DE BETEKENIS VAN DE RUSSISCH- OOST-DlJITSE OVEREENKOMST BEGROTING VAN LANDBOUW KRIS-KRAS door Nederland Qabe Skroar Aisykjen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Buitenlands Overzicht i- Minister Mansholt wil structurele verbetering van agrarische bedrijfstak De toestand in het Midden-Oosten blijft gevaarlijk Zilveren filmpjes 3de week van maart 1932 us hjoed 2 2 to sizzen 1 VRIJDAG 22 MAART 1957 53e JAARGANG Bolswards Nieuwsblad No. 23 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 'g k e l KAMEROVERZICHT op- er et at m ie et te Te Arum is een tweede voetbalclub gericht, thans voor volwassenen. Te Wolsum wenst de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk een Chr. school op te richten. De openbare school zal dan maar 5 leerlingen meer tellen en ver moedelijk worden opgeheven. 2 van de leerlingen zullen dan de Chr. school be zoeken, terwijl de 3 andere naar de dichtstbijzijnde school, die van Bolsward zullen gaan. Cokesprijsverlaging aan de gasfabriek te Bolsward: Geklopte cokes tot f 0.55 per h.l., grove tot f 0.45 per h.l. De schaalcollecte in de R.K. kerk, ten bate van de stakende textiearbeiders in Twente gehouden, bracht f 134.op. 40-jarig jubileum van de ambachtste- kenschool te Bolsward. Overleden te Wommels de heer Th. Bos ma, een pionier op het gebied van de veeartsenijkunde. De overledene was se dert 1887 gemeente-veearts van Hen- naarderadeel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Dy’t in earm wiif trout, trout ek earme freonen Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli: gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Der fljucht der ien ou, Op d’ein fan ’e bou, Soe der hwat lizze, Hwa sil it slzze? Sleat yn en sleat üt, Plünzjend wettergelüd, Hymje en springe, Hwat sil it üs bringe? 1 t Der geane wy hinne, Dwers troch de finne, Pols op it skouder, Krekt fan ’e souder. -S e- ij P is *t is e e s •t t worden genomen. Dan komt er dus een ingrijpen van overheidswege in de land bouw. Is dat socialistisch Minister Mansholt vond het volkomen onjuist om dit zo te stellen. Voor hem is dit in ieder geval, zo zei hij, geen zaak van principe, maar van opportuniteit. Ook bij de ruilverkaveling en de kwaliteits- voorschriften kennen we directe maat regelen. En deze zijn door bijna ieder een geaccepteerd. Het gaat er maar om, aldus de bewindsman van landbouw, dat er zo’n beleid wordt gevoerd, dat de knelpunten in de landbouw worden weg genomen. De minister verklaarde niet graag te willen dat zijn politieke tegen- I gebracht. 30-jarig jubileum notaris K. Gorter te Wommels. De Sovjetminister van buitenlandse zaken Gromiko en zijn collega van defensie maarschalk Zjoekow zijn in Oost Duitsland op bezoek geweest om het verdrag betreffende de legering van Russische troepen in Oost Duitsland te ondertekenen. Over het aantal troepen was men het al lang eens, n.l. 400.000 en de verschijning van deze voorname Russische autoriteiten om een handeling te verrichten, welke slechts een formaliteit was, mag men dus waarschijnlijk wel weer als een demonstratie beschouwen zowel jegens het Westen als jegens de andere satellietstaten. Wat het Midden Oosten betreft is de toestand ronduit gevaarlijk. De commu nistische strategie om met betrekkelijk geringe middelen (in dit geval de Rus sische levering van waprsns aan Egypte) zo groot mogelijke politieke voordelen te behalen dreigt hier succes te beha len, ais Washington haar vastberaden heid niet terugvindt. Tot nog toe heb ben de Ver. Staten in het Israëlisch— Egyptisch geschil weinig anders ge daan dan zich verschuilen achter de Ver. Naties. Onder vage toezeggingen, dat het de Egyptenaren niet zou worden toege staan weer in de strook van Gaza terug te keren, hebben de Israëliërs dat ge bied ontruimd. Maar Egypte heeft er weer een burgerlijk bestuur gevestigd en praktisch is het er weer baas, terwijl de V.N.-troepen nu langs de Egyptisch Israëlische bestandslijn zijn samen getrokken om overvallen te beletten. Dit is Israël echter geen voldoende ga rantie en het dreigt met nieuwe mili taire actie. Juridisch zou het daarmede in het ongelijk staan, want het gebied van Gaza is destijds bij de wapenstil- standsovereenkomst tijdelijk aan Egypte toegewezen. Maar de praktijk heeft be wezen, dat de Egyptenaren dit gebied steeds misbruikt hebben voor overval len op Israël, waaraan laatstgenoemd land niet kan dulden, dat Egypte er weer onbeperkt heer en meester is. Ondanks alle verzekeringen van het tegendeel lijdt het geen twijfel dat Is raël van Amerikaanse zijde ten deze be paalde toezeggingen zijn gedaan, waar van Nasser zich echter, omdat destijds Nadat acht vergaderingen was gedebatteerd over de regerings nota inzake de bestedingsbeperking, begon de Tweede Kamer aan de behandeling van het laatste begrotingshoofdstuk: Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Dat was eigenlijk een beetje te veel van het goede, want in het bestedingsdebat had de landbouw reeds een zeer grote plaats ingenomen. Men kon dan ook van deze laatste begrotingsbehandeling niet veel meer verwachten. In zijn memorie van antwoord heeft minister Manholt aangekondigd, dat er naast het landbouwprijsbeleid ook een structuurpolitiek gevoerd moet worden. met hem niet is overlegd, niets aantrekt. Hammarskjoeld is nu naar Egypte om te bemiddelen, maar het is weinig waar schijnlijk dat de V. N. Nasser tot de orde zulen roepen, als deze halsstarrig blijft. En dan zullen de Ver. Staten kleur moeten bekennen. Men zegt, dat Washington dit zolang mogelijk wil uit stellen en de toestand in de Gaza-strook niet zo gevaarlijk voor Israël acht, nu er V. N.-troepen aan de grens staan, om er de vijandschap van de Arabische staten mee op de hals te halen. .Slechts als Egypte Israël de vaart in de Golf van Akaba en door het Suezkanaal zou beletten, zou Amerika willen ingrijpen. Komt het daartoe, dan is men zo onge veer terug bij de toestand van enkele maanden terug, toen mèt Israël, ook Engeland en Frankrijk Nasser te lijf gingen. Washington heeft zich daarte gen toen krachtig verzet, waardoor de eenheid der Grote Drie werd verbro ken tot schade van het Westelijk gezag in het Midden Oosten. Het zou de ironie van het lot zijn als Amerika nu toch tot militair ingrijpen werd gedwongen. Dat onder de zeer moeilijke omstandig heden in het Midden Oosten en terwijl het zijn militaire bases in Jordanië moest opgeven, Engeland niets voelt voor het prijsgeven van Cyprus, van waaruit Egypte kan worden bedreigd, spreekt. Er is nu weer kans op nieuwe onderhandelingen tussen Londen en de verzetsbeweging op Cyprus, welke laat ste als inleiding daartoe echter de in- vrijheidsstelling van aartsbischop Maka rios heeft geëist. Tige foarsichtich, Wakker gewichtich, Hwant it liket skoan, Sa ier op ’e moarn. weid als een niet geoorloofd middel. Zij komt tot praktische verwerping van *t geweld, omdat o.a. juist in een oorlog vrijheid, democratie, gerechtigheid en menselijkheid worden vernietigd. Lonen landarbeiders. Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan het Land bouwschap medegedeeld akkoord te gaan met een verhoging van de lonen in de landbouw van 3 procent en een verhoging van de vakantietoeslag met 4 procent. Deze verhogingen kunnen in gevoerd worden met terugwerkende kracht vanaf 4 maart j.l. Jongen sterft bij tandarts. Een 12-jari- ge jongen uit de Belgische grensplaats Bilsen bij Maastricht, is niet meer bij gekomen nadat een tandarts hem maan- standers direct een etiket op zijn beleid plakken. Hij was dankbaar, dat de meerderheid der Kamer zijn plannen daarom niet zonder meer afwees, maar dat zij bereid was deze plannen op hun zakelijke merites te bekijken. Hoe groot moet een bedrijf zijn? Op deze vraag kon minister Mansholt niet een antwoord geven. Het wachten is op het rapport van de commissie Hofstee, die het probleem van de kleine boeren bedrijven momenteel bestudeert. Wel staat vast, dat men niet moet letten op een aantal hectaren. Er zullen andere normen worden aangelegd voor het so- ciaal-economisch verantwoorde kleinbe drijf. Het landbouwbeleid van de laatste jaren heeft reeds een zodanig klimaat geschapen dat een aantal kleine bedrij ven is verdwenen. Als dat niet voldoen de is, zullen er andere maatregelen ge troffen worden. Ook zullen aan de boer in de toekomst vestigingseisen worden gesteld. Waarom moet wel de kruide- niet aan zulke eisen voldoen en niet een boer, die eigenaar is van zeer dure grond? Minister Mansholt kon dat niet inzien. En het grootste deel van de Ka mer ging daarmede akkoord. Het uit oefenen van de landbouw is dan ook ze ker geen eenvoudige zaak meer. Zo is dan het wachten op een groot aantal wetsontwerpen. De Kamer zal daarmede waarschijnlijk deze parlementaire pe riode wel niet gereed komen. Maar in ieder geval, het begin is gemaakt en de landbouw kan daar wel bij varen. Deize week en ook nog een deel van de volgende week is geheel aan de land bouw gewijd. De Kamer heeft n.l. nog een begin gemaakt aan de landbouw- wet. De bedoeling daarvan is de bezet- tingsmaatregelen ten behoeve van de landbouw te vervangen door een wette lijke voorziening. Minister Mansholt heeft als dit debat is afgelopen dan on geveer vier weken in de Tweede Kamer doorgebracht. Intussen zit nu de Eer ste Kamer ook midden in de begrotings behandeling. Deze week was Oorlog en Marine aan de orde. De parlementaire bedrijvigheid is dus wel op volle gang. Ook de ministers hebben het niet gemakkeijk. Vrijdag zijn zij in een extra vergadering bijeen ge komen om de vraagstukken, die ver band houden met de gemeenschappelijke markt en Euratom, te bestuderen. Dat is een moeilijke materie, waarvoor ons bedrijfsleven niet bijzonder enthouiast is. Maar politiek zijn d,eze verdragen stellig niet zonder belang. West-Europa kan nog altijd een rol van betekenis in de wereld spelen als het zich maar verenigt. En terwille van dat ideaal ons aller belang moeten helaas offers worden Geen beperking van emigratie. Minister J. G. Suurhoff wil in verband met de overspannen arbeidsmarkt niet tege moetkomen aan de wens tot tijdelijke beperking van de emigratiemogelijkhe den, die in de afdelingen der Eerste Ka mer is geuit. Dit laatste zou volgens de bewindsman onmiddellijk leiden tot een aanzienlijk immigratie-overschot, dat vele problemen (als de woningnood) aanmerkelijk zou verzwaren. „Zonnestraal” uit de ether. Op 17 mrt. 1957 hebben opsporingsambtenaren van PTT in samenwerking met de rijkspoli tie te Dalfsen, de clandestiene zender „Zonnestraal” opgespoord en in beslag genomen. Er is proces-verbaal opge maakt tegen de 30-jarige grondwerker J. P. uit Dalfsen. Wat het laatste betreft, dan vooral je gens Polen, waar de nationalistische stromingen sterk zijn en dat daarom duidelijk gemaakt moet worden, dat el ke poging om zich groter onafhankelijk heid van Moskou te verschaffen dan Warschau thans geniet, gemakkelijk door de Russische troepen, welke Polen nu omringen, kan worden neergeslagen. Overigens heeft waarschijnlijk het Pool- se volk voorlopig genoeg aan het voor beeld van Hongarije om zich te onthou den van avonturen, welke het eerder een zwaardere knechting door Rusland dan de ware vrijheid kan brengen. De Polen zullen trouwens toch al de handen vol hebben om te verhinderen, dat de stalinistisch getinte communisten gaandeweg in hun land weer de toon gaan aangeven, Gromiko moet geleide lijk aan weer concessies aan deze trou we handlangers van Moskou doen. Een ontwikkeling welke men overigens ook in Hongarije ziet. Zoals bekend, is Kadar, hoewel hij, anders dan Gomulka in Polen, het volk niet achter zich heeft geen uitgesproken stalinist, doch ook min of meer een nationaal communist die echter anders dan Nagy, toen de Russen de revolutie neersloegen, hun zijde koos. Thans is Kadar in Moskou op bezoek en men wacht met enige spanning met welk resultaat hij uit de Russische hoofdstad zal terugkeren. Wordt hij te Moskou voor vol aangezien en bevestigd in zijn macht dan menen sommige Westelijke commentatoren daaruit te mogen afleiden, dat ook in Rusland zelf de anti-Stalinistische ele menten toch nog altijd belangrijke in vloed hebben. Wat de verhouding tot het Westen be treft, betekent de Russisch-Oost Duitse overeenkomst dat de Russen er niet aan denken mede te werken aan de hereniging der beide Duitslanden tenzij op hun eigen voorwaarden, n.l. van een neut"aal, onbewapend Duitsland, waar in de communisten ’t voor het zeggen zouden hebben. De Westelijke landen, West Duitsland incluis, willen terecht daarvan niet weten en zo blijft de her eniging van Duitsland een illusie. De politieke verhoudingen tussen Oost en West schijnen voorlopig wel min of meer gestabiliseerd in Europa, tenzij zich in de nabije toekomst een radicale wijziging in de situatie in Rusland mocht voordoen, waarop niemand durft hopen of een zware economische crisis in het Westen het weerstandsvermogen van bepaalde West-Europese landen zou uithollen, wat ook ernstige politieke ge volgen zou kunnen hebben. Hoewel men niet gelooft, dat dit allerergste er zal gebeuren, ziet men toch met enige be zorgdheid naar Engeland, waar grote stakingen zijn uitgebroken en aanstaan de zijn. De Engelse economie, toch al wankel, lijdt daardoor ontzaglijke scha de en het is te betreuren, dat premier Macmillan thans op de Bermuda’s met president Eisenhower over de wereld problemen onderhandelend, dat onder omstandigheden moet doen, welke het Engelse gezag in de internationale poli tiek ondergraven. De kloof tussen Oost en West wordt in Europa, naar Rus sisch oordeel, overigens nog wijder als het verdrag betreffende de Euromarkt en Euratoom tussen de zes landen van Klein Europa werkelijkheid wordt. Zoals bekend schijnt de ondertekening van die verdragen op 25 maart te Rome aanstaande en de Russen zijn te elfder ure met een voorstel gekomen om alle landen van Europa een verdrag te doen tekenen betreffende de afschaf fing der tolgrenzen en ook een verdrag tot gemeenschappelijke ontwikkeling van atoomenergie te sluiten. In theorie een aardig plan, maar in de praktijk onuitvoerbaar. Economisch om dat er een te groot welvaartsverschil be staat tussen West- en Oost-Europa, wat een vrije uitwisseling van goederen be let, politiek omdat men zich geen ge meenschappelijke economie en energie voorziening kan voorstellen zolang tus sen de beide blokken van naties een toestand van koude oorlog heerst. Harlingen verliest jenever-stokerjj. De sinds 1780 te Harlingen gevestigde je neverstokerij en distilleerderij van de fa. Oilgaard wordt verplaatst naar Leeu warden. De economische samenwerking en de Euratoom van de landen van Klein Eu ropa worden juist beschouwd als een voorloper van een hechte politieke inte gratie. De Russen vrezen die kennelijk; hun voorstel kan nauwelijks anders be schouwd worden dan als een poging de tegenstand in de partnerlanden tegen de verdragen te versterken en zij stellen het dan ook zo voor, dat Euratoom de West Europese landen nog meer zal uit leveren aan Amerika als voornaamste leverancier van de grondstoffen voor de kernenergie' en de Euromarkt West- De oude dominees. In Leeuwarden wer den twee militaire vliegtuigen publieke lijk verkocht. Het waren twee dominies, in 1944 en 1945 gebouwde tweedekkers, waarmee gedurende enige jaren een luchtbrug werd onderhouden op de Waddeneilanden. Men noemde ze al lang de oude dominees. Er werden prjjzen geboden tussen f 600.en f 4750.De gunning is aangehouden. Ministers over Euratom. In verband met de behandeling der ontwerp-verdragen van Euromarkt en Euratom zal de mi nisterraad vrijdag een bijzondere verga dering houden. Duitsland een overheersende positie in West-Europa zal verschaffen. Hoe meer overigens de datum van de tekening der verdragen inzake Euromarkt en Eura toom nadert, hoe meer bezwaren er in de landen der a.s. partners en bij de naburen worden geuit. Engelse critici al somber gestemd door het beeld van aftakeling dat het Britse wereldrijk biedt in de economische nood van het moederland, het militaire fiasco van het optreden tegen Egypte, de politieke on macht om zelfs de brutale aanspraken van een onbetekenend Arabisch land als Jemen zonder meer af te wijzen, waar schuwen tegen de gevaren welke het Gemenebest nu weer van de Euromarkt bedreigen als Engeland zich er via een vrijhandelszone mee verbindt. Zij vin den, anders dan de Russen overigens, dat Frankrijk, vooral van die Euro markt zal profiteren. De West Duitse minister van economische zaken Er- hardt, in de Ver. Staten op bezoek, er kent dat er politieke voordelen in de integratie zitten, maar vreest, dat er een tarief-barrière zal ontstaan tussen de zes landen van Klein Europa en de rest van de wereld. Ook vreest hij dat Frankrijk vooral het plan zal gebruiken om zijn eigen econo mie te beschermen. Het eigenaardige en ondubbelzinnige in do Franse houding aan de vooravond van de ondertekening van het Euromarktverdrag is overigens dat de Franse regering een plan tot versobering evenals in tal van landen van Europa is ook daar bezuiniging no dig heeft ingediend dat de handels- belemmeringen ook met haar a.s. part ners in de Euromarkt vergroot; invoer rechten worden verhoogd, contingenten Van bepaalde ingevoerde artikelen ver kleind. Typisch is dat de reeds genoem de Duitse minister Erhardt de inflatio- nistische tendenzen in zijn eigen land juist met tegengestelde middelen wil te lijf gaan, hij wil een daling der binnen landse prijzen afdwingen door meer goederen te importeren. In Frankrijk wil de regering ook de be lastingen verhogen en de Ionen vastleg gen, wat de ontevredenheid in het land doe toenemen. De regering-Mollet gaat dus uiterst moeilijke dagen met deze voorstellen in het parlement tegemoet. De zorgen wor den nog vergroot doordat in Algerije nog geen oplossing in zicht schijnt en de regering toch op de defensiekosten wil bezuinigen, terwijl de militaire auto riteiten juist 1400 miljoen gulden meer voor de defensie willen hebben. En de Navo-partners, welker bezwaren tegen de Britse beperking van de troepen op het vasteland enig begrip te Londen hebben ontmoet, willen nu ook eindelijk eens de aan Europa onttrokken Franse troepen, die nu in Algerije opereren, te rugzien op het Europese vasteland. Ook al schijnt de veiligheid van West-Euro pa, dank zij de nu openlijk toegegeven aanwezigheid van atoomwapens in W.- Duitsland en een betere organisatie van de luchtstrijdkrachten thans heel wat beter verzekerd dan in de jaren ’53 en ’54 het geval was. Achten deskundigen de militaire kracht van het Westen in Europa nu wel voldoende om de Rus sen van avonturen te doen afzien, in het Verre en Midden Oosten is de toestand minder bevredigend. De Zuid Oost Azia tische verdragsorganisatie heeft in haar verleden week gehouden vergadering be sloten in het door haar bestreken gebied zowel de militaire als economische kracht op te voeren. Amerika heeft zijn vloot in het Verre Oosten van atoomwapenen voorzien; ook de Engelsen beschikken daarover op hun Aziatische steunpunten en de drie Aziatische landen van het pact, de Philippijnen (pas getroffen door het verlies van haar president Magsaysay bij een vliegongeluk), Siam en Pakistan zullen extra economische steun ontvan gen. Dulles heeft op de vergadering de zer organisatie nog eens verzekerd, dat Washington er niet aan denkt commu nistisch China te erkennen. Tsjang Kai Sjek op Formosa blijft voor' haar de vertegenwoordiger van het echte China. De havenstaking In En geland. Het beken de Clyde shipyard - de Engelse haven - is één van de meest rustige plaatsen van Engeland op het cgenblik. Door de havenstaking is deze plaats volkomen verla ten en behalve bij de haventoegangen ziet men nergens een levend wezen. Pacifistisch Socialistische Partij. On langs is in Leeuwarden opgericht de af deling Friesland van de onlangs in Am sterdam gestichte Pacifistisch Socialis tische Partij. Deze partij gaat uit van een principiële verwerping van het ge- Een goed structuurbeleid betekent, dat de landbouw op de duur rendabel wordt en dat daarom van een prijsbeleid geen sprake meer behoeft te zijn. Nu was iedereen het er over eens, dat de structuur van onze agrarisch- be drijfstak niet veranderd, doch alleen maar versterkt behoeft te worden. Ge zien de bevolkingsdichtheid van ons land hebben we behoefte aan het telen van arbeidsintensieve gewassen. Dat is een methode om onze bevolking aan het werk te houden. Een van de problemen waaraan bij dit structuurbeleid aan dacht zal worden geschonken, is het kleine bedrijf. Bij de vele maatregelen die de minister van landbouw heeft aan gekondigd hoort ook de sanering van de kleine bedrijven. Dat is een moeilijk punt. Van de zijde der k.v.p. heeft men reeds te kennen gegeven dat men niets voelt Voor een gedwongen opheffing van de te kleine bedrijven. De andere fracties namen een iets milder standpunt in. Zij zullen de wetsvoorstellen van minis ter Mansholt afwachten. Dat wil zeggen dat zij de maatregelen kritisch, maar ook objectief zuilen beoordelen. Alleen moet de minister er dan voor zorgen, zo zeiden de woordvoerders van de a.r. en de c.h., dat er geen socialistische stokpaardjes worden bereden. Nu heeft minister Mansholt duidelijk gezegd daar geen behoefte aan te hebben. Hij erken de dat de landbouwstructuur is geba seerd op het kleine bedrijf. Het beleid, dat in de toekomst zal worden gevoerd zal zodanig zijn, dat de boer in zijn eigen verantwoordelijkheid wordt ge sterkt en dat hij in vrijheid zijn werk kan verrichten. Maar daarnaast heeft de overheid een taak ten opzichte van de landbouw, zo vervolgde minister Mansholt. Niet alleen de rijksoverheid maar ook de organen van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. De be windsman is van mening, dat de over heid niet moet doen wat de produkt- en de bedrijfsschappen kunnen opknap pen. Een voorwaarde voor het voeren van een structuurbeleid is echter, dat de boer en tuinder begrijpt, waarom de maatregelen genomen moeten worden. Hier ligt een taak voor de landbouw organisaties en de P. B.-organen. De boeren mogen niet kopschuw worden gemaakt, aldus Minister Mansholt, die er verder op wees, dat de maatregelen aangepast moeten worden aan de eigen aard van de werkers in de landbouw. Maar dit alles betekent nog niet, dat er geen doelbewust beleid moet worden gevoerd. Als het kan, zal dat gebeuren door middel van globale maatregelen, die niet ingrijpen in de vrijheid van de boer. Maar als het noodzakelijk is, zul len er zeker ook gerichte maatregelen Ik leau dat ik ’t fyn, Mar 't nést leit neat yn, Mar fierder mei nije moed, Faeks komt it noch goed. Surch. s. H.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1