SCHOOLTANDVERZORGING KOMT SLECHTS LANGZAAM OP GANG HET BOLSWARDER SMIDSGILDE IN DE ZESTIENDE EEUW QabeSk üs hjoed p p to sizzen roar Gebrek aan tandartsen een groot probleem Fan de Martinytoer Tj. de J. Zilveren filmpjes le week febr. 1932. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Voetbalpool >g' 53e JAARGANG DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 No. 10 Hwat hat PIET ENIGE AUTHENTIEKE GEGEVENS UIT HET GEMEENTE ARCHIEF ALDAAR dat it jowt (Slot volgt). Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii.gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Wibren de Jong te Witmarsum is 40 jaar beurtschipper geweest op Sneek en Leeu warden. Froulju’s sin of waer en wyn Hwer sit meast bistindichs yn? Kijkje in een dentel-car”een het niet al te lang eer deze rijdende behandelkamer hij alle scholen in contróle-bezoek afsteken. nantie, goede seden ende manieren, on der burgeren, ende Luyden van eender handwercke, hanteringe ende neringe met gelicheijt (van dezelfde nering en ambacht) soe voele mogelicken is, te maintineeren (handhaven), handhaven ende onderhouden, aan ons versochten ende begeerden, hun gegunt ende oc- troieert te worden een Collegium, Gilde ofte Broederschap van haeren handwer- cken, streckende 't zelve tot welvaren, profite, soe wel vande gemeente Burge, rije, als onderholdinge vande geenen, die van pover conditiën bevonden zullen worden onder denselven Broederschap. Ende aengesien wij aller tijdt geneegen behoren te zijn om ’t profijt van onsen onderdaanen te suecken ende henluijden daerinne te gefuegen (gerieven, van dienst zijn), ingevalle wij ’t zelve soli der quetsinge van ’e gemeene-besten onzer Stede ende Ingezetenen van dien connen doen, hebben wij daarom henluy- den deezen haeren billicken versuecke (verzoek) nijet willen weigeren, blon dere mede, soe wij tzelve oick voer on ze gemeene Burgeren en ’t gerief van dien bevijnden goet, oirbaer (nuttig) en profitelicken te zijn. Hier bij geaddeert (toegevoegd), dat al le gemeenten en sociëteiten sönder regel eA ordre lichtelyck corrueeren (corrode, ren, verteren) ende vervallen: Soe ist, dat Wij henluyden deezen gil- debrief octroieert, consenteert ende ge geven hebben octrooieeren, consentee- ren ende geven henluyden al nog bij deezen in forma en manieren als hier na volget: (en nu volgt verder de samenvatting van het nog al omvangrijke origineel). Inden eersten: tot olderman van het gilde zou worden gekozen iemand uit de Raad, zo lang hij in dit college zit ting had, met vier gildemeesters uit de leden van het gilde, daartoe bekwaam en geschikt. 2e. Niemand mocht die verkiezing wei geren op verbeurte van 20 st. ten be hoeve van de arme gildebroeders, we duwen en wezen. 3e. Op 1 december van elk jaar werd een gezamelijke gildemaaltijd gehouden, „in alle (e)erbarheijt ende vrindschap ende dien dach Christelick overbrengen (doorbrengen), elx betalende voer sich selfs ende na dien doch niet langer te teeren (verteren) sonder enige moeite aan te rechten ofte elx ander in 't water te setten, ofte met krijt te bemalen be schilderen) sonder oick in ’t gildt te gebruiken snarenspel, piepen, (fluiten), trommen, danzen.Item beyen in boei- jen noch dronken langs de Straa- ten te loopen, bij poene (op straffe) van 30 st., den 20 st. totten armen en den 10 st. totten Olderman. Wie niet aan de maaltijd deelnam, verbeurde dadelijk 8 st. ten behoeve van het gild. De volgende dag werd de gemene reken dag van het gild gehouden ter presentie van olderman en de nieuwe gildemees- teps. De gildekas werd met vier sleutels voorzien en bewaard ten huize van de olderman; voor elke gildemeester was één sleutel gereserveerd. Uit de gilde kas werden uitdelingen gedaan aan de schooltandverzorging. In enkele gemeen ten hebben de tandartsen een regeling ge troffen, warbij zij beurtelings deze dienst waarnemen, doch dat gaat alleen in plaat sen, waar de arbeid niet al te omvangrijk en.de af te leggen afstanden niet al te groot zijn. Er zal nog heel wat moeten gebeuren voor de schooltandverzorging in Friesland het nagestreefde peil heeft be reikt. Misschien, dat er al verbetering komt, wanneer het rijk ertoe overgaat de ge meenten en schoolbesturen en ook de zie kenfondsen extra-bij dragen voor deze nut- ficeerende mits deezen voor den gezegte waerheyt. Alsoe ons, mit oetmoedicheit remon- strerende, te kennen gegeven hebben die Gildebroeders ende Luijden van het Smidts, Slotmaeckers, whrwerckmae- ckers (klokkemakers), Ror (geweer) - makers, mesmaeckers ende sweerdtvee- gers (zwaardvegers) ambachten, Bur gers van onzen Stede, hoe dat sij in con. formiteit (overeenstemming met) van andere nabuijrse (nabijgelegen) Steden, en oick om een behoirlicke regel, ordon- Bolswards Nieuwsblad Het aardse slijk wordt zeer begeerd, De winst kan elk behagen, Menigeen vindt het niet verkeerd, Zijn kansje eens te wagen. Nu ziet men weer een lokkend doel, Het spel gaat echt beginnen, Op jongens voor de voetbalpool, De wagers zullen winnen. KOERS HALDE Op dit stuit sjoch ik ünderskate boeren klear stean om nei Utert ta, nei it Kon- gres fan de beide stansorganisaesjes, it K.N.L.C, en de C.B.T.B. De lêzer ha* yn de tiid tusken hjoed en it forskinen fan de krante al hearre en léze kinnen, hoe’t it yn Utert gien is. Ik moat der op dit stuit nei riede, mar it mist net, dat op ünderskate wize ek dér ta utering komd is, dat de agrariër nou perfoarst witte wol, hwer’t hy stean sil. It wurdt hege tiid, dat de oerheit ynsjocht, dat har wurd it iennichste is, hwat by steat wêze sil om de maetskip- like stoarm to kearen. Dat de stoarm op it punt stiet los to brekken, dêroer moat men net mear yn it ünsekere wêze. De stêd Utert sil it hjoed sjen litte en oars takomme sneon by it twadde kon- gres safolleste meat. As it boerefolk yn twa dagen 6000 plakken bistelt foar in reis op eigen kosten nei Utert ta, dan wiist de barometer in hiel ein de for- kearde kant üt. Controle noodzakelijk Dat men met deze jeugdbehandeling op de goede weg is, bewijst het afnemen van het aantal gevallen, dat een tandarts zich gedwongen ziet bij jeugdige, soms zelfs zeer jeugdige personen tot het trek ken van een of meer kiezen over te gaan. Hoeweldit aantal nog altijd veel te hoog is. Ons volk staat er voor bekend, dat het over het algemeen sukkelt aan het euvel van een slecht gebit. Tandcarries is ten onzent in de loop der jaren uitge groeid tot een ware volksziekte en hoewel de ziekenfondsen miljoenen guldens be steden aan de tandheelkundige hulp heeft die toch niet het peil bereikt, waarop vele ingewijden haar gaarne zien. Er zou al veel gewonnen zijn, wanneer if in opmakke mouwe, dat is is op in Hoewel steeds meer Friese gemeenten het besluit nemen over te gaan tot subsidiëring van de schooltandverzorging, zijn er toch nog grote gebieden, waar de bevolking nog nooit zo’n keurig ingerichte, grijze „dentel-car” pijnbank op wielen noemt de jeugd die rijdende tand- artsen-behandelkamers wel eens misprijzend bij de dorpsschool heeft gezien. Dat zal die bevolking misschien Siberisch laten, doch men kan ervan verzekerd zijn, dat het betreffende schoolbestuur of de gemeente spijt hebben van het feit, dat hun scholen nog niet kunnen worden opgenomen in het zich steeds uitbreidende net van gecontro leerde onderwijsinrichtingen. Zij kunnen proberen in de schooltand verzorging te worden opgenomen door, desnoods in samenwerking met een buurtgemeente, een tandartsauto aan te schaffen, doch daar mee zijn ze er niet, want het zal in vele gevallen zeer de vraag zijn of een tandarts bereid kan worden gevonden de controle van de leerlingen op zich te nemen. Laat rollen maar de bruine bal, Jongens, de zaak gaat reuze, De toto heeft reeds ’t ledental, Twee honderd vijftig duizend. Gun anderen het strijdgewoel, Wij blijven rustig binnen, Onze „sport” is de voetbalpool, Wie zou vandaag weer winnen? Wat zeg je? Mag ’t niet van de wet? Oogluikend toegelaten? Principes niet op zij gezet! Né, zo moet je nooit praten. Samkalden op zijn hoge stoel, Zal zich wel es bezinnen, Hij is straks vóór die voetbalpool, „Rechts” moet het hier niet winnen! Er heerst immers een nijpend gebrek aan tandartsen, in het bijzonder in onze pro vincie, waar men deze zeer nuttige leden van het gilde, dat zich beijvert de volks gezondheid op een steeds hoger peil te brengen, practisch alleen in de grote cen tra vindt. En zelfs in die centra zijn de tandartsen zo druk bezet met hun eigen practijk, dat zij geen tijd kunnen vinden om zich met de schooltandverzorging be- Roomboter 60 cent per pond. Aanbeve lend F. K. Mobach, Bolsward. Prima uitgewogen roomboter 58 cent per pond. R. S. Oldedorp. 40-jarig ambtsjubileum van ds .Brink te Oosterlittens. Tot tekst van de gedachte nisrede was gekozen: Gen. 20 13a: „Ik ben geringer dan al deze weldadigen Vergadering op de bovenzaal van Timme te Bolsward tot oprichting van een afde ling van de R.K. Volkspartij. Program ma punten: Premievrij staatspensioen, Algemene ontwapening, geen schedings- lijn tussen rechts en links, scheiding tus sen conservatief en democraat. Na dit originele stuk volgt in, in hoofd zaak samenvatting van het na 1580 blijkbaar opnieuw opgerichte smidsgilde met korte inhoud van het daartoe afge- kondigde nieuwe reglement. Reglementen St. Eloy- of Smidsgilde te Bolsward (uit de jaren 1587 en 1749). De aanhef van deze nieuwe gildebrief der smeden volgt hier geheel naar het origineel: den der Vrije Anze (Hanze) stad Bols- „Burgemeesteren, Schepenen ende Rae- ward doen kondt ende bekennen, certi- de litte salang elk mei syn eigen boar- tersguod dwaende is, mar as hja net fan mekoars guod ófbliuwe kinne, dan moat hy lyk en rjocht dwaen, by need mei in terwinkel om de earen. Hy is net op syn plak as hy it gewurde lit as ien fan harren troch de oaren knoeid wurdt. De agrariër wol ien fan de keppel wêze en net buten keard wurde. Sünt 1940 wie hy ien fan harren en it hie mannich jier de skyn, dat elk him graech lije mocht. Dat wie neat gjin wünder, hwant yn en nei de oarloch moasten de oare bern it meast fan him hawwe. Hy hat yn dizze nuodlike rite it brea woun foar de hiele hüshalding, hy hat dg grounslach lein foar de yndustriële üntjowing fan de léste tsien jier. Seis hie hy salang de kost ek wol, mar troch- strings ek net folie mear. Fan riik wur- den wie gjin sprake. De oerheit miende, dat de soarch foar de oare bern to great wie om him ta to stean fiks hwat to sparjen. Hawar, dat kin men jit ynskikke. Mar hwat de agrariër net bigripe kin en nea bigripe sil, dat soe wêze, dat hy nou yn 1957, nou’t de oare bern op ’e kluten komd binne, it bosk mar yngean kin. En dêr bigjint it aerdich op to lykjen. It wach- tsjen, it ütstellen, de wifeljende wize, hwerop Ministers harren uterje oer it rjocht fan de agrariër, makket him mei rjocht üngerêst. Dat is gjin sabeare spultsje of i tinken. Hwa’t it oars sjocht, gefaerlike wei. De regearing moat witte hwat hja-wol. Lit har alles mar ris goed neigeai hat dêr de middels foar. Neist har eigen kostprizen aparaet, hat hja op de béste grounen mei de modernste gebouwen tsientallen steatsbuorkerijen. Hja wit üt de earste han, hwat de ütkomsten binne. Hja wit, dat de boer to min kriget, dat hy net op itselde peil libje kin as de oaren, dat hy de arbeiders dien jaen moat om de bern fierst to gau en fierst to lang to brüken. Hja wit, dat de agraryske eigendommen lang net op wearde steld binne en sta- Het aardse slijk dat elk bemorst, Heeft ’t wachtwoord winst behalen. Maar het zal hier de gave sport, Ook door de modder halen. Kom jongens, houdt de hoofden koel, Ga er niet aan beginnen. Heus, door steun aan de voetbalpool Kan enkel hartstocht ’t winnen. bereiken. Men besloot aan de jeugd de allerhoogste prioriteit te geven en door goede verzorging haar gebitten de ouders te tonen van welk een grote waarde tij dige controle van het gebit kan zijn. Vanzelfsprekend is dit niet het enige doel van de schooltandverzorging. De voksge- zondheid heeft er ook mee te maken. On derzoekingen hebben nog slechts enkele jaren geleden uitgewezen, dat aan de kinderen, die voor het eerst op school kwamen reeds 30 pet. tandbederf had en dit percentage steeg op de scholen, waar geen tandverzorging plaats had, in zes jaar, dat de leerling de school bezocht tot tige diensten te verstrekken. Dan immers 60 a 70 pct. Vele ouders hebben er geen weet van, wat dit voor het kind betekent, anders zouden ze wel moeite doen, om hun kinderen tijdig naar de tandarts te sturen. Het staat wel vast, dat ziekten, die men op later leeftijd krijgt (rheuma en maagklachten) haar ontstaan danken aan een slecht gebit graag gezien gast bij vele scholen. Hopenlijk duurt Friesland baar arme gildebroeders, die zulks nodig mochten heben. 4e. elk der bestuursleden was gevol machtigd te manderen beneden 7 st. 5e elke vorm van twist onder de gilde- leden was met ex boete van 8 st. ver boden: voor een messteek 3 car. gl. voor „hairplucken” ofte „fuystslaan” elk 15 st., een derde voor de olderman, de rest voor het gilde, met voorbehoud van cor rectie der zware gevallen door de ma gistraat. 6e. bij begrafenis van gildebroeders en zusters was men verplicht aanwezig te zijn; afwezigheid werd beboet met 2 st., mits door de gildebode aangezegd, die ook de gildevergaderingen bekend maakte. 7e voor het lidmaatschap waren nodig: burgerschap, „eerlick leven sonder in hoerdom te sitten”, gildeproef gedaan te hebben met 6 gld. voor entreegeld, 2 daalders daarvan waren voor de armen, 1 voor de olderman en 1 voor het gilde enl car. gl. voor de proef meesters, dus de examinators voor het vakbewijs. Burgerzoons betaalden 3 gld. Wie bui ten de stad langer dan een jaar het vak uitoefende, verbeurde het gild, tenzij Van te voren bericht doende en de gil- degaven mee dragende. Belangrijk in dit stuk zijn vooral de eisen van bekwaamheid om toegelaten te worden tot het gilde, welke op het einde der 16de eeuw werden gesteld. „Ende op dat een ieder burger door faulte (misbruik van) van kwaad werek niet bedrogen zal worden, sal in den ersten de proef zijn van een Smidt als dat hij sal comen maecken een goet Kerffbijl, een Coornsicht (een zicht of graansnijder) ende een dissel (gewone bijl). Een Slotmaker zal connen maecken een goert nachtslot, die men van beide sij- den mag opdoen mit een pijpsloetel ende oick een plaet (slotplaat) dien de eer ste reis goet smeedt (gesmeed) zijn. Ende een Uhrwerckmaker (klokkenma ker) sal een Uhrwerk connen maecken met zijn behoerlicken raderen, holdende pertin&ntelicken zijn uhren. dus precies de tijd aanwijzende). Dat een Roermaecker (geweermaker) den Roers, bij hem gemaeckt, met twee maaten van goet cruyt gefult, ende een Lood daarop gestampt, d’zelve scootvrij ende rechtscoot sal leveren ,als dat be hoort. Ende zullen geene vremdelingen ofte andere, soe wel Burgers als Inwo ners deezer Stede Rceren mogen als neeringe te cope holden (ton waere de Magistraete sulx expreselicken toelie ten) bij poene (straffe) van een Daler tot profijt van het Gildt voorsz. Ende die Mesmaeckers zullen een Nest, staal connen gerven ende tzelve tot twe hitten vast maecken ,dat men daar op mit twee ofte drie hamers sal mogen slaen. Afscheid van het gild wegens vertrek uit de stad koste tien stuivers, te beta len tot zijn „uytgank” (uittrede uit het gilde) iedere verzekerde gevolg zou geven aan het verlangen (eigenlijk een eis) van het ziekenfonds om zijn gebit tweemaal per jaar door de tandarts te laten controleren (saneren). Er zijn echter nog te veel, die doodsbenauwd zijn voor Ie boormachine en de tangen van de tandarts en die met geen stok naar een behandelkamer zijn te krijgen ofzij moeten zulk een he- v*ge kiespijn krijgen, dat de nood hen zij te houden. Dat nochtans deze controle dwingt de verafschuwde operatie te on dergaan. Met zulke patiënten kan men er natuurlijk nooit in slagen een goede tand- verzoging te creëren en het is dan ook begrijpelijk dat men naar een ander mid del heeft gezocht om het gestelde doel te Wy ha net de yndruk, dat de oerheit en de publieke opiny him de nuodlike situaesje genóch biwust is. De greate blêdden witte suver noch fan neat, ha binne tige drok mei de „fuotbalpool”, mar de pols fiele fan de agrariër, dat leit har blykber tige min. En dochs koene hja witte, dat de minsken nea skerper en nea krêftiger fan wegen komme as dat it giet om har bistean en har rjucht. En om dizze beide giet it. Dat binne skerpe wapens. Wapens, dy’t nei twa kanten goed en forkeard dwaen kinne as hja net mei forstan en selsbi- hearsking brükt wurde. De agrariër freget op dit stuit, dat de oerheit sines dwaen sil om de kostpriis fan syn produkten to garandearen. Dat is foar eltse produsint it minimum, hwer’t hy op rekkenje mei. Hwant kin de kostpriis net bitelle wurde, dan komme de produksjekosten net werom, it bidriuw kriget minder as dat it jowt en sakket. Hoe’t dat sakjen opfongen wurdt is prinsipieel net fan bilang. It kin foun wurde yn it optearen fan re serves, it efterütgean fan de pleats en it lan, it ütstellen fan needsaeklik ün- derhald, it meitsjen fan ünsosiale ar- beidswiken, it brüken fan wiif en bern, it weromfallen yn in libbenspeil fan 1880, mar hoe’t it ek foun wurdt, it is foar de maetskippij mis. It is forlies en desorganisaesje, it is ófbrekken en for keard dwaen, it is in ünmaetskippelik forwar tsjin in ünsosiale sünde fan oer heit en folk. Alle kwea ropt nij kwea op. De wanoarder makket misstannen, der is like min frede foar de forkearde minske as frede foar ünmaetskiplik bi stel Party minsken binne blyn foar it gehiel, hja sjogge allinnich it eigen profyt. Mar de oerheit is allinnich dêrom de oerheit, omt hja as in heit stean moat oer allegearre. Gjin sufferd fan in heit, dy’t men fan alles wiis meitsje kin, mar in echte heit, by need in strange heit, mar dy rjocht docht oan alle leden fan syn hüshalding. Hy kin de bern gewur- dichwei fortoarkje. Hja wit, dat de hie- ren fan de pleatsen mei sin to leech halden wurde, dat de arbeidswike yn de Lanbou to lang en de arbeiderswenten dêrre min binne. It hiele byld fan de lanbou is klear foar har to sjen. It stiet fier by de oaren binefter. De regearing moat rjocht dwaen, al to lang hat hja die saek slepende halden omt hja de oaren to folie nei de eagen seach. De agrariër is ek in bern fan it Nederlans- ke folk, hy wol en kin net wer op eigen aventuer oerlevere wurde oan in ünt- wrichte wraldmerk. Hy hat lang geduld hawn, dat is nou op in ein komd. As de regearing him nou loslit, as de tsjinstan fan de oare groepen him oermansk wurdt, as hy üt frees it rjocht net han- tearje doart, dan sjoch ik it tsjuster yn. Dy’t lyk as wy al de dei de psyche fan de agrariër peile kin, wit dat de diken al lizze to triljen fan de bidimme krêft fan de oanstoarmjende weagen. Wy warskógje mei klam. De agrariër is langsum yn tinken en dwaen, mar hy is radikael. As hy ien kear oer de reade streek hinne is, dan is hy net mear to kearen. Syn organisaesjes kinne har uterste bést dwaen, tsjin dizze oerstjü- rens is de reedlikheit net mear de lie- dende partij. Wy sille koers halde op it kompas fan wettige en wetlike mid dels mar de risiko is foar harren, dy’t de stim fan ’e rjochtfreegjende agrariër net hearre wolle. De kongressen to Utert op hjoed en takomme wike meije de regearing foar de léste kear sizze, dat hja net to lyts wêze mei, dat hja mei it n, hja hege gesach fan de oerheit rjocht dwaen moat ek oan de agrariër. Hja moat koers halde nei in folksbistean, hwer’t alle groepen en stannen bistean en rjocht fine. Dan is hja heit oer alle gearre. van de gebitten der jeugd een steeds gro ter omvang aanneemt ,is een compliment a>an hen, die dit vermoeiende, eentonige werk uitoefenen, ten volle waard. Meer medewerking Dank zij de schooltandverzorging begint de zienswijze van de ouders langzaam maar zeker te veranderen. Daarom is het eigenlijk dubbel jammer, dat niet in alle gemeenten de „dentel-car” haar intrede kan gaan doen, opdat ook de kinderen, die nog verstoken zijn van regelmatige 1 gebit controle, in het saneersysteem kon den worden opgenomen. De jongeren namelijk, die op school hu.r vrees heb- 'ben afgeleerd voor de tandarts en zijn dreigend uitziende instrumenten, komen Ier als zij de schoolbanken hebben verla- ten, veel gemakkelijker toe de controle voort te zetten en het door de zieken fondsen voorgeschreven halfjaarlijks be zoek geregeld te brengen. Zij kunnen pronken met een gaaf gebit, een bezit, waar iedereen prijs op stelt en dat men pas goed waardeert, wanneer de eerste tekenen van verval zich voordoen. Hoevele ouderen verzuchten nu niet: „Was ik maar geregeld naar de tandarts gegaan, dan zou ik nu niet met een vals gebit sukkelen Intussen heeft de gebitssanering er toe geleid, dat de tandartsen het op bepaalde ogenblikken overstelpend druk hebben. En dat is ongelukkig genoeg de handicap voor een beter op gang komen van de kan de tandarts, die zich met deze con- tróle-arbeid wil belasten, een beere belo ning worden gegarandeerd dan op het het ogenblik. Wij hebben namelijk de in druk dat de beloning mede de oorzaak is, dat niet voldoende artsen voor deze so ciaal nuttige, maar tegelijk vermoeiende taak kunnen worden gevonden. Pas wanneer dit vraagstuk is opgelost, zal men eraan kunnen denken een stapje ver der te zetten op de weg, die uiteindelijk moet leiden tot het beoogde doel: beper king van ’t tandbederf en verzekering van een gaaf gebit voor het merendeel van de jonge Nederlanders Dat stapje verder zal moeten zijn: beginnen van de gebitscon- tróle op de kleuterscholen. Daaraan kan nu nog niet eens gedacht worden, laat staan mee begonnen. En toch: hoe nood zakelijk is die controle. Immers de school- tandarts constateert maar al te vaak, dat juist in de laagste klassen van de lagere scholen heel veel kinderen worden aange- tioffen, die reeds bederf in het nauwe lijks doorgekomen blijvende gebit verto nen. Vaak een gevolg van onvoldoende verzorging, waaraan de kinderen niet dachten en waarop de ouders niet atten deerden. Bij controle op de keuterschool zou dan ook gewezen kunnen worden op het nut van tanden poetsen, goede voe ding enop de slechte gevolgen van snoepen. Dat is intussen een taak, die de opvoeders van de niet voor controle in aanmerking komende jongeren nu kunnen uitoefenen. Laten zij de taak van de tandarts verlich ten door hun pupillen er in de lessen op te wijzen, dat het gezonder is een appel te vermalen dan een kleverige offee Jan Knorr, hoeden- en pettenhandel aan het Grootzand te Bolsward, herdenkt het feit dat zijn familie 140 jaar hetzelfde beroep uitoefent. De eerste hoedenmaker uit deze familie was Johan George Knorr, die zich te Bolsward vestigde in 1792.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1