ENGELAND BEZUINIGT EN.... MODERNISEERT KRIS-KRAS door Nederland SOCIAAL WETGEVEND PROGRAM WORDT NIET VERTRAAGD üs hjoed p p to sizzen 1 1 53e JAARGANG VRIJDAG 12 APRIL 1957 No. 29 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Rusland waarschuwt de kleine Natolanden Gouden filmpjes Hwat hal Qabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT We zien uit de Engelse plannen duide lijk, dat de leiders der Engelse verdedi ging en de regering, het wordt trou wens in het witboek met zoveel woorden gezegd, de wat men noemt orthodoxe opvatting van de betekenis der defensie, Onder de waag te Leeuwarden was de handel in boter en kaas gedrukt. Ter stede zijn nu reeds 28 telefoonaan sluitingen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Dinsdagmorgen gaf de Minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. Algera, het startsein op het circuit van Zantvoort voor de zuinigheidsrit naar Denemarken. Als eerste wagen in deze rit, die officieel KDAK-Economy Test heet, startte een Belgisch koppel in een Loyd. van ’t militaire Navo-comité bleek men van oordeel dat de Amerikaanse strate gische luchtmacht de voornaamste af schrikwekkende macht blijft, welke in staat is alle onheil te voorkomen terwijl Engeland zijn defensie principieel wij zigt. Maar anderzijds is de verwonde ring niet gering dat Londen zich reeds vastlegt op het nieuwe systeem, terwijl de Amerikaanse bestuurbare projectie len, welke Washington zal leveren en waarop dit systeem voor een deel steunt technisch nog niet eens volmaakt zijn. Het principe ervan heeft men wel onder de knie, maar eerst over anderhalf jaar schijnt men ze in voldoende aantallen te kunnen leveren. partement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft geen voldoende be* grip voor de oude cultuur die er op het platteland is. Het amateurisme en de folklore zullen door dit ministerie moe ten worden gewaardeerd. Gebeurt dit niet, dan wordt de cultuurspreiding een soort éénrichtingsverkeer, dat beslist in de provincie moet doodlopen. Het was opvallend dat in dit debat de heren Gielen (k.v.p.) en Schermerhorn (soc.) het onjuist vonden dat de leerlin gen van middelbare scholen probeerden in de vakantie geld te verdienen. Daar door gaan deze leerlingen te veel aan het geld hangen, zo zeiden zij. De beide afgevaardigden begrepen, dat de rege ring daar weinig tegen kan doen, maar de schoolbesturen hebben hier, naar hun mening, een taak. De heer Algra (a.r.) was het hiermede niet eens. Hij kon best begrijpen, dat de scholieren probeerden in hun vakantie te verdienen, zodat zij een grote kam- peertocht kunnen maken. De jongens zijn juist trots als zij dat kunnen doen met eigen verdiend geld. Komt de nije broek oan 't Md wammes, dan skuorre de fitergatten üt Telexnet geheel geautomatiseerd. De minister van Verkeer en Waterstaat J. Algra heeft woensdagmorgen de auto matische telegraaf-centrale te Den Haag officieel in bedrijf gesteld. Hiermee werd tevens de automatisering van het telex* verkeer in ons land voltooid. Het probleem der zittenbltfvers. Steeds nijpender wordt het probleem van de zittenblijvers op onze middelbare scho len en een selectie bij de aanvang van het m.o. is dringend noodzakeljjk. Thans vallen na het eerste leerjaar 60 van de scholieren af. Door hen zijn er in ons land, terwijl het tekort aan docenten reeds zo groot is, 275 klassen te veel geweest. SUBSIDIES UIT ZOMERPOSTZEGELS O.A. VOOR BOEK OVER BAARDERADEEL Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii.gen dubbel tarief Handelsadvertentiea bij contract reductie 2de week april 1907 O., K. en W. Deze week heeft de Eerste Kamer nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Op dit departement is minister Cals te ruggekeerd, die in het verleden meer dan eens van gebrek aan voortvarend heid is beschuldigd. De Kamer had er kennelijk geen behoefte aan deze klacht nog eens te herhalen. Alleen de heer Schermerhorn (soc.) vroeg zich nog af of de bewindsman niet te veel de raad van adviescommissies inroept. Al de ver schillende opvattingen over ons onder wijs komen in deze commissies naar vo ren, zodat het erg lang duurt eer een rapport kan worden uitgebracht. Boven dien blijkt meestal dat de minister dan toch nog de knoop moet doorhakken. Verleden jaar was de a.r. Senator de grootste opposant van minister Cals. Ditmaal was de Friese afgevaardigde echter zeer mild gestemd. Hij prees de werkkracht en de kunde van de bewinds man, die beslissingen heeft te nemen van grote betekenis. Naar onze mening was zeer interessant hetgeen de heer Algra zeide over de cultuurspreiding. Hij keer de zich t '.gen „het Haagse waandenk beeld” dat de cultuur zich alleen maar in grote steden manifesteert. De cultu rele ontwikkeling van het platteland moet echter ook worden bevorderd. Daarom moet de cultuur van de grote stad met behulp van overheidsgeld ook in de provincies worden gebracht. Nu had de heer Algra er geen enkel be zwaar tegen als ons Concertgebouwor kest in andere steden dan Amsterdam gaat spelen. Integendeel, maar het de- Met enige nadruk zeide minister Suur- hoff, dat hij niet verwachtte, dat het kabinet zal voorstellen de huurverho ging van 25 niet te laten doorgaan. Hij noemde dit een persoonlijk stand punt, maar men kan wel aannemen, dat zijn socialistische collega’s het daarme de eens zijn. Trouwens de voorzitter van de p.v.d.a., de heer Vermeer, heeft ook verklaard: een huurverhoging met blokkering of geen huurverhoging. Daardoor zal waar schijnlijk de suggestie van de K. A. B. en het C. N. V. om de huren met 12% te verhogen (zonder blokkering) wel niet verwezenlijkt kunnen worden. Minister Suurhoff gaf toe dat de rege ring een volledige looncompensatie voor de huurverhoging wil geven, maar dat wil nog niet zeggen, dat nu het meest schrijnende geval (de man met het laagste inkomen en de hoogste huur) volledig gecompenseerd kan worden. Over deze kwestie is echter nog overleg gaande in de Stichting van de Arbeid. Daarom wilde de minister van sociale zaken er niet te veel over spreken. Naar zijn oordeel is de blokkering van de helft der huurverhoging in ieder geval technisch uitvoerbaar. De bewindsman overweegt ook of dit najaar kan wor den begonnen met de inenting tegen kinderverlamming. Aan deze zitten tal van moeilijke medische pro blemen. Daarom ried minister Suurhoff het ondernemen van plaatselijke acties dan ook ten sterkste af. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming een motie van de heer Matser (kath. v.) over de tunnelbouw aangenomen. In dit voorstel wordt de minister uitgenodigd de onverwijlde voortgang van de bouw van de IJ-tunnel te bevorderen. Ook zal hij moeten bevorderen, dat er een rede lijke rrjksbijdrage in de kosten van deze bouw wordt gegeven. En ten slotte drong de Eerste Kamer er bij minister Algera op aan om „krachtige voortgang te geven aan de voorbereiding van de bouw van een tweede autotunnel onder het Noordzeekanaal, die noodzakelijk wordt geacht voor de ontwikkeling van de Zaanstreek”. Zoals reeds bekend was, gaan de Engelsen zeer ingrijpend bezuini gen op hun defensie. Verleden week zijn er echter eerst de meer gedetailleerde plannen in een witboek openbaar gemaakt. En daar uit blijkt, dat we eigenlijk niet met een bezuiniging alleen te doen hebben maar met een totale omwenteling in het systeem der ver dediging, welke dan weer tot een aanzienlijke beperking van de uitgaven zal leiden. Het zou interessant zijn te weten wat in de overwegingen van Londen de overhand heeft gehad: de noodzake lijkheid om te bezuinigen öf het inzicht dat de thans voorgenomen reorganisatie van de defensie haar doeltreffender dan voorheen zal maken. De palinghandel van de heer J. Haag- sma te Workum overgedragen aan de heer Lankhorst te Sneek. D. de J. te Witmarsum werd door de marechaussee aangetroffen met de hon- dekar, met twee honden, niet behoorlijk van muilbanden voorzien. Eis: f 3 of 2 dagen. Er komen hoe langer hoe meer fietsen. In de grote steden ziet men zelfs reeds dienstboden op de fiets boodschappen doen. De heer S. E. Lunter beëdigd als lid van de gemeenteraad te Bolsward. Hij volgde in dezen de voetsporen van zijn vader. Minister Suurhoff werkt, ondanks de noodzaak van bestedings beperking, door aan de voorbereiding van twee belangrijke wets ontwerpen: een regeling voor weduwen en wezen en de algemene kinderbijslagwet. De bewindsman van sociale zaken zeide, tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer, dat een ver traging van zijn sociaal program geen zin heeft, want er kan altijd later nog worden bekeken wanneer deze belangrijke wetten in wer king kunnen treden. Voor het zover is zullen we minstens twee jaar verder zijn. Wie weet hoe dan weer onze financiële en economische situatie is. Wat dat betreft kan niemand vooruit kijken, maar als deze goed is dan is wel te verwachten, dat de regering ook zal proberen een nieuwe regeling te maken voor de invaliden en voor de grote gezinnen. Onderwijs aan kinderen met leer- en op- voedingsmogelijkheden. De Commissaris der Koningin heeft vrijdagmiddag op ’t provinciehuis geïnstalleerd de Advies* commissie voor het onderwijs aan kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden. Deze commissie heeft tot taak Gedeputeerde Staten te adviseren ovef de aard en het karakter van dit onder wijs; over de vraag of in Friesland be hoefte bestaat aan een of meer scholen, waar dit onderwijs gegeven zal worden en in het geval meer dan één school noodzakelijk wordt geacht, de spreiding der scholen over de provincie. Vakantlesprelding geregeld. Een wette lijke regeling tot vakantiespreiding is thans op het departement in voorberei ding, omdat dit vraagstuk, niet alleen economisch, van grote nationale bete kenis is. Uit de opbrengst van de in 1955 en 1956 gehouden verkoop van zomerpostzegels zijn tot een totaal bedrag van rond f 4000.— subsidies toegekend aan: Het instituut voor de Geestelijke Ge zondheidszorg in Friesland te Leeuwar den, de afdeling Lemmer c.a. van Het Groene Kruis, voor de stichting van een kleuterbureau, het Consultatiebureau voor Alcoholisme, de Stichting Revali datie Friesland, de Fryske Kultuerried met bestemming voor toneel- en regie- cursussen en voor het mogelijk maken van de opvoering van de werken van Shakespeare in de Friese taal, verschil lende openbare leeszalen voor de aan schaffing van encyclopediën enz. en aan de Fryske Akademy wegens bijdrage in het tekort van de uitgave van een boek over de gemeente Baarderadeel op het gebied van de heemkunde. De minister zeide, dat het hier een kwestie van kabinetspolitiek betreft. Hij wilde dus geen oordeel over dit voorstel uitspreken. Binnen afzienbare tijd zal het kabinet echter een beslissing nemen. Alleen de a.r.-fractie wenste geacht te worden tegen deze motie te hebben ge stemd. Zij vond het onjuist om een voor keur uit te spreken voor de bouw van de Coentunnel, omdat een spoorwegtun- kwestie nel bij de Hembrug ook belangrijk is. Hongarije weigert Nederlandse poot- aardappelen. Hongarije heeft het Int. Rode Kruis laten weten, dat het de Ne derlandse geschenkzending pootaard- appelen, groot 2500 ton, weigert, omdat deze zending zou zijn aangetast door schurft en het aardappelaaltje, dat aard* appelmoeheid veroorzaakt. Een Neder landse deskundige van de Plantenziekte, kundige Dienst in Wageningen is on» middellijk naar Oostenrijk gereisd om samen met een Deens deskundige de laatste partij van de zending, die aan de Hongaarse grens is opgehouden, te inspecteren. Hij heeft inmiddels gemeld, dat hij de partij gezond heeft bevon den. Fabriekswacht stal 20.000 liter olie. In Wormerveer is de veehouder J. D. ge arresteerd, die er van verdacht wordt van 1946 tot heden ongeveer 20.000 liter olie te hebben gestolen. Het misdrijf werd gepleegd tijdens de weekeinden, wanneer D. in een oliefabriek te Wor merveer de wacht hield. Als hij zijn werkzaamheden had beëindigd, bracht hij blikken en bussen olie op zijn motor fiets naar P. in Beverwijk, die de olie op zijn beurt in de haven van IJmuiden verkocht, waar deze werd gebruikt bij de bereiding van verf voor het onder houd van schepen. P. is onder verden king van heling eveneens in hechtenis genomen. Hogere Ibierprjjs zal 29 april ingaan. De verhoging van de bierprijs met vijf cent per glas gaat 29 april in. De minister heeft deze beperkte verhoging van de blerprijzen (sedert 1951 handhaafden de brouwerijen hun prijzen) echter al leen goedgekeurd onder de voorwaarde dat deze niet geldt voor de horecabe drijven, die in anticipatie op de komen- d- prijsstijging reeds tot prijsverhoging waren overgegaan. De inkrimping van het aantal man schappen van het Engelse leger omvat natuurlijk ook het aantal troepen over zee en of Engeland daardoor niet be lemmerd zal worden bij de bescherming van de nog altijd grote gebieden welke het elders beheerst, in een vraag, welke men te Londen maar moet uitmaken. Maar als Navo-bondgenoot interesseert het ook Nederland vooral dat het aan tal Engelse troepen op het Europese vasteland wordt ingekrompen en er daarom een kleinere legermacht be schikbaar zal zijn om eventuele lokale conflicten aan de grenzen van de Wes telijke en Oosterse invloedssferen in Eu ropa te voorkomen of te bedwingen. De Russen en hun satellieten bezitten naast hun afschrikkingsapparaat der zware atoomwapenen een enorme troe penmacht; het zou kunnen voorkomen, dat zij eens een onderneming op kleine schaal op touw zetten aan die grenzen, al ware het maar om revolutionaire ac ties in bepaalde landen te steunen met een deel van deze troepenmacht. Wanneer het Westen dan niet in staat zou zijn hiertegen met de orthodoxe middelen, dus met „gewone” troepen op te treden, staat het direct voor de vraag of het conflict de moeite waard is er een alles vernietigende atoomoorlog om te beginnen of dat men de vijand een plaatselijk succes moet laten, wat hem nog driester zou maken. Er lijkt dus ruimte voor gerechtvaardigde kritiek op de Engelse plannen welke naar het schijnt dan ook wel zal loskomen op de eerstvolgende bijeenkomst van de At lantische raad in de eerste dagen van mei te Bonn. Het spreekt dat de W.-Duitsers, nu zo veel nadruk wordt gelegd op de beteke nis van atoomwapenen, deze ook zelf willen bezitten en maken; zoals bekend is hun dit laatste thans, vooral op aan drang van Frankrijk, ontzegd. Dat Moskou mede in verband met het achtjarig bestaan van de Navo en de verwachting, dat Amerikaanse atoom wapens overal in West Europa zullen worden opgeslagen nog weer eens een aantal landen, ook Nederland, heeft ge- Het zou immers wel heel betreurens waard zijn als om wille van een bezuini ging een ander systeem van defensie werd gekozen,, dat minder doeltreffend was. De Engelse defensie gaat zich nu geheel baseren op de nieuwe wapenen, n.l. atoombommen, andere kernwapenen en op de geleide luchtdoelraketten. Deze laatste zullen de jachtvliegtuigen vervangen en in Engeland gebruikt worden voor de verdediging van de ba ses, waar de vliegtuigen gestationneerd zijn, welke atoombommen naar het Vijandelijk land zullen vervoeren; be scherming van heel Engeland tegen atoomwapens verklaart het witboek to taal onmogelijk, daarom wordt deze be scherming beperkt tot de bommenwerp- stations en bases voor geleide raketten met atoomladingen, welke ook de rol Van dergelijke bommenwerpers kunnen spelen. Ter zee wordt de bewapening ook totaal veranderd; alle slagschepen, welke nu in reserve worden gehouden, de z.g. mottenballenvloot, gaan naar de sloper; in het vervolg worden slechts kleinere zeer snelle eenheden aangemaakt, wel ke atoomwapenen künnen afvuren. Met de eerste Engelse waterstofbom wordt dit jaar een proef genomen. Zoals reeds bekend was zal dit op Christ mas eiland in de Stille Zuidzee geschie den en heeft Japan daartegen al gepro testeerd omdat de radioactiviteit in de luchtlagen van dat land, welke toch al hoog is door de Russische proefnemin gen met zeer zware bommen, er weer zal door toenemen en dit gevaar op levert voor de Japanse bevolking. Voorlichting jeugd over roken gezocht. De gevaren van het te veel roken vor men- niet alleen een probleem van volks gezondheid, dat de minister van Sociale Zaken raakt, doch ook een jeugdpro bleem. Dit verklarde de heer J. W. Hulst (c.h.) directeur der hervormde kweek school te Amsterdam woensdagmiddag in zijn rede bjj de begroting van O. K. en W. in de Eerste Kamer. Hij vroeg minister mr. J. M. L. Th. Cals enige lei ding te geven bij de oplossing van dit jeugdprobleem door zijn departement ’n doelbewuste voorlichtig aan de jeugd over de grote gevaren van het sterk ro- i ken te laten bevorderen. Verkeersmoeilijkheden op Vlieland. Op verzoek van de gemeente Vlieland heeft de A.N.W.B. advies uitgebracht over het kruispunt van de Badweg, met een nieuw geprojecteerde weg langs de duinvoet in het dorp Oost-Vlieland. Dit kruispunt zal zeer gevaarlijk worden omdat op de Badweg hard wordt gere den in verband met de steile helling van de duinen, terwijl het uitzicht bo vendien slecht is ten gevolge van de omstandigheid, dat de Badweg enigs zins is „ingegraven”. De A.N.W.B. heeft als zijn mening kenbaar gemaakt, dat slechts door het instellen van éénrich tingsverkeer op de geprojecteerde weg d,e gevaren kunnen worden vermeden. Dit éénrichtingsverkeer dient zo te wor den ingesteld, dat men via de gepro jecteerde weg niet naar het kruispunt toe kan rijden. Twee keer in de val in twee dagen. Op 9 april 1957 hebben opsporingsambtena ren van PTT in samenwerking met de Rijkspolitie in Gramsbergen de clandes tiene zender „De Blonde Man” opge spoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 21- jarige landarbeider K.N. uit „de Krim”. „De Zwarte Panter” in de val. Op 7 april 1957 hebben opsporingsamtenaren van PTTin samenwerking met de rijks politie te Gramsbergen de clandestiene zender „De Zwarte Panter” opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 29-jarige tex tielarbeider J. de J. uit Ane en de 38- jarige chauffeur J. A. D. uit Grams bergen. waarschuwd voor de gevaren die daar uit kunnen voortvloeien als er een oor log zou uitbreken, omdat Rusland zich dan genoodzaakt zou zien dergelijke ba ses en daarmee grote gedeelten van de landen waar die bases liggen te vernie tigen, spreekt van zelf. De Russen trachten vooral de klei nere Navo-partners vrees aan te jagen opdat zij hun medewerking aan de nieuwe strategie zullen weigeren, waardoor de Russen er in zouden slagen de vernietigings wapens, welke zij het meest vre zen zo ver mogelijk van hun land verwijderd te houden. Naast een verscherping van deze me thoden van de koude oorlog, is het ook niet onmogelijk dat de Russen weer een nieuw vredesoffensief zullen beginnen. Hun diplomaten schijnen te hebben la ten doorschemeren dat Moskou prijs zou stellen op een nieuwe ontmoeting van de Grote Vier. De Russen schijnen te menen dat de openbare mening in het Westen, onder de indruk van de schrikkelijke gevol gen van een eventuele oorlog met kern wapenen hun regeringen wel eens zou kunnen dwingen tot toegevendheid je gens de Russische eisen. Vooral schijnen zij er op uit invloed op de publieke opinie in West-Duitsland te oefenen, waar in september de algemene verkiezingen zullen plaas hebben waar bij het vraagstuk der hereniging een rol speelt en dus ook dat der neutraliteit van een herenigd Duitsland, zoals Mos kou dat wenst, maar dat het defensie- systeem van het Westen, ook ’t nieuwe, geheel zou ontwrichten. Om nog een van de vele aspecten van de nieuwe En gelse strategie te noemen, de Russische voorstellen om alle atoomwapenen ra dicaal af te schaffen, hebben geen en kele kans meer, nu deze wapenen de kern gaan vormen van het Engelse de- fensie-systeem, omdat immers door die afschaffing het gehele stelsel in elkaar zou storten. Vrij praktisch lijkt het Amerikaanse voorstel in de ontwape ningscommissie der V.N. gedaan om de militaire begrotingen van alle landen elk jaar met een bepaald percentage te verminderen. Wanneer dit onder behoor lijke contröle ging zou in ieder geval de „gewone” oorlogsapparatuur geleidelijk sterk worden ingekrompen en daarmee het gevaar voor lokale conflicten, wel ke tot een wereldbrand zouden kunnen uitgroeien. Het radicaalste was de af schaffing van de gehele oorlogsmachine- rie in alle landen, terwijl een boven nationale autoriteit dan over ’t gezag en een militair apparaat zou moeten be schikken om de orde onder de naties te handhaven. Dit zal echter voorlopig wel een utopie blijven; de ervaringen met de V.N. vooral de laatste tijd opgedaan in ’t Midden Oosten leren dat zo’n lichaam thans niets anders is dan een speelbal van tegen elkaar wedijverende landen en blokken. n.l. dat er een militair apparaat moet worden voorbereid om de politiek als uiterste middel te dienen voor het be reiken van haar doeleinden, heeft prijs gegeven. Dit meer positieve beginsel wordt in de nieuwe Engelse strategie Vervangen door een min of meer nega tief, n.l. dat van de voorkoming van oorlog door ’t afschrikwekkend karak ter dat het Engelse militaire apparaat krijgt. Het zegt tot de tegenstander: „pas op, als je een oorlog begint, ver nietigen wij je met onze kernwapenen”. Hoezeer dit karakter der afschrikking in dit systeem naar voren wordt ge schoven blijkt wel uit het feit, dat de Engelsen de dienstplicht in 1960 gaan afschaffen, terwijl in de loop van dit en volgend jaar het troepenaantal terug gebracht zal worden van 700.00 tot min der dan 400.000 man, al wordt de vuur kracht van dit laatste getal misschien door het bezit van atomische wapenen zelfs groter dan van de 700.000. Het is vooral tegen deze vermindering van het Engelse troepenaantal dat de kritiek zich richt. Wel heeft de militaire com missie van de Navo, die vorige week in Amerika over de Britse defensiepolitiek een geheime vergadering hield, gezegd dat de beperking van het Engelse troe penaantal weer teruggebracht wordt door de geleidelijke opstelling van W.- Duitse divisies, maar dat is een dood doener. Want uit den treure is door de hoogste militaire leiders van de Navo verzekerd, dat de West-Duitse troepen het tekort aan mankracht, dat nog al tijd aan Navozijde bestond, moesten aan vullen, terwijl het thans wordt voorge steld alsof ze eigenlijk overcompleet waren. Deskundige critici menen, dat door de nieuwe Engelse strategische opvattingen het Engelse militaire apparaat gevaar loopt het element van elasticiteit te verliezen. Het wordt louter afschrik-apparaat, maar het verliest zijn karakter om in kleine locale conflicten op te treden. Een onderneming als de expeditie tegen Nasser, daargelaten hoe deze afliep, wordt als Engeland het nieuwe beginsel tot het uiterste gaat toepassen, onmo gelijk en als het Amerikaanse departe ment van defensie in een eerste opwel ling gesproken heeft van een defaitis tische politiek, dan lijkt dat nog niet zo ongerechtvaardigd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken was wat voorzichtiger in zijn uitlatingen, ook al om de ongerustheid in het Con gres niet aan te wakkeren, waar een aantal afgevaardigden al heeft gevraagd of het soms de bedoeling was dat Ame rika de hiaten zou moeten opvullen, welke door Engelands houding in de Westelijke verdediging zouden ont staan. Wel wordt echter in Amerikaanse en Navokringen toegegeven, dat er een ze kere mate van herziening in het stra tegisch denken van de Navo nodig is, al willen velen niet zo ver gaan als Lon den. Overigens was Amerika zelf eigen lijk al voorgegaan, ook daar heeft men in de latere jaren sterk de nadruk op de strategie der verschrikking gelegd. In de al genoemde geheime vergadering

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1