I roar KRISKRAS door Nederland „EUPHONIA” KRIJGT RENTELOOS VOORSCHOT VAN ƒ5000.- i ’i I - 1 1 Boerderij brand te Oosthem Fan de Martinytoer e Gouden filmpjes üs hjoed p ’co sizzen Onderscheidingen X 53e JAARGANG No. 33 DINSDAG 30 APRIL 1957 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tj. de J. l Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat haf de produksjesifers fan TIDEN KENNE TIDEN Ut dit listke docht wol tich jier forwurken 80 fabriken 640 mil- 740 miljoen. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De komende ansjoviscampagne brengt te Workum veel bedrijvigheid. Aid jild, aid hea, aid brea stiet jin wol to stea. 4de week van april 1907 De aardappelprijzen zijn gedaald tot f 1.10 per h.l. In de Workumermeerpolder is de jaar lijkse turfcampagne weer in volle gang. Op de stelphuizinge, bewoond door P. Haytema aan de Bagijnestraat te Wor kum, zijn de ooievaars al weer druk aan het nestelen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Uitkering ten behoeve van het gemeentepersoneel. De kindertoelage en de kindertoeslag ten behoeve van het overheidspersoneel heb ben bij de salarisherziening per 1 juli 1956 (6 uitkering) geen wijziging ondergaan aangezien het overleg over deze materie tussen de ministers van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en 99 J> J» J, 5> 99 Telefoneren met Indonesië. Met ingang van 3 mei a.s. zal het tarief voor tele foongesprekken met Indonesië belang rijk worden verhoogd. Het tot nu toe geldende tarief is een nog op de in 1949 beëindigde bijzondere verhouding tussen Nederland en het voormalige Nederlands Indië gebaseerd voorkeurstarief, dat be- langrijk lager is dan de internationaal voor dergelijke afstanden algemeen gel dende tarieven. Clandestiene zender opgespoord. Op 23 april 1957 hebben opsporingsambtenaren van PTT in samenwerking met de Ge meentepolitie van Enschedé de clandes tiene zender ,De blinde vink”, die ook wel uitzond onder de naam „De Bonte- koe”, opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 25-jarige J. H. G. te Enschedé. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 VANDAAG VIERT H. M. KONINGIN JULIANA HAAR 48e VERJAAR DAG. HIERBIJ DE JONGSTE OFFICIëLE FOTO VAN H. M. Foto M. C. Meyboom te Westdongeradeel wethouder van Vader enige overlevende. Een plezierritje eindigde in een familiedrama, toen de auto van de 36-jarige meubelmaker G. W. Naeije uit Axel zaterdagavond, waarschijnlijk door toedoen van één van zijn eigen kinderen, het brede kanaal in deze Zeeuwsvlaamse plaats inreed. De eveneens 36-jarige echtgenote van de heer Naeijo en haar drie dochtertjes Neeltje (4), Janna (7) en Christine (8) stierven een tragische dood. Alleen de meubelmaker slaagde er in, zich te red den. Kindje verdronken. Het tweejarig doch tertje van de heer R. Krist te Lemmer is vrijdagmiddag te water geraakt en verdronken. De familie Krist woont in een woonschip. IHgekomen stukken, mede delingen enz. Een tiental ingekomen stukken, hoofd zakelijk betrekking hebbende op goed keuringen van Ged. Staten van in vori ge vergaderingen genomen besluiten, alsmede dankbetuigingen van verschil lende verenigingen voor uit de gemeente kas ontvongen subsidie, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Een tweetal jaarverslagen en een rap port, opgemaakt door het Economisch Instituut voor de Middenstand, betref fende de gang van zaken in de midden- standsbedrijven in de gemeenten Hen- naarderadeel, Baarderadeel en Rauwer- derhem, wordt voor de leden ter ge- meente-secretarie ter inzage gelegd. Met feestelijk vertoon werd de Geref. school Rehoboth aan de Nieuwe Hof straat te Bolsward geopend. Voor het ontvangen van onderwijs zijn reeds 122 kinderen ingeschreven. Notulen. De notulen van de vorige vergadering worden zonder wijziging vastgesteld. bliken, hoe ün- gelyk de fabriken deryn sla; van sociale zaken en volksgezondheid nog niet beëindigd was. Thans is bericht ontvangen, dat aan het rijkspersoneel alsnog een uitkering ter grootte van 10 zal worden verstrekt van het bedrag dat in het 4e kwartaal 1956 aan kindertoelage en kindertoeslag is genoten, waarbij wordt verzocht voor het personeel in dienst der gemeente een overeenkomstige voorziening te treffen. Naar aanleiding hiervan wordt beslo ten aan het gemeentepersoneel eveneens een uitkering van 10 toe te kennen van de in het 4e kwartaal 1956 ontvan gen kindertoelage en kindertoeslag. Van Lekwater tot duinwater. De buislei- ding Jutphaas-Leiduin werd in gebruik genomen. Het Lek-water wordt nu door een 9000 buizen naar Leiduin gevoerd en daarna als duinwater door de Am sterdammers gedronken. Comenius herdacht. Het feit, dat Come- nius 365 jaar geleden werd geboren, is te Naarden door Tsjechen herdacht. In de daarbij behorende toespraken werd o.m. gezegd, dat ook Comenius eens een politieke vluchteling was. Te Achlum heerst besmettelijke typhus. Er zijn reeds slachtoffers. Voorzitter: de heer J. van Hout, burge meester. Secretaris: de heer J. Tilkema. Alle leden zijn aanwezig. De VOORZITTER opent de vergadering en gaat voor in gebed. Van het bestuur van de Chr. Muziekver eniging „Euphonia” te Wommels werd een verzoek ontvangen om het aan de vereniging toegekende subsidie ad f 250 voor 1957 met f 250 te verhogen. Uit een door het bestuur overgelegd financieel overzicht blijkt, dat de ver eniging een niet onaanzienlijke schuld heeft, die ontstaan is door het aanschaf fen van nieuwe instrumenten. Bovendien wil de vereniging nog nieuwe pauken aanschaffen, waarmede een bedrag van f 1000.gemoeid zal zijn. Uit genoemd overzicht blijkt tevens, dat de contri buties en donaties een respectabel be drag hebben opgebracht, zodat de leden zich wel de nodige moeite getroosten voor de instandhouding van hun korps. bracht, n.l. dat de muziekkorpsen zich gezamenlijk tot het gemeentebestuur zouden wenden, acht ook hij het het beste de aanvraag van het korps te Wommels voorlopig te laten rusten. De heer OKKINGA (pvda) gevoelt, ge zien de flinke contributie, die reeds door de leden betaald wordt, het meest voor verhoging van het subsidie. De heer HOGENDORP (ar) is van me ning, dat de financiële situatie van het korps te Wommels nijpend is, gezien de aanzienlijke schuld die het heeft. B. en W. stellen nu voor een renteloos voor schot te geven, maar dan blijft de schuld bestaan. Persoonlijk vindt spr. het geen bezwaar een renteloos voor schot te verstrekken, maar hij is van mening, dat daarnaast ook het subsidie verhoogd moet worden, daar dan het korps de gelegenheid krijgt om uit de moeilijkheden te komen. De heer POSTMA (ch) kan de waarde ring van B. en W. voor de muziekkorp sen volkomen delen. Ook hem is het krantenbericht betreffende de samen werking tussen de korpsen voor het ver krijgen van subsidie opgevallen. Daar om verwondert het hem, dat thans dit voorstel ter tafel komt, en is hij van mening, dat het beter is de behoeften van alle korpsen tegelijk te bezien. Wat de vorm van hulpverlening betreft, voelt ook hij het meest voor het verstrekken van renteloze voorschotten. De VOORZITTER heeft met ingenomen heid geconstateerd, dat er bij de raad zoveel medeleven bestaat met het wel en wee van de plaatselijke muziekkorp sen. Inderdaad nemen zij een belangrij ke plaats in ’t dorpsleven in, niet in de eerste plaats om de muziekbeoefening als zodanig. Het is het streven van het gemeentebestuur om de eigen activi teit van de verenigingen zoveel mogelijk te bevorderen en om die reden wordt in dit geval dan ook de voorkeur gegeven aan het verstrekken van een renteloos voorschot. Wat betreft de gezamenlijke actie van de muziekkorpsen, hiervan is het ge meentebestuur niets bekend. Wethouder PAGELS (pvda) is van me ning, dat men een eventuele gezamen lijke subsidieaanvraag van de muziek korpsen afzonderlijk moet bezien. Het gaat er nu om dit korps uit de moeilijk heden te helpen. Ook wethouder LANTING (ch) is deze mening toegedaan, en het zal zijnerzijds geen bezwaar ontmoeten om mettertijd de subsidies voor de korpsen te verho gen, maar de raad heeft nu alleen met deze aanvraag te maken. Nadat verschillende leden nogmaals hun mening over deze zaak naar voren heb ben gebracht en het voorstel van B. en W. door de VOORZITTER nog eens nader is toegelicht, wordt ten slotte zon der hoofdelijke stemming besloten aan de Chr. Muziekvereniging .Euphonia” te Wommels een renteloos voorschot van f 5000.te verlenen. Aankoop strook grond. Teneinde de mogelijkheid te scheppen in de toekomst nog meerdere woningen te bouwen op het gemeentelijk bouwterrein te Wommels, gelegen tussen de bebouw de kom van het dorp en het Rusthuis „Nij Stapert”, is het noodzakelijk een strook grond ter oppervlakte van pl.m. 1300 M.2 van het aangrenzende weiland, in eigendom bij de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente aldaar, aan te kopen. Verdere woningbouw is n.l. uitgesloten, omdat het terrein in de richting van ’t Rusthuis niet de nodige diepte heeft. Genoemde Diaconie is bereid gevonden genoemde oppervlakte grond aan de ge meente te verkopen voor de prijs van f 1.per M.2 Voorts zal aan de pachter, de heer K. Boersma, een schadeloosstelling moe ten worden uitgekeerd, wegens het in pacht en gebruik afstaan van bedoeld perceel, welke wordt getaxeerd op f 4. per are en per jaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten over te gaan tot de aankoop van het betrokken terreingedeelte, voor de som van in totaal f 1300.en aan de heer K. Boersma te Wommels een scha deloosstelling uit te betalen van f 520.-. Slot in ’t volgend nummer. 8.5 miljoen 11.1 8.7 9.0 7.4 8.1 6.8 7.7 6.6 8.7 4.8 6.3 14.5 5.0 7.6 10.6 8.5 22.8 7.2 Duurder water. In 29 plaatsen zal het water duurder worden. Die gemeenten hebben van het departement van econo mische zaken toestemming gekregen de waterleidingtarieven te verhogen. Vergadering van de raad der gemeente Hennaarderadeel, gehouden op woensdag 24 april 1957 Vrijgezellendag in Amsterdam. Op He melvaartsdag, 30 mei, wordt in Amster dam de Wereld-Vrijgezellendag' gehou den. De Nederlandse Vrijgezellenbond organiseert dan ’n bijeenkomst in Kras- napolsky, waar behalve gegeten, ook ge confereerd zal worden. x- wxx i Vito juu. vav I «- JAirnivlllvl 1 burgemeester van Sneek en tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer A. E. Hoving, burgemeester van de gerneen- 1 en H. v. d. Goot, de Gemeente Gaasterland. Bij brand omgekomen. Bij het aanma ken van de kachel in zijn woonwagen werd de 78-jarige H. Schoonbeek te Veendam zaterdag getroffen door een plotselinge steekvlam. De woonwagen raakte in brand en de heer S. werd dus danig verwond, dat hij later op de dag is overleden. learmaster, dy’t gjin inkelde ündernim- ming mei r* mar ek gjin koöperaesje gjin sifers fine oer der wis fan, dat hjir de foroaringen it mar sa’t ik sei, deroer stean hjir gjin sifers to boek In ynteressant byld fan de fabryksünt- wikkeling yn dizze hoeke kriget men as men de produksjesifers fan nou ris for- g Achlom Dronryp Heech Himmelom Koudum Easterein Easthim Roardhuzum Sk. goutum Tsjom Twellegea Warns Weidum Wiuwert Wurdum matysk it gewicht op in list ófprinte Wytmarsum j,. j Wommels Warkum Waldsein Het is echter, aldus B. en W., voldoende bekend, dat de muziekkorpsen ten plattelande een moeizaam bestaan heb ben en met het onderhavige korps, dat wij niet gaarne zouden zien verdwijnen, is dit eveneens het geval. Zij zijn dan ook van mening, dat de gemeentelijke overheid in deze de helpende hand moet bieden, maar zouden dit bij voorkeur willen doen in de vorm van een rente loos voorschot ter delging van de schuld en niet door een subsidieverhoging. Uit het overgelegd financieel overzicht blijkt namelijk óók, dat, indien geen nieuwe instrumenten worden aange schaft, het mogelijk is jaarlijks een be drag van f 500.te bestemmen voor de aflossing van de schuld. Naast deze af lossing kan dan nog een bedrag bestemd worden voor onvoorziene uitgaven en voor het vormen van een reserve voor de aanschaffing van nieuwe instrumen ten. In verband hiermee stellen B. en W. voor te besluiten aan de Chr. Muziek vereniging „Euphonia” te Wommels een renteloos voorschot te verlenen van f 5000.af te lossen in 10 jaar, onder nader door B. en W. te stellen voor waarden. De heer GIETEMA (c.h.) is het wel eens met de door B. en W. uitgesproken waardering voor de plaatselijke korpsen maar vindt het bevreemdend, dat dit voorstel nu ter tafel komt. Spreker meent, dat door de verschillende mu ziekkorpsen in de gemeente een onder linge afspraak is gemaakt, dat men zich gezamenlijk tot het gemeentebestuur om subsidieverhoging zou wenden en nu komt dit korps met een afzonderlijke aanvraag. Voorts wijst spr. er op, dat in een soort gelijk geval een aanvraag om toeken ning van een renteloos voorschot des tijds is afgewezen. Persoonlijk gevoelt spreker meer voor een verhoging van het subsidie. De grootte hiervan kan nader besproken worden. De heer BOOTSMA (pvda) is van me ning, dat, nu door de korpsen besloten is zich gezamenlijk tot het gemeentebe stuur te wenden, het het beste is eerst het desbetreffende schrijven af te wach ten en dan de behoeften van de ver schillende korpsen gezamenlijk te be zien. Persoonlijk gevoelt spreker overigens ’t meest voor het toekennen van een ren teloos voorschot, dit, om het eigen initia tief van de korpsen te bevorderen. De heer RINGNALDA (ch) spreekt zijn ingenomenheid uit met de door B. en W. gedane suggestie en is van mening, dat alles gedaan moet worden om het cul turele leven te stimuleren, dit ook met het oog op de veel besproken ontluiste ring van het platteland. Spr. gelooft ook, dat het verstrekken van renteloze voorschotten de beste me thode is om de korpsen te helpen. De heer HOFSTEE (ar) is verheugd, dat B. en W. het initiatief hebben geno men om de muziekkorpsen in hun fi nanciële moeilijkheden tegemoet te ko men. Wat de beste vorm van hulpver lening is, durft spr. zo niet te zeggen, maar hij is wel van mening, dat er ook verder iets gedaan moet worden, gezien de grote uitgaven waarvoor de vereni gingen zich geplaatst zien. De heer BOSCHMA (ch) voelt ’t meest voor een verhoging van het subsidie. Wanneer echter de situatie is, zoals deze door de heer Gietema naar voren is ge- wurdt en in monster nomd wurdt. By de tsiismakkerij giet men hoe langer hoe mear oer op greatere tsiisbakken fan 6000 liter en ek it tal tanks giet stadich omheech. It eigenaerdige is, dat de ün- kosten fan de fabryk tige omheech roun binne, mar yn forhalding ta de molkpriis jit sakke binne. Tweintich jier lyn, doe’t de molke de boer amper in stür de min gel opbrocht, wiene de Onkosten efkes leger as in sint. De stür foar de molke is in kwartsje wurden en de ünkosten 3.77 sint. Men kin it ek oars sizze: doe wiene de ünkosten 20 fan de molk- Ut it krekt ütkommen jierforslach fan it Boun fan Kooperatieve fabriken, dat giet oer it produksjejier maeije 1955 oant 1956, kin men to witten komme, dat it tal koöperaesje-fabriken fan 77 op 75 sakke is. Twa lytsere fabriken binne buten bidriuw steld en de molke koe fan de oaren forwurke wurde. It is mar twa minder, mar sjocht men ris hwat fierder tobek, dan fornimt men, dat hjir in for- skynsel oan ’e gong is, hwat stadich-oan fierder hjir 89 Waarschijnlijk doordat bij het verwisse len van een lege voor een volle gasfles de aansluiting niet goed was, volgde na het aansteken van het gas een grote steekvlam, diemaandagmorgen kwart voor twaalf een felle uitslaande brand veroorzaakte in de boerderij, bewoond door de heer M. Zijlstra, staand aan de vaart Bolsward-Sneek, onder het behoor van het dorp Oosthem. Het vuur, aangewakkerd door de stevige noordewind, greep zo snel om zich heen, dat aan blussen niet viel te denken. Van het huisraad en boerengereedschap kon evenmin iets worden gered, terwijl een stier, die nog op stal stond met moeite naar buiten kon worden gebracht.. Het dier was overdekt met brandwonden en zal vermoedelijk worden afgemaakt. Een tiental jonge kalveren kwam in de vlammen om. De direct gealameerde brandweer, die in ijltempo kwam opda gen, gaf dadelijk met enige slangen wtiter doch stond voor een hopeloze taak. Alleen de kale muren bleven staan. Naar men ons mededeelde was een en ander verzekerd bij „Woudsend”. De restauratie van de Broerekerk vor dert gestaag. Waarschijnlijk zal Burge meester C. J. van der Veen op 15 aug. a.s. het gebouw overdragen aan de Vereniging voor Evangelisatie. Nu Sneek voor f 10.000 aan grond on der Hommerts voor dit doel heeft aan gekocht, is het zo goed als zeker, dat deze stad eerlang eigen waterleiding krijgt. Burgemeester J. H. H. Piccardt van Wonseradeel werd alszodanig herbe noemd. Wiuwert. It is in swier stik in fabryk üt it doarp to forliezen en as it oars koe, soe men it foar gjin doarp hoopje. Mar kin men de tiid keare? Kin men in fa bryk bihalde as it alle jierren de mins- ken aerdich sinten kostje moat? Mear as ien, dy’t him mei de situaesje op it agra- 1 is ta de kon- klüzje komd, dat allinnich troch konsin- traesje op in minder tal plakken, it lib- bene doarp to bihalden is. Of is it better allegear meimekoar nei de barbysjes to gean? De praktyk fan dit alles is tige biswierlik en sit foi fan nuodlike kwestjes, dat wit ik skoan. En krekt yn de doarpen, dy’t tich bymekoar lizze kinne de forhaldingen sa skerp wê- ze, dat men it noftere forstan net mear brüke wol, mar oan de oare kant hat gjin inkelde boer der aerdichheit oan minder molkjild to barren as syn kollega’s. Langwar en St. Nyk, Surch en Wytmar- sum en hiel hwat oaren, hawwe op tiid de 'bocht nomd en hja binne der nou bliid om. Ik leau, dat men dit foarbyld folgje moat foar’t men derta twongen wurdt, omdat it net mear kin. Togearre forsüpe is minder as meiinoar bihalden bliuwe en der komt it yn mannige hoeke to uzes op del. Yn de oare sektor, by de maetskippijfabriken, hat men wol sjen litten, hwut de gefolgen binne as men it seil heger hyst as de mêst. Leau mar net dat men yn dy hoeke stil sit, noch mei de mechanisaesje, noch mei de automatisering. By de Hollandia is hiel hwat bard en de oare fabryk stiet op it listke, hwert wol guodden óf rügelje mar net bykomme. De ekonomy is in hurde rêst lit^gïinmartskippijfabryk Oranie Nassau de heer L. Rasterhoff, jeliket mei krekt tweintich jier lyn. Hjir ryske plattelan ynlitten hat, blget sa’n listke: 6.2 miljoen 7.6 7.7 7.8 6.3 7.8 6.7 5.9 7.0 6.6 4.6 6.4 9.6 5.0 7.3 8.0 7.8 14.8 7.1 oan e gong is, hwat stadicn-oan giet. In fjirtich jier lyn, wiene fabriken, dus der is yn tal sahwat priis, nou binne hja 15 Foar twein- sahwat in sechtse part fordwoun. t’ Dat sit him net yn de omstannichheit, dat joen kilo molke, nou dogge 75 fabriken party boeren nei de partikuliere suvel 740 miljoen. oergien binne. Greate foroaringen sjocht Jammer genóch kin men üt de forslaggen men op dit gebiet net, de forhaldingen Twee arbeiders doodgereden. Twee ar beiders, in dienst bij een aannemer te Utrecht, zijn vrijdagmorgen om kwart voor elf bij Weesp door de sneltrein Am. sterdam-Enschedé aangereden en op slag gedood. De arbeiders, J. van Nor den en W. Schriever, waren bij een blokpost bezig met het zeven van basalt De werkzaamheden werden verricht on der toezicht van een veiligheidsman van de spoorwegen. De heer Schriever was de broer van de agent van gemeente politie Schriever te Bolsward. Vier jonge mensen verdronken. Vier jonge mensen zijn in de nacht van don derdag op vrijdag te Wognum verdron ken voor de ogen van hun vrienden, met wie zij de avond tevoren een gezellige feestavond hadden meegemaakt. Feest te Heerenveen. In Heerenveen heerste vreugde. Daar werd de 25000ste inwoner ingeschreven. Baby kreeg de gebruikelijke honderd gulden op een spaarbankboekje. skine hwat fêstgroeid to wezen: hwa’t.doe en nou dêrmei wurk hawwe. Ik bin oan de koöperaesje sit, bliuwt dêrby en hwa’t oan in maetskippij fabryk sit lyksa. greatst binne, Der giet oan wjerskanten wol ris in pyon hjir gjin sife forlern, mar de greate stikken stean wak ker itselde op it boerd. Forsinnne wy üs net, dan sit de oarsaek binammen yn de tendins fan üs tiid, dy’t forgoed gewaer wurdt, dat de minsklike arbeidskrêft in kostber produksjemiddel is en dat men der kloek mei omgean moat. Mei oare wurden komt it hjir op del, dat de mechanisaesje en de autorma- tisearing hoe langer hoe mear harren jil- de litte. Troch de wurktüchkundige óf- dieling wie forline jier allinnich yn de kooperatieve fabriken foar 3 miljoen oan nije masines oanskaft, wylst dit léste jier dit bidraech oproun wie oant 3.7 miljoen. De measte fan dy foaroaringen hiene ta doel de fabryk fierder to automatisear- jen. By ien fabryk hat men de üntfangst nou sa regele, dat er mar ien man by is, dy’t de bussen leechrinne lit, wylst auto- Renteloos voorschot t. b. v. de Chr. Muziekver. „Euphonia” te Wommels. igge binne om harren groei to stjüren. Inkele hawwe de wyn aerdich yn 'e seilen hawn, oaren minder en wer oaren binne yn dizze tweintich jier seis sakke. Mei de kaert yn ’e holle wurdt it ek düdlik, dat yn koarte jierrren de ekonomy it fünnis üt- sprekke sil oer dy fabriken dy ticht by mekoar lizze en elk foar oar oan de hege easken op finansieeel en technysk gebiet net mear foldwaen kinne. Ik tink hjir bygelyks oan it trijetal: Him melom, Koudum, Warns. Mar ek oan Easterein en Wommels of oan Skearne- it tal minsken dy’t goutum, Roardhuzum en Weidum mei In de officiële lijst van koninklijke on derscheidingen ter gelegenheid van de 48e verjaardag van H. M. de Koningin, vinden wij de vermelding, dat o.a. be noemd is tot officier in de orde van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1