Qabe Skroar DE CONFERENTIE OP DE BERMUDA’S BOEKTE SUCCES KRIS-KRAS door Nederland GROTE BEVOEGDHEDEN VOOR MINISTER MANSHOLT bil üs hjoed p p to sizzen VRIJDAG 29 MAART 1957 53e JAARGANG No. 25 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht f Rusland stak de vinger op tegen Noorwegen Huurverhoging wordt hachelijke zaak Zilveren filmpjes Het ging Nasser niet naar wens Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat KAMEROVERZICHT 1 5 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 4de week maart 1932 1 r 1 i i Openbare vergadering van de S. D. A. P. te Bolsward. Paul Kiès spreekt over: „Naar oorlog of vrede”. Entree 10 cent. Werklozen vrij. Debat gewenst. In de kringen onzer boeren Wordt d’ellende en de nood, Die hen sedert jaren teistert Met de dag nog meer vergroot. Volmaakte discipline heerste er bij de grote parade, welke maandag in Den Helder door de Koninklijke Marine werd gehouden ter gelegenheid van de De Ruyter-herdenking. Keurig afstand houdend ging „Blacky”, de hond van het Koninklijk Insti tuut van de Marine, aan het hoofd van de twee compagnieën, Adelborsten, die het défilé openden. Irak daarmee zijn neutraliteitspolitiek opgaf, welke Nasser voor de Arabische staten voorstaat. In werkelijkheid ech ter was Nasser kwaad omdat 't bond genootschap van Irak met het Westen de positie van eerstgenoemd land in ’t Midden Oosten versterkte en het Wes ten in staat stelde een deel van de olie rijkdom van het Midden Oosten veilig te stellen, terwijl Nasser er juist op uit was door deze olierijkdommen en de be heersing van het Suezkanaal de Ara bische staten, door Egypte geleid, tot een machtig en invloedrijk blok in de wereld te maken. Abonnementsprijs f 1.75 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelh gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Dy’t folie keapet, moat folie bitelje. BS- f 1.90 per kwartaal. De loonsverhogingen, die vanaf 1 januari j.I. ook in de nieuwsblad- bedrgven zijn toegepast, zijn hier bij buiten beschouw’ng gebleven. Het Ministerie van Economische Zaken heeft zjjn goedkeuring aan deze verhoging gehecht. Met Israël zal waarschijnlijk Frankrijk het meest teleurgesteld zijn over het resultaat van de onderhandelingen van Hammarskjoeld met Nasser. Bovendien stond niet alles wat het Bermuda-com- muniqué meldde de Fransen aan. Vol gens dat communiqué krijgen de Engel- sen geleide projectielen van Amerika, die in geval van nood van atoomkoppen zullen worden voorzien. Deze toezegging van Washington bete kent eigenlijk, dat Amerika Engeland ziet als het voornaamste bastion van de Atlantisch* verdediging in Europa en dat heeft de Fransen wat gestoten. De Amerikaanse regering heeft een pleister op de wond gedaan door Parijs Al hadden de besprekingen, welke Macmillan en andere Engelse staatslieden op de Bermuda’s met president Eisenhower en Dulles voerden, niets aanders opgeleverd dan het Amerikaans besluit om tot de militaire commissie van het Bagdadpact toe te treden, dan zou men al van een belangrijk succes van deze conferentie kunnen spreken. Want het ontbreken van Amerika, dat overigens al eco nomische steun aan de landen van dit pact verleende, in het mili taire bondgenootschap van Engeland, Turkije, Pakistan, Perzië en Irak, deed toch wel onaangenaam aan. In het bijzonder na de Engels- Franse actie tegen Egypte, welke had aangetoond dat Engelands militaire krachtsontwikkeling niet bepaald indrukwekkend was. De Tweede Kamer heeft deze week aan minister Mansholt zeer grote bevoegdheden gegeven. De overheid kan diep gaan ingrijpen in het agrarisch bedrijfsleven, omdat zij tal van maatregelen kan nemen op het gebied van de voortbrenging, afzet en prijsvorming van landbouwprodukten. Nu zal minister Mansholt van deze be voegdheden niet schrikken. Gedurende de bezetting hebben we het voedselvoorzieningsbesluit en het organisatiebesluit voedselvoorzie ning gekregen, waarin aan de minister nog grotere macht wordt gegeven. Deze besluiten zijn tot op de dag van vandaag nog in werking. J. Huitema te Burgwerd verbiedt het eierzoeken en slootjespringen voor per sonen beneden de 16 jaar. Japan wil een nieuwe lening sluiten, groot 53 miljoen yen tot dekking van de militaire uitgaven in China. Rieten reiskoffers vanaf 79 ct. Fiets tassen vanaf 54 ct. Theeserviezen (com pleet met 12 kop en schotels) voor f 2.48 Haweko Bazar, Bolsward. Naar sterkere zeedijken. Een paar jaar geleden, na de ervaringen met de storm ramp, is één van de oudste zeedijken van Nederland op moderne wijze ver hoogd en verstevigd. Thans blijkt, dat de verbetering op deze wjjze ideaal mag worden genoemd en elke aanval van de zee met succes afslaat. Het betreft de in 1355 reeds aangelegde dijk van Ouden- horn, in de buurt van Brielle en Helle- voetsluis. Het z.g. lichaam van de dijk werd van 3% meter op 5.45 meter ba- Minister Mansholt j ven N.A.P. gebracht en de glooiing ge- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Bovendien had die actie een openlijke tegenstelling tussen Amerika ener- en Engeland en Frankrijk anderzijds bloot gelegd, welke bij de Russen de gedach te had kunnen wekken dat iets derge lijks zou kunnen gebeuren, als de landen van het Bagdadpact eens geroepen zou den worden tot actie. Een dergelijke Russische gedachte zou de rampzalig ste gevolgen voor de wereldvrede kun nen hebben. Nu Amerika officieel tot ’t Bagdadpact is toegetreden, weten de Russen waaraan ze toe zijn. De Amerikaanse toetreding was uiter aard ook gewenst omdat het Engelse gezag in het Midden Oosten aanzienlijk geleden had door het fiasco van de actie tegen Egypte, een versterking van het Bagdadpact was dringend nodig. De Amerikanen verklaren, dat hun toetre ding tot dit pact logisch was, nu presi dent Eisenhower zijn nieuwe politiek voor het Midden Oosten gaat doorvoe ren, een politiek welke immers beoogt de Russische penetratie in dat gebied te keren. Een politiek ook, welke zich echter niet wenst in te laten met de on derlinge geschillen in dit gebied, voor zover deze niet gebaseerd zijn op onder gronds communistisch gewroet. Amerika kiest dus bijv, geen partij in de Israëlisch-Arabische kwestie, het meent dat ten deze de Ver. Naties een oplossing moeten zoeken, waaraan het dan eventueel bereid is steun te ver lenen. Maar er is niet alleen een Ara- bisch-Israëlisch geschil in het Midden Oosten, er is ook een strijd om de he gemonie tussen de Arabische staten on derling; met name is die er tussen Irak en Egypte. Toen Irak zich destijds bij het Bagdadpact aansloot is Nasser daar over hevig te keer gegaan, z.g. omdat ook geleide projectielen toe te zeggen als het er om vraagt. Prettig heeft Frankrijk stellig ook niet gevonden, de zinsnede in het Bermuda-communiqué, waarin de plannen voor de Euromarkt en de daarbij aansluitende vrijhandels- zóne weliswaar worden toegejuicht, maar er aan wordt toegevoegd: „mits zij niet leiden tot een blok beschermd door hoge tarieven”. Zoals bekend, is daarover tussen de zes leden van de Euromarkt waarvoor de verdragen èn voor de Euratom maan dag met vrij veel feestelijkheid te Rome zijn getekend nogal wat te doen ge weest. Parijs was nogal geporteerd door hoge, Nederland voor bescheiden tarie ven. Overigens gaan wij op die verdragen thans niet in, er is in deze overzichten al het een en ander over gezegd en het zal jaren duren voor de Euromarkt wer kelijk een volkomen vrije markt voor de aangesloten landen: West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux gewor den is. Bovendien moeten de parlemen ten de verdragen nog goedkeuren en enige onzekerheid ten deze bestaat over de houding van het Franse parlement dat destijds ook de Europese defensie- gemeenschap torpedeerde. Zeer belangrijk is dat de Euromarkt geen gesloten gemeenschap wordt, doch dat andere landen er zich bij kunnen aansluiten. Voorlopig wordt minder eco nomisch voordeel van het samengaan verwacht, dan politiek, men hoopt n.l. dat de overeenkomst een nieuwe impuls zal geven aan de politieke integratie. Onze minister Luns heeft heel juist ge zegd, dat, als Europa een onafhankelijke positie in de wereld wenst te handha ven en zich verder wil ontwikkelen, het geen andere keus heeft dan tot de vor ming van grotere eenheden over te gaan. De Russen hebben tot het laatst tever geefs getracht West-Duitsland te weer houden van ondertekening van de ver dragen, door het aanlokkelijke aanbie dingen voor een handelsverdrag te doen. Ze gingen zelfs zover dat ze nu West- Duitsland ook wel een leger van 100.000 man wilden toestaan. In het Bermuda- communiqué wordt nog gewag gemaakt van een aanbod van Amerika en Enge land om bij hun proeven met atoom wapenen beperkte internationale contró- le te aanvaarden, mits Rusland dat ook toestaat. Het lijkt weinig meer dan een propagan distisch gebaar tegenover het Russische om alle atoomwapenen af te schaffen. Maar de ontwapeningscommissie verga dert weer te Londen en men kan eens tasten naar eikaars ware bedoelingen. Wat ook zeer gewenst is omdat van een onbeperkt doorgaan met de proeven met kernwapens ook in vredestijd al gevaar voor de mensheid wordt gevreesd van wege de vrijkomende straling. Intussen heeft Rusland Noorwegen ge waarschuwd voor al te nauwe militaire samenwerking met de Ver. Staten, nu Washington atoomwapenen naar Euro pa zendt. Huren. De beide Kamers der Staten-Generaal vergaderen nog enige tijd door. De be handeling van de komende huurwet om aan de overheid zeer grote be voegdheden te geven. Zij gaf toe dat mi nister Mansholt een slagvaardig land bouwbeleid moet kunnen voeren. Maar dat wil nog niet zeggen, aldus de meer derheid van de Kamer, dat dit ten koste moet gaan van de rechtszekerheid en van de contröle op de Staten-Generaal. Over die rechtszekerheid werd men het vrij spoedig eens. Minister Mansholt nam, bij nota van wijziging, een amen dement van de heer Biesheuvel (a.r.) over, waardoor werd bepaald, dat het college van beroep voor het bedrijfsleven de beroepsinstantie moet zijn. Het be drijfsleven weet dus waarheen het zich wenden kan als het zich gedupeerd voelt door de beslissingen van de minister. Het was ongetwijfeld een fout in dit wetsontwerp dat niet aan een beroeps instantie is gedacht. Wellicht herinnert men zich nog, dat de Tweede Kamer destijds minister Zijlstra ook een col lege van beroep „in de maag heeft ge splitst”. Dat was bij het debat over de economische mededinging. De Minister van Economische Zaken voelde er niet veel voor, maar de meer derheid van de Kamer hield vol en over won. Zeer tegen de zin van minister Zijlstra. Waarom zou men nu de lijn niet doortrekken eisen toegegeven voor die onderhande lingen aanvingen, want terwijl eind fe bruari Hammarskjoeld nog had verze kerd, dat de V.N.-troepen de Gazastrook zouden bezetten, hebben deze troepen zich al heel gauw naar de Egyptisch-Is- raëllsche bestandsgrens teruggetrokken en Egypte het beheer van de Gazastrook gelaten. Amerika schijnt echter de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevr. Meir, nog eens te hebben gegarandeerd, dat het geen nieuwe aanvallen van Egypte vanuit de Gazastrook op Israël zal dulden en men krijgt de indruk, dat deze strook dan ook eigenlijk nauwelijks meer in het geding is. Het gaat vooral over het vrije verkeer van Israëlische schepen in de golf van Akaba en het Suezkanaal en het verkeer door dat ka naal in het algemeen. Israël wenst opheffing van de staat van oorlog met Egypte, omdat Nasser zich daarop beroept als hij zich verzet te gen Israëlisch verkeer door de golf van Akaba en het Suezkanaal. De onderhandelingen tussen Nasser en Hammarskjoeld zijn geëindigd en de laatste is, terwijl wij dit schrijven, op weg naar New York, om verslag uit te brengen. Het schijnt, dat hg praktisch niets in zake de Israëlisch-Egyptische geschillen heeft bereikt, maar vermoedelijk wel iets inzake het beheer van het Suezka naal; een commissie uit de scheepvaart maatschappijen, die van het kanaal ge bruik maken zou de Egyptische maat schappij mogen bijstaan in het beheer en uit een uit een deel der tolgelden gevormd fonds, zouden verbeteringen van het kanaal worden betaald. Deze Egyptische concessies liggen nogal wat af van wat de Westelijke mogend heden aanvankelijk geëist hebben en dat vervat is in ’n resolutie van de Veilig heidsraad van 13 oktober 1956. Naar deze resolutie verwijst het Bermuda- communiqué uitdrukkelijk, maar het is maar de vraag of Amerika zelfstandig zal optreden als de V. N. weigeren ge weld te gebruiken om de bepalingen van die resolutie door te zetten. Er is eigenlijk niemand die dat gelooft. Weer ooievaar op dak van stadhuis. Vrijdagmiddag is in Oudewater de ooie vaar teruggekeerd, die zijn nest heeft op het dak van het zestiende-eeuwse stadhuis. Daarmee wordt een traditie van drie eeuwen voortgezet. In de Oud hollandse raadzaal van Oudewater hangt een schilderij van de Utrechtse schilder Stoop die in 1650 de uitmoor ding van het stadje door de Spanjolen in 1575 vereeuwigde. Op dit grote doek is ook een ooievaar op zijn nest te zien. Vader ooievaar is gelijk begonnen met zijn woning in gereedheid te brengen voor de komst van de wederhelft die ge woonlijk veertien dagen later arri veert. ABONNEMENTSPRIJS Een hernieuwde stijging van de prijs van het courantenpapier noodzaakt ons tot onze spijt over te gaan tot een verhoging van de abonnementsprijs van EEN HALVE CENT per nummer. Met ingang van 1 april zal de abonnementsprijs derhalve bedra gen heel belegd, met in elkaar hakende be tonnen stenen, die gemakkelijk door on geschoolde arbeiders verwerkt konden worden. Men gebruikte er twee forma ten van, die afwisselend naast elkaar werden gelegd, zodat ze gezamenlijk de kracht van de golfslag breken. Mijnen lokken met vakanties. De mijn- werkersvakbonden hebben hun goedkeu ring gehecht aan een maatregel van de mijn-industrieraad, de arbeidstijd voor mijnwerkers met maximaal 12 zaterda gen per jaar te beperken. Als gevolg van deze extra vakantie verwachten de directies een grotere trek naar de Ne derlandse mijnen. Zandvoort vooruit. De gemeente Zand- voort werkt aan grootse plannen. Men wil de andere badplaatsen aan de Noord zeekust de loef afsteken en de modern ste van Europa worden, zoals de bur gervader vorig jaar al aankondigde. Er komt een groot luxueus hotel, een kur- haus, flats in hoogbouw met ondergrond se garages. Het hotel wordt opgetrok ken uit beton, met terrassen voor zon nebaden, een kunstmatig strand (plas- tik-dak) voorzien van hoogtezonnen, ’n particulier zwembad met op tempera tuur gehouden zeewater, enz. Op deze wijze zal men van vroeg in het voorjaar tot ver in de herfst gasten kunnen heb ben. Voor de kust moet een hoefijzer, vormige betonnen pier gebouwd wor den met twee etages, waarvan de onder ste toegankelijk is voor auto’s; hieraan zal een groot zeebad worden verbon den. Twee Nederlanders in Indonesië veroor deeld. Een districtsrechtbank te Ngawi, nabij Soerabaja, heeft woensdag de Ne derlanders H. van Swieten en E. Mar tens veroordeeld tot ieder negen maan den gevangenisstraf. Ze werden schuldig bevonden aan diefstal van spoorrails Van de suikerfabriek Redjoagung, voor verkoop aan een Chinese koopman. Daar waren verscheidene redenen voor. Ten eerste was het onmogelijk defini tieve voorzieningen voor de landbouw op te stellen zolang er nog sprake was van schaarste. Een schaarste-economie heeft nu eenmaal met het normale eco nomische leven niet veel te maken. Ten tweede moesten deze besluiten blijven voortleven, omdat het loon- en prijsbe leid subsidiëring van ons voedselpakket noodzakelijk maakte. En dat is ook geen normale toestand. Ten derde: het wach ten was op het moment dat de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie van de grond kwam. Want hoe groot de be voegdheden voor de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening dan ook mogen zijn, in deze belangrijke land- bouwwet staat voorop, dat de overheid niet moet doen wat de produkt- en be- drijfsschappen wel kunnen doen. Zo krijgt de minister van landbouw de bevoegdheid (ter bevordering van de voortbrenging, de afzet en een redelijke prijsvorming) heffingen op te leggen. Tenzij het landsbelang zich daartegen verzet zal echter het oordeel van de be trokken produkt- en bedrijfsschappen moeten worden ingewonnen. De verorde ningen van deze schappen behoeven ech ter de goedkeuring van de minister. Nu is de Kamer er niet erg op gebrand Daarom was de aansluiting van Irak bij het Bagdadpact Nasser niet welkom en is het nog minder nu Amerika ook tot dit pact is toegetreden, waardoor de betekenis ervan nog meer is toegenomen en daardoor waarschijnlijk ook de in vloed van Irak in de Arabische wereld gestegen. Deze gang van zaken betreurt de Egyptische regering te meer omdat Saoedie Arabië bij de onderhandelingen te Washington tussen koning Saoed en president Eisenhower al hulp van Ame rika volgens de Eisenhower doctrine aanvaardde, evenals Libanon, terwijl in Syrië, waar een sterk pro-Russische stroming de laatste tijd de overhand had, deze het onderspit schijnt te zullen moeten delven tegen meer Westelijk of in ieder geval anti-Russisch gezinde elementen. Waarschijnlijk speelt bij dit alles ook een rol het feit, dat Egypte een zware militaire nederlaag tegen Israël leed, wat het gezag van Nasser in de Ara bische wereld geen goed heeft gedaan. De Amerikanen mogen dan nog zo voor zichtig zijn in hun diplomatiek spel in het Midden Oosten, onwillekeurig wor den zij toch gemengd in de onderlinge geschillen der Arabische staten, waar tegenover zij eigenlijk niet meer neu traal kunnen staan. Zoals bekend, be hoort tot de Amerikaanse voorzichtig heid ook de poging zich te onthouden van een zelfstandig optreden in de Is raëlisch-Arabische kwestie. De bescherming van de rechten van Is raël willen zij liever overlaten aan de Ver. Naties, een standpunt, waarmede Engeland zich bij de onderhandelingen op Bermuda kennelijk heeft verenigd. In het communiqué over deze besprekin gen verschenen, spreken immers beide landen de hoop uit, dat de besluiten der Ver. Naties inzake de strook van Gaza en de golf van Akaba spoedig tot uit voering zullen worden gebracht. Zoals men weet, zijn deze besluiten maar vaag en vanuit deze vaagheid moest de secretris-generaal Hammars kjoeld in Kairo met Nasser onderhan delen. In één opzicht had hij al aan Egyptische VARA op bezoek bij Friese „Krite”. Voor haar streekuitzendingen is de VARA op bezoek geweest bij de „Fryske Krite” te Joure. Twee uitzendingen, n.l. op de zaterdagmiddagen 6 en 20 april zullen daaraan gewijd zijn. Men zal een indruk krijgen van de gemoedelijke koffie- en koeksfeer in een bijeenkomst van zulk een Friese vereniging. Ook zal men iets kunnen horen van het Friese cabaret „De Spinnekop” uit Drachten, dat onder leiding van Roel Oostra in deze bijeenkomst optrad met liedjes, ’n schetsje, enz. De titel van het program ma is „Rommeldebom!” Urnen gevonden bij Emmen. Tijdens graafwerkzaamheden van arbeiders aan het Vossepad in het voormalige Kooi kersbosje te Emmen, waar het bejaar dentehuis Heideheim zal worden ge bouwd, werden vorige week vier urnen opgegraven. Een dezer urnen werd in een vrij gave toestand geborgen. De grootste urn had een hoogte van 38 cm. De werkzaamheden werden onmiddellijk stopgezet. Waarschijnlijk dateren deze urnen van 2000 3000 jaar geleden. Tekort van 2000 gymlokalen. Tweedui zend gymnastieklokalen komt ons land tekort en op deze grote achterstand wordt maar met 75 per jaar voor de lagere scholen ingelopen, aldus verklaar de minister mr. J. M. L. Th. Cals, in de Tweede Kamer, toen hij gelegenheid vond zich te verweren tegen de beschul diging van zijn geestverwant drs. M. M. A. A. Jansen (kvp) bij het beste- dingsdebat geuit, dat het maar uit moet zijn met de luxueuze gymnastiekloka len. begreep dat het gevecht op dit terrein bij voorbaat kansloos was. Hij koos de wijste partij en hield de eer aan zich zelf. Moeilijker was de vraag op welke wijze de contröle van de Staten-Generaal op het landbouwbeleid verbeterd zou kun nen worden. Minister Mansholt wilde vele zaken afdoen bij algemene maatre gel van bestuur. De Kamer wilde de al gemene maatregelen van bestuur, voor zover ze betrekking hebben op het fok ken, kweken, vangen en broeden van produkten, bij afzonderlijke wet be krachtigen. Daarover had de heer Bies heuvel (a.r.) ook een amendement in gediend. De heer Van Dijk (lib.) vond deze methode te omslachtig. Hij kwam met een amendement, waardoor de Mi nister zou worden verplicht om voor iedere A. M. v. B. een aparte toelich ting aan de Kamer te verzenden. Voor beide amendementen was minister Mansholt niet erg enthousiast. Toch was het niet zo, dat hij de parlementaire con tröle wilde ontlopen, maar hij vond, dat de Kamer middelen genoeg heeft om hem te controleren. Iedere A. M. v. B. wordt gepubliceerd en de Kamer kan dus ogenblikkelijk over het betrokken probleem Interpelleren. De minister be loofde niet alleen de A. M. v. B. in het staatsblad te publiceren, maar ook de toelichting, die tot dit besluit heeft ge leid. De meerderheid der Kamer heeft zich niets aangetrokken van de bezwaren van minister Mansholt. Zij vond zijn be toog, dat de wettelijke bekrachtiging mosterd na de maaltijd is, niet sterk. De bewindsman sprak zelfs van het scheppen van rechtsonzekerheid. Naar zijn mening zal er vacuum komen te onstaan tussen de uitvaardiging van de algemene regel van bestuur en de wet telijke bekrachtiging. Daar is het be drijfsleven niet bij gebaat. Dit waren dan wel de voornaamste punten uit het soms moeilijke juridische debat. werpt echter haar schaduw reeds voor uit. De huurverhoging van 25 (waar, van de helft wordt geblokkeerd) zal voor het kabinet een grote krachtmeting worden. Het is al bekend, dat zowel de v.v.d. als de a.r. Tweede Kamerfractie zich tijdens de formatie reeds moreel aan dit poli tieke compromis heeft gebonden. Interessanter is echter, dat de vakbe weging zich gaat losmaken van het SER-advies, waarin is bepaald, dat voor een huurverhoging van 25 een loon- compensatie van 2 gegeven moet worden. Er zijn nu berekeningen van de werk nemersbonden dat de lonen met 4 5 omhoog moeten. Men begrijpt de moeilijkheden. Een zo danige loonsverhoging zal funeste ge volgen hebben voor het prijsbeleid. De regering kan daar waarschijnlijk dan ook niet aan voldoen. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat de con fessionele vakbonden, K.A.B. en C.N.V. aansturen op een huurverhoging van 12% zonder blokkering. Een huur- verhioging, die echter toch door 'n 2 loonsverhoging gecompenseerd moet worden. Maar dan komt er een politieke vraag om de hoek kijken: zullen de socialisten bereid zijn een huurverhoging van 12% zonder blokkering, te accepte ren? Dat valt nauwelijks aan te nemen. Wie deze problematiek even op zich laat inwerken zal spoedig tot de ontdekking komen, dat we hier met een grootse po litieke zaak te doen krijgen. Het nood- kabinet Drees moge het bestedingsdebat hebben overleefd zware politieke wol ken komen al weer opzetten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1