IN ZES JAAR VERANDERDE ER WEL IETS KRIS-KRAS door Nederland V.V.V. BOLSWARD THANS OOK VOOR DE OMGEVING Het rapport Baarderadeel, Hennaarderadeel enz. aangevuld V oor j aarsmodeshow Fan de Martinytoer Gouden filmpjes üs hjoed 2 to sizzen Eringa, Sneek Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 53e JAARGANG No. 26 DINSDAG 2 APRIL 1957 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad lente moat wurk en brea wêze op it foarste 1ste week april 1907 x X De Ned. Kaatsbond bestaat 10 jaar. Er zijn thans 55 afdelingen met 8000 le den. In het Weeshuis te Bolsward wordt ge vraagd een Naaivrouw. Dy’t altyd nei syn mearderen sjocht, Kriget yn ’e wrald net folie nocht. Opvoering „De Meikoningin” in de Doe- le op 6 april. Entree 25 ct. Het aantal kievitten is kleiner dan vo rig jaar. Beroepseierzoekers zijn er wei nig meer. Het is voornamelijk een sport. De rijksveldwachters kijken met argus ogen of de eierzoekers wel permissie hebben. Een moederschaap van S. v. d. W. te Goënga bracht 6 springlevende lamme ren ter wereld. Het diploma Rijkslandbouwwinterschool is o.a. toegekend aan: S. van der Hem, Mantgum, J. Kooistra te Witmarsum, H. Timminga te Itens, K. Westra te Kimswerd. Bevorderd van de le naar de 2de klas o.a.: S. Sikma te Huins. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Notaris S. van der Burg te Makkum zal op maandag 15 april e.k. in „de Prins” te Makkum, provisioneel veilen het roef- schip „de Jonge Diemer”, groot 13 ton, liggende aan de helling te Makkum, in eigen gebruik geweest bij Jeen de Vries aldaar. to forsmiten, mar dit soarte fan wurk- gelegenheit is net it bilangrykste. Der is de de die van de VW in de Zuidwesthoek ge zamenlijk aan te vatten. Al met al toont dit jaarverslag, dat we slechts fragmentarisch konden plaatsen, dunkt ons wel voldoende, hoezeer de plaatselijke, thans regionale VW de mo rele en zo mogelijk ook financiële steun behoeft van een ieder, die meeleeft met het wel en wee van stad en omgeving. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Uit het voor de vereniging zeker be langrijke jaarverslag van de plaatselijke V. V. V. willen we gaarne nog het een en ander memoreren. Het jaar 1956 is ingegaan met 122 leden en besloot door toedoen van een leden werfactie in de maanden januari en fe bruari met een aantal van 149 leden, hetgeen tot op heden is opgelopen tot 169. De jaarlijkse gewone algemene ledenver gadering werd gehouden op 2 februari in „de Doele” met als trekpleister de vertoning van enige films, maar deson danks was de opkomst als altijd ontstel lend klein. Als voornaamste punten op de agenda werden behandeld en aangenomen: de contributieverhoging van f 2.op f 2.50 en de door de A. N. W. B. vereiste aan vraag voor „rechtspersoonlijkheid”. Het aantal inlichtingen, dat het secre tariaat verwerkte, bedroeg 284, terwijl Bolswards Nieuwsblad reikt, dat een boeiende tekst is verkre gen, welke de middenstand ten voeten uit tekent. Een aantal aardige illustra ties verhoogt bovendien de aantrekke lijkheid van dit geschrift. Het rapport is verkrijgbaar in de boek handel alsmede bij het Economisch In stituut voor de Middenstand, Badhuis weg 72, ’s-Gravenhage, De prijs bedraagt’ f 4.na storting of overmaking van het verschuldigde bedrag op postreke ning 164896 van het E. I. M. volgt fran co toezending. en freget de bi- dêrom op in tige aktive hal- In de tijd tussen 1949 en 1955 is de koopkracht in het gebied zoals trou wens vrijwel overal elders niet on aanzienlijk gestegen; uiteraard hebben ook de middenstanders hierdoor goede resultaten kunnen behalen. Het kopen in de stad blijft evenwel een voor de mid denstand op het platteland ongunstige factor. Een probleem, waarvoor het ge bied als geheel zich ziet geplaatst, is voorts het wegtrekken van veel voor al jonge en actieve inwoners naar andere delen van het land. Dit houdt ver band met de beperkte mogelijkheden in deze uitsluitend agrarische streek. Een gevolg hiervan is, dat het inwonertal stationair blijft of soms zelfs een daling vertoont. Dit heeft weer een terugslag op het gehele plaatselijke leven tenge volge. Middenstanders, die met de zaken willen ophouden, slagen er bijvoorbeeld vrijwel niet in een koper voor hun be drijf te vinden. Jonge mensen voelen er niet voor am bachtsman of winkelier in een van de kleine gehuchten met soms slechts en kele honderden inwoners te worden; door een werkkring in het bedrijfsleven of een zaak in een grotere plaats is hen een beter en onafhankelijker bestaan ge waarborgd. Het aantal middenstandsbedrrjven is in de drie gemeenten dan ook met niet minder dan 12 teruggelopen. Voorna melijk de kleinere, achterop geraakte bedrijven zijn verdwenen. Hierdoor is het gemiddelde peil van de middenstand uiteraard verbeterd. Maar ook afgezien daarvan blijken de thans aanwezige za ken in de periode van onderzoek aan weerstandskracht te hebben gewonnen. Zo is bijv, de bedrijfsuitrusting in vele gevallen sterk verbeterd. Ruim aan dacht is in het rapport besteed aan de speciale moeilijkheden van het z.g, „randbedrijf”, die bedrijfjes, welke zich slechts met moeite aan de rand van een bestaan kunnen handhaven. Ten slotte nog een enkel woord over vorm en uitvoering van ’t rapport zelf. Zoals bekend maakt het E. I. M. er de laatste jaren veel werk van om zijn rapporten uit te brengen op een manier, die noodt tot lezen. Geleerde woorden en vakjargon worden, indien mogelijk, vermeden en aan de opmaak wordt veel zorg besteed. Ook bij dit rapport komt deze doelstelling wederom duidelijk naar voren. Bovendien is door het inlassen van een aantal welgekozen vraagge sprekken met middenstanders en andere personen uit het onderzochte gebied, be- van het Gebouw voor Chr. Belangen. Het podium was n.l. rijk versierd met voorjaarsbloemen, verzorgd door de Fa. Brandsma. Dok de mannequins droegen hierin bij door hun lichte voorjaarskleding. Vlot en prettig geshowd door de mannequins gingen mantels en costumes, zowel in klassiek als sportief model aan ons oog voorbij. Heel apart was de aangesloten mantel met cape, welke gemakkelijk te verwij deren is. Alle modellen gecompleteerd door mooie bijpassende hoedjes, welke eveneens uit de collectie van de Fa. Eringa komen en aangevuld door tas sen en schoenen, welke resp. geleverd waren door de fa. A. Wielinga en Stel lingwerf. Het materiaal voor de mantels en com plets varieerde van zachte wollen stof Harris tweed tot zijde met ingeweven bloemdessin, dit laatste materiaal is ge- imprequeerd, waardoor het watere-af- stotend wordt. Deze zijden mantels zijn zeer geschikt voor oudere dames en gro tere maten. Voor mantels en costuums zijn de hoofd kleuren voor het komend seizoen beige en grijs. De hoogzomerjaponnen, meest al met als grondtint wit, hebben een zeer wijde rok, al of niet met ingewerk te petti-coat, en een iets hogere hals lijn, dan het vorig jaar. Ze zijn alleen zeer eenvoudig van snit en gegarneerd met een contrasterende brede ceintuur in felle kleur. Vooral de japonnetjesin wit met azuur blauw, wat momenteel modekleuren zijn en het modelletje „lm weisen Rössl” vonden wjj zeer geslaagd. De meeste japonnen waren Engelse en Duitse import, doch de Dolly-Day ja ponnen van binnenlands fabrikaat hoef den er eigenlijk niet voor onder te doen. Ook in heren- en kinderkleding is de fa. Eringa rijk gesorteerd, zoals wij heb ben kunnen zien. Met als slot het traditionele bruidspaar met gevolg, kan de Fa. Eringa op een in alle opichten geslaagde show terug zien. Douane wist hoe Iaat het was.De grootste slag, welke de Franse douane ooit aan de Frans-Zwitserse grens sloeg, deed zij vrijdag te Verrièrese in de auto van de Nederlander L. K. (42). Zeven duizend Zwitserse horloges (waarde f280.000) vond zij in de achterbank, in de koplampen, de schokbrekers en de spatborden. De Nederlander en zijn Bel gische metgezellin mevr. E. C. (51) zijn in arrest gesteld. Het Economisch Instituut voor de Middenstand te ’s-Gravenhage bracht in 1949 rapport uit over de situatie van de middenstand in de Friese gemeenten Baarderadeel, Hennaarderadeel en Rauwerder- hem. Enige tijd geleden heeft men in deze gemeenten opnieuw een onderzoek ingesteld, waardoor de toestand in beide jaren met elkaar kon worden vergeleken. De resultaten daarvan zijn thans neergelegd in een rapport getiteld: „De Middenstand in een drietal Friese plattelandsgemeenten. Een vergelijking van de toestand in 1955 met die in 1949”, hetwelk de zer dagen is verschenen in de serie „Sociaal-economische Publi- katies” van het E. I. M. In een viertal hoofdstukken wordt achter eenvolgens aandacht geschonken aan de economische ontwikkeling van het gebied, het middenstandsapparaat, het middenstandsbedrijf en de middenstander zelf. nei de oarloch ek bulte birikt, hwat by it ófskied fan boargemaster Bruinsma ek dudlik nei foaren komd is. It is wier net sa’n bytsje, mar as men miene soe, dat it nou wol genóch op gong is, soe men jin slim forsinne. Nei myn miening kin men de stêd wol forgelykje mei in skip, dat hiel hwat iepene naden hat. Soe men ophalde mei pompen dan soe it gau bli- bigjint to sin- is aid en nij de oarsaek fan mooglikhe- den, dy’t it stêdsbilang tige oangeane. Mei it kleuteründerwiis is men nou sa- fier klear. As mei inkele moannen de katholieke skoalle ek klear is, dan kin men der skoan tofré oer wêze. Mar mei de legere skoallen en de uloskoallen sit alles jit muorrefêst. AI jierren lizze der in stik as fiif plannen to wachtsjen mar oan utfiering wol it mar net takomme. Hjir sitte tige urgente ^problemen. Mei de wentebou yn Sud en XT— it flot. Boppe forwachting september werd door 3820 personen be zocht terwijl de Martinikerk gedurende het gehele jaar een 5000 bezoekers ge trokken heeft. Opvallend was dat ook verschillende bussen uit Groningen werden waargeno men en deze bezoekers dus kunst uit eigen provincie in Friesland kwamen be zien. Het viel echter ten zeerste te betreuren, dat de commissie die de doeken in het stadhuis moest plaatsen, er niet in mocht slagen de speciale waardige sfeer als bijvoorbeeld van de Burgemeesters kamer te bewaren, door juist aldaar ver schillende stukken op te hangen, die tot de felste uitingen van het hypermoder ne gerekend moeten worden. De gewoonlijk jaarlijks terugkerende evenementen zoals de reeks orgelcon certen in de Martinikerk, voorafgegaan door de Matthaus Passion, de Pinkster wielerwedstrijd en de elfsteden rijwiel- tocht, zoals ook de „Heamiel”, muziek- wedstrijden, kaatswedstrijden etc., ver liepen gunstig en trokken het nodige bezoek ook van buiten af. Tevens werd ook gedurende het zomer seizoen het nieuwe openlucht theater in het Julianapark in geregeld gebruik ge nomen, tot welks exploitatie de Stichting B. I. C. werd opgericht, echter door het slechte weer en de kille avonden is de toeloop bedroevend geweest. Gelukkig is de B.I.C. er in geslaagd ge durende ’t winterseizoen voorstellingen in „de Doele” te arrangeren, die uit stekende aftrek vonden. De VW heeft contact opgenomen met Burgemeester A. Oosterhoff te Witmar sum om zich te laten inlichten over het nieuwe project om te Makkum aantrek kelijke ontspanningsfaciliteiten aan te leggen. Dit grootse plan is niet alleen van belang voor vreemdelingen, maar ook voor Bolsward en omgeving om in de toekomst aan de Usselmeeroever van de natuur te kunnen genieten; de uit voering daarvan zal echter zeer geleide lijk moeten geschieden, al naar gelang de geldmiddelen daartoe disponibel ge steld kunnen worden. Een ander probleem valt echter hier in Bolsward zelf op te lossen, namelijk ’t scheppen van kampeergelegenheid voor trekkers, waarna door de snelle toena me van het sociaal toerisme steeds meer vraag gaat bestaan, en waarover we dan ook onoze B. en W. reeds ge polst hebben. Tot zover gaat het verslag over hetgeen wij hebben waargenomen, maar het is bepaald ook wel belangrijk eens na te gaan, wat nu wel de „vreemdelingen” over ons Nederland te zeggen hebben. Uit het resultaat van verschillende ge regelde enquêtes blijkt, dat de vreemde lingen veel waardering hebben voor onze gastvrijheid en behulpzaamheid, echter dat zij ernstig klagen over: onze veel te kleine en te hoog geplaat ste wegwijzers; onze slechte wegdiscipline; onze te hoge snelheden in het verkeer; onze slechte bescherming der voetgan gers; onze door hondenvull besmeurde trot toirs en stranden; ons tekort aan moderne, openbare toi- letgelegenheden ons tekort aan banken om uit te rusten; onze winkelsluiting om 6 uur; de entreegelden die wij in onze oude kerken heffen; Noard giet as men nei oare plakken sjocht. Hjir sit skot en tempo yn en de iene strjitte forriist nei de oare. Mar yn de aide stêd kin men syn freget. Dat is foar Boalsert gjin winks, mar in hurde n°edsaek. Mei minder kin it net ta. Gelyk bliuwe bits jut it spul forlieze, hwat earder of hwat letter. In plak as Boalsert moat de gong deryn balde, sa- wol by de bistjürders as by de lju fan yndustry en sakelibben. Dêrom is it to hoopjen, dat de nije magistraet mei gau- wens komt en dat it in man wêze mei, dy’t de leije stevich yn hannen nimt en mei kennis en trochsicht it weintsje it tempo jaen kin, hwat üs tiid perfoarst moed lang net ha. It iene hüs nei it oare wurdt forlitten, de steigen rinne leech, wenten wurde as pakhuzen brükt of steane as ünbiwenbere wenten to wacht sjen op in oplossing. De aide gasfabryk bidjert al meat as in jier de tagong fan de St. Janspoarte mei syn healófbrutsen muorre. Der is driuwend forlet fan in sanearings- plan foar de aide stêd, dit duorret nou mar jier oan jier troch en fan positive dingen heart men jit net. Al faker as ien kear hat de Ried hjir syn noed oer üt- sprutsen, mar folie fortuten hat it net brocht. Inkele saken doare in fikse mo- dernisearing oan en soks docht altyd goed, mar der binne meat, dy’t derta de moed of de finansjes skine to missen. Sa stjert it flak fan smid blykber üt en kinne k hjir hinne wolle omt hja j: 4 y-i e* 4 I I o c* - dat it in man wêze mei, dy’t bigj innende Hollandiastrjitte fan doel binne, is net bloei en goede namme fan de stêd fier der drage mei, kwant sünder dizze eigen- DE STED TUSKEN ALD EN NIJ Der binne minsken, dy’t miene to witten dat de Keninginne nou earstdeis de nije boargemaster fan Boalsert bineame sil. Hoe't hja oan dy kennis komme, wit ik net, mar hwerom soene hja net ris gelyk krije kinne. Der wurdt yn de stêd al nei ütsjoen. En dat is net allinnich de nijs- gjirrigens, hwa’t it wêze sil, mar ek de bigryplike tins, dat de lieding fan de stêdsmienskip in earste boarger freget, dy’t him alhiel foar de stêd vnset. Dêr- mei wolle wy neat sizze fan de minsken, dy’t salang de gemeentesaken forsoargje en nei béste witten bihertigje, mar dat haldt üt de aerd fan de saek in tydlik karakter. Wy hoopje mei alle Boalserters Hwat hat Qabe Skroar Dat deze show in het teken van de het voorjaar stond, merkten we direct bij de binnenkomst in de zaal skippen sil de stêd it net dwaen kinne. i Der binne plakken, dy’t troch lizzing plak foar de maniju. Dêr, sit hjir de en omstannichheden de wyn tige yn de seilen hawwe en hwert de minsken yn kloften hinne gean. Boalsert is sa net. Hast soe men sizze is it hjir rjuchtoars- om. Hja moat tsjin de stream yn om har plak to bihalden stjürders ding. 163 stuks correspondentie, benevens een 2500 folders werden gedistribueerd, waaronder ook de nieuwe „Normaal bla den van het Toeristisch Handboek”, waarvan we 2400 stuks voor ons gebruik lieten drukken. Dit kwantum is welbe schouwd aan de lage kant. Van de zijde der Prov. Friese V.V.V., de A. N. W. B. en verschillende toeris tische bladen werd weer zeer gewaar deerde medewerking ondervonden om voor Bolsward reclame te maken. Het vreemdelingenbezoek was door de slechte weersomstandigheden zeer ge matigd; het aantal hotel-overnachtingen bedroeg slechts ruim 400, maar het aan tal dagbezoekers, in meerderheid „lunch pakket publiek” viel nog redelijk mee. Als een der voornaamste evenementen in Bolsward moet worden genoemd de tentoonstelling van oude en nieuwe Gro ninger kunst in het stadhuis. Deze tentoonstelling vanaf 11 juli tot 1 opdracht van het Ministerie van Onder wijs het onderhoud van de sportvelden van een honderdtal door het Rijk gesub sidieerde middelbare scholen, verzorgt, heeft besloten eens in de twee jaar de grond van deze velden te laten onderzoe ken. Het in stand houden van een goe de grasmat hangt ten nauwste samen met de bemestingstoestand van de grond Het onderzoek zal door het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewas-on- derzoek worden uitgevoerd. Meer crocussen. Nederlands crocus- areaal is er dit jaar niet op achteruit gegaan. Zij werd zelfs met 30 ha uitge breid, waarbij vooral de oppervlakte van de gele crocus steeg. Ook het narcissen areaal nam sterk toe, waarbij vooral een stijging van het aantal grootkronige nar cissen opvalt. Ook de uitplant van iris sen nam toe, waarmee Engelse berich ten, dat de Nederlandse iristeelt voor een debacle zou staan, worden tegenge sproken. Nederlands fruit in nieuwe verpakking. Ondanks het feit, dat een groot deel van het voor Italië geëxporteerde fruit min der van smaak is dan ’t Nederlandse, wordt vaak aan het fruit uit dit zonni ge land de voorkeur gegeven. De ver pakking van Nederlands fruit laat nogal eens te wensen over. Daarom heeft het instituut voor Bewaring en Verwerking van Tuinbouwprodukten in Wageningen proeven genomen met pakbladen van pa pierpulp zoals die ook bij het eierenver- voer worden gebruikt. Na een driehon derd, kilometer lange tocht met een vrachtauto bleek, bij het gebruik van dit verpakkingsmateriaal, praktisch geen beschadiging van de appels op te treden. Bjjna 43 zand. Bijna 43 van de totale oppervlakte cultuurgrond van ons land, 978.000 hectare, bestaat uit zand grond. Op deze grond werken 119.725 boeren, dat is meer dan de helft van het aantal boeren dat ons land telt. Bloedgroepen-onderzoek. Is het vader schap van een kalf twijfelachtig, dan kan sedert korte tijd bloedgroepen-on derzoek, uitgevoerd door een daartoe door ’t Nederlandse Rundvee Stamboek, ’t Fries Rundvee Stamboek en de Fede ratie van Bonden voor Kunstmatige In seminatie opgerichte Stichting Bloed- groepenonderzoek, uitkomst brengen. De kosten van het onderzoek door deze in Wageningen gevestigde stichting bedra gen f 25.Behalve in gevallen van twijfelachtig vaderschap kan ook wor den nagegaan of vaarskalven, geboren als tweeling met een stierkalf voor de fokkerij ongeschikt zijn en of tweeling- kalveren eeneiig zijn of niet. Ziekenfondsen en ziekenhuisverpleging van huiddonors. De Ziekenfondsraad heeft besloten, dat een algemeen zieken fonds, waarbij een verplicht-verzekerde, die voor een huidtransplantatie in een ziekenhuis moet worden opgenomen, is aangesloten, ook de verpleging en behan deling van de huiddonor voor zijn reke ning kan nemen, ongeacht of deze ve» zekerd is of niet. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft het besluit van de raad ter kennis van de fondsen ge bracht en deze voorts medegedeeld, het op prijs te zullen stellen, indien de rege ling ook voor de vrijwillig-verzekerden wordt toegepast. Wielrenner overleden. Tijdens de trai- ningsrit van de veteranenwielerclub „Sportief is zondagmorgen de 59-jarige wielrenner J. Stentler op het parcours, dat 54 km bedroeg, in de Prins Alexan- derpolder door een hartverlamming ge troffen. oast. Wy ha to min fabriken en greate saken hwer’t goed brea en reedlike pro- moasjekansen bisteane en dat docht man- nich jong pear nei oare plakken gean. Foar in stêd fan 8000 ynwenners i primaire wurkgelegenheit jit oan krappe kant. De bisteande bidriuwen binne stationnair of takje óf troch de fier- Troch sa’n offensive halding hat de stêd dere mechanisaesje. x leadjitters en mear dêroan bisibbe fak- ‘ju ek net rjucht har draei krije. Fikse saken, hwer’t men op sanitair en forwaermingsgebiet klear komme kin om kar to dwaen, skine yn Boalsert gjin bi- stean to finen, mei auto’s en motoren li- ket it hwat better al bliuwt hjir ek de fraech of dizze dingen net yn to folie lytse bidriuwen fordield binne. Alle sa- A kelju witte, dat it spoek fan de greatere le, dat it net sunder soarch is. Ek hjir stêd harren :in dei lins :owt Yn in oar wichtich punt is de stêd folie better slagge. Hja hat op bütengewoane wize har opliedings- en underwiisaparaet oanpakt. De Technyske skoalle, de Suvel- skoalle, de H.B.S. en de Kr. Hüshald- skoalle drage in bulte der ta by, dat de minsken 1 foar de bern fan dizze ynstellings tige forlet hawwe. Mar de technyske skoalle sit mei need- saeklike ütwreidingsplannen lyk as de Hüshaldskoalle. Der moat yn forsjoen wurde sa gau as it mar ienichssins kin. De Suvelskoalle is in probleem apart, hwerfan wy hjir allinnich mar sizze wol- het feit, dat „Menu’s” vaak niet buiten hangen met prijsopgave; het nog steeds veelal gehandhaafde ver schil van inclusief en exclusief; het onordelijk gedrang van bus- en trein- passagiers; het gebrek aan hulpverlenend personeel en duidelijke aanwijzingen op enkele grote spoorstations; het gebrek aan kampeergelegenheid in verschillende delen des lands. Voor wat Bolsward betreft, zou het wel licht aanbeveling verdienen, mede met ’t oog op toenemende vakantiespreiding het Stadhuis ook buiten het tentoonstel- lingsseizoen om, op de zaterdagmidda gen voor bezoek van vreemdelingen open te stellen. Hoofdzaak uit deze opsomming lijkt ons wel het feit, dat de VVV te Bolsward thans rechtspersoonlijkheid bezit en het contact met de omgeving. Het is van ’t grootste belang verschillende zaken, ook Uitgifte zomerzegels. De Zomerpostze-1 Grondonderzoek van sportvelden. Het gels zullen dit jaar verkrijgbaar zijn Nederlands Olympisch Comité, dat in van 13 mei tot en met 26 juni. Zij wor den uitgegeven in de waarden 4, 6, 7, 10 en 30 cent, met een toeslag boven de frankeerwaarde van resp. 3, 4, 5 en 8 cent. Jonge vrouw kreeg cent in keelgat. Een 50-jarige vrouw en haar 20-jarige doch ter in Hout-Blerick (Limburg) had een nieuw spelletje uitgevonden, dat ze „open spaarpot” noemden. Beide vrou wen gingen met geopende mond aan weerszijden van de tafel zitten en wier pen elkaar dan munten in de mond. Bij dit spelletje kreeg de 20-jarige dochter een cent in haar keelgat. Een arts zag geen kans omg het muntstuk, dat steeds verder in de keelholte wegzakte, te ver wijderen. Ten slotte is het meisje naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar doktoren erin slaagden het munt stuk uit de luchtpijp te verwijderen. Erfenis in oude matras. De bedrijfslei der van een matrassenfabriek te Drach ten, die een oude veren matras aan het repareren wah, vond daarin een linnen schort, zoals de Friese vrouwen die vroeger droegen, met een band om het middel geboden. In de schortzak voelde hij iets hards: een portefeuille met ruim f 1500.aan bankbiiljetten. Een gedeel te van de biljetten was niet meer geldig. D eigenaar van de matras, de heer J. van der Veer uit Drachten, die het be drag ter hand werd gesteld, vermoedt, dat het schort met inhoud indertijd door zijn reeds overleden moeder in de matras is verstopt. Meer kopziekte verwacht. Prof. Dr. B. Sjollema verwacht, dat dit jaar de kans op het optreden van kopziekte des te groter is omdat de kwaliteit van het hooi dat tijdens de stalperiode werd ge voerd, slecht is. Tijdens de winning van het hooi is het merendeel verregend, waardoor het in normaal hooi aanwezi ge natrium verdwenen is. Dit natrium staat in verband met het optreden van kopziekte. Daarom raadt Prof. Sjollema aan, de laatste dagen van de stalperiode ongeveer tien tot veertien dagen voor ’t naar de weide gaan van de dieren, per dag twee flinke eetlepels keukenzout (40 tot 50 gram) per dier te geven. ophalde mei pompen dan ken dwaen dat it spul wer ken. It swakke punt fan de stêd bliuwt jit altyd de fraech nei in ridlik bistean. Dat is de grounslach fan alles. De lanbou om de stêd hinne hie it yn de ófroune tiid fetsoenlik goed en kin ek nou wer reedlik buorkje. De eigners sitte jit oan de forkearde kant, sadat er net boud wurde sil, sa as it heart, mar de deistige libbensbihoeften en rinnende bidriuwsmiddels wurde wol koft. Mar de groep, dy’t yn Boalsert syn natuerlik forsoargingsplak fynt wurdt net greater. Har tal mindert stadichoan, omt it plat- telan yn biwenners efterütbuorket. De greate fraech is nou mar oft de stêd diz ze minsken oar leanend wurk jaen kin. En dan draeit it erflik en ivich om de fraech oft de stêd deryn slagje sil lytse en greatere yndustryen oan to lüken. Hwat de firma Prins yn de aide kleuter- skoalle, hwat de firma de Vries yn de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1