JCollandia ilk N.V., 75 jaar De Hollandia N, V. verkreeg het praedikaat „Koninklijke NOTA OVER BESTEDINGSBEPERKING ;Wg! i Hollandsclie Fabriek Melkproducten van en I Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes V oedingsmiddelen Zondag 5 mei blijft feestdag iM L' 53e JAARGANG DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 No. 14 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND WWW» .■>'1 BL De Jong’s Nieuwsblad Foto Steggerda. 4. 5. 1. 6. 1.558 7. zullen 2. worden 8. 3. 9. 10. ii. 3e week februari 1932 12. WICHTICH NIJS FAN IT P. E. B. Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Bests’ mans- en vrouwenklompen 75 ct. per paar. Autobussen te huur (15-20 personen). Scherp concurrerende prijzen. Weduwe Zwaagstra, Tjerkwerd. Gevonden een bed. Inlichtingen bij veld wachter Feenstra, Tjerkwerd. De Geref. jongelingsvereniging te Wom- mels bestaat 50 jaar. Met ingang van 1 maart is benoemd tot agent van politie te Bolsward, de heer H. Schriever te Beverwijk. Teken des tijds: De verhuring van de Kerkelanden te Ferwoude bracht twee derde minder op dan voor 3 jaar. 1955 1956 Bolswards Nieuwsblad Burgelijke stand Baarderadeel: Geboren te Weidum, Hendrik, zv. Klaas Lemstra en Geertje Faber. Te Hylaard: Nantje dv. Sjoerd Weijer en Jitske Kooijenga. De Kamer beraadt zich ernstig over het stopzetten van de Zuiderzeewerken, zulks in verband met de crisistijd. De Zuiderzeewerken kosten veel geld, dat pas in de toekomst rente zal geven. De N.V. Hollandiafabriek te Bolsward, d.e eerste Hollandiafabriek in Friesland, die in 1894 werd gesticht. consumptiemelk kaas (fabrieks) gecondenseerde melk melkpoeder boter diversen, waaronder achterge- houden op boerderij voor consumptie, boerenkaas en opfok Der binne tusken de beding fan it P. E. B. en de Steatskommisje dizzer dagen in twatal bislissingen nomd, dy’t foar alle biwenners fan üs provinsje fan mear of minder bilang binne. Twa bisluten, dy’t wol hwat meimekoar to meitsjen hawwe, mar dochs net sa, dat it iene üt it oare fuortkomd is. Alderearst hawwe hja meimekoar üt- makke op hokfoar wize de f 225.000.— dy’t fan de Fryske Steaten foar de On rendabele gebieten oannomd is, fordield wurde sille. Al earder haw ik hjir as myn miening nei foaren brocht, dat it net sa wêze soe, dat hjirmei d,e bydra- ge fan 4/9 sünder mear forhege wurde soe oant 6/9. Dit sit hjir net yn, hwant de oanslu- tingen lizze de léste tiid bilangryk he- ger as normael en dan soene dy f225.000 lang net foldwaende Wêze. Boppedat is hjir ek de oerweging, dat in sa hege bydrage dan allinnich op syn dat te Vlaardingen werd gevestigd, begon op 1 april 1882 te draaien met 10 man personeel en met een uit de aard der zaak vrij geringe omzet. In de Nederlandse export van gecon denseerde melk neemt de „Hollandia” een zeer belangrijke plaats in. Haar produkten worden verzonden ov&r de gehele wereld. De totale omzet van de vennootschap bedraagt circa f 75 miljoen per jaar, waarvan voor circa f 50 miljoen wordt geëxporteerd. De totale hoeveelheid in Nederland ge produceerde melk werd in 1955 as volgt verwerkt: De regering heeft een nota over de bestedingsbeperkingen gepubliceerd, die door alle ministers werd ondertekend. Na de langdurige beraadslagingen van de afgelopen weken wordt thans het volgende voorgesteld: miljoen kgs. 1.540 1.515 630 507 73 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De stichter. De grondlegger van de „Hollandia”, Constant Hendrik Wagenaar Humme- linck, brak op 39-jarige leeftijd als eer ste luitenant der Grenadiers zijn mili taire carrière af om „in de melk” te gaan. Uitgaande van een nieuwe Ame rikaanse wijze van conserveren, zag de heer Wagenaar Hummelinck voor Ne derland met haar van nature grote melkoverschotten ongekende mogelijk heden voor de boeren zowel als voor de industrie. Na enige tijd praktisch werkzaam te zijn geweest in Zwitserland, gaf hij na zijn terugkeer aan zijn gedachte vorm door de oprichting van de N.V. „Hol landia” op 4 februari 1822. Het bedrijf, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de N.V. „Hollandia” werd het personeel en gepensioneerden een feest avond aangeboden op maandag 11 febr. j.l. in „de Doele”. Omstreeks 8 uur opende de directeur, de heer N. J. Popma deze feestelijke bijeenkomst met een kort overzicht over de oprichting en de ontwikkeling van de maatschappij. Ook werd even stil gestaan bij de uit breiding van de maatschappij, welke al spoedig hier te Bolsward een fabriek oprichtte, gevolgd door Purmerend, Scharsterbrug, Oud Gastel, Bergen op Zoom en Vlissingen en ontvangstations te ’t Zand, Hazerswoude en Goes. Voordat het woord werd gegeven aan de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer J. Rietdijk, richtte de di recteur nog het woord tot de heer E. van der Hoek, die in november j.l. zijn pensioengerechtige leeftijd had bereikt. De heer J. Rietdijk, hierna het woord verkrijgende, bracht de dank van het personeel over aan de directie voor het aanbieden van deze feestavond, welke voor het muzikale gedeelte werd ver zorgd door het trio „Joh. Bok” en ver der gevuld werd door de „Fryske Krite Boalsert”, die voor het personeel op voerde het blijspel „Mem sil trouwe”. Bolsward. AI spoedig bleek, dat er een grote vraag naar dit nieuwe Nederlandse produkt was. Het bedrijf kon zich ge leidelijk aan uitbreiden en in 1894 bleek het noodzakelijk om een nieuwe fabriek te Bolsward te vestigen. Twee jaar la ter werd daaraan de fabriek te Pur merend toegevoegd. Zo kwamen er in de loop der jaren nog meerdere fabrie<- ken bij, welke tezamen thans een ke ten vormen van Friesland tot Vlaar dingen. De heer C. H. Wagenaar Hummelinck, die Officier in de Orde van Oranje Nassau was, overleed in 1914 en werd opgevolgd door zijn zoons J. M. en M. G. Wagenaar Hummelinck. Deze beide heren trokken zich in 1930 uit de directie terug. Zij werden opgevolgd door de heren Ir. A. C. Couvée, H. W. de Monchy en H. Sparrius. De heer Sparrius, die zich in 1953 terugtrok, werd kort daarvoor door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De vennootschap is thans gefundeerd op een geplaatst aandelenkapitaal van f 4.000.000.terwijl het personeel is uitgegroeid tot circa 1250 man. Het weeldetarief zal stijgen van 15 tot 18 (uitgezonderd voor auto’s en motorrijwielen). Omzetbelasting op autobanden stijgt van 5 tot 15 op radio toestellen, televisietoestellen en bier zal 10 o.b. worden gehe ven. Door de huurverhoging per 1 juli zal de personele belasting stijgen met bedragen die variëren tussen f 11.13 en f 3,39 per jaar. Het tarief van de vennootschaps belasting zal worden verhoogd van 4043 tot 4447 dus met 3 Op de afschaffing van de inves teringsaftrek zullen geen uitzon deringen worden gemaakt, zoals door de S. E. R. voor verschillende projecten werd bepleit. Er komt geen bouwstop in de in dustriële sector, zoals door de S. E. R. is voorgesteld. De boeren gaan er in totaal f50 miljoen op vooruit door een wijzi ging in d.e grondslagen van de kostprijsberekeningen ten aanzien van de eigenaarslasten. Dit is evenwel geen direct voordeel, want het bedrag wordt geblokkeerd door inschrijving op een grootboek. Met het vrijgeven van deze gelden zal in geen geval voor 1959 een aan vang worden gemaakt. Voorwaar den voor een eventuele deblokke ring zullen nader worden gesteld. De boer zal een betere beloning voor zijn arbeid ontvangen. Kosten f 125 miljoen. Deze beloning zal ieder jaar worden herzien aan de hand van de ontwikkeling van de algemene loonindex. Voor de prijs vaststelling van de oogst 1957 gaat de regering uit van de volgende be dragen voor beloning van de boer: gemengd bedrijf 10 ha f6400 weidebedrijf 18 ha f7200 akkerbouwbedrijf 50 ha f8200. De lonen van landarbeiders zullen worden verhoogd met 5 Kosten f 25 miljoen. Export. Totale Nederlandse export van gecon denseerde melk bedroeg in 223.000 ton f 231 miljoen. 253.000 ton f 286 miljoen. In 1955 was het volume van de wereld- export circa 430.000 ton; Nederland had daarvan dus circa 60 In 1956 werd aan Nederlandse zuivel- produkten uitgevoerd voor een waarde van f 757 miljoen, d.i. circa 7.5 van de totale Nederlandse export. De condensexport bedraagt circa 38 van de Nederlandse zuivelexport, der halve circa 3.8 van de gehele Ne derlandse export. In verband met de gecondenseerde melk met suiker is de condens-industrie een groot verbruiker van deze grondstof. Naar schatting was de behoefte in 1956 van de condensindustrie ca. 70.000 ton, d.i. ruim 15 van het totale Neder landse verbruik. Hollandia heeft haar eigen blikfabrie- ken. Deze produceren 2 a 2% miljoen blikjes per week. Het op peil houden en moderniseren van diverse bedrijven vereist aanzien lijke bedragen. In de laatste 10 jaar vereiste dit voor de N.V. Hollandia zon der haar dochterondernemingen een be drag van bijna f 10 miljoen. De belangen van Bolsward en Hol landia” zijn als het ware vergroeid. Beide Bolswarder zuivelfabrieken beho ren tot het concern, nu ook de K.N.M.- fabrieken hiermee een belangengemeen schap gesloten hebben. Naar wij vernemen is het niet onwaar schijnlijk, dat de N.V. Hollandia in Friesland tot een zekere concentratie zal overgaan, waarbij Bolsward nauw betrokken zou zijn. Een reden temeer om de jubilerende N.V. ook op deze plaats alsnog hartelijk geluk te wen sen. De regering ziet geen reden, om zondag 5 mei a.s. niet tot nationale feestdag te bestemmen. Dit antwoordt minister-president dr. W. Drees in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, ds. C. v. d. Zaal (a.r.), die erop aangedrongen had we gens de zondag de Nationale Feestdag naar een andere dag te verschuiven. Dr. Drees merkt op, dat uit de gehou den gedachtenwisselingen over de Na tionale Feestdag zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer tot uiting is ge komen, dat een waardige herdenking van de bevrijding op een zondag aan vaardbaar werd geacht, al zal de feest viering uiteraard een enigszins ander karakter dragen dan op werkdagen. de stienkoal wurdt krapper en djürder en nou komme de meardere kosten foar de ünrendabele gebieten der jit by. Hwa soe der nou op tsjin wêze kinne, dat hja ek in bytsje mear foar it Ijocht barre. Lit üs sizze, ien sint op de K.W.U. en in bytsje mear foar it fêstrjucht om fan de iene net mear to fergjen as fan de oare. Nou, dat is dan ek oan nomd. De leafde kin op it lést ek net fan ien kant komme, netwier Dizze forheging is al fan it regear goedkard, dus dat giet mei maert yn. Neffens in bidruwsbirekken sil dizze sint sahwat f 800.000.opbringe. Der wie f 500.000 tokoart, foar de Onrenda bele gebieten ekstra f 125.000, dan sit der ek lyts twa ton yn foar de djürdere stienkoal en de saek is roun. Dizze léste slach is in typyske P. E. B.slach: de léste mei fiif punten ekstra. Alles hwat yn en büten de Steaten sein en skreaun is oer de reserves of de óf- skriuwingen of de hege, birekkene rinte hat praet om ’e nocht west. Dit bastion stiet fêster as it ea stien hat. Gjin sint wurdt derfan brükt foar al dizze dingen. De oerflakkige taskóger fan it Steate- tournooi, dy’t miend hat, dat it P. E. B. in lilke tobeksetter hawn hat, is der neist. De stiennen op it damboerd binne hwat forskoud, mar it spul fan it bidriuw stiet like sterk as derfoar. Hwant net it bidriuw bitellet de hegere kosten foar de oansluting fan de ünrendabele ge bieten, mar de gebrükers seis. De ka- pitaelsposysje fan it bidriuw is gjin splinter kwyt wurden. As ir. Fokma mei in moanne of hwat de leije oan ir. Leife- rink oerjowt, kin dizze mar rêstich op ’e bok klimme. Hy kriget in béste wein mei in pear béste hapkes derfoar, dy’t goed yn it foer sitte. Haw der mar gjin noed mei. Ik haw it tominsen net. Alle gefallen, dy’t nei 1 jannewaris oannomd binne of wurde, falie ünder de nije regeling, dus dêroer hoecht men net yn to sitten. Mient men lykwols, dat dizze regeling it bidriuw sahwat yn de ünderklean bringe sil, dan is men der fier neist. Hwant it giet mei de lieding fan it P. E. B. sahwat as mei in tüke skut- jasser. De léste slach en dy jowt fiif punten ekstra, is foar de lieding fan it P. E. B. Hwant tagelyk mei dizze swierbifochten oerwinning to’n bate fan de Onrenda bele gebieten is in twadde bislüt nomd. En der siet de „boer” en de „nel” jit yn, as jo bigripe, hwat ik sizze wol. It P. E. B. siet al mei in tokoart fan in heal miljoen oer it kommende jier, binne en seis by in bilangrike hichte fan de oanslutingskosten oer to sjen binne. De birekkens seis binne net op in goune nei krekt, hwant it sit alle- gearre noch hwat finer yn mekoar as ik hjirboppe sein haw. De> bidriuwsby- drage giet neffens in grafyk omheech, hwerby de persintaezjes foar elts ge tal wer oars lizze. Dêrom kin it wol ris in pear goune skille, mar globael lizze se as hjir werjown is. It stribjen hat west foar de lju, dy’t de oansluting om de tige hege kosten aloan wer ütstelle moasten, in fiks ein yn ’e mjitte to kommen. It hat nou alle sin derby to wêzen, hwant dy’t it earst komt, sil ek wol it earst hol- pen wurde kinne. En mear as safolle kinne net holpen wurde. By de alder- djürste gefallen dy’t mear as f 9000. komme to kostjen, wurdt it wer oars. Dy gefallen lizze sa heech, dat it op dit stuit winlik net to forantwurdzjen is om safolle jild foar ien gefal op it kleed to lizzen. Wol men it dochs, dan jildt de hegere bydrage wol foar de earste f 9000. mar foar it meardere wurdt it wer 4/9. Op bovenstaande foto zien wij de jeugdige Bolswarder konijnenfokker A. H. Vlagsma (Secr. Haitsmalaan 57), die met zijn Wit Wener Ram 6 W.B. 229, prachtige successen heeft geboekt. Het dier (zo mak als een lam op het dressoir in de huiskamer!) ziet U hier omringd door de volgende onder scheidingen: BOLSWARD. Nov. 1956. Tafelkeuring: kampioen van 90 dieren, (Wisselbeker en Beker mooiste Middenras). GORREDIJK. Provinciale N. K. B.-Tentoonstelling (570 dieren). Standaard: Op één na mooiste dier der gehele tentoonstelling. Wisselbeker: Mooiste dier eigen fok 12-16 dec. 1956, Wisselbeker: Mooiste dier jeugdlid. Ring- standaard: Mooiste dier jeugdlid. Verz. medalje: Mooiste dier Midden- rassen, aangeb. N. K. B. Medalje: Mooiste voorgebrachte Wener. ARNHEM. 18-20 jan. 1957. Bondstentoonstelling N. K. B. (2490 dieren). Me dalje, aangeboden door de Commissaris der Koningin in de provincie Gel derland: Voor mooiste dier der gehele show (kampioen). Gouden medalje, aangeboden door stad Wuppertal (Duitsland)Beste dier jong der gehele show. Verz. Beker: Mooiste Wener. Van Piggelen-medalje: beste dier eigen fok. Verz. Beker: Mooiste dier middenrassen. A-prijs: Boekwerk, aangeb. door stad Wuppertal. BERGUM. 7-9 febr. 1957. Kampioenstentoonstelling drie Noordelijke Provincies (172 dieren). Standaard met lint: Algemeen kampioen. Medalje: Beste dier eigen fok. Konijnenstandaard: Kampioen Weners. Voorzeker een lijstje om trots op te kunnen zijn. plak is, as de Onkosten ek foar de per- soan yn kwestje heech lizze. De measte gemeenten jowe oer de bidriuwsbydrage 2/9, sadat it der nou aerdich op bigjint to lykjen. De maetskippelike ünrjucht- feardichheif wurdt troch it léste Steats- bislüt in hiel ein lytser. Foar de swiere gefallen is dit ek alhiel op syn plak, foar de lichtere gefallen klemt dat folie minder. Dêrom is der dan ek bi sluten om in bipaelde progreesy yn de bidriuwsbydragen to bringen. Ik wol nou de nije regeling, dy’t jit net publi- seard is, oan de han fan in pear foar- bylden ütlizze. Elke bilanghawwende kin dan syn eigen posysje wol bipale. Nimme wy in buorkerij, hwerfan de ün rendabele kosten birekkene binne op f 1800. Dizze buorkerij leit yn in ge meente, dy’t seis 2/9 docht. Dan wurdt it nou sa: Ünrendabele kosten f 1800. Bidriuwsby drage f 1000. Gemeente f 400. De boer seis f 400. Dizze fordieling bliuwt foar alle gefallen, dy’t net mear as f 2700 komme to kostjen. Leit it bidrach tusken f 2700 en f 3300, dan wurdt it sa: Kosten b.g. f3000. Bidriuwsbydrage f 1733, gemeente f 666, de boer seis f 600. Leit it gefal tusken f 3300 en f 3800, dan giet it sa: Kosten b.g. f3500, bidriuws bydrage f 2100, gemeente f 777, de boer seis f 623. Leit it gefal tusken f 3800 en f 4500, dan wurdt it sa: Kosten b.g. f4150, bidriuwsbydrage f 2582, gemeente f 900, de boer seis f 668. Leit it gefal tusken f 4500 en f 6100, dan wurdt it sa: Kosten b.g. f5400, bidriuwsbydrage f 3480, gemeente f 1200 de boer seis f 720. Komt it gefal f 7800 to kostjen of mear dan wurdt it saKosten b.g. f 7800, bi driuwsbydrage f 5200, gemeente f 1733, de boer seis f 867. Nou wol ik daliks sizze, dat dizze foar- bylden allinnich mar tsjinje om sjen to litten, dat de bydragen fan de boer of de persoan seis in hiel stik forlege 5.823 Voor 1956 zijn deze cijfers nog niet ge detailleerd beschikbaar. Aantal leveranciers, die melk recht streeks aan het Hollandiaconcem leve ren: 4.212; in 1956 leverden zij 155 miljoen kgs. Daarnaast verwerkt Hollandia nog grote hoeveelheden melk, welke van an dere fabrieken wordt ontvangen, zulks al naar behoefte in verband met order- positie. Uit onze „gouden filmpjes” heeft men reeds kunnen lezen van het 75-jarig bestaan van de Hollandia N.V. Op uitdrukkelijk verzoek van de directie hebben we verder geen aandacht aan dit feit besteed, daar het 70-jarig bestaan op grootse wij ze is gevierd. Nu echter het concern het predi kaat Koninklijke werd verleend, willen we toch niet nalaten, enkele feiten te releveren. Het moet voor de lezers van ons blad wel interessant zijn te weten wat er eigenlijk in een dergelijk be drijf omgaat en hoe het „rijsje werd een boom”. Het doel van de fabriek, waarvan de directie momenteel bestaat uit de heren Mr. A. Hooites Meursing te Vlaardingen en I. A. Stuit te Vlaardingen, is: Het kopen, berei den en verkopen van gecondenseer de en geconserveerde melk, zuivel en andere voedingsmiddelen.* De vennootschap kan daarvoor deelne men in andere vennootschappen met gelijk of overeenkomstig doel. Het voornaamste produkt is gecon denseerde melk. Ook worden con sumptiemelk boter en andere zui- velprodukten geproduceerd, terwijl men zich daarnaast op bescheiden schaal toelegt op de fabricage van groenteconserven. Tot de deelnemingen behoren de N.V. „De Komeet”, fabriek voor Fijnere Werktuigen te Schiedam, waar in het bijzonder blikbewerkingsmachines wor den gefabriceerd en de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken N.V. te Sneek, welke laatste een 5-tal kaas- en boter- fabrieken exploiteert in Friesland. In 1950 werd financieel belang verkre gen bij de N.V. Heldersche Melkcen- trale te Den Helder. Hollandia’s belangen in suikerfabrieken zijn sinds 1919 ondergebracht bij de N.V. Centrale Suiker Mij. Medio 1929 werd een regeling tot sa menwerking getroffen met de Nestlé and Anglo-Swiss Condensed Milk Com pany (thans Nestlé Alimentana Com pany, Sté.An.) te Vevey in Zwitser land, waardoor de export van het Hol- landiaprodukt gecondenseerde melk, be halve die naar Engeland, geschiedt door de Nestlé, zulks onder afdoende waar borgen voor hoeveelheden en prijs, ter wijl de „Hollandia” in de winst van Nestlé deelt. De melk zal in de loop van dit jaar met tien cent per liter stijgen. Uit de landbouwmaatregelen vloeien verder geringe prijsstijgingen voort voor brood (0.4 cent per brood) en suiker (3.5 cent per kilogram), welke verhogingen echter niet vóór oktober zullen worden doorge voerd. Tabaksartikelen worden duurder als gevolg van prijsstijgingen van de grondstoffen. Hierdoor zal ook de belastingopbrengst stijgen. Het tussentarief van de omzetbe lasting zal stijgen van 8 tot 10 (gedistilleerd blijft hiervan uitge zonderd).

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1