25, f60; 80 schapen f 16, f 20; 322 lammeren f 10, f16; 580 varkens f20, f75; 156 biggen f3, f10. Totaal 1601 stuks. Slachtvee: koeien f 0.25-f 0.30, vette varkens f 0.12- f 0.14, zouters f 0.10-f OU6, kalveren f 0.28-f 0.34 per half kilogram. dit voorbeeld, aangezien ik de gelegen heid voor het desbetreffende archiefon derzoek ter plaatse aangreep op een va kantietrip door Friesland. Daarnaast hoop ik dan later eens andere, óf soort gelijke óf met dit voorbeeld verschil lende gevallen in andere Friese steden te behandelen in dit blad. Niet merkwaardig is overigens het feit, dat de gegevens betreffende het Bols- warder smedengilde het oudste zijn uit de na-Middeleeuwse-periode, toen de R.K. godsdienst er nog overheersende was, dus vóór 1580, het jaar waarin deze in heel Friesland openlijk werd verboden. Immers de gilden dragen zo goed als overal een Katholiek karakter, nauw verbonden als ze waren aan de eredienst. Zo had hot Bolswarder sme dengilde nog in 1570 haar eigen gilde- altaar in de imposante St. Martinikerk, thans Grote kerk der Hervormden, als monument de trots der stad. Hier volgt nu eerst een overeenkomst tussen het vakgilde der smeden en de handelaars in ijzerwaren en op welke voorwaarden deze laatsten die nering mochten drijven. Met een weinig com mentaar tussen de tekst is dit origineel ook voor de gewone lezer wel verstaan baar. „Lyewe Willen z. als olderman ende ick Andries Pieters ende lek Egbert Geertz., als nu ter tijt Gildemeysters van sinte Loijs (Eligius, de patroon der smeden) ofte smeede gilde binnen Bolzwart, wij certificeren (verklaren) voor alle die genen die deesz brijeven (overeenkomst) sullen zyen (zien) ofte horen leesen, hoe dat wij door crachte van onsen ghijlde (gilde) brijeff daer inne breder in verhaelt hebben mit gue- de deliberatie gegunt ende gegeven, gunnen ende geven ende toelaten als noch door crachte van deesen Sweer Jacopz, ons mede burger, dat hij alle dagen bij dage myt zijn ijser crame sijn fenster neringe (winkel) ofte yetlijeke andere merekedagen (marktdagen) op zijn strate met zijp yseren crame tot zijn gelije van zijn negocie (handel) sal mogen houden ende drijven ende te cope mogen houden alderlije ijserwereken soe wel van alderleije grote ende cleijne gemaecte spijkers als andere ijserwere ken, soe hem dat sal gelieven, sonder dat wij hem van wegen onsen ghylde (gilde) off met onse gilde brijeff sullen met enige actiën ofte myt enijge gerech- ticheijt sullen mogen verbyeden (ver bieden) ofte mogen beletten, vuijtgeson. dert dat hij zo ofte ijemant anders van zijn wegen geen messen krame van al derleije messen te cope sal mogen hou den, verbeholden (onder voorwaarde) dat hij, soe lange hij den negotie ende comenschap (handel) van de ijseren crame is drijvende, dat hij alle jaers, bessondere tot onsen heijligen altare van ons ghylde een pont wasse ofte vijff st. aen gereedt geldt sal moeten betalen ende van alle andere lasten ende beswaringe van onsen ghijlde ont slagen sal zijn, tot fijne (ten einde), dat hij zijnen comenschap van zijn ijser- crame soe wel van alderleye gemaecte spijekers als andere waren rustelijeken ende vredelijeken sal mogen drijven sonder enijghe lessie (nadeel) ofte be- roeringe van dien van wegen onsen ghijlde ofte ghijldebrief”. Op deze voorwaarden kreeg dus Sweer Jacobszoon als winkelier in ijzerwaren te Bolsward in 1570 vergunning om zijn zaak te mogen drijven, zonder lid van het smidsgilde ter plaatse te zijn. In alles in behoerlijeke forma in enen getuichenisse der waerheyt soe hebben wij personen als boven met onsen na men ende gewoentlijeke kantschriften (handtekeningen) bevesticht, Datum Bolswardt anno XVCLXXV (1570 den (datering otbreekt). GecoIIationneert mitten principale (het origineel) in pampier, waer onder geen dach des maents getekend stonde, ende Jarenlang blijft zo’n gebeurtenis leven bij de mensen. Daarom zal dit stuk, dramatisch als het is en daarbij toneel technisch zeer sober van opzet gehou den, waardering vinden bij het publiek en zullen ze het werk der IJswegen Centralen met als achtergrond het zien van bovengenoemde gebeurtenis sen beter leren waarderen en hen gaan zien als medebehoeders van hun Voor velen van onze lezers zal het een aangename verrassing zijn te vernemen, dat wij van nu aan de gelegenheid ge ven z.g. kleine-advertenties te plaatsen onder de naam: BEL NIEUWTJES Deze rubriek is speciaal bedoeld voor aankondigingen betreffende aan- en verkoop, huur- en verhuur, verloren en gevonden, dienstaanbiedingen, personeel gevraagd, enz. Een B.N.tje kost slechts voor 1-10 woorden f 1.20, elk woord meer f 0.10 Brieven onder no. 50 ct. extra. Maxi maal 40 woorden. Aanbieding tegen contante betaling aan ons adres: Marktstraat 13, Bolsward en door bemiddeling van onze agenten. Hier klinkt Uw vraag en aanbod voort. Daar heel de lezerskring U hoort. en De Jong’s Nieuwsblad De meisjesvereniging „Bid en Werkt” te Oosterlittens vierde haar 20-jarig be staan onder leiding van de heer de Koning. Winnaar van de verlote sprei was mevr. Oostra-Algera. Het C. Bestuur van de IJswegencentrale Hennaarderadeel heeft het aangedurfd een toneelstuk op te voeren dat geschikt zou zijn als propagandastuk om meer bekendheid te geven bij het publiek aan de uiteindelijke doelstelling dezer organisatie nl. „verantwoor delijkheid dragen voor de veiligheid onzer medemensen op de ijs wegen”. De keuze was daarbij gevallen op het stuk van de heer B. W. Bosma te Hindelopen: „Bin ik in hoeder”. Bosma heeft de stof voor dit stuk geput ’Ut een ongeval op het Tjeukemeer een 75 jaar geleden. Het stuk heeft dus een historische achtergrond. Sterk spreekt het tot mensen, gelokt door de romantiek van het ijs, gedreven door de eerzucht het eerst over 't Tjeukemeer te zijn geweest, niet lettend op de gevaren, die hen bedreigen, deze schaatstocht in een prille winterperiode met hun dood moeten be talen. Het bestuur van zulk een vakorgani satie kon de leden er van economisch en financieel immers beter beschermen, als er één groot gilde van elkaar nauw verwante kleinere gilden in een, a.h.w. alle kleine vakorganisaties overkoepe lend orgaan was geïncorporeerd, dan wanneer zulke kleine gilden elk apart haar belangen zouden moeten beharti gen. De lezers kunnen zich dat voor hun eigen huidige vakorganisaties trouwens wel realiseren en zijn zich thans even wel bewust, dat eendracht macht maakt als hun vakgenoten in vervlogen eeuwen dat wisten. Men bedenke, dat bijvoorbeeld in een Fries landstadje als Bolsward, slechts enige duizenden zielen tellende, ’t aan tal smeden in de 16de eeuw op zijn hoogst tien bedroeg. De met hen ver enigde slotenmakers waren vier tot zes in getal. Daarnaast hadden de sleutel en slotenmakers, vijf, een eigen afdeling, terwijl de geweer- of roermakers, de uurwerkmakers, de mesmakers, de spij- kermakers ook gezamelijk een twintig- tot dertigtal vaklieden inbrachten in de grote smidsorganisatie. Op die wijze kon een dergelijk gilde met 50-60 man personeel buiten de leerlin gen invloed uitoefenen, zowel voor haar leden persoonlijk als voor het ambacht of vak in het algemeen, om econo misch wat te bereiken, te verbeteren en dus in feite als vakorganisatie op treden. Vele door zijn leden vervaardigde en vaak ook verhandelde producten worden thans uitsluitend fabriekmatig gepro- duceert: messen, spijkers, allerlei klein gereedschap voor de landbouw, eveneens veel smids. en koperslagerswerk. Doch in de tijd, toen dit alles nog handwerk Was, kon de differentiatie der onder scheiden gildetakken zich steeds ver der uitbreiden. En dat was weer in het belang van de gilden in de kleine steden en sommige dorpen, omdat die ouderwetse vakorga nisaties zich door samenbundeling van verwante afdelingen toch tot enkele vrij talrijke en dus invloedrijke gilden kon den ontwikkelen. Ik heb dit historisch-economisch proces voor enkele gilden in nog slechts wei nige kleine steden trachten na te gaan en koos voor een korte beschouwing daarover in dit streekblad als voorbeeld Bolsward, dat er zich eens op beroemen kon een der weinige Friese Hanzeste den te zijn geweest. Dat was namelijk in de tijd (14e-15e eeuw) toen de stad nog aan het grote scheepsverkeer kon deelnemen via de sinds lang droogge maakte Middelzee, die op haar beurt door een nauwe mond bij Makkum was verbonden met de voormalige Zuiderzee Een vrij willekeurige greep overigens, ling. Sünt de dagen fan 1940 binne de agrariërs jimmer wer twongen om har produkten en tsjinsten to leverjen foar in priis, dy’t yn it bilang wie fan it hiele folk. Yn de oarloch wie dit skoan to bigripen en bütendat wie dit op Dütsk bifel. Mar ek nei de oarloch hat it Regear miend, dat it lansbilang foar gean moast. Wy hiene neat mear en al les moast fannijs wer opboud wurde. De iennichste, dy’t dêr in bigjin mei meit- sje koe, wie de lanbou. Soe it herstel sa hurd mooglik gean, dan moast de lanbou soargje foar genöch iten en grounstoffen tsjin sa leech mooglike priis Dan koe de yndustry de béste kan sen krije om him wer omheech to wurk- jen. Dat swiere motyf wie de rjucht- feardiging foar it hiele priisbeleid hwer- troch de lanbou mei de saneamde kost prijs tofré wêze moast. Dat de yndustry troch dit systeem op in fantastyske wize op ’e kluten komd is, mei bikend stean. Mei de leanen, dy’t troch dit systeem leger wiene as roun- om yn West-Jerope, sieten hja yn in sterke konkurrinsje-posysje. Dy hat se forgoed brükt en it hiele lün hat dêr- fan profiteard. As Nederlan in foarbyld wurden is fan oplibbing, herbou en üt- bou, dan kin eltse Nederlanner der bliid om wêze. Dan hawwe de opleine offers foar de lanbou net om ’e nocht west. Hwant üt har sober priispeil is dit al les üntstien en mooglik makke. Mear as ienkear hat it Regear sein, dat hja dizze hêlding fan de agrariërs heech wear- dearre. Mear as ien kear hat hja tasein, dat hja dêrom der ek noed foar stean soe, dat as der is oare tiden komme soene, de Lanbou op har rekkenje koe, hwant in goede, soene Lanbou hie syn ünmisbere funksje al to düdlik biwiisd. Nou koe it regear it yn de ófroune tsjien jier by wurden litten. De ynter- nationale merk lei hoppe de Nederlan ske en dus wiene de foardielen fan it kostpriis-systeem foar de net-agrariers. Ek de foardielen fan de fierst to lege was onderschreven ende bevesticht Lyeuwe Willems, Andries Peters ende Egbert Gertsoon. Ende vorcondicht (pubiekelijk bekend gemaakt, bijv, door voorlezing ter pleine van het stadhuis) bij mij T. Siccama (secretaris der stad). (Gemeente-archief Bolsward, nr. 840). Daarmee kreeg deze overeenkomst tus sen de Bolswarder smeden en de Win kelier in ijzerwaren dus tevens een of ficieel cachet. Je bent klein voor je leeftijd. Daarvoor heb jij geen aanleg. Kinderen begrijpen dat nog niet. Een kind moet altijd vrolijk zijn. Je had een meisje (jongen) moeten zijn. Neem een voorbeeld aan je zusje (broer tje). Niemand heeft zoveel voor e over als ik. Wacht maar, als Vader thuiskomt! Van jou zal nooit iets terecht komen. Je moet alleen je ouders geloven. Je moet mij beloven dat je dit nooit meer doen zult. Wie eenmaal steelt is altijd een dief. „gjin hoeder fan syn bern” is, dan kunnen wij in de persoon van Lieu- we de organisatie der IJ.W.C. ont dekken die beiden tegen ongelukken op het ijs behoeden willen. Lieuwe zjjn Hyke, die hij lief heeft; de Ijs wegen Centralen elke rijder die ge bruik maakt van haar jjswegen. Het stuk bestaat uit 4 bedrijven. 1ste bedrijf speelt zich af in de timmer- winkel van Wopke-baes waar Uilke- boer door Gryt er lelijk tussen genomen wordt en wel kans ziet het briefje van f 25 te wisselen. Fetse slagter heeft in dit stuk een dankbare rol, door te pro beren de hooghartige Uilke te overtroe ven. Het 2de bedrijf vindt plaats in het mil- hüs van Uilke Bouma. Daar komt het ijsclub bestuur bijeen en neemt beslui ten voor de komende dagen: er zal gereden worden. De dorpsomroeper krijgt zijn verhoging niet maar Fetse doet er een „heale bargekop by”. Als de mannen weg zijn en het steeds donkerder wordt, komt de grote strijd van Lys en tenslotte ook voor .Uilke. Het 3de bedrijf speelt 5 dagen later in de huiskamer van Wopke en Gryt, alles is voorbij, maar dit zullen ze nooit ver geten, Lieuwe vooral niet en komt er een uitbarsting van zijn ge moed tegen Uilke Bouma, de moorde naar van zijn Hyke. In het 4de bedrijf komt Janke bij Bou ma op de boerderij. Zowel Uilke als Wopke hebben plannen en hebben Lieu we en Janke daarvoor nodig. De regisseur, de heer Cats van Leeu warden heeft alle eer van zijn werk ge had, door de spelers op een dergelijke manier, waarop ze allemaal gespeeld hebben, te trainen. De decors zijn keu rig verzorgd en geven een goede indruk van een 19de eeuws boeren- en burger lijk interieur; ook de kleding der spe lers sluit hierbij geheel aan, zodat een voor het oog zeer aangenaam beeld wordt verkregen. De 1ste uitvoering vond plaats te Wom- mels voor genodigden o.a. de rayonbe- sturen, ’t bestuur van de Friese Ijsbond te Leeuwarden. De leiding van die avond berustte bij het Centraal Bestuur. De voorzitter der IJ.W.C. Hennaarderadeel, burgemees ter J. v. Hout, gaf bij de opening een duidelijke uiteenzetting over het doel der uitvoering, terwijl notaris B. Tuin- stra na afloop de spelers bedankte en die verraste met een grote taart. Deze 2de uitvoering vond zaterdag 26 jan. plaats bij Gerbens te Wommels en was in handen van de rayonbesturen Waaxens, Kubaard en Wommels. De heer P. Kooistra van Kubaard sprak in zijn openingswoord zijn voldoening er over uit, dat zo velen uit de 3 rayons waren gekomen om „Bin ik in hoeder” te gaan zien. De zaal van Gerbens was tot in alle hoeken bezet. Het spel werd afgewisseld door muziek van IJ. Hoek stra, Rien en vrouw de Boer-Kingma, Oosterend. Aan het eind van de uitvoering werd het woord nog gevoerd door de E. J. Bootsma, rayonbestuurder te Wommels die de spelers bedankte voor hun mooi spelen en voor de eminente wijze waar op zij de vaak zeer moeilijke rollen heb ben weergegeven. De spelers durfden zich nog beter dan de 1ste avond te geven, wat het spel ten goede kwam. En hoewel er zeer vele jonge mensen in de zaal waren, werd het stuk met stijgende spanning en on der grote stilte gevolgd, wel een bewijs dat het er bij het publiek in ging. Het ligt in de bedoeling van het C.B. dit stuk nog meerdere malen op te voeren: a.s. dinsdag 29 januari in Ytens en don derdag 31 januari in Rien. Verder ko men ook de rayons Oosterend, Span num, Roodhuis en Welsrijp aan de beurt. Ook zijn er onderhandelingen gaande voor uitvoeringen in Franeker en Ak- krum. Over het spel tenslotte nog de volgende opmerking. De climax van dit stuk ligt aan het eind van het 2de bedrijf, als Wopke-baes en Uilke-boer tegenover el kaar staan in het milhüs van de Bou- ma’s. Dit kan nog beter uitkomen bij Wopke aan de woorden die hij tot Uilke Bouma richt over zijn schuld aan dit on geval, bij Uilke-boer aan de mimiek waarbij telkens de door tussenpauze uitgesproken woorden van Wopke als zware mokerslagen in de ziel van Uilke- boer moeten neerdreunen, totdat hij eindelijk bezwijkt en als een geslagen man neerzinkt. Deze scène vooral kan langzamer dan tot nu toe gebeurde, ge speeld worden. De hooghartige Uilke moet in etappes klein worden gemaakt, door de woorden van Wopke. Gebeurt dit niet, dan be grijpt men niet in de zaal dat hier het dieptepunt ligt en verwacht dit nog in het 3 de bedrijf. Overigens werden de taferelen uitste kend vertolkt en gaven de spelers zich volkomen, wat bij een dramatisch stuk als dit veel van de spelers vraagt. De belichting was bij J. Hobma in goede handen, terwijl achter de schermen de heer D. de Jong voor een vlugge toneel- verandering zorg droeg. Een met al een geslaagde uitvoering, die zeer ze ker waard is door velen gezien te wor den uit onze gemeente en mogelijk daar buiten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1