i roar kerkrestauratie C.V.O. school te Ytens bestond een halve eeuw KRIS-KRAS door Nederland e Dominee van Gaastmeer bakt koeken voor Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes H- us hjoed p to sizzen 30.500 14.000 6.000 8.000 3.000 24.500 1947 45.000 30.000 17.500 6.500 4.500 6.000 24.000 1951 43.000 29.000 20.500 1955 40.500 7.000 4.000 6.000 23.000 en werd B. van STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Vrijdag 1 crc op: Hwat hat (jjal) It 53eJAARGANG DINSDAG 9 APRIL 1957 No. 28 Bolswards Nieuwsblad personeel het eerste bestuur ge- Mr. dr. Fryslan 2de week april 1932 Hoe men 131.000 130.000 dat XXLVIVl LJO.il uc V/j-'lXVll MU V11V1V 11VILI JLO IL LULd L-ll UldlLdll, Uil ld LIU to tankjen, dat Fryslan noch amperoan nije tiid. Dit is it positive it lykhalde koe, hwerby men dan ek bitin- j kleiliet de lju wekker to voor- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Memme drift is as in snieflok yn april Onverwacht bezoek van H. M. de Ko ningin aan Friesland. 2de Peaskedei fierde de Krite it 30- jierrich bistean yn de Doele. Broodventer M. Weidema te Kimswerd geraakte met zijn hondenkar te water. pa- een Als een zendeling. Dominee Bruinsma leeft soms als een zendeling in Celebes, jawel. Gaastmeer ligt nogal geïsoleerd, zelfs al zijn kort geleden de toegangswegen erheen ver beterd. De leden van de Nederlands Her vormde Gemeente wonen verspreid in ’t waterland. Velen zijn in het natte jaar getijde niet te bereiken, zonder hulp van degelijke laarzen. En soms, als do minee Bruinsma zijn verste huisbezoe ken aflegt, moet hij een nacht overblij ven, voor hij de terugweg kan aanvaar den. En dat is nog niet alles. Twaalf maal per jaar moet dominee Bruinsma uit pre ken naar Nijhuizum, een dorpje, dat vanuit Gaastmeer het best over het water te bereiken is. Het kerkje van Friezen. Lit it üs mar planüt sizze, dat dizze yn- Nijhuizum staat verscholen achter een hoge heg en onder een krans van bo men. De dominee vaart erheen met een motorboot. Als de ochtendnevels nog in flarden over het water hangen en de zondagochtend in al zijn zondagse pril heid rond Gaastmeer ligt, scheept de do minee zich in op de motorschouw „De Laster”. Hij is daarbij niet alleen, want hij neemt een compleet muziekkorps mee, dat de dienst in Nijhuizum moet opluisteren. De kerk van Nijhuizum heeft namelijk geen orgel. Er is geen elektrisch licht in en geen verwarming en het gehoor van de dominee bestaat op die twaalf zon dagochtenden per jaar uit een paar do zijn mensen. ’s Winters is er geen dienst in Nijhui zum, maar verder komt dominee Bruin sma twaalf maal per jaar door het Zandmeer, de Korte en de Lange Vliet tot in de rietkraag bij Nijhuizum. Dan trekt een vreemde stoet door de weilan den: De dominee voorop met de actetas in de hand en klompschoenen aan de voeten, gevolgd door een aantal kerk gangers en de muzikanten, die kisten met instrumenten meedragen, Nijhuizum gaat in de winter in Gaastmeer naar kerk, maar ’s zomers komt Gaastmeer per boot naar Nijhuizum, waar dan de bakker en de smid en de hoofdonderwij zer psalmen spelen onder de preekstoel op trompet en bas. Lanbou Hannel, forkear Militairen Wurkleazen Ambacht Winkels tsjinsten Yndustry waarna hij voorging in sprak de heer Bootsma ’n Dat zal aanstaande zaterdag 13 april gebeuren. Als het goed gaat, worden er dan niet minder dan tienduizend Friese kruidkoeken verkocht en aan de produk- tie daarvan wordt nu al verbazend hard gewerkt. Maar zelfs dan is men er nog niet en daarom kijkt de dominee elke dag uit naar postbestellingen. Vier koe ken, onvervalste Friese kruidkoeken dus die men lang goed kan houden, kosten inclusief de verzendkosten f 5.Dat bedrag kan men per postwissel zenden of storten op giro 515243 van dominee J. W. Bruinsma te Gaastmeer, de domi nee dus met het driedubbele leven, die liever in zijn studeerkamer zit dan dat hij kruidkoeken bakt en die ook nog liever met de boot vol muzikanten naar Nijhuizum vaart, maar die alles doet om de kerk van Gaastmeer te behouden omdat daar meer van afhangt dan het bewaren en herstellen van een kerkje er gens aan de rand van het zuid-Friese merengebied. schoolbestuur zonder Boersma kunnen haast niet indenken, want deze een onze secretaris is zeker op zal onderzoeken of hier sprake is van een biologisch wonder. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Noordhorn sprak was een Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad wurde kin. Alhiel fan ünderen op is hjir in eigen i roppen wurk en djipper men dükt yn de pi tiek fan üs eigen omkriten, h< gegaan, id, er geven ogenblik van Rooy burgemeester van Eindhoven. Bij koninklijk besluit van 5 april is met ingang van 1 mei tot bur gemeester van Eindhoven benoemd de burgemeester van Venlo, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. Mr. dr. van Rooy heeft o.a. zitting in de Rarioraad. Hij is lid van de kvp. Op Paaszondag is in de beide Katholieke kerken te Bolsward een schrijven voor gelezen, waarin officieel door Mgr. de Aartsbisschop mededeling werd gedaan van de vereniging der twee Kath. rochies. Plannen tot de bouw van nieuwe kerk zijn in studie. Zeker, Ds. Bruinsma verkoopt onver valste Friese kruidkoeken door het ge hele land om ervoor te zorgen, dat de veertigduizend gulden, die voor de res tauratie van Gaastmeers kerk nodig zijn op het kleed komen. En de demonstratie van plichtsbesef, liefde voor zijn kerk, ruime taakopvat ting of wat men maar wil, ook al zijn er soms wellicht al dan niet jaloerse of bekrompen lieden, die bedenkelijk het voorhoofd fronsen over deze affaire, is zo groot, dat alleen die koeken, die lie den van alle gezindten bestellen, zo’n duidelijke taal spreken, dat er bij wijze van spreken bij elke zending niet eens een tekst ingesloten behoeft te worden, ook al staat de koekenbakkerij los van het leven van deze dominee als predi kant. Dominee Bruinsma is gewend om te doen wat mogelijk is en daarom gaat hij met hulp van velen en met steun van ettelijke vrijwilligers binnenkort, om pre cies te zijn op 13 april, proberen tien duizend van die Friese kruidkoeken te verkopen op de Dam in Amsterdam. Dat feit is te opmerkelijk, dan dat wij het zo maar zouden laten voorbijgaan. Het is net zo opmerkelijk als de drie levens die deze dominee leidt en waar van het voor Gaastmeer slechts te be treuren is, dat deze dominee ze allemaal tegelijk leidt en niet stuk voor stuk om dat men dan nog langer zou kunnen profiteren van zijn werk. 1 april 1957, aldus de secretaris, ik denk steeds goed geweest. van Intrede van Ds, A. D. R. Polman als Ge reformeerd predikant te Bolsward. Koekenbakken. En als dominee Bruinsma nou niet toe vallig ook predikant was van Gaast meer, dan zou Nijhuizum binnenkort he lemaal ’s winters ook in Gaastmeer niet meer naar de kerk kunnen, want de kerk van Gaastmeer verkeert in een de solate toestand. De weerhaan op de to ren staat scheef, er zitten barsten in de muren en vocht dringt naar binnen. Restauratie kost geld en de kerk van Gaastmeer is geen monument in die zin, dat op een rijkssubsidie gerekend mag worden. Bovendien is de gemeente van Gaastmeer maar klein en niet in staat om de nodige financiën voor de restau ratie op het kleed te brengen. Dat is een nogal somber beeld, maar niet zo som ber of dominee Bruinsma ging plannen uitbroeden, waardoor men toch tot een restauratie zou kunnen komen. Hij heeft sigaren verhandeld en de opbrengst was voor de kerk en toen dat niet genoeg op leverde, is hij tijdelijk teruggekeerd tot het vak dat hij uitoefende voor hij zich geroepen voelde om predikant te wor den. Dominee Bruinsma ging namelijk koeken bakken in de bakkerij van zijn buurman W. Zijlstra, die hem belange loos ook nog ’n handje helpt. De domi nee bakt Friese kruidkoeken en hij krijgt bestellingen uit het hele land. Door al die activiteiten en ook nog door veler medewerking is er nu een bedrag van f 22.000.— bijeen. Misschien, dat de ge meente Wymbritseradeel nog tweedui zend gulden kan bijdragen, maar dan is er nog niet genoeg, dan ontbreekt er nog altijd f 16000.want de restaura tiekosten, die aanvankelijk waren ge raamd op f 30.000.zullen, dat is nu wel duidelijk, f 40.000.— belopen. Daarom heeft dominee Bruinsma weer een nieuw plan uitgewerkt, het plan na melijk om met nogal wat tamtam koe ken te verkopen in Amsterdam en na tuurlijk op de Dam. KOM, DY’T WOL EN KIN EN DOAR. Akkoord c. a. o. dagbladjournalisten. De onderhandelingsdelegaties van de Nederlandse Dagbladpers en de door de Federatie van Nederlandse Journalisten vertegenwoordigde journalistenkringen hebben overeenstemming bereikt over ’n concept-c.a.o. dagbladjournalisten. Het resultaat van deze besprekingen zal thans aan de besturen en ledenvergade ringen der beide organisaties ter goed keuring worden voorgelegd. Honderd kinderen van vluchtelingen naar Twente. Op initiatief van het Vluchtelingen Comité Hengelo zullen deze zomer in de periode van half juli tot half september ongeveer honderd vluchtelingenkinderen de gast zijn van Twentse pleegouders. Het betreft hier kinderen in de leeftijd van 5 tot 13 jaar, waarvan de ouders reeds jaren in vluch telingenkampen verblijven. sloot door voor 1 beslag op te leggen. Vervolgens kreeg inspecteur Elzinga het1 der het iom van f 500 gebo- woord. Deze feliciteerde ’t bestuur metWaarna i bed. waarbij I gegeven. geen optimistisch geluid horen, ii is wel afgekeurd, dat er een C.V.O. school er maar haar 50-jarig jubileum, verder liet de in- jecteur [e school nieuwe school komt, kan nog wel enige r er 4 klassen zijn t.w. A. Felle brand doodt 300 vogeltjes. Min stens driehonderd vogeltjes zijn om het leven gekomen tijdens een brand in de vogelwinkel van de heer Valkenburg, i gevestigd aan de Bakkerstr. te Utrecht. I Door het zeer energieke optreden van de brandweer, bleef het vuur beperkt tot de winkel, die echter geheel uit brandde. aan ds. Hokwerda, aan Jonkman, v. d. Ds. Hokwerda Weide en van. Beem, en Bosma, die 40 hierna nog een kort woord', dit near fabryk oan dat wie dochs in minskegriis. In woningbouw 15000 man méér. Het aantal arbeiders in de woningbouw is vorig jaar ten opzichte van 1953 met rond 15000 gestegen. Dit deelt minister Witte mede in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Deze gun stige ontwikkeling, aldus de minister, is een gevolg van het gewijzigde goedkeu- ringsbeleid. Half jaar voor vrouw, die minnaar neer stak. De rechtbank te Amsterdam heeft de 24-jarige Amsterdamse vrouw, die na ’n vrolijke eerste Kerstdag in de Haar lemmerstraat des nachts haar minnaar zeven messteken toediende, een gevan genisstraf opgelegd van 6 maanden met aftrek van het voorarrest. Bovendien werd zij voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de regering met een proef tijd van 3 jaar onder toezicht van de reclassering. Vossestaart. Het gebeurde in een Gro nings warenhuis. De chef van de bont- afdeling hield een charmant meisje staande, dat zo juist de zaak wilde ver laten. „Hebt u niets gekocht?” Het meisje schudde van neen. „Och, wilt u zich dan even omdraaien?” vroeg de man. En nadat aan zijn verzoek was voldaan: „Tja, dan zullen we voorlopig maar aannemen, dat die vossestaart, die onder uw japon vandaan komt, van u zelf is. De recherche van Groningen Kano slaat om, veertienjarige verdronk, i Even buiten de strekdam voor de Hoorn- se haven is vrijdag tijdens het middag uur de 14-jarige L. J. Smiers uit Wog- num verdronken. Met een schoolkame raad van de technische school, waar hij leerling was, had hij een kano gehuurd. Buiten de strekdam, waar de golfslag door de oostelijke wind sterk was, sloeg de kano om. De jongen was de zwem kunst onvoldoende meester. Met hulp van zijn vriend heeft hij nog getracht de strekdam te bereiken. stelling yn Fryslan fierst to lang duorre skea en I Fryslan yi gelyk tode fabriki stiene buten it technysk ünderwiis en de wentebou to C - C -22 1 2 lun U1X<1V±VU yndustry yn it libben roppen, dy’t nou al sa’n 120 minsken wurk en brea jowt. In doarp mei nije huzen, mei oanslach 1 foar jonge minsken, mei tanimmende en winkellju. In zen bood gelukwensen aan. De heer J. v. Gorkum, Haantjes, thans woonachtig te Eindhoven gepromoveerd. Gemeente de school van doar, Fryslan Bejaarde vrouw in eeu sloot gevallen. ke moat, dat troch dizze sterkere yndustry hiel hwat oare minsken wer in bistean founen of bihalden hawwe. Yn üs hoeke binne der jammer genóch sprak namens de oud- Twerda van Bakhui- bood gelukwensen aan. De heer J. ig te Eindhoven zoon van het eerste hoofd, feliciteerde bestuursleden. Burgemeester van Hout, bood gelukwensen aan bestuursleden, de school die voor vijftig jaar is gebouwd als een jonge plant is thans gegroeid tot een hechte boom de samenwerking tussen i gemeente en bestuur van de school is Fietsen op 63-jarige leeftijd! Hoe mogelijk is Vertrouw op Kruschen Salts hat en nearne op ütrinne kin as efterütgong. Dizze situaesje is keld féfoerfabryk krige ek in genedich knikje, lyk as in eksportslachterij, mar dan wie it ek dien. Al dy oare dingen koene hjir gjin hald fine ent' de bilangstelling en weardearring fan de forbetterjen, hwant der MOAT yndustry Dominee J. W. Bruinsma van Gaastmeer, een dorpje ergens in het wijde waterland van de Friese Zuidwesthoek, leidt een dubbel leven. Nog sterker: hij leidt een driedubbel leven, en niemand, helemaal niemand, haalt het in zijn hoofd om er ook maar iets van te zeg gen. Die dominee met de drie levens heeft een niet te schatten leef tijd en heeft bijkans niet te schatten verdiensten, zulks echter in financiële zin dan. Dominee Bruinsma zwerft door het gebied van meren en plassen en uitgestrekte landerijen als een zendeling in de binnenlanden van Celebes. Hij doet dat om op huisbezoek te gaan of om twaalf maal per jaar in het kerkje van Nijhuizum, dat tot zijn gemeente, de Nederlands Hervormde Gemeente van Gaastmeer, behoort, te gaan preken. Dat is zijn ene leven, het leven van predikant van Gaast meer en Nijhuizum. Zijn tweede leven is dat van organisator, voor namelijk van de omvangrijke restauratie, die de kerk van Gaast meer zo dringend, nodig heeft en waarmee zijn derde leven nauw verband houdt, zijn leven namelijk van koekenbakker. Want, die dominee staat geregeld achter de deegmachine, hij kneedt regel matig en hij staat met bakkersmuts op bij de gloeiende oven. 131.500 Krekt oan de opkommende yndustry is it Beëdiging van het nieuw benoemde raadslid S. Hollander te Bolsward. Donderdag 4 april herdacht, bestuur, stond, 1 en oud-leerlingen in de school op feestlijke wijze haar 50-jarig bestaan. De voorzitter, de heer B. Bootsma, open de deze feestelijke vergadering met het laten zingen van Ps. 138 vers 1 en 4, waarna hij voorging in gebed. Hierna i kort openings woord en heette een ieder hartelijk wel kom op deze avond, in het bijzonder B. en W. van Hennaarderadeel, inspecteur Elzinga, het oudste lid van de school, mevr. Jonkman, en het gezelschap „De Woudklank” van Garijp, die voor deze ook iemand met een wil. Gemakkelijk is er wat in te houden, waar zij ook alles zins in zijn geslaagd. De secretaris, de heer P. Boersma, hield een overzicht over de afgelopen 50 jaar. Dat deze school er is gekomen is vooral te danken aan pr Ytens, dit was Links: dominee J. W. Bruinsma als bakker van Friese kruidkoeken, com pleet met witte bakkersmuts, bezig om suikerklontjes in het koekdeeg te strooien, opdat de koek goed en smakelijk zal zijn. „Van aanbeveling moe ten we het ten slotte hebben,” zegt hij. Rechts: het kerkje van Gaastmeer, geen monument volgens monumenten zorg, maar straks na de restauratie wel een monument voor wat onder nemingsgeest, fantasie en opofferingsgezindheid tot stand kunnen brengen. iroblema- 10e mear ta de konklüzje komt, dat it hjir alle ynstansjes, sawol provinsiael giet om pompe of forst libben kin hjir üt eigen de; al to lang binne dizze ban. Soe Fryslan dêroan fêsthalde, dan waerd it yn de moderne tiid in j immer fierder efterbliuwend gebiet. Hwant de takomst leit foar it oergreate diel yn de yndustry. As de lanbou it ien- nichste primaire bisteansmiddel is yn in streek, dan stiet der mar ien hynder foar de wein en dizze bigjint al stadiger to tinnen omt de lesten him to swier binne. Lokkich is der nei de oarloch troch in ploechje warbere lju oan de needklok lutsen en meiïens posityf wurk dien om I as na- pompe of fórsüpe. It ekonomysk tionael to oértsjügjen, dat Fryslan sa net in hjir üt eigen krêft net lyk hal- trochbuorkje koe, dat Fryslan syn bern r en in sümbere takomst yn ’e mjit- as der net mei foriene krêf- ten nei stribbe waerd hjir de needsaeklike j 5 april kwamen de kinderen ’s middags in de school om feest te vieren, j een poppenkast voorstelling werd B. C. en D. en Itens valt pas onder D. dus de laatste plaats, maar zodra er een school in de categorie D aan beurt is, dan is zeker ook gauw Itens aan beurt. I Dus bestuur houdt moed, want hier op i in 1934 hoofd werd. In 1946 i de school staat ,De Heer is mijn Banier’, v. d. Meer benoemd tot hoofdI De oud-voorzitter, de heer Bosma, kreeg de school, die in het laatst van 1956 het woord voor een terugblik. vertrokken is naar Zeeland, momenteel De heer Offringa behelpt men zich met tijdelijke hoofden, leerlingen, meester maar over een paar maanden kan de te genwoordige onderwijzer, P. tot hoofd worden Ih 1936 nam de over, toen werd de financiële positie de school aardig beter, voordien was men meestal op giften van de ingezetene ou ders van kinderen die C.V.O. voorston den aangewezen. komme. Dit is net sünder fortuten bleaun, de sfear is der hiel oars wurden. Wiene yn *’n 1930 mar 11.000 manlju yn :en, nou binne der 23.000. En kansen foar ambacht stellen mei in linkendewei leechrinnende elk dy’t der komt, sjocht it, dat ek de foarbyld foar üs allegearre. In pleats fan ban. Soe Fryslan dêroan fêsthalde, dan;oare biroppen dêrtroch nij libben en nij f--~--- doaren krige ha. Hoe hurd it oars de for-1 kearde kant ütgiet, kin men sjen oan de sifers oer de léste acht jier yn F Hjir binne se: nij 20 oant 25 kij ferget langer mar twa I man. Hjir is wurk hwat men oars op 60 buorkerijen sykje moat. Hjir is in treflik Fryslan. foarbyld fan de kant, dat it üt kin, as der lju binne mei initiatyf, mei kinnen en doaren. Mar sil dit foarbyld bliuwe en him fierder üntjaen kinne, dan moat der oan ale kanten bigryp wêze foar de üntsachlike bitsjutting fan sokke initiati- fen. Dan sil de oerheit en de publike tsjinsten ek alles dwaen moatte om harren to ske- wieljen, binammen mei wentebou, ün derwiis, energy, forkear en romte. Dit binne dochs de pompen, dy’t forhinderje moatte, dat Fryslans plattelan derunder strüpt. Dit is takomst en ünthjit, dit is brea en bistean, dit is de stap nei de pQjjjjyg ankert op t oer it stjerrende doarp. Soks dwaen to kinnen is elk net jown, mar in stik as tsien Miedema’s en Mousen kinne it plattelan fan Fryslan rédde. Kom, dy’t wol en kin en roptit findel fan de yndustry moat In de wegslaot in het dorp Jisp is vrij- foar. Lit it talint net yn de switdoek dagavond de 76-jarige mevr. G. Kwa- lizze,-mar brük it ta seine fan’ it hiele dijkNool verdronken. Ze liep te dicht folk. langs de kant en viel plotseling Tjde J. over in de sloot. zoon van de oprichter. I Vervolgens voerden nog het woord D. Winia en O. de Jager en Vrouw Stilma namen de Vrouwenvereniging „Wees ’n zegen” en meester van Gorkum namens de Jongeren. Het was reeds lang na middernacht toeji de voorzitter deze zeer geslaagde avond sloot door een ieder hartelijk te danken Ivoor hun aanwezigheid en in het bijzon- j— 1.-2 gezelschap „De Woudklank”. Waarna ds. Hokwerda voorging in ge- o wichtige din- forlear gen oerlitten oan it partikuliere initiatyf te gean soe allinnich. 1 Dêrby is de greate flater makke, dat men yndustry to krijen. Lit ik allinnich it fierst to iensidich de lanbou as groun- E.T.I.F. mar neame, dat allegeduerigen slach foar it bistean fan üs provinsje nei de klepel meislacht om de lju wekker to foaren skoude. Fryslan wie in boerelan krijen. en moast it ek bliuwe, sa sei men dan. Hwant it feit, dat de lanbou alle jierren Yndustry wie hwat foar Twente en Bra- weroan sahwat 500 oant 600 man min- ban. Dat hearde op de minne sangrou- der brukt, dat de forsoargjende midden- mar inkelde pioniers dy’t dizze kant üt- nen thüs, mar it skoandere lan hjir yn stan en ambachtslju yn tal en bitsjutting gien binne. Neist aide firma’s as Douwe Fryslan wie dêrfoar fierst to goed. En mei sinke, bitsjut foar de iensidige lan- Eiberts op ’e Jouwer, de meubelyndustry de minsken wiene der ek to goed ta, boukontrijen de dea foar elts initiatyf en dêrre, Halbertsma’s yn Grou, Nooitge- seine oaren. Sa’n hiele dei yn in stoffich, bringt in situaesje hwer't de jonge min- dagt yn Drylts kin men mar in hanfol jaar deel uitmaakte van het bestuur, 31 jaar als voorzitter. Niet alleen de mens de roem, maar God ds. Hokwerda, destijds! de Eer. De voorzitter brengt een woord iredikant van de Herv. Gemeente te van dank aan de secretaris, want het een man vol geloof en ook iemand met een wil, gemakkelijk is wij ons haast met indenken, want dit niet gegaan, want hoe kwam men vervult zijn taak reeds 34 jaar, dat aan grond, er kwam echter op een ge-1 woord aan een huis te koop en daar [zijn plaats, wist ds. Hokwerda I Er werd ’n afkoopsom van f 500 gebo- den, als dan de C.’.'.Z. niet kwam. I sp< Op 1 februari 1906 werd de Koninklijke de goedkeuring verkregen en op 11 okto- r ber van dat jaar werd de eerste vergade- tijd duren daar ring gehouden en het eerste bestuur ge kozen. Ds. Hokwerda, H. Jonkman, beiden te Itens, R. Jorritsma en J. Visser, Hen- naard en D. Kuipers te Rien. De eerste steen werd gelegd door Douwe Hokwer da zoon van ds. Hokwerda en op 1 april 1907 kon de school officieel geopend worden. Het eerste hoofd was meester Haantjes afkomstig van Ijlst, en meester zijn vrouw gaf naailes aan de meisjes, de eerste onderwijzeres was Clara Kuipers. In 1925 ging meester Haantjes naar Val kenburg en zijn opvolger werd meester E. Strikwerda, ’n geboren Itenser. Slecht? 6 jaar mocht deze in Itens zijn taak ver vullen, want God nam hem na een korte ziekte op 5 mei 1931 tot Zich in Zijn Eeuwig Koninkrijk. Na een paar maanden deed meester H. Twerda zijn intrede in Itens als hoofd van de school, na drie jaar ging deze naar Bakhuizen, want de heer Twerda was van mening dat de Itenser school een eenmansschool zou worden of van de kaart zou verdwijnen, maar de Itenser school bleef in het register. Vanaf 1934 tot 1946, meester de Ringh, die eerst als onderwijzer aan deze school doarsten. Makkum sjocht men mei blidens de a, yn Bakhuzen set libben oan it wurk op I yn syn konstruksjewurkpleatsi or-1 yn Harns, Frjentsjer en Snits ;jen. Mar krekt op 'e swiere de rinnende ban stean, sken net yn libje wolle. It twadde hynder lju neame, dy’t nei de oarloch dit paed 1 |moat mei foar de wein. op doarsten. Dat wie neat foar de frije, fryske man, I De oerstallige arbeidskrêften moatte yn Yn T dér koed er net oer en dat hoegde men de yndustry opfongen wurde en dizze yn- skipsbou wer oprizen. hjir ek net to bisykjen. It iennichste dustry moat sa ticht mooglik by hüslde Firma Mous nij 1 hwat der mei troch koe, wie it suvelfa- j socht wurde. Yn Drachten, Burgum, op I yn syn konstruksjewurkpleatsen en dan bryk. Dér die men winlik it wurk fanit Hearrenfean, yn Wolvegea, op 'e Gor-1 yn Harns, Frjentsjer en Snits doart men I de boer en dat mocht hinnebruije. In in- dyk, by Koatstertille en to Dokkum is it it ek to weagj i—ij roer om Alles docht dér syn bést om de klaei is it inkeld de Firma Miedema, dy’t groun, de forkearswegen, de bouterrei-1 sjen lit, dat it ek op in lyts Frysk doarp nen, de elektrifikaesje, de wetterlieding yn de swiere klaeihoeke mei sukses dien knikje, lyk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1