roar KRISKRAS door Nederland BRIEFWISSELING TUSSEN OOST EN WEST e VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 53e JAARGANG No. 13 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht liet westen zoekt naar de achtergrond Nenni (Italië) breekt met het communisme M- Harlingen restaureerde stadhuis Gouden filmpjes us hjoed p to sizzen I I I Bolswards Nieuwsblat i Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat afzonderlijk Zij Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 3 2 Daarmee komt Boelganin in ’t straatje van die grote groep van Duitse industri ëlen die terwille van de Duitse industrie goede betrekkeingen met Rusland wil len om daardoor deel te krijgen aan de verdere Russische opbouw. En waar schijnlijk via deze, ook aan die van de rode Chinese Volksrepubliek ten opzich te waarvan zoals bekend de Russen gro te verplichtingen op zich hebben geno men die ze maar traag nakomen, wat echter beter zou worden als de Duitse Door mij is besloten tot het houden van een gratis cursus in het borduren op de PFAFF Naaimachine. Th. H. v. d. Meu- len, Dijkstraat, Bolsward. In Witmarsum zijn in één twee jaar tijds circa 30 nieuwe woningen bijge bouwd. Thans zijn er weer 6 in aan bouw. Men kan wel zien, dat Witmar sum thans de hoofdplaats der gemeente is. Brand in de Bolswarder Tram. Jongens droegen in hun klompen water aan en wisten de brand te blussen. Hierna werd de reis voortgezet. Tegenover de Zuivelschool te Bolsward zullen een paar royale herenhuizen ver rijzen. Een paar inwoners van Lollum hebben hiertoe grond aangekocht. De bakkersbond te Bolsward bestaat dit jaar 25 jaar. In beginsel is besloten dat de dames het jubileum mee zullen vieren. Arend Poepjes te Delfstrahuizen heeft deze winter met hardrijden nu al f 675 verdiend. R. Bijlsma heeft zijn zaak in glas, por selein, nikkelwaren en galanterien over- Verscliijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Onze jongste prinses, H. K. H. Prinses Marijke, wordt maandag 10 jaar. (Foto Meijboom) 3e week februari 1907 Stopzetting van import levend vee ge vraagd. Kortgeleden is in ons land uit Hongarije met mond- en klauwzeer be smet slachtvee ingevoerd. In verband hiermede heeft het Eerste-Kamerlid ir. M. A. Geuze (c.-h.) minister dr. S. L. Mansholt gevraagd de invoer van levend vee in Nederland onmiddellijk stop te zetten ter bescherming van de inheemse veestapel. Dy’t alle gatten stopje sil, moat in bulte san ha. Uit gezonken auto gezwommen. Door een sterke rukwind werd een bestelauto uit Vinkeveen de berm van de Amstel- dijk-Zuid onder Nes ingedrukt, waarna de auto de Amstel inreed en nagenoeg geheel onder water kwam te staan. De bestuurder, de 56-jarige H. C. N. uit Vinkeveen, wachtte kalm tot het water in de auto genoeg was gestegen, opende het portier en zwom naar de kant. Een kraanwagen haalde later de bestelauto op de kant. Sieraden ontvreemd. Tijdens afwezig heid der bewoners hebben inbrekers hun slag; geslagen in een villa aan de Jan Steenlaan te Bussum. Vele zilveren, gouden en platina damessieraden, ter waarde van f 10.000 worden vermist. Gebit ingeslikt. De 57-jarige heer G. van Leeuwen te Voorhout slikte enkele dagen geleden ’s nachts een gedeelte van zijn gebit in. In het St. Elizabeth- ziekenhuis te Leiden is hij gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Machine-onder-stroom doodde veehou der. De 61-jarige veehouder A. Veld hoen uit Nieuwe Niedorp kwam maan dagmiddag in aanraking met een onder stroom staande snijmachine. De man moet vrijwel op slag dood zijn ge weest. Ooievaar haalde vliegtuig in. Hoog bo ven Limburg in een voortjagend Israë lisch passagiersvliegtuig is gisteren een baby geboren. De moeder is de Weense mevrouw Fritzi Fangl (25), haar doch ter kwam drie weken te vroeg. Toen de ooievaar het vliegtuig inhaalde, scheidden de steward en de stewardess een deel van de cabine met dekens af. Op het vliegveld in Wenen zei stewar dess Alice Flascher uit Jeruzalem: „Het ging allemaal reusachtig. Het was het grootste avontuur van mijn leven”. Nieuwe Minister. Nederland heeft er weer een minister bij. De nieuwe ambts drager is de christelijk-'historische mr. G. P. Helders, die de portefeuille voor „Zaken Overzee” aan het begin van de volgende week zal overnemen van mi nister ir. C. Staf. Deze laatste heeft se dert de formatie in oktober 1956 de portefeuille ad interim beheerd, maar had al enige tijd geleden de wens te kennen gegeven van deze taak te wor den ontheven. en een horlogemaker uit Middelburg G. M. Beiden worden ervan verdacht medeplichtig te zijn aan de diefstal van het geld van de weduwe. De horloge maker is vroeger eens veroordeeld voor een kleine diefstal. Bondskanselier Adenauer van West Duitsland heeft een persoonlijke brief van premier Boelganin ontvangen. Dit schrijven heeft dr. Adënauer voorlopig geheim willen houden. Misschien wilde hij het eerst bespreken met zijn Westelijke bondgenoten en in het bijzonder met de Ver. Staten. Maar de Russen hebben de inhoud van de brief via de radio al gauw bekend gemaakt. Het kwam hierop neer dat Moskou weer bezwaren maakte tegen de W. Duitse herbewapening en dat het een verbetering der betrekkingen met Bonn zou willen inleiden met een nieuw en zeer uitgebreid handelsverdrag. waarschijnlijk het hunne hebben te zeg gen als zij resp. eind februari en mid den maart met president Eisenhower gaan confereren om de bestaande mis verstanden omtrent elkanders politiek uit de weg te ruimen. De Fransen zijn overigens wat milder jegens Washing ton gestemd omdat de Amerikanen in de V.N. assemblee het Franse stand punt dat Algerië een binnenlandse aan gelegenheid van Frankrijk is, hebben gesteund. Waarmede natuurlijk niet is gezegd dat Washington de Franse poli tiek in Algerië, welke ook de andere Noord Afrikaanse landen van Parijs vervreemdt, goedkeurt. De Franse re gering heeft haar misnoegen niet onder stoelen en banken gestoken dat de sul tan van Marokko voor hij naar Madrid ging Italië bezocht maar Parijs niet. Wat Italië betreft zij hier nog ver meld dat Nenni, de leider van de Italiaanse linkse socialistische groep thans voorgoed de samenwerking met de communisten heeft verbro ken. Men streeft naar ’n fusie met de recht se socialisten onder Saragat. Zou deze fusie tot stand komen dan zou er een nieuwe socialistische partij ontstaan die groter is dan de communistische en zou deze van de tweede plaats worden ver drongen. Men achtte het in dat geval niet onmo gelijk dat de groep van Saragat uit de regering zou treden en nieuwe verkie zingen, die normaal in 1958 zouden plaats vinden nu reeds zouden moeten worden gehouden. Maar deze veronder stellingen zijn wel zeer speculatief ge- zich terdege bewust van het feit dat W. Duitsland de scharnier is waarom de Europese politiek van beide blokken dient te draaien. Aan Westelijke zijde spant men zich daarom in Bonn binnen het Westelijk blok te houden. De pogin gen van de opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten in Europa, ge neraal Norstad, om Londen en Wash ington te bewegen af te zien van hun plannen hun troepen op W. Duits gebied, te verminderen behoren tot die inspan ning. En aan Russische zijde gaat men kennelijk wat de Europese politiek be treft, alle krachten concentreren op een poging de W. Duitsers los te maken uit het Westelijk verband en in ieder geval te voorkomen dat zij nog vaster in het Westelijk samengaan worden opgeno men. Het lokaas van een groot handelsver drag met Rusland zal stellig ook wel de bedoeling hebben de W. Duitsers te weerhouden van deelneming aan de Eu ropese markt. Er zijn trouwens ook interne redenen voor de Russen om naar een grotere handeJsbeweging met het Westen te streven; nog pas sloten zij ook ’n groot handelsverdrag met Frankrijk. Door de gebeurtenissen in Polen en Hongarije welke hun weerslag ook in andere satel lietstaten hadden, is de gehele economie van het Oostelijk blok in de war ge raakt. De productie is in de satelliet staten sterk verminderd, naar het heet in Oost Duitsland zelfs zo catastrofaal dat dit tot grote onrust onder de bevol king leidt. Dat heeft ten gevolge gehad dat de Russen betrekkelijk weinig meer uit hun wingewesten kunnen betrekken en sommige er van zelfs moeten bij staan. Het resultaat van dit alles is geweest dat in de Sovjetunie de plannen tot uit breiding van de eigen zware industrie moesten worden beperkt en dat de Rus sen bovendien zelf een deel van de eco nomische afspraken moeten nakomen, die zij op de schouders van de satelliet staten hadden afgewenteld. Zij moeten thans bijv, steenkool en olie naar Fin land uitvoeren, wat naar zij aanvanke lijk met de Finnen afspraken, hun satel lietstaten zouden doen en die door de Finnen met de roebels zouden worden betaald die zij met hun uitvoer naar de Sovjetunie hadden verdiend. Het is ge zien een en ander heel goed mogelijk dat de Russen daarom thans werkelijk een groot belang hebben bij een inten sief handelsverkeer met de Westelijke landen om een mogelijke ontreddering van de Oostelijke economie te voorko men. Zesjarige jongen viel in kokend water. Het Zesjarige zoontje van de familie Heykamp te Veenendaal, dat enkele dagen geleden in een teil met kokend water viel is dinsdagmiddag in het zie kenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. Bestedingsnota komt volgende week. In het begin van de volgende week is de aanbieding aan de Tweede Kamer te verwachten van de regeringsnota over de bestedingsbeperking. Gemeentesecretaris in arrest. Verdacht van het plegen van malversaties is de gemeentesecretaris van Heino (O), de heer D. van der B. in verzekerde .be waring gesteld. Reeds werd hij voor de officier van Justitie te Zwolle geleid. Maandagavond was de gemeenteraad van Heino in buitengewone zitting bij eengeroepen. De burgemeester deelde toen mee, dat op ’n verzoek van b en W ingesteld onderzoek door de districts- verificateur onregelmatigheden in de gemeentefinancien had aangetoond. De raad verleende de gemeentesecretaris ziekteverlof. Twee arrestaties in zaak-Nieuwland. De rijkspolitie te Middelburg heeft in de zaak van de door wurging om het leven gekomen weduwe Kodde (Nieuw en St. Joostland) voorlopig aangehou- Dr. Adenauer uitte zich vorige week nogal optimistisch over de mogelijkheid tot verbetering van de betrekkingen tussen Oosteljjk en Westelijk blok, of hij er nog zo over denkt na Boelganis schrijven is een andere vraag. Er zit iets in de brief van de Russische premier dat doet vermoeden dat hij ook invloed wil oefenen op de uitslag der Duitse parlementsverkiezingen in sep tember en die partijen in ’t gevlij tracht te komen welke Bonn het liefst uit de Navo zouden zien treden. Het heeft er veel van dat de grote worsteling om de positie van Duitsland thans is ingeleid. Zowel het Westen als het Oosten ziin midden maart naar Vancouver. Hij zal zich daar met zijn gezin vestigen, voor lopig voor een jaar of anderhalf jaar mogelijk voor langere tijd. Prinses Margriet onthult koopvaardjj- monument. Prinses Margriet zal de ont hulling van het nationaal monument voor de koopvaardij te Rotterdam ver richten, op woensdag 10 april a.s. in de namiddag. Zandboer krijgt toeslag op melk. Het Produktschap voor Zuivel streeft ernaar binnen vier weken aan de zandboeren een toeslag van f 1.70 per 100 kilogram geleverde melk te betalen. Dit wordt gedaan om de boeren die door de wa teroverlast in 1956 ernstige schade heb ben geleden te hulp te komen. De toe slag zal als voorschot uit het zuivel- fonds 1957 worden verleend. Raadsnotulen huis-aan-huis De inwoners van Druten zullen allemaal de notulen van de raadsvergadering van dinsdag in hun brievenbus krijgen en ze kunnen zich abonneren op de notulen van de volgende vergadering. Dit is het resul taat van een voorstel van wethouder G. Sas, die zich bitter beklaagde over de roddelende voorlichting van de pers. Vooral de raadsverslagen van Druten zouden niet objectief zijn en hij wilde dat de Drutenaren nu eens goed voor gelicht worden. Negen van de dertien raadsleden voelden voor het plan en dus wordt nu een proef genomen met het verspreiden van d.e notulen. Been afgekneld, Tijdens het afmeren van de Nederlandse coaster Narwal in de buitenhaven van Vlissingen is de vijftienjarige lichtmatroos S. uit Lei den woensdagmorgen met zijn been be kneld geraakt tussen de staaldraad. Het been werd tot onder de knie afgekneld De stuurman die te hulp snelde om de jongen te bevrijden, verspeelde bij deze pogingen een van zijn vingers. Beiden werden öpgenomen in het ziekenhuis te Vlissingen. K.L.M. had voor 15.000 dollar schade. Begin november 1956 rapporteerde de vertegenwoordiger van de KLM in Boe dapest de heer G. J. Wisse, een bedrijfs schade van ongeveer 15.000 dollar. De schade werd veroorzaakt door ont vreemde reserve-onderdelen voor de DC 6 toestellen waarmee de KLM de lijn dienst op Boedapest onderhoudt en ont brekende kantoorinventaris. industrie ’n deel van de Russische op bouw voor haar rekening nam. In ons vorig overzicht hebben we reeds mel ding gemaakt van geruchten in de En gelse pers dat de Russen uit waren op ’n verbetering van de getrekkingen met ’t gehele Westen en men zou de stap van Boelganin kunnen beschouwen als een begin daartoe. Van Westelijke, en in het bijzonder van Amerikaanse zijde is altijd verklaard dat men de houding van Moskou ten opzichte van het vraagstuk der Duitse hereniging als het criterium wilde be schouwen voor de Russische politiek jegens het Westen en in dit verband lijkt het niet zo gek dat Moskou zich dus eerst tot W. Duitsland wendt. Maar de inhoud van Boelganins schrij ven aan Adenauer wijst er toch eerder op dat de Russen meer uit zijn op een poging W. Duitsland uit het Westelijk blok los te weken, dan op een streven zich met het gehele Westen te verstaan. Boelganin verklaart immers in zijn schrijven dat de W. Duitse herbewape ning de hereniging van Duitsland, waar aan Moskou anders wel zou willen mee werken, steeds moeilijker maakt en met name heeft hij er bezwaar tegen dat het Westen W. Duitsland maakt tot een basis voor de oorlogvoering met atoom wapens. worden nu de extreme richting in de partij van Nenni zoveel invloed blijkt te hebben dat het zelfs zeer dé vraag is of Saragat nog bereid is een hereniging van de beide soc. partijen te aanvaar den. Tenslotte de meest brandende kwestie van het ogenblik: Israël, Egypte en het Suezkanaal. De secretaris-generaal der Ver. Naties Hammarskjoeld kwam toen Israël weigerde zonder garanties de laat ste rest van het Egyptische grondgebied te ontruimen tot de conclusie dat het onwijs zou zijn sancties tegen de Joodse staat toe te passen omdat daaruit een nieuw conflict kon ontstaan. Daar er ook geen twee derde meerder heid in de Ver. Naties kon worden ge vormd die deze sancties wel voor haar rekening wilde nemen ontstond een im passe. Deze schijnt Washington, nadat er uit Congreskringen sterk verzet ge rezen was tegen een eventueel meedoen aan sancties door de Ver. Staten, te wil len doorbreken door een openlijke ver klaring, dat, als de Israëli Egypte ont ruimen, Amerika bereid is de veiligheid van hun land en de vrije vaart in de golf van Akaba te garanderen. Beweerd wordt dat Egypte ook bereid is deze garantie te eerbiedigen. Maar men is er dan toch nog niet. Want nu het Suezkanaal spoedig weer open zal zijn, wordt het vraagstuk van de vrije vaart door dat kanaal ook voor Israëlische schepen weer accuut, evenals de kwestie aan welke maatschappij de schepen van de verschillende naties tol zullen moeten betalen; aan oude, door de Egyptenaren onteigende maatschap pij of aan die door Egypte in het leven geroepen welke thans voor de loods- dlenst zorgt. Staf naar Ver. Staten. De minister voor Defensie ir. C. Staf zal vermoedelijk begin april naar de Ver. Staten gaan, om er het grote defensiegesprek te houden, onder meer ten aanzien van de kwestie der geleide projectielen. Zoals bekend zullen de Ver. Staten met elk der NATO-landen afzonderlijk deze taak bespreken. - De commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, heeft dinsdag te Harlingen zo wel de nieuwe oudheidkamer van deze stad als het geheel gerestaureerde stad huis geopend. De restauratie van het stadhuis, dat in 1730 door H. Norel werd gebouwd is verricht onder leiding van ir. J. J. M. Vegter en de heropening werd een feit toen mr. Linthorst Homan de stadsklokken liet luiden. Voorafgaande hieraan opende hij de oudheidkamer, het Hannemahuis, zo ge noemd naar de familie Hannema, die een van de oudste panden in de stad aan de gemeente schonk om hier In een oudheidkamer in te richten. Het is de tween-en-twintigste oudheidkamer in Friesland. Krjjgt Turkstra dochterbedrijf in Ca nada? Het is zeer waarschijnlijk dat er binnenkort een dochterbedrijf van de N.V. Turkstra’s Beschuitfabrieken te Leeuwarden in Canada gevestigd zal worden. Om de mogelijkheden daartoe te onderzoeken, vertrekt de directeur van het bedrijf, de heer T. Turkstra, Zelfs al zouden de Russen streven naar een verbetering van de be trekkingen met ’t Westen in Euro pa, dan zullen zij nog altjjd ’t Wes telijk wantrouwen moeten overwin nen, dat dit streven is ingegeven door het verlangen hun krachten te kunnen wijden aan de expansie van de communistische Invloed in Azië en Afrika. hebben de laatste tijd vooral hun aandacht gewijd aan het Midden Oosten en zoals bekend is president Eisenhower daartegen in ’t geweer gekomen, waar om Moskou nu weer een verdrag tussen de Grote vier tot niet-inmenging in het Midden Oosten heeft voorgesteld. Koning Saoed van Saoedi Arabië heeft vorige week zijn bezoek aan Washing ton waar over de nieuwe Amerikaanse politiek voor het Midden Oosten is ge sproken, beëindigd. Blijkbaar is Saoed voor zijn land accoord gegaan met Washington’s doel: hij krijgt tenminste Amerikaanse wapenen en steun voor de economische ontwikkeling van zijn land en heeft toegezegd te zullen trachten ook andere Arabische landen de Ameri kaanse politiek beter te doen begrijpen. Thans is Saoed in Spanje voor bespre kingen met Franco en met de sultan van Marokko. Zoals bekend interesseert Spanje zich bijzonder voor de Arabische wereld en met de twee andere genoemde landen heeft het gemeen dat het Amerikaanse bases op zijn gebied heeft. Er is kennelijk een beweging gaande om tot een hechte Amerikaanse band met een aantal landen te komen, die niet opgenomen zijn in andere verbon den. Franco ziet waarschijnlijk daar ook wel wat in al was het alleen maar om Frankrijk een hak te zetten dat al tijd als belager van de Spaanse posi tie in Noord Afrika werd beschouwd; maar hij heeft zijn Arabische vrienden weinig aan te bieden, daar hij zelf dik in de economische en zelfs politieke moeilijkheden zit; de voortdurende stij ging van de prijzen heeft de nood onder het Spaanse volk zo doen stijgen dat er onrust heerst en een ontevredenheid je gens het regime welke het eerst uiting vond in die gevaarlijke hoek: bij de stu derende jeugd. Natuurlijk slaan zowel de Franse regering, ook geplaagd door binnenlandse moeilijkheden en een groeiende oppositie tegen Mollet als de' Engelse en Spaanse flirt met de Ara bische landen onder auspiciën van Washington, met wantrouwen gade. Mollet Zaterdag werden in Israel grote betogingen gehouden tegen de „wor- gingspolitiek” van de Verenigde Naties, waarbij o.m. het aftreden van Hammerskjöld en de terugkeer van Egyptenaren in de Gazastrook werd geëist. De foto toont ons een overzicht van de demonstratie in de hoofdstraat en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1