roar 27 maart: Uniek schouwspel op Ameland KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Fan de Mar tiny t oer Tj. de J. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De schrik des Oceaans Tewaterlating reddingboot: symbool van waakzaamheid 53e JAARGANG DINSDAG 26 MAART 1957 No. 24 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat haf Zo gaat op 27 maart de reddingboot van Ameland weer te water. PIET De diet to nimmen. De sterke for- X - X - X for- IT RISIKO BLIUWT gen jit in ekstra skerpe it dêr yn goedens, dan stille priis- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 4de week van maart 1907 Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De St. Vincentius Vereniging te Bols ward tot kinderverpleging en kinderbe scherming, Koninklijk goedgekeurd. De merkwaardige grafkelder te Wieu- werd had het afgelopen jaar een minder druk bezoek dan voorgaande jaren. Het muziekkorps te Witmarsum bracht een serenade aan Dr. H. J. Kremer, ter gelegenheid dat hij vóór 25 jaar te Gro ningen werd bevorderd tot doktor in de geneeskunde. De heer M. Schotman Mzn. te Bolsward is benoemd tot notaris in het arrondisse ment Haarlem, standplaats Zaandam. Aanvoer van kievitseieren te Sneek 900 stuks. Betaald werd 22 tot 25 cent. Dat is het schouwspel, waarvoor de rechtgeaarde Amelander z’n kop thee of koffie bij de huiselijke haard, in de steek laat of zelfs zijn „barchje”, de Amelandse benaming voor het glas anijs- jenever, in de herberg „De Zwaan”, de zelfde herberg, waar de bemanning van de reddingboot na afloop van de proef vaart bijeenkomt om er nog eens over te praten. signaal gegeven, waarop de reddingboot uitgaat en de paarden weten er alles van. En als die fluit gaat, zullen Botte Ney, de schipper van de reddingboot, en Jan de Jong, en Klaas en Ane Bruin, Jacob Visser en Gerrit Visser en Willem Greb ben op hun fiets of bromfiets springen en naar het reddingboothuis jakkeren. De boeren zullen er heen draven met hun paarden, die zij altijd beschikbaar stellen voor het naar zee brengen, zulks tegen een vergoeding uiteraard. Als vroeger. De bemanning van de reddingboot steekt zich in de gele oliekleding en zet de zuidwesters op en kort nadat het sig naal uit de fluit van de zuivelfabriek geklonken heeft, zal de stoet zich in beweging zetten, van het reddingboot huis langs een zandpad naar de weg. De rupsbanden zullen over de keien ra telen, dwars door het dorp en daarna langs de zandweg naar het zuidwest. Zwetend en met schuim om de tanden zullen de paarden de boot door het mul le zand tegen de helling van het duin dat het eiland van de zee scheidt scheu ren en dan, dan komt het hoogtepunt van het schouwspel. De paarden worden ter weerszijden van de boot gespannen. Botte Key klimt aan boord en op een draf draven de paarden het water tegemoet. De zee spat hoog op over de paarden lijven en dan, dan drijft de boot, die een rondje draait langs het strand van het zuidwest, het strand, waar de zee nog altijd aan knaagt. Botte Ney staat aan het roer en de mo tor van de boot doet zijn werk. Botte Ney vertrekt geen spier. Hij tuurt van onder zijn zuidwester de zee af, zoals hij dat deed, toen hij in zijn jonge ja ren nog op koopvaardijschepen de we reldzeeën bevoer. Dan duwt hij ’t roer naar stuurboord en gaat de boot het dei nende water op. Zo is het altijd bij oefentochten, zoals Ameland er de zevenentwintigste maart weer een zal beleven, tochten, die er het best denkbare bewijs van zijn, dat er mannen paraat zijn wanneer de ge varen de kop opsteken voor hen, die varen op schepen, die de andere wereld passeren, de wereld achter de „gouden hoep” Ongelukkige jager. Met een schotwond in de borst en hevig bloedend vond men vrijdagmiddag in de Heidense bossen de 27-jarige J. W. uit Helden. Naast hem lagen een jachtgeweer en munitie, die hij uit Duitsland had gesmokkeld. In ernstige toestand werd hij in het Ven- lose ziekenhuis opgenomen. Vragen over toestand in woonwagen kamp. Naar aanleiding van publikaties in enkele Haagse dagbladen, heeft het socialistisch gemeenteraadslid, de heer W. A. Rensen, ’t college van B. en W. vragen gesteld over de toestand in het Tragisch. De 28-jarige mevr, van Has selHeynen te Roosendaal heeft het le ven geschonken aan een 3 maanden ta vroeg geboren vijfling. Hoewel men ge poogd heeft de babies in een couveuse te redden, is dit niet mogen gelukken. In de loop van de dag zijn zij allen over leden. Gasverstikking. Een alleenwonende man de 73-jarige ex-huisschilder S. P. B., is zaterdag in zijn woning te Den Haag door gasverstikking om het leven geko men. Hij had het muurkraantje van een gasstel open laten staan. De nachts is de slang eraf geschoten, waardoor het gas vrij de slaapkamer binnenstroomde. De 82-jarige mevr. M. den B. is vrijdag in ben Haag eveneens door gas be dwelmd en aan de gevolgen daarvan overleden. Wilskracht heeft hem gestaald, Van bootsmaat - admiraal, Met eer en roem omgeven. Als koning ingehaald, Met diamant betaald, Steeds nederig gebleven. De stimmen wurde wol teld, mar net woegen Uniek. Op 27 maart, aan de vooravond van de eventuele voorjaarsstormeri gaat de red dingboot weer naar zee. Tien paarden zullen in de weiden bij Hollum of in de stal hun oren spitsen, wanneer de fluit van de zuivelfabriek van Hollum gaat, want met die fluit wordt altijd het Bolswards Nieuwsblad Op 'itiatief van de VW te Bolsward is een gecombineerde vergadering ge houden met de verenigingen te Sneek, Leeuwarden en Heerenveen. In beginsel werd tot samenwerking besloten. Mannen krijgen kookcursus. Aan de Chr. lagere landbouwhuishoudschool te De- demsvaart volgen ongeveer 20 mannen een speciaal voor hen georganiseerde kookcursus, die hen in staat moet stel len de vrouw des huizes in noodgevallen te vervangen. Onder de cursisten bevin den zich onderwijzers, een landbouwer, een kapper en een handelaar in bouw materialen. De directrice van de school, mejuffrouw G. W. Barink, heeft vroe ger als eens geprobeerd een gemengde cursus te houden, waaraan dus mannen en vrouwen samen konden deelnemen. Deze proef is toen echter niet bijzonder geslaagd. Zij heeft daarom besloten tot een cursus „alleen voor heren”. Deze blijkt meer succes te hebben. van 30.000 kg. Uit de eerste genoemde f 10.000 zal het vervoer van en naar de pakhuizen worden bestreden. Autoped ging te snel. Toen de 3-jarige Dick van Duijn te Katwijk aan Zee en kele dagen geleden met een autoped de hoge kant van de Zeeweg kwam af rijden, had hij zo’n vaart, dat hij bij de rijweg niet kon stoppen en door een vrachtauto werd aangereden. Het kind is in het Academisch ziekenhuis te Lei den overleden. Hij zou de roep verstaan, Het zeegat uit te gaan, Goed voor het stuur berekend. De geur van touw en taan, De winden en hun baan, Het werd zijn levensteken. Friesland leeft bij de gratie van de „gouden hoep”, van de zeedijken, waarlangs het dagelijks gewoel en gejacht van de wereld schijnt op te houden. Maar achter die dijken ligt een andere wereld. Ge kunt de dijk oversteken bij Zurich of Roptazijl, bij Zwartehaan of Wie- rum of zelfs bij Dokkumer Nieuwezijlen, zo ge wilt. Maar overal staat ge oog in oog met het voeteneind van die andere wereld, de wereld van Wad en Noordzee of Lauwerszee, van de Boontjes, de Ballastplaat, de Abt en de Piet Scheveplaat of het Zoutkamperlaag. Verderop achter het Stortemelk het zeegat tussen Vlieland en Ter schelling of het Borndiep of het Plaatgat, de zeegaten tussen de andere eilanden, die de verbinding van Wad en Noordzee vormen, daar woelt en spookt die andere wereld pas goed. Het is de wereld van wijde verten, van eindeloze luchten, die snel donker kunnen worden en waarvan de wolken snel voortgejaagd kunnen worden door een opstekende storm. Het is ook de wereld van het wijde water, het water dat plotseling tomeloos opgezweept kan worden en dat samen met de storm schepen in nood kan bren gen en het leven van de bemanning kan bedreigen. Die wereld van water en wolken is vredig, maar niet zonder gevaar. Behalve het gevaar van de stormen zijn er de gevaren van de ondiepten, van de Eierlandse gronden, de Westergronden of het Rif van Schier monnikoog en de andere gevaren die de schepen onder water be dreigen, namelijk die van de drijvende mijnen, losgeslagen uit de mijnenvelden achter de geveegde vaargeul ten noorden van de eilanden, de mijnen, die in de afgelopen weken twee schepen ern stig beschadigden, de kustvaarder „Jan” uit Delfzijl en de „Adju dant” van de General Steam Company te Londen en Harlingen. De schrik des oceaans, Elk schoolkind kent zijn naam, En wilde jongensstreken. Hij klom naar de weerhaan, Draaide aan de lijnbaan, Feiten, die nooit verbleken. Het volk, dat hem thans eert, En op zijn roem nog teert, Mag steeds dit beeld aanschouwen. Dat elk het gelaat toekeert, De hoogste deugden leert, Plicht - moed- geloof - vertrouwen. In roeping nooit gefaald, Kloekmoedig, niet gedraald, Liet hij de vijand beven. Zijn loopbaan afgepaald, In ’t laatste licht dat daalt, Naar Gods Haven gedreven. Redders zijn paraat. Juist om de gevaren van die ogen schijnlijk zo vredige wereld achter de „gouden hoep”, staan er vuurtorens op de eilanden, ligt het lichtschip „Ter- schellingerbank” op ongeveer 10 mijlen noordwestelijk van de Terschellinger vuurtoren Brandaris en daarom ook staan langs de kust en op de eilanden altijd stoere kerels klaar om met de reddingboten van de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij het wilde water op te varen om mensen wier levens bedreigd worden door de on berekenbare elementen of door de erfe nissen uit een of meer oorlogen, die mij nen heten, te redden. Het zijn de mannen van de Insulinde in Oostmahorn, die van de Brandaris op West-Terschelling, maar ook anderen, van de „Rosilee” op Vlieland en bijvoor beeld van de reddingboot van Hollum op Ameland, die dit eiland op 27 maart bo vendien weer een uniek schouwspel zal opleveren, namelijk dat van de tewater lating van deze reddingboot, die nog de enige in het land is, waar tien paarden aan te pas moeten komen, voor de boot in het zilte nat ligt. Een paar maal per jaar maakt de Hollumer reddingboot een proefvaart en zo komt het, dat een paar maal per jaar de reddingboot naar zee wordt gebracht, zonder dat er sche pen in nood zijn. Tien paarden sleuren dan de wagen op rupsbanden, waarop de reddingboot staat, uit het reddingshuis dwars door het dorpje Hollum naar de zuidwest- De Boekenweek. De bekende Boeken week zal van 30 maart tot 6 april wor den gehouden. De officiële openings avond is weer 29 maart in de Stads schouwburg, gevolgd door ’t z.g. Schrij- versbal. De lezers mogen weer raden naar de schrijver van het Geschenk, de novelle „De Nacht der Girondijnen”. De oplage van deze novelle is 150.000 ex. Voor de jeugd stelde Ad ten Besten en Bert Voeten een gedichtenbundel samen titel: „De Muze en het meisje”. Oplaag 45000 ex. Koningin en Prins zullen dit De voorjaarsstierenkeuring van het F. R. S. zal op 1 mei a.s. te Leeuwarden worden gehouden. Voorts is aan de le den van het stamboek bericht, dat van koeien, kalvende na 30 sept. a.s., naast het vetgehalte ook het eiwitgehalte van de melk zal worden onderzocht. f 5000.verduisterd. In de gemeente Koedijk zijn verduisteringen aan het licht gekomen ten nadele van de wo ningbouwvereniging Goed Wonen. De vorig jaar benoemde administrateur J. A. D., die onder meer de huren inde, heeft kans gezien om in een tijd van een jaar een bedrag van 4.5 5000 gul den ten nadele van de woningbouwver eniging te verduisteren. Daar zit iets in. Is de minister bereid een beknopte brochure te doen samen stellen, waarin op voor de gemiddelde Nederlander begrijpelijke wijze een uit eenzetting wordt gegeven van het re geringsbeleid ten aanzien van de beper king van de bestedingen en de verschui ving binnen het nationale inkomen ten bate van de landbouw? Dit heeft het lid van de Tweede Kamer, mr. M. Vro lijk (arb.) schriftelijk aan de Minister van Algemene Zaken gevraagd. Krantenpapier duurder. Krantenpapier wordt met ingang van 1 april ongeveer vijf percent duurder. De minister van Economische Zaken heeft daarvoor toe stemming verleend aan de NV. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen. Het krantenpapier dat thans f 68 per 100 kg kost zal op 1 april f 71.50 gaan kos ten. Kaasmarkt heeft geld nodig. Het be stuur van de stichting tot behoud van de Alkmaarse kaasmarkt heeft aan het gemeentebestuur van Alkmaar ’n extra subsidie gevraagd van f 10.000 voor het voortbestaan van de wereldberoemde kaasmarkt. Aan de kaasfabrieken zal een grotere aanvoer van kaas worden verzocht. Het zuivelgenootschap te Den Haag stelt f 30.000 ter beschikking als subsidie aan de fabrieken, wat neer komt op een bijdrage van 4 cent per kg kaas. Hierdoor zal het mogelijk zijn 40 ton kaas per week te markten, in plaats jaar de opening van de Boekenweek niet bijwonen. Zij zenden een waardige plaatsvervangster: Prinses Beatrix. Woningbouwrecord verbeterd. In het jaar, lopende van 1 februari 1956’57, zijn in ons land 69270 nieuwe woningen klaar gekomen, het hoogste aantal, dat in een periode van 12 maanden is be reikt. Dit is niet alleen te danken aan gunstige weersomstandigheden, maar ook aan de maatregelen, die op 1 maart 1956 werden getroffen en waarbij met het starre systeem van toewijzing van bouwvolume werd gebroken. Massa-inenting tegen kinderverlam ming? Nagegaan wordt of het moge lijk is in het jaar van 1957 een begin te maken met de massa-vaccinatie te gen kinderverlamming. Er kunnen hier over echter ..og geen definitieve mede delingen worden gedaan, aldus deelt de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid mede in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betreffen de de begroting van zijn departement. - Jongen redde meisje dat uit raam viel. In de Vinkestraat te Almelo heeft woensdagmiddag de zestien-jarige Jan Gerrits het leven gered van de twee jarige Hendrika Thijssen. De jongen holde naderbij toen hij zag, dat het kind uit een raam op de eerste verdieping dreigde te vallen. Het meisje viel inder daad, doch de jongen stond klaar om haar in zijn armen op te vangen. Tweelingencongres. Het Europese tweelingencongres dat enkele jaren ge leden werd gehouden te Oirschot, zal dit jaar en dan uitgebreid tot een we- reldtweelingen-congres te Eindhoven plaats vinden en wel van 20 tot en met 23 juni. De heer J. Louwers, de initiatief nemer van het congres te Oirschot, heeft zijn plannen voor een tweede con gres overgedragen aan een Eindhovens comité. Voor zuivering Haags rioolwater 38 mil joen. Burgemeester en wethouders van Den Haag stellen de raad voor een in stallatie tot zuivering van rioolwater te doen bouwen op de hoek van de Hout- rustweg en de Laan van Poot. Zij ra men de kosten in totaal op achtendertig miljoen gulden. Het gezuiverde rioolwa ter zal door de bestaande rioolmond in zee worden geloosd. Slangen tussen bananen. Tussen de bananen, die de firma van de Gebroeders Cohen te Hengelo via Hamburg uit Z.- Amerika importeerde, zijn twee slangen aangetroffen van ruim een meter lang. Een van de slangen werd gevonden in een bananenrijpeel van de importeur aan de Oude Molenweg. Het dier was dood. De andere hing als een touw aan een tros bananen in een vrachtauto. De vrachtauto-chauffeur, de heer Peters, bemerkte pas, dat ’t een slang was, toen hij het „touw” wilde verwijderen. Het dier kon worden gevangen. Waarschijn lijk zal het ten geschenke worden gege ven aan Artis te Amsterdam. ;oune de H.A. forhege, de ynventaris :ostet tsjientüzenen, it jild is krap, de Né it risiko is de wrald net üt, wy bliuwe alle- gearre ófhankelik fan tüzen dingen, hwert wy neat oer to sizzen ha. De bea, dy’t twatüzen jier lyn foar it earst üt- sprutsen is, mei je wy alle dagen wol mei ynrnoed herhelje: „Jow üs hjoed üs dei- stich brea”. Dan witte wy wer, dat hoe ryk en mo dern de wrald ek skynt to wêzen, gjin minske op eigen risiko it libben drage kin, mar allinnich dan as er dimmen en yn bitrouwen op God syn bést docht om it as in seine to üntfangen. En dan wykt ek de ünrêst üt syn hert en giet er wer mei moed oan syn taek. Dan sjocht er heech boppe alle libbensrisiko de wiere wissichheit, dy’t gjin minske him ünt- nimme kin. Gelokkich de minske, dy’t sa sjen kin en mei. woonwagenkamp op een terrein aan de Maasstraat. Naar verluidt zouden in dit kamp ernstige onhygiënische toestanden heersen ten gevolge van de „opstelling van een aantal wagens” en het ontbre ken van de voor een dergelijk kamp ver eiste sanitaire voorzieningen. Goed voorbeeld. Het ziet er naar uit, dat in Haarlem de door Ged. Staten bereids goedgekeurde verhoging der wethouderssalarissen en presentiegelden der raadsleden niet zal doorgaan. Ver schillende fracties in de raad zijn er te gen, vooral, omdat er thans sprake is van een bestedingsbeperking. Oorlogsmisdadiger kreeg gratie, oorlogsmsdadiger Engelshofen, die te Breda zijn straf (20 jaar gevangenis) uitzit, is gratie verleend. De man zal naar Duitsland worden uitgeleid. Melk niet goed voor elk. Een zekere heer Van der Weijden heeft in de Twee de Kamer verteld, dat in zijn gemeente Nieuwkoop de oud-minister De Bruyn elke morgen bij een boer melk ging ha len. Dat mag niet. Volle melk, aldus de heer Van der Weijden, is tegenwoordig alleen bestemd voor de boeren en de kalveren. De blauwe ondermelk is voor de gewone consumenten. Fietsen duurder? Minister Zijlstra heeft de Nederlandse rijwielindustrie volgens een bericht in „De Volkskrant” toe stemming gegeven tot het verhogen van de prijzen van fietsen. Die verhoging zou zeven procent mogen bedragen, ge rekend naar de prijzen van 25 februari 1955. giet. In oanmetten pak sit al ringen op oare fêstsit, triuwt en wriuwt it allegear- 300 gounen en heger, wylst de goede konfeksje, it bêdd espul en gerdi- nen, flierkleden en meubels wol moder ner mar bileaven net goedkeaper wurde. De hegere leanen rane elk üt de hannen. Hwat in fikse hüs balding net kostet tsjintwurdich, wol gjinien, dy’t it net ünderfynt wier hawwe, mar it is gjin bytsje. re ien kant üt. It is de minsken, dy’t dizze saek yn de stokken halde moatte, bipaeld net to forgunnen, hwant de iene groep hat jit swierdere arguminten as de oare. Yn oare lannen sit men dan ek al drok yn greate stakings en ünrêst. Oan diz tiid ta is dat üs lan bisparre bleaun, mar dit sil in poepetoer wurde as it net slagget de djurte ünder kon- tróle to halden. It libbensrisiko bliuwt. Net allinnich troch sykten en kwalen, üngelokken en rampen, mar ek ekono- mysk it it gjin frede. It forskynsel fan ekonomyske konsin- treasje set him fierder troch. De lytse selstannige fynt al muoisumer syn brea. De bakkers yn de doarpen stappe byme- koar of litte har brea üt de brea- en banketfabriken bringe, de küper en de smid, de timmerman en de lytse winkel man op elts gebiet, sit to halden en to kearen. De boeren dy’t yn de nije pol ders sitte, sjogge har hier oant 300-350 goune de H.A. forhege, de ynventaris kostet tsjientüzenen, it jild is krap, rinte heech it gemak ünwis. Ni Koe dit al jierren duorjende forskynsel jit hwat forburgen bliuwe trochdat de kosten fan iten en drinken net sa heech wiene, it kin net ütbliuwe, dat ek dêrre mei izeren konsekwinsje, de hegere pri- zen komme sille. Foarst is dêr it hegere kostenpeil fan de bidriuwen seis, dy’t yn de nije molkpriis ta ütdrukking komme. Yn it twadde plak wol de regearing fan de subsydzjes óf, dy’t hja oan diz’ tiid ta op de consumpsjeartikels bitelle. Mar yn it trêdde plak is men dwaende mei it organisearjen fan in Jeropeeske merk ek foar de lanbou. En nou sil ien ding wol düdlik wêze, de prizen fan de agra- ryske produkten lizze yn Jerope hast sun der ütsündering heger as yn Nederlan. Gean de plannen dus troch, dan mei men net oars forwachtsje, dan dat mannich artikel him oanpasse sil by de gemiddel de prizen en dos wer omheech gean sil. Sa forwachtet men algemien, dat de ym- port fan granen ünder swiere heffingen falie sil, hwertroch de prizen bilangryk omheech gean sille. Ik wit wol, dat dizze merk der jit net is, mar der wurd dochs hurd oan arbeide en foar it algemien bi- lang fan de Westerse wrald sil men der ek wol hinne moatte. Sjocht men nou de bilangrykste groepen fan kosten oer, dan blykt derüt, dat dêr winliken gjinien is, hwert men hwat oars fan forwachtsje kin as in stiging. Tomin- sen op koarte termyn. Hieren, wenteyn- rjuchting, tekstyl, masines, branje, for- kearsmiddels, iten en drinken wolle alle- gearre omheech. En omt it iene oan it alle macht nei in stabyl lean- en prizen- peil stribje, mar dêr is hast gjin ding, dat op deselde priis bliuwt. En dermei komme alle birekkens wer op glêd iis. It minst is soks foar aldere minsken, dy’t net mear kans hawwe om oan it libben heging fan de branje treft harren it slimst, hwant dêr sitte hja it meast om forlegen. De sêfte winter hat de kosten jit hwat opkeard mar hwat wie alles djür. En men mei harren ek gjin hoop jaen, dat it de kommende jierren better wur de sil. Hwant de stienkool is in fülom- striden produkt foar de energyforsjen- ning. De minen moatte harren arbeiders net allinnich hyltyt heger bitelje, mar ek lans oare wegen as goedkeape wenten en koartere dagen de swiere taek oannimlik meitsje. De ramp fan Marcinelle hat in folie stranger tasicht oproppen en for- skate aldere minen binne nou ófkard. Wol docht men alle war om nije minen to eksploitearen, mar dêr gean jierren mei hinne, neist greate kaptalen oan yn- festearingskosten. Halde men it foarige jier by it Prov. Elektrisiteits Bidriuw jit rekken mei in middelpriis fan 78 goune de tünne as maksimum, nou bitellet men al 120 gou ne foar de Amerikaenske import. Ut In- gelan, hwert de Wales anthrasiet wei- komme moat, moat men tusken de 180 en 200 goune bitelje. Lyksa stiet it mei import üt Afrika of oare lannen. De stagnaesje yn de oaljeforsjenning troch de rüzje om it Suez-kanael hat dizze din- kant iown. Giet tan sil der wer in bytsje mear romte komme, mar as jo in goede ried folgje wolle, dan soe ik mar net to lang wachtsje om de winterfoar- ried op peil to bringen. As sa’n bilangrike grounstof dy kant üt- giet, folgje dêr automatysk oare dingen üt. En hokfor bidriuw hat net mei ener gy to krijen? Dêrneist fornimt elk wol, dat it yn de tekstyl ek aloan omheech It kin soms sa lykje, dat troch allerhanne oerheitsregelingen en kollektive arbeids- kontrakten it libben op in fêste groun- slach setten is. Dat binne de prizen, dat binne de leanen, men is forsekere tsjin sykten, üngelokken, alderdom, wurklea- zens en al sa mear, mar hyltyt docht wer bliken, dat it risico, sawol foar de lean- of salarisminsken as foar de oaren bliuwt. De oare kears wiisde ik op in pear earn- stige gefallen fan buorkerijen mei abor tus, op de sterk forlege prizen foar flaechs, earte, granen setters en sa mear. Ik soe ek neame kinne de hunderten skiep, dy’t dizze winter sa mar stoarn binne, meast oan galligens mar ek op oare wize, hwertroch de destruksjebi- driuwen it wurk hast net óf koene, mar ik wol diz kear yn it algemien ris del- komme op de iepenlike en stille priis- forheging, dy’t yn alle sektoren fan it libben syn gong giet. It hjit, dat wy mei

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1