rfl roar NIEUWE SLAG VOOR GEHAVENDE PRESTIGE VAN VER. NATIES PRINCIPIEEL VERZET TEGEN VOETBALPOOL KRIS-KRAS door Nederland e RB - a rll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht De moeilijke positie van liet jonge Israël FEBRUARI Er vallen nog harde (europese) noten te kraken Minister Mansholt Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen in Friesland F ""l VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 53e JAARGANG Bolswards Nieuwsblad No. 9 >1 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad de Hwat hat Dy’t net hat, kin net jaen. PIET. le week februari 1907 KAMEROVERZICHT Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 5rn :de jo r srd het 'en tin est ren ing het De restauratie van de Broerekerk te Bolsward vordert. Nog enige pilaren moeten worden bewerkt dan zijn de stucadoors klaar. De windkorenmolen Eriso te Harlingen tot de grond toe afgebrand. De winter is zo streng, dat de pompen in de veestallen bevriezen. De veehou ders leggen de koeien dekken op. Voor de stichting van een R.K. school te Workum zijn thans voldoende fond sen gekregen. Wellicht kan nog dit jaar tot stichting worden overgegaan. Inbraak bij logementhouder A. Quarrë te Koudum. Otterjager S. de Boer te Langweer ving 2 visotters. Hij verkocht ze voor f 32. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) wijl met Meisjes-drieling. In het gezin van Pieter Roelf Breedland en Janna van Dijk, wo nende aan de Meerstraat te Emmen, is zondag een drieling geboren, allen meis- Geen 2 cent? Het voorstel van de PTT voor een giro-overschrijving 2 cent te heffen, heeft nog geen genade kunnen vinden in de ogen van de ministers van Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken. Bij de reeds aangekondigde ver hoging der PTT tarieven die naar thans kan worden aangenomen uiterlijk 1 april zal ingaan zal dit voorstel voorshands niet worden gerealiseerd. jes. De vader, die tweede stuurman op de grote vaart is, is 30 jaar oud en de moeder 31. Het zijn de eerste kinderen in dit gezin. Margarine 3 cent duurder? De Neder landse margarinefabrikantenhebben de minister van Economische Zaken, prof, dr. J. Zijlstra, toestemming gevraagd op korte termijn de prijs van de mar garine met 3 ct. per pakje te mogen verhogen. De minister heeft het verzoek in overweging genomen. Een flinke sprong. Het ziet er naar uit dat de melkprijs tegelijk met de huren een fikse sprong omhoog zullen maken. Gezaghebbende adviezen uit zuivelkrin- gen aan minister dr. S. L. Mansholt to nen dit aan. Waarschijnlijk zal men in de grote steden voor losse melk 41 ct en voor flessenmelk 45 ct per liter moe ten gaan betalen nog voordat de va kanties beginnen. Je maakte vorig jaar Een akelig kil gebaar ’t Vroor zeven en twintig dagen De wegen spiegelglad Met voertuigen op pad ’t Was bijna niet te wagen. Hoe maak je het dit jaar? De weerprofeet verklaart Niemand hoeft kou te duchten We geven „Rüchburd” thans Maar een heel kleine kans Hij zal verslagen vluchten. Wat zijn we nu verheugd (Uitgezonderd de jeugd) Eén troost nog, bij ons weten Klaag niet, zing ook nog niet De man der profetie Heeft vandaag brood gegeten. een de het len. jro- an- en- :ru- •oe- Geveild de sathe en landen „Kromdyk” te Wons. Geboden f 50.810,05. Idem 2 zitplaatsen in de kerk der Nederlandsch Herv. Gemeente aldaar. Geboden resp. f 132 en f 70. Wat hebben we geklaagd En meer dan eens gevraagd Dit weer kan niemand tegen Depressies kies je baan Over de oceaan Breng westenwind met regen eke ne- 'or- de is, zijn in het tas- en 'or- het ten las- der id es :n ie n s it ies rns im er- of )it se en :n- en ior :u- vij or :er :ie ■re en en kt ;e- n- ij- if- er ;e- et er t- b- t- Is Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Publieke verkoping van de bovengrond (terpaarde) van het huisstee der afge- Weeren onder Nadat de Sovjetunie en Hongarije besluiten van de V.N. inzake de situatie in laatstgenoemd land aan hun laars hadden gelapt, doet India het nu en men vraagt zich af waar om Israël als de groten zich van V.N.-beslissingen niets aantrekken, het wel zou doen. Zoals bekend heeft ’t geweigerd zijn laatste troepen uit Egyptisch gebied te rug te trekken zolang ’t geen behoorlij ke garanties heeft voor de vrije vaart in de Golf van Akaba en dat vanuit Egyp tisch gebied geen overvallen meer op Is raëlisch territoir zullen worden gepleegd Israël had daarom niet voldaan aan de eis van de Vér. Naties om het bedoelde Egyptisch gebied de streek van Gaza is trouwens geen eigenlijk Egyptisch territoir doch in 1948 door Egyptische troepen bezet te ontruimen. Secreta- ris-generaal Hammerskjoeld constateer de dit dan ook in zijn rapport over de uitvoering van de V.N.-resolutie en meende dat de Israëliërs toch het laat ste Egyptische gebied zullen moeten prijs geven en dat de V.N.-vergadering zou moeten besluiten een nieuwe opdracht aan de V.N.-politiemacht te verstrekken nl. om zich te legeren langs de hele be- standlijn in 1949 tussen Israël en Egyp te vastgesteld, en zowel aan Israëlische als Egyptische zijde! Daarna zouden de bepalingen van de wapenstilstand van 1949 weer moeten gelden. Maar, zo heeft de secretaris-generaal in zijn rap port laten doorschemeren, dan zouden deze bepalingen ook werkelijk moeten worden toegepast. Zoals bekend is dat nimmer het geval geweest, de Arabische staten hebben altijd overvallen op Isra ëlisch gebied kunnen plegen, zonder dat de V.N. of de grote Westelijke mogend heden tussenbeide kwamen en dit leidde tot tegenactie van Israël en tenslotte tot de klap welke de Joodse staat Nas ser toebracht toen deze, na in overvloed Russische wapens te hebben ontvangen, zich gereed maakte Israël de nek af te snijden. Nu verwijt Hammerskjoeld Is raël weer naar dezelfde bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst, maar welke zekerheid heeft het dat die bepa lingen nu wel toegepast en Israëls gren zen nu gerespecteerd zullen worden. Ook al beweert Egypte nu dat het mis schien wel bereid zou zijn over een con solidatie der verhouding met Israël te spreken als laatstgenoemd land al zijn troepen heeft teruggetrokken. Het ver wondert niet dat de Israëlische regering nu dergelijke garanties verlangtte meer nu, zoals uit de praktijk blijkt, Postverkeer met Hongarije hervat. Met ingang van 1 februari wordt het postverkeer met Hongarije volledig her. vat. Aangetekenden stukken, waarde- zendingen en postpakketten met aange geven waarde kunnen dus weer ter ver zending worden aangeboden. Zo zeide de heer Meulink (a.r.) dat zijn fractie bezwaar heeft tegen elke uit breiding van het loterijwezen. Hij be treurde het dan ook dat de laatste maanden de voetbalpools oogluikend zijn toegelaten. Eind 1956 zouden er vervolgingen tegen deze pools worden ingesteld, maar daar is niets van geko men. In plaats daarvan heeft men ge wacht op het K.N.V.B-overleg. De heer Meulink vond de pool met 250.000 leden strijdig met de wet. Men kan nl. moei- ting voor de beslissing van de Ver. Naties toont, welke opnieuw een harde klap voor het gezag van dat lichaam is, te meer daar het besluit van de Veilig heidsraad bijna éénstemmig, alleen de Sovjetunie onthield zich, dus stemde ook niet tegen werd genomen. De enige werkelijke garanties zou Israël kunnen krijgen als de al ja- ren bestaande overeenkomst tussen de Ver. Staten, Frankrijk en Enge land dat ze Israël zullen bescher men tegen agressie effectieve bete kenis wordt gegeven. Maar sedert de Engels—Franse expedi- die tegen Egypte meent men te Wash ington dat die overeenkomst niet meer bestaat; de Amerikanen, tenminste de huidige Amerikaanse regering, is doods bang, terwille van de Arabische sympa thieën; neg in ’t gezelschap van Frank rijk en Engeland te worden gezien. Dul les heeft dat dezer dagen kras gezegd toen hij in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken verklaarde dat naar zijn mening een Amerikaanse soldaat, die geroepen zou zijn in het Midden oosten te vechten, zich heel wat veiliger zou voelen in dien hij geen Britse of Franse troepen naast zich zou hebben. Die uitdrukking heeft natuurlijk kwaad bloed in Engeland en Frankrijk gezet en het Amerikaanse ministerie van buiten- Een apart hoofdstuk in de interna tionale politiek is de Europese in tegratie. De ministers van buiten landse zaken van de landen van de Kolen- en Staalgemeenschap zijn te Brussel bjjeen geweest om te spre ken over de gemeenschappelijke Markt en de Euratom. Wat dit laatste betreft zijn er bij dit overleg aanzienlijker vorderingen ge maakt dan wat de markt” aangaat. Vooral de Nederlanders heben hier de puntjes op de i willen zetten om der wille van de politieke gewenstheid van de integratie, de economische schaduw zijden niet uit het oog verloren. Wel dui delijk kwam aan het licht dat de grote broers in de gemeenschap er sterk op uit waren hun eigen belangen te dienen en die van de kleineren daarbij uit het oog verloren. Zo eisten de Fransen grote investerin gen van hun deelgenoten in hun Afri kaanse gebieden, zonder daartegenover concesies van betekenis te stellen. Ook bij de bescherming van hun landbouw bleken de Fransen weinig oog voor de Nederlandse belangen te hebben en van Nederlandse kant was er ook bezwaar tegen de tarievenschaal welke de ge meenschap zou toepassen jegens de bui tenwereld. Dat er besloten is een ge meenschappelijk parlement van de zes landen in te stellen klinkt aardig, maar mag ons niet verblinden voor de wer kelijkheid, dat er op economisch gebied nog harde noten te kraken blijven. 4 februari gaan de ministers dat weer proberen. Hij verbond daaraan de wens om al thans in Gelderland weer een c.h. Com- misssaris der Koningin te krijgen. Deze provincie mag niet aan een a.r. toevallen, omdat deze reeds een Com missaris in Utrecht heeft. Dit werd door de a.r. bij interruptie bestreden. In ieder geval hoopte de heer Beernink dat met deze wens nu eens terdege re kening zal worden gehouden. Er is geen denken aan dat Pakistan zijn troepen uit dat gebied zal terugtrek ken, noch dat het zijn eis dat in geheel Kasjmir een volksstemming zal worden gehouden zal laten vallen. Het vindt im mers voor zijn houding steun in het feit dat de Ver. Naties al jaren geleden deze Volksstemming hebben voorgeschreven, welk besluit echter steeds door India is gesaboteerd. De oorsprong van de kwestie zit in het feit dat Kasjmir een Mohammedaanse bevolking heeft, welke de voorkeur geeft aan aansluiting bij Pakistan, maar dat het land een vorst heeft, die als Hindoe aansluiting bij het Hindoe-rijk India prefereerde. India heef|t van deze situatie gebruik ge maakt het land practisch te annexeren, een vleugje imperialisme of kolonialis me dat ook het gezag van India dat zo graag als arbiter in de internationale politiek optreedt, geen goed zal doen en de verhouding tussen Pakistan en India zal blijven verstoren. Misschien nog er ger is dat India’s houding een minach- De trek van Friese arbeiders naar Duitsland is de laatst© dagen enorm groot. Alleen in Drachten vertrokken er in 2 dagen minstens 100. enkele grote mogendheden V.N.-beslui- ten ook eenvoudig maar naast zich neerleggen. Terecht heeft Israël dan ook de Ver. Staten gevraagd steun te verlenen aan zijn eis dat het werkelijk waterdicht© garanties worden verleend. Daar is overigens weinig kans op. Terwijl wij dit schrijven is de V.N-assemblee bij een om over dez© kwestie een beslissing te nemen. De AfrikaansAziatische groep en de communistische landen wil len Israël veroordelen omdat het niet alle Egyptisch gebied heeft ontruimd en de V.N.-vergadering doen besluiten eco nomische en misschien zelfs militaire maatregelen tegen de Joodse staat te nemen. Een dergelijke beslissing heeft echter een twee-derde meerderheid no dig. En deze kan niet verkregen worden zon der medewerking van een aantal Wes telijke staten. Het is bekend dat tal van deze staten die medewerking niet zul len verlenen. Omtrent de houding van de Ver. Staten bestaat terwijl wij dit schrijven enige twijfel. Washington staat er wel op dat de Israëliërs het Egyptisch gebied geheel zullen ontrui men en dat, overeenkomstig het rap- port-Hammerskjoeld dan de V.N.politie- troepen in dat gebied zullen worden ge legerd, maar of het aan sancties zou willen meedoen is nog de vraag. Waar schijnlijk zal het Amerikaanse stand punt ook wel in een resolutie worden belichaamd, maar ook deze zal dan we! geen voldoend aantal stemmen in de V.N.-vergadering verwerven. En dat zou betekenen dat de toestand aan de Israëlische—Egyptische grens even ex plosief blijft als hij was. En ook een nieuw bewijs zijn voor de machteloos heid der Ver. Naties. Dinsdag j.l.bracht Z. E. Minister S. L. Mansholt een bezoek aan Friesland. De bewindsman was hierbij vergezeld van ir. S. Herweijer, directeur van de cul tuur technische dienst. Tijdens een langdurig onderhoud met het provinciaal bestuur kwamen, aldus de waarnemend kommissaris der Ko ningin in Friesland, ged. Hoogland, vooral de problemen aan de orde die verband hielden met de ruilverkaveling, de elektriciteisvoorziening, de aanleg van waterleiding, onrendabele gebieden en in zijn algemeenheid ook het ontvol- kingsprobleem ten plattelande. Na dit onderhoud werd de pers toege staan verschillende vragen aan de mi nister te richten. Hierbij kwam de remmende werking van de bestedingsbeperking ter sprake. In verband hiermede sprak de bewinds man echter de verwachting uit, dat de activiteiten op ruilverkavelingsgebied, enz. spoedig weer zullen toenemen, zo dra de financiële positie weer iets gun stiger wordt. De urgentie wenste de minister niet te laten afhangen van de rentabiliteit van het object, maar van de nood die er in verschillende sectoren heerst. Daar waar met name de sociale nood het hoogst is dient men het eerst te be ginnen. Ook kwam de concentratie van water schappen in onze provincie aan de orde Met belangstelling had minister Mans holt verder kennis genomen van de stichting van het ontwikkellingsschap De Kleibouwstreek. Zo is er dan een einde gekomen aan het Kerstreces van de Tweede Kamer. Nauwelijks had voorzitter Kortenhorst de vergadering ge opend of men zat midden in de problematiek van de ambtenaren salarissen en de voetbaltoto. Vooral dit laatste onderwerp heeft in het middelpunt der belangstelling gestaan. De vertegenwoordigers van de prot. christelijke partijen hebben er geen twijfel over laten bestaan dat zij tegen K.N.V.B. pool principiële bezwaren hebben. Ujk meer volhouden dat deze een be sloten karakter draagt. Hij drong er bij minister Samkalden op aan om 'n proef proces aanhangig te maken, zodat ten slotte de Hoge Raad moet beslissen of er inderdaad strijd met de bestaande loterijwet is. Als dat niet het geval is, dient d© wet veranderd te worden, zo zeide de a.r.-afgevaardigde, die het be treurde dat de K.N.V.B. zich gaat com- promiteren met onzedelijke geldzucht. Deze bond moet de sport sport laten. De ene grote K.N.V.B.-pool vond de heer Meulink een regelementering en kana lisering van het kwaad. Het mag niet de taak van de overheid zijn om op de hebzucht van ons volk te speculeren. Een andere afgevaardigde van de prot- chr. partijen, Jkvr. Wittewaall van Stoetwegen (c.h.) had geen enkele be hoefte om diep op de kwestie in t© gaan. In de vergadering van de K.N.V.B. is van prot. christelijke zijde wel duidelijk gebleken dat deze pool met beslistheid moet worden afgewezen zo zeide zij. Van de zijde der liberalen hoorde men uiteraard een heel ander geluid. De heer Berkhouwer was het eens met de a.r. en c.h. dat er in het toto-beleid geen lijn valt te ontdekken. Inplaats van vervolgingen in te stellen is er een pool voor de dag gekomen waarvan men hoopt dat zij ni©t zal worden verboden. Men kan de heer Berkhouwer niet wijs maken dat deze pool niet strijdig met de wet zal zijn. Want een pool met 250.000 leden kan men niet meer besloten noemen. Hij be treurde het echter dat anderhalf mil- Premier Nehroe van India heeft het reeds zwaar gehavende prestige van de Ver. Naties een nieuwe slag toegebracht. Ondanks het feit dat de Veiligheidsraad nog 48 uur te voren had verklaard dat de status van Kasjmir ongewijzigd diend© te blijven zolang deze kwes tie nog bij de V.N. in behandeling was, heeft Nehroe de nieuwe grondwet van Kasjmir doen doorvoeren, zodat de inlijving van Kasjmir bij India op papier een feit is. Op papier, want in werke lijkheid is de zaak nog niet uit, een kwart van Kasjmir is nog bezet door Pakistaanse troepen, waarom in het nieuwe parlement van Kasjmir dan ook 25 zetels voor dit deel van het land open blijven. landse zaken heeft later min of meer bakzeil moeten halen en Dulles heeft daartoe het zijne bijgedragen door de Engelse minister van defensie Duncan Sandys heel vriendelijk te zijnen huize te Washington te ontvangen .Maar het blijft toch maar een feit dat de Ver. Staten de samenwerking met Londen en Parijs in het Midden Oosten schuwen. Terwijl zij zelf eigenlijk thans slechts een min of meer negatieve politiek ten opzichte van dat Midden Oosten hebben. Zij willen zich wel inspannen om er de Russische invloed te keren maar hebben geen positieve politiek om de verhou ding tussen de Arabische staten onder ling en die van hen jegens Israël te re gelen. Of het bezoek van de koning van Saoedi Arabië in wiens land nog de slavenhandel heerst maar die toch de V.N.assemblee mocht toespreken,aan Washington hierin verandering zal brengen is een vraag. Een lichtpuntje is dat thans schijnt afgesproken te zijn dat president Eisenhower en de Engelse en Franse premiers elkaar dit voorjaar zul len ontmoeten op de Bermuda-eilanden; dan, zo heet het, zal bijzondere aan dacht worden geschonken aan de nieu we Amerikaanse politiek in het Midden Oosten. joen mensen, die geen lid zijn van K.N.V.B. geen gokje mogen wagen. Uitgaande van de stelling dat K.N.V.B.-pool strijdig met de wet kwam de heer Berkhouwer dan ook tot de stelling, dat deze pool de rechtson gelijkheid in de hand werkt. De v.v.d.-fractie heeft niets tegen een voetbalpool, maar d© K.N.V.B.-pool wordt toegestaan moet worden deze worden uitgebreid tot niet-leden. Bo vendien vond de liberale afgevaardigde het onjuist dat de paardentotalisator w©l wordt geaccepteerd maar de voet balpool niet. Ook dat is een rechtsonge lijkheid. Van de zijde der k.v.p. is mi nister Samkalden gevraagd naar het officiële regeringsstandpunt dat niet be kend is. Dit alles kwam aan de orde bij de be handeling van de begroting van justi tie, een begrotingsbehandeling, die wei nig spectaculair was. Op het antwoord van de nieuwe bewindsman komen we volgende week nog nader op terug. Enkele uren tevoren in de middag vergadering moest minister Struy- cken de begroting van binnenlandse za ken verdedigen. De overgrote meerder heid der c.h. heeft zich verzet tegen het voorstel van de regering om de salaris sen van de hoger© ambtenaren te ver beteren. Deze meerderheid vindt dat voornemen in deze tijd van bestedings beperking bijna niet te verkopen. De heer Beernink (c.h.), die over dit onderwerp het woord voerde, verklaar de echter zelf voor dit voorstel te zul len stemmen, omdat de lagere ambte naren niet gediend zijn bij lage salaris sen van hoge ambtenaren. Het wordt dan nl. moeilijker om de salarissen van lagere en middelbare rijkspersoneel op t© trekken .Hetzelfde standpunt nam de heer Van Dijk (lib) in. Deze kon ove rigens geen enkele lijn in de salarispoli- tiek ontdekken. De heer Blom (soc.) deelde mede dat heel zijn fracti© tegen deze begrotings post zal stemmen. De regering heeft nl. bij nota van wijziging f 10 miljoen voor de hogere ambtenaren uitgetrok ken. Hij wilde daarvoor in de plaats een P.M.-post stellen. Een commissie van drie deskundigen zou dan moeten uitmaken welke groepen van ambtena ren salarisverhoging dienen te ontvan gen. Dat moeten dan niet alleen de hogere ambtenaren zijn. Het is juist het be zwaar van de p.v.d.a.-fractie dat auto matisch alle salarissen van het hogere rijkspersoneel worden verhoogd. Dat zou in strijd zijn met de mededelingen die prof. Beel vorig jaar in het Parle ment heeft gedana. Toen werd verklaard dat er een einde was gemaakt aan de denivellering. Al leen bepaalde groepen van ambtenaren, bv. het technisch personeel, zouden nog moeten worden opgetrokken. Het feit dat vele hogere ambtenaren overgaan naar het bedrijfsleven maakte vrijwel geen indruk op de Kamerleden. Men vond dat precies hetzelfde gezegd kan worden van het lagere en middelbaar rijkspersoneel. Dit houdt nu eenmaal verband met de krappe arbeidsmarkt. De k.v.p.-fractie hield aanvankelijk nog een slag om de arm. Zij was van menig te weinig ge documenteerd te zijn om een oordeel te vellen. Het bleek dat ook in deze frac tie nogal verdeeld was. De beslissing was voor de a.r. al niet veel makkelij ker. De heer Smallenbroek heeft ern stige bedenkingen tegen het voorstel ge- uit, maar hij begreep ook wel dat het moeilijk zou zijn tegen te stemmen. Het langverbeide debat over de Haagse burgemeestersbenoeming verliep uiter mate traag. Op het moment dat dit overzicht geschrven moest worden heeft alleen de heer Beernink (c.h.) er over geklaagd dat ©r in de residentie een k.v.p.-er is benoemd, terwijl er een c.h. vacature was .In c.h.-kring is men over deze gang van zaken gegriefd, aldus de heer Beernink, die niet de indruk had dat de ministerraad ernstig naar een kandidaat uit zijn kring had gezocht. De tramboycot m Barcelona duurt nog steeds voort. De trams en bus. sen rijden leeg door de stad, ter- de politie karabijnen en stenguns ge wapend door de gehele stad pa trouilleren. Op de trams wordt meegere den door een po- litie-agent ter voorkoming van onregelmatighe den met deze trams. D© politie rijdt ook in jeeps door de stad om de orde te bewaren. 1 e n i t i i»; brande plaats in de Wons. n i. f T Q

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1