MECHANISATIE OP GRASLAND- BEDRIJVEN KRIS-KRAS door Nederland 1 Ik David Ben Goerion Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes üs hjoed p p to sizzen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i U. 53e JAARGANG No. 16 DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad maar de graspoduktie, aldus deze geld in het land- PYT, 4de week februari 1932 DE GKEIDEDEI TO SNITS Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18,30 uur 305 of 33J (K 5157) GESLAAGDE GRASLANDDAG TE SNEEK DIVERSE MOGELIJKHEDEN IN DE GREIDEBOUW DESKUNDIG BELICHT Te koop gevraagd gebruikte kinder- bank. Letter A bureau dit blad. Droog doorregen Fries spek 32 ct. per pond, bij de 5 pond 30 ct. Vet droog spek 22 ct. per pond. 3 pond gehakt f 1. Aanbevelend Slagerij F. Algera. Bij de verhuring van de kerkelanden te Zurich brachten de weilanden het tot gemiddeld f20.— per pondemaat, vrij van alle lasten. Zes gewonden bij autobotsing. Bij een autobotsing op de Rijksstraatweg onder Wassenaar, ter hoogte van de Persijn- laan, zijn zondagavond zes mensen ge wond, geraakt, van wie één ernstig. Een uit de richting Amsterdam komende auto raakte door nog onbekende oor zaak, plotseling op de linker rijbaan en vloog op een tegenligger in. Alle ge wonden zijn naar het giekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overgebracht. De auto’s werden nagenoeg geheel ver nield. Maandag is in Nederland de comman dant van de Nato Strijdkrachten in Europa, Generaal Norstad, aange komen. In de Wittebrug te Den Haag werd na zijn aankomst een persconferentie gehouden. De foto toont ons Generaal Norstad tijdens de persconferentie. Wiid biwündere - krigele lieder Fan it lytse Israël, It lan omsluten fan kwea-dieders, Dy’t har ünrjocht wetten stel’. Acht jier bin jim hünd en pleage, En V. R. bleau sjende blyn, Der moast in hynstemiddel weage, David sei; Wy slaen der yn! As men üs bistean ófdammet, Dan sil fül de tosken toand, Dérom keas ik my in namme, Ben Goerion - de liuwensoan. Acht jier bin wy hünd en pleage, De V. R. rjochtspolityk? Hwat is ’t: ünmacht, frees of leagen?, David: Jo ha great gelyk! ’k Rop jim net op it sündersbankje, Wy biskermje - leau it gerêst, Tink der om - oars brük’ wy sanksjes, It giet foar jim eigen bést. Froeger lieten wy ’t hwat sitte, Mar nou bin wy flot presint. Toe nou dochs - jim moat opsjitte. David sei: Ik jow gjin krimp. As de tiden foroarje, foroarje wy mei. Reclame-rijwiel, geheel compleet (met garantie) f35.Beleefd aanbevelend J. R. Blanksma, rijwiel- en naaimachine handel, Witmarsum, beïnvloed door toevallige om- ies- Bolswards Nieuwsblad Hark ris efkes - skille Dulles, Wis - ik ha jim need forstien, Mar ’k fyn dochs dat it gjin spul is, Set jim ark byinoar op 't hiem. Kom, nim daliks wer distansje, Wêz nou wils - oars krij we mot, Ik ha in büse fol garansjes, David sei: Dat jowt üs hwat. „Sisoa, nou bin wy de baes, ja, Wy forblikk’ foar Nasser net, Spat mar op - de streek fan Gasa Bliuwt troch üs alteast biset. Al den dach üs skippen keare, It selsbistean sil djür forkocht. Sa sit it heech-achte hearen, David sei: ’k ha skjin my nocht. Thee 4-6 cent goedkoper, De prys van de thee is met ingang van zaterdag met resp. 4 en 6 cent per ons, al naar gelang van de kwaliteit, verlaagd bij alle kruideniers en particuliere levens- middelenbedrijven. Verkeer eiste 3 levens. Bij het overste ken van de rijksweg Utrecht-Den Bosch werd zondag de 57-jarige bromfietser N. v. d. M. uit Meteren gegrepen door een personenauto. De heer Van der M. was op slag dood. Zijn echtgenote werd levensgevaarlijk gewond. De 71-jarige wielrijder D. B. uit Haaksbergen stak zondagavond plotseling de rijksweg tus sen Haaksbergen en Enschedé over. B. werd door een bus gegrepen en was op slag dood. Het 5-jarig zoontje van de familie P. V. uit Oosterland werd za terdagmiddag op de rijksweg bij Nieu- werkerk door een vrachtauto overreden, Het knaapje was op slag dood. Serooskerke slaat Pisa. „Laat Pisa een scheven toren hebben,” zeiden de Se- rooskerkers (op het eiland Schouwen- Duiveland) tot dusver, „wij hebben er ook een.” De uit de 15e eeuw dateren de toren van de Ned. Herv. Kerk stond ongeveer een meter uit het lood. Maar nu is Pisa overtroefd. Want waar ze in Italië zelfs ook maar niet aan dur ven denken is in Serooskerke gebeurd. De toren is rechtgezet. Ten aanschouwe van het hele dorp werd de toren zater dagmiddag opgetild dertig centime ter toen kantelde hij om zijn as en snel werd het gat gedicht. De toren van Serooskerke stond weer recht. Nou ja, er mankeren nog een paar centimeters aan maar wie daarop let is een knies oor. Vertrek viel in het water. Drie opva renden van de Nederlandse zeesleper „Zwarte Zee”, die in Genua waren we zen passagieren, kwamen te laat in de haven terug. Hun schip had even te vo ren de trossen losgegooid en voer de zee op, op weg naar Argentinië. De zee lieden bedachten zich geen ogenblik: met kleren en al plonsden zij het water in en wisten de „Zwarte Zee”, die zeer langzaam voer en zich nog slechts een vijftig meter van de kade bevond, in te halen. Toen zij langszij zwommen, werd een touwladder gevierd en even later stonden de drie laatkomers druipend van het water aan dek. Verkeerslesje. Tijdens een vergadering van Limburgse autorijschoolhouders in het Harmoniepaviljoen te Roermond bleek, dat negen rij-instructeurs hun wa gens voor het gebouw op het rijwielpad hadden geparkeerd. Een der wagens die het pad volkomen versperde, was voor zien van plakkaten met suggestieve slagzinnen, zoals „Neemt de verkeers regels in acht, leert ze van buiten”. Te- den de bestuurders van alle negen wa gens werd proces-verbaal opgemaakt. Drie gevallen van t.b.c. ontdekt In lyceum. Drie leerlingen uit de derde klas van het gemeentelijk lyceum in Den Helder moesten dezer dagen met t.b.c. in een sanatorium worden opge nomen. Twee van hen zijn slechts licht besmet, een andere verkeert echter in een ernstiger toestand. Deze leerling Mear as njuggenhündert jonge en al- dere boeren hiene Freed de réis nei Snits oangien, sadat it Gebou foar Krist- like Bilangen mei de kreake grótfol wie. It wie mar gelokkich, dat de or- ganisatoaren in dei twa tofoaren fan de lytsere sealen öfstapt wiene, hwant dat hie hiel hwat öfbreuk oan de dei dien. Dizze is oer alle boegen slagge, soe ik sizze. De gearwurking fan de forienings foar bidriuwsfoarljochting mei it Rykslan- bopkonsulintskip hie in treflike orga- nisaesje ta stan brocht. Dat wie tip-top yn oarder. De hear Wind mei syn assistinten hiene de saek goed yn ’e macht en it gie as it slydjage. Ek mei de ynlieders wiene hja oer it algemien fortünlik. Twa fan de fjouwer sprieken holldnsk, twa diene it yn de memmetael, mar dat joech op himsels neat. Ir. Bakker Ar kema en Ir. G. J. A. Bouma foelen der it béste yn, de iene mei syn hollansk en de oare ma1 syn Frysk. Ir de Spaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, die het geld, bestemd voor een Hongaars vluchtelingenfonds, op een bank zal deponeren. Cultuurtechnische werken: f 14 miljoen minder. Minister dr. S. L. Mansholt wil op de landbouwbegroting voor 1957 in het kader der bestedingsbeperking voor ongeveer f 19 miljoen bezuinigen op de gewone dienst. Hiervan zal f 14 miljoen ten laste komen van de cultuurtechni sche dienst. Smokkelwagen achtergelaten. Aan de grens bij Chaam (N.B.) heeft de douane zaterdagmorgen in alle vroegte een ge pantserde smokkelauto, die geladen was met driehonderd kilo koelhuisboter, tot staan gebracht. De pantserwagen liep vast op een zware, door douaniers aan gebrachte versperring. De chauffeur wist te ontvluchten. Groot, dy’t ek Frysk prate, koe üs min der foldwaen. Hy bleau hwat dizich en wie minder resolüt. Wy hiene fan him hwat mear forwachte al wie syn oan- trün om skerper en mear rationeel to dongjen en to jar jen wol op syn plak. Ek it pleadoai foar grounündersyk en dan via de eigen bidriuwslaboratoria fansels, wie tige ad rem. De léste sprekker, Ir. H. Vonk, Ynspek- teur fan de Lanbou, soarge foar in anti climax. Dizze koe lang net meikomme yn de rige en ik ha biwündering hawn foar de bisikers, dy’t op de ein fan dizze swiere dei dizze droege en oerbikende dingen by har lê.ns glide lieten. De man sil wol better r&kkenje kinne as prate, seinen de boeren mei droege humor. Hawar, wy wolle it hoopje. Ir. Bakker Arkema, dy’t nei it wol- komstwurd fan de hear A. P. Hettinga, spriek oer mechanisaesje yn it greide- bidriuw, hie de folie oandacht en wist dy ek ta de ein ta to hélden. Hy gyng alle bilangrike wurksumheden by lüns en joech dêrby oan hoe’t de mechanisaesje hjir brükt wurde koe. Derby stie er mei twa fuotten op 'e groun en joech in düdlike, lykwichtige bioardieling fan foar- en neidielen. Rês- tich en alhiel bitroud mei de praktyk, wie it in lust nei dizze sprekker to harkjen. Hy biskikte oer gans gegevens en sifers mar bleau der seis hoppe steun en seach de bitreklikens fan dizze din gen foar de boer ek. Ut alles die bliken, dat er by in forant- wurde mechanisaesje jit hiel hwat din gen oertocht wurde moatte, sil it foar- diel jaen. Mar oan de oare kant triuwe de hege leanen en lésten de greidboer dy kant fêst üt. It is nou saek om net rimpen en oerstjür mar oan to tügjen, hwat der bean wurdt mar rêstich üt to siferjen oft dizze dingen op it eigen bidriuw foardiel bringe. Melkmasines, moderne weinen, in trek ker as der genóch wurk foar is en men hynders fuortdwaen kin, dongstruijers en goede kunstmeststruijers, lytse silo’s foar foardroege kuil, greppelfrais&rs en sleatopskjinr.ers waerden bisprutsen. mogelijk, dat één man met twee appara ten 20 koeien in een uur melkt. Op elk landbouwbedrijf, ook al is het nog zo goed gemechaniseerd, blijft nog veel handwerk te verrichten, en wel 5070 van het totaal. Het daarbij gebruikte ge reedschap is vaak ondoelmatig: het is te zwaar of minder geschikt voor het beoog de doel. Hierin kan nog veel verbetering worden gebracht. Ek it skuorredroegjen en it trochblazen fan hea krigen har bar. Dizze dingen sitte jit yn it stadium fan praktyk- ündersyk en kostje op it heden frijhwat. Hwat hy sei oer it ünderhald fan it masine-ark en de needsaek de jonge boeren hjir mear fan by to bringen, wie tige it omtinken wurdich. Hwant de Nederlanske boer keapet elts jier foar 125 miljoen oan nije wurktugen. It is in great boerebilang dit djüre ark des- kundich to ünderhélden en op to berg- jen. En der is jit hiel hwat yn to for- betterjen. De pick-up heawinning seach de sprekker net sa folie yn. Winlik moasten dizze dingen allinnich mar tus- ken moarns élf en middeis fjouwer üre wurkje meije en allinnich op de dei, dat de boer it hea sa fier hat. Mar de praktyk is hiel oars en der is al in bulte skea fan komd. Ut de stoartbuoi fan fragen bliek wol hoe’t dit punt by de boeren libbet. De sprekker wist se tige nei it sin to biantwurdzjen. Ek Ir. G. Bouma hie alhiel it ear fan de seal, doe’t hy oer de müglikheden spriek, dy’t der jit binne om de pleat sen better to meitsjen. Hy bigoun mei to sizzen, dat tige folie needsaeklike forbettteringen wol efterwege bliuwe moasten, omt de lanboupolityk nei de oarloch in fikse oanpak fan de pleatsen finansieel ünmooglik makke hie. De lêstbikinde regearingsütstellen hawwe dizze pessimistyske sjenswize jitteris bifêstige. It sil dus mei in bytsje jild barre moatte, hwat wy oan de skuorren en büthuzen dwaen kinne, sei er. Kin men troch bysündere omstannichheden dochs nij bouwe, dan rette hy tige de hollanske stalynrjochting oan. Hjir kin it wurk makliker en hurder dien wurde, om’t hjir de foerwurksum- heden en oare hantaesten makliker geane. Hy sei, dat yn in büthüs mei fjirtich kij alle dagen trije ton oan mol- ke, foer en dong forarbeide wurde moast, sadat dizze saek tige it omtin- ken wurdich wie. Ek pleite hy mei oan- drang foar in bettere fentilaesje yn it büthüs. Mei triedglês en fentilaesje- drompels, mei (Uepannen of drainbuizen yn it tek, fikse ruten fan skokbeton, dy’t heech genóch oanbrocht binne om it Ijocht oer de kij skine to litten, kin it büthüs Ijochter en frisser makke wurde, sünder tofolle kosten. De büthüs- souders kinne it bést fan holle bak- stiennen makke wurde. Hout kostet sa- hwat 15 goune de meter, stien 22 goune. It léste is branfrij en bliuwt folie lan ger goed. Handersketten liken him min der goed as bokjes. De Amerikaenske modellen foldogge hjir meastal net goed, der binne hiele goede eigen apa- raten genóch. It gebrük fan in thermo meter yn it büthüs hearde algemien to wêzen. In to waerm büthüs is binammen foar nijmelke kij mei in greate produk- sje skealik. Sahwat 12-13 graden is de béste temperatuer. Ek by Ir. Bouma reinde it fragen, mar hy wie se treast. Ut alles die bliken, dat de boeren yn de tsjinst fan Ir. Bou ma mei syn assistint hjirre, Tsjerk de Jong, in kostlik helpmiddel hawwe om lytsere en greatere forbetteringen pan to'bringen. Greate dingen binne foar de measten op dit stuit net mooglik, mar der is faeks wol in middel om it dampe en tsjustere büthüs, dat jit lang net ütstoarn is, op to knappen. Freegje yn Snits mar ris in bisiik oan fan de as sistint. Dy komt sünder kosten en riedt jo sünder iennige forplichting, De greidedei is wer foarby. Hja hat skoan foldien. Ir. Wind, de man, dy’t de saek greatendiels regele hat, sil net om in plomke forlegen sitte, mar ik stek it him dochs fan herten op ’e hoed. Dit wie goed bisjoen en treflik ütfierd. De boeren en jonge boeren komme grif wer as dit in oar jier wer opset wurdt. Faeks koe men dan de dei ek ris yn Boalsert hélde. De Doele kin safolle net hélde, mar de helt yn de Jouwer bygelyks en de oare helte hjirre soe ek sa gek net wêze. Ik jow it mar ris yn omtinken. Vervolgens vroeg Ir. H. de Groot, rijks- landbouwconsulent voor weide en voeder- bouw, meer aandacht voor de bemesting op het grasland. Hoewel de bemestingskosten slechts een klein deel vormen van de totale kosten op een weidebedrijf, is de bemesting zeer belangrijk voor het verkrijgen en instand houden van de graspoduktie, aldus deze Spreker. Het grondonderzoek is een zeer goed hulpmiddel bij het bepalen van de basis bemesting. Door middel van het grond onderzoek is aan te tonen, dat er vroeger fouten zijn gemaakt. Zo is gebleken: dat op eenzelfde bedrijf grote verschillen in bemestingstoestand van de diverse per celen voorkomen; en dat er belangrijke verschillen kunnen bestaan tussen naast elkaar gelegen bedrijven, waar oorspron kelijk in de natuurlijke vruchtbaarheid van de grond vermoedelijk weinig ver schil is geweest. De verdeling van stalmest en gier wordt nogal eens L—-»w— standigheden. Een systeem in de ting ontbreekt vaak. Bij weiden komt het grootste deel van de met gras opgenomen plantenvoedende stoffen met de uitwerpselen weer op het perceel terug. Wordt een perceel in een seizoen alleen maar geweid, dan is de af voer van fosfaat en kali met de melk en de groei van de dieren gering. Bij een maal maaien en verder weiden is de af voer veel groter. Wanneer bij intensivering meer vee wordt gehouden, zal er een grotere aflevering van melk en vee komen. Bij een goede gier- en stalbemesting behoeven verder de verliezen in hun bedrijf niet veel toe te nemen. Op vele bedrijven met een gier- kelder gaat het mestwater echter verloren. Bedrijfsgebouwen Ir. G. J. A. Bouma L.I. de rijkslandbouw- consulent voor boerderij bouw was met zijn onderwerp „Mogelijkheden tot verbe tering van bestaande bedrijfsgebouwen” geheel op bekend terrein. Een stal moet zijn fris, licht en schoon. Onderzoek geeft aanwijzingen dat door een te warme stal de melkopbrengst van dieren met hoge opbrengsten wordt ge drukt. Een tempertuur van 12° C. (10 tot 15) wordt het nest geacht. Dure luchtko kers zijn overbodig. Een te grote inhoud geeft een te koude en vaak natte stal. Vol doende licht bevordert de zindelijkheid en maakt het werk aangenamer. Draad- glas bij hoornhouten geeft soms een aan zienlijke, niet te dure, verbetering. De diep ingrijpende wijziging in de ver houding tussen de stijgende uitgaven en de dalende inkomsten, tezamen met een moeilijke personeelsvoorziening, stellen de boer voor een zeer zware opgave. Hij streeft er naar met zo weinig mogelijk werk, zoveel mogelijk arbeid te verrich ten. Soms is de bestaande werkwijze aan zienlijk te verbeteren door rijdende voer- wagens op twee of drie wielen. Hooi, kuil, bieten en meel moet men op een goede plaats opslaan en zo eenvoudig mo- lijk voor de dieren brengen. Ook moet men niet te ver met de melk lopen. Binnen bestaande gebouwen is het uit breiden van de stalruimte mogelijk door het vee op de schuurreed te plaatsen on der een wegneembare zolder. De kosten voor wijzigingen en verbeterin gen zijn van te voren te berekenen en moet men eerst overwegen en toetsen aan het overblijvende voordeel. Financieringsmogelijkheden in de landbouw Dver dit onderwerp gaf Ir. H. Vonk een gedetailleerde uiteenzetting, die we hier kort samenvoegen. Er gaat steeds meer geld in het land bouwbedrijf zitten. Niet alleen doordat alle, zoveel duurder is geworden, maar er is tegenwoordig ook veel meer nodig, wil men met het bedrijf „naar de eisen des moet waarschijnlijk beschouwd worden als de bron van de besmetting. De ziek te kwam aan het licht bij het onder zoek, dat geregeld op scholen wordt gehouden. Hoorspel bekroond met f 3000. In een besloten hoorspelprijsvraag van de KRO heeft de Amsterdamse advocaat mr. M. Verdaasdonk een prijs van f 3000 ge wonnen voor zijn spel „De deur van het veerhus staat altijd open”. Eerder verschenen van deze schrijver reeds en kele dichtbundels. Het bekroonde hoor spel zal op zaterdagavond 13 april wor den uitgezonden. Spanje-Nederland bracht f 55000 op. De som van 550.000 peseta’s, ongeveer f 55000, is de opbrengst, van de op 30 januari in Madrid gespeelde voetbal wedstrijd Spanje-Nederland. Een cheque voor dit bedrag is overhandigd aan de Hwat hat QabeSkroar Georganiseerd door de gezamenlijke Verenigingen voor Bedrijfsvoor lichting, Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Z.W. Friesland, in sa menwerking met het Landbouwkundig Bureau Noord van de N.V. Nederlandse Kali-Import Maatschappij, werd vrijdag te Sneek een z.g. Graslanddag gehouden, een initiatief dat alleszins geslaagd mag heten.. Hieronder vindt U een samenvatting van het gesprokene, terwijl onze medewerker Tj. de J. in zijn rubriek „Fan de Martinitoer" ook enkele kanttekeningen maakte. Grote bus koperpoets 9 ct., stevige kaasrasp 9 ct., reclame' straalbreker 7 ct., doosje met 36 koperen punaises 2 ct., grote doos goud- of zilverbrons 8 ct., grote vellen schuurlinnen 3 ct., 4 zakjes blauwsel 10 ct., practische zeep- staaf 9 ct., zeemlappen 24 ct., grote werkborstel 9 ct. Alleen in de Haweko Bazar, Bolsward. tijds” zijn ingericht. Denk alleen aan de macines, aldus Ir. Vonk. Het komt veel voor dat een jonge boer, die een boerderij over kan nemen, daar voor zelf niet voldoende geld heeft en het ook moeilijk van de familie kan lenen. Van verbetering of vergroting van het be drijf moet dikwijls worden afgezien, om dat er geen geld is. Gebrek aan financiën maakt ook vaak dat het bedrijf niet goed tot zijn recht komt (te weinig vee naar verhouding, te zuinig met kunstmest of krachtvoer e.d.). Sommigen zijn erg bang geld te lenen. Volkomen terecht als dat geld in de huis houding zou belanden en verteerd wor den. Maar voor juiste aanwending in een goed renderend bgdrijf behoeft daartegen geen bezwaar te bestaan, mits grootte en vorm van de lening zodanig is, dat men niet plotseling in grote ongelegenheid kan worden gebracht. Er zijn veel vormen van krediet. Langlo pende leningen zijn meestal gedekt door gestelde zekerheid, zoals hypotheek, on derpand of borgstelling. Het komt vrij veel voor dat men zich kre diet verschaft door de rekeningen niet op tijd te voldoen: men laat de veevoer- en kunstmesthandel, de timmerman en de veekoopman op zijn geld wachten, een handelwijze die niet alleen onprettig is, maar meestal ook duur en die soms ge vaarlijk kan worden. Ook huurkoop van trekkers en machines kan als een vorm van krediet gezien wor den. De kosten van een dergelijk krediet blijken vaak aan de hoge kant te zijn. Vooral moet men bij huurkoop goed over wegen of het mogelijk zal zijn de vaak hoge maandelijkse afbetalingen stipt te voldoen. Het opnemen van geld is voor een onder neming, een normale handeling, waarbij evenwel terdege overwogen moet worden wat men doet. In veel gevallen kan het Borgstellingsfonds voor de Landbouw doeltreffende hulp bieden. Het fonds leent zelf geen geld maar treedt als borg op bij leningen die op normale wijze bij de boerenleenbank worden gesloten. De rijkslandbouwconsulent voor land bouwwerktuigen, Ir. P. W. Bakker Arke ma, sprak, kort samengevat, ocer ’t onder werp: „welke mogelijkheden biedt de me chanisme op de graslandbedrijven” als volgt: Gras kan op drie manieren worden gecon serveerd; inkuilen, hooien en kunstmatig drogen. Er zijn machines die voor alle drie metho den kunnen worden gebruikt. Daarnaast vraagt elke methode aparte werktuigen: inkuilmachines, laders, transportinrich tingen. Het inkuilen vergt bovendien een silo. Wegens de hoge kosten voelt de boer er in het algemeen niet voor ingericht te zijn voor alle drie methoden, aldus spreker. Bij het inkuilen verdient de voordroog- methode de voorkeur. Daarbij kan de silo worden afgedekt met een plastic zeil. Het voorgedroogde materiaal, waar van het droge-stofgehalte boven de 35 moet blijven, wordt op wiersen gebracht, vóór het inkuilen op hopen geschoven en met de hand geladen. De silo moet door het personeel, dat tussen de melktijden beschikbaar is, in één dag worden gevuld. Voor een silo van 20 m3 zijn vier mensen nodig. Het gewas kan met een oplader worden geladen. Het hooien kan op verschillende manieren gebeuren. Bij het gebruik van ruiters zijn relatief veel arbeidsuren per ton hooi nodig, maar de arbeid wordt verspreid. Schuurdrogen blijkt goed mogelijk te zijn, maar voor de installatie is veel kapitaal nodig. Het gras wordt hierbij direct na het maaien geschud. Deze bewerking wordt bij droog weer tweemaal draags herhaald, terwijl het gewas ’s avonds op wiersen wordt gebracht. Bij een vochtge halte van 35—40 kan worden inge schuurd; het gewas wordt verder in de schuur gedroogd. Bij deze methode is de arbeidsbesparing groot (35 a 45 t.o.v. opperen). Gebruik van opraappers geeft eveneens een grote arbeidsbesparing, doch de kwaliteit van geperst hooi laat dik wijls te wensen over. Op een weidebedrijf is het onderhoud van greppels en sloten vaak een probleem. Er zijn thans slootreinigingsmachines voor diverse typen sloten. De moeilijk heden hierbij zijn niet zo zeer van tech nische, dan wel van organisatorische aard. Het verwerken van de stalmest vraagt veel arbeidsuren. Voor de afvoer uit de stal wordt in ons land hier en daar een transportinrichting gebruikt. Het versprei den van de mest kan het best geschieden met een mestverspreider. Sommige ver spreiders zijn ook als zelflossende wa gens te gebruiken. Wat de trekkracht betreft: op een weide bedrijf kan een trekker voordelen geven, omdat daarmee sneller kan worden ge werkt. Een bezwaar is evenwel de grote kapitaalinvestering en het feit, dat de trekkracht maar op één punt tegelijk kan worden aangewend. Verschillende mo gelijkheden biedt het gebruik van een voorlader of ruiterdrager aan de trekker. De melkmachine wint steeds meer ter rein. De doorloopmelkwagen maakt het L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1