I NEDERLAND—LUXEMBURG Qabe roar KRIS-KRAS door Nederland Volksdansen in Friesland: opgewekte zaak maar nog niet zonder zorgen Fan de Martinytoer 1 üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes It Ijipke Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 53e JAARGANG DINSDAG 19 MAART 1957 No. 22 Hwat haf woensdag in het De Nederlandse post van het by Man- K.L.M.-vlieger P. seis de leije ha! PYT O Te Sneek aangevoerd 6 kievitseieren. Prijs f 1.25 per stuk. In Wymbritseradeel zullen ter herden king van de 300e geboortedag van M. A. de Ruijter van alle kerktorens de vlaggen waaien. De 2000 schoolgaande kinderen van de gemeente krijgen ieder een gedenkplaat. Toegelaten tot de Chr. Normaallessen te Bolsward: S. Dijkstra en Hinne Kro- les te Nijland, J. Mensonides te Burg- werd, Trijntje Ybema te Wons, J. D. de Boer, P. Bruinsma en H. Jansen te Schettens, J. Quarré te Tjerkwerd, M. Salverda te Makkum, Christina de Bis, S. Sj. Mensonides, Heiltje Kneteman te Bolsward. Te Witmarsum in de openbare school een tentoonstelling van voorwerpen ge maakt op de houtsnljcursus. 3de week maart 1907 oardeljier, alle molke-ündersyk Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Mei ’k hwat freegje, Ijipke? Jow my hiel yn koart In deskundich tipke, Hoe’t ik se fine moat, ’t Is in moai forsetsje, Jierren die ’k myn bést, In oar krijt hwat yn ’t petsje, Ik sjoch it lege nést. Doch dyn bést mar, Ijipke, Elk seit: sokke mear; Grien mei swarte stipkes Hat de heechste ear, Sikers n acht oant tachtich, Stoarje de ikkers lans, Bin har klear yndachtich, Hjoed foar my in kê.ns. ’t Ken nou leane, Ijipke, De merk bitellet knap, In flink dofke yn ’t knipke, Dy’t in broedtsje snapt. Aenst sakje de prizen, Op it stik in stür, Walst in tsjinst biwize, Hast in aeike oer? Dy’t der foar sit, sil der efter net öffalle. Hertlik wolkom, Ijipke, Aerdich op ’e tiid, Makkest Broer en Sipke Mei in aeike bliid. Fiifentweintich winne! Foar de Wraidomrop, Grif, üs Keninginne Iet it lekker op! Friesland danst nog. Dat wil zeggen: Friesland volksdanst nog en eigenlijk is dat een wonder, want de volksdans is in Friesland om zo te zeggen maar nauwelijks de dans ontsprongen. Er zijn lieden, die dit een onbelangrijk feit vinden en er de schouders over ophalen, maar zij, die het volksdansen zien als malle fratsen makerij en tijd en geldverknoeierij, zien een paar belangrijke feiten over het hoofd. Het volksdansen biedt namelijk een unieke gelegen heid tot ontspanning van lichaam en Dat alles deed de volksdans geen goed en alles zou waarschijnlijk vergeten zijn, tenminste bijna vergeten, als niet het nu befaamd geworden „Hup süpen grotten brij en ik sil dy wol krije”, mét het be faamde schoenmakertje, dat oorspron kelijk een oude ambachtsdans is, het sluitstuk had gevormd van de „Fryske Trou”, het voor de oorlog zo bekend geworden spel van de kort geleden 80 jaar geworden Yme Schuitmaker. Want daaruit is de Ljouwerter Skotsploech ontstaan. Pionierswerk. Voor de totstandkoming van deze mo derne groepen is pionierswerk nodig ge weest. Terwijl de folkloristische dans groepen zich hielden aan de oude dan sen, waarvan niemand weet of er ooit specifiek Friese zijn geweest, bij polka’s en quadrilles enz., heeft onder meer me vrouw M. de LeeuwWaschitschek, destijds te Leeuwarden, thans te> Gronin gen, met medewerking van onder meer de vrouwenverenigingen overal in Fries land een enorm stuk propaganda voor de volksdans gemaakt, voor de volks dans als uiting van geestelijke volksont- Een beschouwing door de heer H. W. H. Herberts, Oud-voorzitter van de keuze-commissie Kellner gaf dodelijke klap. Een 49-jari- ge Delftenaar is vrijdag overleden aan een klap die hij in de nacht van zater dag op zondag 10 maart heeft gekre gen van een kellner in een Delfts café. Het slachtoffer werd door de kellner naar buiten gewerkt en kreeg daarbij een klap op het hoofd. Lijkschouwing heeft aan het licht gebracht dat de klap van de kellner de dood ten gevolge heeft gehad. De kellner is in arrest gesteld. Leeuwarden, Bakkeveen, Sneek, Oen- ke-rk, Bergum, Nij Beets en Harlingen kwamen nieuwe groepen. Ook op Terschelling is men het volks dansen meer intensief gaan beoefenen. De costuums van de nieuwe groepen vormen soms een probleem, maar onder meer in Oenkerk en vooral in Bergum heeft men die vraagstukken prachtig opgelost. De Bergumer dansgroep kreeg het nieuw Fries costuum, dat enkele jaren geleden door mevrouw Kars uit Leeu warden werd ontworpen. Een leiderscur- sus poogt het tekort aan kader op te lossen en zowel de Fryske Kultuerried als de afdeling Friesland van de Ne derlandse Volksdansvereniging, als het district noord van de Federatie van Folkloristische dansgroepen en de Stich ting Oud-Hindeloopen, die nu bij gebrek aan dansen de Hindelooper groep alleen nog maar laat zingen, doen wat moge lijk is om de volksdans in de Friese samenleving ’n nog waardevoller plaats te bezorgen. Het is bepaald interessant om de his torie van de volksdans en de volksdan- serij in Friesland na te gaan. Dit, ook al is maar moeilijk na te gaan, wat Friesland vroeger precies danste. De Skotse Trije, zegt U, omdat die al door de Noormannen meegebracht is naar dit gewest, zegt U? Fabel, me vrouw, meneer, allemaal kletspraat. Die hele Skotse is waarschijnlijk niet ouder dan pak weg anderhalve eeuw en vormt een bundeling van een aantal voordien bestaande motieven, die verdienstelijk aan elkaar zijn gecomponeerd. Maar daar moeten we niet te veel over praten want deze Skots^, is ten slotte onze na tionale volksdans geworden, waarschijn lijk omdat er geen oudere, betere en Vrolijker dans bekend was en is. D© volksdansen zijn meestal een meng sel van over het gehele contingent be kende motieven enS’ariaties daarvan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Boer bij eggen gedood. De 47-jarige landbouwer J. Clarisse uit Ens (nop) is vrijdagmorgen tijdens het eggen op zijn land onder de trekker terecht geko men en op slag gedood. wikkeling en als stijlvolle en vèrrijken- de vrijetijdsbesteding, maar ook als me dium voor het vormen van nieuwe, waardevolle en bindende tradities. De leden van. de vrouwenverenigingen be gonnen te dansen. De Leeuwarder muziekschool begon met Stein op Curasao overleden. Te Willemstad op Curasao is zaterdagmorgen de heer P. Stein, der de vlieger bij de K.L.M., die vorige week bij het zwemmen een ongeluk heeft ge had overleden. Hij is zaterdagmiddag be graven. Spelend kind door locomotief overreden. Zaterdagmiddag, omstreeks 1 uur, is het 8-jarig jongetje Frederik van der Meij uit St. Anna Par. bij het spelen nabij het veilinggebouw Berlicum onder een achteruitrijdende locomotief geraakt. Hij werd overreden en was onmiddellijk dood. De jongen zou, hangende aan een der wagens van ’n goederenconvooi, ge struikeld zijn over een wissel, tengevol ge waarvan hij onder de locomotief ge raakte. Neist de t.b.c. is lykwols de Brucellosis abortus, dy’t it bismetlike kealforsmiten (Abortus Bang) ta gefolch hat, in slim me fijan. Okkerdeis hearde ik fan in boer net fier hjir fandinne, dy’t dit jier al fyftjin kealforsmiters hie. Hoefolle skea en argewaesje soks jowt, hoecht men in boer net to sizzen. It kin fansels üngelikense slim wêze, mar it is net bést. Nei skatting kostet dizze Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad wurdt. Dat de maetskiplike organisaesje dit wurk seis oanpakt is in dübele lokwinsk wurdich. Sa lang mooglik moat de boer millioen goune. Der sille jit sahwat acht persint fan de kij mei dizze sykte bismet wêze, hwertroch hyltyt wer it fé fan dizze kwael bisprongen wurde kin. Al jierren lyn is de forneamde dr. Veen baas mei de propaganda foar de bistri- ding derfan bigoun en dit wurk wurdt rounom yn Nederlan fuortset. Eltse boer en fokker stribbet nei in Abortusfrij bi slach en tuzenen hawwe dit ek birikt. En krekt as mei de t.b.c. bistriding giet it ek hjirre, de praktyske boer kriget dêr al langer hoe mear each foar en wit it ünderskied yn wear de tusken in frije en in net-frije kou ek yn gounen kenber to meitsjen. Allinnich, salang net alle boeren harren derfoar spanne, wurdt de ring net slu- ten. Dan kin de bismetting sa mar yn ien kear de kostlike bislaggen oantaeste en it wurk fan jierren üngedien meitsje. veroordeeld als behorende tot onor- dentlickheyt ende profanatlën des sab baths”. en wanneer er Chester neergestorte Engelse vliegtuig. Het op donderdag 14 maart j.l. bij Man chester neergestorte Engelse vliegtuig had Nederlanse post aan boord voor Midden-Engeland en Ierland. Deze post, welke als verloren moet worden be schouwd, werd in de late avond van woensdag en op donderdagmorgen vroeg hier te lande gepost. Raad van Europa. De Nederlandse re gering heeft het k.v.p.-kamerlid J. J. Fens bij het comité van ministers van de Raad van Europa voorgedragen als kandidaat voor de functie van secreta- ris-generaal van deze organisatie. De beslissing over de bezetting van deze post zal worden genomen op 29 april. Door de Italiaanse regering is de Ita liaan L. Benvenuti kandidaat gesteld. Voorlopig geen volle melk. Nederland zal, althans voorlopig, nog afgeroomde melk moeten blijven drinken. Op de duur heeft minister S. L. Mansholt geen enkel bezwaar tegen het beschikbaar stellen van vole melk van 3.5 Verderflijk vermaak. Wel is bekend, dat Friesland in de zestiende en zeventiende eeuw dansers kende, vooral zwaarddansers. Feit is, dat vooral na de Hervorming, de ker kelijke overheden en ook wel de burger lijke, zich tegen die dansers hebben ge keerd. De volksdans werd uitgebannen als ver derfelijk werelds vermaak en op die manier bleef er onder meer in Gronin gen weinig van het volksdansen over. In Friesland zien we hetzelfde beeld. Enkele Dokkumer synoden hebben rond de zeventiende eeuw ook de volksdans Het befaamde „schoenmakertje het tegenwoordige slot van de Skotse Trije, doet het ook best, wanneer die in nieuw Fries costuum gedanst wordt, zoals op deze foto door de leden van de Bergumer Volksdans groep. Het is een kleurrijk geheel, oud, maar in nieuwe stijl. geest. De volksdansgroepen betekenen in deze tijd van nivellering bovendien belangrijke bin dende elementen in de samenleving, vooral op het platteland, dat bij deze binding het grootste belang heeft, nu het vraagstuk van de ontvolking zo actueel is geworden. Het zou echter een wonder zijn, wanneer er ook op het gebied van het volksdansen sinds een grijs verleden niets veranderd was ook op dit terrein geen problemen lagen, zoals bijvoorbeeld dat van het gebrek aan leiders. Die zorgen, hoe be langrijk ook, worden echter overvleugeld door een verheugende toename van de belangstelling voor deze bron van ontspanning en vermaak. Maar meen nu niet, dat volksdansen in Friesland alleen het dansen is van vrou wen, in lange, wijde rokken, met kanten schortjes, gouden oorijzers, gesteven floddermutsen op het hoofd en beugel tassen aan de zij of van mannen met hoge hoeden, kuitbroeken, en schoenen met zilveren gespen. Want zo is het volksdanscursussen en onder meer in niet. Leeuwarden en Sneek hebben de folklo ristische dansgroepen, die in Fries cos tuum optreden, maar er zijn nu ook ettelijke andere dansgroepen, die ook de meer moderne volksdansen uitvoe ren, die hetzij vrijwel helemaal nieuw zijn, of van stof ontdaan weer opnieuw in zwang komen, zoals morrisdansen, zwaarddansen en klapdansen. oantrün fan de greate mearderheit fan de boeren om radikael in ein to meitsjen oan dizze fortrietlike kwael. Yn de frijwillige sfear is al hiel hwat birikt, de suvelfabriken hawwe oan alle kanten har meiwurking jown, men moat nou wer in stap fierder dwaen. Dizze stap is op kommende wei. It heechste orgaen fan de boerestan: „It dwalende binne mei in „verordening” Lanbouskip” hat bikend makke, dat hja hwertroch de bistriding fan it bismetlike kealforsmiten jit mear gong krije sil. Nei 1 maeije, sa is de opset, fan 1958, sille alle boeren of keaplju, dy’t kij hawwe de sensatie door de Duitse politie als vij andelijke onderdanen in de vreemde ge- arreseerd te worden. Na beëindiging van wereldoorlog II was Luxemburg het eerste land, waarmede wij de oude betrekkingen hervatten. Voor de Nederlandse keuze-commissie was toen de samenstelling van een re- presentief elftal vol moeilijkheden. De Nederlandse jeugd was pas aan een gru welijke uithongering ontkomen en we mochten aannemen dat de bittere erva ringen van de hongerwinter bij de mees ten geducht aan hun conditie had ge tornd. We gingen daardoor met zekere angst voor dit ongeschrevene en ongewis se blad papier uit de voetbalhistorie naar Luxemburg. We herinneren ons uit die wedstrijd een bijzonder productief debuut van Wilkes, die met een snelle Holleman van V.U.C. op de rechtervleugel bijna niet te hou den was. Als spil stond opgesteld het tegenwoor dige lid van de keuze-commissie, Henk Pellikaan, wiens spel echter niet zo over tuigend was als dit in zijn club Longa het geval was geweest. Piet Kraak stond in het doel, en ook de Blauw-witter Cor Wilders was nog van de partij als back. We wonnen met overtuigende meerder heid en met grote cijfers, maar algemeen luidde toch het oordeel, dat men niet al te zeer de Nederlandse spelkwaliteit naar de resultaten uit deze wedstrijd mocht beoordelen. Er was inderdaad wel aanleiding om het Nederlandse elftal derland overstroomden en er voorlopig van normaal landenvoetbal geen sprake meer was. Enige Nederlandse journalisten, die vooruit waren gereisd, werden in Luxem burg evenzeer door de wending der ge beurtenissen overvallen en ondergingen wedstrijd in het vredige land langs de grens van België en Duitsland, wan neer de oorlog niet abrubt tussen beide was gekomen. Het Nederlandse elftal was samengesteld en stond reisklaar om op 1 mei 1940 de wedstrijd te spelen, toen Hitlers troepen Luxemburg en Ne- dy’t fan dr. Wumkes en oaren ütjown binne, stiet mannich jier, hwerop dizze fésykten ta nationale rampen ütdijden. Yn it foarige stie men dan ek frijwol machteleas tsjin de slimste fan dizze syk- ten, dy’t men meast „besmettelijke” neamt of sa’t men dat yn eigen tael wer- jowt, sykten, dy’t oanhingje. De bistri ding derfan koe earst op gong komme, doe t de forneamde ündersikers: Louis Pasteur en Robert Koch deryn slaggen de sykte elts jier de boeren wol in tritich oarsaken fan dit soarte fan sykten oan to toanen. Dat is jit net sa lang lyn. Yn de tachtiger jierren waerd de wrald yn dit stik fan saken earst hwat wizer en seach hja dat dizze kwalen de skuld wiene fan micro-organismen, dy’t foar it meartal bakterien neamd wurde kinne. Lytse, iensellige plantsjes, dy’t harren yn ien dei formannichfaldigje kinne ta mil- lioenen. Op dit spoar is de wittenskip fierder gien en de moderne fésyktebistn- ding is dertroch mei hannen omkeard. De féarts hoecht him op de measte buor- kerijen net mear bikend to meitsjen, hwant de kij stean al to aljen en to tril- jen op de stal. Hja witte dat de man mei de ynjekty- of serum-spuit efter harren oansit en der ha se mar tige it hekel oan. Ek it libben fan in kou wurdt yn it moderne libben net makliker mar hja kinne it fansels net keare. Troch de tapassing fan de moderne yn- sichten by de bistriding fan oanhingj en de sykten is it praktysk slagge de t.b.c. fan it hiem to rordriuwen, tige ta foar- diel fan de fokkerij. It jowt in bulte fol dwaning hjirby sizze to kinnen, dat it oergreate diel fan dit risseltaet to tan- kjen is oan it initiatyf fan de boeren en har eigen ynstellings. Allinnich foar it léste stikje wie it gesach fan de oerheit nedich en sa waerd de ring om de t.b.c. fijan sluten. Al moat men yn dit op- sicht wach bliuwe, men hat de fijan der- DER MOAT IN EIN OAN KOMME Yn de rin fan de jierren is der al hiel hwat goeds ta stan kommen yn de fok kerij. Meast allegearre troch it ienrie- dich gearwurkjen fan de boeren en har eigen ynstellings. Wy tinke hjir oan it machtich wurk fan it Stamboek, hwerfan elts nou wol ynsjocht, dat it foar de boeren-fokkers fan greate bitsjutting is, oan de forbettering fan de molke en it fetgehalte, dat yn fyftich jier fan trije op fjouwer .persint brocht is, oan de K.I. dy’t nei de oarloch de fokkerij op in nije wize foarüt brocht hat en jit safolle mear. Hjoed wolle wy de oandacht ris bysun der rjuchtsje op ien fan de fijannen fan in moaije buorkerij, de fésykten. Dér hat eltse boer mei to krijen en yn party ge- fallen sit hjir krekt de oast, hwerom de under krige. iene safolle mear bidijt as de oare. Yn de nijsgjirrige kroniken fan Fryslan grondig te herzien, nu dit de volgende interland-wedstrijd in Amsterdam zou moeten spelen tegen de Belgen, die geen hongerwinter hadden gekend en die bo vendien een jaar eerder bevrijd waren, in welke periode zij zich geducht door wed strijden tegen allerlei Engelse elftallen hadden kunnen oefenen. Op hét moment dat we dit schrijven, is de samenstelling van ons Nederlandse elftal nog niet bekend. Na het teleur stellend resultaat in de ingeschoven wed strijd tegen Spanje, waarin we met niet minder dan 5-1 verloren (en teleurstel lend mag deze uitslag genoemd worden, gezien het gelijke spel dat Zwitserland een dezer dagen de Spanjolen afdwong), mag verwacht worden, dat het elftal we derom gewijzigd zal worden. Vanavond (d.i. woensdagavond) zal de keuze-com missie zich wel met trainer Hardwick over de samenstelling verstaan. Het zal dan wel weer voornamelijk gaan om de voorhoede, waarin eigenlijk Coen Moulyn mij de, enige lijkt die zeker is van zijn plaats terwijl ik ook goede kan sen geef aan Dillen, eveneens een Coen, die de laatste tijd voor P.S.V. weer zo geducht op schot is. Maar voor het midden-trio zijn er raad sels. Er wordt geschreven dat men de be schikking kan krijgen over' de voor een Franse club spelende Rijvers, maar of deze keuze-commissie het risico zal aan vaarden, louter op geruchten van goede vorm van een speler in het Nederlands elftal te verkiezen, is voor ons wel zeer de vraag. Bovendien speelt mentale in stelling in de gewenste sfeer van een Nederlands elftal ook nog een woordje mee. Overigens zal de keuze-commssie er goed aan doen, haar ogen eerder gericht te houden op de later komende wedstrij den tegen België en Oostenrijk, dan uit sluitend te letten op een goed resultaat tegen Luxmburg. Om dit laatste te be reiken zijn er dunkt mij toch wel vol doende factoren aanwezig. Maar naar wat ik ervan gelezen heb uit de wed- De wedstrijd die a.s. Feyenoord-stadion zal worden gehouden, is bedoeld als een krachtmeting tussen Oostenrijk, Nederland en Luxemburg, om te bepalen welk van deze landen een afvaardiging mag zenden naar de a.s. wereldkampioenschappen. De Luxemburgse voetballers zijn voor Nederland zeker geen onbekenden. Al daterend van ver voor de oorlog waren de overenweer wedstrijden tussen de Lu xemburgers en de Zuid-Nederlanders ge waardeerde ontmoetingen, die vaak bij zonder spannend waren. In officiële lan den wedstrijden hebben de vertegenwoor digende elftallen elkaar echter slechts zelden ontmoet. Eens, een paar jaren voor de oorlog, werd het in Rotterdam een zeer onver wachte en smadelijke nederlaag voor Oranje, in welks elftal toen de opko mende ster van Abe Lenstra debuteerde. Nederland was op revanche uit en zou deze ook wel gekregen hebben in de uit strijd van Oostenrijk tegen Duitsland, zijn de Oostenrijkers een stelletje harde jongens die behoorlijk en soms onbe hoorlijk van hun lichaam gebruik weten te maken. Ook de Belgen hebben met Nederland nog een appeltje te schillen, om nog maar niet eens van Duitsland te spreken, dat het Nederlandse elftal op 3 april in het Olympisch Stadion zal ontmoeten. Dat alles tezamen vormt een geducht programma, waaraan zelfs ’n zeer krach tig Nederlands elftal de handen vol zal hebben. Laat men daarom niet in de fout ver vallen de voorhoede van het Nederlands elftal zo licht te maken, dat deze door de tegenpartij van de voet wordt gelo pen. Er behoort te worden gestreefd naar een zeker evenwicht in conditie, baltechnische kwaliteiten en snelheid, maar ook lichaamslengte kan in sommige gevallen van doorslag gevende betekenis zijn voor de kracht van het elftal. Voor a.s. woensdag durven wij in een gevuld Rotterdams stadion op een Ne derlands succes te tippen. Minder dan een overwinning met flink verschil zou ons een teleurstelling zijn en deze zou zeker niet geacht kunnen worden in overeenstemming te zijn met de inspanning en overgave waarmede bevoegde instanties zich wijden aan het herstel van het Nederlandse voetba/ op de internationale markt. H. W. H. Herberts 10 goune de kou jaen moatte, as hja net in aoortusfrij bidnuw hawwe. Dizze hef fing bitsjut dus op in gewoan bidriuw sahwat 250 of 300 goune. Dit jild kinne hja lykwols weromkrije as hja foar 1 maeije 1961 abortusfrij wurden binne. Hja hawwe trije jier de tiid. Dêr stiet sokke bidriuwen lykwols ek jit in oare wei iepen. As hja harren for- plichte de kij, alder as oardeljier, alle jierren troch bloed- en under kontróle to stellen fan de „Ge zondheidsdienst” dan hoege hja mar 5 goune jiers to biteljen en wurdt harren gjin trije mar fiif jier litten om de büt- huzen abortusfrij to krijen. Ek dizze boeren krije dan it jild werom. Yn it trêdde plak is bipaeld, dat boeren dy’t earst frij wiene en letter dochs wer Abortus opdogge, wer falie under de heffing. Hja krije ek dan it jild werom nei trije of fiif jier, mar net, as bliken docht dat hja seis skuld binne troch it oankeapjen fan in kou sünder abortus papieren. Ek de hannel sil mei dizze saek to krijen hawwe, hwant in jier let ter fait ek de hannel under deselde heffing. It is fansels mooglik, dat hjir of der jit in lytse foroaring oanbrocht wurdt yn de definitive bisluten, mar folie sil dat net wurde. Men wol in ein oan de saek Hoe langer hoe sterker wurdt dan ek de sjen to krijen, dizze fijan moat ta de büthuzen üt. It is in great boerebilang en ek foar de minsken, dy’t in bulte mei fé omgean moatte, sa as féartsen, arbei ders en boeren, komme faken Brucella- ynfeksjes foar. Ek dêrom kin men net oars as bliid wêze, dat dit greate offen- syf, via de gefoelige jildponge, ynset ’-W i'" -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1