QabeSk OVER DE GRIETMANNEN VAN BAARDERADEEL HET BOLSWARDER SMIDSGILDE IN DE ZESTIENDE EEUW roar üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 53e JAARGANG No. 12 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Martinytoer Fryske Lodders üt Baerderadiel Dorpen fungeerden bij toerbeurt als residentie Zilveren filmpjes „Rock en roll” w Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat ENIGE AUTHENTIEKE GEGEVENS UIT HET GEMEENTE ARCHIEF ALDAAR (Slot) PIET A. Hallema. Breda, januari 1957. MM V Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 IT WÜRD IS NOU OAN REGEARING EN KEAMERS Weidum aan bod. Hij is de man geweest, die de rechts zittingen van Jorwerd heeft overge bracht naar Weidum, dat gunstiger ver keersverbindingen’ had (Groenedij, trek- Weg en het Hooghout naar Wijtgaard). Ds. J. v. d. Heide te Hindeloopen heeft bedankt voor een beroep der Ned. Herv. Gem. te Burgwerd. 5% lening groot f 90.000 ten laste der gemeente Wonseradeel. De Zuiderzeewerken zijn zover gevor derd, dat van de aan te leggen kel- leemdijk alleen nog de geul de Vlieter over een afstand van 2700 m. open is De ren te. te vergoeden voor belegde gel den bij de Coöp. Boerenleenbank Cu- baard voortaan 3.6% voor op genomen geld 4.5%. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 3. „Dat een werwerkmaeker (uurwerk- of klokmakers) proef sal sijn een wer- wesk te maaken na de kunst op te stel len en de gang er in te bringen". alle de Toe je kunt wel beter tieren Praat toch niet over fatsoen ’t Gaat er om de wilde dieren In natuurstaat na te doen Ja je mot je er op kleden Schutspatroon is Micky Maus Mooi, dees dracht stemt elk tevreden Een groene en een rooie kous Koplopers kan ook bekoren Heel de maatschappij is rot Rock en roll gaat nooit verloren! Priestley is de eendags god Ja wat zal je er van zegge Och vast zakt die wilde gloed Alle stormen gaan zich leggen Elke bui raakt uitgewoed Och je weet het van te voren Het onrijpe houdt geen geur Rock en roll gaat straks verloren Priestley? hij wordt weer chauffeur. Dy’t it wiidst gappet rekket wolris foarby Nei it massale kongres fan de beide greate boereorganisaesjes de algemiene en de kristelike, forline wike yn Utert hélden, kom ik krekt thus fan it Kon gres fan de K.V.P. oer de agraryske si- tuaesje. Der wiene hiel hwat oerienkom- sten op beide dagen en dêmeist ek for- skillen. Alderearst wie it Kongres fan forline wike in massael barren yn de stêd mei de Dom. Mear as seistüzen boeren ek- stra op in Freed ,dat kin men seis yn sa’n stêd skoan fornimme. Dêrmei hat de publike opiny ek folie mear fornomd hwat der geande wie. En dat wie winst. Diz kear wiene mear de kaderleden fan de agraryske organisaesjes oproppen. It wiene fiifhfmderd man, mear kaerten wiene net ütrikt. As demonstraesje koe it lang dat effect net opbringe, hwant sa’n tal rekket yn in greate stêd wei. In twadde, jit bilangriker forskil wie it 4. „een slotmaekers prof sal sijn self te maaken een nagt-en daghslot met een kruis ende sluetel (sleutel) met een gladde plaat, dat „es van buitten en van binnen kan open gedaan worden als yooren”. Onder het rechtsgebied van Baardera- deel, genoemd naar het kleine Baard, dat ongeveer in het centrum van de i griter^ij lag, behoorden een 16-tal dor- pen. De rangorde (genomen naar be langrijkheid) was vroeger wel enigs- zins anders dan tegenwoordig. De rang- indeling werd vroeger nl. niet alleen be- i paald naar de grootte, maar ook naar het aantal stemhebbende plaatsen, dat bij de invoering van de floreenrente da doorslag gaf. De eerste grietmannen. Hoewel de titel Grietman reeds in de 11e eeuw bestond, horen we pas van de eerste dergelijke functionaris van Baar- deradeel in 1417, wanneer als zodanig Abbe van Jorwerd wordt genoemd. Hij en zijn opvolgers waren in de regel in de komende partijschappen de partij van de Schieringers toegedaan. Van de 34 grietmannen uit Baardera- deel hebben echter slechts weinigen naam gemaakt. Maar er waren ook in vloedrijke figuren, zoals Jonker Ernst Mockema van Harinxma thoe Slooten, die in juli 1669 benoemd zijn functie pas in 1701 overdroeg en wel aan zijn zoon Piter Edzard. De jongeman wilde eerst echter de graad van meester in de rech ten halen en toen hij deze bezat, bleef hij in Holland wonen. Zijn vader bleef toen als substituut- grietman aan het roer en wel tot 1722, dus niet minder dan 53 jaar lang. 2e week februari 1932 1. „Voor een volkomen ijser smits proef om self te maaken met een kneg(t), wie hij wil, een nuwe voorhammer, 6 7 pond swaar, kant en regt na het mo del, en een hoijleppe (schop, hier mis schien opsteker) geheel uit te slaan, soo een goet meester gewoon is sijn werk te maaken”. Uitvoering van de zangvereniging „len- dracht” te Wolsum in de Ned. Herv. kerk, aldaar (dir. de heer J. Faber te Bolsward)Het geheel onder leiding van ds. J. Hengst. als balling ,t land verlaten en stierf als zodanig in Saint-Omer in Noord-Frank- rijk. De laatste grietman onder het oude re giem, Hans Willem van Aylva, zoon van de genoemde „gouden baron” was prinsgezind en moest op zijn beurt in 1795 bij het uitroepen van de republiek de benen nemen. In 1813 keerde hij met de zoon van Prins Willem V weer in het vaderland terug. Hij werd benoemd tot opperhofmaarschalk, bleef in Den Haag wonen en stierf aldaar op 76-jari- ge leeftijd. De Buma’s. De eerste grietman van Baarderadeel na de Fransen was in 1816 mr. Ber- nardus Buma, oud president-burgemees- ter van Leeuwarden, in 1834 opgevolgd door zijn zoon mr. Wybo Bernardus Bu ma, die woonde op Bornia-state te Wei dum. Na de grondwetsherziening van 1840 werd hij gekozen tot lid van de 2e ka mer. Hij overleed te Weidum de 8e april 1848. De Buma’s werden opgevolgd door Jhr. Egidius Daniël van Beijma, die als bejaarde vrijgezel stierf op Dekema te Weidum. Hij was een zonderling, die in menige anecdote voortleeft. Bij de nieuwe gemeentewet van 1851 wer dde naam Grietman afgeschaft en vervangen door die van Burgemeester. feit, dat it earste fan de boereorgani saesjes organisearre waerd, wylst it léste in partijKongres wie. Dêrmei kin ek forklearre wurde de oare sfear, dy’t op de beide dagen wie. It boerekongres wie in gearkomste fan de boerestan, it kongres fan sneon wie in gearkomste fan de partij. Ik haw al earder sein, dat men dizze ünderskate opset skoan bigripe kin. De algemien en kristlike organisaesjes hawwe leden tinder in stik as fiif politieke partijen, it soe foar har net mooglik wêze om it oars to dwaen as hja dien hawwe. It makket har oan de iene kant ek frijer yn sizzen en dwaen, hja koene mar helder op sprekke, hwant direkte politieke konsekwinsjes sieten hjir net oan fêst. Wol jndirekt fanseis! Gjin po litieke partij kin dér omhinne kennis to nimmen fan hwat der ünder de agra riërs libbet en wy twivelje der net oan, of it boerekongres hat tige fortuten dien ek op polityk terrein. Mar nou sneon siet de libbene by de deade. It wie in kongres ünder lieding fan de partijfoarsitter, in Minister en in Steatssekretaris sieten mei oan de bi- stjürstafel en de fraktyfoarsittter, prof. Romme, koe it allegear hearre, ja hij waerd mei sukses ek seis yn it debat bitrutsen. Ek dat hie greate foardielen. Hwant de konklüzjes, dy’t hjir fêststeld binne, binne partij-ütspraken dy’t op it momint fierder rikke as de konklüzjes fan de boerestanorganisaesjes. De wê- zentlike ynhald fan beide gearkomsten wie wer itselde. It wie in driuwend birop op keamers en regearing om de agrari ërs net yn de steek to litten, nou’t hja troch de situaesje fan de wraldmerk op de garansjeprizen oanwiisd binne. De beide léste jierren ha sjen litten, dat de agrariërs de groun ünder de fuotten weislnkt en dat it Nederlanske folk goed witte moat, dat it sa net langer kin. De fraech is winliken: heart de agrariër ta it folk, of moat er mar sjen op eigen houtsje in wei to finen? De léste fyftsjin jier is him fan alle was hij houder van de stadsstier! Dat hij zich overigens nog wel van zijn waardigheid bewust was bleek bij het bezoek van prins Willem IV, die op 14 mei van dat jaar met groot gevolg, (o.a. zijn bruid, Prinses Anne van En geland) in 4 prachtig versierde stads- jachten van Harlingen naar Leeuwar den varende Franeker passeerde en het welkom werd geroepen door stadsbe stuur, de professoren van de hoge school. Brugwachter Jonker Fondens meldde zich ook op de receptie. De oppercere- moniemeester was met het geval glad verlegen, maar de Prins liet hem toe, op grond van zijn hoge afstamming. De Jonker viel echter geheel uit de toon door de prins en prinses al te familiair aan te spreken met .Willem’ en ,Anna’. per fokmateriael, minder spuitsje, de féarts thüslitte, gjin foer mear keapje of minder fé hélde ensfh. Sjocht de regearing dér heil yn Of moat de flecht fan de arbeiders jit grea ter wurdë Yn in pear jier binne der tritich persint fan de boerearbeiders nei de yndustry gien. Moat dat sa troch- gean? En wol men dan de boer èn de frou èn de bern mar wer brüke lyk as yn de tritiger jierren? It giet nou dy kant al üt. Moat it dêr- hinne? Elk jier krije wy nije sosiale Wetten foar de wurknimmers. It is har ren wol gund, mar kin men dan mar ün- biperke de arbeidswike fan de boer en de fierst to greate omfang fan berne- wurk op de pleatsen gewurde litte, né dy kant fierder üttwinge? Of sjocht men heil yn de forgreating fan de skulden fan de boerestén? len fan de sprekkers wie sneon de direk- teur fan de boerelienbank to Eindho ven. Mr. van Campen. Dy joech de si- fers fan it skrikbarend tanimmen fan kredytoanfragen troch de boeren. Kin dat in oplossing jaen? As men net ré is om de kostpriis to biteljen, kin men dan sizze>, hwat yn it bilang fan üs lan dien wurde moat troch de boeren en tünders? Wy prate mei sin net oer it seedlik rjucht dat de agrariërs ek hawwe op in diel fan de taname fan it maetskiplik kapitael, op winst dus, al- linnnich oer it weromjaen fan de waer- den, dy’t de agrariërs produsearje. Kin it lan dat minimum net bitelje dan moat de hiele list fan prizen en leanen fan so siale wetten en forsekerings op nij bi- sjoen wurde hwant dan libje wy op in to heech peil. Mar as men dit hege maet- skiplike peil foar de oaren hélde wol, dan sil men de lege easken fan it lan- bouskip folslein ynwilligje moatte. Soe it oars ütfalle, dan wurdt der gjin rjucht dien. De Lanbou wachtet mei spanning op it antwurd fan regearing en folk. 5. „een roermakers (geweermakers) proef sal sijn een roer self te maaken dat kurant (vlot) en wel schiet”. 6 ,)een mesmakers proef sal sijn om ijser en staal kunstig (aan) in elkaar te wellen”. De 7217 hectare grote en daarmee belangrijke plattelandsgemeente Baarderadeel gold vroeger als de 4e> gritenij in het oude Westergo. Menaldumadeel, Franekerdeel, Barradeel, Baarderadeel en Hen- naarderadeel vormden in de middeleeuwen op het gebied van de rechtspleging en het onderhoud van zeedijken en waterkeringen een machtseenheid, daar het belang van de ene gemeente nauw in ver band stond met dat der aangrenzende. De bedoelde overeenkomst dateert reeds uit de 12e eeuw. 2. Voor ene proef Van een koperslager: „self te maken een rood cooper Bakd- Aker (emmer), self van een vlakke boom (bodem) sender barsten of sol dering, rond en sijn draad boven vlak egaal diep; nogh een rood cooper tee- ketel, de corpus self van een room geslaagen uit én stuk, sönder barsten of soldeering, tgat booven rond eegaal, diep eegaal over sijn hals verder als vooren”. Hier het allernieuwste snufje Van Amerikaanse geest Taaie heertjes, stijve nufjes Span je spieren, het is feest Kom breek met conventie-banden Toon je toch ’es extra vlot Sla met armen, voeten, handen Sla dc hele boel kapot Toe dan laat je stem ,es horen Luider! Zing nog luider! Krijs Rock en roll gaat nooit verloren Priestley heeft de eerste prijs. Ziedaar de bewijzen van vakbekwaam heid., welke de te examineren candi- daat-meesters van het gilde, eerst bijna vier eeuwen gelden en daarna voor ruim twee eeuwen te Bolsward moesten over leggen om zich als patroon te kunnen vestigen en volwaardig lid van ’t smids- gilde te worden. Dit telde toen blijk baar zes afdelingen; de eigenlijke grof- smeden, de koperslagers, de uurwerk- of klokkenmakers, de sloten- en sleu- telmakers, de geweermakers en mesma kers. De zwaardvegers waren toen al van het toneel verdwenen in verband met de vervanging; van steek-, snij- en stootwapens door het ouderwetse type geweren. Zo levert deze merkwaardige gildekeur der Bolswarder smeden gedurende de 16de-18de eeuw mede een bijdrage tot de cultuur- en de stadsgeschiedenis. De feestavond van de Ijsclub Bolsward had een tragische afloop. Onmiddellijk na zijn toespraak werd de voorzitter van de Friese Ijsbond, de heer dr. F. H. van Setten uit Leeuwarden onwel. Hij overleed ter plaatse. De feestavond werd toen verder afgelast. Kerkherstel. Grote Samenkomst in de Broerekerk te Bolsward. Spreker ds. G. D. A. Oskamp van Harlingen. Leider ds. J. v. Kuiken, Exmorra. Het geslacht Fondens. Tragisch is het lot geweest van het ge slacht Fondens. Grietman Doeke Fon dens, in het begin van de 16e eeuw als zodanig woonachtig op Hesens bij Jor werd beroemde zich er op dat een van zijn voorouders de le kruistocht had meegemaakt en in Jeruzalem tot ridder was geslagen. Van Grietman Doeke is bekend, dat hij nimmer bier of wijn dronk, maar zich steeds „süpe” (karnemelk) liet presen teren. Niemand heeft deze jonker ooit boven zijn bier gezien, voorwaar een zeldzaamheid in die dagen. Zijn kleinzoon vluchtte voor de omwen teling in 1580 uit Friesland en hoewel hij later terugkeerde was het met de oude glorie van het roemrijke geslacht gedaan. In 1734 kon men in het kleine brugwachtershuisje bij de noorder stadsgracht te Franeker de laatste jon ker Fondens vinden nl. als pachter van de brug bij de Dongjumerpoort. Tevens Vrijdag werd in de veemarkthallen te Den Bosch de centrale premiekeuring van hengsten gehouden. Deze keuringen worden georganiseerd door de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard”. Een overzicht tijdens de keuringen van dekhengsten uit de middenklasse. 8e. Werken op zon- en Christelijke feestdagen, vasteldagen (carnavalstijd) was ten strengste verboden op 24 st boete. 9e. Alle oneerlijke concurrentie tussen gildebroeders was eveneens verboden op straffe van boeten van 10 tot 40 st., als van burgers werk werd aangenomen, die bij een ander gildelid nog schuld hadden. 10e. Vreemde knechten moesten ieden jaar twee stuivers bijdragen, de eerste keer 7 st., een als „introïtum” (intree geld) 6 st. lie. Verbod om een knecht ontijdig te ontslaan of verlof te geven, tegen zijn dank (wil) sal gecorrigeert worden tot kennen (berechting) door Olderman en de Gildemeesters”. 12e. Zelfde verbod gold ook voor de werknemer en om dienst te nemen bij een patroon, die ene knecht of leerling ongemotiveerd had ontslagen. 13e. „Dat gene Gildebroeder van den vremden (vreemde, van buiten de stad zijnde) Coopman sal mogen copen ijser ofte coolen voor ende, aleer het geldt bij een geroepen ende gaar (volledig bij el kaar) geleijt is, bij poene van vier ca- rplus gis. tot profit van het gildt. Ende soe wanneer onder het Gilde (wanneer den Gildebroeders daar af te weëte (be kendmaking) gedaen is) geraect te ver- copen, sal voir den betalinge van dien het Gildt geholden (verplicht zijn”. 14e. Wanbetaling werd beboet de eer ste keer met 3% st., tweede keer 7 st., 3e keer 14 st. Voor de 4de keer volgde vervallen verklaring van het ambacht. 15e. Buiten de leden van het gildt moch ten in de stad geen neringdoenden in deze producten handelen. 16e. Vreemdelingen met deze waren, van buiten komende, behalve op de jaar markten, werden beboet met eéii goud- gl. (28st.). 17e. Geen spijkers, dan die te Bolsward gemaakt, mochten ten verkoop worden l gehouden, „uytgenomenduijckers, halve Tingels en diergelicke nagels, gruijs, Taetsen, nae older gewoonte),,, ouderwetse benamingen voor uit hand vervaardigde spijkersoorten. 18ei De burgers, die vanouds een ijzer winkel hadden, mochten die ook na 1587 drijven ,mits betalende aan het gilde drie Carl. gl. en alle jaren 7st. 19e. „Dat die cramers, holdende te coo- pe Seijnen (zeisen) ende Stichten (Graansnijders), dezelve wel te aope zullen mogen holden, mits betalende dartigh strs eens en voorder een halve schelling (15 cents) alle jaren tot pro fijt van het Gildt. Actum te Bolsward, 8 maart 1587.” In 1629 werden de koperslagers en geel- werkers mede in het Bolswarder gilde opgenomen. In 1749 werd bij vernieuwing van het gildereglement de proef opnieuw be paald en wel aldus: De Van Aylva’s. Na de boven reeds genoemde Jhr. van Harinxma, hebben de Van Aylpa’s 66 jaar de gritenij Baarderadeel bestuurd. De eerste grietman van die naam was baron Hans Willem van Aylva, zoon van Tjaerd van Aylva, grietman van Won seradeel. Hij woonde op Hettinga-state te Wieu- wert, die hij kocht van de erven van graaf Maurits van Nassau, die deze state, eens bewoond door de bekende Anna Maria van Schuurman en de La- badisten, had overgenomen. Hij was een zwak en ziekelijk persoon. Toch werd hij nog lid van de gedeputeerde staten en Fries historieschrijver. Hij stierf op 38-jarige leeftijd te Leeuwarden en werd in het kerkje van Hichtum begraven. Hij werd opgevolgd door zijn eveneens ziekelijke neef Tjaerd, die Baarderadeel 10 jaar bestuurde. Toen kwam, de hof jonker, „de gouden Aylva”, die maar 4 jaar in functie bleef. Hij kreeg direct al ruzie met de Baarderadeelsters over zijn tractement. Het liep zo hevig, dat Prins Willem IV zelf als bemiddelaar moest optreden. Zijn neef en opvolger baron Ernst Frans van Aylva woonde op Dekema-state te Jorwerd. Hij werd patriot, moest in 1787 Zoals men weet is ook Weidum geen residentie gebleven. Mantgum (aan het spoor!) snoepte dit voorrecht Weidum in later jaren af. MARTINUS LAURMAN Sünt 1583 wiene de Lautmans dümny yn Fryslan, wol trije ieuwen lang wiene fan heit op soan harder en lea-raer (njoggen kear). Marti- nus Theodorus- Laurman waerd ber- ne yn de pastorije to Easterlittens on 21 july 1788. Yn 1805 kaem de jong" Martinus op de Akademy to Frentsjer. Hy kaem hjir yn ’e kun de mei de Fryske taelstudzje. Yn 1811 forliet er de hegeskoalle mei pürbêste getüchskriften. Nei syn houlik mei Eeuwkje de Boer wurdt hy dümny to Lellens, letter yn Westerbroek. Op 12 maert 1828 kriget er in birop nei syn berteplak Easterlittens, dêr’t er syn „ivich ün- forj ittelijke heit” opfolge. Hy stie dêr oan syn tiid ta. Hv leit dêr ek biïerdige. Op syn grêfsté stiet bei- tele: „Hy wie in baernende en Ijochtsjende kears”. Ds. Laurman hie ien fan de knapste dümnys fan Fryslan west. De klassieke talen Hebrieusk, Syrysk, Arabysk, Egyp- tysk, koed er üt ’e pen. Mar ek fan it Frysk makke er stüdzje. Jorwerd hoofddorp. Als hoofddorp werd Jorwerd nummer één. Dit oude dorp werd reeds in de 9e eeuw bekend en werd waarschijnlijk ge noemd naar St. Joris, die zoals de be kende legende luidt de draad versloeg. Jorwerd was tevens het hoofddorp van het dekenaat van die naam, zodat de andere vijftien dorpen bij ouds onder de kerkelijke leiding van dit wereldlijk en geestelijk centrum stonden. Op Jorwerd, waar dus vroeger het rechts- en gritenijhuis stond, volgden in rangorde naar belangrijkheid: Weidum, Oosterwierum, Mantgum, Schillaerd, Wieuwerd, Bozum, Britswerd, Ooster- littens, Winsum, Baard, Huins, Hylaard, Leons, Jellum en Beers. Zoals U ziet is de belangrijkheid van de genoemde dorpen in de loop der eeuwen hog al gewijzigd. kanten sein, dat er yn en foar "it hiele folk ünmisber wie en dat er krekt dêr- om ek soargje moast, dat it libbenspeil sa leech mooglik bleau. Nou’t it kos- tenpeil fan de oaren him forhege hat en har wolfeart tanommen is ,liket it derop dat men wer bigjint to twiveljen oan de rjuchten fan it agrarysk folksdiel. Hwat wol men yn Nederlén? „Hat der Mohr sein Pflicht getan und kann er gehn” of is hy ien fan de kop pel en sille de groepen meimekoar diele yn rjuchten en plichten, foardielen en skea. De „geleide ekonomy” is bigoun mei de greate foardielen fan in leech prizenpeil fan de agraryske produkten as groun- slach to nimmen foar it nationael pro gramma fan nij libben en wurkjen. It is mirakels bést slagge en it hiele folk profitearret derf an. Mar nou’t de oare Jannen, dy’t yn eigen lan in folie heger priis bitelje foar boereprodukten, har oerskotten foar dumpingprizen op de wraldmerk bringe, nou komt de Neder lanske boer mei lege binnenlanske pri zen raer yn de knoei. Dêr is mar ien wei, dy’t rjucht en ear- lik is. De „geleide ekonomy” moat foar alle groepen de prizen en leanen op de- selde basis regelje. Elke produsint kin allinnich trochgean mei syn wurk as syn produksjekosten weromkomme. In groep fan produsinten stiet foar deselde needsaek. Hwant komme dy kosten net werom, dan sil óf it produksjeapparaet dit bilije moatte, óf de arbeidsforgoe- ding. Beide binne folksforswakking en meitsje it lan net sterker mar swakker. It iene yn haedsaek ekonomysk, it twadde yn haedsaek sosiael. Der wurd neat mei woun allinnich troch forlern. It tokoart moat hjir of dêr weikomme. Men kin it sykje yn de pleats, minder ünderhéld, langer omheukerje mei ge bouwen, dy’t skjin tonein binne. Of yn it lan: net houkje heakkelje, greppel je, minder goed biwurkje, minder dongje, minder jarje, minder kunstmest brüke en sa mear. Of yn de bisten. Goedkea-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1