VMM roar KLEIN EUROPA HET EENS OVER GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT TWEEDE KAMER DRINGT AAN OP GERINGERE VERHOGING VAN DE MELKPRIJS KRISKRAS door Nederland Jjl 53e JAARGANG No. 17 VRIJDAG 1 MAART 1957 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Economisch cn politiek aspect belangrijk De verhouding van Frankrijk tot zijn Afrikaanse gebieden Zilveren filmpjes Hwat hat Qabe Sk us hjoed p p to sizzen I I 't- r Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Die L KAMEROVERZICHT En naar l Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 1ste week van maart 1932 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De amateurs bunzingjagers Dijkstra en Westra te Kimswerd hadden geluk met hun hond een kanjer te bemachtigen van 80 cm. lengte. Toegelaten tot de raad der gemeente Bolsward, de heer S. Hollander. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Belangrjjker misschien nog dan de vraag of de integratie zoals ze in de conventie is ontworpen, wei economisch verantwoord is, is die of het uiteindelijke politieke Maandagmiddag werden in de Die rentuin in Den Haag de Bedrijfs- schapsprijzen voor de best ver zorgde vis of ha ring voor het jaar 1956 uitgereikt. Mevr. A. de Niet heeft de prijs voor haar man, die met de Scheveningen 196 „Helena” op zee is, in ont vangst genomen. Haar Schevening- se vriendinnen (in klederdracht) zijn vol bewondering voor de fraaie beker. As de hierren oerein komme, wurdt de kou net fet. „Nut en Nocht” uit Nijland speelt zaal Wed. telijk af te schaffen, zodat de melkprijs verhoging geringer kan zijn dan tien cent per liter. Om deze verhoging dan toch te kunnen betalen, wordt gedacht aan ’n verbetering van de kinderbijslag van het derde kind af, waarvan dus Vooral de grote gezinnen profiteren. Nu is het de moeilijkheid dat de Ka mer het oneens is over de wijze waar op de regering schadeloos moet worden gesteld. De heer Roemers (soc.) heeft Verklaard te begrijpen dat de regering de middelen moet hebben om de reste rende subsidie te kunnen financieren. En hij is bereid daarvoor een verhoging van de progressie in de inkomstenbe lasting te accepteren. Ook zijn de socialisten wel genegen litiehonden werden op ’s mans spoor gezet en die brachten de politie recht streeks naar het huis van een kwitantie- loper, die in zijn vrije tijd aan stropen deed. Meneer de loper hoefde alleen maar te bekennen. Lou moet zitten. De visboer Lou uit Muiden, die zich de weergekeerde Chris tus noemt en had geweigerd als getui ge te verschijnen, werd door het Am sterdamse Gerechtshof tot een dag ge vangenisstraf veroordeeld. De Hoge Raad heeft nu zijn cassatieberoep ver worpen, zodat Lou dit vonnis zal moe ten ondergaan. Een hevige knal in de Jongemastraat te Bolsward werd veroorzaakt door een explosie in de rookgeleiding van het postkantoor. De explosie was zo hevig, dat grote stukken steen werden weg geslingerd. in Zwaagstra te Tjerkwerd „Sake de Waldboer”. Na afloop werd van het bal druk gebruik gemaakt. Voor Nederland wordt dat een heel moeilijke beslissing. Politiek is de aan vaarding van de overeenkomst gewenst omdat de gemeenschappelijke markt en de Euratom een symbool zijn van de eenheid van West-Europa, een eenheid, welke algemeen noodzakelijk wordt ge acht om de positie van Europa in de wereld te handhaven; de toekomst is aan de grote gemeenschappen en zoals uit de individuele steden, dorpen en ge westen en uit deze gaandeweg weer landen zijn gegroeid, zo eist het zelfbe houd thans tegenover kolossen als de Ver. Staten, Rusland, China en India, ook een samengaan der kleinere landen. Het is duidelijk, dat zulk een sa mengaan niet direct ideaal kan zijn. De belangen van bepaalde takken van bedrijf zullen, waar het economisch samengaan ten slotte moet uitlopen op arbeids verdeling, dus specialisatie, in de afzonderlijke landen geschaad moeten worden om de weg naar deze specialisatie mogeljjk te ma ken. Men dient dat ter bereiking van het hogere doel te accepteren, mits de of fers van alle zijden ongeveer gelijke lijk komen. Het is wel zeer de vraag of dat bij deze conventie het geval is. Voor Nederland blijft het in ieder ge val een zeer moeilijke beslissing. Voor de landbouw, op welk gebied Nederland gespecialiseerd is, schijnt er niet veel aantrekkelijks te zitten in een conven tie welke voor dit bedrijf een serie be palingen zal bevatten, die garanderen, dat deze bedrijfstak in de landen, welke landbouwprodukten moeten invoeren, sterk beschermd zal worden tegen de uitvoer van een partner in de gemeen schappelijke markt. En zo schijnt het ook met het transportwezen te zjjn, ook een terrein waarin Nederland ge specialiseerd is; ook daar is volgens de conventie een bescherming der na tionale transportapparaten mogelijk, waardoor de voordelen van de gemeen schap voor Nederland ook op dit gebied praktisch gering schijnen te zullen zijn. Men voert tegenover dergelijke bezwa ren aan, dat een gemeenschappelijke markt toch de welvaart allerwege zo zal stimuleren, dat daaruit groter ver bruik van goederen zal voortvloeien en dat daarvan iedere partner zal profi teren. Maar hier tegenover wordt weer betoogd, dat de handel van een land als Nederland en bijv, ook West-Duitsland zich thans voor een groter deel richt op landen buiten Klein Europa dan op de partnerlanden en dat als men zich nu meer gaat richten op de gemeenschap pelijke markt en aan de produkten der partners de voorkeur gaat geven, boven die van landen buiten Klein Europa, deze landen tegenmaatregelen zullen gaan nemen en minder uit bijv. Neder land en West-Duitsland zullen gaan be trekken. Min of meer blijft de deelneming aan de gemeenschappelijke markt voor Ne derland dus een sprong in het duister. En misschien is het daarom nog niet eens zo slecht, dat als de conventie door alle partners aanvaard wordt, ze slechts voor 5 jaar zal gelden, waarna de ministers weer zullen onderhandelen over een verlenging. Men heeft dan al enige ervaring en bovendien hebben alle partners voor de eerste 5 jaar zoveel voorbehouden over het inwerking tre den van allerlei bepalingen gemaakt, dat rampen allicht zullen worden ver meden. Bij alle zwartgallige beschou wingen over de economische gevolgen van de gemeenschappelijke markt mag overigens niet vergeten, dat het stre ven daarheen ook bevruchtend heeft gewerkt op de economische politiek van andere landen; zo denkt Engeland aan de vorming van een Europese vrijhan delszone en streven de Scandinavische landen, zelf bezig met de vorming van een gemeenschappelijke Scandinavische markt, naar aansluiting bij die vrijhan delszone, welke op haar beurt weer banden met de gemeenschappelijke Europese markt wil leggen. Modern beroep. De wereld gaat voor uit. Het Gemeentelijk Energiebedrijf te Amsterdam wil een werktuigbouwkun dig ingenieur benoemen, die zich in zon derheid zal hebben bezig te houden met de toepassing van de kern-energie. De rode haan. In Hilversum ontstond een felle uitslaande brand bij de N.V. Deco, toen een brok was op een gaspit viel. Het gaf een hele sensatie, dat ar beiders, werkzaam op een bovenverdie ping voor het vuur haastig de vlucht moesten nemen. Twee arbeiders werden gewond. Eén kreeg brandwonden in 't gelaat een ander sneed bij het stuk slaan van een ruit de polsslagader door. Intussen is premier Mollet in Amerika, waar hij zowel Washington als Ottawa een bezoek brengt. Men begrijpt, dat tussen Mollet, Eisenhower en Dulles vooral zal worden gesproken over de verhouding van Frankrijk tot zijn Afri kaanse gebieden. De Ver. Staten hebben in verband met hun nieuwe politiek voor het Midden Oosten er groot belang bij dat het gehele Westen op goe de voet leeft met de Arabische wereld en daar hapert 1>ij Parijs nogal wat aan. Arabische wereld steunt de Alge rijnen in hun verzet tegen de Franse overheersing en de Amerikaanse rege ring zal stellig bij Mollet aandringen op een zeer liberale politiek jegens Al- gerië; het heeft Frankrijk gesteund toen dit in de Ver. Naties betoogde dat deze kwestie een binnenlandse aan gelegenheid was, het verwacht thans van Parijs de likwidatie van het geschil door Franse toegevendheid. Of Mollet echter op een meerderheid in het Franse parlement voor zo’n politiek kan rekenen is een andere vraag. Er wordt verteld, dat de Franse pre mier dat hoopt, als de Ver. Staten zich bereid zouden verklaren ook deel te nemen in het fonds voor de ontwikke ling der Afrikaanse gebieden. Een andere kwestie welke te Washing ton zal worden besproken zal stellig de Atlantische defensie zijn. Frankrijk wenst, evenals Engeland, op zijn defen sie te bezuinigen, doch toch een volledig militair apparaat met eigen atoomwa penen enz. te behouden. Voor de Atlan tische verdediging achten deskundigen het echter beter dat de Fransen zich al leen toeleggen op bepaalde onderdelen Eerste radijs aangevoerd. Aan de vei ling Westerlee in de Lier is de eerste radijs aangevoerd. Zjj werd ter veiling gebracht door de tuinder G. A. Valentin uit De Lier en leverde een prijs op van 18 cent per bosje. Kantoorbediende verduisterde circa f 20.000. De 27-jarige kantoorbediende V. uit Amsterdam heeft zich bij de po litie aangegeven, omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van circa f 20.000, gedurende twee jaar. De man was werkzaam op een hoofdstede lijk assurantiekantoor. Hier diende hij gefingeerde schaderekeningen in. Wan neer de verzekeringsmaatschappij dit geld aan het assurantiekantoor overge maakt had, boekte V. deze bedragen op zijn girorekening over. Een deel van ’t verduisterde geld heeft hij aan zijn werkgever terugbetaald. De directie heeft de man ontslagen. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. Papieren dufbbeltjes. In Harlingen zijn valse dubbeltjes in omloop. Ze lijken be drieglijk echt, doch zijn van papier in plaats van nikkel gemaakt. doel, de eenheid van West-Europa er efficient mee wordt gediend. Ook daaromtrent lopen de meningen der commentatoren nogal uiteen. De meer idealistisch getinten onder hen vertrouwen dat de conventie werkelijk doeltreffend tot de politieke eenheid kan bijdragen, waarom men er goed aan zal doen de misschien tijdelijke eco nomische nadelen maar te slikken. Maar er zijn meer nuchtere lieden die beto gen dat de werkelijke eenheid van Klein Europa er niet mee is gediend. Zij vin den dat Frankrijk al te doorzichtig bij de onderhandellngen naar het bevorde ren van eigen belangen heeft gestreefd. Zoals bekend, hebben de Fransen van den beginne af er op gestaan dat in de integratie ook de Frans Afrikaanse gebieden zouden worden begrepen en dat de partners in Klein Europa hun bijdrage zouden leveren aan de ontwik keling van die gebieden, door stortin gen in een gemeenschappelijk fonds voor dit doel. De premiers hebben inderdaad tot de vorming van zo’n dollarfonds besloten, waaruit overigens niet alleen ten bate van Frans Afrika, maar ook ten bate van overzeese gebieden van andere part ners, in een bepaalde verhouding kan worden geput als deze overzeese gebie den prijs stellen op deelneming aan de gemeenschappelijke markt. Maar Frankrjjk krjjgt het leeu wendeel het moet zelf natuur lijk ook een zeer groot bedrag in het fonds storten en gezien de Franse verhouding tot zjjn Afrikaanse gebieden, lijkt het er heel veel op dat men de Franse politiek ten opzichte van Afrika gaat steunen en sutosidiëren. En waar deze politiek in lang niet al de Franse overzeese gebieden onver deelde instemming bij hun bevolkingen geniet, kunnen volgens deze commenta toren de partners in de gemeenschap pelijke markt op onprettige wijze gewik keld worden in de Franse koloniale zorgen. De Franse regering heeft o.a. haar eis aan de partners om deel te nemen aan het bedoelde fonds gesteund met er op te wijzen, dat het Franse parlement, als dit fonds niet wordt gevormd, zeker de gemeenschappelijke markt niet zal aan vaarden. Men wijst er voorts op, dat de Fransen, ook wat betreft hun rijk in Europa, zoveel voorbehouden en eisen met betrekking tot de conventie hebben gesteld, dat zij er kennelijk naar streven een overheersende rol in de ge meenschap te spelen, m. a. w. Parijs zou de gemeenschappelijke markt en de Euratom zo opvatten alsof ze bedoeld zijn Frankrijk in zijn poging grote mo gendheid te blijven te schragen en het in zijn regime in Afrika te steunen. Men vraagt zich af of dit niet tot grote spanningen in Klein Europa moet lei den, speciaal met het zoals één com mentator het noemde, „van wilde le venskracht overlopende, materialistisch ingestelde West Duitsland”. Tegenover een Frankrijk, dat door alle voorbehouden welke het ten opzichte van de bepalingen inzake de gemeen schappelijke markt maakte, niet wordt gedwongen zijn ongezonde economische basis met zijn beschermende tariefmu- ren, zijn verouderde industrie en zijn gebrekkig belastingstelsel te saneren. Deze commentatoren hadden gewild dat de Fransen eerst eens de bezem hadden gehanteerd in hun eigen economie, na haar sanering zou de gemeenschappe lijke markt op gezonder leest kunnen worden geschoeid, vooral als ook de po litieke verhouding tussen Frankrijk en zijn Afrikaanse gebieden tevens werd gesaneerd. Men weet echter dat in de Franse politiek de groepsbelangen zo zeer overheersen dat er van een radicale verandering nauwelijks sprake kan zijn. Op een hechte meerderheid voor af doende sanering behoeft de regering- Mollet niet te rekenen zodat zij ook thans, nu de inflatie dreigend de kop opsteekt en prijsstijgingen, looneisen en stakingen aan de orde van de dag zijn, slechts met maatregelen, welke niet meer dan lapmiddelen zijn, kan impro viseren. Onder zeer grote belangstelling is de Tweede Kamer dinsdag j.l. begonnen aan het debat over de bestedingsnota van de regering. De gereserveerde en publieke tribunes puilden uit, de opkomst van de Kamerleden was groter dan ooit en niet minder dan twaalf ministers hadden achter de regeringstafel plaatsgenomen. Alle voorwaarden voor een groots debat waren aanwezig. Het zal de volgende week wel eens blijken dat dit debat inderdaad groots zal worden. Het zal nog wel eens spannen in de voormalige balzaal, waar nu de Tweede Kamer vergadert. toch kan men zich afvragen of de regie van dit debat wel afgestemd is op de belangrijkheid. Er zijn fracties die vijf zes sprekers het spreekge stoelte opsturen. Iedere spreker behan delt zijn eigen terrein. Dat is begrype- lijk, maar het gevolg Is, dat het geheel onoverzichtelijk wordt en dat men tot het einde van deze week en misschien zelfs tot volgende week moet wachten, voordat men nu precies de standpunten van alle fracties weet. Het is de verwachting, dat dit debat zich over twee weken zal uitstrekken. Waarschijnlijk zal de regering dinsdag a.s. van antwoord dienen. Daarna ko men dan de replieken, waarbij verschei dene moties zullen worden ingediend. Reeds op de eerste dag werd het dui delijk dat de Kamer niet bereid is de nota met huid en haar te slikken. Het is nu maar de vraag of zij essentiële wijzigingen in het regeringsbeleid ver langt. Als dat gebeurt en als de re gering daaraan niet kan toegeven, dan zijn de poppen aan het dansen. Drie punten zullen in het middelpunt Van de belangstelling komen te staan: het landbouwbeleid, de consumptie- melkprijs en de verhoging van de ven nootschapsbelasting. Het is niet aan twijfel onderhevig dat de blokkering van f 50 mln. voor de boeren praktisch een onverteerbare zaak is. En met het feit, dat de grondrente niet wordt vast gesteld volgens de normen van de Wet Vervreemding Landbouwgronden, is het al niet anders. In de loop van deze week zal men de „boeren-oppositie” in kracht zien toenemen en de ministers zullen zich gelukkig prijzen dat zij van voorzitter Kortenhorst enkele dagen bedenktijd hebben gekregen. Over de verhoging van de melkprijs komt ongetwijfeld een motie. Het me rendeel der fracties is van oordeel, dat de consumentensubsidie op melk niet in één keer kan worden af geschaft. Dat zou betekenen een verhoging van de melkprijs met 10 cent per liter. Deze hogere melkprijs zal vooral niet be taald kunnen worden door ouders van grote gezinnen en door de laagst bezol digde werknemers. Dit wil de Kamer voorkomen, juist met het oog op onze volksgezondheid. Daarom zal er een De eerste ministers van de landen van Klein Europa zijn het te Parijs eens geworden over de vorming van een gemeenschappelijke markt en een Europese Atoomgemeenschap. Thans zal wat monde ling is overeengekomen door deskundigen worden uitgewerkt in een conventie, welke dan in maart te Rome door de ministers zal worden getekend. Daarna zal de conventie aan de parlementen worden voorgelegd ter goedkeuring. Amenderen is dan niet meer mogelijk, wel zal elk land omtrent bepaalde punten voorbehoud kunnen maken, maar de volksvertegenwoordigingen zullen overigens voor de keus staan de evereenkomst zoals ze er ligt, te verwerpen of te aan vaarden. Loper wordt stroper. Een st-oper, die te Hengelo op een jachtopziener had geschoten er ontwikkelde zich oen volledig vuurgevecht moest bij zijn voorstel komen om de subsidie gedeel- vlucht geweer en fiets achterlaten. Po- Bervoets, Bolsward. Costumes maat. Prijzen vanaf f40. van het militaire apparaat, doch dit komt Frankrijks eer als grote mogend heid te na. Ook hier zal een compro mis moeten worden getroffen. Generaal Norstad, de bevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa heeft nog eens gewaarschuwd dat bezui niging op deze strijdkrachten niet on geremd kan voortgaan. De, dank zij mede de atomische wapenen, toegeno men vuurkracht veroorloofde wel het verdedigingssysteem van Europa van 65 69 divisies terug te brengen op 30, maar daar lag dan ook de grens. Een ander onderwerp voor de besprekingen tussen de Franse en Amerikaanse staatslieden is Israël. De Fransen staan volkomen aan de zijde van de Joodse staat in zijn ge schillen met de Arabische wereld. Was hington tracht de kool en de geit te spa ren. Het heeft, omdat het voor de poli tiek in het Midden Oosten de stem der Arabische staten nodig heeft, wel de houding van Israël, dat het laatste stuk bezet Egyptisch gebied niet zonder de gelijke garanties wilde ontruimen, ver oordeeld. Maar van militaire of econo mische sancties, waarvoor de Arabische landen en hun aanhang in de V. N. pleitten, wilde het niet weten. De Ame rikanen zouden het bij een morele af keuring van Israëls gedrag willen laten, bijv, door de hoofden der gezantschap pen in Israël terug te roepen, zonder dat dit het afbreken der diplomatieke betrekkingen zou betekenen. Intussen is het, terwijl wij dit schrij ven, nog niet tot een besluit in de V. N. gekomen, omdat er nog altijd kans schijnt te bestaan dat Israël wel over gaat tot ontruiming; er wordt daarover nog druk onderhandeld tussen de Ver. Staten en Israël. Mochten zij tot een vergelijk komen, dan zou de verant woordelijkheid voor een eventueel voortduren van de crisis in het Midden Oosten daar komen te liggen, waar ze eigenlijk behoort, n.l. bij Egypte en Nasser. een tariefsverhoging van de omzetbe lasting aanvaardbaar te achten. De con fessionele fracties en ook de liberalen vinden dat de regering het nodige be-, drag maar moet vinden door te bezui nigen op het overheidsapparaat. Want vrijwel algemeen was men van oordeel, dat de overheid niet het goede voor beeld heeft gegeven. Van k.v.p.-zijde is reeds op de eerste dag bezwaar gemaakt tegen de verho ging van de vennootschapsbelasting met f 100 mln. Deze fractie is van oor deel, dat deze belastingverhoging tijde lijk moet zijn, terwijl f 50 mln. geïnd moet worden via belastingcertificaten, die op een gegeven moment inwissel baar dienen te zijn. Ook over deze zaak is het laatste woord voorlopig nog niet gesproken. Toch is iedereen in de Tweede Kamer het er over eens dat bestedingsbeperking noodzakelijk is. Men vreest echter, dat de maatregelen van de regering zover gaan, dat de vakbeweging gedwongen moet worden looneisen te stellen. De vakorganisaties van de werknemers hebben n.l. gesteld, dat zij dit zullen doen als het prijsindexpeil boven de 114.5 punt zal zijn gestegen. Momenteel staat onze prijsindex op 110. Daarbij komt 7.3 punt voor de uitvoering van de regeringsmaatregelen. Het reken sommetje is dus duidelijk. Daar staat echter tegenover dat de internationale grondstoffenprijzen weer zullen dalen. Men kan dus aannemen dat dit over enige tijd in de prijzen te merken zal zijn. De heer Hazenbosch (a.-r.) heeft dan ook aan de regering gevraagd er voor te willen zorgen, dat de prijsverhogin gen (die soms onvermijdelijk zijn) over enige maanden worden uitgesmeerd. Dan is het mogelijk, dat het peil van 114.5 gehandhaafd kan worden, want de Tweede Kamer begrijpt dat het uiterst moeilijk zal zijn een prijsstabili- satiebeleid te voeren als de lonen om hoog gaan. De socialistische afgevaar digde, de heer Roemers, meende dat de komende huurverhoging in de grote steden niet kan worden gecompenseerd met een loonsverhoging van 2 procent. Dat zou meer moeten worden. Als dit zo is, dan is het duidelijk, dat dit re kensommetje voor de regering nog on aangenamer wordt. Het kabinet-Drees staat dus voor hete vuren. Maar als het deze slag zal weten te overleven, dan is zijn bestaan weer voor geruime tijd gered. Eerst bij dit debat zal uitkomen of deze ministers ploeg het vertrouwen van het parle ment kan verwerven. Tot nu toe heb ben we in de Tweede Kamer alleen maar politieke schermutselingen ge kend, maar nu is het financiële, so ciale en economische beleid aan de orde. Op zich zelf is het reeds een prestatie dat ’n noodkabinet met zo’n beleid voor de dag kan komen. De Kamer staat voor een moeilijke keuze, want ook al is zij dan misschien ontevreden, zij weet dat het uiterst moeilijk zal zijn om met een ander kabinet voor de dag te ko men. Zij voelt dus haar verantwoorde lijkheid bijzonder goed. En daarom is juist dit debat beslissend voor het ka binet Drees. '.-ji

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1