roar KRISKRAS door Nederland ons aller steun Het nieuwe Sanatorium-ziekenhuis behoeft Euratom Fan de Martinytoer e Gouden filmpjes 25 jier foarsitter 53eJAARGANG No. 18 DINSDAG 5 MAART 1957 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen 1 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat De prinsessen voor De actie bestaat uit: PIET. Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Ledenacties en oprichting van nieuwe verenigingen. De vereniging Beatrixoord heeft thans 160 afdelingen met ca. 65000 leden. Vergroting van het ledental en oprich ting van nieuwe afdelingen blijft echter van groot belang. Een langdurig vast inkomen der vereniging is noodzakelijk als basis voor de betaling van rente en aflossing der aan te gane lening voor 2de week maart 1907 Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Schraard, kand. A. G. Oosterhuis te Suawoude. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Voetballer overlijdt kort na wedstrijd. Tjjdens de zondag voor de competitie van d.e afdeling Haarlem van de KNVB gespeelde wedstrijd HBC 3 tegen TIJBB 2 is de 24-jarige speler van HBC Ton van der Aar kort voor het einde onwel geworden. Hij zakte ineen. Van der Aar werd per ziekenauto naar zijn wo ning in Heemstede vervoerd, waar hij spoedig overleed. Een hartverlamming was de oorzaak van dit overlijden. mar mis. gewond, zodat zij op eigen gelegenheid naar huis konden gaan. Zij verklaarden tegenover de politie dat het knipperlicht nog op groen stond toen het ongeluk gebeurde. Ook de bestuurder van een achter hen rijdende personenauto heeft dit verklaard. As bisleek net strou bakke wol, kin men der altyd noch roerom fan meitsje Op voor meer integratie, De roep tot alle naties. Sluit de gelederen: Kom, Steeds op je eentje gaat niet, Kans, die men elke staat biedt, Eén markt de „Euratom”. Nederland moest beslissen, Ging ’t voor en tegen gissen, Een zeer moeilijke som, Je blijft in het onwisse. Straks achter ’t net te vissen? Dan maar de „Euratom”. Frankrijk klapte in de handen, Zijn bron ging wat verzanden, Afrika neemt een homp. Koloniale banden Meehelpen - broederbanden, Steun goed de „Euratom”. Nederland voelt het juister, Het blijft een sprong in ’t duister, De „broeder” is vermomd, We hebben ’t goed beluisterd, Een kille windvlaag ruist er Boven de „Euratom”. Och ja, ’t is te proberen, De toekomst zal het leren, Termijn van vijf jaar om, Misschien zeggen de heren: Geen offers meer spanderen, Bedank voor de „Euratom”. De CVOschool te Bolsward vraagt een 5de leerkracht, in het bezit zijnde van een taalacte, ten einde de gelegenheid te openen ook meer dan gewoon lager onderwijs te geven. HALD DE EAGEN IEPEN It is net ünmooglik, dat it jier 1957 üs mear as winsklik is yn gedachten tobek- bringe sil nei de situaesje, dy’t 25 jier lyn yn üs lan hearske hat. Yn dat jier 1932 sieten we yn in djippe prizefal oer de hiele liny en bilibbe men hjir in tiid- rek, dat nimmen wer forjitte kin, dy’t dat meimakke hat. Sa tryst, sa üt- sichtleas hie it yn gjin jierren west. De ekonomyske ünderbou fan it libben sakke alhiel wei, de agraryske produk- ten wiene sa goedkeap wurden, dat op gjin inkeld bidriuw in bistean mear to finen wie. De boppebou stie jit oerein, mar de founeminten sakken al djippor. Doe kamen de greate skuorren yn it maetskiplik gebou en sakken de minst- biskerme groepen nei ünderen. Der like gjin hou to wêzen mei prizen en lea- nen foar safier hja net yn de ambtlike sfear leine. It tal wurkleazen roun yn de hünderttüzenen. Wurkforskaffing en steun wiene sombere konsekwinsjes fan „Middenstanders” van 500 jaar geleden. De Nederlandse archeoloog, dr. A. Kla- sens, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, die op het ogenblik opgravingen in Egypte ver richt, heeft de graven ontdekt van vijf tig Egyptenaren van de toenmalige mid denstand, die ongeveer 500 jaar gele den werden begraven. Dr. Klasens deed zijn ontdekking in de omgeving van Abu Rawash, 16 km ten zuidoosten van de beroemde pyramide van Gizeh, in de omgeving van de verloren gegane pyra mide van koning Zedefra, de vermoede- lijke opvolger van Cheops. Sporen van een heilige weg zijn gevonden, maar niets van de pyramide. Dr. Klasens ver moedt, dat de stenen van de pyramide later zijn gebruikt voor andere bouw werken. Diverse acties. Het centrale actie-comité verwacht, dat naast de genoemde activiteiten ook spontaan acties zullen plaats vinden. Dit gebeurt nu reeds in beperkte mate. Met name mag worden genoemd de actie van de melkhandelaren in Gronin gen en Drente, die een bedrag van f 10.000 voor Beatrixoord bijeen willen brengen. Een flink deel van dit bedrag is reeds op de girorekening van het actie-comité gestort. Ook in verschillende afdelingen van het sanatorium wordt op andere manieren gelden bijeen gebracht. Zo heeft het actie-comité Stadskanaal reeds f 1200 bijeen gebracht uit toeslag op entree prijzen, acties in winkelweek, enz. De acties zijn op vele plaatsen reeds begonnen, op andere zijn de voorberei dingen getroffen. Reeds zijn bijna 100.000 gezinsschakels besteld en onderweg naar de gezinnen. Dagelijks komen nabestelingen uit de afdelingen en van oud-patiënten bin nen. Ook de eerste verenigingsschakels zijn besteld. Het comité heeft reeds op zijn giro rekening 921296 ontvangen een bedrag van f 14.056. Tenslotte nog iets over de ontwikke ling van de tuberculosebehandeling. Verkoop van de plaats der fam. Tilstra te Wons, groot 75 pondemaat. Koper werd Broer Douwes Tilstra te Wons en diens zuster Wed. D. P. de Jong te Exmorra. Koopsom f 38.436.90. de bouw en restauratie. Het actie-comité rekent op vele aanmel dingen van nieuwe leden en van perso nen, die in him woonplaats bereid zijn de stoot te geven voor de oprichting van een nieuwe afdeling. ze tsientallen plannen foar nije gebou wen op alle gebiet. Yn üs eigen stêd wurdt omraken boud, de stoffearder kin it wurk hast net óf, tsientallen forhüzje üt de aide binnenstêd nei plan Noard of Süd. It soe allegearre in reden wêze moatte om tige bliid to wêzen, dat hiel hwat minsken nou ek ris genietsje kin- ne fan in geryflik en modern hüs. Op him seis is it dat ek. Dy tsjustere ste gen mei har dampe ienkeamerwenten hearre net mear yn üs tiid. Der is hiel wol reden om mar ris to foroarjen. Mar ekonomysk moat foar in wente fan 20.000 goune jit altyd 1400 goune jiers opbrocht wurde oan rinte, ófskriuwing, ünderhald en lésten. Dit jild moat for- tsjinne wurde, oars komt it net goed. De balans fan Nederlan wiist sünt it léste heal jier net de goede kant üt. Is dit in lytse tobekslach en folget wer in hege weach fan wolfeart? Hwa sil it sizze? Mar ik kin it net kwyt wurde, dat de krisis fan de tritiger jierren ek yn de agraryske sektor bigoun is. Ek doe wie ne der hiel hwat lju, dy’t mienden, dat it mar in skoan ding wie, dat men it spek foar in kwartsje keapje koe en de aeijen foar in stür. Dy boeren, dy rédden it wol, dy klagen dochs altyd. Mar as it founemint forsakket, hélde de muorren it ek net lang mear. De yn- dustry en de lanbou moatte it jild foar de nationale mienskip fortsjinje. Oant nou ta liket it, dat de yndustry dit wol treast is. Gelokkich foar üs allegearre. En wy hoopje och sa, dat it sa bliu- we mei. Mar lanbou en yndustry haw- we in bulte meimekoar to meitsjen. Na- tionael, mar binammen ynternationael. It kin wêze, dat de lanbou troch struk- turele foroaringen en rommere merken wer op in reedlik peil komt en dan sil it wol fierder gean kinne. Mar as dat net sa is, sil de Nederlanske ekonomy der in swiere hys oan krije om de bi- steansmooglikheit op dit gebiet to bi- halden. Dat docht üt alles wol bliken. De regearing sit al knap mei de han- a. Gezinsschakel. Voor de gezinnen een schakel, uitge voerd als transfer, welke op het raam van de voordeur of van auto kan wor den geplakt, ten bewijze, dat het be trokken gezin is ingeschakeld. Als attractie bevindt zich aan de scha kel een donkerblauw strookje, dat opgeplakt volgens de beschreven ge bruiksaanwijzing soms te lezen geeft: „U heeft een prijs gewonnen”. De gelukkige bezitters moeten deze strookjes insturen naar het bureau van het centrale actie-comité, dat thans ge vestigd is in de H. W. Mesdagstraat 28 te Groningen. Zij worden per groep van 200 uitgenodigd voor een trekkings- avond, waar onder hen 200 prijzen zul len worden verloot. De prijzen bestaan uit bromfietsen, fietsen, theeserviezen enz. enz. Voor de beste verkopers zijn eveneens prijzen in de vorm van tweepersoonsrei- zen naar Tirol, Duitsland, enz., beschik baar. en De Jong’s Nieuwsblad Schakelactie. Het is de bedoeling, dat de gehele noor delijke bevolking, alsmede het bedrijfs leven, de middenstand en de verenigin gen „inschakelen” bij de bouw en res tauratie van Beatrix-oord. Bestelauto gegrepen door dieseltrein. Zaterdagavond omstreeks half acht is een auto van de P.T.T. op de door knip perlicht beveiligde onbewaakte overweg nabij het dorp Oosthuizen door een pas serende dieseltrein gegrepen en zwaar beschadigd in de berm van de weg ge worpen. De 30-jarige chauffeur H. M. van de K. en de controleur J. de W„ bij de PTT uit Delft P. A. N. voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenis straf tegen zich eisen en verbeurdver klaring van de f 2700 die bij hem thuis waren aangetroffen. De postrecherche betrapte hem op heterdaad. Bij hem thuis was f 2700 gevonden, maar vol gens hem was dit spaargeld. Voor het verduisterde bedrag had hij o.a. een televisietoestel en een bandrecorder ge kocht. Zweedse vrouw bij aanrijding gedood. Op de rijksweg bij Rilland Bath (Z.) is donderdagmiddag bij een auto-ongeluk een 28-jarige Zweedse vrouw omgeko men. Twee auto’s werden toen zij va" een onbewaakte overweg wilden wegrij den, door een met steen geladen vracht auto uit Dubbeldam aangereden. De botsing was zeer hevig. Mevrouw E. uit Vlissingen overleed aan de verwondin gen. Haar echtgenoot, de heer G. B. E. een Zweed die in Vlissingen werkt, kreeg een shock en hun achtjarig doch tertje werd zwaar gewond. Rooie Frits bekende. De politie van Eindhoven heeft in samenwerking met de Amsterdamse politie een groot aan tal inbraken tot klaarheid gebracht, die alle door de Eindhovenaar bijgenaamd Rooie Frits zijn gepleegd. Gevallen uit Best, Eindhoven, Zaltbommel en Vianen, waarvan de dader tot dusver op het kerkhof lag, werden door beken tenissen van die Frits tot klaarheid ge bracht. Koningin Juliana naar Voorne. Konin gin Juliana hoopt op dinsdag 14 mei a.s. een werkbezoek te brengen aan Voorne. Hierbij zullen onder meer Hellevoetsluis Rockanje en Brielle worden bezocht. maken en onderzoek- nen yn it hier. Hwant salang it giet om it forparten fan de winst kin men it lang iens wurde. It forlies meimekoar drage, dér komme de rüzjes fan. De moderne ekonomy is langer sa’n tize- bosk, dat gjinien krekt wit, hwer’t it bigjin en hwer’t de ein fan de folks- wolfeart fêstsit. Wy wolle graech ta- jaen, dat it üs to ménsk is. Mar dat it altyd wer foar forrassingen soarget, dat ünderfynt elts minske op syn tiid. Jit- teris, wy witte net, hoe’t de situaesje komme sil, mar der is alle reden om hoeden en foarsichtich to wêzen. It wie net de earste de béste, dy’t dlzzer da gen tsjin my sei: As ik in jonge boer wie en ik koe in pleats krije, mar ik moast alles op skea oantüge, dan soe ik it net oandoare! Tiden kenne tiden en it is in forstan- nich minske, dy’t by moai waer rekken haldt mei de mooglikheit fan wyn en wolken. Der sitte tongerkoppen oan ’e loft, al binne se jit net great. Mar dat it yn in pear moanne tiid sa sterk yn in oare rjuchting wiist, dat seit dochs hiel hwat. Yn de lanbou stiet alles op losse skroeven. Alle hoop is op it re- gear fêstige. Mar ek datselde regear kin gjin izer mei hannen brekke. Ek har ekonomyske macht hat syn grin- zen. De earste stjitten opfange kin en moat hja dwaen. Hja stiet foar it hiele folk en hja kin de morele hypotheek, dy’t hja fan de lanbousektor yn de foarige jierren krige hat, net fan har öfskodzje. Mar as har eigen ynkomsten tobek rinnen soene, as de priisforlegin- gen yn de agraryske sektor trochgeane, dan sil elk rare gau ünderfine, dat har polsstók ek net langer is as salang. En hwat foar it lan jildt, jildt ek foar de stêd: Boalsert. It waer is oan it foroar jen, misskien is it straks wer better, misskien ek net. Héld de eagen iepen en lük it seil net heger as de mêst. De financiering van de nieuwbouw en restauratie van Beatrixoord waarover wij in een vorig artikel reeds schreven, zal moeten plaats vinden met eigen kapitaal (bijeengekomen door contributies, giften, legaten en erfstellingen) en middels een lening, voor rente en aflossing waarvan garantie is gevraagd van de provinciale be sturen van Friesland, Groningen en Drente. Van de beide laatstge noemde besturen is bekend, dat de garantie zal worden verleend, behoudens nadere goedkeuring, Het provinciaal bestuur van Fries land zal in de voorjaarszitting een beslissing nemen. Om het bedrag van de aan te gane le ning zo laag mogelijk te houden, heeft het bestuur, in samenwerking met de oud-patiëntenvereniging „De Kraanvo gels”, een grootse actie voorbereid on der het motto: „Akkoord, een miljoen voor Beatrixoord”. Hiervoor is een actiecomité benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers van de besturen van Beatrixoord en de Kraanvogels, dat reeds enkele plannen heeft ontwikkeld en meerdere plannen bestudeert. In de röntgenafdeling worden per maand pl.m. 2400 opnamen gemaakt. De ontwikkeling heeft een uitbreiding van de vaste staf van artsen van 4 in 1947 tot 12 in 1956 ten gevolge gehad. Bovendien bleek in toenemende mate be hoefte te bestaan aan specialisten op een ander gebied der geneeskunde. Mo menteel komen geregeld 14 verschillen de consulent-artsen uit andere zieken inrichtingen. Het is te verwachten, dat de voortdu rend bijkomende nieuwe mogelijkheden het medische werk in de toekomst eer der moeilijker dan gemakkelijker zullen maken en steeds hogere eisen aan on derzoek- en behandelingsmethoden zal worden gesteld. Het is te verwachten, dat de voortdu rend bijkomende nieuwe mogelijkheden het medische werk in de toekomst eer der moeilijker dan gemakkelijker zullen steeds hogere eisen aan en behandelingsmethoden zal worden gesteld. Het is de overtuiging van de meeste longartsen, dat juist de behandeling met medicijnen bij voorkeur in een zie keninrichting moet plaats vinden, om dat voortdurende lalboratoriumcontróle op de werkzaamheid ervan nodig is. Te Bolsward bij eenzelfde slager twee maal een koebeest afgekeürd, hevig lij dende aan t.b.c. Het vlees van beide dieren werd naar het asland vervoerd en daar vernietigd. Het plaatselijk blad verheugt zich daarover. Elders, wasr ’t toezicht minder streng is, wordt het tuberculeuze vlees op slinkse wijze vaak verkocht aan de worstfabrieken, om daar in hun produkten te worden verwerkt. Jongensbende stal grammofoonplaten. De Nijmeegse recherche heeft weer een bende van jeugdige dieven opgerold. Bij de politie was aangifte gedaan van diefstallen van gramofoonplaten. Het onderzoek leidde tot de arrestatie van een bende van jongens tussen 12 en 15 jaar. Bij huiszoekingen werden niet minder dan 180 platen ter waarde van beiden uit Amsterdam, werden zeer licht f 1200 in beslag genomen. Familie Bonman teruggekeerd uit Ame rika. Na een reis van twee maanden door de Ver. Staten is mevrouw Mieke Bouman, de verdedigster van Jung- schlaeger en Schmidt zondagochtend tegen half elf met haar echtgenoot, mr. Bouman, per vliegtuig in ons land te ruggekeerd. Na haar aankomst op Schiphol deed zij voor de daar verza melde journalisten een greep uit de vele ervaringen die zij in Amerika heeft op gedaan. Ernstig ongeluk. Zondagmiddag om streeks kwart voor vijf is te ’s-Herto- genbosch een tot nu toe onbekende auto van de Westwal af in de Dommel te water geraakt, waarin zich vijf perso nen bevonden. De auto kwam uit het straatje „Achter de Boogaard”, een zij straatje van de Westwal en reed schuin het water in. Hij dreef tot bijna aan de overzijde, waar hij zonk en geheel onder water raakte. Vijf personen ver dronken. b. Verenigings- en bedrtffsschakels. Naast de steun van de gezinnen, is ook de hulp van middenstand, bedrijfsleven en verenigingen nodig. Hoe groot is niet het belang van een goed geoutilleerd tuberculosesanatorium voor deze secto ren van onze bevolking. Hiervoor zijn schakels in de vorm van oorkonden. Voor stortingen van f 10 en meer zullen deze aan de gevers worden verzonden. Hier bij wordt er op gerekend, dat vooral ook het bedrijfsleven door storting van grotere bedragen de betekenis van Bea trixoord voor de bedrijven zal erkennen. Vele verenigingen, zowel op sport- als op cultureel gebied, kunnen door een toeslag op de entrees bij wedstrijden of uitvoeringen, c.q. door het spelen of ge ven van extra wedstrijden en uitvoerin gen ten bate van Beatrixoord, een grote steun bieden. De moderne ontwikkeling van het on derzoek en de behandeling der tuber culose heeft sinds 1946 een revolutionair verloop gehad. Terwijl enerzijds de beproefde bedrust- kuur zijn waarde volledig heeft behou den, zijn de genezingskansen door de moderne medicijnen en de operatieve behandeling zeer sterk gestegen. Terwijl in 1946 van de volwassen ver trekkende patiënten pl.m. 60 pet. ge heel of gedeeltelijk tot werken in staat was, is dit in 1956 tot meer dan 90 pet. gestegen. De eisen, die aan een ziekeninrichting voor tuberculose moeten worden ge steld, zijn zeer hoog geworden en ver schillen voor 80 pet. der patiënten niet van die voor een ziekenhuis. We noemen de sterke uitbreiding van het laboratoriumonderzoek. In 1948 werkten in het algemene laboratorium 4 personen, thans 15. Per maand wor den er pl.m. 3500 onderzoekingen ge daan. De long- en hartfunctie-onderzoekingen, die sinds 1947 worden verricht, zijn van groot belang om de mate van invalidi teit van de patiënt te bepalen vóór en na de behandeling. Het aantal onderzoe kingen steeg van 1947 van 50 per maand tot 575 per maand in 1956. Man slaat hospita dood met hamer. Za terdagavond omstreeks kwart over ne gen is in haar woning aan de Kieviet- straat 19 te Geldrop de 30-jarige ge huwde vrouw H. C. V.N. door haar 21-jarige pensiongast J. van H. met ha merslagen van het leven beroofd. Van H. heeft zich na zijn daad bij de politie gemeld. Hij is geestelijk gestoord, zo dat de politie hem nog niet heeft kun nen horen. Vrouw raakte bekneld. Om een schip door te laten, draaide mevr. A. M. Val- kePeters zaterdag de brug over de Kamerlingswijk te Zwartemeer open. Het schip dreef af en ramde de brug. Mevrouw V. viel door de schok van het vlondertje en raakte bekneld tussen ’t schip en de brug. Ze was op slag dood. Yn de op 1 maert hal den gearkomste fan Lanynlizzenden fan it wetterskip „De Waarborg” hearske in fleurige stimming. De foarsitter, de hear H. N. H. K. de Jong hie n.l. 25 jier foarsitter west sa dat dizze dei net sa mar foarby gean koe. De 2de foars., de hear B. Gietema, bea de jubilaris, üt namme fan it bistjür en de lanynlizzenden in tige moaije steande lampe oan en spruts hjirby de winsk üt, dat de jubilaris en syn frou hjir noch mannich sellich ürke ünder troch bringe mochten. Ek de hear Tj. v. Gosliga, ald-foars. fan it wetterskip „De Makkumer en Parre- geaster Marpolders, spruts de jubilaris ta en neamde de stjürmanskunst dy’t for- easke wie as men foarsitter fan in wetter skip wie en binammen fan in wetterskip as „De Waarborg”. Ek de hear Bouma, eigner fan hotel „De Prins” hwer’t de foars. yn forban mei gearkomsten folie oer de flier komt, miende dat ek hy dit barren net sünder mear foarby gean litte koe en bea ünder it ütsprekken fan inkel- de wolmjenende wurden, de foars. in jiskebakje oan fan Makkumer ierdewurk. len en oar waerd troch de hear H. N. H. K. de Jong tige op priis steld, hwat hy yn syn tankwurd dan ek ta utering brocht. Actie poppen en beesten Beatrixoord. Het actie-comité hoopt op de medewer king van alle vrouwenverenigingen, buurt -en dorpshuizen, scholen voor nij verheidsonderwijs en particulieren voor deze actie. De bedoeling is, dat poppen en beesten worden gemaakt van niet breekbaar materiaal, die aan Beatrixoord worden afgestaan. Ook kunnen poppen worden aangekleed. Het bureau verwacht vele inzendingen, waarvan in het komende najaar een aantal exposities in het noorden worden gehouden, waar het publiek ze kan bewonderen, beoordelen en. kopen. Voor de mooiste inzendingen zijn prijzen beschikbaar. in forskuorde mienskip en de oerheit siet mei üntsaglike problemen. Foar de measte minsken hat it de skyn, dat sokke tiden nea werom komme kin ne en hja hawwe grif gelyk. Hwant tiden komme nea wer. It komt altyd wer oars en de faktoaren, dy’t it lib ben bipale, drage yn eltse tiid har eigen byld. Dochs kin it gjin kwea ris nei to gean, hoe’t der ek yn ’57 tekens binne, dy’t in warskóging ynhalde. Hwat der efterwei komt, is oan de takomst foar- bihalden en wy minsken kinne dy net sjen. It kin ek bileaven myn doel net wêze en meitsje de minsken binaud foar dy takomst. Mar tusken binaud wêzen en miene, dat de beam fan wolfeart hoe langer hoe dikker wurde sil, is in great ünder- skied. Oant nou ta giet it aloan deselde kant üt. Hegere leannoarmen, hegere priis- noarmen, hegere salarissen, hegere bou- kosten, heger ünderhéld, aloan heger en mear. Mar yn alle stiltme komme der lytse wolkjes oan de helderblauwe hi- mel. De bütermerk sit ticht, de prizen sakje; de tsiismerk rekket oersêd, de aeijn jilde mar acht, njuggen sinten mear op de feilings. Yn de foarsimmer fan ’56 like it mei de granen, de earte, it flaechs skoan, mar nou is it hielendal De sipels wurde kapitalen op forlern, de jirpels wolle net. Alles sakket en sommige dingen sakje hurd. Hoe wol dat komme? De leanen fan de boere- arbeiders geane wer hwat omheech, de frachten stige, de tariven fan wetter en elektriciteit, de boukosten, de rinten, de molke, de süker, de branje, alles sil likegoed omheech. De algemiene élder- domsforsjenning is ynfierd. Prachtich, mar de preemje is wer oarsaek fan leans- en traktemintsforheging oer de hiele liny. Nou wurket men oan in alge miene forsekering foar bernetaslach foar eltsenien. Foar widdou en wees sil ek mear dien wurde en op elts architektebureau liz- Prinsessen bij ijsrevue. Beatrix en Irene hebben zaterdagavond een voorstelling van de Weense ijsrevue in de Haagse overdekte kunstijsbaan in de Houtrusthallen bijgewoond. Zij waren vergezeld van freule R. Roëll en van mej. Broers. Rapport over roken. Na herhaalde aan drang, op hem uitgeoefend door de Eer ste en Tweede Kamer zal minister J. Suurhoff binnenkort overgaan tot de publikatie van het rapport, door een commissie uit de gezondheidsraad aan hem uitgebracht, over het verband tus sen roken en longkanker. Bom onder bed. Gemeentewerklieden te Woensdrecht, die vrijdagmorgen in de woning van de familie Montree in de Dorpsstraat een waterleidingbuis aan legden vonden tot hun verrassing een onontplofte granaat onder de vloer, juist op de plek waar het bed stond. Het projectiel was 30 cm lang. Naar wordt aangenomen lag de granaat er al se dert de oorlog van 1940 toen het huis dat er toen stond door granaatvuur ver nield werd. De werklui waren blij toen de rijkspolitie het gevaarlijke souvenir overnam. Haarlemmer slachtoffer van lawine. Vier toeristen, onder wie een Nederlan der, verloren het leven toen een groep voornamelijk Duitse vakantiegan gers vrijdagmorgen om kwart voor twaalf nabij Lech am Arlberg op de Hintere Wildbergspitze in Oostenrijk door een lawine werd getroffen. Het Nederlandse slachtoffer is Samuel Leen- huis (45) uit Haarlem. Zijn vrouw, die op dat tijdstip in Lech was, is onmid dellijk na het ongeluk naar huis gegaan naar haar vijf kinderen. Arrestant door schildwacht neergescho ten. De 19-jarige ongehuwde soldaat A. H. Ruiter uit Amsterdam, die als arrestant in de legerplaats „De Witten berg” een ontvluchtingspoging onder nam, is na enige malen tevergeefs te zijn gesommeerd, door een schildwacht neergeschoten. De man werd ernstig gewond in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. PTTer stal uit enveloppen. Voor het verduisteren van pl.m. f 1500 en mo gelijk meer uit enveloppen hoorde de 34-jarige ex-expediteur-hoofdbesteller

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1