roar ZUIDWESTHOEK SLAAKT ZUCHT VAN VERLICHTING KRIS-KRAS door Nederland e üs hjoed p p to sizzen 1 Nationale Reserve Fan de Martinytoer Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Nieuwe levenskansen voor liet ten dode opgeschreven „Hielpen” wijlen Vleesconserven- fabriek te Zurich gaat uitbreiden Hwat hat Cf(ll) 53e JAARGANG No. 20 DINSDAG 12 MAART 1957 PIET den. Aangekocht van de heer J. Sikma binnenkort ad multos k •T5: 3de week maart 1907. B. en W. te Bolsward stellen voor het zuidelijk locaal van het vroegere school gebouw in de Kerkstraat in huur af te staan aan de vereniging Het Groene Kruis. Vrijdag 22 maart werd te Parrega het eerste kievitsei gevonden. Het is opge zonden aan H. M. de Koningin. Het staat er met de visserij treurig voor. Te Lemmer werd slechts een 7- tal haringen aangevoerd (een tal is 200 stuks)Ook de botvangst is nog niet ruim. Bovendien is de vis klein van stuk en zeer mager. Het Engels dagblad Daily Mail heeft f 120.000 uitgeloofd voor diegene, die het voor het eerst gelukt van Londen naar Manchester te vliegen. een een Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de heer J. de fabriek Een aardig intermezzo tijdens de raads vergadering was d,e uitzending van een klankbeeld over Hindeloopen, dat juist de vorige dag was opgenomen. Het bij zondere hiervan was, dat de opneming van het klankbeeld in het geheel niet in verband stond met de komende in dustrievestiging. Het was bloot toeval, dat de RON in Hindeloopen eens zijn licht kwam opsteken en. toen meteen met zijn neus in de (nieuws) boter viel. Hier, jongens - wij gaan leren ’t Geweer goed te hanteren. Zo’n reservist, Kan niet gemist. Om opstootjes te keren. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeih gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Dy’t it iten jowt, is it drinken skuldich. Het kleinste zuivelfabriek in Friesland is dat te Nes op Ameland. Per dag wordt er gemiddeld 500 liter verwerkt. Het grootste is dat van Hollandia te Bolsward. Hier is de aanvoer 37.065 li ter per dag. Werken op de eerste fa briek 2 personen, op laatstgenoemde 142. Bolswards Nieu wsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad bank. Toen de man na enkele uren nog niet teruggekeerd was, volgde aangifte bij de politie. De huisknecht was met het geld naar het buitenland vertrok ken. Vrijdag is hij door Interpol in Wenen gearresteerd en zaterdag naar Utrecht overgebracht. Op nippertje van dood gered. De Texe laar N. de Jong heeft de 71-jarige ijzer- jutter J. Boon nog net op tijd van een wisse dood kunnen redden. Boon zat in gewapend beton te wroeten in een bunker, toen hij plotseling uitgleed en niet meer overeind kon komen. De bunker bevindt zich juist op de laag- waterlijn en de vloed kwam langzaam op. Nog juist op tijd kwam De Jong toevallig in de buurt, waardoor hij er in slaagde het slachtoffer van een wisse verdrinkingsdood te redden. Tachtig boten door brand vernield. Bij een hevige brand op een jachtwerf te Oost-Knollendam (gem. Wormer) zijn ruim 80 vaartuigen verloren gegaan. Deze schepen kano’s, zeiljachten, mo torboten en een draakjacht lagen in een uit twee verdiepingen bestaand ge bouw. De hele loods is verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan op de bovenste verdieping, waar plastic- boten worden gemaakt. Naar verluidt was het pand slechts laag verzekerd. Uitvoerig memoreerde spreker hoe Hin deloopen een tijd van opgang had ge kend. Reeds sedert haar eerste ontstaan daartoe gunstig gelegen, was de neder zetting als het ware aangewezen op de zee. Het is dan ook niet toevallig, dat het de stadsrechten ontving van. de Koning van Zweden en dat het later werd opgenomen in het Hanzeverbond. Steeds groeide Hindeloopen en nam het in welvaart toe. Dit duurde tot 1780, het hoogtepunt in de geschiedenis van het stadje dat sedertdien gedoemd was tot een hoe langer hoe meer stil en doods stadje, een stadje waar geduren de de laatste 10 jaar gemiddeld twee maal zoveel inwoners vertrokken, dan er zich gingen vestigen, een proces, waardoor het aantal inwoners langzaam maar zeker daalde. Hindeloopen had namelijk gebrek aan werkgelegenheid. De visvangst is gere duceerd tot een „vloot” van slechts 2 vaartuigjes en van de twee industrietjes die het stedeke (van 875 inwoners!) tel de, is er slechts één meer over, een in- dustrietje waarvoor bovendien geen op volgers zijn te vinden. Geen wonder, dat het actieve gemeente bestuur, niet van zins was bij de pak ken neer te gaan zitten, reeds gerui me tijd poogde industrie aan te trek ken. Men zocht daartoe vooral scheeps bouwers te interesseren voor een naast de haven gelegen terrein, dat zich uit- Ja jongens, ’t duurt maar even ’t Idee zal diep gaan leven Elk reservist Die weerbaar is Moet het volk, hoogachting geven. Zelden hebben wij zo’n raadsvergadering meegemaakt als j.l. Vrij dagavond te Hindeloopen. Er waren meer journalisten en pers fotografen als raadsleden, om maar niet te spreken over de tjok volle publieke tribune. Ja, er stonden zelfs belangstellenden op de gang. Ondanks deze belangstelling wist ieder wat er komen ging en was een verrassing nauwelijks meer denkbaar. Maar ieder wilde er getuige van -Sijn, hoe zoals burgemeester Atema het uitdrukte men hier wellicht stond bij een keerpunt in de geschiedenis van het stadje. Mooie jongens, ’t is reusachtig De resultaten, prachtig Een reservist Die ’t zweet afwist Presteert iets aller machtigst. te Huins een zeldzaam zware beste koe, wegende circa 2000 pond. Wie van deze koe bestelt wordt uitgenodigd ’t schoon- gewicht te taxeren. Prijs een rollade van 10 pond. De koe wordt de volgende week door de stad geleid. Aanbevelend K. Terhenne. Het voorstel van B. en W. de heer Vos was als gast aanwezig en er ge tuige van werd door de raad met blijdschap begroet. Namens de raad sprak de heer Stall- mann zijn waardering uit voor het ac tieve streven van B. en W. Hij voorzag voor Hindeloopen een nieuwe toekomst, die het plaatsje ook zelf zeer zou doen veranderen. „Troch de Helling, Hylpen op ’e helling,” aldus concludeerde hij. De heer J. Vos lichtte later op de ge houden persconferentie toe, dat er te Hindeloopen verschillende soorten sche pen zullen gebouwd kunnen worden. De komende insteekhaven is reeds geschikt voor schepen van 25003000 ton. De nieuwbouw vraagt geen speciale helling. De schepen glijden zo in het water en de heer Vos was zo enthousiast, nu reeds de persmensen bij de eerstkomende te waterlating uit te nodigen. Orders voor de grotere schepen zullen, aldus verklaarde de heer Vos nader, voorlopig dit in verband met de be stedingsbeperking wel uit het bui tenland moeten komen. Het grondwerk kan in september gereed zijn, terwijl dan ook het bedrijf start klaar is. Als er voldoende materiaal aanwezig is, kunnen spoedig een 30-tal mensen aan de slag, op de duur zullen zeker een 200 300 man op de helling werk kunnen vinden, maar dit moet natuurlijk nog groeien. Kom, jongens - zonder dralen, Op voor de nationale, Wordt reservist, Heus, ’t kan niet mis, Je zult straks roem behalen. Nee jongens, ’t licht gaat dalen Weg met de National© De reservist Kan wel gemist Ik zal een decoratie halen! O jongens, het valt tegen Men blijkt U niet genegen Och reservist ’k Heb me vergist Toe wil het Staf vergeven. Tj. de J. twee dekkleden, die over de lading la gen, verbrandden. De lading is niet ver zekerd. De bedrijfsleider van de Vleesconserven- fabriek „Zurich” te Zurich, Boer, deelde ons mee, dat te klein wordt. Het is de bedoeling om er nieuw slachthuis bij te bouwen dat omvang zal krijgen van 600 M.2 Dit slachthuis wordt overkapt met dik ke ijzeren balken om ter zijner tijd, in dien het nodig is, in de toekomst er een bovenverdieping op te bouwen. Deze uitbreiding betekent een mooie aanwinst voor de vleesconservenfabriek. B. en W. van Wonseradeel hebben reeds hun toestemming verleend, maar de of ficiële vergunning is nog hangende, maar zal zeer zeker wel afkomen. Wij wensen de directie en bedrijfsleider veel succes met het a.s. nieuwe ge bouw. zich in zinkende toestand bevond en dat men een reddingboot heeft waargeno men. Opslagloods brandt uit. Omstreeks half twee is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een van de grote opslagloodsen van de Ned. Chr. Boerenbond, gelegen langs de Kanaaldijk te Helmond. Het vuur is ver moedelijk ontstaan door kortsluiting. Ruim 70 ton geperst stro ging verlo ren. Hendrik Toxopeus overleden. Op 85- jarige leeftijd is te Delfzijl overleden de heer Hendrik Toxopeus, die 20 jaar voogd van het waddeneiland Rottumer- oog is geweest. De heer Toxopeus is geboren in Nansum (bij Holwierde) en is zijn loopbaan begonnen als matroos. Later was hij kapitein op de sleepboot Borkum” en als zodanig heeft hij een aantal reddingen ter zee verricht. Als voogd over Rottumeroog werd hij in 1936 opgevolgd door zijn zoon Jan. Record opbrengst kinderpostzegels. De dertigste kinderpostzegelactie heeft een recordopbrengst bereikt: 1.8 miljoen gulden. Vergeleken bij de opbrengst van verleden jaar betekent dit een vooruit gang van vierhonderdduizend gulden. De opbrengsten in de jaren 1954 en 1955 waren resp. één miljoen en 1.2 miljoen. De organisatoren zijn over het resultaat zeer tevreden, temeer waar er in de herfst enkele internationale gebeurte nissen waren, die de verkoop van kin derpostzegels in ongunstige zin dreigden te beïnvloeden. Dat waren de gebeurte nissen in Hongarije en een toenemende oorlogsdreiging, die het Nederlandse volk er toe bracht op beperkte schaal te hamsteren. Echtpaar op bed door kolendamp ver giftigd. De 58-jarige brandstoffenhande laar A. Boer en zijn 57-jarige echtgeno te zijn in hun woning te Emmen door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Bij een sectie die vrijdagmid dag werd verricht, is men tot deze con clusie gekomen. De heer en mevrouw Boer waren 's middags naar hun slaap kamer gegaan en hadden zich niet meer laten zien. De dienstbode, die al een paar maal aan de gesloten deur had geklopt en geen gehoor had gekregen, had een buurman op de hoogte gesteld. Deze had de politie gewaarschuwd, die het echtpaar door een bovenraam van de slaapkamer op bed zag liggen. De politie had daarna de deur van de slaap kamer geforceerd. Het echtpaar bleek t© zijn overleden. In de slaapkamer be vindt zich een schouw, die een open verbinding heeft met de kachel in de huiskamer. Wagon met vlas in brand. Op het spoor wegemplacement te Leeuwarden is een wagon met 4000 kg vlas in brand ge raakt. De oorzaak is inet bekend. Een gedeelte is verbrand en de rest is voor het gebruik niet meer geschikt. Ook Nu de winter over Is. Op een Friese schaatsenfabriek, n.l. die van de firma J. Nijdam te Akkrum, heeft men een nieuw type stalen Noor ontwikkeld. Het verschil met de gebruikelijke Noren is, dat deze schaats geen buizen heeft maar dat het ijzer de vorm van de hoofdletter T heeft gekregen. Deze nieuwe Noren stekend leent voor het aanleggen van een werf, hoewel men het ook wel heeft gezocht in de vestiging van een vismeel- fabriek of andere industrieën, die zich zouden aansluiten bij de geaardheid van de bevolking. Verschillende pogingen mislukten ech ter stuk voor stuk, ook de onderhande- lingen met fa. Amels t© Makkum en verschillende firma’s uit Groningen en Amsterdam. Eindelijk slaagde het echter. De heer J. Vos uit Groningen was serieus gega digde. Waarom hij Hindeloopen koos? Och, dat laat zich niet zeggen, het was als het ware bij intuïtie, aldus de heer Vos, die ter raadszitting aanwezig was en zich minstens even ingenomen met de aanstaande vestiging toonde dan de heren raadsleden en de vertegenwoordi gers van de bevolking op de publieke tribune. Het voornaamste voorstel op deze raadsvergadering was n.l. het ten be hoeve van de vestiging van een scheeps werf een bedrag van ongeveer f 100.000 beschikbaar te stellen en het dagelijks bestuur van de gemeente de vrijheid te verlenen datgene de doen, wat in het belang van de vestiging noodzakelijk wordt geacht. Het bedrag is nodig voor het „bouw rijp” maken, met andere woorden het aanleggen van een 105 meter lange (met stalen damwand) en 62 m. brede geul, die aansluit op de bestaande vaargeul naar de haven, terwijl met de vrijko mende specie het terrein wordt opge hoogd. De fa. Gebr. Vos, die aan het Winscho- terdiep reeds een grote scheepswerf en machinefabriek exploiteert, hoopt op ’t terrein naast de stalen damwand een gebouw te stichten, dat voor uitbreiding vatbaar is, hierachter hoopt men op de duur een z.g. optrekhelling voor repa ratie te maken, terwijl in het verdere verschiet men nog aan een lengtehelling heeft gedacht, waarop zelfs schepen zouden kunnen worden te water gelaten van 16000 ton (voorlopig echter niet groter dan 10.000 ton). Het z.g. startplan biedt n.l. allerlei uit breidingsmogelijkheden, vooral ook om dat het moederbedrijf, dat blijft bestaan, niet erg conjunctuurgevoelig is, daar men ook andere constructies maakt dan alleen schepen, bijv, molenwieken, bag germachines enz. IN GREATE EN BLIDE DEI Takomme Freed sil, sa’t wy hoopje, ien fan de boerefamyljes, dy’t de Martiny- Toer jimmer op it each hawwe, in bysün- hwat eigen en sljochtwei sizze, dan soe it likernóch sa harkje: len fan de jonges fan Johannes Polityk üt Wüns hat wer pro- moasje makke mei it ien oft oar. Mar dan soene wy gjin rjocht dien hawwe oan dit bilangrike en earfolle barren, hwat Freed yn Wageningen pleats ha sil. Hwant it is net it ien oft oar, mar it is de heechste bikroaning fan de Wageningse Hege- skoalle, dy’t Rommert Douwe Politiek mei in deimannich takind wurde sil. Nei t hy mei maer as normael sukses, inkelde jier- ren lyn, syn eksamen foar Lanboukundich Ingenieur óflein hie, is hy yn steat west en yn steat steld om jit fierder to studearjen. En yn in koarte tiid is it him slagge om en tael, heech to halden op gesacht fan de Recor-Magnificus fan fan Fryslan net to forjitten. Fuort dêrop It is skoof en skande, dat men dat safaken folget in tankwurd oan it Frysk Stam- net sjocht of sjen wol en dat fierst tofolle boeksbistjür. Dizze sterke eigen ynstelling hat foar in bilangryk part mooglik makke, hwat nou freed syn bikroaning fynt. It mei wolris sein wurde, hoe gelokkich it is, dat destiids de Fryske boeren hoek hal den hawwe en net oan de sintralisaesje- sucht fan ien Stamboek foar it hiele Ian, tajown hawwe. Op dit stik fan saken wie Fryslan nou ris ahiel himsels en liet de oare tsien provinsjes rêstich har gong gean mei de oprjochting fan it Ned. Rundvee Stamboek. Wiene hja biswykt foar de sterke oan- drang mei de oaren to gean, dan hie nou yn Utert de hiele foksintrale stien en hie- ne de Fryske fokkers al har kostlike yn- stellings hjirre, al har finansiël, en orga- nisatoryske krêft, kwyt west. Dat tsjint- wurdich de binnenlanske en ütlanske fok kers de wei witte nei Fryslan, dat is it risselaet fan eigen skreppen en biwarjen fan it eigen apparaet. Dat men nou de earste en béste krêften nei Fryslan helje kin, komt omt men hjir de touts; es yn hannen halden hat en net troch de knib- bels gien is foar fluenske tasizzings en stille drigings. De Fiyske fokker bistjürt svn eigen kostlik bisit, hy soarget dat de béste wittenskipsminsken en de treflikste karmasters by har bliuwe. De boer moat seis dleije ha. Lit men dy slüpe, dan kriget men dy nea werom. Dan kin men as chauvinistyske provinsialen nei den Haech of Utert gean om dér mei de hoed yn de han om. eigen rjocht to biddeljen. It F.R.S. is alderge- loks wizer west en jowt ek by dizze ear folle promoasje jitteris it biwiis, dat hja great wurk treast is, dat hja de tiid oan kin, dat hja net tobekskrillet as it om greate bilangen to tsjinjen seis ta de pong moat. Vreemde klant. Een Amsterdammer, die al wat te veel had geconsumeerd en niet bepaald een leuke dronk over zich had, werd op een buffetjuffrouw zo kwaad, dat zij hem niet meer wilde schenken, dat de man een ketel met 20 liter kokende koffie erin over de juffrouw heenwierp. Vervolgens ging de man naar de keuken en gooide de eige naar van het café een pan kokend wa ter over het lichaam. De juffrouw en de eigenaar van de zaak moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De poli tie heeft zich over de dronkaard ont fermd. Vermiste kantonrechter In Zeist gevon- In de bossen van staatsbosbeheer te Woudenberg is zaterdagmiddag tij dens een drijfjacht in de omgeving van de Zeisterweg het stoffelijk overschot gevonden van de sedert 1 oktober ver miste oud-kantonrechter J. A. v. d. M. (81) uit Zeist. Van enig misdrijf is geen sprake. De heer v. d. M. is tijdens een wandeling door de dood overvallen. Bokser bij familievete gedood. In een twist met zijn zwager, welke eerst op de vuist en toen met een dolkmes werd beslecht is zaterdagnacht de Haagse se amateurbokser H. te Pas (29) om het leven gekomen. Tachtig meter van zijn woning in de Van Dijckstraat zakte de man, die met een 15 cm lange dolk in de borstkas was gestoken en veel bloed verloor, in elkaar. Op het moment dat de politie arriveerde, overleed hij. JONGENS VONDEN OP WEG NAAR SCHOOL HET EERSTE KIEVITSEI De 10-jarige Sipke Buma en de 11-jarige Broer Adema deden gis termorgen, toen zij naar school gingen, de vondst van hun leven. Aan de Schatting (tussen West- hem en Oudega (W) vonden zij het eerste kievitsei. Opgetogen toonden ze het aan hun onderwijzer. Meteen werden er maatregelen getroffen en weinige uren later waren de jongens met een verte genwoordiger van het gemeente bestuur reeds met hun vondst op weg naar het paleis Soestdijk om hun trofee aan te bieden aan H.M. de Koningin. zijn twee centimeter lager dan de ge bruikelijke. Zij zijn ontworpen speciaal op verzoek uit schaatsenrijderskringen en zullen in het bijzonder voor de korte- baanwedstrijden ©n toertochten geschikt zijn. Half miljoen eieren bij Ibrand verloren. Een half miljoen eieren, drie auto’s, een groot aantal machinerieën en pakmate- riaal zijn verloren gegaan bij een brand in een eierpakhuis te Kesteren. De scha de wordt geschat op enige honderddui zenden guldens. Men weet nog niet hoe de brand is ontstaan. D© eigenaar was verzekerd. Meisje bekneld in kalkmolen. Bij een boerderij bij Hengelo is het 5-jarig meisje Loesje Beuzekamp bekneld ge raakt in een kalkmolen. Zij ging op de kalkmolen zitten en door tot nu toe onverklaarbare oorzaak is deze toen gaan draaien. Het kind raakte met beide beentjes bekneld tussen de wand van de molen en het mengapparaat. En kele arbeiders, die op haar hulpgeroep toesnelden, schakelden de stroom uit. De kalkmolen moest worden gedemon teerd, voor het kind kon worden be vrijd. Het meisje werd zwaar gewond naar het Koningin Julianaziekenhuis gebracht. Wijkverpleegsters 6 pet. Het college van rijksbemiddelaars heeft beslist, dat aan alle wijkverpleegsters een salaris verhoging kan worden toegekend van 6 pct., met terugwerkende kracht van 1 september 1956. Ook Leeuwarden zonder pierement. Leeuwarden moet het momenteel zonder stadsorgel stellen. Het fraaie pierement „De Gouwe”, dat de Amsterdamse orgelbouwer G. Perlee aan een combi natie in de hoofdstad had verhuurd, is bij een botsing met een zware vracht auto onherstelbaar beschadigd. De scha de bedraagt een dikke f 10.000. Nederlander gevonden in Westduits weiland. De Westduitse politie heeft donderdag in een weiland bij Echteler- feld het stoffelijk overschot gevonden van de 39-jarige Nederlandse Arie Sto ker, die in het district Bentheim woon de. Ned. zeeman in Zweden gedood. De 18- jarige zeeman J. M. V. uit Creil in de N.O.-Polder kreeg donderdag in de ha ven van Uddevalla aan de Zweedse westkust een laadboom op het hoofd. Hij overleed een kwartier later. Het ongeluk gebeurde tijdens het laden van het kustvaartuig Sparta” uit Gronin gen. de Wageningse Hegeskoalle de graed fan Doctor yn de Lanboukunde to biheljen. Dizze graed makket, dat wy op in hiel oare wize oer en fan him prate moasten, hwa t hy sil foartoan rounom forskine as: Dr. Ir. R. D. Politiek. It is my in eare himsels, dy’t ik my jit skoan as jonge yn de banken yn it sin bringe kin, en de famylje fan herten lok winskje to meijen mei dizze heechtiids- dei. Syn oanliz, syn iver, syn trochsetten haw we, mei Gods seine, greate dingen oan him dien en wy witte, dat hiel Fryslan dit feit mei tank en blidens bigroetsje sil. Sunt inkelde dagen leit syn „proefschrift” op üs skriuwtafel en de earste wurden, dy’t men der yn tsjinkomt binne fiif sim pele wurdtsjes yn de memmetael. Der stiet: „Oan us Heit en Mem”. En yn dit aide wurd leit Dr. Ir. R. D. Politiek syn wittenskiplike kroan in telmannich del en is hy de tankbere en golle jonge, dy’t Heit en Mem earst tank bringt foar alles, hwat hy, üt Gods han, troch dizze beide dierbere alden, krigen hat. Dér hoege gjin wurden meat by. Hja bigripe mekoar en hja witte, hoe djip it lok wêze kin fan alden en bern as hja sa trou en sterk meimekoar forboun binne. Dan wur- der foarrjocht bihbje meije. Soene wy it <je de langjierrige offers op ien stuit de moaiste fruchten, dy’t it libben brocht hat. Dan is alles oerglanzge fan in alderwiel- de, dy’t de triennen net keare kin en jubelet de siel oer de seine dy’t de algoede God harren yn de bern jown hat. Met f 7000 naar Wenen. Op 25 febr. zond de directie van ’n hotel te Utrecht de 35-jarige huisknecht P. A. van der V. met een bedrag van f 7000 naar de goede béste minsken har forrifelje litte fan sintrale machtsapparaten. Foar it werklike libben is sintralisaesje de dea, it folk wurdt dan massa en de ambtlike ro bots baes wurde. Lit dan alle idealen mar farre. De inkeling spartelt ünmachtich yn de machinery fan it almeugend apparaet. Eare oan it R.F.S.En fuort dêrby it Boun fan Koöperative Suvelfabriken, dat mei syn laboratorium en technyske tsjinst it ündersyk fan Dr. Ir. Politiek mooglik makke. En dy as earste by steat is, op groun fan dit wurk de foarstap to nim- men ta in earliker en better ütbiteljen fan de molke. Hwant koe de skriuwer fan dizze dissertaesje jit sizze, dat gjin inkeld lan op ’e wrald mei it aeiwytgehalte rek ken haldt by de molkpriis; op dit punt is syn proefskrift al foraldere, hwant hjoed binne al tweintich fabriken yh Fryslan ta dizze nije en bettere methoade oergien. Fryslan niemt de foarstap, sa’ hy dy ek naem by de fetforbettering, by de t.b.c.- bistriding, by de Abortusfordriuwing, de K.I. en it Gersdroegjen. Dit prachtige ris- seltaet mei men tankje oan it oparbeidzjen fan de eigen minsken foar de eigen bi langen. As freed de léste toast bv syn promoasje- diné forklonken is, sil de jonge doctor de hannen frij krigen hawwe foar it folie libben. Wy winskje him ta, dat hy yn deselde styl as oant diz tiid ta, jit folie fruchtber wurk foar de mienskip dwaen mei. Frys lan is greatsk op sokke boeresoannen, dy’t rykbiladen mei kennis en ynsjoch, it heitelan wichtige tsijnsten biwize kinne en dy’t de ban mei aldfaers erf sa geef biwarre hawwe. „Salvé, Rommert Douwe en annos”. Ongelukkige val. De 14-jarige S. N. uit Warga (Fr.) fietste met een groep scholieren te Leeuwarden. Door onbe kende oorzaak viel de knaap tegen een langs de weg geparkeerd staande auto. In het ziekenhuis is hij overleden. Amor in nood. Het Nederlandse vracht schip „Amor” (2817 ton) van de Kon. Nederlandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, verkeert volgens een nood- bericht van radio Athene, opgevangen in de nacht van zondag op maandag, ten westen van Kreta in de Middellandse Zee in nood. De Italiaanse tanker Er nesto Fassio (12915 ton) seinde om streeks kwart voor twee dat de Amor Yn de pear wurden, dy’t de dissertaesjes foaróf geane, bringt de jonge doctor, tank oan trije Heechleararen, de Professoren: de Jong, Hartmans en de Groot, trije Frie zen, dy’t oan de Wageningse Hegeskoalle, neist har wittenskiplik wurk, safolle dien ha foar it heitelan. Dy’t de jonge Fryske It libben bigjint by it doarp. De krêft fan studinten oansetten ha om har eigen aerd ’n folk leit oan e woartel. Allinnich as 1 i en de bilangen dy soun is, kin it folk soun bliuwe.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1