KABINET DREES IS GERED roar KRISKRAS door Nederland Protest tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika üs hjoed p p to sizzen 53e JAARGANG No. 21 VRIJDAG 15 MAART 1957 Buitenlands Overzicht De Euromarkt en de koloniale gebieden De Eisenliower-doctrine voor het Midden-Oosten Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Jong’s Nieuwsblad Hwat haf KAMEROVERZICHT J. totaal heer en 30-jarig bestaan van de Krite Boalsert. De Krite is opgericht in 1902 door G. Piekema en F. van der Spoel. De Rehobothschool bestaat 25 jaar. Bij zonder werden herdacht de heren Bok- ma, die al die tijd bestuurslid was en Ype Terpstra, die steeds als concierge fungeerde. Visser T. de Vries te Zurich had weer een zeehond in de haringnette^. Dit was reeds de derde in dit seizoen, die de heer de Vries wist te bemachtigen. De heer A. Boersma, stationschef te JellumBoxum is per 1 april in de zelfde functie overgeplaatst naar Ijlst. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in China het opperbevel over het gehele Chinese leger, de zee- en luchtmacht, op zich genomen en zal alles doen het op Japan verloren grondgebied terug te winnen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de Engelse en ook over deze het Suezkanaal ook voor de scheepvaart van Israël moeten openstaan en dat dient vastgehouden aan de overeenkomst dat Nasser de ene helft der Suezkanaal- gelden zal ontvangen en de andere ten bate van de oude maatschappij zal wor den geblokkeerd, terwijl de Egyptische president wil dat alle kanaalgelden op de rekening' van de Egyptische maat schappij zullen worden gesteld. Hammarskjoeld krijgt de moeilijke taak om te Kairo te pogen te bemiddelen. Wat de vrije vaart in de Golf van Akaba betreft, binnenkort krijgen we een proef- geval want drie Amerikaanse tankers zullen uit de Perzische Golf olie naar de Israëlische haven Elath aan de Golf van Akaba brengen. Gaza, de golf van Dy’t him üt de reek haldt, sil him net baerne. 2e week maart 1932. Bolswards Nieuwsblad Dodelijk ongeval. Te Donkerbroek is de 45-jarige melkrijder A. Friso uit Wijn- jeterp bij het oversteken door een per sonenauto overreden. Het ongeluk ge beurde, toen de heer Friso naar zijn wa gen liep, die midden op de weg stond, om te voorkomen, dat zijn paard alleen verder zou rijden. De heer Friso was on middellijk dood. Hij was gehuwd. Klim nooit op wagens. In de Voorstraat te> Franeker is het tienjarig jongetje J. W. Metselaar door een achter een trac tor gekoppelde wagen overreden en om het leven gekomen. De jongen was op de achterste van twee achter een trac tor vastgemaakte wagens geklommen. Toen hij ongeveer vijftig meter had ge reden, is hij er af gevallen en voor de wielen van de laatste wagen terecht ge komen. Nog steeds prijsdalingen voor rundvee, schapen, varkens. Het kleinvee is vrij wel waardeloos. De konijnenhandel ech ter floreert. A. Sj. Dijkstra te Hidaard wist zelfs een raskonijn te verkopen voor f 3. Akaba en het Suezkanaal en in het algemeen de verhouding tussen Israël en de Arabische staten zullen wel de hoofdschotel vormen van ’t nieuws, dat ons in de komende dagen wordt opge- dist. We zullen dan zien of Engeland en Amerika even krachtig de belangen van Israël zullen steunen als Frankrijk het doet en of Nasser, ook terwille van zijn positie in de Arabische wereld, even onhandelbaar blijft als het nu lijkt. Sa- oedi Arabië, dat zijn olie ook weer ter beschikking stelde van Engeland en Frankrijk tracht te Kairo een matigen de invloed uit te oefenen en naar Irak vloeien weer de dollars nu zijn olie via de herstelde pijpleiding in Syrië weer naar het Westen stroomt. Na een spannend debat heeft het kabinet-Drees de eindstreep ge haald. Dat dit mogelijk was is te danken aan het redelijk standpunt dat de ministers hebben ingenomen en aan het feit, dat de K.V.P.- fractie tenslotte geen risico wilde riskeren. Reeds in een vorig over zicht hebben we gemeld dat het kabinet bereid zou moeten zijn tot het sluiten van compromissen met de Kamer. Dat was de enige mo gelijkheid voor de ministers om niet te worden weggestemd. Dit middel is dan ook te baa t genomen. Zo heeft het dan wel gespannen maar was het toch van meet af aan duidelijk dat deze parlementaire botsing niet dodelijk voor het kabinet zou zijn. Ze gaat zich ook niet alleen meer rich ten op het rassenverschil, maar ook op dat in de taal. Zo heeft premier Strij- dom dezer dagen Engels sprekenden van een schoolbestuur uitgesloten. Niet alle nationalisten waren het daarmee eens, omdat zij wel inzien dat deze politiek moet uitlopen op een anti-Engelse die waarschijnlijk tot het uittreden van Z.- Afrika uit het Gemenebest ten gevolge zou hebben. En daarvoor voelen toch ook al weer verscheidene nationalisten niet, die een band met een invloedrijk lichaam als het Gemenebest nog altijd is, op prijs stellen, nu steeds meer ge kleurde volken in Afrika de zelfstan digheid verwerven en een blanke natie zoals Zuid-Afrika wenst te blijven er wel zeer geïsoleerd wordt. Vorige week hebben de vroegere Britse koloniën de Goudkust en Togoland (de laatste vóór 1918 een Duitse kolonie) hun onafhan- kelgkneid van Engeland gekre gen onder de naam Ghana. Naar de premier van deze nieuwe staat Kwame Nkroemah, heeft verklaard zal Ghana, dat vlot dezelfde week nog als lid van de Ver. Naties werd geaccep- men, in hun ontwikkeling zouden wor den gesteund. België zou zo’n 250 mil joen gulden in dit fonds storten en 35 miljoen er uit mogen putten voor zijn Afrikaans gebied. In België is daar tegen nogal verzet gerezen, niet zozeer om deze bedragen als wel om het feit dat als deze 35 miljoen inderdaad in de Kongo wordt besteed, de organen van de gemeenschappelijke markt zeker toe zicht op de gefinancierde objecten krij gen en dus enige medezeggingschap in de Belgische koloniale politiek. De te genstanders willen daarom de Kongo en Urandi Uganda buiten de gemeenschap pelijke markt houden of België minder in het gemeenschappelijk fonds laten bijdragen, opdat het ’t verschil zelf in zijn Afrikaanse koloniën kan besteden. Het is maar een van de vele kwesties waarmee iedere a.s. deelnemer in de ge meenschappelijke markt zit en welke tot heel wat binnenlandse wrijvingen bij de a.s. partners aanleiding geven. dig, onjuist en ongerechtvaardigd. Een bepaald soort kapitaalbezit wordt nu gediscrimineerd, zo zeide hij. De a.r.- fractie vond dit typisch socialistisch. Maar minister Hofstra zag in deze zaak geen enkel beginsel. Er is nu eenmaal voor f 50 mln geen dekking te vinden en daarom moet dit bedrag geblokkeerd worden, zo zeide hij. En zijn partijge noot, de heer Vondeling (soc.), voegde daaraan toe, dat de blokkeringsgedachte geen plan was van de socialisten, maar van prof. Romme (k.v.p.). Deze is met het huurblokkeringsplan gekomen. Het blokkeren van een deel Van de huurverhoging vond hij erger dan de blokkering van deze f 50 mln eigenaarslasten, want de betreffende f 50 mln. zijn afkomstig van de belas tingbetaler. De nieuwe landbouwpoli tiek wordt gefinancierd uit overheids geld. En mag de regering dan niet zeg gen, dat de uitbetaling van haar eigen geld even wordt opgeschort? Een motie van de heer Roemers (soc.) om de prijs van de schoolmelk niet te verhogen, werd met algemene stemmen aangenomen. Met deze motie is een be drag Van anderhalf miljoen gulden ge moeid. Nu is de regeling van de school- melkprijs niet een zaak van het rijk. De gemeenten zijn daarvoor verantwoorde lijk. De motie heeft echter de bedoeling dat de gemeenten in staat worden ge steld deze prijs niet te verhogen. Uit oogpunt van volksgezondheid, kan dat uiteraard van belang zijn. Zo hebben we een groots politiek debat achter de rug. Het kabinet Drees kan voorlopig verder gaan. Het was homo gener dan men dacht. De samenwerking in de Kamer tussen de „regeringspar tijen” is er echter niet beter op gewor den. De a.r. en de socialisten zijn nog verder uit elkaar geraakt door het prin cipiële betoog van de heer Bruins Slot. En bovendien is er nu openlijk een te genstelling tussen de twee a.r.-minis- ters en de a.r.-fractie aan het licht ge treden. Een feit dat door de liberale afgevaardigde, de heer Korthals, direct werd uitgebuit. Daarover zal het laat ste woord nog wel niet gezegd zijn. Deze a.r.-tegenstelling had natuurlijk geen gevolgen, voor dit kabinet, dat nu een maal extra-parlementair is. De minis ters hoeven zich van hun fracties niet veel aan te trekken. Het omgekeerde geldt evenzo. Hoe men ook over deze zaak denkt. De handhaving van dit ka binet heeft in ieder geval het voordeel, dat er nu ook maatregelen kunnen wor den genomen om ’s lands economie te saneren. Iedere fractie is overtuigd van de noodzaak van bestedingsbeperking. Daarvoor zijn wettelijke maatregelen nodig. En deze zouden er niet gekomen zijn als we weer zaten met een demis sionair kabinet. Het is nu maar te ho pen dat het resultaat van de maatrege len zo zal zijn, dat we binnen niet al te lange tijd weer in een normale, econo mische situatie zitten, waarin de wel vaart aan ieder lid der bevolking ten goede zal komen. Want om dat te be reiken, gaat men nu tot bestedingsbe perking over. teerd, lid van het Gemenebest blijven, waar het overigens de er binnen heer sende spanningen allicht zal vermeerde ren. Nkroemah heeft immers de dood gezwo ren aan de Zuid-Afrikaanse apartheids politiek en de heer Strijdom zal waar schijnlijk zwaar geschrokken zijn toen hij het plaatje in de pers zag van de hertogin van Kent, die als vertegen woordigster van koningin Elizabeth de onafhankelijkheidsfeesten bijwoonde en met de zwarte premier ’n dansje maak te. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Het lijdt geen twijfel of de ver schijning van elke nieuwe onaf hankelijke staat in Afrika zal de druk op buiten Afrika gelegen landen die nog koloniale banden met Afrikaanse gebieden onder houden, versterken om deze ban den losser te maken. Frankrijk, waar men nog steeds zoeken de is naar een oplossing van de Alge rijnse kwestie, een schier hopeloos ge val door de verschillen van mening over die oplossing, zal die druk stellig ook ondervinden in andere delen van zijn Afrikaanse rijk. De internationale aan dacht is ook nogal gevestigd op de po sitie der Belgische koloniale gebieden, de Kongo en UrandiUganda. Tot nog toe hebben de Belgen er wei nig moeilijkheden gehad met de inland se bevolking. Zij hebben er trouwens veel gedaan om deze op te voeden. Maar zeer belangwekkend wordt de positie nu de verdragen over Euratom en Euro- markt gereed zijn en vermoedelijk op 27 maart zullen worden ondertekend door de premiers der zes landen van Klein Europa, zij het waarschijnlijk met enige aarzeling. Vooral wat de kleine landen betreft. Kongo is een der belang rijkste leveranciers van natuurlijk ura nium, en dus ook daarom zeer belang rijk voor de Euratom, de ontworpen ge meenschap der zes landen, bedoeld om de voorsprong van andere landen op ’t gebied der produktie van atoomenergie in te halen. Euratom wil o.a. een ge meenschappelijk wetenschappelijk cen trum instellen, waar de onderzoekin gen zullen worden verricht waartoe de afzonderlijke landen niet in staat zijn. Een probleem dat België echter nogal omtrent de Kongo bezig houdt is of het dit gebied in de Europese gemeen schappelijke markt zal opnemen of niet. Zoals in vorige overzichten meegedeeld zullen de zes landen een fonds stichten waaruit hun overzeese gebieden, als zij in het marktverdrag worden opgeno- 10 extra klnderbcslag voor ambtena ren. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. A. A. M. Struycken, heeft be sloten dat aan het rijks- en gemeente- personeel alsnog een uitkering zal wor den verstrekt, groot 10 van het be drag dat in het tijdvak van 1 oktober 1956 tot 1 januari 1957 aan kindertoe lage (n) is genoten. De uitbetaling zal medio april plaats vinden. Prinses Beatrix naar boekenbal. Prinses Beatrix zal aaanwezig zijn op de ope ningsavond van de boekenweek op vrij dag 29 maart in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Deze avond zal wor den besloten met het traditionele schrij- versbal in de foyers en gangen van de schouwburg. De Koningin en de Prins zullen dit jaar de opening van de boe kenweek niet bijwonen. Kaasoorlog op komst? De Engelse zui velindustrie gaat de Nederlandse kaas- beconcurreren. In samenwerking met ’n grote kaasimporteur op de Brouwers- gracht in Amsterdam zullen Engelse kaassoorten op de Nederlandse markt gebracht worden. Deze poging om vaste voet op de Nederlandse kaasmarkt te krijgen, heeft destemeer kans nu de re- geringssubsidie op de Nederlandse kaas in gevaar is. Bovendien kunnen de Engelse kaasmakers lage prijzen bere kenen dank zij de hoge subsidie op de (Engelse) melk. Eerste heidebrand. De Emmer brand weer werd dinsdagmiddag voor de eer ste heidebrand in dit jaar in de om geving van de gemeentelijke stortplaats aan de Schansstraat te Emmerschans, gewaarschuwd. Het vuur verspreidde zich over 3 ha. Eigenares kostbare armband gevonden. Op een buitenweg vond mej. Van den Bergh uit Hoogerheide op 3 februari een armbandje, dat zij voor een bazar- stuk aanzag, maar dat bij taxatie een waardevol sieraad bleek te zijn, met een waarde van zeker f 5000. De eigenares, een dame uit Antwerpen, heeft zondag haar bezit afgehaald en de eerlijke vind ster een beloning (in de vorm van een armbandje) overhandigd. Noodlottig gestruikeld. In de bouwput voor de verlenging van het ertsveld op het Hoogovenbedrijf te IJmuiden is de uitvoerder van de fa. Nelis, de heer J. van Dijk van Velsen-Noord, maandag middag bij het oversteken van de weg over een stalenrjjplaat gestruikeld en onder een achteruit rijdende vrachtauto gevallen. De heer Van Dijk, 41 jaar en gehuwd, werd op slag gedood. „Goed zo”: Vis f 52.70 per kg. Johan Bodegraven heeft maandagmorgen in de IJmuidense Vishallen de duurste vis sinds jaren gezien. Voor zijn „Goed-Zo- actie” werden twee kisten schol, teza men 100 kilo, op Amerikaanse wijze verkocht voor f 52.70 per kg. De Euromarkt en het Engelse plan om daarmee via een vrijhandelszone een ze kere band te leggen, zijn ook een onder werp van bespreking geweest tijdens ’t bezoek van de Engelse premier Mac millan en de minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd aan hun Franse collega’s. Naar het schijnt heeft de En gelse regering zich neergelegd bij het denkbeeld, dat de Franse overzeese ge bieden in de gemeenschappelijke markt worden opgenomen, maar ze zou er nauwlettend op willen toezien dat de zes landen van Euromarkt de invoerrech ten op koloniale produkten van andere dan hun eigen overzeese gebieden niet zo hoog opvoeren, dat de leden van het Gemenebest, die deze produkten ook voortbrengen, er zware schade van zou den hebben. Overigens mogen de Engelsen, wat de handel betreft, ook hun hand wel eens in eigen boezem steken; met hun zwaar gesubsi dieerde eieren-ultvoer ontredde ren ze de elerenmarKt op het Europese vasteland, en ze schij nen dergeljjke plannen te hebben met de kaasuitvoer. Maar de Euromarkt was niet het voor naamste onderwerp der Engels-Franse besprekingen. Er zijn nogal harde noten gekraakt over het Engelse plan de troe pen op het vasteland van Europa om bezuinigingsredenen te verminderen. Met Frankrijk zijn praktisch ook alle andere leden van de Navo daar tegen. Macmillan heeft zijn Franse collega trachten te overtuigen, dat, ondanks het feit dat de Engelse troepensterkte zal worden verminderd, door nieuwe wapens de gevechtskracht niet zal afnemen. De Fransen schijnen nogal sceptisch gebleven te zijn. Zij gaan, volgens de berichten, hun eigen atoombommen ma ken om zich veiliger te voelen en de W.-Duitsers, wie de vervaardiging van dit wapen voorlopig verboden blijft, schijnen daarmee akkoord te gaan, om dat ook zij ontevreden zijn over de be snoeiing van de Engelse en Amerikaan se strijdkrachten op hun bodem. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie „Duitse zaken” voor oud-min. mr. W. Beyen. De vroegere minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, zal tot regeringscommissaris voor Duit se aangelegenheden worden benoemd. Dit deelt het ministerie van Buitenland se Zaken mede. Hij wilde kapitein zjjn. In een Haagse bioscoop trof de marechaussee de 28- jarige carrosseriebouwer W. W. aan in de uniform van kapitein van de land macht. Zij leverde hem over aan de po litie. Koningin en Prins naar erepromotie. De Koningin en Prins zijn voornemens de erepromotie van jhr. mr. A. W. L. Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer aan de Rijksuniversiteit te Groningen op woensdag 20 maart, bij te wonen. Zoals bekend, zullen ook minister-president dr. Drees, andere leden van het kabinet en leden van het Corps Diplomatique aanwezig zijn. Blokkering. Minister Hofstra had verleden week het „onaanvaardbaar” uitgesproken tegen de motie Janssen. Wijziging was dus nodig om het kabinet te handhaven. Het „on aanvaardbaar” klonk ook tegen de mo tie Biewenga (a.r.), waarin werd gezegd dat het blokkeren van f 50 mln eige naarslasten niet behoort te geschieden. Daaronder stonden ook de handtekenin gen van k.v.p.ers en v.v.d.ers. De a.r.-fractie bleek echter niet bereid om maar een duimbreed toe te geven. Haar voorzitter, de heer Bruins Slot, voerde zelf de principiële bezwaren aan tegen dit blokkeringsplan, hetgeen na tuurlijk voor de twee a.r.-ministers Zijl- stra en Algera niet prettig was. Dat de motie verworpen werd, kwam doordat de k.v.p. (uitgezonderd zeven leden) haar steun ten slotte onthield. De verwerping werd ook mogelijk, door dat minister Mansholt onder druk verklaarde geen voorwaarden te zullen stellen voor de wijze waarop de f 50 mln zouden worden geblokkeerd. In de bestedingsnota werd gezegd, dat dezje f 50 mln alleen zouden worden vrijgegeven ten behoeve van de verbete ring van bedrijfsgebouwen. Tegen deze bestedingsdwang hadden de k.v.p., a.r., c.h. en v.v.d grote bezwaren geuit. Zij spraken van koude socialisatie. Nu minister Mansholt dit plan had laten va ren, werd de motie verworpen met 48- 90 stemmen. Tegen waren de p.v.d.a., k.v.p. (uitgezonderd dus zeven leden), en de heren Diepenhorst en Tilanus (c.h.). De a.r. bleef echter principiële bezwaren houden tegen de blokkering. De heer Bruins Slot vond dit niet no- Te Kaapstad is de anglicaanse aartsbisschop dr. Clayton overleden. Deze prelaat had bepaald dat hij ter aarde wenste te worden be steld, daar waar geen rassenscheiding geldt, dus niet op een be graafplaats, welke enkel voor blanken is bestemd. In een brief aan de Zuid-Afrikaanse premier Strijdom verklaarde hij ook dat zijn kerk niet in staat was de wet te gehoorzamen die rassenscheiding in de kerk voorschrijft. Er zal n.l. volgens een ont- werp-wet straks voor gemengde diensten toestemming nodig zijn van de minister voor naturellenkwesties. Deze wilsbeschikking en brief van de Anglicaanse kerkvorst vestigt, evenals een protest van het r.k. episcopaat in Zuid-Afrika tegen het genoemde wets ontwerp, nog eens de aandacht op de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika en hoezeer de huidige regering uit de partij der Zuid-Afri kaanse nationalisten deze op de spits drijft. De Israëlische troepen hebben Gaza verlaten en de Politietroepen van de UNO hebben hun plaats ingenomen Arabische vrouwen bieden een UNO-soldaat sinaasappelen aan. En natuurlijk spraken Mollet en Mac millan over de toestand in het Midden Oosten. De beide Huizen van het Ame rikaanse Congres hebben nu de z.g. Eisenhower-doctrine, de leer dus van de bescherming van het Midden Oosten tegen communistische agressie, bekrach tigd. Het is eigenlijk een onderdeel van de Amerikaanse politiek om over de ge hele wereld de communistische expan sie in te dammen, die op zich zelf ook al weer niets nieuws is als men voor ’t woord „communistische” „Russische” leest. Een West Duits tijdschrift wijst er immers op, dat reeds Bismarck naar een dergelijke indamming streefde, om dat hij geen andere weg zag de Russi sche expansiedrift te bedwingen, daar hij Rusland zelf door zijn uitgestrekt heid onvernietigbaar achtte. Het plan van president Eisenhower voor het Mid den Oosten heeft overigens nog een ver betering ondergaan doordat een amen dement van de democratische meerder heid in de senaat de president opdraagt faciliteiten en militaire bijstand te ver lenen aan de politiemacht der Ver. Na ties in het Midden Oosten met het doel het bestand in dit gebied te handhaven. Kennelyk neert de meerderneid der senaat dit amendement be doeld als een waarborg aan Israël dat net niet weer zal worden blootgesteld aan Aralbische agres sie. En het kan elk ogenblik praktische betekenis krjjgen nu, nadat Israël de strook van Gaza heeft ontruimd en de politietroe pen deze hebben bezet, Egypte de Arabische bevolking ophitst tegen deze troepen, kennelijk om ze er uit terug te doen trekken opdat Egypte er weer meester zal zijn. Bij het overleg tussen Franse staatslieden is zaak en het Suezkanaal gesproken. De Fransen staan onverbiddelijk op het standpunt, dat de golf van Akaba en Militair bestolen. De politie heeft een 43-jarige vrouw aangehouden, die de vorige week een Canadese militair, met wie zij was uitgeweest in een hotel in de binnenstad voor enige honderden gul dens had beroofd. De verdachte heeft, bekend, van het geld was geen cent meer over. Zij is woensdag voor de of ficier van Justitie geleid. Het hele debat heeft eigenlijk gedraaid om twee moties. De eerste was van de heer Janssen (kvp) waarin werd aange sloten bij een mededeling van de rege ring, dat de melkprijs niet met tien, doch met zes cent per liter zou worden verhoogd. Om dat te bereiken moest het subsidie op de consumentenmelk gedeeltelijk gehandhaafd blijven. Deze geringere melkprijsverhoging kost de schatkist f 60 mln. per jaar. Nu wilde de regering dit bedrag vin den door een verhoging van de inkom stenbelasting (boven de f 8000) of door een verhoging van de omzetbelasting van 5 tot 5% De K.V.P.-fractie kwam echter met een motie om de f 60 mln. te dekken door overheidsbezuini gingen. Minister Hofstra vond dit een moeilijke zaak. Hij beloofde alles te zul len doen wat mogelijk was het verbete ren van de efficiency in het overheids apparaat vergt echter enige tijd, zo zei de hij. Natuurlijk kunnen er overheids taken worden afgekapt, maar dan snijdt men „in eigen vlees”, omdat de bezuini ging dan ten koste zal gaan van sociale en culturele zaken. En dat is natuurlijk niet prettig. Voorop stond echter de be lofte van de regering: wij proberen meer te bezuinigen. De heer Janssen (kath. v.) heeft daarop zijn motie op het laatste moment aldus gewijzigd, dat de regering nu „aller eerst” moet „trachten” het bedrag van f 60 mln. te vinden op het overheids budget. En als dit niet zou lukken dan is de K.V.P.fractie tenslotte bereid om eventueel een verhoging van de belas tingen te slikken. Zij hoopt natuurlijk, dat dit niet mogelijk is. De heer Roemers (soc.) heeft bezwaar gemaakt tegen deze gewijzigde motie. Hij vond het onjuist om de regering blanco volmacht voor bezuiniging te ge ven, daar hij vreesde dat dan toch so ciale en culturele taken zullen worden afgekapt. Maar, behoudens de socialis ten en de communisten, ging de rest van de Kamer met de motie Janssen mee. Zij werd aangenomen met 9-48 stemmen. Het was duidelijk dat door de wijziging van de motie het kabinet op dit punt was gered.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1