REGERING DEED CONCESSIES KRIS-KRAS door Nederland Oosten probeerde inzake Nieuw-Guinea het Westen een hak te zetten üs hjoed p p to sizzen 53e JAARGANG No. 19 VRIJDAG 8 MAART 1957 Buitenlands Overzicht It Polderstek H. J. S. Melk wordt Economische spanningen leidden tot politieke moeilijkheden Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „slechts” zes cent duurder Hwat hat Qabe Skroar Landbouw. KAMEROVERZICHT ft f- 1ste week maart 1932. De uitslag der stemming moge enigs zins bevredigend voor Nederland zijn, omdat ingrijpen der V. N. werd, afge wezen, toch mag niet uit het oog wor den verloren, dat de meerderheid, in de algemene V. N. vergadering het Neder landse standpunt veroordeelde en dat tot de naties, welke zich van stemmen onthielden opnieuw onze grote bondge noot de Ver. Staten behoorde. Bevreesd dat de gekleurde volken het van kolo nialisme zouden verdenken, bleef Ame rika neutraal, hoewel de gebeurtenissen in Indonesië toch Washington redenen hadden kunnen geven het strategisch belangrijke Nieuw Guinea veiliger in handen van Nederland dan van Indo nesië te achten. De Amerikaanse diplomaten erkennen zelf, dat de toestand in Insulinde hen zorg baart. Soekarno’s plannen om het stelsel van een Westelijke democratie hoe gebrekkig het er ook werkte af te schaffen en in de half autocrati sche regering welke het zou vervangen, ook communisten op te nemen, ziet men Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Man redt vrouw en verdrinkt. De 24- jarige C. van der W. te Eindhoven is verdronken, nadat hij eerst zijn vrouw van een haast wisse dood had gered. Het echtpaar was in afzonderlijke kano’s op het riviertje de Dommel aan het va ren, toen plotseling de kano van mevr. Van der W. in een kolk, waar de Dora de Ver. Staten, maar vanuit de alge mene vergadering der Ver. Naties kreeg ze enige steun, door de verklaring van een aantal zeevarende naties, waaronder Nederland, dat zij de Golf van Akaba als internationaal vaarwater beschouw den, waar Egypte dus geen recht heeft de scheepvaart van welke natie ook te belemmeren. De Arabische landen, de communisti sche en ook India bleken daar heel an ders over te denken en met spanning wacht men thans op wat Egypte zal doen. En op wat er van de nieuwe Ame rikaanse politiek voor het Midden Oos ten zal terecht komen, als Washington, door Egyptisch optreden gedwongen, Is- raëls belangen ook openlijk moet ver dedigen. As bern noch, yn ’e skoalle tiid Faeks skean oer sleatsjes hinne Gyngen wy hwer’t polderstek noch stiet Dwers troch de greate finne. De earste keapers binne de béste. Bols wards Nieu wsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het gemeentebestuur van Blerik heeft f4000.te veel in kas. Noch de raad, noch de accountant kon een verklaring geven voor dit feit. De laatste verklaar de, dat het tegenovergestelde vaker voorkomt. melkprijs niet te duur te maken, maar zijzal proberen zich te verzetten tegen de belastingverhoging. Alleen de so cialistische afgevaardigde, de heer Roe mers, heeft zich tijdens de debatten van verleden week bereid verklaard deze mei het afwateringskanaal kruist, om sloeg. De heer Van der W. peddelde snel naar het afwateringskanaal en dook vervolgens in het snel stromende water van de Dommel. Het gelukte hem met zijn vrouw vaste grond onder de voeten te krijgen, maar nadat hij haar aan omstanders had overgereikt, zakte hij weg of viel van vermoeienis achter over in het water en verdronk. Het echtpaar had geen kinderen. gaan stellen. De minister van economi sche zaken voelt daar begrijpelijk zeer weinig voor, want hoe hoger de lonen stijgen, hoe minder gemakkelijk het wordt de prijzen in de hand te houden. Hij vertelde dat bijna alle prijsverho gingen van de laatste tijd het gevolg zijn van het Suez-conflict, dat de inter nationale grondstoffonprijzen heeft doen stijgen. Gelukkig zijn er tekenen dat deze prijzen gaan dalen. De heer Van Leeuwen (lib.) had te ken nen gegeven het niet erg te vinden als de prijzen omhoog gaan, omdat dit in het buitenland ook het geval is. Prof. Zijlstra zeide, dat het juist de kunst is om uit de loon- en prijsspiraal te ko men, want dat betekent inflatie. Hoe wil de liberale fractie deze prijsstijgin gen dan opvangen? zo vroeg hrj. Moeten de prijzen omhoog terwijl de lonen worden gestabiliseerd? De libe rale oppositie was volgens de ministers Mansholt en Zijlstra ver beneden de maat. De heer Mansholt zeide, dat Prof. Oud geen verstand heeft van de land bouw. Ook meende hij, dat de liberale fractievoorzitter de memorie van ant woord op de landbouwbegroting niet heeft gelezen en dat hij de bedoelingen van de minister van landbouw niet be grijpt. Volgens minister Zijlstra is prof. Oud een groot politicus en een groot staats man. Maar hij betreurde het, dat in de felle redevoering van de liberale oppo sitieleider daarvan niets is gebleken. Noch de staatsman Oud, noch de poli ticus Oud was aan het woord geweest. Er sprak een conferencier in een poli tiek cabaret. En Prof. Zijlstra vroeg zich af of dit wel in ’s lands vergaderzaal thuis hoort. Men kan dus niet zeggen, dat het de ministers van dit nood-kabinet Drees ontbrak aan persoonlijke moed. Zij heb- zen precies gezegd waar de zaken, naar hun mening, op staan. Dat maakt het debat in ieder geval interessant. En daarom waren de verwachtingen voor het debat gedurende de laatste dagen van deze week hoog gespannen. belastingverzwaring te willen slikken. Alle andere fracties zeiden dat het be drag van f 60 mln. maar gevonden moest worden in verdere bezuinigingen op het overheidsapparaat, want daar over is de Kamer allerminst enthou siast. Men kan dus aannemen, dat er over deze zaaTc nog een flink robbertje zal worden gevochten. En dat zal even zeer gelden voor de voornemens van de regering om de vennootschapsbelasting met vier punten te verhogen. Nu heeft minister Hofstra toegezegd, dat alle be lastingverhogingen, in het kader van de bestedingsbeperking en van de hulp aan de landbouw, tijdelijk zullen zijn. De k.v.p.-fractie staat er echter op dat een deel van de vennootschapsbelasting geïnd wordt via belastingcertificaten. Minister Hofstra heeft deze suggestie echter van de hand gewezen. Dat is dus ook een van de punten waarover het debat zal gaan. in Amerika als een mogelijk voorportaal naar een dictatuur van communisme. Met spanning wordt daarom uitgezien naar de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië, dat kenne lijk te jong is gebleken om op eigen benen te staan en waar de strijd tussen de extreme en meer bezadigde partijen zich personifieert in de figuren van de fantast Soekarno en de meer nuchtere Hattg. De laatste wil de democratische koers houden, maar om de allerwege opdoemende moeilijkheden de baas te worden een presidenteel kabinet, dat dus voorgezeten zal worden door de nog altijd zeer populaire Soekarno zelf, bij gestaan door een groep kundige en on omkoopbare ministers. Zoals bekend acht Soekarno zelf dit niet voldoende, hij wil een persoonlijk regime, dat het echter waarschijnlijk de communisten maar gemakkelijk zou maken het op hun tijd door hun bewind te vervangen. Terwijl zo te Djakarta de politieke crisis op een dieptepunt is aangeland, gaat de afbrokkeling van het centrale gezag door. Na Sumatra, is nu ook door de militaire commandant van Oost Indonesië, Sumual, een mili tair bestuur voor Celebes en de kleine Soenda-eilanden met inbegrip van Ball en de Molukken afgekondigd. Hetgeen betekent, dat men ook daar zelfbestuur binnen het kader van de republiek Indo nesië eist. De aanvankelijke Nederlandse conceptie der deelstaten blijkt toch wel de juiste geweest te Zjjn, al moet men wel in aanmerking nemen dat het huidige ver langen naar decentralisatie voor een niet gering deel is te wijten aan het corrupte centraal beleid van Djakarta. Hoe dit ook zij, het gehele Westen is bezorgd over de spanningen in Indone sië en wat daaruit kan voortkomen. De Zuid Oost Aziatische verdragsorga- nisatie zal zich dezer dagen met de Indonesische kwestie bezig houden en zich beraden wat er zou moeten gebeu ren als het communisme werkelijk eens te Djakarta zou dreigen te zegevieren en de Indonesische rijkdom aan grond stoffen in plaats van aan het Westen aan het communistisch blok ter be schikking zou komen. Al blijft men de hoop koesteren dat te Djakarta ten slotte de bezadigde elementen het toch nog zullen winnen. Overigens is Indonesië niet de enige zorg van de genoemde organisatie. In Siam, een der partners in dit lichaam, zijn onlusten uitgebroken, naar aanlei ding van de uitslag der verkiezingen. Die uitslag zou door de regeringspartij van Piboel Songgram vervalst zijn en d,e oppositie zou veel meer stemmen hebben gekregen dan verwacht werd. De regering beweert, dat buitenlanders de hand in de onlusten hebben, ze doelt hier blijkbaar op Chinese communisten. Of dit juist is, is niet na te gaan; zwakke en onbekwame Aziatische re geringen gooien gaarne als er iets mis gaat, de schuld op het roerige commu nisme. Maar al lang is bekend, dat het strategisch zeer belangrijke Siam (Thai land) een zeer zwakke schakel in de Zuid Oost Aziatische Verdragsorgani- satie is. Gratis water. De 50.000 ste klant van de N.V. Waterleiding Maatschappij O.- Brabant, dezer dagen op het net aan gesloten, mag met zijn huisgenoten een jaar lang water drinken zonder dat hij ervoor hoeft te betalen. Wat een water- buiken zullen die mensen in dat Bra bantse dorp Zeeland krijgen. Ook het water voor was- en andere doeleinden is dat hele jaar vrij. Minister Mansholt verklaarde zich be reid de f 50 mln. eigenaarslasten voor de landbouw niet te blokkeren. Hij be greep niet hoe de Kamer dit kon zien als iets socialistisch, daar de nieuwe landbouwpolitiek met overheidsgeld ge financierd wordt. Dan is er toch ook een rechtsgrond om aan dit geld een besteding te willen geven. De oppositie was echter dermate groot, dat minister Mansholt het blokkeringsplan wil doen vervangen door een subsidieplan. De 50 miljoen gulden zullen worden besteed voor het geven van subsidies aan de boeren, die hun bedrijfsgebouwen wil len verbeteren. De voorwaarden voor de subsidieverlening zullen worden opge steld door het landbouwschap en de grondkamers, zodat volgens minis ter Mansholt niet gesproken kan worden van „staatssocialisme”. Hij ver telde, dat de Kamer tegen dit plan on mogelijk bezwaren kan hebben, daar ook subsidies worden verstrekt voor de verbetering van de grond. En dan was er minister Zijlstra, die vreesde, dat het prijsindexpeil eind 1957 Amsterdam-Montreal-Houston, Amster- boven de 114.5 punt zal komen. Als dat dam-Montreal-Los Angeles en Curagao- gebeurt, zal de vakbeweging looneisen New York. Nederlands© economische belangen ko men hierdoor in het gedrang en de Tweede Kamer zal het verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart, dat Nederland verleden jaar met Ame rika in principe sloot, waarschijnlijk niet behandelen, voor deze kwestie in het reine is. Behalve met Amerika staat Nederland ook voor moeilijke onderhandelingen met West-Duitsland over allerlei kwes ties, welke er nog tussen beide landen bestaan. Een ontmoeting tussen onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns en zijn Duitse collega von Bren- tano heeft het pad geëffend voor dit overleg. De belangrijkste mededeling werd onge twijfeld door minister Hofstra gedaan. De melkprijs zal niet met tien cent, maar met zes cent worden verhoogd. Dat kan alleen als de consumentensub sidie op dit produkt nog gedeeltelijk ge handhaafd blijft. De regering is daar toe bereid. Maar een subsidie van vier cent op een liter melk betekent, dat er jaarlijks voor een bedrag van f60 mln. gevonden moet worden. Nu zeide de minister van financiën dat dit bedrag moet komen uit belastingverhoging. Hij stelde de Kamer voor een keus. Of de inkomstenbelasting öf de omzetbelas ting gaat omhoog. De inkomstenbelas ting zou iets progressiever moeten wor den voor inkomens boven de f 8000. De ongehuwden zullen echter iets min der zwaar getroffen kunnen worden dan de gehuwden. De omzetbelasting van 5 zou kunnen worden verhoogd tot 5% Minister Hofstra zeide zelf de voorkeur te geven aan een verhoging van de in komstenbelasting, want een stijging van de omzetbelasting heeft het nadeel dat daardoor ’t prijsindexpeil stijgt, het geen op de duur weer gevolgen kan heb ben voor de lonen. De Kamer zal wel tevreden zijn over het denkbeeld de 60-jarig bestaan Chr. Meisjesvereni ging „Eben Haëzer” te Bolsward. Feest leider E. Westerhof. De feestrede werd uitgesproken door Ds. van Kuiken van Exmorra. Sjoch, ik dy dér wer yn ’e fierte As myn each dêr hinne keart Dan kin ek dy noch net forjitte Dou polderstek dêr oan ’e feart. „Geronseld personeel direct ontslaan”. Een Tilburgse overhemdenfabrikant, die meisjes had weggeronseld bij een Hille- goms bedrijf, moet de meisjes, op straffe van het betalen van een dwangsom, on middellijk ontslaan. Aldus besliste in een kort geding de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken. De Til burgse fabrikant had de meisjes een hoger loon geboden, maar ook de con tributie van de vakvereniging voor zijn rekening genomen. Carnavalvierders met auto winkel In. Een auto met carnavalvierders is in de nacht van zaterdag op zondag te Maas tricht een winkel met kunstnijverheids- artikelen binnengereden. D© bestuurder, die geen rijbewijs had, wilde de auto op het Onze Lieve Vrouweplein parkeren, maar reed in plaats daarvan door de etalage de winkel binnen. De drie inzit tenden van de auto werden niet ge wond. Vroege uitzaai zomertarwe. Proeven hebben aangetoond, dat vroeg uitgezaai de zomertarwe aanzienlijk hogere op brengsten geeft dan laat gezaaide zo mertarwe. Zomertarwe verdraagt goed lichte vorst. Zomertarwe kan dus, zo dra het weer en de toestand van de grond het toelaten, worden uitgezaaid. - Lage kiemkracht. D© kwaliteit van het zaaizaad blijkt lager te zijn dan in an dere jaren het geval was. In het bij zonder geldt dit de kiemkracht. Nu deze factor tegenvalt is het zaak, de andere factoren zo gunstig mogelijk te doen zijn. Dit geldt in het bijzonder voor het goed en niet te lang voor het zaaien ontsmetten van het zaaizaad en een goede voorbereiding van h©t zaaibed. Ook een goede waterhuishouding is van groot belang. Vroeg bloeiende tulpen. Proeven hebben aangetoond, dat het mogelijk is de bloei van tulpen in de open grond te vervroe gen. Tot dat de bloemknoppen zich bo ven het blad vertonen, houdt men de planten onder een plasticdek. Wordt het plastic dan verwijderd, dan kan men aldus „Bloembollencultuur” een winst van 12 dagen oogsten. De tulpen bloeien namelijk 12 dagen eerder. Gruwelijke dood van hond. Enige bewo ners van de Bakkerstraat te Hilversum hebben de politie verteld, dat een buurt genoot zijn hond heeft doodgemarteld. De man zou enige lichaamsdelen van ’t dier met een touw hebben afgebonden, waardoor het vorige week na enkele dagen van gruwelijk lijden om ’t leven moet zijn gekomen. De politie heeft de hond, die de eigenaar de vorige week in de tuin bij zijn woning had begraven, opgegraven en voor onderzoek naar het slachthuis gebracht. Moeder na hevige schrik overleden. In het ziekenhuis te Venio is maandag een 51-jarige vrouw overleden aan ’n shock, die zij opliep, toen zij haar tienjarig zoontje enkele dagen geleden met een bebloed gelaat zag thuiskomen. Zij werd toen naar het ziekenhuis vervoerd en is daar zonder tot bewustzijn te ko men overleden. Zaad voor Flevoland. Terwijl de gema len nog bezig zijn water uit Oost-Flevo- land te pompen zijn twee zaai-machines het nog slechts twee kilometer brede land binnengetrokken. Zij zaaien er haver en gerst om verstuiving te voor komen. Zesduizend mestkuikens slachtoffers van vogelpest. Bij de pluimveehouder J. Winters te Westerhaar onder de ge meente Vriezenveen, is vogelpest op zijn bedrijf geconstateerd. Alle dieren, het betrof hier zes A zevenduizend mestkui kens, moesten worden afgemaakt. Men moet toegeven dat de regering pogingen heeft gedaan om met de Kamer tot een vergelijk te komen over de strijdpunten, die in het debat over de bestedingsbeperking naar voren zijn geko men. Dat kan men als een winstpunt beschouwen. Evengoed had het zo kunnen zijn, dat er aan dit kabinetcompromis want dat is deze bestedingsnota niet meer te tornen was. Dat hebben we in 1955 meegemaakt. Toen viel het kabinet op een ongelukkig huurcompromis, waarover niemand enthousiast was. Het is echter maar zeer de vraag of de toegevendheid van de regering ver genoeg gaat om de Tweede Kamer tevreden te stellen. Daar twijfelen we aan. Helaas is er op dit moment dat dit over zicht geschreven moest worden nog geen duidelijk inzicht in de situatie. Dat komt doordat de regering twee volle middagen nodig had om te antwoorden. Eerst donderdag kwam de Kamer weer aan h©t woord. Voorzitter Kortenhorst had echter hoop, dat dit grootse debat nog deze week gesloten kan worden. Ik sjoch it polderstek, dêr yn ’e fierte stean Forlern yn griene greiden, deun oan ’e greate feart Dêr hinne is ’t, dat myn tinzen gean. By ’t sêfte joun-loft read. Nou jierren binn’ dêr oer forroun Us berne-tiid is hast forgetten Mar de tinzen op üs Fryske groun Lizze faeks yn soks bisletten. It wie altyd üs fêste honk Dêr’t wy dan meiinoar sieten Mei de rêch tsjin ’e aide pealle-stronk Dan forhellen wy üs fiten. Wekte de houding der Ver. Staten in zake Nieuw Guinea opnieuw enige te leurstelling, maar geen verwondering in Nederland, in Israël was men nogal ge schokt door het optreden van minister Dulles en de Amerikaanse vertegen woordiger bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, nadat tussen Israëlische en Ame rikaanse diplomaten een overeenkomst was gesloten tot ontruiming van het gebied van Gaza en dat langs de Golf van Akaba. Tot die overeenkomst had de Franse premier Mollet, in Washington op be zoek, zijn bijdra'ge geleverd; Frankrijk is tegenwoordig de meest toegewijde vriend van Israël en door zijn ervarin gen in Noord Afrika ook de felste be strijder van het Pan-Arabisme gewor den. Mollet, van Washington naar Ca nada gegaan, heeft dat in Ottawa ook nog eens hartig betuigd. Maar te Wash ington was Mollet bemiddelend opgetre den bij het Amerikaans-Israëlisch over leg met het gevolg, dat deze besprekin gen naar het inzicht der Israëlische regering voldoende garanties voor haar hadden opgeleverd om over te gaan tot de ontruiming van bovengenoemd ge bied. Zij besloot daartoe tegen het ver zet in van enkele regeringspartijen, die de Amerikaanse toezeggingen niet vol doende achtten. Op dat moment echter riep Dulles de te Washington geaccre diteerde vertgenwoordigers der Arabi sche landen bijeen om hen te verzekeren dat Israël geheel uit zich zelf en zonder dat Amerika bepaalde toezeggingen had gedaan de omstreden gebieden zou ont ruimen. Cabot Lodge deed er nog een schepje op door in de vergadering der Ver. Naties te verklaren, dat de toekomst van het gebied van Gaza zou moeten worden geregeld binnen het kader van de wapenstilstandsovereenkomst van 1949. Dat zou kunnen betekenen, dat Eyptische troepen dit gebied weer zou den mogen binnentrekken, van waaruit ze Israël weer zouden kunnen bedrei gen. Het spreekt dat deze vrij ontacti sche Amerikaanse gestes die partijen in Israël aanmoedigden die zich verzetten tegen Ben Goerion’s besluit om op grond van wat in de geheime besprekingen met Amerika was afgesproken, de strook van Gaza en het gebied aan de Golf van Akaba te ontruimen. Het heeft er toen in Tel Aviv om gespannen, om dat de oppositie beweerde dat Amerika kennelijk Israël geen enkele waarborg voor zijn veiligheid had gegeven. En terwijl wjj dit schrijven is het nog niet zeker dat er geen kabinetscrisis in Is raël zal uitbreken. Mahr Ben Goerion zet op eigen verantwoordelijkheid, door en heeft de Israëlische opperbevelheb ber gelast het gebied te ontruimen en er de V. N. troepen toe te laten. Ons inziens terecht. Men kan erkennen dat Israël in het verleden bitter teleur gesteld is door de houding van het Wes ten en van de Ver. Staten in het bij zonder. Maar we geloven niet dat dit thans het geval zal zijn. We nemen aan dat Was hington inderdaad Israël waarborgen heeft gegeven, maar belangrijker lijkt ons dat de publieke opinie in het Wes ten thans voldoende gemobiliseerd is om niet te dulden dat er opnieuw chica nes tegen Israël worden gepleegd. Door de ontruiming stelt de Israëlische regering Nasser voor de keus de vijan delijkheden jegens haar land te her openen of zich neer te leggen bij een werkelijke doorvoering van de wapen- stilstandsbepalingen van 1949 en de Is raëliërs vrije vaart in de Golf van Aka ba en doorvaart van net Suezkanaal toe te staan. Opvallend is, dat de Ver. Naties eigen lijk in de beslissing van Israël geen rol hebben gespeeld, ze is tot stand gekomen uit overleg tussen Israël en De behandeling van de kwestie Nieuw Guinea in de algemene vergadering der Ver. Naties is voor de zoveelste maal op een teleurstelling voor Indonesië uitgelopen. D© resolutie, waarin werd voorgesteld een commissie van goede diensten aan te wijzen welke zou moeten trachten beide partijen tot elkaar te brengen haalde niet de vereiste tweederde meerderheid 40 leden stemden voor, 25 tegen en 13 onthielden zich. De resolutie was krachtig bestreden door de Nederlandse ver tegenwoordiger, er is immers niet veel te bemiddelen tussen twee partijen, welke verklaard hadden onwrikbaar aan hun standpunt vast te houden. De economische spanningen welke in de laatste tijd in tal van landen aan de oppervlakte komen, leiden ook op poli tiek gebied tot moeilijkheden. In Fin land traden de zes ministers van de agrarische partij uit de regering omdat zij het niet eens konden worden met hun socialistische collega’s over de prijs van boter en m©lk, nu zij wilden pogen het inkomen der plattelandsbevolking op te trekken tot dat wat op industrieel niveau word genoten. In Spanje reorganiseerde Franco zijn kabinet om te trachten de economische moeilijkheden, veroorzaakt door onrust barende prijsstijgingen, de baas te wor den. Deze moeilijkheden veroorzaken grote onrust in het land, welke, daar ze zich niet op democratische wijze kan uiten, gevaren voor een uitbarsting op roept. Zij die van de kabinetsorganisatie een koerswijziging in democratische richting hadden verwacht, kwamen be drogen uit. In Frankrijk dreigt de regering-Mollet te struikelen over de melkprijs. Men weet hoe deze kwestie ook de Nederland se gemoederen in beweging houdt. Een andere kwestie, welke ons volk hoog ligt, is het feit, dat de Ver. Sta ten nog altijd weigeren onze K.L.M. lan dingsrechten toe te staan op de routes Indonesië wil Nieuw Guinea annexeren en Nederland wil dit gebied onder zijn souvereiniteit houden tot de bevolking politiek voldoende rijp is om zelf over haar lot te beslissen. Het gehele Azia- tisch-Afrikaanse blok liet alle objecti viteit varen en stemde, blij eens weer eensgezind te kunnen zijn nu het tegen een gewezen koloniserend Westelijk land ging, voor de resolutie. Dat de commu nistische landen met dit blok zouden meestemmen, stond al van te voren vast, zij blijven er op uit de Westelijke lan den een hak te zetten. Ze dingen bo vendien ook naar de gunst der Azia- tisch-Afrikaanse landen en wensen hun partijgenoten in Indonesië ook een wit voetj© bij de bevolking te geven, nu Soekarno er over denkt hen in de re gering te betrekken. En bovendien is hen ’t systeem der knechting van vol ken, zoals Djakarta ’t in Nieuw Guinea zou toepassen, allerminst vreemd. Bij deze communistische landen schaar de zich ook Zuid-Slavië. Voorts stemde van de Europese landen Griekenland Voor, waarschijnlijk omdat zijn geschil met Engeland over Cyprus ook bij de V. N. ter tafel is, waaromtrent de al gemene vergadering ook reeds een zeer gematigde resolutie aannam, maar wel ke kwestie Athene warm wil houden en daarbij de steun der Aziatisch-Afrikaan se groep speculeert. Voorts stemden enige Zuid-Amerikaanse landen en nog enige andere voor. Mej. T. W. te Dedgum die ook van het ijs zou profiteren, zakte er door heen. Rappe handen haalden haar weer op het droge. Gevestigd te Bolsward: Fr. Damstra, Lijkkistenfabriek, Laag Bolwerk 31. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders der Nederlandse Spoor wegen werd medegedeeld, dat de spoor weg over de Afsluitdijk niet zal wor den aangelegd door de H. IJ. S. M., maar door het rijk. De Amerikaanse vlieger Lindbergh, Wiens nasporingen om zijn geroofde kind terug te vinden, tot op heden vruchteloos waren, heeft zich thans in verbinding gesteld met twee zeer be kende personen uit de New Yorkse „on derwereld”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1