DEBATTEN OVER VERSCHRIKKINGEN VAN EEN TOTALE OORLOG MET ATOOMWAPENEN EERSTE KAMER WIL RUIMERE ECHTSCHEIDINGSGROND KRIS-KRAS door Nederland I 1 ■I i 53e JAARGANG VRIJDAG 26 APRIL 1957 No. 32 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Onzekere toestand in Jordanië Bewaring in Scheveningse gevangenis wordt verscherpt Zilveren filmpjes us hjoed p p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar Russische bedreigingen honden aan r f j Bolswards Nieuwsblad De Jong’» Nieuwsblad Alle keapers binne gjin kenners van KAMEROVERZICHT de Op Goede Vrijdag waren de Alkmaarse kaasdragers voor het eerst weer Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het kan als een bijzonderheid in deze crisistijd worden aangemerkt, dat de heer Wytse Y. Zondervan te Lollum in éénzelfde postbestelling de benoeming tot agent van politie te Delft ontving en bericht van zijn plaatsing bij het Wa pen der Kon. Marechaussee ontving. Eervol emeritaat verleend aan Ds. W. Magendans, Ned. Herv. predikant te Achlum, na een ambtsperiode van 41% jaar. De heer G. C. van Niftrik, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Schraard, hoopt zondag 15 mei (1ste Pinksterdag) zijn intrede te doen. Ondanks de slechte tijden werd het Em- mabloempje te Tjerkwerd vlot verkocht De opbrengst bracht het tot f 16.80. Ondanks de gure voorjaarskoude begin nen de greiden hier en daar al enigszins Die verklaring viel dr. Adenauer wat koud op het lijf. Want het moge zo zijn dat het de Westduitsers nog altijd ver boden is zelf atoomwapens te maken, zodat wat dit betreft, ogenblikkelijk de verklaring der Duitse geleerden eigen lijk geen betekenis heeft, het staat wel vast, dat ook het West Duitse leger van Amerikaanse atoomwapenen zal worden voorzien en dat de Amerikanen op Duits gebied ook bases zullen blijven bezetten waarvan zij deze wapenen zelf zullen kunnen gebruiken. Daaroin kwam de verklaring der geleerden eigenlijk neer op een veroordeling van de politiek van Adenauer om West Duitsland als part ner in de Navo te handhaven. De soc. dem. oppositie tegen de rege- ring-Adenauer heeft dan ook direct van de verklaring in haar verkiezingspro paganda gebruik gemaakt, zij verzet zich immers tegen het West Duitse deel genootschap in de Navo omdat ze meent dat daardoor de hereniging met Oost- Duitsland onmogelijk wordt en is dien tengevolge ook tegen atoomwapen-bases op Duits grondgebied. Er wordt wel beweerd, dat de Duitse nationalisten deze houding aannemen, omdat zij er bjj de a.s. parlementsverkiezingen winst in zien en dat, ais zij werkelijk aan de macht zouden komen, zjj toch in hun witte pakken en kleurrijke hoeden gestoken. Het was dit keer bijzonder druk door de enorme stroom toeristen, die dit aardige schouwspel bijwoonden. te worden ingelicht over de Egyptische voorstellen inzake het Suezkanaal. Ter wijl wij dit schrijven weten wij de in houd van die voorstellen nog niet, maar het ziet er naar uit dat Nasser in deze kwestie over de hele linie zal winnen nu zowel Britse als Amerikaanse scheep vaartmaatschappijen weer gebruik gaan maken van het kanaal, ondanks het feit, dat hun regeringen adviseren het kanaal nog te mijden. Minder gelukkig is Nas ser waarschijnlijk met het verloop van de Jordaanse kwestie. De nieuwe opper bevelhebber van het Jordaanse leger, door Hoessein aangewezen, is na zjjn functie slechts 2 dagen te hebben ver vuld, naar Syrië uitgeweken. Hij heeft daar het een en ander onthuld over wat er zich in Jordanië afspeelt en ofschoon het een partijdige kijk is, lijkt ze niet zo onwaarschijnlijk. Hoessein zou om de Jordaanse politiek op het Westen en inzonderheid op Ame rika te kunnen oriënteren, zich hebben ontdaan van de groep officieren die daaraan niet wilde meewerken. Ook de militaire attaché’s van een aan tal Westelijke landen zouden daarin de hand gehad hebben. De nieuwe chef staf wilde geen Westelijke en anti-Egypti- sche politiek en week daarom uit naar Syrië, waar de regering pro-Egyptisch is en waar het natuurlijk de bedoeling was een tegenrevolutie in Jordanië op touw te zetten met medewerking van Syrische troepen, die al in Jordanië staan. Maar deze worden weer in be dwang gehouden door troepen uit Irak, die zich in de buurt van de Syrische mi litairen ook op Jordaans gebied ophou den. De huidige Irakse regering is zoals bekend, ook pro-Westers georiënteerd, lid van het Bagdadpact en concurreert met Nasser om de leiding in de Arabi sche wereld, terwijl de Irakse koning Feisal een neef van Hoessein is. Het blijft dus touwtrekken in en om Jordanië en voorlopig staat Hoessein wat sterker dan zijn tegenstanders. Om zoveel mogelijk sympathie in de Arabi sche wereld te winnen en te behouden, doet hij ook fel anti-Israëlisch. Hij schijnt er niet tegen op te zien inci denten met de Israëliërs uit te lokken om deze tot een daad te verleiden, welke hij als agressie zou kunnen kwalificeren en heeft de Ver. Staten verzocht alle economische hulp aan Israël stop te zet ten. Daaraan denkt Washington natuurlijk niet, maar het blijft toch tobben met dit moeilijke probleem. De Eisenhower-poli- tiek voor het Midden Oosten heeft nu de sympathie verworven van Turkije, Irak, Iran, Pakistan, Libanon, Lybië, Soedan en Afghanistan (vooral wat dit laatste land betreft, dat ook nog steun van de Sovjetunie geniet, is dit een ver rassing). Maar wat heeft men er aan als ze blijft doorkruist door de anti-Israëlische poli tiek van de meeste dezer zelfde en an dere landen? Israël blijft zich daarom terecht ongerust gevoelen, zowel over zijn rechten op vrije doorvaart door de golf van Akaba en het Suezkanaal als over een mogelijke verdere anti-Israë lische ontwikkeling in Jordanië. Dat overigens het aanvankelijke succes van de Eisenhowerpolitiek in het Midden Oosten de Russen onaangenaam heeft verrast, blijkt uit hun nota aan de Grote Drie om een poging te doen alle kwes ties van het Midden Oosten gezamenlijk dus in overleg met Moskou, op te lossen. Deze landen voelden daar niet voor en om het Westen toen maar wat dwars te zitten ging Moskou er toe over de cor respondentie tussen de Sovjetunie en En geland en Frankrijk vóór de Engels— Franse expeditie tegen Egypte gevoerd, te publiceren. Kennelijk om het Westen in de Arabische landen te blameren. Maar Londen was Moskou vóór en pu bliceerde Eden’s en Boelganin’s brieven nog een dag eerder. Inbreker plunderde „gevuld” geldkistje. Op eerste Paasdag is bij een inwoner van Ugchelen bjj Apeldoorn ingebroken. Uit een geldkistje werd een bedrag van tienduizenden guldens gestolen. De eige naar was de gehele dag afwezig en ont dekte de diefstal ’s avonds bij zijn thuis komst. f 18000 verduisterd. De Delftse recher che heeft de 30-jarige K. uit Rijswijk gearresteerd, die in dienstbetrekking ’n bedrag van f 18000 heeft verduisterd ten nadele van zijn patrooon, een Delftse winkelier-grossier. K. knoeide met de kas. Van het geld, dat hij met zijn vriend de Hagenaar D. opmaakte aan cafébe zoek en autorijden, is niets meer over. De Hagenaar is wegens heling gearres teerd. Friese vliegenier in Canada verongelukt. Dezer dagen ontving de fam. Ds. W. Wiersma te Kollum 't droevige bericht, dat haar pleegzoon Jan Nauta uit Id- skenhuizen bij een vliegongeval in Man- toba (Canada) om het leven is gekomen. Nadere bijzonderheden over de toedracht van het ongeval ontbreken nog. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 de Scheveningse gevangenis een buiten bewaking, waardoor de ontsnappings mogelijkheden uiteraard zeer verkleind worden. Ook de interne beveiliging wordt verscherpt. Ieder gesticht in deze gevangenis krijgt zijn eigen bewaking. Benoeming. De daden van een minister worden met argusogen gevolgd. Zelfs minder belang rijke benoemingen ontsnappen niet aan de aandacht van de Parlementsleden. Zo werd er in de Eerste Kamer gevraagd waarom er bij de rechtbank te Amster dam een griffier werd benoemd buiten de voordracht om. De nieuwe griffier was n.l. de tweede secretaris van de k.v.p., die nimmer een functie bij de rechterlijke macht had vervuld. Deze vraag was gesteld bij de schrifte lijke stukken. Het was duidelijk, dat een aantal Kamerleden vreesde, dat in deze zaak naar een bepaalde partij of persoon een politiek balletje was toege worpen. Minister Samkalden begreep, dat deze kleine zaken soms hoogst belangrijk kunnen zijn. Hij is uitvoerig op de aan gelegenheid ingegaan. Het ging er om iemand te krijgen met grote organisa torische kwaliteiten, zo zeide hij, want deze zijn bij zo'n grote rechtbank een vereiste. Ook op de aanbeveling van de rechtbank kwam iemand voor zonder ervaring bij de rechterlijke macht. Deze kandidaat was afkomstig uit het be drijfsleven. Bij alle bestaande kandida ten was er echter twijfel of zij wel over voldoende bekwaamheid beschikten. De minister verklaarde, dat over deze be noeming overleg gepleegd was met de president van de rechtbank. 3de week van april 1932 In Duitsland wordt actie gevoerd tegen de stormtroepen van Hitler. Hier en daar protesteerden de Nazi’s door spreekkoren. Het Bruine Huis te Mün chen is door de politie bezet. Bij huiszoe king werd een hoeveelheid materiaal in beslag genomen. De laatste dagen voor Pasen hebben in het teken gestaan debatten over de verschrikkingen van een totale oorlog met atoom wapenen, de mogelijkheden een dergelijke oorlog te vermijden en om iets op het gebied van de beperking der bewapening te bereiken. Een groep W.-Duitse geleerden, onder wie zeer bekende op natuur kundig gebied, publiceerde een verklaring, waarin ze zich stelden tegenover het gebruik van atoomwapens door het W.Duitse leger en verzekerde onder geen enkele omstandigheid te willen mede werken aan de ontwikkeling van dergelijke wapens. heden van de nabije toekomst te liggen. De Atlantische militaire leiding vraagt zich echter af waar men die mogelijkhe den dan heeft aangetroffen; als het in de eerste plaats zou gaan om afschaf fing der atoomwapens, wat de Russen altijd hebben gewild, zou men bezwaar moeten maken omdat deze wapenen aan Westelijke zijde het tekort moeten com penseren, dat daar aan manschappen ten opzichte van Rusland bestaat. Beperking of afschaffing van atoomwa penen is, menen zij, voordeliger voor Rusland dan voor het Westen. Voor het Westen is het meer aannemelijk als men een begin maakt met een beperking van de conventionele strijdmiddelen en van daaruit werkt naar een radicale afschaf fing van het gehele militaire apparaat. Het is, nu in de subcommissie voor de ontwapening dergelijke belangrijke be sprekingen worden gevoerd, begrijpelijk dat de Russen, om het Westen onder de indruk te brengen van hun prestaties op het gebied van de produktie van atoom wapenen, nog eens wat extra zware proefbommen tot explosie hebben ge bracht. Overigens tot verontwaardiging van Japan. En natuurlijk heeft Moskou ook nog eens tal van landen, o.a. Spanje, gewaarschuwd voor de vestiging van atoomwapen-bases op him gebied. In zonderheid heel verklaarbaar na het bovengenoemde manifest der Duitse ge leerden waarschuwden de Russen de West-Duitsers nog eens. Maarschalk Zjoekow zei, dat een atoom- wapenoorlog in het bijzonder gevaarlijk zou zijn voor Duitsland, omdat beide partijen op Duits gebied dan gebruik zouden maken van atoomwapens. Zo’n Russische uitlating wakkert de ver kiezingsstrijd in West Duitsland nog wat aan. Heidebrand in Ermelo. Door onbekende oorzaak is woensdagmiddag ten westen van de Oude Zwolseweg bij Nunspeet ’n bos- en heidebrand uitgebroken. De brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon, dank zij snel optreden van de brandweren uit Nunspeet en Nieuw Soerel en de hulp van militairen, vrij spoedig worden bedwongen. Toch zijn nog ongeveer 4 5 hectare prachtige bos en heide eigendom van de ge meente Ermelo verloren gegaan. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Eerste Kamer wil daarvan niet af stappen, al begreep zij wel, dat ontsnap pingen zoveel mogelijk moeten worden voorkomen. Hoe menselijk het nieuwe systeem dan ook moge zijn, het is nog altijd geen pretje om gevangene te zijn. Het was goed gezien van minister Sam kalden om dit punt, dat de gemoederen zo bezig houdt, direct te beantwoorden. De meeste Senatoren hebben de be windsman van justitie lof gebracht voor hot feit, dat hij zich persoonlijk van de ontsnapping op de hoogte heeft gesteld. Minister Samkalden zeide dit niet ge daan te hebben om een goede beurt bij de pers te maken, doch om spoedig te kunnen vaststellen of het gevangenis personeel schuldig is aan deze ontsnap ping. Het is ongewenst, zo zeide hij, het personeel te lang over deze vraag in het ongewisse te laten. Naar zijn me ning treft het personeel geen blaam. Deze uitspraak meende hij met gerust heid te kunnen doen Dat de ontvluchting mogelijk was, is vooral te wijten aan de omstandigheid, dat er in de Schevening se gevangenis verscheidene inrichtingen zijn ondergebracht. Zo kennen we daar o.a. de gewone strafgevangenis, een Huis van Bewaring, en een asyl voor psycho paten. Deze verschillende inrichtingen hebben verschillende voorzieningen ge meen. Er bestaat dus over en weer con tact. Voor de beveiliging schept dit grote moeilijkheden. De zwarte ruiter werd geplaatst in de centrale penitentiaire inrichting omdat zijn geestestoestand na de veroordeling in eerste instantie zeer verslechterde. Zelfs is hij enige tijd in een rijks-krank- zinnigeninrichting ondergebracht. Zijn overbrenging naar Scheveningen ge schiedde op advies van de bevoegde me dische autoriteiten. Natuurlijk zijn er maatregelen genomen om dergelijke ont snappingen zoveel mogelijk te voorko men. Minister Samkalden deelde mede, dat er een uitgebreid onderzoek in de cellen heeft plaats gehad naar verboden voorwerpen. Alle cellen zijn dus „schoon geveegd”. Voor deze grote actie is per soneel van andere gevangenissen en ge stichten ingeschakeld. Bovendien krijgt Echtscheidingen. Een van de belangrijkste punten in dit justitiedebat was de echtscheiding. De a.r. hoogleraar prof. Diepenhorst wenste voor dit probleem een staats commissie in het leven te roepen. De huidige situatie, dat men alleen kan scheiden op grond van overspel, vond hij onbevredigend. Een der partijen blijkt in de praktijk zich dan te bedie nen van „de grote leugen” door de schuld op zich te nemen. Dat was ongetwijfeld een persoonlijke mening van de heer Diepenhorst. Maar ook sprekers van andere fracties dron gen aan op een oplossing voor dit pro bleem, dat al jaren actueel is. Zo zeide de heer Witteman, dat er een andere grond voor echtscheiding moet komen, bijv, liederlijk gedrag of tegennatuur lijke ontucht. Volgens de mening van de k.v.p.-senator zou daardoor het aantal echtscheidingen toch niet groter worden. De liberale afgevaardigde, de heer De Vos van Steenwijk, vond dat ongenese lijke krankzinnigheid ook als echtschei dingsgrond moet worden erkend. De katholieke socialist, de heer Cammel- beeck, meende dat de katholieke kerk zich niet verzet tegen verruiming van de echtscheidingsgrond. Overspel als enige grond tot echtscheiding, vond de heer Cammelbeeck huichelachtig. Wat dit moeilijke probleem betreft neemt de Eerste Kamer een „soepeler” standpunt in dan de Tweede Kamer, waarin de k.v.p. en de a.r. niet veel voelen voor uit breiding van de echtscheidingsgronden. Bij de kvp gaan zelfs stemmen op om deze kwestie te koppelen aan het nieuwe burgerlijk wetboek. Daar moet de echt scheiding in worden geregeld. Geen nieuw B.W. als men makkelijker kan scheiden, zo kan men in de Tweede Ka mer horen zeggen. Dit geluid heeft men dus in de Eerste Kamer niet gehoord. Wat de voetbalpool betreft, is er ook al enig verschil van mening tussen beide Kamers der Staten-Generaal. Het was opvallend, dat prof, ds Grooth (lib.) de K.N.V.B.-voetbalpool onmiddellijk wil laten stopzetten, omdat deze strijdig is met de wet. Hij vond het onjuist, dat de voetbalbond de gelegenheid kreeg zijn pool eerst netjes te organiseren. Dat noemde de heer De Grooth „service aan een misdadiger”. De Heerlense kantonrechter, Jhr. van Meeuwen (kvp) hoopte dat de pool zal mogen doorwerken totdat de Hoge Raad heeft uitgemaakt of deze al of niet strij dig met de wet is. Hij wil dus het oor deel in hoogste instantie afwachten. „Breng de bril van de burgemeester te rug”. De burgemeester van Florence heeft een oproep gericht tot een onbe kende dief de bril van de burgemeester van Maastricht terug te bezorgen. Mr. W. baron Michiels van Kessenlch ver toefde met vakantie in Florence toen uit zijn auto zijn bril en het rijbewijs wer den gestolen. Speidel kon zich in zijn betoog overi gens beroepen op een nog hogere in rang in het geallieerde hoofdkwartier te Fon tainebleau, n.l. veldmaarschalk Mont gomery. Deze heeft in de jaarlijkse be spreking tussen de voornaamste Atlan tische bevelhebbers er waren niet minder dan 270 opperofficieren der 15 Navopartners aanwezig het soort wa pens besproken welke de Navo over on geveer tien jaar nodig en ter beschik king zal hebben. We zullen daarop hier nu niet diep in gaan, maar het kwam hierop neer, dat, zoals wij ook reeds in een onzer vorige overzichten hebben uiteengezet, men „gewone” wapenen nodig blijft hebben om een beperkte agressie af te weren en door toepassing van alleen die wape nen het beperkte karakter van het con flict te bewaren, en voorts atoomwape nen welke de vijand er van kunnen af schrikken een totale oorlog te beginnen of zo deze toch mocht ontstaan, daar van gebruik te maken om de tegenstan der te vernietigen. Het is, gezien dit alles en het feit dat Engeland zijn nieuwe defen- sie-systeem vooral op het bezit van de atoomwapenen gaat ba seren, geen wonder dat de hoog ste Navo-officieren grote belang stellingen tonen voor de bespre kingen in de sub-commissie van de V. N. voor ontwapening, welke vóór Pasen te Londen bijeen was en er straks weer bijeenkomt, als de deelnemers verslag aan hun re geringen hebben uitgebracht en nieuwe instructies gekregen. Stassen, de Amerikaanse vertegenwoor diger, heette diep onder de indruk van de ernst der Russische bedreigingen te zijn en in Washington achtte men een overeenkomst over een gedeeltelijke be perking der bewapening met een behoor- Dodenherdenking. In de avond van 4 mei geeft zowel de radio als de televisie een reportage van de dodenherdenking bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam. Deze zaterdagavond is er verder geen televisie-programma. Zjoekow sprak op een receptie in de Poolse ambassade te Moskou, waar Chroesjtsjew ook een duit in het zakje deed en de kapitalis tische landen ook waarschuwde geen opstanden meer te doen ont staan als zij gedaan hadden in Hongarije. Hij riep de Polen op pal te staan voor de Oder-Neisse grens en hun weerbaar heid te versterken; indien Polens gren zen zouden worden geschonden zou dat ook een aanval op de Sovjet-unie zijn. Er waren verschillen van mening tus sen Polen en de Sovjet-unie geweest maar dat was nu geschiedenis, aldus Chroesjtsjew. De Russen hebben ken nelijk de overtuiging, dat zij de situatie in Oost-Europa weer volkomen in de hand hebben en als we zien naar Hon garije schijnt daar ook alle reden toe. Kadar doet er getrouw wat zijn Russi sche meesters willen; gaandeweg wor den weer alle concessies, aan het Hon gaarse volk tijdens de opstand verleend, ingetrokken en wordt de vijandige hou ding jegens het Westen scherper. Een allernaarst bewijs daarvan is de vernietiging van de Nederlandse ge- schenkzending van 2600 ton pootaard- appelen, omdat ze besmet zouden zijn met kiemen van een aardappelziekte. Een volkomen onjuiste beschuldiging, bedoeld natuurlijk om Nederland en ge heel het Westen in discredlet bij de vol ken der door communisten geregeerde landen te brengen opdat deze volken niet naar het Westen voor redding zul len uitzien. Bovendien schijnt achter deze wandaad der Hongaarse regering de bedoeling te zitten de boeren weer te knevelen. Een deel van de pootaardappelen was n.l. reeds aan boeren gegeven, die tijdens de opstand uit de kolchozen waren getre den. Deze aardappelen zijn nu op die bedrijven vernietigd en nieuwe poot aardappelen worden bij voorkeur uitge geven aan d,e weer in kolchozen ver enigde boeren. Het is niet zo’n wonder, dat wanneer in communistische landen op dergelijke wij ze de haat jegens het Westen wordt aan- gewakkerd, twijfel in het Westen om trent de Russische bedoelingen blijft be staan, ook al was dan Stassen diep on der de indruk van de Russische ernst met hun ontwapeningsplannen. Min of meer wordt die twijfel gedeeld door maarschalk Tito die dezer dagen zijn po sitie tegenover de Sovjetunie nog eens heeft uiteengezet. Hij constateerde dat er nog steeds stalinistische neigingen in de Russische politiek aanwezig waren, en dat de Russische „kameraden” nog steeds verbitterd waren omdat Zuid- Slavië eigen opvattingen in de binnen- en buitenlandse politiek naar voren wil de brengen en zich deze niet wilde laten voorschrijven door Moskou. Het is wel duidelijk dat Moskou er niet in zal slagen Tito weer in het oostelijk blok terug te voeren, evenmin trouwens als het ’t Wes ten zal gelukken hem geheel voor zijn blok te winnen. Tito bljjft tot de invloedrijke neutralen behoren, wie het op de wip zitten de juiste politiek van het moment lijkt. Een belangrijke „neutrale” als zodanig wordt Tito ook door Egypte erkend; het bleek deze week toen zijn ambassadeur met die van India, van de Ver. Staten en van de Sovjetunie het eerst door Nasser werden ontvangen om door hem West Duitsland niet zonder meer uit de Navo zouden doen treden, maar daarover is het moeilijk thans een oordeel te vellen. Intussen heeft dr. Adenauer de zaak ernstig genoeg geacht om enige der genoemde geleerden naar Bonn te ont bieden voor overleg en daar was o.a. ook de Duitse generaal Speidel aanwe zig, nu opperbevelhebber der Navo- strijdkrachten in Midden Europa, die nog eens verteld heeft dat het onmoge lijk was de bewapening van de W. Duit se strijdkrachten op andere leest te schoeien dan die van de overige Navo- legers in Europa; dan zouden ze immers niet meer in het grote geheel passen, en zou dat geheel eigenlijk niet vlot han teerbaar meer zijn. Er is toen officieel weer vrede gesloten tussen de geleer den en dr. Adenauer, maar als het er op aankomt zijn beide partijen op hun standpunt bljjven staan. De ontvluchtingspoging van „de Zwarte ruiter’” heeft ook Eerste Kamer bezig gehouden. Deze beruchte misdadiger heeft na melijk de Scheveningse gevangenis enige dagen voor de behande ling van de justitiebegroting verlaten. Er was dus alle reden voor de Senatoren om dit actuele probleem aan te snijden. Men kan niet zeggen dat zij van streek waren door deze geslaagde ontvluch tingspoging, want alle sprekers bij dit begrotingshoofdstuk hebben met nadruk verklaard, dat het gevangenissysteem niet veranderd mag worden. In 1950 is de nieuwe beginselenwet voor het gevangeniswezen van kracht geworden. Daardoor worden de gevangenen niet alleen men selijker behandeld, maar tegelijk wordt gepoogd de delinquenten als goede burgers aan de maatschappij terug te geven. Het gevangenis wezen is dus gemoderniseerd. y5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1